Nederla nd. regimenten (eigenlijk bataljons) niet in den dienst der V. S. overgaan. Eén regiment beeft in zijn geheel gewei gerd over te gaan, omdat de soldaten meenden dat daar door de integriteit van het bestaan van het regiment als militie van een der staten zon worden geschonden en dus het overgaan van het regiment als geheel in den dienst van den bond in strijd zon zijn met de grondwet. Van twee andere regimenten heeft het meerendeel der soldaten geweigerd over te gaan. De toebereidselen voor een landing op Cnba worden in de Vereenigde Staten met kracht voortgezet. Ondanks de waarschuwingen dergenen, die meenen dat het in dezen tijd van het jaar, met het oog op het klimaat, op de atmosfeer en op de heerschende ziekten, niet geraden is op het eiland te landen, schijnt het legerbestuur te Was hington toch voornemens zoo spoedig mogelijk een landing te willen ondernemen. De »Paris" is behouden te New-York aangekomen. Laatste Berichten. MADRID, 2 Mei. De Liberal" ontvangt uit Manilla het volgend telegram Admiraal Montejo zegt dat het verlies van het eskader compleet is. Men weet de be manning van de stoomboot «Mindanao" gered.'' De Engelsche consul heeft een bespreking gehad met den commandant van het Amerikaansche eskader, maar men weet niet over welk onderwerp. De vijand heeft stelling gekozen tegenover Manilla en blokkeert de haven. De bevolking verlaat de stad uit vrees voor een bom bardement. Er lagen noch torpedo's noch onderzeesche mijnen in de haven van Manilla. Er was geen enkele voorzorg genomen en de uitkijken zagen de vloot eerst na den doortocht. Electrische zoeklichten ontbraken. Het eerste bericht van de ramp werd gebracht door een telegram van den «Imparcial", waaruit duidelijk bleek dat er geen Spaansch schip overbleef. De brand aan boord van de «Reina Cristina" zou veroorzaakt zijn door petroleumbommen. WASHINGTON 2 Mei. Na het eerste gevecht voor Cavite, dat twee uur duurde en op vernietiging van het Spaansche eskader uitliepgingen de Amerikaansche schepen terug naar een transportschip dat midden in de baai voor anker lag om kolen in te nemen. Eén Amerikaansch schip waarvan de naam niet genoemd werd, is buiten gevecht gesteld. Admiraal Dewey verzocht nu den Britschen consul aan den Spaanschen gouverneur over te willen brengen het verzoek om alle kanonnen en torpedo's over te geven en de kabelkantoren over te dragen aan de Amerikanen er bijvoegende dat indien deze eischen niet werden ingewilligdde stad gebombardeerd zou worden. De Spaansche officieren beraadslaagden met den Britsehen consul en den agent der telegraal kabel maatschappij. Het was verboden berichten te verzenden totdat de beslissing was genomen. Ten slotte weigerde de gouverneur zich over te geven en verbood bij den agent der kabelmaat- maatsehappij met admiraal Dewey te confereeren. Men verwachtte dus dat het bombardement heden (Maandag) morgen zou beginnen en dat de Spanjaarden de kabel zouden afsnijden. Schagen. Den 29 verdronk in eene sloot achter de woning het bijna driejarig dochtertje van den heer W. v. R., in de Hoep alhier. De heer A. W. van Kluijve alhier, die voor de toezeg ging van beroep naar Pnrmerend en Hoogcarspel be dankte, staat nu weder no. 1 op de voordracht voor predikant bij de hervormde gemeente te den Helder. Den 3 's middags 12 uur, verbrandde de woning en hooi schuur van den landman C. de Moll, aan de Nes alhier. Naar wij vernemnn was allee verzekerd. Geheelonthouding. De kerberaad der nederd. herv. gemeente te Nieuwe Niedorp heeft besloten, voortaan bij de Avondmaalsvie ring gebruik te maken van alcoholvrijen wijn. Schooltuin. Barslngerhorn. Het hoofd der openbare