vORDEaiNGEnr Ralph Denmead. onderdste jaargang. 1898. VRIJDAG 22 APRIL. V er gunnings-recht. vóór 1 Mei 1898, ten laste der gemeente. PARIJSCHE BI1IEVEN. FEUILLETON. NO. 48. Tweede blad. ALKlHAAttSCHE COURANT. Deze Courant wordt Blnsd# g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alsma ajr f 0,§0 franco door het geheele rijk i 1. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer Prijs der gewone ad vertent ie n: Per regel f 9,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab herinneren de houders van vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein er aan, dat het ver gunningsrecht voor hunne lokaliteiten, waarin die vergunning wordt uitgeoefend, voldaan moet zijn ten kantore van den gemeente-ontvanger. Bij gebreke dier voldoening VERVALV de vergunning. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 15 April 1898. C. D. DONATH, Secretaris. Degenen, die over 1897 nog vorderingen bezitten ten laste der gemeente, worden uitgenoodigd hunne re keningen ten spoedigste in te zenden ter secretarie. Burgemeester en -Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 20 April 1898. O. D. DONATH, Secretaris. XII. Parijs, 13 April 1898. 6 April. Zooals men weet bestaat hier nog steeds de doodstraf met de guillotine, en natuurlijk hebben wij dus ook een beul, Monsieur de Paris volgens zijn beroep, doch wiens ware naam heden Deibier is. Men zegt, dat wanneer papa Deibier zijne betrekking nederlegt, dan zijn zoon hem zal opvolgen, en waarschijnlijk zouden onder de lezeressen der Alkmaarsche Courant geene en kele gevonden worden, bereid zich met zulk eenen ads- pirant-beul te verloven. Hier schijnt men dit minder griezelig te vinden, want de jonge Deibier, een man van vijf-en-dertig jaren, is zoo pas in het huwelijk ge treden met eene jonge, mooie brunette van 21 jaar. De echtgenoot brengt als dot of huwelijksgift 40 duizend franken mede en verwachtingen, waaronder de op volging van papa met een vast salaris van 6 duizend franken per jaar. In rechtszaken hebben wij thans eene uitspraak ge kregen in de zaak Brunetière-Dubaut door de kamer van appèl der correctioneels rechtbankwelke uitspraak al zeer lastig wordt voor alle mogelijke kritiek. Volgens de wetten op de pers hier, heeft ieder, wiens naam in eene courant of tijdschrift genoemd wordt, het recht van door EDNA LYALL. 35) HOOFDSTUK XX. De laatste dag van Everelds schooltijd liep ten einde >pakdag" zooals men het noemde en als er slechts sprake was geweest van het begin der vacantia, dan was er steeds een feestelijke gelegenheid van gemaakt. Maar op dezen laatsten avond, toen zij voor den ingaDg van een nieuw, onbekend leven stond, gevoelde zij zich neerslachtig, en haar vroolijk gezichtje keek een weinig bedrukt, toen zij met haar boezemvriendin Bride O'Ryan, op een schaduw rijk pad in den tuin heen en weer wandelde. De vroolijke stemmen der jongere kinderen, die verstoppertje speelden, en nu en dan een verwijderd handgeklap van degenen, die naar de tennisspelers stonden te kijken, maakten haar melancholiek, want morgen zou zij niet langer in dit gelukkige, vlijtige, werkzame tehuis haar plaats hebben, niet langer deel uitmaken van dit vroolijke leven, maar naar een met hier zeer verschillend tehuis gaaneen tehuis dat niet haar eigen was, dat haar nooit huiselijk had toegeschenen, en waarheen zij liever niet terug wilde keeren. Een gelukkige herinnering deed hare vroolijkheid terugkeeren. »0, Bride!" riep zij uit, »misschien zal Sir Matthew er toeh in toestemmen, dat ik de volgende veertien dagen bij jou doorbreng, zooals wij het