Ingezonden Stukken. Stadsberichten. Waterverspilling. Bedrijfsbelasting. V ergunnings-recht. vóór 1 Blei 1898, VGK.DIiK.irW GH1V ten laste der gemeente. Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKE STAND. 8neek 19 April. Heden werden aangevoerd bijna 4000 kievitseieren, die, evenals de vorige week, voor een groot deel weer hun weg vonden naar het buitenland. Voor de Hollandsche élite restte een klein gedeelte. De prjjs was 121/, ct. Slöjd- en Fröbellessen. In bijlage no. 42 tot het verslag der handelingen van den Gemeenteraad in 1898 is afgedrukt een voorstel van B. en W. aan den raad betreffende de Slöjd- en Fröbel- lessen, die door mej. Bups gegeven worden in een der lo calen van de openbare burgerschool. De zaak zelve mag genoegzaam bekend worden geacht. Op den 17 October 1895 een gedenkwaardige dag in de annalen van B. en W. werd aan mej. Bups door het Dagelijksch Bestuur vergunning verleend om ten dienste van een door haar te geven cursus in Slöjd en Fröbel onderwijs gebruik te maken van een der localen van de openbare burgerschool des Woensdags en Zaterdags van 1 tot 4 uur. Die lessen mochten zich in een toenemende belangstel ling verbeugen. Eenigen tijd geleden werd de verleende vergunning door B. en W. ingetrokken. Aanleiding daartoe was een verzoek van mej. C. van de Geer om aan haar in dezelfde school een lokaal af te staan, tot het geven van handwerklessen buiten de ge wone schooluren. Dit laatste verzoek achten B. en W. niet voor inwilliging vatbaar, met het oog op de bepalingen van de wet op het lager onderwijs, die bet onderwijs in de handwerken onder schoolonderwijs begrijpt, wanneer het aan kinderen van meer dan B gezinnen buiten de woning van het hoofd van een dezer gezinnen gegeven wordt. Maar hoewel het verzoek van mej. van de Geer niet ontvankelijk wordt geacht, ontleenen B. en W. toch een billijkheidsargument daaraan om de vroeger aan mej. Bups gegeven beschikking in te trekken. Wat de wet verbiedt toe te staan aan de een, dat verbiedt de billijkheid te vergunnen aan de anderziedaar de voor menigeen niet zeer logische redeneering. En dat billijkheidsbesef is eerst ontwaakt na de ge lijksoortige aanvrage van een onbevoegde. En tegelijk is bij het Dagelijksch bestuur wakker ge worden het bewustzijn, dat het op den voelbewogen 17 Octobor 1895, buiten zijn bevoegdheid is gegaan en daden heeft verricht, die tot de uitsluitende competentie van den gemeenteraad behoorden. Begrijpelijkerwijze, al is het wat laat, willen B. en W. de fout herstellen en nu aan den Baad voorstellen hun vroegere beslissing te sanctionneeren Neen, B. en W. willen, dat de raad nu juist andersom zal doen als zij indertijd deden dat de raad het gedane verzoek zal weigeren, al is het ondersteund door de plaatselijke schoolcommissie en door de ouders der kin deren, die de Slöjd en Fröbellessen volgen. En de argumentatie is zot) merkwaardig, dat zij een goed figuur maakt naast de billijkheids-theorie. Immers B. en W. keeren de spreuk »le mieux est l'ennemi du bien" om en zeggen: „le bien est l'ennemi du mieux." Het is verkeerd de Slöjd- en Fröbellessen te steunen, omdat die lessen niet voldoende zijn. Wp moeten meer hebben. Een school voor Fröbel- en Slöjd-onderwij3, ingericht voor kinderen van meer ge goeden. En om die Bchool te verkrijgen, is het eemg afdoend middel den bestaanden cursus dood te maken. Eerst de teere plant, die wortel heeft geschoten en langzaam tot een zeer klein boompje is opgegroeid, uit den grond gerukt en vertreden. Dan zal er wel een groote boom verrijzen. Eerst de lessen, die meer en meer in een behoefte be gonnen te voorzien, afgeschaft, dan zal er wel een goede school komen. De dood voor het bestaandeOpdat uit de assche een schooner wereld verrijze. De zuivere leer van bet anarchisme. Wie zou het hebben geloofd! B. en W. anarchisten geworden, ik mocht haast zeggen »op hun ouden dag. Ravachols, gelukkig zonder bommen en helsche