school beeft een gedeelte van zijn tuin ingericht als schooltuin. Een twintigtal bedjes zijn bezaaid met verschillende granen en andere gewassen, die bij hun opkomen en ver deren bloei een leerzame schoo zullen wezen voor de leerlingen der verschillende klassen. Te K o 1 h o r n werd ruim f 400 door de ingezetenen bijeengebracht, ter viering van het Kroningsfeest. Met de ansjovisvangst gaat het te Kolhorn nog niet naar wensch. Wel wordt dagelijks door elke sloep iets gevangen, maar de opbrengst hiervan is nog niet goed voor de onkosten. Ook van elders, als Wieringen, Broekerhaven en de kusten van Friesland, zijn visschers aangekomen, om hier hunne netten uit te zetten. Winkel. Als onderwijzeres aan de school in den Groetpolder, werd benoemd mej. E. M. Hallie, te Zaandam. Langedijk. Deze week is alhier een begin gemaakt met het uitzetten der bloemkoolplanten, die in de daar voor ingerichte broeikasten worden gekweekt. Gedurende de maanden Maart en April zjjn voor de eerste zomer- teelt de planten der «uitersche kool gezet. In Juni eerst zet men de planten voor de winterkool. Uien zijn ongeveer half Maart gezaaid en komen al flink boven den grond. De milde regens aan het einde dier maand zijn voor dit gewas zeer voordeelig geweest. Ook zijn reeds de worte len gezaaid en aardappelen gepoot; voornamelijk in de omstreken van Broek komen laatstgenoemde al aardig voor den dag. Waar nog niet gezaaid of gepoot is, is men bezig met ploegen, spitten of bemesten, zoodat hier op de landerijen weer eene levendige drukte heerscht. Brand Schagerbrug. Behalve reeds genoemde verbrande dieren, heeft men nog twee koeien moeten afmaken, die dermate met brandwonden overdekt waren dat ze niet in het leven konden worden gehouden. Slechts 3 van de neringdoenden waren verzekerd in de Neringverzekering-maatscha,ppij, zoodat de andere hoofden van huisgezinnen nog geruimen tijd zonder middel van bestaan zullen wezen. Niet twin tig duizend, maar twee maal honderd duizend turven en briquetten zijn verbrand. De beide handelaars in brand stoffen, wier woningen in de asch zijn gelegd, hadden juist hun grootsten inslag in brandstoffen gedaan, die ze nog niet verzekerd hadden. Bij de wed. Zander is nog eene pianino verbrand, die daar door een muzikant uit den omtrek was heengebracht om dienst te doen bij een feest, dat jJ. zondag beeft plaats gehad. Den 30 kwamen weer velen van heinde en verre om de verwoesting te zien. De heer A. V., een oud manwiens huis bij den grootea brand in de asch werd gelegdwerd den 30 dood in een sloot achter de ruïnen van zijn voormalige woning gevonden. IJrsem. Bij de jaarvergadering der Vereeniging «Ziekenhulp", bleek uit het door den secretaris uitge bracht verslag, dat genoemde Vereeniging zich in gesta- digen vooruitgang mag verheugenhet aantal beschik bare voorwerpen wordt steeds vermeerderd; er wordt bij voorkomende ziektegevallen meer en meer gebruik van gemaakt en het ledental breidt zich langzaam uit, ter- wijl de rekening een batig saldo aanwees. Voorzeker is het hoogst wenscbelijk, dat nog velen zich aansluiten, om het schoone doel der Vereeniging meer en meer te helpen bevorderen. Heerhugo waard. De Protestantsche kies vereeni ging «Burgerplicht" heeft in hare vergadering van den 29 tot candidaat voor lid der Prov. Staten het aftredend lid, den heer Th. J. Waller, gekozen. Over de candida- tuur voor het aftredend lid K. Breebaart zal in eene volgende vergadering eene beslissing tusschen de heeren Buis van Schagen of Zijp van Wieringerwaard worden genomen. De heer K. Breebaart Jr. kwam niet in aan merking. Bij publieke aanbesteding, den 28 door het polder bestuur gehouden, is