Stadsberichten. Nr. 5836 f 25000nr. 7927 f 5000ns. 3951 en 16340 f 1500ns. 3920, 9467, 12934 en 14842 f 1000 ns. 327 en 1348 f 400 nr. 9665 f 200 ns. 647, 4387, 8492, 11748, 15757, 17950, 18568 en 19790 f 100. BURGERLIJKE STA ND. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken, het oprichten van stieren-vereenigingen niet voldoende voor hij beval aan veefokkerij-vereenigingen te vormen, in iedere plaats, zoo mogelijk ook in onderling verband, die den veehouder door samenwerking in staat stellen, zich de beschikking te verzekeren over uitnemende man nelijke fokdieren, en zich de hulp te verschaffen van personen, die nauwgezet en methodisch aanteekening houden van telkens te onderzoeken melkopbrengst en melkgehalte, van de nakomelingschap enz. enz., alle welke zaken onmisbaar zijn, om te weten, of de gekozen fokriehting de resultaten geeft, die voor het bedrijf het voordeeligst is. Schadelijke vogels. Daar sommige vogels, vooral musschen, zeer veel kwaad doen aan de graanvelden, is het wenschelijk geoor deeld, dat ook tot het schieten met geweer op deze vogels machtigingen worden verleend. Pistoolschoten hebben alleen ten gevolge een voortdurend opjagen en zich weder om neerzetten, waardoor de schade nog grooter wordt. Alleen van het schieten met geweer wordt afdoend heil verwacht. Daarom heeft de minister van Justitie de Com missarissen der Koningin gemachtigd buitengewone machtigingen af te geven tot het schieten met geweer van schadelijke rogels, in gevallen waarin de noodzake lijkheid daartoe zal blijken. Waarschuwing voor veehouders. Te Homoet (gem. Valburg) stierven dezer dagen in eene weide van Mej. Wed. Van den Bosch plotseling twee stuks rundvee. De Heer G. L. Hinrichs, Rijksvee arts te Eist, deed eene lijkschouwing en constateerde, dat de dood een gevolg was van het gebruik van takken en blaadjes Taxus. Veehouders worden voor deze soort van den Taxus, baccata genaamd, zeer gewaarschuwdde Heer Hinrichs heeft reeds meermalen dergelijke vergiftigingen gecon stateerd. Voor de Synagoge te Pretoria. De heer Roelof Citroen, Kal verstraat Amsterdam, heeft voor de Synagoge te Pretoria die in aanbouw is en nog dit jaar zal worden ingewijd, een groot zilveren schild voor de wetsrol vervaardigd, dat geheel uit één stuk zilver gedreven is de steenen met de tien geboden er op, de leeuwen, die de steenen vasthouden, de kroon en het geslingerde lint met een spreuk er op, er boven, het schildje met het opschrift en de bloemenguirlanden daaronder. Dit schild wordt aan de synagoge te Pretoria ten geschenke gegeven door een geloofsgenoot, die het bij den heer Citroen liet vervaardigen. Bijna gestikt. Verleden week viel op de Maaskade te Rotterdam een tamelijk groot vat cognac van een wagen. Het vat sprong eu de cognac stroomde over de straat. Terstond schoten van alle zijden een aantal mannen er op af en zij dronken van de straat den cognac op zooveel als zij er maar van konden machtig worden. Het gevolg was dat een half uur later drie hunner smoordronken op de steenen lagen, en naar het politiebureau aan de Nassau- kade overgebracht, bleek een hunner bijna te zijn gestikt. Op last van een geneesheer werden hem ijs op het hoofd gelegd en natte compressen om de polsen geslagen, ter wijl men om de ademhaling te bevorderen, hem een klem in den mond zette. Heel langzaam week toen het gevaar voor 's mans leven. Alles Oranje Te 's Gravenhage heeft de vereeniging >Floralia" besloten dit jaar aan iederen inschrijver kosteloos een oranje-kleurig bloeiende plant te geven. Stormsignalen. De »St. Ot." No. 93 bevat een nieuw reglement voor den stormwaarschuwingsdienst, dat bepaalt welke seinen zijn vastgesteld voor de signalen, ten dienste der kustvaart en van de visschersvloot, te geven door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut, wan neer de aldaar ingekomen telegraphische weerberichten storm doen verwachten. Deze signalen zullen op enkele plaatsen aan seinpalen worden opgehescheu, zoodanig dat zij zichtbaar zijn van tot vertrek gereed liggende sche pen of van vaartuigen, die nabij de kust vertoeven. Rottterdam. Dinsdagmorgen zes uur is op het spoorweg-emplacement te Feijenoord een rangeertrein van den Staatsspoorweg met eenige alleenstaanüe goederen wagens in botsing gekomen. De materieele schade is zeer aanzienlijk, vooral aan den locomotiefer werd gelukkig niemand gekwetst. l.angedijk. In verband met de rattenplaag en de pogingen, welke ter verdelging worden aangewend wordt nog meegedeeld, dat in de banne St.