t Nederland. I I I 1 I I I 1 II I III m Q fcd S3 kingsrecht zal worden nitgeoefend met nauwgezette in achtneming van de rechten der onzijdigen. Brievenposten zullen ongemoeid worden gelaten, tenzij in geval van zeer sterke verdenking. Aan het slot spreekt de president den wensch uit dat de oorlog worde gevoerd in overeenstemming met het volkerenrecht dat tegenwoordig van kracht is. De Mangrove is te Key-West aangekomen met de Spaansche transatlantische stoomboot Panama, die den 20sten April uit New-York naar Havana was ver trokken met Spaansche uitgewekenen en een kostbare lading aan boord waaronder proviand voor het Spaan sche leger. De Mangrove heeft de P a n a m a op twintig mijlen van Havana aangehouden. De kannonneerboot N ewportis aldaar met twee Spaan sche zeilschepen aangekomen, bovendien zijn den 26 nog twee andere kleine schepen bij Havana buit gemaakt. Het transportschip Panther met 800 soldaten aan boord is den 26 van Hampton-Roads naar Cayahuhusco vertrokken onder geleide van den kruiser Montgo mery en de kanonneerboot Viekeburg. Een telegram aan de bladen nit Key-West meldtdat een Spaansch transportschip met 900 soldaten aan boord is genomen. Een Amerikaansch zeeofficier is aan land gegaan op de kust van Cuba in de nabijheid van Santiago. Hij be gaf zich naar het kamp van den leider der opstandelin gen Garcia en besprak met dezen de bijzonderheden van de bezetting van het eiland door de troepen der Ver- eenigde Staten in samenwerking met de opstandelingen. Laatste Berichten. NEW-YORK, 27 April. Veertigduizend man zijn gis terenavond van Chicago opgetrokken naar het kamp Springfield. D© gouverneur vun don stu&t Maine heeit last gegeven tot mobilisatie der militie tegen 2 Mei. De concentratie van batterijen zware artillerie van San Francisco zal onmiddelijk worden doorgezet. De kust wacht nabij San Francisco wordt eveneens georganiseerd. De Herald" ontvangt een telegram uit San Juan op Porto Rico, dat de Spanjaarden alle pogingen doen om de lang verwaarloosde versterkingen in staat van tegen weer te brengen. Deze taak schijnt onmogelijk, doch goede voortgang wordt gemaakt met de nieuwe batterij van het oostelijk fort San Cristobal, waar veertien zware stukken geschut staan opgesteld. HAVANA. Twee Spaansche stoomschepen zijn er in geslaagd de blokkade te verbreken. Twee Amerikaansche monitors hebben twee goeletteu met steenkool geladen buit gemaakt, ze lieten beide sche pen echter weder vrij, daar zij van Duitsche nationaliteit bleken te zijn. De Spaansche kanonneerboot »Ligera ontmoette ter hoogte van Cayopiedra bij Matanzas den Amerikaansche torpedojager »Cushing". Deze laatste gaf vuur, waarop de »Ligera" met tien schoten antwoordde. De»Cushing werd beschadigd en maakte zich daarop uit de voeten. De Spaansche stoomer »Montserrat" is goed en wel te Cienfuegos aangekomen. Officieel wordt gemeld dat generaal Masso een korps inlanders organiseert om tegen de Amerikanen te strijden BAYONNE, 27 April. Een telegram uit Madrid meldt dat een Spaansch eskader van vier pantsersehepen en drie torpedojagers! gistoren in een onbekende richting is ver trokken Men gelooft dat het de voornaamste noordelijke havens der Vereenigde Staten gaat bombardeeren. Een ander eskader van 4 pantserschepen en 2 kruisers wordt te Cadix gevormd. KEY-WEST, 27 April. De kruiser »Detroit heeft het Spaansche schip »Bolivar genomen. MADRID, 27 April. Een officieel telegram uit Manilla meldt dat een Spaansche kannonneerboot naar de haven heeft gebracht het Amerikaansche schip »Saranac gela den met steenkool. Het Amerikaansche eskader is nog niet aangekomen Het Spaansche eskader heeU een stel ling ingenomen in afwachting. lang met haar in de kamer geweest, toen hij bemerkte, hoe goed haar hoofd op hare schouders zat, hoe, ondanks hare kleine gestalte, er een onbeschrijfelijke gevoel van waardigheid in hare houding lag, die bij tevergeefs aan vele nieuwelingen op het tooneel had trachten bij te brengen. Daarna sprak zij tegen hem, toen er in het algemeene gesprek een pauze was gekomen het meeste wat zij zeide, dit merkte hij op, was om leemten te vullen