Haagsche Brieven. Nederland. V. 1 Mei is voor heel veel Hagenaars een dag van be- teekenis. 't Is de datnm voor 't verhuizen. Of 't in andere groote steden ook zoo isweet ik niet zoo goed, maar hier bij ons lijkt het me soms zoo een jaarlijks terugkeerend ziekteverschijnsel. Telkens stuit men hier in de stad op verhuiswagens men stuit er op in den meest werkelijken zin van 't woord. Die logge onbehouwen gevaarten worden zoo dicht mogelijk tegen de stoep of t trottoir aan geredenzóó dat ze met de opening vlak bij de huisdeur staan. Natuurlijk is er nu maar een nauwe doorgang tusschen den wagen en het huis waai de voetgangers gedwongen zijn te passeeren zoolang de heeren die bezig zijn met laden of lossen 't althans niet raadzaam vinden dien doorgang met een kast, een piano of buffet geheel te versperren. Dan moet men omloopen er zit niet anders op. En denk nu maar nietdat zoo iets u ééns of tweemaal gebeurt op uw wandeling door de stad. Reken gerust op twintig maal uitwijken. In verscheiden straten ziet ge van die lompe, met groote schreeuwende letters beschilderde langwerpige kasten staan. De meubelstukkendie te groot zijn, om langs de trappen naar buiten gedragen te worden, hijseht men uit één van de ramen van waar ze aan een katrol naar beneden worden gelaten. Ook uit een oogpunt van voorzichtigheid doet men dus beter, om teloopen. Men hoort anders zelden van ongelukken door het breken van touwen of katrollen 't is verbazend, hoe handig dat gaat bij die lui. In een oogenblik i een katrol aangeslagen en een piano op- of uitgeheschen. Over 't geheel schijnen er met die verhuispartijen goede zaken te maken te zijn, want ook op dat gebied komen er den laatsten tijd heel wat concurrenten bij. En als de een adverteertVerhui zingen door geheel Europa", dan wordt hij al gauw over troffen door een collega die aan laat plakken Ver huizingen over de geheele wereld." 1 Mei dat kon men gisteren morgen ook op de groote markt zien. Den goheelen morgen was 't daar woelig al heel vroeg begonnen zich daar socialisten te verzamelen, en tegen half twaalf schikten ze zich tot een optocht. Er waren er toen misschien een 350 bij elkaar. Met ontplooide banieren (dat was toegestaan dooi de overheid mits er geen roode vlag vertoond werd) trok de stoet vrij geregeld naar het terrein waar de meeting zou gehouden worden een weiland achter de Hoef kade gelegen. Evenals de traditioneele sneeuwbal groeide de stoet hoe langer hoe meer aan maar alles bleef vrij geregeld gaan. Bij aankomst op 't terrein vond men daar een spreekgestoelte opgeslagen. Nauwelijks was de eerste spreker (Schnitzler) begonnen over de waarde en de beteekenis van 1 Mei te spreken, of de enkele droppeltjes, die gevallen waren, werden opgevolgd door stroomen regenwater. Dat schijnt toch maar de grootste geestdrift te bekoelen De wei regende letterlijk leeg. Geen half uur later was het zoo talrijke publiek geslonken tot ruim 100 menschen. En nog steeds regende het door zoodat tegen half twee de meeting was aige- loopen 's avonds voortgezet in Walhalla", 't vereni gingslokaal van de socialisten in de Westerbaenstraat. Onder al die bedrijven door gaan de toebereidselen voor de kroningsfeesten steeds vooruit. Voor sommige gedeelten van de stad belooft de versiering en verlichting inderdaad tooverachtig mooi te worden. Voor de Hoog straat ('t hartje van de stad; is een prijsvraag uitge schreven, waaraan jonge kunstenaars van goedon naam hebben medegedongen, 't Bekroonde onderwerp wordt uitgevoerd. De ministeries worden van gemeentewege extra geïllumineerd. In verschillende