ALKMAARSCHE COURANT. INSCHRIJVING SCHUTTERU. Buitenland. Zitting van den Gemeenteraad a Woensdag 4 Mei 1898 No. 54. Honderdste jaargang. 1898. VRIJDAG Mel 1898. Tweede blad. P BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar; Gezien de wettelijke bepalingen omtrent de schutterijen; Roepen bij deze ten einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven op alle man nelijke ingezetenen dezer gemeente, op 1°. Januari 1898 hun 25ste jaar ingetreden en alzoo de geborenen van het jaar 1873 alsmede hen die, ofschoon in andere gemeenten ingeschreven sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op 1°. Ja nuari 1.1. hun 34ste jaar nog niet hebben voleindigd alzoo de geborenen van de jaren 1864 tot en met 1872; de vreemdelingen van denzelfden ouderdom die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn, om als ingezetenen te worden beschouwd benevens de gepasporteerde militairendie zich -tot dusverre niet voor de schutterij hebben laten inschrijven. Zij maken tevens de ingezetenen bekend dat de inschrijving zal beginnen 15 Mei aanstaande en geheel moet zijn afgeloopen 1 Juni daaraanvolgende, wor dende in een der vertrekken van het Raadhuis daartoe overgegaanop Dinsdag en Donderdag van iedere weekvan des middags 12 tot des namiddags 2 uren een iegelijkzonder onderscheid of hij mocht ver- meenen al of n i e t onder de bij de wet vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren verplicht is zich voor de schutterij te doen inschrijven zijdie in meer dan eene gemeente hun verblijf hou den of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente waar eene dienstdoende schutterij aanwezig isen bij aldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schutterij bestaatzich te doen in schrijven in die gemeentewaar zij ambtshalve ver plicht zijn hun verblijf te houden en eindelijk dat zij, die zich niet vóór 1 Juni hebben doen inschrijven door het plaatselijk bestuur ingeschreven en in eene geldboete verwezen worden terwijl zij daaren boven zonder loting bij de schutterij worden ingelijfd indien het blijktdat er tijdens de verzuimde inschrij ving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder ingezeten dezer gemeentedien het aangaatzich tot de inschrijving aan te melden ter voorkoming der straf bij nalatigheid vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 26 April 1898. C. D. DONATH, Secretaris. DR/LÜKTK. %l¥ ET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alsmaab brengen ter algemeens kennis dat aan hen vergunning is gevraagd door JOHANNES TJEERTESwonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop vanster- ken drank in het klein in het perceel aan den Omval wjjk E, no. 22, welke vergunning thans ten name staat van H. BRAMMER. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 3 Mei 1898. C. D. DONATH, Secretaris. SPABfJB. De berichten omtrent de nederlaag der Spaansche vloot in de baai van Manilla hebben hun uit werking niet gemist. Te Madrid is hevige ontroering ontstaan door de ze kerheid, dat admiraal Montejo de nederlaag heeft geleden. Iedereen sprak over de mededeeling, dat te Manilla niets gereed was om den Amerikanen weerstand te bieden, hoewel men lang genoeg van hun komst geweten had. Natuurlijk gaf dit aanleiding tot bittere klachten over de regeering. De ministers, in rade vergaderd, bespraken langdurig de gevolgen van deze eerste ontmoeting. Zij besloten voor Madrid, waar de opgewondenheid toeneemt, den staat van beleg af te kondigen. De bereden burgerwacht patrouilleert door de staten elke demonstratie tegen de regeering zal onmiddelijk krachtig worden onderdrukt. Uit particulieren brieven weet men, dat er in destra- ten van Madrid gevochten is, reeds eenige dagen geleden, en dat het optreden van Republikeinen, Carlisten en so cialisten der Regeering aanleiding heeft gegeven den staat van beleg af te kondigen. Reeds werden geruchten van een ministerieele crisis verspreid en weer tegengesproken; maar het is opmer kelijk dat de gunst des volks zich steeds meer wendt naar de zijde van generaal Weyler, die als de man van het komende »nationale'' kabinet wordt beschouwd. Manilla is door de Amerikanen genomen. De com mandant van het Amerikaansche eskader, admiraal Dewey zond aan zijn broeder te Montpellier