machi nes Maar daarom toch niet in mindere mate omver- werpers van het bestaande. B. en W die met den ge- heelen raad kampen over het behoud van één versuk kelden lindeboom en het genomen raadsbesluit niet uit voeren, van het Spaansch Conservatisme overgeslagen tot de leer van de uiterste volgelingen van Domela Gelukkig bevat onze raad nog veel conservatieve ele menten voor wie die sprong wel wat geweldig is. Niet zonder eene zekere mate van verwondering zullen zij de evolutiën van uit hun midden tot de dagelijksche taak des bestuurs uitverkorenen aanschouwen, zonder aanvechting tot navolging. Maar zal de meerderheid van den raad aan de vergadering weerstand kunnen bieden om te luis- teren naar de vreemde en wonderlijke klanken die de lier van ons Dagelijksch Bestuur thans doet hooren Een collegezelfs een raad is zoo vatbaar voor den indruk van ongewone poezie. Het is te hopen dat dit wel zoo zal zijn, m het belang van de kinderendie thans de lessen van mej. Bups ontvangen. Immers eene onderbreking dier lessen zou hoogst on- gewenscht zpn en tot groot nadeel van de kleinen. En in wiens belang Kosten zijn voor de gemeente niet verbonden aan het afstaan van een anders ongebruikt lokaal voor nuttige lossen Zegt nu niet het eenvoudig gezond verstanddat het op den weg der gemeente ligt om zooveel mogelijk het geven van doelmatig onderwijs te bevorderen En moet de gemeente nu in de ontwikkeling van dat onderwijs belemmerend en verstorend optreden Moet de gemeente misschien de ouders dwingen om meer te doen gelpk B. en W. schpnen te meenen Ligt dat op den weg der gemeente Kan de gemeente dat En als de ouders zich niet dwingen laten Zal er dan vreugde zijn over de vernietiging van een cursus, die voor de toekomst goeds beloofde t> nr Op den veelbewogen 17 October 1895 gaven B.en v\ bink van praktischen zin toen zij aan mej. Buijs ver- gnnning gaven tot het gebruik van het schoollokaal voor hare lessen al hadden zij ongetwijfeld juister gehandeld met toen de beslissing aan den raad te laten, en zich tot een zeer gunstig advies te bepalen. Sedert heeft het geachte college veel in administratief-juridieke kennis ge wonnen en wp kunnen er gerust op zpn dat voor het vervolg de afbakening der bevoegdheden met de uiterste zorg geschiedt. Maar waar is de practische zin gebleven? En wat is voor „besturen" meer noodig dan een heldere blik op de praktijk En is het niet uiterst onpractisch wat de anarchisten doente besluiten tot het vernietigen van het bestaande, omdat het niet aan alle eischen van het ideaal voldoet Wanneer men een Fröbelschool wil oprichten in deze stad, dan zal onze gemeente eene nuttige ins telling rijker zijn, dan is het noodig dat verscheidene personen de handen ineenslaan en dan is het wenschelijkdathetgemeentebestuur die plannen bevordert. Maar zal men vertrouwen hebben in de liefde van het gemeentebestuur, dan dient het niet te gelijken op het dier, dat zpn eigen jongen dood drukt. Dan dient integendeel de bestaande inrichting zorg vuldig in het leven gehouden te worden, totdat zij zich in de grootere en betere oplossen kan. Voorde organisatie daarvan is tijd en geld noodig. Men ontwenne de ouders en de kinderen intusschen niet aan de Slöjd- en Fröbelles sen de kansen op de stichting eener groote en volledige inrichting zullen er niet door verbeteren. Alkmaar, 22 April 1898. W. C. BOSMAN. GEBOREN. 21 Apr. Femmetje, d. van Cornelis van den Berg en Engeltjen Woning. "OVERLEDEN. 