een perceel slootwerk aangenomen door den heer D. de Jong, te Oostgraftdijk, voor f 1100; de levering van 100.000 straatsteenen voor f 16.60 per 1000 door den heer P. Metselaar te Alkmaar400 Ms grint a f 2.19 de M3 door denzelfde en 300 M3 zand a f 1 de M3 door den heer C. Kroon te Oudorp. Westgraftdijk. De heer ds. G. Hofstede te Aarden burg (Zeel.) heeft voor het beroep naar de doopsgezinde gemeenten van West- en Oostgraftdijk bedankt. Graft. Den 30 April had alhier de aanbesteding plaats van het herstellen en het jaarlijksch onderhoud der gemeente-eigendommen voor 1898. Voor perceel I (Graft en Noordeind) was de hoogste inschrijver de heer J. Messchaert voor f 575 en de laagste de heer J. Mulder voor f 445. Voor perceel II (West- en Oostgraftdijk) was de hoogste inschrijver de heer J. Mulder voor f 676 en de laagste de heer P. Boldewijn voor f 608,60. Texel. In de laatstgehouden vergadering van den raad, door 9 der 11 leden bijgewoond, werd door den waarnemenden burgemeester, den heer Coninck Westen berg, medegedeeld, dat van rijkswege, ten behoeve van het lager onderwijs voor het loopende jaar, slechts eene toelage van f 4500 was verleend, d. i. f 1800 minder dan voorheen, zoodat de begrooting zal moeten gewijzigd worden. Daarna werden de rekeningen van het algemeen wees huis en der bank van leening goedgekeurd, de eerste in ontvangst en uitgaaf f 11872,435 en f 10414,96; de tweede f 243.80 en f 287,50 bedragende. Met algemeene stemmen werd aan mej. C. J. Flurman met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als vroedvrouw te Oude- schild, terwijl in hun plaats met 8 van de 9 stemmen werd benoemd mej. S. Kok te Drumpt. Afneming der duinen. 't Is bijna 100 jaar geleden (Coalitiekrijg 1799), dat de Engelschen en Russen een inval in Noordholland deden met het doel den gevlochten stadhouder Willem V in zijne waardigheden te herstellen, wat echter door de slagen bij Bergen en Castricum verijdeld werd. De landing van het russisch-engelsche leger had plaats in de nabij heid van Callantsoog, ongeveer daar, waar thans de duinen zoo sterk zijn afgenomen, dat er gevaar dreigt van hier trok het leger zuidwaarts. Opmerkelijk mag het voorzeker heeten, dat men in de duinstrook ten zuiden van laatstgenoemd dorp alsmede bij Bergen en Castri cum, overblijfselen van geraamten der omgekomen soldaten aantreft, die somtijds aan den buitenkant der duinen kwamen opdrijven, hetgeen een bewijs voor het afnemen der kust is. Niet minder trekt het de aandachtdat men zuid waarts van Callantsoog in het duingebied eene menigte doorgaans gebroken witte steenen tabakspijpjes in en op den beganen grond vindt. Volgens verklaring van oude bewoners dier streken wordt bij overlevering vermeld, dat die afkomstig zouden zijn van genoemd engelsch- russisch leger. Een dergelijk soort van pijpjes (kort van steel met scheefstaanden kop) worden thans door Texel- sche scbelpenvisschers in de Eierlandsche gronden en in het Eierlandsche gat tusschen Texel en Vlieland met de schelpen van den bodem der zee opgehaald. In grootte, maaksel, vorm en kleur komen zij juist overeen met die, welke men in het duingebied uan Noordholland vindt, 't Is derhalve geenszins onmogelijk, dat die voorwerpen door afneming der duinen langzamerhand eene prooi der zee zijn geworden en eindelijk met den stroom noord waarts afzakten, om een nieuw bewijs te leveren voor het afnemen der kust. Verschillende Noordzeedorpen zijn herhaaldelijk een prooi der zee geworden, doch werden telkens herbouwd Scheveningen, Petten en Callantsoog zelfs ten tweeden male. Vrij algemeen wordt aangenomen, dat in oude tijden de duinen zich een uur