Ou de parel Antillen. Ralph Denmead. onderdste jaargang. 1898. ZONDAG 24 APRIL. FEUILLETON. NO. 49. Tweede blad. AUkRMRSCHE COURANT Deze Courant wordt Blnsda g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Aleua a4b f 0,§0 franco door het geheele rijk f 1. 3 Nummers f 0,96. Afzonderlijke nummers 3 ets. 't55-T* Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentien Per regel f 9,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Zal Spanje eindelijk gevaar loopen ook de laatste parel van zijn kroon in de Nieuwe Wereld te verliezen Spaansche zeevaarders ontdekten Amerika, en in naam van den Spaanschen Koning werd al het ontdekte land in bezit genomen. Bij den aanvang van deze eeuw bezat Spanje nog ongeveer geheel Zuid-Amerika met uitzon dering van het Portugeesche Brazilië, en uitgestrekte landen in Noord- en Midden-Amerika. In Noord-Amerika had het Louisiana moeten afstaan aan Frankrijk dat het aan de Vereenigde Staten verkocht. Zelf moest het later Florida aan de Vereenigde Staten verkoopen. Door opstand gingen na langen strijd verloren Mexico, Guata- mala Nieuw Grenada, Venezuela, Peru, Chili, Buenos- Ayres (de Argentijnsche republiek) en Haïtien toen een vierde dezer eeuw was verstrekenhad Spanje van al zijn Amerikaansche bezittingen reeds niet meer be houden dan wat het ook thans nog bezit de eilanden Cuba en Portorico. Wanbestuur verwaarloozingonverschilligheid voor de rechten en belangen der bevolking onderdrukking baatzucht, buitensporige gestrengheid, onmenschelijke hardheid en wreedheid bij bet onderdrukken van verzet en opstand maakten den Spaanschen naam gehaat in Amerika en brachten ook reeds sedert jaren het bezit zijner eenig overgebleven koloniën in gevaar. Op Cuba werd de opstand der bevolking een chronische kwaal en in de nabijheid werd de groote Republiek der Vereenigde Staten voor Spanje een gevaarlijke nabuur. Het Ameri kaansche volk was steeds op de hand der Cubaansche opstandelingen en meer dan één vrijbniterstocht bracht boD ondanks de maatregelen die de Regeeriag der Unie zich verplicht achtte daartegen te nemen, krachtige hulp in manschappenoorlogsbehoeften en leeftocht. Reeds in 1845 werd de aankoop van het eiland in den Ameri- kaanschen Senaat ter sprake gebracht, en in het volgende jaar werd een Amerikaansche vereeniging gestichtom daarvoor 200 millioen dollars bijeen te brengen. Her haaldelijk werd Spanje door de Unie gewezen op het onhoudbare van den toestand en op de nadoelen en de moeilijkheden, die daaruit voor de Vereenigde Staten voortvloeiden. De lust tot inlijving van Cuba bij de 36) DOOR EDNA LYALL. »Ik mag hem zeer gaarne," zei Evereld, »bij blijft tot morgen bier, dus kan je er zelf over oordeelen. Bride zegt, dat hij, totdat hij trouwde, nooit tot iets gekomen is, dat hij tot dat soort mannen behoorde, waarvan iedereen verwachtte, dat hij groote dingen zou doen, eu ze nooit deed. Maar later was het geheel anders hij begon hard te werken, en zij zegt dat de boeren in het graafschap Wicklow nu allen van hem houden, en hij is een zeer goede landheer. Bride zegt, dat hij bijna even Iersch is als zij zelve." „Eu je blijft veertien dagen hier En waar ga ie dan heen?" >Met de Mactavishes naar Zwitserland. Wij zullen met od3 zevenen zijn ik moet Janet gezelschap houden, want Minuie zal te veel in beslag genomen worden door majoor Gillots; zij zijn eindelijk verloofd, het huwelijk heeft in den herfst plaats Dan zjju Sir Matthew en mijnheer Bruce Wylie nog van de partij." »De onvermijdelijke Wylie!" zei Ralph ongeduldig, ïlk haat dien man 1" „En ik mag hem zeer gaarne," zei Evereld halsstarrig, »je hadt altijd een zeer onrechtvaardige vooringenomen heid tegen hem. Hij zal zeker de ziel van hetgezelschap zijn. Ik was dol blij, toen ik hoorde dat hij meeging." Ralph's gelaat betrok; toen hij zich naar haar omwendde lag er eene uitdrukking in, die Evereld deed ontstellen. »Zeg mij eens oprecht," zeide hij angstig. »Hondt je wer kelijk van dien man?" Hare eerlijke oogen keken hem vo] aan. Alleen zooals ik van een onderen man zon honden, die ons chocolade en suikergoed gaf, toen wij kinderen waren," zeide zij bedaard. Ralph, geheel gerustgesteld, begon luid te lachen. »Hij zon niet zeer gevleid wezen, wanneer hij wist, dat je hem oud noemde. Hij verbeeldt zich nog zeer jong te zijn. Hoe lang blijf je weg »Zes weken, denk ik," zei Evereld. Een korte stilte volgde. Zij waren aan het uiterste Linie vroeger inzonderheid in de zuidelijke slavenstaten zeer levendig is later verminderd en vond weinig bijval in de noordelijke staten die niet geneigd waren den invloed der zuidelijke door aanhechting van dit nieuwe land met zijn bevolking van Spanjaarden negers en gemengd ras te versterken. 