Stadsberichten. Ns. 4216, 56466155, 6911, 7853 en 17017 f 1000 Ns. 3927, 6054, 6768, 12790 en 20423 f 400 Ns. 6220, 7425, 12235 en 18416 f 200 Ns. 679,1021, 3529, 3594, 11227, 11329, 11946, 12880,13013,14934,16361,17104, 17286, 18952, 20568 en 20816 f 100. 5e Klasse 12e lijst26 Mei. Ns. 967, 1433, 16610 en 17206 f 1000ns. 3353, 3354, 5241, 11943, 12452 en 13796 f 400; ns. 4961 en 19205 f 200; ns. 2697, 6480, 7390,12739, 14354,18106 en 18176 f 100. ïigen werd in de phonograaf gesproken en gezongen, waarna de wondermachine de woorden en wijzen weer op duidelijke wijze teruggaf. Met eenige hartelijke woor den van dank tot den heer Boeke, gesproken door den voorzitter van de afd. Schagen van het N. O. G., werd de leerzame bijeenkomst gesloten. Petroleum en brandgevaar Door den Minister van Waterstaat is een commissie ingesteld ten einde te onderzoeken of het ter vermin dering van brandgevaar wenschelijk is wettelijke voor schriften te geven omtrent vervoer, opslag verkoop en gebruik van petroleum met opdracht van dat onderzoek verslag uit te brengeneventueel met bijvoeging van ontwerpvoorschriften. Zendlngsfeest. Door het Classicaal Bestuur der Gereformeerde ker ken in den ring Enkhuizen is besloten den jaarlijkschen zendingsdag weder op het eiland Irk te houden. Op den derden Pinksterdag 31 Mei, zal van Hoorn en Enk huizen een stoomboot varen naar het eiland waar ver schillende sprekers zullen optreden tot bevordering van de zending. Bescherming van de Sfoordxeekust. Ten einde zich een duidelijk denkbeeld te kunnen vormen van de door de Regeering ingediende plannen ter voorziening in de afneming van de Noordzeekust in de provincie Noordholland en meer bepaaldelijk het gedeelte tusschen de Heldersche en Hondsbossche zeewering is als bijlage bij de daarbij behoorende Memorie van Toe lichting verschenen een kaart van het betrekkelijk deel van genoemde provincie. Daarop is aangeduid welk gedeelte (benoorden de Hondsbossche zeewering tot Groote Keeten lang 8100 meter) door Rijk en Provincie en welk gedeelte (van Groote Keeten tot Huisduinen (lang 9800 meter) voor rekening van het Rijk wordt voorgesteld te voorzien. Zooals men weetis in de jongste vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland besloten om in de kosten van aanleg en onderhoud der door het Rijk noodig geachte en uit te voeren werken ter bescherming van het deel der Noordzeekust tusschen den 800en meter bezuiden strandpaal IX tot aan den 900en meter bezuiden strand paal XVII behalve jaarlijks een vaste som van f 2500, twee derde gedeelten van hetgeen boven dat bedrag wordt uitgegeven, bij te dragen. Deze verbindtenis tegenover het Rijk gaat in op den dag van het in werking treden eener wet, waarbij de werken voor de verdediging der Noordzeekust tusschen de Hel dersche en Hondsbossche zeewering ten laste van het Rijk zal zijn gebracht. Aalsmeer heeft zooals men weet de Rijkstuin bouwschool gekregen voor aankoop van grond en bouw besloot de gemeenteraad eene bijdrage van f 5000 aan te vragen. Bovenharspel. Den 24 zijn van het station BovenkarspelGrootebroek de eerste Meirapen verzonden met bestemming naar Engeland. Er worden (naar 'nifl der berichten) hooge prijzen besteed. In den loop der volgende week verwacht men de eerste vroege aardappelen ter markt. Van den knollenafslag zal waarschijnlijk weinig terecht komen daar de meeste te veld staande partpen reeds door handelaars zijn opgekocht. Te Uandsmeer heeft zich een commissie gevormd, die pogingen