Nederland. ITAIiIE. Ofschoon de censunr scherp is en de be trouwbare berichten schaarsch en kort, blijkt duidelijk dat de oproerige beweging, die zich bijkans overal doet gevoelen, een ernstig karakter draagt. De staat van beleg is afgekondigd in de provincie Flo rence, met uitzondering van het arrondissement Casci- ano, verder in de provinciën Livorno, Pisa, Siena, Massa, Grosseto en in het arrondissement Spezzia (provincie Ge nua) met uitzondering van de zeehaven Spezzia. Den 9 hebben de studenten te Napels opstootjes ver oorzaakt. Zij wierpeD tramwagens en palen voor elec- trische geleidingen omver en losten revolverschoten. De troepen vuurden tweemaal op de rustverstoorders, met het gevolg, dat één hunner gedood en drie gewond werden. Ten gevolge van de ongeregeldheden is de staat van beleg afgekondigd. Ook te Pavia hebben de studenten zich niet onbetuigd gelaten. Een telegram uit Lugano van den 10 meldt, dat de studenten, die in het Capucijnenklooster waren gevlucht, op de voorbijtrekkende troepen vuurden. De bevelhebber liet twee kanonnen aanrukken en schoot daarmede een bres in den kloostermuur. De studenten gingen daarna op de vlucht. Ondanks de vertoogen van den prefect werden alle monniken naar de gevangenis geleid. De bevelvoerende generaal weigert hen in vrij heid te stellen. Er zijn twee dooden gevallen. Driehonderd personen zijn in hechtenis genomen, onder wie 3 socialistische af gevaardigden en een Russische agitator. Te Milaan schijnt thans de rust hersteld te zijn. In het voornaamste ziekenhuis «Ospedate Maggiore,waren 12 dooden en 45 gewonden binnengedragen in andere ziekenhuizen veel minder, hier veertig, daar twaalf, enz. Onder de gevangen genomen personen, in het geheel op Zondag ongeveer 160 zijn weer vele jongens, zelfs van 11 en 12 jaar. Velen zijn echter niet-Milaneezen. De «Corriere della Sera" is vol verontwaardiging over de houding van vele vrouwen en meisjes. Meisjes van 14 en 15 jaar, zegt het blad, hebben wij tegen de soldaten en officieren zulke walgelijke smerigheden hooren schreeu wen, dat wij getroffen zijn door de zedelijke vermoording van een deel der arme bevolking. Hier zijn geen poli tieke denkbeelden, geen socialisme in het speldit is volstrekte afwezigheid van elk zachter gevoel. 31 Vereenigingen, 18 republikeinsche, 13 socialistische, zijn Zondag ontbonden verklaard. Zaterdag en Zondag moeten niet minder dan driehonderd menschen gedood en duizend gewond zijn. SPAUfJE. De laatste berichten zijn weder geheel onbegrijpelijk. Terwjjl de geheele wereld een zeeslag bij de Antillen verwachtte en reikhalzende van uur tot uur naar berichten daarover uitkeek, komt thans de tijding dat het Spaansche eskader geheel of grootendeels te Oadix teruggekeerd is. De ontmoeting, waarop met zooveel be langstelling gewacht werd, is daardoor onmogelijk ge worden. En de geruchten, van verschillende zijden ver spreid, zijn gebleken te zijn van zuiver speculatieven aard. Welk een indruk deze terugkeer op de toch reeds zoo opgewonden gemoederen maakt, laat zich denken. De taal der Republikeinsche bladen wordt met den dag harts tochtelijker. »Nu of nooit", zegt een der Valenciaansche bladen «de Bourbons en hunne medeplichtigen schijnen de heerschappij en het land slechts te willen verlaten als zij er toe gedwongen worden: dwingen wij hen dan onder de leus: Wraak en Vaderland!" De Carlisten stoken de vijandige stemming tegen dyna- stie en regeering krachtig aan. Don Carlos, die eerst in zijn manifesten tot den oorlog heeft aangezet, hoopt nu in het troebele water een kroon te kunnen opvisschen. In de Kamer werd den 11 het