andere buurten heb ben zich comité's gevormd, om zorg te dragen voor ver siering en illuminatie. Er is plan gemaakt voor een groot kinderfeest in de Maliebaan. Er zal aan de Koninginnen een buitengewone kunstavond worden aangeboden in de zaal van den Dierentuin, die voor die gelegenheid prach tig zal versierd worden, o.a. zullen daar enkele leden van «Pulchri Studio" (een vereeniging van kunstschilders, auteurs enz.) zorgen voor tableaux en als onze stadge noot T. Carl Sierig zich daar voorspant, dan komt er wat goeds voor den dag, daarvan is ieder overtuigd. Verder zal op Scheveningen de Boulevard oftewel strandmuur en de daarboven gelegen villa's, Kurhaus en Hotels ver licht worden. Ook bestaat het plan een deel van de zee te illumineeren door de visschersvloot Ik beloof u, mijnheer de redacteur, dat er hier drukte genoeg van zal gemaakt worden en toch lijkt het mij toe, hoe dwaas 'l ook mag schijnen, dat hier de ware geestdrift ontbreektKomt het door de gewone Hol- landsche traagheid, of omdat de groote gebeurtenis nog zoover af is Ik vind hier bij ons de stemming meer dan kalm. Alleen de lui, die rechtstreeks voordeel bij de zaak hebben, probeeren de stemming wat op te vijzelen. Ieder prijst zijn feestartikelen aan, hier en daar komt al eens eene uitstalling voor, geheel in de nationale kleuren, 't Is niet te zeggen hoeveel portretten van de beide koninginnen er in omloop worden gebracht, op sommige is ze totaal onkenbaar toch worden ze aanbevolen als «alléén geschikt om uitgedeeld ie worden" enz. In mijn vorigen brief schreef ik u dat de werkzaam heden aan t Laakkanaal nu zeker wel eens heel voor spoedig op zonden schieten. Dat bleek later veel te optimistisch geziennu zijn de werkzaamheden pas goed gestaakt. Er staan namelijk met het graven van dat kanaal heel wat andere werken in verband, o. a. de geheele rioleering van de wijk om 't kanaal en van dat gedeelte der stad, dat in den Noordpolder uitwatert. Om dit nu geheel in orde te krjjgen, wil 't polderbestuur vijf jaar toestaan maar met voorbehoud van zijn recht, om alle aansluiting aan den polder al na twee jaar te verbeteren. De polder zelf kort dus die vijf jaar tot twee jaar in. Deze tijdruimte wordt te kort gevonden. Tot slot vertel ik u dat er alweer eens een stem is opgegaan om het Bosch althans langs de hoofdwegen, electrisch te verlichten. Of 't er nog eens van komen zal De tijd zal 't leeren. THEO v. STRALEN. liandbouw-tentoonstelling te Spanbroek. ^oen ket bekend was geworden, dat van wege de afdeeling Opmeer en omstreken der Holl. Mij. v. Land bouw, ter viering van haar 50jarig bestaan, dit jaar te Spanbroek op 26, 27, 28 en 29 Juli, ter gelegenheid van de algemeene vergadering van de H. M. v. L., eene nationale tentoonstelling zou worden gehouden, was er menigeen, die met een ongeloovigen glimlach deze me- dedeeling aanhoorde. Maar toch, dank 't krachtig initi atief, en groote krachtsinspanning, alsmede den velen en veelzjjdigen steun, die het comité ondervond, kan met vertrouwen het einde van Juli tegemoet worden gezien. Het programma, dat eerstdaags den afdeelingen zal worden toegezonden, laten wij hier volgen Dinsdag, 26 Juli (eerste dag). Ontvangst van het hoofdbestuur aan bet nader op te geven station van spoor of tram optocht met muziek naar het tentoonstellings-terrein 11 uuropening der tentoonst. door den voorzitter der Holl. M. v. L.ten toonstelling van hengsten, paarden, 2-jarige, 3-jarige enz. merriën met veulens, landbouwwerktuigen, zuivel, pluim gedierte enz. enz. 12 l21/% u.schoonrijden, rijtuigen met een en met 2 paarden bespannenboerenwagens, bespannen met twee werkpaarden; 3J/2 uur: ontvangst van het hoofdbestuur en de eereleden ten huize van den voorzitter der Afd. Opmeer en omstreken; 5'/2 uur ge meenschappelijke maaltijd 8'/2 uur feestavond. Woensdag, 27 Juli (tweede dag). 