Faillissement. Nederland. Stadsberichten. Inschrijving Schutterij. Advertentie n. Verkiezing voor een lid der Staten van Noord-Holland. BUR Gr ERLIJKE STA ND. Maandag, 2en Pinksterdag, van 12 tot 1 uur, gelegenheid tot aangiften bij den Burg. Stand. DINSDAGr 31 Mei 1898, is de laatste dag tot Inschrijving voor de SCHUTTER IJ. TRANSTAAL. Dr. Leyds is den 26 naar Europa op reis gegaan. Te zijner eere had dien avond te voren onder voorzitterschap van den heer Schalk Burger een openbaar feestmaal plaats, waarbij de heer Leyds in ant woord op een dronk zeide, dat hij hoopt nu en dan ge legenheid te hebben naar Transvaal terug te keeren. Hij betreurt het een volk te moeten verlaten waaraan de her inneringen nimmer uit zijn geheugen zullen gewischt worden. De advocaat Esselen onderwierp de houding van den heer Chamberlain, den gouverneur van de Kaapkolonie en Cecil Rhodes tegenover de Transvaal aan een scherpe critiek. Hij verklaart dat zoo ooit de onafhankelijkheid van de Z.-A. Republiek gevaar mocht loopen, het volk alle verschillen ter zijde zal zettenen vereenigdzal stand houden. VEREENIGDE STATEST. De autoriteiten geloo- ven nog altijd dat het eskader van admiraal Cervera in de haven van Santiago ligt; echter blijven de bevestigende berichten van Sampson en Schley nog uit en de meening van de regeering is alleen gegrond op het officieuze be richt dat voor twee dagen ontvangen is en de tijdingen die te Madrid geplubliceerd zijn. De marine-autoriteiten wachten met spanning bericht van admiraal Sampson en Commodore Schley. Van de landing op Cuba hoort men niet veel meer. Generaal Miles acht 85,000 geoefende en geharde soldaten daarvoor noodig, en zegt dat er geen plan bestaat daartoe vooreerst over te gaan. Waarschijnlijk is het plan van de landing veranderd, nadat men de meening van Lord Wolseley, den Engelschen opperbevelhebber, daarover had vernomen. Volgens den Times zou lord Wolseley gezegd hebben »Het zou dwaasheid zijn eeu inval op Cuba te doen met een onvoldoend geoefend, ongedisciplineerd leger van vrij willigers. Deed men dit, dan moest men zich op ernstige nederlagen voorbereiden. Want men mag de goed geoefende en aan het klimaat gewende Spaanscbe troepen zeker niet minachten." Deze uiting moet te Washington grooten in druk hebben gemaakt. De expeditie naar de Philippijnen is gedeeltelijk uit San Francisco vertrokken. Een stoomboot gezonken. CALCUTTA, 26 Mei. De Engelsche stoomboot L i n d u 1 a van de »British India Steam and Navigation Cy" te Glasgow, kwam bij Sandheads in botsing met de stoomboot Mecca, van dezelfde maatschappij. De M ec ca zonk de kapitein en vijftig passagiers en leden der be manning verdronken. De botsing ontstond toen de Mecca de L i n d u 1 a, die haar as gebroken had, boegseerde. Bij een brand ia de woning van een nachtwacht te Borgerhout (Antwerpen) zijn den 24 twee jongentjes van negen en tien jai.r omgekomen. De moeder, die in wanhoop hen wilde redden moest met geweld uit de vlammen worden teruggetrokkenroeds aan gelaat en handen deerlijk gebrand. Laatste Berichten. New-Yoii.27 Mei. Het »Evening Journal" meldt, dat de regeering te middernacht een telegram ontving van commodore Schley, waarin deze meldt, dat het eskader van Cervera zich beslist in de baai van Santiago bevindt. Het Spaansclie eskader. WASHINGTON, 27 Mei. Tot tien uur hedenmorgen was nog geen officieel bericht ontvangen dat commodore Schley Cervera blokkeert in de haven van Santiago. WASHINGTON, 27 Mei. Door het departement van marine wordt de meening uitgesproken, dat het eskader van admiraal Cervera nog steeds te Santiago de Cuba is doch verschillende correspondenten zeggen, dat de over tuiging veld wint te Key West, dat het Spaansche eskader Santiago verlaten heeft. Volgens een der berichten is