Ralph Denmead. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. No. 56. onderdste jaargang. 1898. WOENSDAG 11 MEI. Gemeente-ambtenaren en Bedienden. AM BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van de ingezetenendat in bet Ge meenteblad van Alkmaar Nr. 81 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente d.d. 4 Mei j.L, waarbij is vastgesteld eene wijziging in de verordening op het benoemen en ontslaan van sommige gemeente-ambtenaren en bedienden. Welke wijziging in de verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd ter gemeente-secretarie op alle werkdagen van des morgens 9 tot des namiddags 2 ure en aldaar tegen betaling van f 0,10 is verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 10 Mei 1898. C. D. DONATH, Secretaris. ITAIilK. De broodoproertjes nemen bedenkelijke afmetingen aan. Uit Rome wordt gemeld, dat generaal Heusch, de commandant van het 8e legerkorps van Tos- kane met het opperbestuur in zijn gebied is belast en voor de handhaving der openbare rust verantwoordelijk werd gesteld. Te Florence en te Livorno is zaterdag ernstig gevoch ten in de straten, waarbij een aantal personen gedood werden. Overal worden de bakkerijen door de gewapende macht bewaakt. Uit Turijn wordt gemeld,- dat in officieele kringen groote ongerustheid heerscht over het voortduren der on lusten en vooral over de gebeurtenissen in Milaan. De Regeering moet reeds besloten hebben tot verdaging der Kamerzitting. Hoe het te Milaan toeging, toont het volgende verhaal Zaterdag hadden op verschillende plaatsen bijeenkom sten van werklieden plaats. De fabrieken en werkplaatsen waren gesloten, het tramverkeer werd gestaakt. Later op den dag nam de betooging echter een meer dreigend karakter aan. In de straat Corso di Venetia werden barricaden opgeworpen, om het patrouilleeren der cavalerie te bemoeilijken. De tramwagens werden omver geworpen en als verschansing gebruikthet paleis Sapo- ritti werd opengeloopen en geplunderdde meubelen werden er uitgehaald en voor het bouwen van barricades aangewend. De troepen, die nit de kazerne werden ont boden, vuurden herhaaldelijk op de volksmenigte, zoodat verschillende personen gedood en gewond werden. In de straat Torino en op het plein der kathedraal werd hevig gevochten tusschen de troepen en de betoogers. Des avonds werd de staat van beleg afgekondigd. SPAW JE. In antwoord op de aanvallen op de regee ring, zeide de minister van koloniën Prendergast in de Kamer o. a. »Hoe kan een volk van zestien millioen zielen onder gelijke voorwaarden vechten tegen een volk van zeventig millioen En hoe kan een arme natie als Spanje die door EDNA LYALL. met hare roemrijke lompen moet paradeerenover mach tige eskaders beschikken »Wij zijn een ontaard ras. De regeeringen van alie mogendheden zijn verantwoordelijk voor wat gebeurd^ is. Zij hebben alle den oorlog voorzien maar deden niets om dien te beletten hoewel der tegenwoordige Spaan- sche regeering de verzekering is gegeven dat het niet tot een oorlog zou komen. Nog den lsten April verklaarden de meest bekwame diplomaten mij dat de Vereenigde Staten ons nooit den oorlog zouden aandoen. En toch ben ik de man, die nu belasterd wordt, de eerste geweest die van deur tot deur is gegaan om hulpbronnen voor den krijg te zoeken, de eerste die de scheepswerven aan zette tot meer ijver. Dat is mijn antwoord aan^hen die mij beschuldigen mijn land te hebben verraden. Deze rede werd zeer toegejuicht. Uit alle deelen van het land komen berichten van on lusten tengevolge van duurte der levensmiddelen en schaarschte van voedsel. Te Valdepenas hebben een duizendtal vrouwen beproefd den brand te steken in de groote korenmolens. Zij staken het magazijn van een koopman in brand, wiens prijzen haar te hoog toeschenen. Te Cindad werden alle bakkerswinkels die niet gesloten waren door de woedende volksmenigte geplunderd. De gendarmen vermochten niets tegen de overmachtde rust moest met de hulp der burgers worden hersteld. In de stad La Union bij Cartagena, namen de onlusten groote afmetingen aan. Tien duizend stakende mijnwer kers trokken naar de gemeentegaslabriek met het voor nemen er den brand in te steken, maar gelukkig slaagden zij niet. Niettemin sneden zij de telegraafdraden af, hielden een personentrein aan en staken de douanepak huizen, bet raadhuis en het paleis van justitie in brand. Deze gebouwen werden met alles wat er in was in de asch gelegd. Nog niet voldaan, drongen de oproermakers de gevangenis binnen en stelden zij de gevangenen in vrijheid. VEREEHVIBDH STATKSï. Het denkbeeld, om