10 uurheropening der tentoonstelling tentoonstel ling van fokvee, schapen, varkens en der bekroonde paarden van den vorigen dag; 11 a 12 uur: algemeene vergadering; 31/2 uur ongev.ontvangst van het hoofd bestuur en de eereleden ten huize van den burgemeester, commissaris-generaal der tentoonstelling, afdeeling ge bouwen, inrichting enz.; 51/2 uur: gemeenschappelijke maaltijd; 81/., uureereavond, het hoofdbestuur, den eere leden, afgevaardigden en den leden der Holl. Mij. aan geboden door de feestvierende afdeeling. uit duizenden. Het is te hopen, dat Sir Matthew Macta- vish niet tusschen beide komt en alles bederft." De laatste dagen van de week gingen maar te spoedig voorbij. Bijna eiken avond gingen zij naar den schouw burg, en in den namiddag voegde Ralph zich dikwijls bij ben, om tennis te spelen. Op een dier dagen, was er een cricket match van de leden van het gezelsehap, op een anderen dag hadden zij een pick-nick naar eene ruïne in de omstreken, en ten laatste brak de treurige dag aan, dat zij afscheid moesten nemen. Ten laatste bleken het de ouderen te zijn, die zich angstig maakten, bij de gedachte aan de onbekende toe komst, die Ralph en Evereld zoo vertrouwend te gemoet gingen. De gelukkige jeugd wordt zelden door voorteekens gekweld, en de geliefden, ofschoon treurig gestemd door de naderende scheiding, konden er slechts aan denken, hoeveel gunstiger de zaken stonden, dan bij hun laatste afscheid. »Wat heb ik Ivy Grant benijd, toen zij op dien Kerst dag met je langs Queen Anne's Gate wandelde," zeide Evereld, met een glimlach. «Waar zal je dezen Kerstmis wezen, Ralph?" «Wij zullen in Yorkshire zijn," antwoordde hij, «en nog steeds de stukken spelen, die je hier gezien hebt. Wat is het toch gelukkig voor mjj, dat je zooveel belang stelt in onze voorstellingen. Het moet wel hard voor een tooneelspeler zijn om het zonder de sympathie te moeten stellen van degenen, die hem het dierbaarst zijn. Men zou somtijds wenschen, dat de oude mevrouw Mac- neillie niet zulk een afkeer van het tooneel had. Zijn leven is zwaar en eenzaam genoeg, dat hij dat er nog bij moet hebben. Toch geloof ik, dat zij elkander be grijpen, en het doet iemand werkelijk goed om den trots te zien, dien zij voor hem gevoelt. «Ziet zy hem nooit acteeren vroeg Evereld. «Nooit. Zij wil geen voet in een schouwburg zetten. Zij behoort zelfs niet tot die menschen, welke slechts tegen den naam van de zaak bedenking hebben en een stuk in Crystal Palace, of in een zaal willen zien. Zij is te ver standig om het zoo te beschouwen." «Wat is de speciale verdienste van een zaal vroeg Evereld lachend. «De hemel moge het weten. Ik zou dikwijls wenschen, dat die waardige, maar onlogische lieden de onaange naamheden en den treurigen toestand konden gevoelen, waarin het gezelschap zich dikwijls achter de schermen bevindt, met misschien een paar kleedkamers voor den geheelen troep en geen geschikte plaats om hun goed neer te leggen. Zij zouden wel spoedig de voordeelen van een goeden schouwburg begrijpen." «Heb je de goede recensie in het «Southbourne Weekly News" gelezen zeide Evereld, met innigen trots naar het blad ziende. «Ja; het is nog al goed, vindt je niet? Ik knip ze altijd uit en houd de stukken voor Macneillie. Daar ik met hem samenwoon, zijn er zeer veel kleinigheden van