Nederland. werk, waaraan 20 jaar is gearbeid, kan dua met 1 Jannari 1900 worden ingevoerd. De Keizer heeft thans in den »Reichsanzeiger" den Staatssecretaris voor justitie Nieber- ding en zijn ambtenaren openlijk dank betuigd voor den gTooten ijver en toewijding door hen bij dien arbeid be toond. Den heer Nieberding is tevens de orde van den Rooden Adelaar eerste klasse verleend. BWttEIiAafD. Het stoffelijk overschot van den heer Gladstone is den 26 en 27 Mei opgesteld in Westmin- sterhall, terwijl Zaterdagmorgen de begrafenis in de abdij plaats heeft. Daarbij zullen tegenwoordig zijn de leden van het Parlement, van het corps diplomatique, vertegen woordigers van marine, leger en burgerlijk bestuur van alle gemeenten van het Vereenigd Koninkrijk, die daartoe worden uitgenoodigd. De plechtigheid zal een zeer eenvoudig karakter dragen, overeenkomstig den wensch van den overledene en de familie en er zullen geen bloemen op de baar worden gelegd. FBAKKRKJK. Emile Zola is geïnterviewd door een medewerker van de »Temps.'' Hij verklaarde dat hij niet de nietigheid van de aanklacht van den krijgsraad te Versailles had opgeworpen, omdat, werd de nietigheid erkend, er verjaring zou zijn en er dan niets van het geheele proces zou komen. »En ik beb gezegd, dat ik waarheid wilde en mijn woord blijft mijn woord. Het proces is noodig, want ik heb nog veel dingen te zeggen en te laten zeggen voor de jury. »Ik zal mij niet onttrekken,'' zeide Zola verder, »als men mij loyaal en wettig behandelt. Als ik door het Hof van Cassatie naar het Assisenhof te Versailles verwezen word, zal ik mij daar met vertrouwen heen begeven, maar ik moest protesteeren tegen de buitengewone om standigheden, waaronder het proces gisteren zou worden begonnen.'' Esterhazy, die te vergeefs getracht heeft te Ver sailles Picquart te ontmoeten, heeft hem thans weder om in zeer beleedigende bewoordingen een uitdaging gezondenook ditmaal zal Picquart ongetwijfeld wei geren zich ter beschikking van den »Uhlan'' te stellen. ITAIiIE. De »Osservatore Romano" bevat een lang schrijven van den Paus aan den aartsbisschop van Milaan, waarin de H. Vader zijn leedwezen uitspreekt over de ern stige ongeregeldheden, teweeggebracht door het uitgestrooi de slechte zaad, waaruit verdorvenheid en verkeerdheid op groeide. De minister van marine, de heer Brin, is overleden. SPANJE. Volgens de laatste berichten is een zee slag in de wateren van Cuba ophanden; de Amerikaan- sche vloot wordt spoedig verwacht. Bijna eiken dag komen intusschen berichten van pogin gen door de Amerikanen gedaan, om op Cuba te landen maar telkens worden die pogingen door de Spanjaarden verijdeld. Zaterdag hebben twee Amerikaansche kannon- neerbooten gepoogd de haven van La Isabella, aan den mond van de Rio Sagna, te forceeren. La Isabella is het noordelijke eindpunt van de spoorweglijn, die naar Cien- fuegos loopt, en die bij Santo Domingo door de lijn Villa ClaraMatanzasHavana wordt gesneden. Ook in het oostelijk deel van het eiland, bij Nnavitas is gestreden Amerikaansche troepen hebben op de ver sterkingen in de baai van Nuevitas geschoten. Deze plaats heeft strategische beteekenis als eindpunt van den spoor weg naar Puerto Principe. Beide aanvallen werden echter afgeslagen. Maarschalk Blanco, de Spaansche opperbevelhebber op Cuba, heeft een zware beschuldiging uitgesproken tegen de Amerikanen. Hij beweert, dat hanne oorlog schepen, die de Guantanamo genomen