zal aanwenden om de geprojecteerde tram lijn ZaandamWormerveer, door te trekken naar Oost- zaan, die gemeente aansluitende aan het net der Tweede Noordhollandsche Tram wegmaatschappij Oudkarspel. Dat men groote verwachtingen heeft van het in de ringsloot alhier gevonden kanon, kan blij ken uit het feitdat de eigenaar er van de heer B., het raadzaam heeft geacht het voor den geboden prijs van f 490 nog niet te gunnenmaar het voorloopig op te bergen. In de ringvaart van den Haarlemmermeer is in den nacht van den 23 een roeiboot omgeslagen5 der daarin zittende jongelieden wisten zich te redden of wer den gered doch de 20jarige S. Slecht, wonende te Haar lemmermeer bij Halfweg, verdronk. Aederlandsch Rundvee-Stamboek. In de algenceene vergadering der Vereeniging het Nederlandsch Rundveestamboek werd medegedeeld dat het aantal leden bedraagt 1441, zijnde 190 meer dan verleden jaar. Door den heer van der Slugs van Amsterdam werd de bespreking ingeleid over het wenschelijke der inspui ting met tuberculine waarbij hg der Regeering hulde bracht voor de benoeming eener staatscommissie. Spreker betoogde dat tuberculeus vee niet mag worden bekroond of goedgekeurd als fokvee en evenmin in een stamboek ingeschreven. Tuberculine is tot heden het eenige middel tot herkenning der ziekte. Het vorig jaar werden te Amsterdam van 31,146 run deren 2890 tuberculeus bevonden, te Rotterdam van 20,742 runderen 894. In Noordholland, Zuidhollaud en Friesland heerscht de ziekte 't meest, doch in ons geheele land mag men vrij rekenen dat minstens Vs onzer run deren tuberculeus zijn. Krachtige grondige bestrijding, hoe kostbaar ook acht spr. dringend noodig. In den regel kan tuberculeus vee niet met voordeel gehouden worden. In het buitenland bestrijdt men de tuberculose krach tig. Spr. schat de schade, reeds thans veroorzaakt door sluiting der grenzen, op tonnen gouds". Wordt ook in ons land de ziekte krachtig bestreden, dan kan de diplo matie met meer klem optreden. Besmetting van de menschen door de dieren geschiedt vooral door melk en afvalproducten. De kalveren maar vooral de varkens, worden ook zeer gemakkelijk door melk, karnemelk en wei besmet. Bestrijding acht spr. zeer wel mogelijk. Vooral de in spuiting met goede tuberculine is een uitmuntend middel ter herkenning. Onfeilbaar is de tuberculine-inspniting nog niet geheel maar toch kan men ze reeds nu volko men vertrouwen. Ook acht spr. meer algemeen verplichte keuring ter herkenning zeer wenschelijk. De eigenlijke bestrijding moet geschieden volgens de Deensche of de Belgische methode. De eerste eischt algemeene medewerking der vee houders. Deze zal in ons land echter moeilgk te ver krijgen zijn. Strengere maatregelen zijn hier noodig. Verplichte vee verzekering van Regeeringswege met zeer krachtigen financieelen steun der Regeering en een belasting per hoofdin de meest aangetaste provinciën het hoogst, beval spreker aan. Na eenige discussie werd besloten geen conclusie te nemen met het oog op het onderzoek der Staatscom missie, maar den dank der vergadering aan de Regeering uit te spreken voor den stap door haar genomen. Vanwege het Rundveestamboek zullen de heeren Repe- laer en van den Bosch naar Libau gaan, om te trachten, met goedkeuring der Russische regeeringaldaar een vereeniging van Nederlandsch rundvee te stichten. Aanbesteding. Den 24 werd te Enkhuizen aanbesteed het verrich ten van onderhoudswerken aan de Drechterlandsche dij ken het werk werd in perceelen aan verschillende in