No. 53. onderdste jaargang. 1898. WOENSDAG 4 MEI. Crevonden "Voorwerpen. Onbestelbare Brieven, PARIJSCHE BRIEVEN. Buitenland. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. ALKMAARSCHE (JOURAAT. Deze Courant wordt Blnsda g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk t 1. 3 Nummers f ©,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentien Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. I» II A H W K T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door WILLEM VAN DER WAL, wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan den Zijdam, wijk C, no. 1, welke vergunning thans ten name staat van E. C. KOMIJN. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 29 April 1898. C. D. DONATH, Secretaris. Heeren leden van den Gemeenteraad worden opgeroe pen tot bijwoning der vergadering op Woensdag, 4 MEI 1898, des namiddags te 123/4 uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hier onder vermelde punten. De Burgemeester, A. MACLAINE PONT. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 1. Voorstel van B. en W. in zake het verzekeren tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken van de werklieden in dienst der gemeente. (Bijlage No. 10). 2. Idem, met betrekking tot eene verbetering van den toestand bij de huisjes op het plein bij de Groote Kerk. (Bijlage No. 31). 3. Idem, naar aanleiding van een verzoek om adhaesie- betuiging aan een adres van de kiesvereeniging .Haren karspel", gericht aan de directie van de Holl. Spoorweg maatschappij. (Bijlage No. 38). 4. Idem, tot wijziging der verordening regelende het benoemen en ontslaan van som mige gemeente-ambtenaren en bedienden. (Bijlage No. 39). 5. Benoeming van een lid der Plaatselijke Gezondheids commissie. (Bijlage No. 41.) 6. Benoeming van eene onder wijzeres aan de openbare Meisjesschool. (Bijlage No. 56). 7. Benoeming van stembureanx voor de in Juni a. s. even tueel plaats hebbende stemming ter verkiezing van een lid van de Provinciale Staten. (Bijlage No. 57). 8. Voor stel van B. en W. met betrekking tot het voorbereidend onderwijs aan de kinderen uit de gegoede klasse der burgerij. (Bijlage No. 42). 9. Idem, naar aanleiding van een verzoek om gebruik te mogen maken van een lokaal der openb. burgerschool voor het geven van onderwijs in de handwerken. (Bijlage No. 43). 10. Idem, met betrek king tot het gebruik van een lokaal ten stadhaize voor de vergaderingen van den Raad van beroep voor de per- soneele belasting. (Bijlage No. 44). 11. Idem, in zake het vaststellen van den prijs voor twaalf gerooide boomen in den Hout. (Bijlage No. 45). 12. Idem, betreffende subsidie aan de Alkmaarsche Huishond- en Industrieschool. (Bijlage No. 46). 13. Idem, om vergunning te verleenen tot het verlengen van een dniker liggende onder den Kennemer- straatweg en het gedeeltelijk dempen van een sloot. (Bijlage No. 4/). 14. Idem tot overneming van straten en riolen op een bouwterrein van Mej. S. P. Kapteyn, geb. Ros kam, ten zuiden van de terreinen der bouwmaatschappij «Rijnecom (Bijlage No. 49). 15. Voorstel van de com missie voor de belastingzaken enz. tot vaststelling van de rekening van den Schuttersraad, dienst 1897. (Bijlage No 50). 16. Idem tot goedkeuring der rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, dienst 1897. (Bijlage No. 51). 17. Idem, der rekening van het Burgerljjk Arm bestuur, dienst 1897. (Bijlage No. 52). 18. Idem tot het ?oeVan en overscbrïj vingen op de begrooting van het Mannen- en Vrouwengasthuis, dienst 1897 en tot vast stelling van een suppl. begrooting voor dat dienstjaar. i? jr'0 19. Voorstel van B. en W. tot het aan schaffen van een andere brandkast, ten dienste van den Gemeente-ontvanger. (Bijlage No. 53). 