het bericht; de Spaansche vloot is vernietigd, Manilla genomen en op andere plaatsen van het eiland zijn troepen aan wal gezet Van Cuba valt weinig nieuws te melden. De Ameri kaansche oorlogsschepen demonstreeren nu hier dan daar het doel daarvan is waarschijnlijk de Spanjaarden af te matten en generaal Blanco te beletten zijn troepen op een punt bijeen te houden. Steeds wordt rekening gehouden met de mogelijkheid eener landing, waarvoor een groot aantal troepen in de nabijheid van Tampa in Florida worden bijeengebracht. VBRBBAflGDB STATEN. Een Herald-telegram uit Washington meldt: Telegraphische bevelen zijn ge zonden aan de autoriteiten te San Francisco om de twee snelstvarende schepen te nemen, die met kolen te laden en onmiddellijk aan admiraal Dewey te zenden ten einde zijn kolenvoorraad aan te vullen. De Amerikaansche schepen »Nashville", >Marblehead en »Eagle" kwamen Zaterdag voor Cionfuegos, waar zij de »Argonauta'1 zagen naderen. De »Nashville'' schoot dwars door haar boeg. De Argonauta" bleef liggen en werd genomen. De officieren en minderen werden aan boord van de »Nashville" overgebracht, de non-combat tanten te Cienfnegos aan land gezet. Een geschutvuur, dat ongeveer twintig minuten duurde, werd gewisseld tusschen de Amerikaansche oorlogsschepen en de Spaansche oorlogsschepen, die uit de haven van Cienfuegos kwamen. Het schijnt dat nog niet alle troepen te Tampa bijeen zijn. Er wordt ten minste uit Washington gemeld dat, naar men verwacht, de landingstroepen binnen enkele dagen te Tampa zullen zijn aangenomen. Acht transport schepen hebben bevel gekregen daarheen te gaan voor het overbrengen der eerste expeditie. Men verwacht dat zij Vrijdag tot vertrek gereed zullen zijn. De expeditie zal bestaan uit 3000 man infanterie, 1000 man cavalerie, allen Cubanen onder aanvoering van Julio Sanguily die hen heeft aangeworven, en tien batterijen artillerie. De algemeene meening onder de voornaamste leden van de Regeering over de overwinning in den zeeslag voor Cavite is dat deze een beslisten invloed zal oefenen op de Europeosche volken, Spanje zal overtuigen van de algeheele onmogelijkheid om met succes do Vereenigde Staten te weerstaan en ten laatste den weg zal banen voor een gemeenschappelijk optreden der mogendheden om Spanje te dwingen toe te geven. De procureur-generaal verklaart dat de overwinning het begin van het einde is en dat nog enkele nederlagen de Spanjaarden zullen overtuigen dat hun zaak hopeloos staat. De staats-secretaris van financiën Gage liet zich in gelijken geest uit en voegde er bij dat het initiatief vermoedelijk zal worden genomen door het Europeesch concert, maar wanneer is onmogelijk te zeggen. VAN ALHfflAAR, 's namiddags I33/4 uur. Voorzitter: de heer A. Maclaine Pont, burgemeester. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer B. Prejjer, wegens ongesteldheid. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. Aan de vergadering wordt medegedeeld a. dat de arrondissements-rechtbank alhier op 14 April 11., uitspraak heeft gedaan in de procedure tegen D. Poll en de Maatschappij tot zekerheidsstelling voor ambtena ren en beambten te Amsterdam. De vordering der ge meente is toegewezen. Aangenomen voor kennisgeving. b. dat op 19 April 11. opnieuw een accept groot f 50000 is afgegeven op de Nederlaudsche Bank ter ver nieuwing van het op dien datum vervallen accept tot gelijk bedrag, strekkende tot dekking van het in 1895 ontdekte kas-tekort. Alsvoren. c. dat is ingekomen een schrijven van mr. W. F. A. Verhoeff, houdende bericht der aanneming van de be noeming tot regent van het burgerweeshuis. Alsvoren. d. idem, van den heer E. P. Lugt, houdende bericht der aanneming van de benoeming tot stads heelkundige. Alsvoren. e. idem, van den heer P. N. Tromp, houdende dank betuiging voor de hem toegekende gratificatie uit de gemeentekas. Alsvoren. f. idem, eene missive dd. 20 April 11., no. 48 van de Ged. staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 6 April 11., no. 15, tot ruiling van grond aan den Geestersingel. Alsvoren. g. idem, eene missive dd. 13 April 11., van de God. staten, ten geleide van het goedgekeurde primitief ko hier van den hoofdelijken omslag, dienst 1898. Alsvoren. k. idem, eene missive dd. 30 Maart 11., uo. 