schrijvers gegund voor een gezamenlijk bedrag van f 35.660. Kunst en Boter. Men schrijft uit Laren (G.) aan de »Zutf. Ct." n 23 dezer •Hedenochtend om 6 uur werd onze coöperatieve stoomzuivelfabriek in werking gesteld, terwijl het mu ziekgezelschap »Apollo" de eerste werkzaamheden bege leidde." Onweder. Tengevolge van een hevig onweder, dat den 23 boven Oosterhout woedde, werden twee mannen in het veld door den bliksem getroffen, waarvan de een, G. Boers, doodeliik. Ook te Ierseke is een man door den bliksem getroffen, doch later weer bijgekomen. Te Utrecht is een meisje, dat een wond en daarna verzwering in den wijsvinger had gekregen, door een buurman »belezen"; de man schijnt meer dit middel- eeuwsch beroep uit te oefenenen niet ten nadeele van zijne beurs. Intusschen scheen de methode ditmaal niet te helpen, en daarom nam een verstandige buurvrouw het meisje mee naar een Academisch Ziekenhuis, alwaar men ont dekte, dat reeds een begin van bloedvergiftiging aan wezig was. Gelukkig konden nog door tijdige hnlp de gevolgen daarvan worden afgewend. Katwijk. De reederg »Naamlooze Vennootschap Katwijk aan Zee" liet Vrijdagavond 23 nieuw geoliede vischnetten, welke in de duinen te drogen lagen, ineen- rollen, om het uitregenen der olie te voorkomen. De netten werden naast elkander gelegd en gedekt met zeilen, op tonnen liggende. Zaterdagmorgen in de vroegte zijn zij echter door broeiing in brand geraakt. Elk net heeft een waarde van ongeveer f 25. Utrecht. Een niet alledaagsche gift werd alhier in de Oosterkerk voor de zending ontvangen, namelijk 2 gouden sloten met koralen en een stel gouden oorbellen. - Amsterdam. In den nacht van den 22 op den 23 is ingebroken in de kerk van het H. Hart in de Vondelstraat alhier. Uitwendige sporen van braak zijn echter niet te bespeuren een der zijdeuren is waarschijn lijk met een looper geopend. De dief of dieven hebben eenige offerblokken opengebroken en een koperen expo sitiekruis gedeeltelijk meegenomen. Rondom het tabernakel hebben zij verder het houtwerk weggebrokenen het gelukte hun de eerste houten deuren van het tabernakel te openen. Gelukkig bood de tweede met ijzer beslagen deur weerstand aan hun pogingen en waren dus de dieven genoodzaakt, zonder veel buit te hebben gemaakt, af te trekken. Nader wordt nog gemelddat uit de sacristie een gouden kelk van groote waarde is ontvreemd geworden. Twee vermoedelijke daders zijn aangehouden. Texel. Terwijl in de vorige week de waterstaats' opzichter met rijtuig de ronde deed langs het strand, zakten eensklaps de paarden tot aan den buik in het drijfzand weg, waarin ook de wielen van het rijtuig wegzonken De personen wisten, door uit den wagen te springen, op vasten grond te komen. De paarden werden losgesneden en konden eerst met hulp van menschen uit hun benarden toestand worden verlost. Eer men ook weer de wagen op vasten grond had, was daaraan nog al wat averij gekomen Het onheil liep zeer gelukkig af, omdat niet zelden de paarden die in 't drijfzand komen te vervallen, de pooten breken en afgemaakt moeten worden. Een oude kermis. De kermis te Texel telt reeds meer dan vijf eeuwen, In 1338 toch werd aan het eiland een vrije jaarmarkt toegestaan welke gehouden moest worden 3 dagen vóór en drie dagen na St. Jan "(24 Jnni). Sinds vele jaren vangt nu deze kermis aan op den laatsten Maandag in Juni en duurt dan tot den daarop volgenden Maandag. Breda. Een spitshond van den heer V. alhier schonk drie weken voor Paschen het leven aan