hebben, de Spaan sche vlag hebben gevoerd, om het Spaansche garnizoen te bedriegen en ongehinderd de haven te kunnen binnen- stoomen. Het is niet te denken, dat de Amerikaansche zeeoffi cieren tot zulk een eerloosheid zich hebben geleenden het is te verwachten, dat de Amerikaansche regeering niet alleen dit bericht zal tegenspreken, maar krachtig zal protesteeren tegen de daarin opgesloten verdenking te meer daar de Spaansche regeering voornemens is het glimlachte vriendelijk en vroeg of mademoiselle beter was. »Ik heb nog steeds hoofdpijn," zeide Evereld, »en ga naar buiten. Wanneer je juffrouw Mactavish van avond ziet als zij terugkomt, zeg haar dan als t je blieft, dat ik niet gestoord wil worden." Zij liep haastig naar beneden, zonder iemand te ont moeten in het bureau zag zij het hoofd van den hotel houder, maar hjj keerde zijn rug naar de deur en zag haar niethij gaf een boek aan eene oude dame, die als de grootste babbelaarster van Glion bekend stond. Gelukkigerwijze was deze ook te verdiept om op te kijken. Evereld liep bedaard door den tuin. Over haar donker blauwe japon droeg zij een kleine blauwe cape met rood gevoerd haar matrozenhoedje en lange reissluier gaven haar een stemmig voorkomen en zij begon te hopen dat zij niemand van de menschen, die in het hotel woon den, zou tegenkomen, toen zij dicht bij het station Dick Lewisham en de kleine juffrouw Upwood ontmoette. »Bent u weer beter?" zeide de Amerikaansche vrien delijk. »Uwe vrienden vertelden mij, dat u ziek waart en dat u niet naar de pick-nick gaan kondt." »Ik heb nog hoofdpijn,'' zeide Evereld, »maar wat ik u bidden mag, zeg hen niet, dat u mij uit hebt zien gaan." Het is bijna onmogelijk voor een waarheidlievend en openhartig mensch, een geheim plan ten uitvoer te bren gen, zonder een vertrouwde te hebben. Evereld vertrouwde deze twee kennissen en mocht hen gaarne lijden, en zij gaf zich aan het verlangen naar sympathie over, aan dat hunkeren om ronduit te kunnen spreken, dat misschien meer natuurlijk dan voorzichtig was. »Ik kon niet naar de pick-nick gaan, omdat ik mijn heer Wylie niet ontmoeten wilde," zeide zij met zachte stem. »Mijn voogd tracht mij tot een huwelijk met hem te dwingen en ik vlucht nu naar vrienden, die voor mij zullen zorgen." »Heb ik u niet gezegdhoe het wezen zou zeide Dick Lewisham. »»Ja," stamelde zij »u hadt gelijk, nu blijft mij niets anders over dan dadelijk weg te gaan." bericht van maarschalk Blanco ter kennis van de mo gendheden te brengen. Uit Manilla komen zeer ongunstige berichten. Het schijnt dat de lang gevreesde onlusten zijn uitgebroken. Of deze door de opstandelingen, onder Aguinaldo, zijn aangestookt wordt niet gemeld maar het vermoeden van Dewey, dat de Spaansche autoriteiten weldra geen baas meer zouden zijn, schijnt bewaarheid. Een Japansche kruiser, die uit Manilla te Hongkong aankwam, meldt, dat de onlusten toenemen. Dagelijks worden huizen in brand gestoken. De Engelsche en Duitsche bewoners van Manilla zijn naar Cavite gevlucht, waar zij zich onder bescherming van admiraal Dewey's eskader konden stellen. VEBEENItiDE STATEST. De Evening World ontving den 24 nit Key-West een telegram, waarin ver zekerd wordt, dat de Amerikaansche vloot de Spaansche zou aangrijpen over drie dagen op zijn laatst. Het blad meldt, dat de Spaansche vloot zich dien dag 11 uur nog te Santiago de Cuba bevond. De onrustbarende berichten, die van Dewey ontvangen zijn, hebben de werkzaamheid