en wanneer zij sprak, had er een soort van gedaanteverwisseling plaats. Haar gelaat werd plotseling mooi, de hemelsblauwe oogen schenen licht en vriendelijk heid uit te stralen, een blos overtrok haar zacht-geronde wangen en een allerliefst kuiltje werd zichtbaar. »Wij zijn allen zoo zeer benieuwd naar »The Winter s Tale" van avond," zeide zij. »U hebt Ralph nog niet zien spelen vroeg Macneillie, i i 1 L i-mm "znn VYlOUr MlP v u iioui intuitu uvg r die zeer goed wist wat het antwoord zijn zou, maar die nog eens verlangde dit gelaat te zien veranderen. De blauwe oogen werden donkerder en een innige teederheid verzachtte het geheele gezichte. »Nooit op het tooneel," zeide zij. .Natuurlijk heb ik hem wel eens als liefhebber gezien. Vindt u dat hij goed vooruit gaat?" Nu was deze laatste vraag voldoende, om het hart van eiken directeur te stelen. Dit meisje scheen het dus werkelijk niet als zekerheid aan te nemen, dat haar ver loofde van natuur een eerste tooneelspeler was, maar vroeg of hij vooruit ging. »Zij is het verstandigste vrouwtje dat ik ooit ontmoet heb," dacht Macneillie bij zichzelf. »In zoo'n geval zou mevrouw Siddons zelfs haar raad omtrent het huwelijk gewijzigd hebben." Langzamerhand zat Evereld in het salon op de kleine Donald te passen, in gesprek met Ralph, terwijl Macneillie en Max Hereford naar het rooksalon gingen. De twee geliefden waren innig gelukkig en zagen de toekomst voor hen, in de volle, schitterende kleuren van den dage raad. Maar Macneillie ontving van zijn onwetenden met gezel een schok, die hem lang bij zou blijven. Zij hadden over Monkton Verney gesproken en Max Hereford die wist dat Christine Greville eene vriendin was, maar mets van den werkelijken stand van zaken afwist sprak over haar zaak. Wordt vervolgd, Oterleek. Aan de den 26 plaats gehad hebbende verkiezing van een lid van den gemeenteraad werd door 85 kiezers deelgenomen. Op de heeren C. Dekker P. KalisJ. Slooten en W. Visser werden respectievelijk 24, 18, 23 en 20 stemmen uitgebracht, zoodat herstem ming moet plaats hebben tusschen C. Dekker Jbz. en Jb. Slooten. AartnwoudDe heer ds. J. C. Voorduin werd beroepen naar de ned. herv. gemeente te Purmerend. Schagen. De raad dezer gemeente heeft den 26 bepaald dat de kermis dit jaar zal worden gehouden van 19 tot en met 26 Juni. In de plaats van den heer Asjes, die als zoodanig had bedankt werd de heer J. A. de Gier, leeraar aan de Landbouwschool, tot lid der plaat selijke schoolcommissie gekozen. Oude Kiedorp. Den 26's middags omstreeks 1 uur, brak een hevige brand uit in de behuizing van Rusting. Als oorzaak werd opgegeven het omvallen van een petroleumtoestel. Weldra ging het vuur over op de belendende boerenplaats van M. Rootjeswaar in allerijl het hoornvee van de stallen werd gehaald en naar buiten werd gejaagd. Beide huizen brandden tot den grond toe af. Alles was verzekerd. Omtrent het te Oudkarspel gevonden kanon wordt nader aan het »N. v. d. D." gemeld, dat reeds jaren ge leden bijna op dezelfde plek een kanonwiel werd ge vonden. Men is toen wel naar meer gaan zoeken, doch men heeft destijds niets kunnen vinden. Verleden Zaterdag echter vermaakten eenigo jongens zich met slootjesprin- gen en stieten daarbij met den springstok op een klin kend voorwerp, dat eenigermate in den walkant zicht baar was. Een der knapen sprak van deze vondst met zijn vader. Toevallig was deze dezelfde man, die indertjjd het wiel had gevonden. Hij ging dadelijk naar den eigenaar van het land, den heer B., en vroeg of hij het voor de halve opbrengst mocht uitgraven. Dit werd hem toegestaan, en zoo kwam het voorwerp voor den dag, dat, tegen den sloot kant aan, slechts één voet diep in den grond zat. Het is de loop van een kanon en weegt bij schatting 500 KG. Boven het zundgat ziet men het Nederlandsche wapen uit den tijd der Republiek een gekroonde leeuw met bundel van zeven pijlen in den linker- en een ho rizontaal liggende sabel in den rechter-voorpoot. Daar omheen de bekende zinspreuk »Concordia-Res-Parvae- Crescunt." Rondom de dikste afmeting van den loop leest men den naam en de woonplaats van den