debat over de politiek der regeering hervat. Labra, een der autonomistische afgevaardigden van Portoricoverklaarde namens de autonomisten van Portorico en Cuba, dat zij allen de autonomie met de souvereiniteit van Spanje en de on schendbaarheid van zijn grondgebied zullen verdedigen. Salmeron viel op heftige wijze de monarchisten, de con servatieven en de staatkunde der thans aan het bewind zijnde regeering aan. Tot de orde geroepen, besloot hij met te zeggen, dat de republikeinen de eenig mogelijke Het was slechts op het perron van het Victoria-station, toen hij Bruce Wylie zag naderen, dat hij er aan dacht, hoe noodzakelijk het was, dat tegen den tijd, dat Evereld naar Londen terugkeerde, zij veilig en wel met haar notaris verloofd moest zijn. Deze gedachte deed hem een onderzoekenden blik op zijn vriend slaan. Zooals het dikwijls gebeurt, zag Bruce Wylie er op zulk een oogenblik op net voordeeligst uit. Zijn grijze overjas en pantalon deden hem veel jonger schijnen, dan hij werkelijk was, zijn blond baar en kortgeknipte baard, zijn levendige grijze oogen, zijn gemakkelijke, aangename manieren, waren geheel tot zijn voordeel. »Het zal wel gaan," dacht Sir Matthew by zich zelf. »Het kind zal tegen het einde van de reis wel verliefd op hem zijn." Hii had geen begrip, hoe verschillend de menschen een en denzelfden persoon beschouwen, wanneer men hem van het standpunt van vijf en veertig en de ander van het standpunt van negentien beschouwt. Evereld zag in hem slechts den advocaat, die haar chocolade gebracht had, toen zij een klein meisje was; zij wist dat hij tenminste negen-en-veertig jaren oud moest zijn, en dat vond zij oud. De dertig jaren die tnsschen hen lagen vormden een breeden kloof, welke zij nooit anders gedacht had dan door vriendschap te overschrijden. Zelfs die vriendschap kon niet dezelfde wezen als de innige vertrouwelijkheid, de volkomen verstandhouding van twee wezens van denzelfden leeftijd. Zij zou iets van de positie van meester tot leerling weggedragen hebben, dat misschien aan sommige mannen aangenaam zou geweest zijn, maar zij had nooit eenig verlangen gekoesterd om van Bruce Wylie te leeren. Zij mocht hem alleen, omdat hij den tijd hielp verkorten, omdat hij een aantal aardige verhalen kende en een gemakkelijke, natuurlijke manier had om ze te vertellen. Dus toen Sir Matthew met voldoening bemerkte hoe haar gelaat ophelderde, toen zij Bruce Wylie begroette, had hij onmogelijk kunnen raden, dat deze ontvangst even veel beteekende als het vroolijke gejuich van een kind, wanneer de clown uit een pantomime opkomt. oplossing achten, de vorming van een nationaal ministe rie, doch, voegde hij er bij, dat kan niet geschieden onder het tegenwoordige régime. Van verschillende zijden werd levendig hiertegen geprotesteerd. Sagasta antwoordde, dat zy, die Salmeron hooren, niet zouden gelooven dat Spanje lijdt onder de gevolgen van twee opstanden en van een oorlog. De minister-president diende vervolgens het ontwerp in op de middelen ter bestrijding der oorlogsko ten hij wees er op, dat de goedkeuring van dit ontwerp spoed- eischend is, daar de wettige middelen uitgeput zijn. Het ontwerp werd aangenomen. VKR. STATEST. Alle uit Amerika ontvangen tele grammen zijn eenstemmig in de overtuiging dat de terugkeer van het eekader der Kaap Verdische eilanden naar Cadix een geheele wijziging van den toestand ten gevolge heeft, en de actie der Amerikanen op Cuba en Portorico zal verhaasten. Er wordt ernstig gewerkt aan het gereed maken van het landingslegerdat nu op 66,000 man zal worden gebracht en waarvan Zondag a. s. het eerste