voor de toebereidselen tot het zenden van troepenversterking naar de Philippijnen doen toenemen. Men erkent de voordeden der vriendschappelijke be trekkingen van Dewey met de opstandelingen, maar is volstrekt niet geneigd vertrouwen te stellen in de hulp der opstandelingen na de ontmoedigende ervaring op Cuba opgedaan. Het Amerikaansche schip St. Louis, belast met het doorsnijden der kabels, heeft den Engelschen kabel tus- schen Jamaica en Portorico doorgesneden doch hierdoor wordt de gemeenschap van Blanco met de Spaansche re geering niet verbroken. In Londen kan men een oud-strijder vinden, die op zijn borst op de volgende wijze de redenen op somt waarom hij een beroep doet op de algemeene lief dadigheid Veldslagen vier, wonden vijfkinderen zes, totaal vijftien." Het Koninklijk Militair Hospitaal te Netley werd onlangs met een bezoek van Koningin Victoria vereerd. Het is daar dat de zieken en gewonden uit den iaatsten Indischen oorlog verzorgd worden, en tusscheu hen bevindt zich de pijper Findlater, van de Gordon Highlanders, de »heid van Dargaï". Zooals men weet, werd Findlater bij den aanval zwaar aan den voet gekwetst, maar niette genstaande de hevige pijn, welke hem kwelde, ging hij voort met zijne bagpipes te bespelen, om alzoo den moed zijner makkers aan te wakkeren, terwijl zij de hoogten van Dargaï bestormden. Het Victoriakrnis, de hoogste belooning voor militai ren, werd hem voor deze heldendaad geschonken, en Hare Majesteit maakte van haar bezoek gebruik om hem in persoon het errekruis te overhandigen. Pijper Findlater zat in een armstoel, toen de Koningin de zaal binnen kwam. Hij trachtte aanstonds recht te staan, maar H. M. deed hem neerzitten en verliet zelfs haren rol stoel, om hem het eerekruis op de borst te hechten. Op hot oogenblik dat de Koningin de ziekenzaal verliet, greep Piper Findlater de bagpipes, welke hem eenige bewonderaars juist aangeboden hadden, en speelde het Schotsche lied Haughs of Cromdale, hetzelfde, dat hij by de bestorming van Dargaï speelde. Alle harten waren vol ontroering en de Koningin zelve was zeer bewogen, toen zij de zaal verliet. Laatste Berichten. LONDEN 25 Mei. In de tweede editie van de Times komt een telegram voor uit Hongkong meldende dat volgens berichten uit Manilla daar alles rustig is. De commandanten der vreemde kruisers zijn overeengekomen, zoo noodigmaatregelen te nemen voor de bescherming der vreemdelingen. Aguinaldo is den 19 Mei te Cavite aan land gekomen. De opstandelingen hebben geen vuurwapenen en hebben daarom den aanval op het garnizoen van Manilla voor- loopig opgegeven. NEW-YORK25 Mei. Men neemt hier aan, dat het eskader van admiraal Cervera gevangen zit in de haven »Denk er aan," zeide hij, »dat u mij beloofd heb mijn hulp in te roepen, indien u die noodig mocht hebben." Ja," zeide Evereld, »misschien wilt u wel mijn kaartje naar Territet nemen." »Laat ons allen te zamen naar Territet gaan", zeide juffrouw Upwood »dat zal minder aandacht trekken, als dat gij alleen gaat." En na eenige oogenblikken stoomden de drie de steile helling afen Evereld voelde zich vroolijk gestemd bij de gedachte dat de eerste moeielijke stap zoo goed ge slaagd was. »Weet gij zeker," zei Dick Lewisham »dat gij uwe vrienden gemakkelijk bereiken kunt »Zeer zeker, dank u," zeide zij dapper. »Wij zullen u geen enkele vraag meer stellen ver volgde hij »want hoe minder wij wetendes te beter is het. Wanneer zij ons het vuur te dicht