20. Idem, naar aanleiding van een verzoek tot het dempen van een sloot gelegen voor het bouwterrein van Mevr. de Wed. Mole naar aan den Nieuwlandersingel. (Bijlage No. 54). 21. Idem, tot vaststelling eener verordening, houdende be palingen omtrent beperking van den eigendom in betrek king tot erven. (Bijlage No. 55.) Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een zak vuurmakers; een petroleumstel; een gouden vingeiriageen portemoanaieeen zilveren oorring* een konijn een kinderschoentjeeen puthaak een ro zenkrans twee rijtuigmoeren twee gewichtjeseen gouden ooi bel; een potloodhouder; een muilkorf; een muts; een rokje; een overschoen; een marmerenhor logestandaard Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd, 30 April 1898.S. M. S. MODDERMAN Jr. verzonden gedurende de le helft der maand April van het postkantoor Alkmaar, welke niet teruggegeven konden worden door het ontbreken van den naam des afzenders S. fechultze, F. de Haan, C. Heiloóallen Amsterdam; J. P. Silvester, LeidenJansenUtrechtJ. Goort W armenhuizen. Van Bergen: J. B. Komen Nieuwe Niedorp. Briefkaarten: Mej. W. A. J. Bos, Amsterdam; Leeuwenkamp, 's Gra- venhage Nieuwenhuizen Haarlem. Brieven: Bnitenl and: Mej. H. Sehotte Warendorf. Gemalin van wijlen Prins Hendrik Duitschland. XIII. Parijs, 23 April 1898. 15 April. Al weer wat nieuw3 op het gebied der lec tuur. De uitgevers Fayard Frères, reeds zoo gunstig bekend door de goedkoope uitgaven der complete werken van Alphonse Daudet, Jules Olarétie en Hector Malot in afleveringen h 10 centimes, brengen thans weer iets nieuws onder het leeslustige publiek. «La Vie Litté raire" is eene zeer goedkoope aardige uitgave van de nieuwste werken, het begint den laatsten roman van Al phonse Daudet, getiteld »Soutien de Familie'' en tevens «Paternité" van André Theuriet, ja zelfs nog een derden roman »Sur le Retour" van Paul Margueritte. Verder belooft men ons dadelijk «Un joueur" van Paul Bourget, en weldra »Le Désastre'' van Paul en Victor Margue ritte, een werk, waarover alle kritieken met den groot- sten lof spraken, en hetwelk ons terugbrengt naar de overgave van Metz in den Fransch-Duitschen oorlog. Vervolgens komen alle beste hedendaagsche schrijvers aan de beurt, Coppée, Mirbeau, Lavedan, Richepin enz. enz., kortom, het doel van La Vie Littéraire is ons ge regeld op de hoogte te houden van de nieuwste en beste letterkundige producten, romans, novellen, poësiën enz. En dit alles wordt vervat in afleveringen van 32 blad zijden, fraai geïllustreerd, welke twee malen per week verschijnen en elk 10 centimes of één stuiver kosten. De abonnementsprijs voor een geheel jaar is 10 francs voor geheel Frankrijk, en 13 francs voor het buitenland. Zulk eene uitgave is voor velen, ook voor ons, een waar buitenkansje, want men heeft het hier altijd zoo druk, dat men eigenlijk geen tijd tot lezen heeft, en toch is men als beschaafd menseh verplicht, te Parijs op de hoogte te blijven van fransche letteren, theater en muziek. Alles wat dus bijdraagt om ons die taak te vergemakkelijken, begroeten wij met blijdschap. 16 April. Oranje boven Neerland's lieve, jonge ko ningin is te Parijs. Incognito Wel, men zon nooit denken, dat Hare Majesteiten niet officieel als konin ginnen kwamen, want heden staan reeds dadelijk alle ochtendbladen vol met beschrijvingen over alles, wat beide doorluchtige dames hier doen. Aankomst, wande lingen, hotel, maaltijd, bleeding, alles is tot in de kleinste puntjes opgeteekend. Leve de Koningin Bravo voor de fransche republikeinen, zij moeten toch toegeven, dat een lief, mooi meisje vrij wat aardiger is als hoofd van den staat, dan een president in lange zwarte jas, met een monocle en een cylinder bij wijze van smakeloos hoofddeksel. 