transport naar Cuba zal worden overgebracht. Dit wordt ten min ste uit Washington aan den »Stand." gemeld, als de bedoeling van generaal Miles, den opperbevelhebber der Amerikaansche troepen. De Daily News" verneemt uit Washington, dat vóór de landing van troepen op Cuba de verovering van Porto Rico moet zijn geschied. Admiraal Samson heeft last gekregen nu de Spaansche vloot toch niet behoeft te worden bestreden, San Jnan de Porto Rico te beschieten en daarna te nemen. Zoodra het bericht van de overgave van Porto Rico te Washington ontvangeh is, zal het landingsleger naar Cuba vertrekken. Het punt, waar de landing zal plaats hebben, wordt natuurlijk streng geheim gehouden waarschijnlijk is het zelfs, dat de landing op verschillende plaatsen te gelijk zal worden ondernomen. Het landingsleger zal volgens de laatste mededeelingen bestaan uit 16000 man gere gelde troepen en 45,000 man vrijwilligers een divisie vrijwilligers van 25.000 man zal als reserve worden gebruikt. Het doel der landing zal zijn, de Spanjaarden uit de verschillende versterkingen te verdrijven en in vereeniging met de opstandelingen het eiland vrij te maken. De Noordsche stoomboot «Bratsberg" en de Spaansche visscherssmak «Fernandito" zijn te Key-West binnenge bracht door de «Mangrove." De «Bratsberg" is een paar dagen geleden van hier vertrokken, maar uit de ver dachte bewegingen die zij maakte, meende men te kun nen afleiden dat zij zou trachten de blokkade van Havana te verbreken. Zij werd daarom onderschept en in beslag genomen. De ongepantserde Amerikai nsche oorlogschepen Vieks- burg" en «Morrill" zijn Zaterdag ternauwernood aan den ondergang ontkomen. Zij kwamen binnen de bestreken ruimte der kanonnen op de kust van Santa Clara en ontvingen toen een geduchte les. De kruisers die de kust verkennen, rapporteeren dat de Spanjaarden op Cuba zich hard weren. Langs de geheele kust van Babia Honda tot Cardenas worden de versterkingen vernieuwd. Er worden nieuwe aarden wer ken opgericht en alle werken door telegraaflijnen ver bonden. Helloo. Men schrijft ons Bijna twintig jaren geleden werd door ingezetenen der gemeente een verzoek aan het gemeentebestuur gedaan, om evenals andere kleinere plaatsen (b.v. Egmondbinnen) petroleumverlichting in de gemeente aantebrengen. Een adres, van ruim tachtig handteekeningen voorzien, was echter niet bij machte het gemeentebestuur voor dit plan te winnen. Een ouu raadslid toentertijd had wel eens gehoord dat het ook te Londen erg duister kon zijn, en meende dat het hier toch nog zóó donker niet was. Men kon hier niet in het water loopen zooals daar, hoogstens met het hoofd tegen een boom 1 Het adres ging naar de snippermand en de gemeente legde er zich kalm bij neder. Men nam zijn lantaarntje maar weer te baat, als »Nu zullen wij pret hebben," dacht Evereld, toen zij tot hare vreugde, den advocaat naast zich in den waggon zag plaats nemen. »Ik behoef mij geen gewetenswroegingen te maken," dacht Sir Matthew bij zichzelf. «Zij mag hem klaar blijkelijk gaarne en moedigt hem aan." Bruce Wylie was er in zijn hart niet zoo zeker van, hoe de zaken stonden, want Evereld ging te openhartig en te ongedwongen met hem om; het was onmogelijk om met haar te coquetteeren. Zij schaamde zich volstrekt niet om hem hare toegenegenheid te toonen, zooals zij als kind van elf jaar reeds gedaan had. Zij amuseerde zich over zijn gepraat evenveel als vroeger, maar het was hem onmogelijk een dieper gevoel in haar hart op te wekken. Daar hij zeer sluw was, begon hij voorzichtig zijne plannen te ontwerpen, en handelde met geculdige geslepenheid, er nooit aan