aan de schenen leggen is het eenige wat wij bekennen zullen dat gij voor het lunch in den tuin waart." »Het is werkelijk een roman," zeide de kleine juffrouw Upwood hare handen wrijvend. »En daar ik gaarne het derde deel zou willen hebben, zendt u mij dit als 't u blieft naar Boston, zoodra het klaar is hier is mijn kaartje." »Ik zal zeker schrijvenzei Evereld. »En dank u weldat u mij zoo goed geholpen hebt, zoowel gisteren avond als van morgen. Ik zal u nooit vergeten.' Zij wandelden een eind voorbij het station, in de rich ting van Montreuxtotdat zij aan een banketbakkers winkel kwamen. »Ik ga hier binnen, om wat voor de reis te koopen," zeide Evereld. »Ik moet u goedendag zeggen." Zij reikte beiden hare hand, bedankte Dick Lewisham bedeesd voor zijn hulp en trad de winkel binnen. »Einde van het tweede deel," zeide juffrouw Upwood met een komische uitdrukking op haar vroolijk gezichtje, »Er blijft ons nu niet anders over, mijnheer Lewisham, dan den tijd met een tochtje op het meer te verkorten. Laten wij naar Chillon gaan niets dan een oud eerwaar dig kasteel zal deze vreeselijke leemte aanvullen, of' mijne belangstelling opwekken." van Santiago de Cuba waarvan de ingang zoo nauw is, dat schepen slechts een voor een kunnen passeeren. Het opgesloten eskader is dus overgeleverd aan de genade van een zelfs veel kleinere macht buitengaats. Het vuur van het kasteel Morroaan den ingang van de haven van Havana was dezer dagen weder ontstoken, vermoedelijk om admiraal Cervera in staat te stellen onder dekking van de duisternis Havana binnen te loopen. Thans is het opnieuw gebluscht waaruit men besluit dat Cervera niet meer verwacht wordt. NEW-YORK 25 Mei. Het gerucht gaat te Cap Hay tien dat het eskader van admiraal Cervera zich te Cienfuegos bevinat. Dit bericht is echter niet bevestigd, .tl ij ii gasont plof'li Hg; in Belgie. BERGEN (Henegouwen), 25 Mei. Gisterenmiddag heeft een mijngasontploffing plaats gehad in de kolen mijnen van Crachet Picquerybehoorende tot de Char- bonnages Beiges. 13 mijnwerkers kwamen om het leven en 3 werden gewond. Harlngcarspcl. In de raadsvergadering van den 24 werd medegedeeld, dat de Minister van water staat, handel en nijverheid gunstig heeft beschikt op het verzoek van den gemeenteraad om in deze gemeente een telephoonkantoor te vestigen. Naar aanleiding daarvan worden reeds sollicitanten opgeroepen naar de betrek king van telephonist op eene jaarwedde van f 100. Tot armenvoogd werd in die vergadering benoemd de heer C. Bjjpost ter vervanging van den heer A. Borst, die onlangs wegens vertrek naar Alkmaar heelt bedankt. Voorts werd nog besloten aan de commissie voor de Kro ningsfeesten uit de gemeentekas eene subsidie te verlee- nen van f 50. Het bestuur van de banne Haringcarspel heeft beslo ten aan de Noorderstoomtram-vereeniging eene rente-ga rantie toe te zeggen, voor een kapitaal van f 3000, en voorts zijn aandeel ad f 75 te zullen dragen in de voor- loopige kosten. Tot lid van het dagelijksch bestuur van de banne Ha ringcarspel werd herkozen de heer C. Blankendaal. Statenverkiezing Schagen. Er heerscht groote verdeeldheid in het kamp der liberale partij in dit district. Behalve den heer Waller toch, die door vele kiesvereenigingen voor de a. s. ver kiezing is candidaat gesteld, zijn er niet minder dan 5 candidaten voor de opengevallen plaats van den heer Breebaart. De protectionisten willen blijkbaar van deze verdeeldheid partij trekken