1 ok thans treedt de zucht tot annexatie niet op den voorgrond, maar de oude haat tegen Spanje en Spaanseh bestuur komt boven, versterkt door de verhalen der ontzettende ellende die van de deels hardedeels slecht doordachte maatregelen der Span jaarden tot onderdrukking van den opstand het gevolg is en door de verdenking dat de Spaansche autoriteiten niet onschuldig zijn aan den ondergang van het oorlogs schip de Maine met zin bemanning, versterkt ook door de oode Mouroe-leer: Amerika voor de Amerikanen. »De wereldgeschiedenis is een wereldgericht." Te ver geefs deed in den laatsten tijd de Spaansche Regeering al het mogelijke om het gevaar af te weren en den oor log te voorkomen. Begrijpelijk zijn de klachten van den tegenwoordigen Minister-Presidenttijdens de geweld dadige maatregelen van onze voorgangers bleven de Amerikanen zich onthouden maar nn wij ons best doen om de opstandelingen te bevredigen nn wij toonen den vrede te wenschen en aan Cuba zelfbestuur te willen verleenennn wij den hardvochtigon Generaal Weijler hebben teruggeroepen en vervangen door Generaal Blanco, die de gruwelen van den oorlog zooveel mogelijk verzacht, nn wij zelfs van onze zijde zonder het verzoek der op standelingen af te wachten of er met hen over te onder handelen den wapenstilstand afkondigen en den strijd staken nn toont Noord-Amerika zicb onverzoenlijk en stelt ons een eischwaaraan wij niet kunnen voldoen den eisch van onmiddellijk ons gezag en bestnur over Cuba prijs te geven on onze siiijdmaeht te land en ter zee terug te trekken. Begrijpelijk is de klacht maar zoo is de geschiedenisSpanje ondervindt de gevolgen van vroegere wandaden en tekortkomingenen nu het te elfder nnr een beteren weg inslaatluidt het ant woord te laat. Inderdaad schijnt het te laat om nog eenig uitzicht op voorkoming van den oorlog mogelijk te achten. Het besluit waaromtrent eindelijk Senaat en Huis van Ver tegenwoordigers te Washington bet eens zijn geworden, laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Het Con- einde van den strandweg gewandeld en begaven zich nn naar het strand. »Laat ons bij dit bootje gaan zitten," opperde zij »het is zoo warm om te loopen." Ralph stemde zwijgend toe; zij keek dem eenigszins onthutst aan. Waarom was hij plotseling zoo stil en mis troostig geworden »Er is iets dat je hindert," zeide zij vriendelijk, maar toch glimlachend, »Vertel mij wat je deert." »Ik denk er over," zei Ralph, »hoe hard het is, dat elke pretmaker, elke leeglooper in Zwitserland de gelegen heid heeft met je samen te wezen, terwijl ik geheel van je gezelschap uitgesloten ben, en er alleen maar aan kan denken, hoe andere mannen je het hof zullen maken." »Dat zollen zij niet," zeide zij zacht. »Een meisje kan daar altijd een eind aan maken, wanneer zij het verkiest. Ik heb het mevrouw Hereford hooren zeggen.' »Wanneer je bij haar zoudt blijven zon het nog te dragen zijn. Maar je bent met Sir Matthew, wiens eenige gedachte daarin bestaatom andere menschen en het geld van anderen voor zijn eigen doel te gebruiken. Val mij niet in de reden, Evereld ik kan het niet helpen ik vertrouw hem nieten met reden. Hij en zijn ver- wenschte speculaties zijn de oorzaak van den dood mijns vaders geweest ik heb er het bewijs van." »Dan verwondert mij niets meer," zei Evereld die nn dtn slecht-verholen afkeer en de onhartelijkheid van Sir Matthew tegen Ralph begreep, welke haar vroeger zoozeer verwonderd hadden. »Hij heeft mijn jeugd verwoest," zei Ralph heftig »en moet ik er nn kalm bij blijven staan, terwijl hij de rest van mijn leven verwoest Evereld Zijn stem drnkte een hartstochtelijke bede nitdie de diepste snaren van haar gemoed deed trillen. »Ik heb het recht niet om je te vragen, of je mijn vrouw wilt worden mijn loop baan begint eerst; maar lieveling, ik heD je lief ih heb je lief!' Hij zag hoe zij bloosde en sidderde, maar zij zweeg. De woorden die zij genit had dat een meisje altijd een einde aan zoo iets kon maken wanneer zij dat verkoos schoten hem te binnen. »Ben je boos op mij vroeg hij smeekend. »Ik had nog eenige jaren willen wachten voor te spreken maar ik werd meegesleept." Zij hief hare blauwe oogen tot hem op zij schitterden en waren vochtigen op haar gelaat scheen een hemel- sche glans. gres