denkend om haar het hof te maken. Het koste wat het wil, hij moest trachten haar niet te doen schrikken of haar van die ongedwongen vriendelijkheid terug te brengen, die zoo nnttig bleek te kunnen zijn. Maar eiken dag was hij haar getrouwe metge zei, en zij kon het niet nalaten om hem dankbaar te wezen voor zijne goede zorgen en de moeite, die hij zich gaf, om het haar aangenaam te maken en eene oprechte vreugde te toonen voor hetgeen anders eene vermoeiende reis was geweest. «Waarom aarzel je nog langer," zeide Sir Matthew, toen zij te Zermatt waren. «Half September is bijna voorbijwij blijven nog maar veertien dagen op reis. Waarom het meisje niet eerder gevraagd «Nog niet, nog niet," zeide Bruce Wylie. «Ik zeg het je, Mactavish, zij heelt er nog geen oogenblik aan ge dacht. Zij behandelt mij, alsof ik haar grootvader was." «Mij dunkt dat zij je zeer genegen iszei Sir Matthew. «Zij spreekt geen woord tegen een van de jon gere heeren in het hotelofschoon zij baar genoeg het hof maken. Zij ontwijkt hen zelfs ik heb het opge merkt en zij houdt van je. Wat wil je nog meer?" «O, ik zal het wel alle3 voor onzen terugkeer in orde brengen," zeide Bruce Wylie. «Wat er ook gebeurthet het soms mocht gebeuren, dat men wat lang bij dezen of genen goeden kennis was blijven plakken. In later tijd werd er door een geacht ingezetene, met andere particulieren wel eens over verlichting gesproken en werd door eerstgenoemde het aanbod gedaan, bij wijze van proefvoor zijne kosten een groot model petroleumlantaarn te doen plaatsen vóór het huis Over weg een kruispunt van verschillende wegen doch ook dit is tot de vrome wenschen blijven behooren. Sedert dien tijd zijn de plaatselijke toestanden van ons schoone dorp zeer veranderd. Nu de stoomtram bijna ieder nur tot laat in den avond zijn stampend geluid doet hooren en zeer vele vreemdelingen deze streken doorkruisen, vreemde elementen hunne tenten hier heb ben opgeslagen en aan Straatweg en Breelaan nieuwe per- ceelen verrijzen, is de vraag naar licht andermaal op den voorgrond getreden. De heeren Zuidberg en Thepen alhier hebben zich voor deze zaak gespannen en, gerugsteund door een 200 tal onderteekenaars, andermaal bij den raad op verlichting aangedrongen. Dit verzoek nu is de vorige week behandeld en hoewel het antwoord bij adres santen nog niet is ingekomen is toch reeds zooveel bekend, dat het ook nu niet zal gebeuren. Het eenige motief, dat men boorde noemen, was, in alle stilte onder ons gezegdeen raadslid was voor electrisch licht 1 Doch naar veler meening zit de electriciteit vooralsnog zoo hoog in de lucht, dat de Heilooers er de eerste jaren nog wel niet aan zullen kunnen reiken en toch zullen zij hier blijven vragenlichtmeer licht 1 Beschermde vogels. De politie heett een bekenden vogelvanger uit Be verwijk, die wekelijks met vogels op het Amstelveld komt, verscheidene nachtegalen, leeuweriken en andere insecten etende vogels afgenomen en tegen hem proces-verbaal opgemaakt. De politie te Halfweg heeft den dader opgespoord van den diefstal met inbraak, onlangs gepleegd bij den wachter aan het kruitmagazijn aan den Haarlemmerweg «de Eenhonderd roe." Het isgebleken een lamilielid te zijn. Artistieke werkstaking. In een Haagschen brief aan het U. D. leest men En we kregen gisteren een artistieke werkstaking. Tegen 3 uur was de eerste Zondagmiddag muziek in de Tent aangekondigd, 't Was mooi weer en een aantal menschen waren present, maargeen muziek. Leden van de Kon. Milit. Kapel om de tent aan 't wandelen, maar op 't societeitsterrein stilte en een leege muziektentde heer Bonma waehtte te vergeefs zijn