-Pancras van den polder Geestmer-Ambacht in een paar dagen tijds 375 ratten werden gevangen. In de banne Broek-op-Lan- gendijk werden in ééne week om de twee dagen aan de daartoe ingestelde commissie ingeleverd 400, 615 en 473 ratten. Te Zuid-Scharwoude bedroeg dit aantal voor de eerste ingeleverde vangst 494 stuks. De veilingen van hyacinten in de omstreken van Haarlem zijn nagenoeg weêr afgeloopen. De prijzen zijn hooger geweest dan sedert jaren het geval was. Te Andijk is de eerste ansjovis van de Zuiderzee binnengebracht door schipper W. Silver, aldaar. H. IJ. 9. H. Met 1 Mei a. s. zullen op de stations Zaandam, Koog Zaandijk, Wormerveer, Krommenie, Haarlem en Amsterdam (Centraalstation en Muiderpoort) naar Utrecht (Maliebaan en Biltstraat) van den Hollandschen Spoor- wegretourkaarten tegen verminderd tarief worden afge geven, geldig uitsluitend voor drie dagen. Haarlem. In de margarineboterfabriek van de heeren J. v. d. Griendt Zoon, alhier, is maandagmiddag de werkman J. van Exter, die bezig was met schilderen van de zoldering der melkkamer, _door een stoomwals gegrepen en gedood. Tot heemraad van den polder Waard en Hroet is benoemd de heer R. Kaan Dz., te Sloten. Bewaring van vleeseh. De Deensche dierkundige Fjelstrup heeft een nieuw middel aan de hand gedaan om vleeseh te conserveeren. Het bestaat daarin, dat het dier door een revolverschot met hagel midden in hot voorhoofd gedood wordt, dan terstond de eene hartader opengesneden om het bloed geheel te laten wegloopen en onmiddellijk daarna in de andere kamer pekel ingespoten wordt in alle aderen. Dit alles kan in enkele minnten geschieden en daarna kan het dier verder worden geslacht en voor verzending gereed gemaakt. Op slagersvergaderingen in Odensee en Aarhuus is over deze methode algemeen zeer gunstig geoordeeld. 357ste Staatsloterij. 4e klasse, 3e lijst27 April. 28 April 4e. klasse 4e. lijst. No. 13720 f 1000no. 5415 f 200. De heer J. H. Westenbrink, alhier, komt voor als no. 1 op de voordracht voor onderwijzer le klasse, aan de Westerschool te Assen. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 uur als volgt: den 27 755.1; den 28: 755.3. Zielkundig onderzoek. De cursus voor theoretisch en practisch zielkundig onderzoek, onder leiding van den heer M. Prijes, waar van wij reeds in ons vorig nummer melding maakten, zal een aanvang nemen op zaterdag, 30 April, des na middags te 1 uur, in de kleine zaal van het lokaal Harmonie, aanvankelijk met 20 leerlingen. Ilöjd- en Fröbellessen. In verband met de ingezonden stukken omtrent deze zaak in de laatste nummers van ons blad voor komende schijnt het ons niet ondienstiguit het des betreffende rapport van B. en W. dezer gemeente dat gedeelte hier over te nemen wat omtrent de motieven hunner honding in deze zaak licht verschaft. Ook wij zonden betreuren als door het intrekken der vergunning tot gebruik van een gemeente-lokaal aan mej. Buijs plotseling een einde kwam aan hare nuttige lessen en daarmede niet werd gewacht totdat meerdere zeker heid omtrent iets beters kan gegeven worden. De wegdoor B. en W. aangewezen om door de intrekking belanghebbenden en belangstellenden tot han delen te nopen schijnt ons niet zeer gelukkig. Wij voor ons blijven hopen, dat door gemeenschappelijk overleg tusschen den raad en het college van B. en W. een vorm worde gevondendie het voortbestaan van den nuttigen cursus van mej. Buijs vooralsnog mogelijk maakt. Beiden zullen daarmede een goed werk doen en het beramen van grooter plannen op deze wijze zeker niet in den weg staan. B. en W. zeggen dan in hun rapport »Wjj wenschen voor niemand onder te doen in waar deering van het nut 't welk door voorbereidend onder wijs wordt gesticht. Nog onlangsin ons voorstel van 17 Januari 1.1., hebben wij voor dat onderwijs een lans gebroken en met meer dan gewone warmte eene ver hooging der subsidie bepleit ten behoeve van de Algemeene Bewaarschool. Gold het toen het voorbereidend onder wijs voor de kinderen van on- en minvermogende ouders waar er sprake van is dat onderwijs ook aan de kinderen van de welgestelde klassen der burgerij te doen deelachtig wordenis