verklaart dat het volk van Cuba is en rechtens behoort te zijn vrij en onafhankelijk en dat de Regee ring der Vereenigde Staten verlangtdat Spanje on verwijld zijn gezag en bestnnr over dat eiland prijsgeeft en leger en vloot van Cuba en uit de Cubaansche wateren terugtrekt het machtigt niet alleen den president, maar draagt hem op de geheele krijgsmacht der Unie ter zee en te land te gebruiken en in de verschillende staten de militie op te roepen voor zoover dat noodig zal zijn om deze besluiten uit te voeren. Ten slotte wordt nog verklaard dat het oogmerk niet is voor de Unie zelve eenig gezag of bestnnr op Cnba te verkrijgenmaar alleen daar de rust te herstellen en daarna regeering en bestnnr aan de bevolking van het eiland over te laten. De President heeft zonder verwijl deze besluiten onder teekend en ze aan de Spaansche Regeering doen toekomen met een nota waarin hij haar verzoekt overeenkomstig die besluiten leger en vloot uit Cuba en de Cubaansche wateren terug te trekkenonder bijvoeging dat hij indien hij vóór aanstaanden zaterdag middernacht geen bevredigend antwoord zal hebben ontvangen, de besluiten van het Congres onmiddellijk zal doen uitvoeren. De Spaansche gezantwien afschrift van deze stukken werd gegeven is terstond nit Washington vertrokken. En te Madrid zal de Amerikaansche gezant tot Za terdag middernacht moeten blijven; maar de Cortes zijn er reeds bijeenvergaderd voor do behandeling der in gekomen boodschap van de Regentes. Toen die bood schap werd ingezonden was de nota van den President der Vereenigde Staten nog niet ontvangen. Vandaar dat het belangrijkste gedeelte in onderstellenden vorm is ge steld. Na gewaagd te hebben van de bedreigingen en beleedigingen die nit Amerika vernomen zijn en tot nog toe door Spanje met onverschillig stilzwijgen zijn beant woord laat de boodschap der Regentes er op volgen dat indien de Regeering der Unie aan den aandrang van een deel van het Amerikaansche volk toegaf, deze beleedigingen en bedreigingen tot onduldbare uittarting zonden worden en Spanje zich gedwongen zon zien de betrekkingen met de Unie af te breken. Het beroep op de tronw van het Spaansche volk op zijn moed en be kende geestkracht en zijn bereidwilligheid "Om de noodige offers te brengen voor de verdediging van eer en de be langen des lands, werd met geestdrift toegejuicht, en »Ik ben blij dat je niet langer gewacht hebt, Ralph," zeide zij zacht. Waarop Ralph den moed bezat om haar in het heldere daglicht te kussen, toen zij achter de boot beschut zaten en niemand was er etnigszins wijzer door, behalve een onde visscber die met een buitengewoon vergezicht gezegend was; hij begon glimlachend aan zijn eigen jeugd te denken en zijn Zondagsche pijp stoppend, zong hij het refrein van een zeemansliedje Polly, my Polly, She is so jolly, The bonniest lass in the world." De twee waren stilzwijgend maar innig gelukkig en het duurde eenigen tijd, voordat de gedachte aan andere menschen Ralph stoorde. Wat Evereld betreit haar hart scheen gelijken tred te honden met de rhytmns zijner woorden. »Ik heb je lief en zij scheen volstrekt niet geneigd om de gedachte, die zich weldra aan hem voor deed, te overwegen. »Ik vraag mijzelve af, of het verkeerd van mij was om te spreken zeide hij. »Denk er aan, lieveling, dat je geheel vrij bent. Je hebt niet veel van de wereld ge zien. Ik wil niet dat de gedachte aan mijne liefde je eenigszins bindt." «Misschien moest ik geen belofte doen, zoolang ik Sir Matthew's pnpil ben," zei Evereld. «Dat is het eenige, waarom ik zon wenschen te wachtenen nu wij elkander begrijpen, moet het wachten ons niet zoo zwaar vallen." Wanneer je mevrouw Hereford eens de volle waarheid zeidetzei Ralph, »en ziet wat zij aanraadt. Ik zou gelukkiger zijn wanneer je iemand hadtwaaraan je je wenden knnten wanneer zij is wat zij schijnt te zijn, kan men haar volkomen vertrouwen. Ik wilde dat ik eens met haar spreken kon." »Nudat kan gemakkelijk bewerkstelligd worden," zei Evereld. »Ik zal het haar van avond vertellen. Ik ben er van overtuigd dat je daarin gelijk hebt. Olschoon Sir Matthew ons vertrouwen niet waardig is knnnen wij haar wel vertrouwen en daar ik onder haar hoede ben is het beter dat zij het weet." »Zij zal mij zeker den verwaandsten jongen vinden, dien zij ooit ontmoet hoeft," zei Ralph, Wanneer men er buiten staatmoet men het al zeer slecht vinden. Een jongen die eerst de volgende maand een-en-twintig wordt

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 5