"nationale militie. N®. 58 c^Saerste- blad. Honderdste jaargang, 1898.. ZONDAG 15 MEI. Onderwijzeres Woensdag, den 8en Juni Buitenland. ederland. Stadsberichten. Oproeping onderzoek verlofgangers. ALIItMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Blasd» g-, Dondetdaj- en Zaterda^aTond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden v oor A l k m a a r f O,SO franco door het geheele rijk 4 1. 3 Nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer Prijs der gewone advertentien Per regel f O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR roepen sollicitanten op naar de vacante be trekking van aan de openbare 1ste Tusschenschool (hoofd de heer A. P. ZEILMAKER) op eene jaarwedde van f ®£'»0. Stukken (adres op zegel) franco in te zenden vóór ol op 28 Mei a.s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaak roepen bij deze op, de verlofgangers van de militie te land binnen deze gemeente verblijf houdendedie vóór den 1 April 1898 in het genot van onbe paald verlof waren gesteldonverschillig tot welke lich ting zij behoorendus ook zij die zijn ingedeeld voor de lichting 1892 en l-£>93 alsmede zijdie zijn in gedeeld voor de lichting 1891 voor zoover zij op den datum voor het onderzoek bepaald niet gepasporteerd zijn om zich op dezes jaarsdes voormiddags te tien urete laten vinden vóór het Raadhuis dier gemeenteom aldaar door of van wege den Militie-Commissaris te worden onderzochtgekleed in uniform en voorzien van al de door hen van het korps medegebrachte kleeding- en uitrustingstukken benevens zakboekje en verlofpas. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 12 Mei 1898. C. D. DONATH, Secretaris. FRANKRIJK. De socialistische leiders te Parijs hebben getracht den heer Jaurès, (den socialistischen af gevaardigde, die in de Dreyfus-zaak der regeering de waarheid niet spaarde) die te Albi niet herkozen is, voor een ander arrondissement in de Kamer te doen te- rngkeeren. Op hun verzoek heeft de heer Gras, die in een der Parijsehe districten in herstemming komt en veel kans heeft gekozen te worden, zich bereid verklaard, zich voor Jaurès terug te trekken. Jaurès heeft evenwel beslist geweigerd hij verlangt naar rust en heelt ver klaard, dat hij ook buiten de Kamer zeer wel voor de partijbelangen nuttig kan werkzaam zijn. ITAEdlM. Te Milaan schijnt het rustig te zijn. Ech ter melden sommige correspondenten dat elk oogenblik het oproer opnieuw kan uitbarsten. De waarheid is daar nog minder dan elders na te gaan. De militaire bevelhebber der stad want de staat van beleg is nog niet opgeheven, noeb hier, noch elders heeft zelfs het wielrijden verboden op straffe van veroordeeling door een krijgsraad, natuurlijk om de stad zooveel mogelijk afge zonderd te houden van de buitenwereld. De »Times" heeft van zijn correspondent te Rome een brief' ontvangen, waarin de verhalen van het oproer worden bevestigd. De correspondent geeft geen raming van het aantal dooden. Hij stipt slechts aan dat ze zeer groot in aantal zijn en merkt op, dat een dergelijk op roer tot dusver onbekend was in de geschiedenis van het Vereenigd Italië. In het Corso Venezia werd Zaterdag vier uur onafgebroken gevochten voordat de troepen de overhand kregen en de rebellen uiteendreven. Nog ver- woeder was de strijd om de baricaden bij de Porta Ti- einese. Men raakte er handgemeen, de doodan zijn talrijk en de gekwetsten ontelbaar. Cavalerie-eharges, bajonet- aanvaJlen en salvo's vob'den elkander voortdurend op, terwijl maar steeds van de daken een regen van pannen neerstortte. De hospitalen en apothekerswinkels zijn vol dooden. De correspondent bestrijdt ten sterkste dat de bewe ging een hongeroproer zou zijn. De nationale en de persoonlijke welvaart van 'Italië, zegt hij, zijn in den laat- sten tijd toegenomen. Bovendien heeft de beweging zich beperkt tot de rijkste distrieten van het land. Ook de «Voss. Zeitg." meldt, dat het niet de aood was, die in Milaan tot den opstand dreef. De duizenden, die aan de betoogingen medededen, en wier houding aanleiding gaf tot de noodlottige gevechten, waren goed betaalde arbeiders van de groote fabrieken. Reeds Vrijdagmiddag begon het in de groote fabriek van Pirelli, waar 2400 man aan deu arbeid zijn deze staakten het werk en haalden anderen over, eveneens den arbeid neer te leggen. Zaterdagmorgen om 11 uur trokken 30.000 werklieden door de straten, tot allerlei gewelddadigheden geneigd. Toen de commandant der stad troepen liet uitrukken, werden deze met steenen geworpenin verschillende deelon der stad werden barricades opgeworpen, met tram wagens, karren, rijtuigen en meubelen. Sommige barricades