onze belangstelling niet minder groot. En wij zonden niet aarzelen uwe vergadering in overweging te geven eene voorbereidende school voor die kinderen eveneens te steunen indien het blijken mocht, dat ook in deze het particulier initiatief niet eendrachtig of vermogend genoeg optrad. Doch wij zouden dit slechts kunnen doen onder voorwaarde dat steun gevraagd werd voop voorbereidend onderwijs en niet voor iets, dat er slechts op gelijkt. De persoonlijkheid van mej. Buijs kennendezij het verre van ons te willen afdingen op de verklaring der ouders dat de resultaten van haar onderwijs zoo gunstig mogelijk zijn. Dat met lof wordt gesproken over de wijze waarop zij zich kwijt van de taak die zij zelve zich heeft opgelegd, verwondert ons in geene deele. Doch men vergunne ons de opmerking, dat mej. Buijs met den door haar gegeven cursus onmogelijk geven kan wat voor bereidend onderwijs geven moet zal de opvoedings-idee van Fröbel slechts eenigszins tot haar recht komen. De invloed van goed voorbereidend onderwijs doet zich bij het later onderwijs direct gevoeleniedere verdere stap wordt met meer gemak en met meer profijt gedaan. Het kind kan niet aanstonds »leeren" bij zijn komst op de lagere schoolhet moet daarvoor door middel van »speellessen" stap voor stap worden vatbaar gemaakt. Geene moeder is in staat een meer soliden grondslag voor de latere ontwikkeling van haar kind te leggen dan zijdie daarvoor tegenwoordig in de onderscheidene kweekscholen voor bewaarschoolhouderessen of op andere wijze methodisch worden opgeleid. De bedoeling van Fröbel is om den nu meestal verspilden tijd van 4—6 jaar zoo nuttig mogelijk te besteden. Maar daarvoor is noodig een geregelde oefening, iederen dag verscheidene aangename uren zooveel mogeljjk in de open lucht. Dan leert het kind »naar school gaan", zich aan tucht gewen nen, zich te beheerschen zich naar anderen voegen. Hoe zou mej. Buijs met den besten wil tsr wereld ooit die resultaten kunnen verkrijgen waar slechts op twee dagen per week uttele uren aan de voorbereiding harer leer lingen tot later »leeren'' wordt gewerkt? De commissie van toezicht op het lager onderwijs kan zich blijkens hare missive met de gronden in het adres ontwikkeld volkomen vereenigen vooral ook omdat zij overtuigd is tdat Fröbelonderwijs de grondslag uitmaakt torn met vruchtdoor jonge kindéren later het lager onder- *wijs te doen volgen." Ook van die zijde is dus steun te verwachten als men wil trachten in deze gemeente den grondslag te leggen voor het latere lager onderwijs aan de kinderen der welgestelde burgerij, een grondslag, welke, door het particulier initiatief, reeds gelegd is voor zoo veel het de kinderen van de on- en minvermogende bur gers betreft. De tijd daarvoor schijnt rijp te zijn. In schier alle plaatsen van den omvang van Alkmaar, ja in een aantal plaatsen van minder gewicht wordt naast een voorbereidende school voor kinderen van on- en min vermogende ouders eene degelijke voorbereidende school voor de kinderen uit de welgestelde klassen der burgerij gevonden. Mej. Buijs is met 1 Augustus a.s. met behulp van het gemeentebestuur ruim twee en een half jaar in de gele genheid geweest het bedoelde onderwijsook voor de laatstgenoemde kinderen in deze gemeente te introdu- ceeren. De proeftijd mag geacht worden thans te zijn verstreken. De resultaten waren gunstigalthans zoo gunstig als men had kunnen verwachten. De commissie van toezicht op het lager onderwijs erkentdat het op voedingssysteem niet volledig is zonder voorbereidend onderwijs. Dat onderwijs wordt door de ouders hoogelijk gewaardeerd. Aan die ouders wordt thans de gelegenheid geboden het initiatief te nemen tot het stichten van eene inrichting welke het welzijn van hunne kinderen beoogt en waaraan om het welslagen des te mogelijker te maken, eene Slöjd-klasse zou kunnen verbonden worden. Wel- lieht waren mej. Buijs de aangewezen persoonlijkheid om aan deze inrichting een toekomst te verzekeren indien zij zich voorshands geheel aan het voorbereidend onder wijs mocht willen wijden. Maar dan moet van gemeentewege geen steun meer worden verleend aan den cursus welke door haar gegeven wordt in een lokaal van de openbare burgerschool. Want juist het langer voortbestaan van dezen cursus zouden wij den grootsten hinderpaal achten voor het tot stand