gaans verder westelijk bevonden. Dat er echter eenmaal een tijd geweest zou zijn, dat men (met een kijker gewapend) de kust van Groot- Britannië van onze duintoppen kon waarnemen, zooals door sommigen beweerd wordt, scbjjnt evenwel overdreven. Uitgeest. In het laatst van het winterseizoen wor den de uitvoeringen van kunstlievende vereenigingen gewoonlijk niet druk bezochtvooral wanneer die uit voeringen nog al snel op elkander volgen. Dat ondervon den onze rederijkersgezelschappen «Door oefening voor uitgang" en «Vondel", benevens het Fanfare-gezelschap «Onderlinge Oefening", die dezer dagen optraden voor een wel dankbaarmaar niet talrijk publiek. Eerlang wacht ons echter eene uitvoering van «Zang en Vriend schap", die zooveel goeds belooft, dat de gemengde zang- vereeniging naar wij hopen voor eene volle zaal zal optreden. Het hoofdnummer van het programma zal zijn: «Psyche", van Niels W. Gade. Als solisten zullen optre den mej. Jeannette Wijs (sopraan), leerares in den solo zang aan de stadsmuziekschool te Leiden en de heer J. R. van Arnhem (bariton) van Alkmaar. De algemeene repetitie zal plaats hebben op zaterdag 7 Mei tegen 30 ets. entrée, en de uitvoering op zondag 8 Mei tegen een gulden entrée. Door den aannemer der lijn8chagenWognum moet ook de Wijzend worden begrint Dit is nu ook geschied maar hoe Grint is er genoeg op, want wie een leege wa^en neemt, met twee paarden ervoor, heeft kans, dat hij er stapsvoet3 door komt. 't Is echter nog te betwij felen of de gebruikers van den weg er op deze wijze vaak zullen overrijden. Ken nieuwe stoompont. Door de directie der Holl. Spoor is aan do firma Rijkee Co. te Katendrecht, de bouw opgedragen van een stoompont, welke moet dienen voor het overbrengen van goederenwagons van Knkhuizen naar Stavoren Het vaartuig wordt 66 M. lang, 11,50 M. breed en 2.90 M. hol en voorzien van dubbel spoor tot het vervoer van 10 wagens, wegende elk 15 tons. Aan de heeren Löhnis k Co. te Rotterdam is opgedragen de tweelingschroef machines van 350 I. P. K. elk met bijbehoorende stoom ketels te vervaardigen voor het schip, dat in Februari van het volgende jaar moet worden opgeleverd. Aan bovenstaand plan, waardoor het vervoer van goe deren wordt vergemakkelijkt, omdat daardoor overlading vervalt, schijnt ook een groote verandering voor het rei zend publiek verbonden te zijn. Op de stations Enkhui zen en Stavoren nl. zullen dan ook niet meer alle treinen op de perrons aankomen en afrijden,doch langs de haven kade zal spoor worden gelegd, teneinde hot doorreizend publiek gelegenheid te geven dadelijk van den trein op de veerboot of omgekeerd, over te stappen: de trap voor het station Enkhuizen zal daardoor vervallen. Medembllk. Het kasteel «Radboud" alhier werd in het jaar 1889 door de gemeente aan het Rijk geschon ken, opdat dit monument kon worden gerestaureerd en dienstbaar gemaakt voor kantongerecht. De restauratie kan nu als voltooid worden beschouwd. De ridderzaal, lang 17,5 en breed 9 M, heelt haar oor spronkelijke bekapping, schoorsteen, deur- en vensterope ningen met glas in lood teruggekregen, de burchtzaal, thans tot rechtzaal ingericht, heeft daarbij haar in vak ken verdeeld plafond, haar fraai eikenhouten portaal be houden en ook haar vroegere deur en venster-openingen met glas in lood weer ontvangen, en evenzoo het vroe gere slotvoogdskwartier, thans tot griffie ingericht. Voorts bevinden zich er nog een getuigenkamer, een conciergerie, bestaande uit drie vertrekken, alsmede drie torens, waarvan een traptoren, in een waarin zich nog een gevangenis bevindt, zooals die in vroegere jaren be stond, en een verdedigingstoren, die thans als