waren zoo sterk, dat met kanonnen moest worden uit gerukt om ze te bemachtigen. De »Osservatore Oatolic" is geschorst, en de directeur van het blad, abbé Albertario heeft een ernstige waar schuwing gekregen. Het schijnt, dat een aantal monniken deelgenomen hebben aan de opstanden. Tenminste een dertigtal monniken van een klooster zijn in hechtenis genomen. De aartsbisschop vau Milaan heeft aan den militairen commandant zijn medewerking aangeboden om tot herstel der rust te geraken. Koning Umberto en koningin Margherita zijn met den prins en de prinses van Napels Donderdagmorgen naar Rome teruggekeerd. Het garnizoen was in dubbele rij opgesteld langs den weg van het station naar het Quiri naal. De politie had strenge voorzorgsmaatregelen genomen. Alle toegangen naar het station waren afgezet. In den nacht zijn tal van socialisten en anarchisten in hechtenis genomen. In het geheel zouden er te Rome alleen een duizendtal in verzekerde bewaring zijn gebracht. De socialistische afgevaardigden hebben in een zaal op Monte Citorio vergaderd. Zij besloten eon manifest tot het land te richten. SPANJH. Zeer tegenstrijdige telegrammen (zie «Laat ste Beriehten") worden van Portorieo ontvangen. Donderdag, voor het opgaan der zon, kwam admiraal Sampson met negen schepen in het gezicht van San Jnan. De Iowa loste het eerste schot, daarna opende dc Indiana het vunr. In enkele minuten was do Morzo-citadel een puinhoop. De kanonnen van het fort losten in antwoord op het vuur van het eskader s'eehts enkele schoten bijna onmiddellijk werden zij tot zwijgen gebracht. De vreemde consuls en vele duizenden inwoners zijn in het binnenland gevlucht. De halpkruiser Yale nam de Spaansehe stoomboot Rita en maakte de bemanning tot krijgsgevangene. Zóó luidde de eerste tijding, de latere telegrammen leggen heel wat anders. Intussehen is de toestand in het Moederland aller- j ammerlijkst. De «Liberal" vult drie kolommen met be- r ichten over onlusten van het eene eind van Spanje tot h et andere en binnen drie weken zal te Madrid hongers- m 3od zijn. Te Algeeiras sterft een groot deel der inwoners vt in gebrek. Er is geen werk en geen geld, het brood is du or en andere levensbehoeften ziju niet minder in prijs gei itegen. Te Maulid aya allo plaatsen van vermaak ge- slo ten, de beurs staat stil en de gezeten burgers worden me. t ondergang bedreigd. De straten ziju voller dan ooit maa .r enkel met hongerige vrouwen die om brood voor hun stervende kinderen roepen. Zelfs de arena voor stier engevechten was zondag half leeg en wanneer het zoover is gekomen, is in Spanje inderdaad de toestand tot h et ergste geworden wat men zich denken kan, zegt genoe mde correspondent. De staatkundige toestand is zóó verward dat zelfs een der mi'nisters verklaard heeft «Volstrekt niemand kan voorzien wat de toekomst van het land zal zijn, want zelfs het ergste ligt in het ver schiet." Voortvaar, het beste wat Spanje kan doen ie den ongelijke.a en hopeioozen strijd opgegeven. De moed van het Spaansehe volk is gebleken, de eer is gered, aan een verstandige regeering thans de taak om het land voor wissen ondergang te bewaren. VBBUHKSriöIFE STATES. De «New-York Tri bune" meent, dat in veertien dagen geheel Cuba door de Amerikaansche troepen, in gemeenschap met de insur- genten, zal onderworpen zijn, en in Havana een militair bewind ;zal zijn ingesteld, om het eiland voorloopig te besturen. Generaal Miles zal zelf den veldtocht leiden, waarvoor 65,000 man troepen en 25,000 man reserves zijn aangewezen.- Generaal-majoor Merrit is als gouverneur der Philip- pijnen aangewezenzijn troepenmacht bestaat voor het grootste deel uit vrijwilligerskorpsen uit Californië, Ore gon, Washington, Idaho en Utah, die thans last hebben ontvangen zich te San Francisco te vereenigen met de vrijwilligerskorpsen van ColoradoKansasMissouri Nebraska en Dakota. Het legerkorps van generaal Merrit zal bestaan uit vijftien regimenten infanterie, vijf batte rijen artillerie en een detachement cavalerie, ongeveer 15000 man, waarvan 2500 man geregelde troepen. Ten gevolge van het gebrek aan voldoende transportmiddelen zal waarschijnlijk de volgende week slechts een divisie vertrekken. Laatste Berichten. KEY-WEST, 13 Mei. Hier zijn de volgende bijzonder heden van den strijd te Oabanas op Cuba ontvangen. Toen de «Gussie'' voor de stad aankwam, voud zij er geen opstandelingen, gelijk men verwacht had, maar Spanjaar den, die op de Amerikaansche troepen vuurden. Deze laatsten slaagden erin aan land te gaan onder de bescher ming van het vuur van de kannonneerboot Roasp, maar werden genoodzaakt zich terug te trekken voor