komen van eene inrichting welke te Alkmaar niet lan ger mag ontbreken. Men »doet het er meê.'' Hij beneemt de aanleiding tot het nemen van het initiatief, tot schade van de ouders die geen f 20 meenen te mogen afzon deren voor luttele uren Fröbel-onderwijs per week, doch die gaarne het dubbele dier som zouden offeren indien daarvoor goed, geregeld Fröbel-onderwijseen voorberei dend onderwijs in de ware beteekenis van het woord voor hunne kinderen te verkrijgen was. Werd het initiatief der ouders met gunstigen uitslag bekroond dan ware het voortbestaan van het voorbe reidend onderwijs ook voor de kinderen nit de welgestelde klassen verzekerd en zou het niet langer staan of vallen met mej. Buijs die wellicht- op de eene of anderereden te zijner tijd het lager onderwijs en het door haar gege ven Fröbel-onderwijs vaarwel zou kunnen zeggen. Ook nog om eene andere reden zou het verleenen eener nieuwe vergunning aan mej. Buijs onraadzaam zijn. Er bestaat namelijk, behalve de Roomsch-katholieke bewaar school waarvan veel gebruik wordt gemaakt, eene par ticuliere bewaarschool voor kinderen wier ouders t 12 schoolgeld per jaar betalen. Het is de inrichting van mej. C. van de Geer. Gevestigd op het Hof en gehouden in een kleine achterkamer van een bovenhuiswordt deze inrichting thans door 14 kinderen bezocht. Het ligt niet op onzen weg na te gaan of deze be waarschool voldoet aan de eischen welke tegenwoordig aan een school van voorbereidend onderwijs behooren te worden gesteld. Evenmin om de redenen na te sporen welke de ouders bewegen hunne kinderen liever naar den cursus van mej. Buijs dan naar de bewaarschool van mej. van de Geer te zenden. Doch het komt ons voor, dat het gemeentebestuur niet doof mag zijn voor de klacht van laatstgenoemde, dat hare bewaarschool minder suc ces heelt sedert mej. Buijs voorbereidend onderwijs geeft. Onzes inziens moet de overheid er zich zorgvuldig van onthouden om de voorwaarden van mededinging voor de ingezetenen ongelijk te maken. Deze stelling zal wel door niemand worden tegengesproken. Maar dan is er ook iets onbillijks in als voor de eene opnieuw een ruim en frisch lokaal eener openbare lagere school wordt opengezet't welk voor de andere gesloten blijft. Steun van gemeente wege, hetzij dan door beschikbaarstelling van localiteit of op andere wijze, mag naar onze meening dan alleen worden verleend als het algemeen bij de zaak betrokken is. En het algemeen belang is bij het langer voortbestaan van den cursus van mej. Buijs zoo min betrokken als bij de bewaarschool van mej. van de Geer. Abattoir. In een uittreksel uit het rapport van b. en w. ter zake van de oprichting van een abattoir zijn een paar fouten geslopen. In de eerste plaats komen de kosten per kilogram vleeseh op 1%0 eu niet zooals gemeld werd op 18/] oo- I0*-8 verder staat dat in 1897 2500 dieren ver- accijnsd werden. Dit cijfer moet zijn 2560. Knipcursus. Een knipcursus voor dames is geen nieuws meer, toch komen bij elke gelegenheid wanneer hierin onder wijs wordt gegeven vele meisjes van de lessen gebruik maken omdat het in dezen ook voor de vrouw veel eischende tijd vooral nuttig is zich datgene eigen te maken wat haar goede diensten kan bewijzen en haar bestaan kan verzekeren. Als coupeuse in deze gemeente zal zich voor dat doel tijdelijk vestigen mej. F. Kleerekooper. Met haar onder wijs heeft deze dame reeds zeer veel succes gehad te Arnhem,Wageningen, Renknm, Apeldoorn, Haarlem, Hel der enz. en ook op kostscholen. Men zie verder de adver tentie in dit blad. GEBOREN. 27 Apr. Johanna Fredrica, d. van Johannes Fredricus Simon Meelis en Antje Kooij. Hortence Ma rie Melanic, d. van Joannes Ferdinandus Marie Endel en Anna Maria Peperkamp. Gerardus Lambertus, z. van Gerardus Lambertus Land man en Jannetje Tesselaar. OVERLEDEN. 26 Apr. Willem Fredrik, z. van Hendrik Krijns en Ma ria Theresia Winkel, 17 j. en II m. 27 Leendert Pieter van der Waal, 81 j. en 10 m. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van J. BURGERING om vergunning tot het oprichten van eene LOUPEIBBWAABPLAITS, in het perceel aan de SandersbnurtD, No. 5 en dat op Donderdag 12 Mei 1898, 's middags te twaalf ure, ten stadshuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 28 April 1898. 0. D. DONATH, Secr.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3