drie jongen. Twee daarvan stierven terwijl het derde den 1 Mei aan den heer v. G., wonende te Ginneken werd afgestaan. Sinds dien tijd bezoekt de moeder geheel uit eigen beweging en op vastgestelden tijd tot driemalen toe eiken dag haar jong ten einde het te voeden om zoo spoedig dit werk is verricht, weder naar haar meester terug te keeren. Met 1 Mei is tusschen Emmen en Beilen de eerste motor-tram-omnibusdienst geopend. De gemeentebesturen der plaatsen, door welker gebied ae straatweg loopt, zijn van oordeel, dat de weg door het nieuwe vervoermiddel groote schade lijdt, te meer daar het geen tol behoeft te betalen. Thans is tusschen Wezup en Orvelte en bij Westerbork zooveel zand op den straatweg geworpen, dat er bijna geen rijtuig meer door kan en de motorwagen Maandag de aansluiting op de eerste treinen te Beilen gemist heeft. Kroningsfeesten. Naar men verneemt, komen tot handhaving van de openbare orde gedurende de a.s. kroningsfeesten te Am sterdam in garnizoen 2000 man infanterie, 400 man cavalerie, 40 marechaussées, benevens de noodige man schappen van de bereden politie. Schoorl. De commissie voor de inhuldigingsfees ten ontving van den gemeenteraad een som van f 150, terwijl de inteekenlijsten f 363 opbrachten totaal f 513. Besloten is een optocht te houden, twee eerepoorten te plaatsen, vuurwerk af te steken en den schoolkinderen een prottigen dag te bereiden. De feesten zullen gehou den worden op 7 en 8 September. De postbode K. van Boggelen, tusschen Gorinchem en Herwijnen, wordt sedert «enigen tijd bij zijn bestel- lingswerk te Herwijnen steeds gevolgd door een duif, welke, zoodra hij des avonds weer te Gorinchem aankomt, terstond naar Herwijnen terugvliegt. Zoolang de man aan het brie venbes tellen is, blijft de duif gestadig om of bij hem. Zelfs wanneer hij hier of daar een huis moet binnengaan, gaat de duif mede. Dat de duif den man kent, blijkt hieruit, dat, wanneer een enkele maal een plaatsvervanger den dienst verricht, zelfs in de kleeding van postbode, het duifje dan niet mede gaat. - Schermerhorn. Het visehwater van den polder Mijzen den 25 in het openbaar verpacht voor den tijd van vier jaren heeft f161 per jaar opgebracht. Pachter werd de heer K. Knin te Avenhorn. Revue over de oorlogsvloot. Van welingelichte zijde verneemt bot Handelsblad, dat na de inhuldiging, omstreeks half September, door H. M. de Koningin eene revue over onze oorlogsvloot zal worden gehouden. Deze revue zal niet, zooals in 1894, ter reede van Texeldoch op een onzer zuidelijke reeden plaats hebben. Hr. Ms. stoomschoener »Zeehond," belast met het poli tietoezicht op de visscherij, zal voor die gelegenheid tot koninklijk jacht worden ingericht, aangezien het stoom jacht »Valk" daartoe niet meer geschikt wordt geacht. Bij het verlaten der haven te Enkhulzen werd hot Bnnschoter vissehersvaartuig »B. U. 93", schipper K. ter Haar aangevaren door de stoomboot »Heemstra''. De schipper kreeg een slag van den helmstok in de zijde, waardoor twee ribben braken daarenboven werd hg inwendig zwaar gekneusd, zoodat zijn toestand niet zon der gevaar is. Naar gemeld wordt zijn de eerzame bewoners van Versailles woedend op Zola, omdat hij h u n proces zoo schrikkelijk bekort heeft. De hotelhouders hadden zich ingericht op de ontvangst van een grooten toevloed van Parijzenaars en een groot aantal koks en kellners ge huurd, terwijl ook een voorbereiding de prijzen verdubbeld en verdrievoudigd waren. Dat alles loopt nu op niets uit en als de politie geen maatregelen treft, is er kans dat dat de ontevredenheid overslaat tot dade lijkheden. Arme Zola, ook hier vijanden (Hdsbl.) 