de Span jaarden, die een krachtigen aanval deden. Het doel van de operatie, het maken van een verbinding met de op standelingen, is niet bereikt. De «Gussie" kruist in het ge zicht van de kust in afwachting van een gelegenheid om de poging tot landing te hervatten. De Amerikanen ver loren in den strijd twee dooden en zeven gekwetsten. De Spaansehe vloot, NEW-YORK, 13 Mei. De «Herald" ontvangt een tele gram uit St. Pierre op Martinique, waarin wordt mede gedeeld dat de Spaansehe torpedojager Furor" in den nanacht van Woensdag aldaar is aangekomen en onmid- delljjk weder vertrokken. De aankomst veroorzaakte groote ongerustheid. Ook de Spaansehe torpedojager «Terror" is te St. Pierre aangekomen. Vijf Spaansehe oorlogsschepen zijn in zicht en schijnen koers te zetten Daar Cuba. Men gelooft, dat zij tot het Kaapverdische eskader behooren. Uit Washington verneemt de «Herald," dat naar men meent te weten president Mc. Kinley de blokkade van Manilla zal afkondigen. WASHINGTON, 13 Mei. Het eskader van admiraal Schley is de Spaansehe vloot te gemoet gestoomd. NEW-YORK, 13 Mei. De correspondent van het «Journal" te St. Thomas seint dat admiraal Sampson uit de baai van San Jnan de Portorieo is vertrokken om de Spaansehe vloot op te zoeken. Het geveeht voor RanJuan. MADRID, 13 Mei. Een officieel telegram van Portorieo meldt, dat het Amerikaansche eskader met groote averij is teruggegaan. Een der schepen moest gesleept worden WASHINGTON 13 Mei. Het departement van marine heeft van admiraal Sampson uit St. Thomas het volgende telegram ontvangen, gedagteekend van 12 Mei: «Een deel van het eskader onder mijn bevel kwam heden tegen het aanbreken van den dag voor San Jnan de Portorieo aan. In de haven werden geen gepantserde schepen genomen. Zoodra het voldoende licht was, ging ik tot den aanval op de batterijen over. De strijd duurde drie uur en bracht groote schade toe aan de batterijen en het aangrenzende deel van de stad. De batterijen beantwoordden ons vuur, doch zonder materieele uitwer king. Een man werd gedood aan boord van de New-York en zeven anderen zijn lieht gekwetst. Geen der schepen heeft ernstige averij bekomen". get. Sampson. Oudkarspel. Door den heer W. Vis, is den 12 te Amsterdam, met gunstig gevolg, het examen als on derwijzer afgelegd. Harsingerhorn. Den 11 werd met goed gevolg, examen als onderwijzeres afgelegd door mejuffrouw J. Bol. Aartswoud. De heer ds. Voorduin heeft het be roep naar Purmerende aangenomen. Selierinerhorn. Den 12 's morgens brandde de boerderij van den heer Middelhof, te Purmerend, staande aan den ringdijk van de Beemster, nabij deze gemeente, tot den grond toe af. De bewoner was nog slechts ee- nige dagen daarop wonende, en had nog verzuimd zijne assurantie-polis te doen overschrijven. Daar van den in boedel niets gered kon worden, lijdt hij belangrijke schade. Door de deelhebbers van het Veefonds alhier werd over het 4de kwartaal 1897/98 eene contributie betaald van 25 cents per stuks vee. Verzekerd waren op dat tijdstip 774 stuks vee. Stompetoren. De heer C. J. A. Bosch,predikant te Noordsehermer, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Oudeschild (Texel) bedankt. Wognuiu. Tot lid van den gemeenteraad is ge kozen de heer J. Korver. Tentoonstelling te Spanbroek. De gemeenteraad van Opmeer besloot in de verga dering van den 23 een gouden medalje uit te loven bij de a.s. nationale tentoonstelling te Spanbroek. Plionograaf. De heer dr. J. I>. Boekealhier, heeft zich op vercoek van de afdeeling Schagen van het N. O. G.> bereid verklaard voor de onderwijzers in en om Schagen eene lezing te houden over Edison's phonograaf, op woens dag, 25 Mei, van 5 tot 7 uur, in het lokaal van den heer J. de Benra te Schagen. Voor eenigen tijd heeft de heer Boeke met veel succes een dergelijke lezing voor de ouder wijzers te dezer plaatse gehouden. Muziekuitvoering Stedelijk Muziekkorps. Door het stedelijk muziekkorps zullen op zondag den 15, des namiddags te 2 uren in den Stadshout de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Militaire Marsch. 2. Ouverture de concert «Marie Ilen- riette"van L. Montagne. 3. «Rumauisches Liebesleben", Con- cert-WalzerIvanovici. 4. Fantaisie op motieven uit de Opera «Lakmé" Léo Délibes. 5. «Eine gemüthliche Gesellsehaft", Humoristische Polka Rob. Vollstedt Co-ooO 6. Ouverture zu Gutzkow's Lustspiel Der Königslieutenant" 7. Fantaisie op motieven uit de opera «Der Vogelhandler'' 8. «Die beiden kleinen Finken," Duo für 2 Picolo-Flöten 9. Grand potpourri, populaire n°. 4 A. Emil Tittl. Carl Zeiler. H. Kling. G. Renaud.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1