en hebben twee candidaten gesteld, die tengevolge der aangeduide verdeeldheid hoogst waarschijnlijk met elkander in herstemming zullen komen. Één van de zetels verliest dan de liberale partij zeker. Nu heeft de heer P. Buis Jz., te Schagen, can didaat der kiesvereenigingen te Schagen en Langedijk, bekend gemaakt, dat hij inet het oog op partij-belangen besloten heeft, zijne candidatuur in te trekken. De heer Buis had bij zijne candidaatstelling reeds het voorbehoud gemaakt, dat hij zich zou terugtrekken als dit hem voor de liberale partij wenschelijk mocht voorkomen. Den 25 vergaderde de afd. Schagen van de Liberale Unie ter verkiezing van een candidaat voor de provinciale staten in de plaats van den heer P. Buis, die om reeds gemelde redenen zich als candidaat had teruggetrokken. Met algemeene stemmen werd de heer Jb. Zijp Hz. als zoodanig gekozen. Van deze candidaatstelling zal worden kennisgegeven aan de kiesvereeniging te Langedijk, die ook den heer Buis had gesteld en aan het kiescomité te Barsingerhorn, hetwelk nog geen candidaten heeft gesteld. De wensch werd uitgesproken, dat ook andere liberale candidaten hun candidatuur zouden intrekken, opdat geen der twee zetels voor de liberale partij verloren mocht gaan. De Phonograaf. Den 25 hield de heer dr. J. D. Boeke van Alk maar, in het lokaal »de Posthoorn," te Schagen voor een 40-tal onderwijzers en onderwijzeressen zijne, vroeger in dit blad aangekondigde lezing over Edison s phono graaf. Met groote aandacht werd de belangwekkende, heldere uiteenzetting van den heer Boeke gevolgd, met niet minder aandacht geluisterd naar hetgeen de phono graaf tot de aanwezigen sprak. Door eenige der aanwo- »0 wij zullen ons van avond of morgenochtend nog wel amuseeren," zeide Dick Lewisham, »de heeren Wylie en Mactavish zullen ons den tijd kostelijk helpen ver drijven, Ik hoop maar dat dit kleine brave meisje geen leed geschied." HOOFDSTUK XXVI. Lady Mount Pleasant's pick-nick slaagde uitstekend, en Sir Matthew wist haar over te halen om met hen naar de Rigi Vaudois terug te keeren, en daar het diner te gebruiken. Minnie, die naar boven was geloopen om een andere japon aan te trekken, daar de etensbel ge luid had, had nauwelijks tijd om aan Evereld te denken. Zij belde voor warm water en maakte zoo haastig moge lijk haar toilet. Toen het kamermeisje de deur achter zich dicht wilde doen, riep zij haar na »Marie, wacht een oogenblikHeb je juffrouw Ewart gezien Is zij beter »Ik heb haar gezien, mademoiselle, zij heeft nog steeds la migraine," zeide het kamermeisje. »Nu, zorg dat zij alles krijgt wat zij noodig heeft," zeide Minnie, haastig eenige rozen in haar centuur stekend. »Ja," mademoiselle. Maar zij heeft uitdrukkelijk ver zocht om niet gestoord te worden." »0 dan zal ik maar niet naar haar toegaan,' zeide Minnie, terwijl zij de gang doorvloog en naar beneden liep. »Ik zal toch maar even vragen of de pauvre petite geen tisane wil hebben," dacht het meisje bij ziohzelve, aan Evereld's deur kloppend. »Geen antwoord. Hoo vreemd; ik zal nog eens kloppen. Mademoiselle ik ben het Marie nu, het is onnoodig te wachten. Zij slaapt zeker. De Engelschen slapen altijd zoo vast, en slaap is trou wens altijd hot beste middel tegen la migraine." Maar toen er den volgenden morgen na herhaaldelijk geklop geen antwoord kwam, begon Marie ongerust te worden. Zij sprak er met juffrouw Mactavish over. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2