hem verzocht hebben. Hij zal mij wel niet naar Ierland laten gaan, daar heeft hij zich tegen verzet, maar hij zegt misschien »ja" op mevrouw Hereford's tweeden brief." ^Natuurlijk," zei Bride, met een opgeruimden glimlach. »Waarom zou hij »neen" zeggen, op zulk een verstandig plan Hij zal je toch niet in de eerste dagen van Augustus in de stad willen hebben. Doreen heeft plaats genoeg voor je, in het huis, dat zij aan de zee gehuurd heeft wij zullen eiken dag een bad nemen en dol veel pret maken." »Daar komt Aimée met een brief. Bride, ik geloof antwoord op het artikel, waarin men iets van hem zeide. Tot nog toe echter waren de recensenten geheel vrij boeken of tooneelstukken te bespreken, te jcritiseeren, zonder dat de schrijvers gebruik maakten van hun recht van antwoord. Doch niet alzoo de heer Dubaut, schrijver van een drama Fredegonde, die een verbazend lang ant woord zond aan deJ Revue'JdesJDenx Mondes ter weder legging van eene kritiek, welke den schrijver niet beviel. De heer Brunetière, directeur der Revue, wilde dit lange epistel niet opnemen in jzijne kolommen terecht beweerde deze heer, dat het onmogelijk werd goede kritiek te le veren, zoo alle schrijvers op zoo uitgebreide schaal van hun recht van antwoord wilden gebruik maken. Maar het schijnt wel, of hier alle hoven van appèl en cassatie slechts volgens de letter der wet willen oordeelen, er niet naar vragende, of die wet goed en gemakkelijk is. Het is de wet, en praktisch of niet, men moet er zich aan onderwerpen. Daarom werd de heer Dubaut in het gelijk gesteld. Wat zullen thans de critici doen Eeni- gen geven den raad steeds voornit aan den schrijver te vragen, afstand te doen van zijn recht een antwoord in het blad te doen drukken, en zoo die schrijver dit wei gert, dan doodeenvoudig zijn boekdeel of drama niet te bespreken. Dit ware voorzeker eene zeer radicale op lossing. 7 April. Wij zijn in de Heilige week, en heden be ginnen de verschillende plechtigheden der Jours Saints" met de bezoeken aan de heilige graven in de parijsche kerken. In vele kerken wordt gewijde muziek gespeeld en gezongen, het beroemde oratorium van Haydn, de Sta- bat-Mater van Rossini enz. Morgen, Goeden Vrijdag of Vendredi Saint, is de groote fransche Vastendag, .dan zijn alle slagerswinkels gesloten. Wel kan men in vele restaurants toch nog een »plat" of schotel vleesch krijgen, doch zelfs de niet-katholieken vasten liever, omdat zij niet den schijn willen hebben van opzettelijk vleesch te eten op dezen dag. De hoofdschotel is »Morue Sauce hollandaise," zoutenvisch met aardappelen en witte saus. Wat de schouwburgen betreft de meeste honden morgen Vrijdagavond, »Rel;tche," dat wil zeggen, dat op dien avond niet gespeeld wordt. 8 April. Zoo gij hier geld ontvangt of stort in eene bank, moet gij vooral de som niet loslaten. Daar werd in het hoofdgebouw van het Crédit Lyonnais een heer weder het slachtoffer van een brutalen dief, die hem maar zoo royaal weg twintig bankbilletten van 1000 franks voor zijne oogen wegnam. De bestolene sprong vlug den dief na, en wist hem ook vast te houden, doch in die paar seconden tijd had een medeplichtige reeds vlug van de gelegenheid gebruik gemaakt en was met het geld gevlucht. Het geheele tooneel heeft wellicht niet eens eene minuut geduurd. 