75, van de Ged. staten, ten geleide van eene toewijzende be schikking op eene reclame in beroep tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1897 van E. H. Th. Muller. Alsvoren. i. idem, eene missive dd. 20 April 11., no. 48, van de Ged. staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 6 April 11., no. 16, tot onderhandsche verhu ring van het gebouw, waarin het ijkkantoor is gevestigd. Alsvoren. idem, het provinciaal blad no. 31 van 1898, hou dende kennisgeving, dat de gemeenterekening over 1897, uiterlijk op 31 Augustus a.s. aan heeren Ged. staten moet worden toegezonden. Alsvoren. k. idem, een adres, ongedateerd, den 28 April 11. ont vangen van de heeren P. H. M. Ibink Meienbrink c,s., houdende het verzoek om bij de feestelijkheden ter ge legenheid der troonsbestijging van H. M. Koningin Wil- helmina van gemeentewege een schitterend vuurwerk te doen afsteken. De heer Kraakman doet opmerken dal het doel van adressanten is, om in het begin van September een vuurwerk te hebben. Een spoedige beschikking op het adres is daarom gewenscht. Hij had verwacht dat B. en W. reeds een voorstel zouden hebben gedaan, omtrent de voor de inhuldigingsfeesten nog beschikbare gelden tot een bedrag van f 700. Het is van belang dat de Raad reeds dadelijk eene beslissing neemt op het adres en een aan te wijzen bedrag ter beschikking van B. en W. stelt voor een vuurwerk. Dit college kan dan on middellijk handelen wat gewenscht is, wil men bij de te verwachten groote aanvraag niet te laat komen om bijtijds klaar te zijn. Spr. stelt voor om ter beschikking van B. en W. een bedrag vau hoogstens f 500 te stellen voor een af te steken vuurwerk onder nitnoodiging om aan den Raad te zijner tijd ten d6ze nadere mededeelin- gen te doen. De heer Bruinvis kan met dit voorstel medegaan, doch hij zou het crediet niet willen verleenen tot een maximum van f 500 maar lager. De heer Kraakman verklaart, dat B. en W. er altijd beneden kunnen blijven. De heer de Sonnaville meentdat indertijd ook over illuminatie gesproken is. Spr. meentdat men voor f 200die zal restenal zeer weinig kan uitvoeren. Nadat de heer Kraakman nog mededeeltdat B, en W. volstrekt niet aan het cijfer van f 500 gebonden zijn maar steeds nadere voorstellen kunnen doen, wordt zonder hoofdelijke stemming het voorstel-Kraakman aan genomen zoodat aan B. en W. een crediet werd ver leend van f 500 voor een af te steken vuurwerk. I. idem, een adres, dd. 13 April 11., van den heer W. Kerbert, geneesheer alhier, houdende het verzoek zijne woning te willen uitzonderen met betrekking tot het plaatsen van eene schutting vóór de woningen op het plein bij de Groote Kerk. Zal worden behandeld bij punt 2 der agenda. m. idem, verschillende reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag, dienst 1898. Deze en andere reclames, welke nog mochten inkomen, gesteld in handen der commissie voor de belastingzaken enz., om bericht en raad. n. idem, een adres dd. 29 April 11., van den heer J. K. Westenbrink, houdende het verzoek hem een eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de 2e openbare tnsschenschool alhier, met ingang van 1 Juli e.k. Het gevraagde ontslag zonder hoofdelijke stemming eervol verleend ingaande 1 Juli e.k. 0. idem, een adres d.d. 2 Mei II., van C. Neef, eervol ontslagen nachtwacht, houdende het verzoek als zoodanig in het genot van pensioen te worden gesteld. Gesteld in handen van b. en w., om bericht en raad. p. idem, een adres, ongedateerd, den 2 Mei 11. ont vangen van A. Buisman en vele anderen, houdende het verzoek om de eierenmarkt van de Langestraat naar de Korenbeurs te willen overbrengen. Alsvoren. y. idem, een adres dd. 2 Mei 11. van Mevr. de Wed. Molenaar geb. ten Houte de Lange, houdende bericht, dat zij haar bouwterrein wil inrichten als op de teeke- ning van de bouwmij. »Rijneeom" is aangegeven onder de door den Raad den 26 Januari 11. vastgestelde voor waarden. Zal worden behandeld bij punt 20 der agenda. r. idem een adres d.d. 4 Mei (heden) van het tram comité Alcmaria'', ten geleide van een gewijzigd plan tot aanleg van een stoomtram Bergen en Egmond aan Zee. Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. Verzekering tegen ongelukken. 