het reeds verleden Zaterdag onder zeil gegaan. MADRID, 27 Mei. Het Spaansche eskader is nog steeds te Santiago de Cuba. Ve toestand te Hanllla. HONGKONG, 27 Mei. Het Amerikaansche transport schip »Zafiro" is zooeven van Manilla aangekomen de kapitein van het schip meldt, dat de toestand te Manilla nog onveranderd is. Naar hij mededeelde, is het bericht onjuist, dat de kapitein van de vCallao" zou gefusilleerd zijn. De »Zafiro" keert Maandag naar Manilla terug. Heerhugowaard. De heer ds. MiedemaAnna Paulowna, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar deze gemeente bedankt. Bij publieke aanbesteding door het polderbestuur is ten behoeve van den polder de levering opgedragen van eikenhout aan de wed. G. Gras, Zaandam, voor f 667.50 grenenhout, voor f 314 en vurenhout f 99, aan Wolf en van der Molen, Beets teer aan Koster en van Batenburg, Alkmaar voor f 87.70 metselwaren aan P. Messelaar, Alkmaar voor f 760en spijkers a n M. de Wild, Alk maar voor f 105. Na deze aanbesteding werd het visch- water in den polder verpacht voor f 81. Ecne pcntcekcnins;. Uitgeest. De heer P. Aaljes is in het bezit van een merkwaardig product van pennekunst, vervaardigd in 1822 door G. Planting. Het stelt voor een in sier lijke krullen geteekenden staanden leeuw, hoog 2 d.M. en breed 1 d.M. Langs die krullen zijn keurig net en uiterst fijn de 88 verzen van ps. 119 geschreven. Om het geheel is een smaakvolle rand, eveneens met de pen Tot onderwijzer alhier is benoemd de heer J. Brander, van Bovenkarspel. Met hem stonden op de voordracht de heeren D. Goed van Berkhout en C. Muis van Zaandijk. Vijftien sollicitanten hadden zich aangemeld. Schenk of drink geen sterken drank De noordhollandsche propaganda-commissie der Ned. "Vereeniging tot afschaffing 7an sterken drank komt met een dringend verzoek tot al hunne medeburgers. Zij verzoekt in 't belang van allen, op de Pinkster dagen geen alcoholhoudende of bedwelmende dranken te drinken en aan te bieden. De Pinksterdagen behooren voor ieder mensch dagen van reine en hooge blijdschap te zijn, hooge en heilige gedachten moeten ons dan vooral bezielen. Niemand zal kunnen en willen beweren dat door het gebruik, ook niet door het matig gebruik van bedwel mende dranken, reine heilige blijdschap wordt bevorderd, wij weten allen wel dat het tegendeel het geval is. Daarom ieder drage het zijne bij, in volkomen nuchter heid, zooals het menschen ten allen tijde betaamt, de feestdagen, die komen, blijde en vreugdevol tedoen doorleven In huis en in de schoone natuur mogen geen wanklanken, zoo menigmaal om niet te zeggen altijd na het gebruik en daaruit voorkomend misbruik van bedwelmende dranken in het leven geroepen, onze feestvreugde komen verstoren. Blijde en vreugdevol zij het Pinksterfeest voor allen, dit is alleen mogelijk bij volkomen nuchterheid. Daartoe werke een ieder mede Schermerhorn. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. gem. alhier, door den heer F. S. Knip- scbeer, candidaat tot den H. D. te Amsterdam. Een oud-strijder. Koedijk. Den 27 overleed, op ruim 88-jarigen leeftijd, de oud-strijder C. de Groot, drager der Citadel- medalje en van het Metalen Kruis. Postduiven. Voor den te Leeuwarden op den Tweeden Pink sterdag te houden wedvlucht van postduiven zijn aange geven ongeveer 100 postduiven, voor het grootste gedeelte uit verschillende plaatsen der provincie Noord-Holland. Buiteusocieteit. Blijkens achterstaande advertentie zijn de werk zaamheden aan de Buitensocieteit zoo ver gevorderd, dat de warandes en het terrein daarvoorgelegen, dagelijks voor de leden beschikbaar worden gesteld. Cadettenschool. Voor het examen tot toelating als cadet bij de Cadettenschool hebben zich 198 jongelieden aangemeld. muziekuitvoering Stedelijk muziekkorps. Door het stedelijk muziekkorps zullen op zondag den 29, des avonds te B'/ï aren den Stadshoat de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. »Vaillance" pas redoublé van Ed. Wancampt. 