fabri kant, benevens het jaartal: Joh. Maritz. Fee. Hagae. Ao. 1779. De tand des tijds heeft er nog weinig invloed op ge oefend, en als men er tegen slaat, klinkt het als een klok. Reeds werd f 400 er voor geboden. Witte kruis. De Noord-Hollandsche Vereeniging »Het Witte Kruis' zal 17 Mei a.s. in hot gebouw »Concordia", te Amster dam, haar 34ste algemeene vergadering houden. Boterhandel In Friesland. In den laatsten tijd wordt de boerenboter meer getrokken dan de boter van menige zuivelfabriek en is de prijs van eigenmaakte boter hooger dan die der fa- brieksboter. Ondervond de Friesche boter veel concurrentie van de Australische boter aan de Londensche markt, thans is uit Londen bericht ontvangen, dat in dit seizoen de laatste bezending van Australische boter aldaar is aan gekomen. Door stijgender aanvoer aan de markt is de prijs der boter gedaald, zooals elk voorjaar het geval is, terwijl die verlaging nog meer wordt veroorzaakt door mindere qualiteit. Door het kalven der koeien is de hoeveelheid melk aan zienlijk toegenomen, maar de hoedanigheid is veel minder, de zoogenaamde biestmelk (melk van pas gekalfde koeien) is niet geschikt om daarvan goede boter te bereiden. Overigens heeft het koude weder gunstig gewerkt op de boter; want is het weder warm in de maanden Maart en April en wordt aan de zuivelfabrieken slechts een maal per dag gecentrifugeerd, dan lijdt de melk door de warme temperatuur en gaat het uiterst moeilijk daarvan le keur boter te maken. Over het geheel was de boterprijs in de maanden Maart en April van dit jaar beter dan in 1897. In Maart 1897 was de hoogste noteering aan de markt te Sneek en aan die te Leeuwarden f36.50, dit jaar was de hoogste noteeriDg te Leeuwarden f 41 en te Sneek f 42,50. Op sommige markten is de prijs nu gedaald tot f 38 a. f 40. Of de prijs nog niet lager zal worden Dit hangt vooral van het verbruik af, dat om de zelfde prijzen te houden zal moeten toenemen, omdat een zeer groote productie van boter verwacht wordt, want er is in Friesland veel vee. Iedere boer heeft een te «root beslag tengevolge van de sluiting der grenzen. (N. v. d. D.) Brand te Schagerbrug. Het lief gelegen dorpje aan de Grootsloot, Schager- brug, de hoofdplaats der gemeente Zjjpe, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag door een ramp getroffen, eenig in de annalen zijner geschiedenis. Het is, maar gelukkig in mindere mate, een herhaling, van den brand van En schedé in het jaar 1862, die heel Nederland met ont zetting vervulde en waarvan ouderen van dagen nog dik wijls spreken. In latere jaren zal de brand van Schager- brng zeker bij N. Hollands ingezetenen in dezelfde treurige vermaardheid deelen. De brand ontstond ongeveer te elf ure 's avonds in het perceel van den bakker J. de Jager, die met licht naar boven ging om takkebossen te halen en het ongeluk had te vallen. In zeer korten tijd stond het geheele huis, ondanks het werkdadig optreden van den bakker en zijn gezin, inlichte- laaie. De vlammen deelden zich met groote snelheid mee aan de belende perceelen van W. F. Niestadt, K. Ple vier en de Wed. Zander, vanwaar een vonkenregen, voort gedreven door een sterken Noordoostenwind, over de Grootsloot zich neerliet op het droge rieten dak van de boerderij van Jb. Harp, wiens eigendom in een tiental minuten aan den grond lag. Hier vonden de bovenge noemde dieren, koeien, paard en kalveren den dood. De heer Jb. Harp redde nog met gevaar van eigen leven wat nog te redden viel. Zijn gezicht en handen bekwa men bij dit reddingswerk vele brandwonden, die geluk kig niet van ernstigen aard zijn. Ook de nog geredde dieren kwamen niet ongedeerd uit de vuurzee. Aan vijf hnizen deelden de vlammen zich verder aan deze zijde van de Grootsloot mee, die allen tot den grond afbran den. Het zijn de perceelen bewoond door A. Ligthart, J. FansC. Nieman, W. Jimmink (winkelier), A. de Vries en P. Kraakman. Aan de zijde van de Grootsloot, waar de brand het eerst was begonnen te woeden, wer den nog aangetast de perceelen van den slager Stöve, den hotelhouder A. Bruin en dat van W. Broens en Wed. S. Broens, die allen in