17 April. La Reine Wilhelmine a Paris. Ei, ei, de Koningin heeft succes, zelfs Zola en zijne processen worden voor een oogenblik vergeten. Koningin Emma moet een beetje vermoeid zijn van al die wandelingen door Parijs, want niet enkel wordt per rijtuig uitge gaan, de dames gingen ook te voet door de Avenue de 1' Opéra en de rue de la Paix langs al die mooie win kels, waaronder de byoutiers, de juweliers, uitblinken. Wij zullen de vorstinnen niet op al die wandelingen volgen, melden wij slechts, dat de museums, vooral het Louvre, de groote kerken, de boulevards, het Bois de Boulogne, Saint-Cloud, Ville d' Avray, Versailles enz. enz. bezocht worden. De jonge Koningin schijnt zich hier zeer op haar gemak te bevinden, en verheugd te zijn over haar incognito, waardoor de lastige etiquette en protocollen achterwege blijven. 18 April. Paris-Hachette. Dit is niet een almanak, neen het is meer en beter dan een almanak. Het is eene soort van volledige encyclopédie van de stad Parijs met hare twee en half millioen inwoners, hare 2.800 fa brieken, 150 monumenten en openbare gebouwen, hare 6.624 straten. Paris-Hachette bevat inlichtingen en ver klaringen over bijna alles, hetwelk dagelijks in zulk eene groote stad noodig is te weten, het geeft 100 duizend adressen, 4000 artikelen, 800 portretten, 125 gezichten van Parijs en 27 plannen der stad. Het is beter dan een adresboek, en bevat in de 1560 bladzijden de waarde van 34 gewone boekdoelen. Gij kunt er van alles in vinden, en dit alles kost U niet meer dan 3 francs en 75 centimes, dus ongeveer 1 gulden 90 cents. Zulk een werk voorziet in eene bepaalde behoefte, het is toch heel gemakkelijk, wanneer men niets meer behoeft te vragen, doch alle inlichtingen, welke men anders moet inwinnen op ministeriën, posterijen, belastingkantoren, aan stati ons enz. enz., nu maar zoo dadelijk en volledig in een boek bijeen vindt. Nog eene goedkoope volksuitgave. De werken van Emile Rieheboarg, uitstekende lectuur voor meisjes, die gaarne weenen en medelijden hebben met vervolgde deugdzamen, onschuldig veroordeelden, en griezelen van moordenaars en bandieten. «De gevloekte dochter", de «gesluierde dame", de «twee wiegen", «Twee moeders", enz. enz., dit zijn de titels der romans van Richebourg, de geliefde schrijver voor concierges, naaistertjes en al dergelijke eenvoudige vrouwtjes. 19 April. Heden was het voor onze koninginnen de dag der officieele bezoeken. Eerst kwam president Felix Faure de vorstinnen begroeten, vervolgens kwamen Ma dame Faure en Mejuffr. Lucie Faure later brachten Koningin Wilhelmina en hare moeder een tegenbezoek op het Elysée, waar bij hare aankomst de militaire mu ziek het Wilhelmus speelde. In ieder geval zullen de vorstinnen tevreden zijn over de ontvangst, haar door de Parijzenaars bereid, het is of men er hier lust in heeft «Vive la Reine" te roepen. De koninginnen ver trekken morgen naar Cannes. 23 April. Herinnert (gij U, dat wij onlangs spraken van eene vrouw, die een brood stal en door den vrede rechter werd vrijgesproken Het openbaar ministerie kwam van dit vonnis in hooger beroep, waarom ja, dat weten wij niet. Men moet natuurlijk nooit stelen, zelfs niet, wanneer men in zes en dertig uren niet gegeten heeft, maar toch komt het ons voor, dat men die jonge vrouw niet nogmaals behoefde te vervolgen. Gelukkig werd thans in hooger beroep het eerste vonnis bevestigd, en blijft de vrouw vrijgesproken. Wij zien hier echter weder, dat, zoo men al dikwijls schimpt op de hard vochtige «bourgeoisie", deze menigmaal meer gevoel en medelijden betoont dan de kleine dorpelingen en boeren hier op het platte land, men kan zich geen denkbeeld vormen van de afgunst en nijd, welke al die kleingees tige lieden gevoelen tegenover die jonge moeder, die wel twee duizend franken ontving, nadat zij voor de eerste maal werd vrijgesproken. Zij was dan ook gedwongen met hare moeder en kindje hare woonplaats te verlaten en een goed heenkomen te Parijs te zoeken, want aan liefde, verdraagzaamheid en christelijke vergevingsge zindheid ontbrak het hare klein-stadgenooten ten volle. Men wees haar met den vinger na, ieder wist iets lee- lijks van haar te vertellen, maar wij vernamen geen woord van blaam tegen den vader van haar kindje, die juist deed, alsof hij met dit alles niets te maken had. Uit dit voorval zien wij, dat strenge beoordeelaars als Emile Zola in «La Terre" toch nog beneden de waar heid blijven. J. M. T. SP IMJE. Eindelijk is het tot een treffen gekomen, en wel op de reede van Manilla. Zoowel de Amerikaan- sehe als de Spaansche vloot leden zware verliezen, maar ofschoon de Amerikanen ten slotte terug trokken, schij nen zij toch de overhand te hebben gehad. Door het departement van marine werd den 2 het volgende rapport uit Manilla van admiraal Montejo medegedeeld «Gisternacht slaagde het Amerikaansche eskader erin voor het aanbreken van den dag de haven te forceeren. Het schaarde zich voor Cavite in slaglinie, uit acht schepen samengesteld. Te half acht geraakte de voor steven van de Reina Cristina (het admiraalschip) in brand kort daarna stond de achtersteven in vlammen. Ik ging daarop met den staf over op het schip Isla de Cuba. Te acht uur brandde de Reina Cristina geheel. Ook een der andere schepen had ernstige schade bekomen, zoodat ik in de baai van Baccon moest terugtrekken. «Men moest verschillende schepen doen zinken, om te voorkomen, dat zij in handen van den vijand zouden vallen. De verliezen zijn zeer talrijk. Onder de gedooden zijn ook de kapitein Cadarso de aalmoezenier van het eskader en 9 andere officieren." Bij het uiteengaan van den ministerraad werden de ministers ondervraagd door de leden der pers. Men zegt, dat de berichten onaangenaam maar eervol zijn. De minis ter van marine verontschuldigde zich, geen bijzonder heden te kunnen mededeelen over den geleverden zee slag hij voegde er bij, dat de berichten door de regeering ontvangen volstrekt geen wijziging brengen in de tele- graphisch door generaal Augussi medegedeeld resultaten. TEREEnriCfDE iTATERf. Het bericht betref fende de overwinning der Amerikanen bij Manilla ver oorzaakte te Washington grooten geestdrift. De straten waren vol menschen. De president en de leden van het Kabinet spraken hun groote voldoening met de gebeur tenis uit, doch weigerden nadere inlichtingen te geven. Door enkele ambtenaren aan het departement van marine werd de verwachting uitgesproken, dat het resul taat van de overwinning hel spoedige einde van den oorlog zal zijn, zonder dat een andere belangrijke zee slag behoeft geleverd te te worden. Nog steeds melden zich bij troepen vrijwilligers aan om dienst te nemen in het leger der Vereenigde Staten. In de werf bureau's te New-York bieden zich eiken dag duizend tot twee duizend liefhebbers aanzoodat de wervers de handen vol hebben. Enkele bureau's hebben reeds medegedeeld, dat de aanbieding over een paar dagen gesloten zal worden. Er zal dan onder de aangemelden een scheiding worden gemaakt door een geneeskundig onderzoek en de goedgekeurden worden gekleed en gedrild. Van de militie van den staat New-York zullen drie

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1