met een kleine troepenmacht een landing op Cuba te be proeven, is geheel opgegeven. De 20.000 man die te Tampa zjjn bijeengebracht, worden zelfs niet voldoende geacht. De kern dezer troepenmacht wordt gevormd door een divisie infanterie onder generaal Wade de beide briga des staan onder bevel van de kolonels Cochran en Poland. Elke brigade telt vier regimenten infanterietot de di visie behooren nog een regiment cavalerie, acht batterijen veldardartillerie en een afdeeling bereden éclaireurs en ordonnansen, onder bevel van overste Randolph. De Regeering wil deze troepenafdeeling thans op 40.000 man brengen. Reeds is bevel gegeven dat binnen vijf dagen, te rekenen van Vrijdag, transportschepen voor het overbrengen van 40.000 man te Key-West gereed moeten zijn. Laatste Berichten. MADRID, 9 Mei. Het gerueht gaat dat bij de Antil len tusschen bet Amerikaansche en Spaansche eskader een verwoed gevecht heeft plaats gehad. Bijzonderheden ontbreken. Be toestand ln Spanje. MADRID, 9 Mei. Te Cadix en te Albaceta zijn onlus ten uitgebroken. Te Zaen en te Albaceta is de staat van beleg afgekondigd. Nog zijn ongeregelheden voorgekomen te Martos, Grigano en Brenez. Men vreest dat ook in de nog rustige provincie-steden oproerige beweging zullen plaats grijpen. MADRID, 9 Mei. Gisteren is te Linares een ernstig oproer uitgebroken. De oproermakers liepen storm op het raadhuis, drongen binnen en wierpen de meubelen op straat. De gendarmen gaven in het raadhuis vuur, waarop de oproerlingen met revolverschoten antwoordden. De gendarmerie moest voor de overmacht wijken en nam stelling aan den hoek der straat. Er werden twaalt personen gedood en vijltig gewond. De dooden en ge kwetsten werden op straat achtergelaten. Men gelooft dat de onlusten het werk zijn van verdachte agitatoren. De toestand in Italië. MILAAN, 9 Mei. In den afgeloopen nacht en heden morgen was de toestand rustig in het binnengedeelte der stad, waarin verschillende werkplaatsen de arbeid hervat werd. PISA, 9 Mei. Gisteren heeft te Pontevedra een betoo ging plaats gehad. Het volk greep de soldaten aan, die daarop vuur gaven met het gevolg dat drie personen werden gedood en even veel gewond. H. B. S. te Helder. De Minister van Binnenl. Zaken brengt in de Staatscourant" ter kennis van belanghebbenden, dat voor de op 1 September a. s. te openen Rijks Hoogere Burger school met 5j. cursus te Helder worden gevraagd, op eene jaarwedde van f 1800, leeraren, die onderwijs zullen geven in de vakken aq van art. 17 der wet van 2 Mei 1863 (Stbl. No. 50) tot regeling van het middelbaar onderwijs. Zij, die naar eene dier betrekkingen willen dingen, worden verzocht zich aan te melden met opgave van de vakken waarin zij bevoegd zijn aan eene Hoogere Burgerschool met 5jarigen cursus onderwijs te geven. Verder wordt gevraagd een leeraar in hand- en recht lijnig teekenen, op een jaarwedde van f 1500 een leeraar in de gymnastiek op eenfe jaarwedde van t 700 een amanuensis op eene jaarwedde van f 600 met vrije woning en vrij vuur en licht. Sollicitanten voor bovengenoemde betrekkingen gelieven zich vóór 24 dezer aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. A. T. van Aken te 's-Graven- hage. Helder. Hr. Ms. pantserschip »Evertsen", comman dant de kap. ter zee B. de Groot, vertrok den 4 van hier naar Lissabon, tot bijwoning der Vasco da Gama-leesten. Vóór het vertrek bracht de schout-bij-nacht Engelbrecht, 40) Bride O'Ryan, die in de laatste week meer of minder door haar eigen familie in beslag was genomen, had om trent hetgeen er om haar heen gebeurde, niets bespeurd. De twee vriendinnen waren tot nu toe wel wat jong voor hun leeftijd gebleven, en zij hadden nooit tot dat soort meisjes behoord, die zich steeds met voorbarige liefdes geschiedenissen bezighouden. Hare helden waren of de patriotten uit het verleden, of de groote leiders van den tegenwoordigen tijd, en in haar schooluren hadden zij te veel werk te doen en voor haar amusementen was te goed gezorgd, om veel tijd voor beuzelarijen en droomorijen over te houden. Bride had natuurlijk van het leven bij de Mactavishes gehoord, maar het was nooit bij haar opgekomen, dat Ralph Denmead iets anders voor Evereld wezen kon dan een aangenomen broeder. Het was niet voordat hij werkelijk vertrokken was, dat haar een licht omtrent de waarheid opging. Zij zag dat Evereld moeite deed om een vroolijk gelaat te toonen, dat haar gezichtje, wanneer het in rust was, een geheel nieuwe uitdrukking van bezorgdheid droeg, en dat zij plotseling kon zitten peinzen en onoplettend geworden was. Toen