9 April. Oefzooals men hier zucht. Het geheele proces dat hij van Sir Matthew is gewoonlijk gebeuren de dingen juist, wanneer men er van spreekt." Een aardig, zwartlokkig meisje trad op haar toe. vFrüulein verzocht mij je dit te willen geven," zeide zij. »Ik geloof dat het van nicht Doreen is." Evereld opende haastig den brief, en las het volgende »Mijn lieve Evereld. »Wij zouden het zeer aangenaam vinden, wanneer je de volgende veertien dagen bij ons in Soothborne wildet doorbrengen. Sir Matthew heeft zijn toestemming gegeven, ofschoon hij je niet langer dan den I4den Augustus aan ons wil afstaan, daar hij wenscht, dat je met hem naar Zwitserland gaat. Ik had gaarne gewild, dat je onze Iersche bergen eerst gezien hadt in alle geval kunnen zij elke vergelijking met de Alpen doorstaan, en je moet dan maar het volgende jaar komen logeeren. Zeg aan Bride, dat je morgen zoo vroeg kunt komen, als je wilt. »Je toegenegene, Doreen Hereford." Dit briefje bracht algemeeue voldoening te weeg, en de drie vriendinnen gaven aan het verzoek van eenige der jongere kinderen gehoor, en deden ijverig mede met het verstoppertje spelen, terwijl Evereld zich verheugde in het denkbeeld, dat zij nog twee weken in Southbourne zon blijven en zij nog geen afscheid van Bride behoefde te nemen. Toen de twee meisjes, eenigszins treurig gestemd door de scheiding, den volgenden morgen naar den strandweg reden, zagen zij plotseling een groot aanplakbiljet, dat de komst van het gezelschap van den heer Hugo Macneillie voor den volgendeD Maandag in »The Winter's Tale," »The Rivals" en »The Lady of Lyons," aankondigde. Evereld wist niets van Ralphs plannen afsedert de Paaschvacantie had zij niets meer van hem gehoord, toen hij nog steeds in Schotland reisde. Zij keek echter met zeer veel bels; instelling naar het biljet, daar zij zich nog hun heldenvereering voor Macneillie herinnerde. »Ik heb »The Winter's Tale" nooit gezien,'' zei Bride. »Wij moeten er heen gaan. Doreen is altijd blij, wanneer wij een van Shakespeare's stukken willen zien." Zij waren nu aan de plaats hunner bestemming aan gekomen, en Evereld, die de familie van hare vriendin reeds zeer goed kende, bevend zich weldra te midden Zola gaat opnieuw beginnen. De krijgsraadwelke Ester- hazy vrijspraken in welks naam do minister van oorlog het jongste Zola-proces begon, moest thans zelf beslissen, of de schrijver opnieuw zou worden vervolgd. Twee vragen waren dien krijgsraad voorgelegd 1° wil men Zola en de Aurore opnieuw vervolgen, 2° dient men eene aanklacht tegen hem in bij den groot-kanselier van het legioen van eer? Op beide vragen heeft de krijgs raad bevestigend geantwoord, dus kunnen wij het geheele proces opnieuw afwachten. Het is jammer, want in alle opzichten zien^ wij fjgroote'nadeelen tegemoet voor den handel, veel getwist, geschrijf, en misschien onlusten. 10. April. Heden hebben wij den eersten Paaschdag. Se dert eenige dagen'is de handel in suikeren- en chocolade- paascheieren bijzonder levendighet zijn echter niet alleen eieren, doch ook kippen en kuikens, maar waarom men er zoovele visschen en alle soorten vogels van ge maakt heeftweten wij niet. Een paaschei heeft zin en beteekenis, doch ganzen, eenden, visschen en allerlei kari- katuren'hooren eigenlijk jmeer thuis op*l~April. Boven dien begint heden de grootste parijsche kermis »laFoire au pain d'épices'' geheeten ditmaal zijn er nog meer kramen en spellen dan gewoonlijk. Men heeft 920 plaat sen uitgedeeld,"het aantal Manéges, Carrousels en Che- vaux de Bois zooals men hier de draaimolen noemt, is buitengewoon groot, evenzoo is het met de rondreizende schouwburgen, circussen en ménageriön. In de koekkra men ziet men vooral het bekende Pain d'Epices, veel gelijkende op de gewone hollandsche «boterhammenkoek. 