de asch werden ge legd. Welk een schouwspel op het oogenblik toen al de 13 huizen knapten en knetterden. Welk een gejammer van kinderen, vrouwen en mannen, die bijna ongekleed hunne woningen waren uitgedreven door lek kende vuurtongen en verstikkende rook. Maar ook, welk een moed van hen, die de brandende brag over de Groot sloot, den eenigen verkeersweg naar beide zijden, onder een blakerenden vuurgloed, een verstikkende rook en een regen van gloeiende vonken bluschten en met houweel de°brandende planken afkapten. Schipper de Gooier ge droeg zich flink in deze. Twee spuiten uit de gemeente Schagen, per velocipede door den schooljongen A. Feisser in het donkerst van den nacht aangevraagd, snelden omstreeks twee ure ter hulp. De Schager spuitgasten en die van St. Maartensbrug hebben zich wakker van hunne taak gekweten. Aan hen is het te danken, dat de ramp nog niet van grooter omvang is geworden. Woensdag werd Schagerbrug, het nog brandende dorpje, door zeer velen uit den omtrek bezocht. Algemeen was de deelneming in de groote ramp, die zoo velen treft. De redactie der Zij por Courant heeft zich dadelijk bereid verklaard in ontvangst te nemen wat medelijdende menschen-vrienden mochten willen geven tot onmidde- 1 ijken steun van de zoo zwaar beproefden. Onderstaand schetsje geeft een blik op den loop en den omvang van den brand en de verwoesting in het zoo aardig gelegen, boomrijke dorpje aangericht. 10 9 8 7 6 i 5 I do o ffl 13 12 Brug. Gbootsloot. 4 2 13 II "Niet minder toch dan 13 perceelen, bijna */4 gedeelte van het dorpje, werden door het vuur verwoest in zulk een ongelooflijk korten tijd, dat zoo goed als niets van de draagbare have, geld, kleeren, meubelen enz., kon wor den gered. Niet minder dan 71 personen, te zamen uit makende 16 gezinnen zijn door de ramp getroffen, dak loos en zonder dekking. Bovendien waren de panden en goederen die nog verzekerd waren tegen brandschade, over het geheel laag verzekerd, één, dat van den wagen maker Ligthart, in het geheel niet. Meer dan 20000 tur ven en briquetten werden een prooi der vlammen, alles onverzekerd. Twee koeien, 1 paard, 2 kalveren, eenige honden en ettelijke kippen vonden mede in de vuurzee den dood. De geheele schade te berekenen is nog ondoen lijk zij zal echter groot zijn en de liefdadigheid vindt hier een veld tot het verstrekken van oogenblikkelijke hulp. co o Veefokkerij. De Commissie tot verbetering van den noordhol- landschen veestapel voor Alkmaar e. o. had den heer W. Keestra, zuivelconsulent voor Noordholland, bereid gevonden, in deze omgeving een tweetal lezingen te houden over veefokkerij. Waar voetstoots door een ieder, die met onzen vee stapel bekend is, wordt toegegeven, dat krachtige maat regelen noodzakelijk zijn, om achteruitgang te voorkomen en den goeden naam van ons veeslag te handhaven, daar mocht van de zijde van belanghebbenden verwacht worden, dat zij de voorlichting van een man als den heer Keestra op prijs zouden weten te stellen. Een druk bezoek mocht men bij deze voordrachten dan ook verwachten, vooral waar deze gehouden werden in het hart van een veestreek, n.l. te Stompetoren en te Bergen. Wie dat echter verwachtte, hield geen rekening met de groote mate van indolentie, die helaas op veie plaatsen onzen boeren nog eigen is. Te Stompetoren kon n.l. de lezing geen voortgang hebben wegens totale afwezigheid van publiek. Te Bergen echter waren een dertigtal opgekomen en getroostte de heer Keestra zich welwillend genoeg de moeite, zijne voordracht te houden. Hij stelde in helder licht, hoeveel er nog ontbreekt aan de vereischte zorg, om de fokkerij te leiden in het goede spoor, hoe omtrent de productiviteit van het vee, ten opzichte van de qualiteit der melk b.v., bijna elke boer volkomen in het duister tast, hoe van jonge mannelijke fokdieren diensten worden gevergd, die deze te vroeg geheel ongeschikt maken, en hoe daardoor de gelegenheid wordt gemist, om den invloed van het va- derdier op zijn nageslacht zorgvuldig nategaan, enz. enz. Om in dat alles verbetering te brengen, kwam hem

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2