op dien avond het mysterieuse uur van het »haar borstelen" gekomen was, kon zij zich niet langer be dwingen. >Ik wou," zeide zij driftig, »dat je mij niet buiten alles liet. Ik weet heel goed, dat je ongelukkig bent, ofschoon je evenals de struisvogel doet, die op de Eugel- sche manier, zijn kop in het zand duwt, denkende, dat niemand hem ziet." Evereld lachte om het zonderlinge mengelmoes van vergelijkingen. »Ik heb nooit van een Engelschen struisvogel gehoord," zeide zjj vroolijk. »Als er ooit een geweest is, moet hij al lang uilgestorven zijn, evenals de knifzwaan. »Ja, je lacht nu,'' zeide Bride, »maar je hebt er den geheelen middag ongelukkig uitgezien, en ik zag, dat js in de kerk huildet.'' Evereld bloosde. »Het was erg onverstandig van me, »maar ik kon niet helpen er aan te denken, hoe verschillend alles ver leden Zondagavond was." »Toen mijnheer Denmead hier was," zeide Bride stoutweg, Evereld knikte van ja. Bride keek haar strak in de blauwe kijkers. »Nu mij verwondert het zeker nietdat hij zijn hart aan je verloren heeft. Maar ik wou toch dat hij het niet gedaan had." vWij zijn nog niet verloofd zeide Evereld. »0maar het is even ergalsof je het waartzeide Bride wanhopend. »Even erg? Wat een vreemde manier heb je, om mg te feliciteeren." »Ik feliciteer je niet. Het spijt mij zeer," zeide Bride, met alle macht hare zwarte haren borstelende, »waarom komt hij onze rust verstoren nu ons leven pas begint en wij zulk een heerlijken tijd te gemoet gingen Je zult nooit meer dezeifdo voor mij zijn. Het zal wezen zooals het vers zegt »One and onewith a shadowy third." »Onzin", zeide Evereld. »Ik houd nu vijftigmaal meer van je dan ik vroeger deedBride en ik heb je veel meer noodig dan voorheen. Daarenboven begrijp je nn niet, hoe geheel anders het voor mij is? Jij hebt een' tehuis bij je zuster en de kinderen en je hebt broers die dikwijls bij je vertoeven, en je bent allen zeker van elkaar, en jullie zijt zoo gelukkigdat ik werkelijk niet weet hoe je het zoudt kunnen verdragen om nu reeds weg te 'gaan. Maar ik heb geen werkelijk tehuis en de eenige van de Mactavishes die ik gaarne mag lijden trouwt in November. Kan je niet begrijpen hoe heerlijk het is, om eindelijk aan iemand toe te behooren?' Ja zei Bride. »Het was zelfzuchtig van mij, om het eerst aan mii zelve te denken, en je hebt misschien wel gelijkje zult mij nog noodig hebben, vooral als de Mac tavishes onaardig zijn. Zij zullen je engagement volstrekt niet goedvinden." »Neen," antwoordde Evereld bedaard. »Dat geloof ik zeker. Er is storm op handen. Maar ik weet waarheen mij te wenden. Je zult altijd mijn vriendin blijven en mevrouw Hereford heeft mij gezegd datwanneer ik mij in moeielijkheden bevind ik maar naar haar toe moet komen." ^Natuurlijk Dooreen speelt moedertje over iedereen zoo deed zij altijd zegt Michel zelfs toen zij nog zelf een klein meisje was." >En niemand zal ooit zulk eene vriendin voor mij zijn, als jij, Bride. Jij en Amée Magnay en ik, zullen wat er ook gebeurt, elkander steeds getrouw blijven." „Van Aimeé gesproken het valt mij juist te binnen, dat ik van morgen een brief van haar ontvangen heb," zei Bride. Zij zegt, dat zij en hare familie in Septem ber naar Auvergne gaan haar vader heeft een opdracht voor eene schilderij ontvangen. Zij zullen het najaar en misschien tot Kerstmis te Mabilon blijven. Nicht Espé- rance vindt, dat ik ook maar moest komen om mijn Fransch te volmaken maar ik ben er niet zeker van dat ik Dermot kan verlaten." »Neem hem mee," opperde Evereld. »De zonneschijn en de warmte daarginds, zullen hem goeddoen." »Kijk, daar heb ik niet eens aan gedacht. Het is eeD uitstekend denkbeeld, en de Magnay's zijn zoo hartelijk. Ik weetdat zij ruimte genoeg hebben, in dat groote, oude kasteel. Herinner je je niet dat kleine schilderijtje, dat Aimée in haar slaapkamer op school had Kom alles welbeschouwd ziet de wereld er nog niet zoo somber uit. Je zult altijd mijn vriendin zijn ondanks mijnheer Denmead en misschien zullen er later wanneer je ver loofd zijtwerkelijk onaangenaamheden gebeuren, en dan moet je bij ons komen." »Je ziet er uitot je werkelijk naar het standje ver langt", zeide Evereld, met een treurigen glimlach. »Ik won dat ik een weinig van die lust tot vechten had ALKMAARSCHE C0ERAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,SO franco door;het geheele rijk f 1. 3 Nummers f O,O0. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentïen s Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer3.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1