12 April. Heden lezen wij in alle bladen de oproeping en aanklacht tegen Emile Zola en Perreux, gérant van het dagblad tl'Aurore", die l eiden geroepen worden te verschjjnen voor het Hof vanj]Assises van Versailles, op 23 Mei aanstaande. Het proces zal dus dus niet meer te Parijs gevoerd worden, doch daar buiten, te Versailles. Ook wordt Zola niet vervolgd voor den geheelen brief »J'aecuse", en ook niet eens meer voor de bekende vijf tien regels zooals in het vorige proces, neen ditmaal heeft men uit dien langen brief, welke bijna de geheele Alkmaarsche Courant zou vullen, drie regels geknipt. Deze drie regels luiden vrij vertaald »Een krijgsraad heeft op bevel een »Esterhazy vrijgesproken, dit is een ontkennen van alle waarheid, van alle recht." Het beste is maar er voor- loopig niets meer van te zeggen, Zola schreef zijn lan gen, krassen brief, enkel en alleen met het doel waarheid en licht verschijnen, en men doet van andere zijde klaar blijkelijk alles om die waarheid licht en recht in de doofpot stoppen. Dan ware het toch eenvoudiger geweest thans de zaak maar geheel te laten rusten, want hoe men ook zjjn best doet die zaak en het proces te begrenzen, het is de vraag of men daarin zal slagen met advocaten als Labori en Clémenceau. Enfinthans moeten wij afwachten. J. M. T. van een vroolijk gebabbelzij werd hartelijk verwelkomd door de mooie mevrouw Hereford, omarmd door hare drie kinderen, en voelde zich spoedig geheel thuis. »Hoe gaat het met Dermot vroeg Bride. >Veel beter," antwoordde haar zuster. Hij zit met Molly in het salon. Wacht eens. Evereld heeft hem nog niet ontmoet. Wij moeten onzen patriot aan je voorstellen. Arme jongen hij is altijd ongelukkig geweest, en sedert hij een jaar geleden uit den Cloumei kerker ontslagen is, was hij zeer ziek." Evereld was een weinig bevreesd voor het ontslagen slachtoffer van de Coercian Act maar hij bleek de vrien delijkste sterveling van de wereld te zijn, en haar vrouwe lijk hart voelde zich dadelijk tot den holwangigen zieke aangetrokken wiens groote oogen en vroolijke glimlach nog meer treurigheid aan zijn gelaat verleenden. Zij zat den volgenden morgen naast zijn badstoel op den strandweg, terwijl mevrouw Hereford hare kinderen voorlas, toen zij, naar de kalme groepjes kijkend, die in hun Zondagsche kleeren voorbijkwamenplotse ling op een kleinen afstand eene gestalte ontdekte die haar bekend voorkwam. Niemand als Ralph bad dien vluggen, lichten tred. Zijn gelaat was van haar afgewend hij keek aandachtig naar de zee, het geklots der golven volgend als iemand, die hen liefheeft en zijn aandacht niet op iets anders vestigen kan. Hjj was hen bijna voorbij gegaan, toen een windvlaag plotseling een papier, waarin Dermot had zitten lezen, medenam, en haastig omziende raapte hij het op en bracht het aan den eige naar terug. Ralph f' riep Evereld, opspringend uit. »Ben je nog hier zeide hij met stralend gelaat. »Ik dacht, dat je vacantia al begonnen zou zijn. Welk een geluk, dat ik je zoo onverwachts ontmoet." »Ik heb de school verlaten en logeer nu voor veertien dagen bij mevrouw Hereford. Ik moet je aan haar voor stellen." Mevrouw Hereford wist alles van Ralph Denmead af; zij had steeds gevonden, dat Sir Matthew Mactavish hem hard behandeld had. Zij keek hem onderzoekend aan en hij beviel haar. Hy had een van die fijn besneden mon den, waarvan de hoeken in neerslachtigheid of vermoeid heid een weinig neerhangen, maar glimlachen zooals andere monden nooit lachen kunnen. De klassieke neus en goed gevormde kin gaven karakter aan het gelaat, hetwelk anders slechts prettig en jongensachtig was geweest en

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 5