ingangs portaal voor de ridderzaal dienst doet. Het geheele ge bouw heeft kelders, waarin de oorspronkelijke schiet gaten, deur- en lichtopeningen zijn behouden en hersteld. Malaise timmervak. Sinds jaien is de toestand voor de timmerlieden te Amsterdam niet zoo slecht geweest als tegenwoordig. Bijna niets wordt er meer gebouwd, zoodat over de 500 knechten sedert Januari zonder werk rondloopen. Stuk werk, dat volgens tarief f 20 aan werkloon moest kos ten wordt reeds voor f 9 aangenomen. Ken buitenkansje. Een landbouwer op het eiland Tholen verkocht ajuin voor f 1.75 per HL.terwijl de werklui aan het meten waren, zei hij«als ik de andere helft van deze partij voor f 3 per HL. kan verkoopen, dan slacht ik voor u allen een flinken os." En zie de ajuin loopt op, al hooger en hooger en meer dan de begeerde prijs wordt gemaakt en het gegeven woord wordt gestand ge-, daan en ieder der werklieden ontvangt 24 KG. vleesch. De gemeenteraad van Bennebroek heeft thans wegens de typhnsgevallen aan de Leidschevaart en op advies van den inspecteur van het geneeskundig staats toezicht in Noord-Holland, besloten voor gezamenlijke rekening met Bloemendaal in die buurt een Nortonwel te boren. Boter-ultvoer. De te Londen gevestigde «General Steam Navigation Company" heeft een belangrijken maatregel ingevoerd, ten dienste van den boterexporthandel uit Friesland. Hare stoombooten HarlingenLonden zijn thans van afkoelingsmachines voorzien. Woensdag is het stoomschip Starling, voor het eerst n et afkoelkamers ingericht, naar Londen vertrokken. Ook het stoomschip Widgeon krijgt dergelijke inrichting. Wiet onzijdig. Dezer dagen kwam te Rotterdam iemand bij den officier van justitie protesteeren tegen de proclamatie voorkomende in de Staats-Courantwaarbij aan ieder Nederlander de strengste onzijdigheid wordt opgelegd in zake den oorlog tusschen Amerika en Spanje. Bedoelde persooneen gedecoreerd oud-Indisch militair kon zich met de proclamatie niet vereenigen, wijl hij een antipathie tegen Spanje had, en Mac Kinley groote toegenegenheid toedroeg. De Zola-zaak in Indië. In een hotel en commensalenhuis te Semarang werd na afloop der rijsttafel tot verbazing der overgebleven gasten een der aanzittende dames plotseling door een andere van achter aangegrepen waaruit een worsteling ontstonddie met pijnlijke ledematen en schrammen eindigde. Naar men aan de Loc. verzekert was de aan leiding tot deze ongewone handelwijze een hevig meenings- verschil over de qnaestie Zola-Dreyius. Ook een jubileum. Verschenen is het honderdste nummer van de Novel len-bibliotheek, uitgave van Holkema Warendorfte Amsterdam. Het eerste nummer «Najaarsrozen" door Gerard Keller, verscheen in Januari 1890 en sinds dien tijd verschijnt er maandelijks een nummertje, dat door het publiek zeer gezocht wordt. In de Warendorf's Novellen Bibliotheek verschijnen bijna alleen oorspronkelijke novellen vertalingen worden slechts hoogst zeldzaam opgenomen. Bijna alle bekende auteurs mogen wij onder de medewerkers tellen. Ieder nail jaar verschijnt een deeltje in prachtband a 90 ets., dat (le zes laatst verschenen nummers bevat. De prijs per jaargang van 12 nummers is f 1.20. Haringcarspel. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de school te Waarland hebben zich geene sollicitanten aangemeld. De raad besloot derhalve in zijne vergadering van 30 April nogmaals eene oproeping te doen op dezelfde jaarwedde, zijnde f 600. De heer A. Borst heeft wegens zijn vertrek naar de gemeente Alkmaar, ontslag genomen als lid van den gemeenteraad, als armvoogd en «als lid van het collegie van zetters.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2