dien aard, die men voor hem doen kan." «Wie zorgt voor het eten «O, dat doet hij zelf. Hij is een eerste bolleboos in het inkoopen doen, daar hij zooveel ervaring heelt gehad." «Ik zal eens les bij hem moeten gaan nemen," zeide Evereld, hevig blozend, toen zij begreep wat dit gezegde in zich sloot. Waarna Ralph alles, haar fortuin, haar voogden, en de tijd en het geduld vergat, en haar in zijn armen nemend, kuste hij haar hartstochtelijk. Dit was het eigenlijke afscheid, of liever de stilzwij gende belofte, dat niets hen zou kunnen scheiden. Ralph bleef later nog eenige oogenblikken in de andere kamer, met de familie praten, en er was, zooals gewoonlijk, dat gezellige gegons van vele stemmen, want niemand dacht er in die huishouding aan, om elk op zijn beurt te spreken. Nadat hij eene vriendelijke invitatie van mevrouw Hereford ontvangen had om hen, hetzij in Londen, of in Hollybrack te komen opzoeken, nam hij afscheid en met de gedachte aan Evereld's liefde om hem onder weg op te vroolijken, voegde hij zich aan het station bij Macneiilie's gezelschap. «Die hebben elkander gevonden, geloof ik," zeide Max Hereford, toen hij zich een oogenblik alleen met zijne vrouw bevond. «Ik dacht dat je het wel raden zoudt," zeide zij glim lachend. «Je was altijd in jp hart een koppelaarster, Dooreen", zeide hij plagend, «maar hoe staat het met dien voogd Donderdag, 28 Juli (derde dag). 10 uur: heropening der tentoonstelling; tentoonstel ling van pluimgedierte etc.idem van postduiven 12 2 uur: postduiven-wedvlucht3 uur: harddraverij van paarden uit de gemeente, tot de Afdeeling behoorende zijnde: Hensbroek, Obdam, Spanbroek, Wognum, Op meer, Hoogwoud en Aartswoud, Abbekerk en Lambort- schaag, Sgbekarspel en Benningbroek8 uur: soirée voor de leden der afd. met hunne dames. V r ij d a g, 29 Juli (4e d a g). 11 uur: heropening der tentoonstelling; 3 uurvolks spelen8 uur: muziek op het terrein, illuminatie en vuurwerk. Voor inschrijvingsbiljetten en aangiften voor de ten toonstelling wende men zich met franco brieven tot den heer^ J. de ries, 2en secretaris van het tentoonstellings comité te Spanbroek. Controle gemeentelijke fin anti ën. De «Gemeentestem' geeft een middel aan de hand, om de, in^ den laatsten tijd zoo herhaald voorgekomen, onregelmatigheden en oneerlijkheden bij gemeentelijke financiën beter te voorkomen. Blijkbaar is het toezicht dat Burgemeester en Wethouders moeten houden, door ten minste eenmaal in de drie maanden de boeken en de ka,s van den ontvanger op te nemen, niet afdoende. De Gemeentewet geeft echter ook aan Ged. Staten de bevoegdheid zoo dikwijls zij dit noodig achten, opneming der kas van hunnentwege te gelasten. Evenals het Rijk door controleurs scherp toezicht houdt op de rijks-ambte naren bij wie dan ook betrekkelijk weinig tekorten en vervalechingen voorkomen, geeft «de Gem." in overw'e- ging, dat bij bij elke provinciale griffie eenige ambtena ren worden worden aangesteld, uitsluitend belast met de taak om de kassen der gemeente-ontvangers en hun boe ken te controleeren. «Een noemenswaard financieel bezwaar kan daartegen niet bestaan; jaarwedde en reiskosten zouden voor ieder misschien f2000 bedragen, en de ingezetenen der gemeen ten zouden gaarne, in den vorm van eene kleine verhoo ging van rijks- of provinciale belasting in die kosten bijdragen." Het denkbeeld verdient zeker overweging in de aan staande zomervergadering der Provinciale Staten. "V ee- quarantaine. Ie Esschen, over de Belgische grens, wordt met grooten spoed gewerkt aan den bouw van vijf groote quarantaine-stallen. Twee