1. Voor de vierde maal wordt thans aan de orde gesteld hec reeds driemaal aangehouden voorstel van B en W. tot verzekering der vaste werklieden in dienst der gemeente tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken. De heer de L a n g e heefi bij de stukken, welke ter visie lagen, een lijst van personen gevonden, die naar het oordeel van B. en W. voor verzekering in aanmer king komen. Bij die personen vond hij enkele rubrieken niet vermeld zooals het personeel der politie en der brandweerkorpsen tot de verzekering waarvan de ge meente in 1895 besloot voor eigen risico. Voorts waren op de lijst niet vermeld de werklieden in dienst der gemeente-reiniging en die, werkzaam aan de gasfabriek. Spr. zou wouschen dat eene premie-opgaaf W9rd gevraagd voor allen, om over het geheel des te beter een oordeel te kunnen vellen. Bij aanneming van het voorstel van B. en W., ontlaadt men zich slechts van een gedeelte van het risico. Daarom stelt hij voor bij eenige binnen- landsclie verzekering-maatschappijen premie-opgaaf te vragen voor alle werklieden in dienst der gemeente, zoo noodigover een vooraf te bepalen aantal jaren. De bestaande premie standaard kan daardoor wellicht worden verlaagd. De heer Stoel wil alleen assureeren de werklieden in dienst van aannemers der gemeentewerken. Wat de andere werklieden betreft, de gemeente verzekert ze sinds eenige jaren voor eigen risico en spr. vindt geen enkele reden, om daarvan thans af te wijken te meer omdat de risico, welke de gemeente loopt, zoo gering is. De heer Bruinvis vereenigt zich met het voorstel de Lange. Wat het donkbeeld van den heer Stoel aan gaat, de verzekering der werklieden in dienst van aan nemers der gem.-werken geschiedt reeds. Gebeurt er onder de andere werklieden een ongeluk, dan moet de gemeente soms voorgoed betalen. De premie is thans berekend op f 150 per jaar. Over 1897 betaalde de gemeente f 146. Waarom zal voor dat geringe meerdere in premie de gemeente nu zelve het risico dragen. De heer Kraakman ondersteunt de denkbeelden van de heeren de Lange en Bruinvis, om de verzekering zoo ver mogelijk uit te strekken. Overigens kon hij met den heer Stoel wel medegaan. In 1892 heeft de Raad het besluit genomen, om de risico der verzekering voor eigen rekening te nemen. Sinds dien tijd heeft de gemeente al eene aanzienlijke besparing gehad in premie. Ook naar spr. meening kan de gemeente de risico, die zeer beperkt is, zelf wel dragen. Eigen risico acht hij een oecono- misch goed systeem. Heeft de gemeente te doen met eene Ver zekering maatschappij, dan kunnen er geschillen ont staan, iets wat in het andere geval onmogelijk is. Spr. acht het daarom wenschelijk, dat de Raad bij een motie verklaart niet af te willen wijken van eigen ver zekering. In 1891 is de zaak der verzekering gesteld geweest in handen eener commissie, welker leden thans nog hier tegenwoordig zijn. Laten we, zoo zegt spr., dit voorstel in handen van dezelfde leden der toen benoemde commissie stellen. Den heer Bruinvis verwondert het, dat vorige spr. is medegegaan met het voorstel tot verzekering der gemeente eigendommen. In 1892 was de aanhangige zaak nieuw. Toen stond de Raad voor een premie vanjf 500nu voor f 150. De verzekering loopt nu bovendien over zooveel mogelijk schijven. De heer de Groot verklaart zich almede voorstan der om alle werklieden te verzekeren. De concurrentie tusschen de maatschappijen is tegenwoordig zoo scherp, dat de premie al zoo gering mogelijk berekend wordt hjj meent dat voor premie thans berekend wordt onge veer 1IA procent. De heer d e L a n g e zou op het oogenblik niet willen uitmaken oi de gemeente zelf zal verzekeren, dan niet. Eerst zon hij prijsopgaaf willen vragen en naar het resul taat daarvan de zaak willen beoordeelen, Het aanvankelijk door hem gedane voorstel wordt daarna in stemming gebracht en aangenomen met alge meene stemmen. Huisjes bij de Groote Kerk. 2. Wordt in behandeling genomen het voorstel van B. en W. met betrekking tot eene verbetering van den toestand bij de huisjes op het plein bij de Groote Kerk. Dit voorstel, waarvan we in het raadsverslag van 6 April 1.1. een uittreksel gaven, werd toen in verband met een ingekomen adres van mr. A. P. H. de Lange aangehou den tot deze zitting.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 5