3d7ste Staatsloterij. 5e Klasse, 11e lijst, 25 Mei. Alkmaarsche Predlkanten-Vereeniging. De Alkmaarsche Predikanten-vereeniging hield den 23 te dezer stede hare 37ste vergadering, die door 26 predikanten werd bijgewoond. Bij de opening der vergadering bracht de voorzitter een gepaste hulde aan den afgetreden secretaris, den heer Ph. H. Edling, die een reeks van jaren zijne beste krach ten aan den bloei der vereeniging had gewijd. In zijne plaats werd tot lid van hot bestuur gekozen de heer C. J. A. Bosch, van Noord-Schermer. Dr. S. Baart de la Faille van Hoogwoud hield daarna een zakelijk en boeiend referaat, over de theoriën van Tolstoi, die in ons vaderland vooral worden aanbevolen in het door den heer J. K. van der Veer geredigeerde blad »Vrede." Spreker onderwierp die levenspraktijk aan een degelijke kritiek en wees aan, hoe hare voor standers in bizonderheden telkens tot de grootste incon sequentie vervallen, zoodat feitelijk nists anders over blijft dan de waardeering van Tolstoi als den profeet van het medegevoel, waarin hij aller sympathie heeft. Als verdediger van de zoogenaamde praktijk der lietde, vooral door Tolstoi vertegenwoordigd, trad op ds. A. do Koe, van Helder. Deze deed als zijn leidend beginsel kennen wat hij noemde het uitleven van ons persoonlijk innerlijk zijndit moest brengen tot veroordeeling van alle dwangmiddelen, ook die van den staat. Het Kruis opnemen, was zijne leus. Nadat dr. A. Bruining van Krommenie erop had gewezen, dat de invloed van het verstand als een der grootste factoren des persoonlijken levens niet mocht worden uit het oog verloren, ontspon zich over den aard der christelijke liefde een discussie, waarin de meeste sprekers zich min of meer beslist schaarden aan de zijde van den referent. Ds. A. de Koe verklaarde zich intusschen bereid in een volgende sa menkomst zijn standpunt nader uiteen te zetten en te verdedigen. Na eene korte pauze trad ds. F. C. Fleischer van Broek op Langedijk op met eene even wèldoordachte als schoongestelde aanwijzing van den aard en de opdracht van het openbaar gebed en van de eischen, waaraan zijn inhoud moet voldoen. Verschillende sprekers gaven ge tuigenis van het hoogst moeielijko en uiterst teedere van dezen ambtsplicht der predikanten bij de leiding der open bare godsdienst-oefening en de voorzitter mocht in zijn sluitingswoord met grond gewagen van de geanimeerde gedachtenwisseling, waartoe beide referaten hadden aan leiding gegeven en allen sprekers dank zeggen voor het aandeel, dat zij hadden genomen in het wélslagen dezer samenkomst. Cadettenschool. De korporaal D. Verhoeven is benoemd tot brieven besteller te Zaandam. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 uur als volgt: den 25 755.7; den 26: 755.3. Stedelijk Museum. Op de bovenzaal van het Stedelijk Museum is ter bezichtiging gelegd eene verzameling prachtige etsen door Willem Steelink, naar iD particuliere kabinetten voor handen schilderijen van vroegere nederlandsche meesters. De Commissie van Toezicht is hiertoe in staat gesteld door de welwillendheid van den bezitter, den heer ds. H. de Boer. Uitreiking getuigschriften. Het bewijs dat de leerlingen het onderwijs aan de openbare lagere scholen getrouw hebben bijgewoond en zich zoo door ijver als door goed gedrag hebben onder- ■M'm

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3