spoorlijnen zijn van het sta tion daarheen gelegd. Het schijnt dus schrijft men uit Rozendaal bij den Belgischen Minister van Landbouw ernst te wezen het Nederlanusche vee aan de grenzen tien a twaalf dagen in quarantaine te houden. Wanneer de stallen gereed zijn, zullen vijf- a zes honderd stuks vee daarin ge&tald kunnen worden. Hij zal den Assyrier willen voorstellen, en op je afkomen als de wolf op de kudde." «Ik kan het niet helpen als hij dat doet," zeide mevrouw Hereford lachend. «Werkelijk, ik heb er niets mede te maken gehad. Het is bespottelijk van Sir Matthew Mactavish om toe te staan, dat zijn pupil gedurende zes jaren met zulk een knaap wordt opgevoed, en het ons te verwijten, dat ik er in toestem, dat twee oude vrienden elkander op eene redelijke wijze ontmoeten. En overigens, wanneer hij er boos over is, geloof ik, dat ik het prettig zal vinden, want je weet, Max, dat ik dien man nooit heb kunnen uitstaan." Ja, liefste, wij weten allemaal, dat je de beste haat- ster van de wereld bent; en ik weet, dat je ook het beste kunt liefhebben," zeide hij, haar een kus gevende. «Ik weet niet hoe ik dat anders zou hebben kunnen doen, zeide zij peinzend. «In alle geval weet mijnheer Macneillie precies, hoe de zaken staan. En wat kan men voor een paar wezens, die geen tehuis meer hebben, anders doen, dan hen helpen en met hen sympathiseeren Een meisje zonder moeder is in een ongelnkkigen toestand wanneer haar liefdekommer begint. Weet ik niet zeer goed, hoe al mijne dwalingen en al de ellende jnist daaruit zijn voortgesproten? Zeg mij wat je werkelijk van Ralph Denmead denkt." «Ik mag hem wel," zeide Max Hereford. «Hij schijnt mij een eerlijke, oprechte, verstandige jongen te zijn hij heeft ook veel humor, wat Evereld misschien mist, en omdat hij juist een weinig van het Gallische bloed in zijne aderen heeft en somtijds even onverstandig en on- practisch is als alle Celten." «Neen, neen riep mevrouw Hereford uit, met haar onweerstaanbaren glimlach. «Geen verborgen zinspelingen op de Celten; wij weten allemaal waartoe dat leidt." «Ik wilde, wanneer je mij rustig uit wilt laten spreken, alleen maar opmerken," vervolgde hij vriendelijk, «dat huwelijken tusschen Celten en Saksen, ofschoon wreed aardig verboden door de drukkende wetten der Engelsche veroveraars, toen zij Ierland annexeerden, steeds bijzonder gelukkig uitvallen. Dat inderdaad de eensgezindheid des harten datgene is, waarnaar getracht wordt." «Zij zijn nog niet verloofd, en znllen het nog wel niet zijn, voordat zij meerderjarig is, en totdat bij zijn weg eenigszins gemaakt heeft. Dan zal er natuurlijk een twist met de Mactavishes ontstaan, maar hij zal geen gezag meer over haar hebben, en jij en ik, Max, znllen haar helpen. Zij zal zeer stil uit Hollybrack trouwen, en zij zullen zeer bedaard kunnen leven, want volgens Bride zal zij rijk zijn." «Ik hoop maar, dat haar voogd werkelijk vertrouwbaar is," zeide Max Hereford. «Ik moet bekennen, dat hergeen ik laatst van den ouden Marriott hoorde, mij volstrekt niet bevalt. Maar Marriott is een van die rechtschapen, onderwetsche advokaten, die uitermate voorzichtig zijn het zou bijna onmogelijk voor hem zijnom aan zulk een promotor als Sir Matthew is, zijn goedkeuring te hechten. Hij kan trouwens eerlijk genoeg zjjn." «Wij zullen zien," zeide mevrouw Hereford, met een veelzeggende handbeweging. «Wat mij betreft, ik zou hem geen oogenblik vertrouwenmaar je zult zeggen, dat het weer mijn Iersche verbeelding is, en ik ken den man natuurlijk niet genoeg." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 6