corps, dat op deze wijze uiting gaf aan zijne ontevredenheid over de me thode, door den nieuwen directeur toegepast. Achtereen volgens liepen verscheidene der oudere muzikanten er uit; nu is er volledige werkstaking. En dat in een semi-mi- litair korpsDat wordt bedenkelijk. Het bestuur van den „Zijdpolder," te Edam, heeft besloten voor drijfkracht van het watergemaal, in plaats van stoomkracht, gas te gebruiken en een motor te plaatsen. De polder is ongeveer 740 H.A. groot. Visscherij. Na de uitzetting der 1500 Regenboogforellen te Spaarndam door eenige leden der afdeeling Amsterdam van de «Vereeniging tot bevordering der «Nederlandsche Visscherij", werden daar nog uitgezet 1000 Gallische karpers, en j.l. Zaterdag nog 500 tweejarige karpers, ge kruist ras (Boheemsch en Gallisch). Deze laatste zijn in een afzonderlijko gracht van het fort losgelaten, ten einde ze tot teeltkarpers te laten groeien. Hond- en klauwzeer. Bij vee van de landbonwers D. Uitentuis en G. Bakker in de P u r m e r, gemeente Edam, is mond- en klauwzeer geconstateerd. De minister van 'oinnenlandsche zaken, overwe gende, dat wegens den stand van bet mond- en klauw zeer bij de herkauwende dieren en de varkens in de ver schillende provinciën des rijks voorloopig geen voldoend nut meer is te verwachten van de handhaving van som mige maatregelen, welke krachtens het kon. besluit van 10 Juli 1896, gewijzigd bij het kon. besluit van 22 April 1898, bij het heerschen of bij het dreigen van die ziekte toepasselijk zijn, heeft goedgevonden, ingaande 6 Mei, moet gedaan worden. Laat mij eens zien, morgen gaan wij voor veertien dagen naar Glion. Daar moeten wij den beslissenden slag slaan." «Wanneer het niet zulk eene ernstige zaak was," zeide Sir Matthew, met een grijnslach, «dan zou men over de ironie van het noodlot lachen. Hier zitten wij nu met een onwetend klein meisje, en zij houdt alles in haar hand. Want, als het bezwaar wat haar fortuin aangaat, bekend wordt dan zullen een dozijn andere dingen weldra uit lekken. De hemel beware me het is vreeselijk om er aan te denken." «Een reden te meer om onze kaarten voorzichtig uit te spelen," zeide Bruce Wylie. Het heeft wel iets van de geschiedenis van het kleine meisje dat haar hand in het gat van den dijk hield en het land voor eene over strooming die anders zeker plaats gehad zou hebben bewaarde. Ik moet haar hand veroveren en haar stevig vast houden om een algemeenen ondergang te voorkomen; of zij het prettig vindt of niet, het zal moeten gebeuren." «En het meisje houdt van je dus steekt er geen kwaad in," zeide Sir Matthew zoetsappig. «Ik zal je eens wat vertellen Wylie. Wanneer wij in Glion zijn, moeten wij de menschen langzamerhand laten zien dat je verliefd op haar bent. Dat zal gemakkelijk genoeg gaan, zonder baar angstig te maken. Wij zullen het praatje door een paar dames laten rondstrooien. En wanneer Evereld's trots eens ontwaakt is en zij voeltdat men over haar ge babbeld heeft, en de menschen weten dat zij je aanmoe digten dat zij een weinig gecompromitteerd is, nu, dan zullen wij gemakkelijk de overwinning behalen. Men zal haar tot een engagement kunnen overhalen, en wij zullen er wel voor zorgen dat zij getrouwd is voordat het jaar om is." «Zeer goed," zeide Bruce Wylie. «In Glion zullen wij tot het tweede bedryf overgaan. Het zal amusanter we zen dan het tegenwoordige, en zal eene bekwame be handeling vereischen. Ik moet de zaak nog eens goed overdenken. O, propos, zij spreekt nooit over Ralph Denmead, haar ouden speelmakker. Heb je hem uit het oog verloren Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2