22 Apr. Anna Hendrika d. van Jacob Schoonhoven en Louise Catharina Hendriks, 19 j. en 10 m. Trijntje Slinger, wed. van Jan de Rooij, 82j.en 6 m. De verlofganger KEHARDUS TAM DUIST wordt dringend uitgenoodigd zich ten spoedigste ter gemeente-secretarie aan te melden. De heer Keestra over veefokkerij. De voordracht van den zuivelconsulent voor Noord holland den heer W. Keestra, ial te Stompetoren op dinsdag 26 Aprilte half twee uur, niet plaats heb ben in de herberg van C. Schagendoch in die van M. Hos. Alcmaria. „Alcmaria", vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer en tot verfraaiing van Alkmaar e. o., zal eene algemeene vergadering houden op vrijdagden 29 des avonds 8 uur, in het bötel ,,de Toelast", alhier. De punten van behandeling zijn notulon mededeelingen voorstel van het tramcomité tot wijziging van het vroe ger vastgestelde ontwerp tot tramverbinding van Alk maar met Bergen en Egmondtoelage kegelconcours „de Unie"; idem kroningsfeesten. Honden. De heer J. F. v. d. Oord, alhier, werd op de Internationale tentoonstelling voor een langharige St. Ber nard teef Linda" met den 2en prijs bekroond. Aanneming. Door de directie der Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij is aan den heer C. van t Huilenaar alhier, opgedragen het bonwen van een reservoir-gebouw- fundeering voor twee hydraulische liften c. a. op het station te 's-Gravenhage, voor f 18500. Aanbesteding. Bp de den 15 gehouden aanbesteding voor het bouwen van vier burgerwoonhuizen te Heiloo, voor re kening van den heer P. Purmer, onder beheer van den architect K. Bakker Dz-, alhier, is ingeschreven doorB. Bruin, Alkmaar, f 11000C. N. Vlaming, Schagen, f 10678 J. Sengers, Heiloo, f 10295 J. Poland, Uit geest, f 10237; C. van 't Hullenaar, Alkmaar, f 9620; J. Schreuders, idem, f 9500 J. Dorregeest, idom, f 8888 M. v. Steeg, Heiloo, f 8760, Firma Spruit en Wils, Alk maar, f 7997 en P. J. Rietveld, Ursem, f 7335. Ge gund aan Firma Spruit en Wils, alhier. Bij de den 19 gehouden aanbesteding van drie bur gerwoonhuizen aan den Geestersingel, onder beheer van W. H. Matthijeen, bouwkundige alhier, was als volgt H. Louw, f 5997; P. Korreman, f 5995; A. de Munk, f 5987J. Schreuder, f 5777T. P. van der Waal, f 5770 J. Dorregeest, f 5757; C. Grootegoed, f 5756 en E. Kal verboer, f 5490. Het werk is aan den laag- sten inschrijver gegund. Benoeming. Benoemd tot Israëlitisch godsdienstleraar en voor zanger te Zevenaar (Gelderl.) de heer 8.«I. Deen, alhier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar achten zich geroepen de ingezetenen dier gemeente in hun eigen belang te waarschuwen tegen het verspillen van water alt de duinwaterleiding, welke vooral des Zaterdags bij het reinigen der straten wordt waar genomen, zullende de Waterleiding-maatschappü in de gevallen, dat het duinwater wordt gebruikt voor andere dan huishoudelijke doeleinden, tot het nemen van maat regelen overgaan, welke voor de ingezetenen, die zich aan waterverspilling schuldig maken, onaangename ge volgen kunnen hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 22 April 1898. C. D. DONATH, Secretaris. ONDERTROUWD. 21 Apr. Dr. Rejjndert Sleeswijk, en Aena Catharina de Boer. Nelis Licher, te Duisburg in Duitsch- land, en Alida Jans, alhier. Enti Breed, te Enkhnizen, en Maria Cornelia Al, alhier. Klaas Venneker en Jacoba Elisabeth Al. Willem Jansen Maneschijn, en Grietje Stokkink. Johannes Jacobus Tennis Koop en Johanna Jacoba Haasbroek. Koenraad Theodorus van Tol, en Helena Allegonda Schoolings, wede. Adrianus Joannes van Es. -Pieter Koger, te Velsen, en Elisabeth Nienwenhnis, alhier. Gottfried Cornelis Wilhelm Langenbergh, alhier, laatst te Rotterdam, en Alida Catharina Maria Vogels, te 's Gravenbage, laatst alhier. Pieter Mooij, te Bloemendaal, laatst te Koedijk en Helena Blom, te Heiloo, laatst alhier. Willem Gel der, alhier, onl. te Heerhugowaard, en Maartje Sch'eltes, te Heerhugowaard. Evert Peppel, te Wageningen, onlangs alhier, en Elisabeth Huis- kes, te Zntphen, onlangs alhier. Florens Wijngaard, te Hellevoetsluis, onl. te Helder, en Debora Naber te Utrecht, onl. alhier. GETROUWD. 22 Apr. Willem Sougée en Catharina Krijt, wede. Hen drik Hekkert. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaae brengen ter algemeene kennis, dat met de beschrijving der belasting op bedrijfs en andere Inkomsten voor het dienstjaar 1898/9 in alle gemeenten dezer pro vincie een aanvang zal worden gemaakt den A Hel a.s. Zij vestigen de aandacht van belanghebbenden in het bijzonder op den inhoud van de artikelen 15 2, 16 en 45 met art. 47 5en 6, also ede op art 34, 1ste lid en art. 47 7 der wat tot regeling dier belasting. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 20 April 1898. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar herinneren de houders van vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein er aan, dat het v e r- gunnlngsrecbt voor hunne lokaliteiten, waarin die vergunning wordt uitgeoefend, voldaan moet zpn ten kantore van den gemeente-ontvanger. Bij gebreke dier voldoening VERVALT de vergunning. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 15 April 1898. C. D. DONATH, Secretaris. Degenen, die over 1897 nog vorderingen bezitten ten laste der gemeente, worden uitgenoodigd hunne re keningen ten spoedigste in te zenden ter secretarie. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT, Voorzitter. Alkmaar, 20 April 1898. C. D. DONATH, Secretaris. Vervolg binnenlandsche berichten. Akersloot. Herkozen als heemraad vaa den Wes twouderpolder de heer H. Besse Jbz. en als hoofdinge land de heer Jb. Rep. Formerend. Den 22 werd benoemd tot directeur der stedelijke gasfabriek alhier de heer D. N. de Rijke, werkzaam aan de gasfabriek te Utrecht, met 8 stemmen. Op den heer N. de Boer, directeur der gasfabriek te Zaltbommel werden 3 stemmen uitgebracht. Spanbroek. Den 22 werd alhier gehouden een vergadering van het nutsdepartement. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. Peereboom en J. Jonker. Uit het verslag van den bibliothecaris bleek, dat in het afgeloopen winterseizoen van de bibliotheek voor jonge lieden gebruik werd gemaakt door 45 lezers, aan wie uitgereikt zijn 364 boekdoelen. De volksbibliotheek telde 40 lezers aan wie in bruikleen werden afgestaan 301 boekdoelen. Tot afgevaardigden werden gekozen de hee ren Van Loon te Obdam en J. de \ries alhier. Te Uitgeest is opgericht eene „coöperatieve cre- diet- en spaarbank voor Uitgeest en omstreken." Het bestuur bestaat uit de boeren A. H. Claasen, voorzitter; I. de Brnijne, le secretaris; A. van Lith 2e secretaris C. Peperkamp en J. Kabel. Amsterdam, 22 Apr. Aardappelen. Friescho Dokkumer Jammenf 3.30 a 3.60, Friescbe Fr. Jammen f3.40 a 3.70 Zaaiers f 2.50 a 2.90 Zeeuwsche Spnische Jammen f 3.90 a 4.50, Zeeuwsche blauwen f 0.a 0.Poters i 2.10 a 2.30, Flakkeesche Jammen f 3.50 a 3.90, id. Blauwe f 3.30 a 3.80, Geldersche Blauwe f 3.50 a 3 75, ronde Wolkammers f 0.a 0.IJpolder Jamm f 0.a 0.Westlandsche Zand-Thomassen f 5a 6.50, Pruisische Hamburgers t 3.50 a 3.65, Duitsche Rooden f 0.— a 0.— per HL., Nieuwe Malta f 0.10 0 125 per KG. Petroleum onveranderd. Raapkoeken f 60 a f 85. Ljjnkoekenf 7 a 10. Delft, 21 Apr. Boter. Per v. le soort f 48.— a 2e soort f 42.3e soort t 36.per K.G. f 0.95 a 1.25. Aangevoerd vierde, 515 achtste en 100 zestiende vaten, samen 11300 KG. Gras f54. Meppel 21 Apr. Boter, le soort f20.50, 2e soort f 19.50, 3e soort f 18.-, per 1,5 Kg. f 1.55 a 1.75 Aangevoerd 102 0 KS- D K, -05 Edam, 21 Apr. 18(J stuks boter, per Pond 51 a 52 ct., kipeieren f 3.55 a 3.per 100 stuks. Leiden 22 April. Aangevoerd 1581 runderen, 543 kalve ren, 564 schapen, 0 paarden t a 6 venlens 41 stieren f 50 a 192, 265 vette ossen en koeien,, f 116 a 248, per P. 48 a 60 ct., 418 varekoeien f 86 a 200, 56 graskalv. f 17 a 57, 92 vette kalveren f 30 a 76, por P. 55 a 80 ct., 262 nuchtere id. f 2.50 a 13.— 444 vette schapen f 15.— a 26.p. P. 38 a 44 ct. 120 weide-schapen f 12 a 24, 16 lammeren f 6.— a 9.363 magere varkens f 15 a 41546 biggen,. f 6.,a 14.— 801 kalf- en melkkoeien f 106 a 230. Zaandam 21 Mrt. Aangevoerd 8 stapels kaas, prijs kleine f 19. Londen, 21 Apr. Aangevoerd 100 runderen, 2.4 a 4.0 2000 schapen en lammeren 2.8 a 5.0 60 kalveren 3.9 a 5.6, varkens 0.0 a 0.0

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2