2. »L'Union fait la force", ouver ture de concertL, Canivez. 3. vLongchamps", solo pour cornet a pistonsJ.L.v. d. Bogaerde. 4. »Feuilles d'albnm", fantaisie ori ginals 5. »Im Bivouac", fantaisie militaire Oo—ooO 6. Ouverture militaire Victor Ema nuel" 7. Grande fantaisie op motieven uit de opera »La Traviata-' 8. »Le signal de Midas", grande valse de concert N. A. Bouwman. Oh. Mélant. H. Kling. G. Verdi. 9. Potpourri sur des motifs popnlaires A. Reidei. G. Renaud. Maandag 30 Mei's morgens 8 uur. 1. »La Trinité", marche pour pro cessions 2. Ouverture über den Choral »Ein teste Burg ist unser Gott'' 3. a. »Sei stille dem Hernn", aria a. d. Oratorium »Elias" b. »Ave Ver am Corpus", Kirchen Hymne 4. Marche du sacre de l'opéra »Le prophéte" 5.a. >St&ndchen", Leise flehen meine Lieder b. »Ruy Bias, sérénade 6. Souvernir de l'opéra »Zauberflöte'' 7. Marsch u. Chor »Seht, er kommt mit Preis gekrönt", a. d. Orato rium s .Judas Maccabaus" Wlelerpad. Door sAlcmaria", vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer en tot verfraaiing van Alkmaar e. o. is een adres gericht tot den hoofdingenieur le klasse te Haarlem den heer D. O. van Manen, alsmede tot den ingenieur, alhier, den heer M. Caland, houdende het verzoek, het tot stand komen van een wielerpad langs den Kennemerstraatweg te bevorderen. De baroneterstand alhier, was 's morgens te 8 uur als volgt: den 27: 760.7; den 28: 763.9. van R. Nihoul. Otto Nieolaï. Mendelssohn. W. A. Mozart. Meijerbeer, Fr. Schnbert. Weckerlin. W. A. Mozart. G. F. Handel. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt bij deze ter algemeene kennis dat de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in dit kiesdis trict zal plaats hebben op Dinsdag, den 7 Juni a.s., en dat formulieren van candidaatstellingvoorzien van minstens 40 handteekeningen, op dien dag van 's-mor- gens 9 tot 's-namiddags 4 nur, bij hem kunnen worden ingeleverd ten raadhuize dezer gemeente. Voorzooveel noodig wordt hierbij herinnerd dat for mulieren van candidaatstellingen moeten aangeboden worden door één of meer personen wier handteekeningen op die formulieren voorkomen. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 27 Mei 1898. A. MACLAINE PONT. ONDERTROUWD. 27 Mei. Arend Hildering, te 's-Gravenhage, onl. alhier, en Aaltje Bol te Beemster. Dirk de Waal, te Koedijk en Aaltje Leeuwenkamp, alhier. GEBOREN. 27 Mei. Elsje Marie, d. van Jacob Kistemaker en Klara Kaper. Jan Hendrik, z. van Willem Haart- man en Trijntje Kreijger. OVERLEDEN. 26 Mei. Miehaël, z. van Abraham van der Kop en Catha- rina Hofstede, 12 w. 27 Geertje Haverkamp, laatst wed. van Jan Pool, eerder van Aldert Ploeger, 81 j. en 11 m. 0 R A. IV R W ES T. BURGEMEESTER en WETHOUDER*S van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door Nicolaas Velzeboer wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van ster ken drank in het klein in het perceel aan den Dijk wijk C no. 22, welke vergunning thans ten name staat van DIRK GROOTHUIZEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 28 Mei 1898. C. D. DONATH, Secretaris. Zij, die zich vóór den I Juni niet hebben doen inschrijven, zullen ambtshalve worden ingeschreven en zonder loting bij de Schutterij worden ingelijfd, indien er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Hoorn 28 Mei. Aangevoerd Urwe f 7.50 a 11, Rogge f 0,a 0,Gerst f 4,50 a 6,50, Haver f3.75 a 4,75, witte erwten f 0.a groene dito f 8,a 11 grauwe dito f 14,a 18,-—, vale dito f 12,a 16, Bruine boonen f 8.25 a 9,Karweizaad f 11.75 38 koeien f150 a 200, 291 schapen f 18 a 26,676 Lam meren f 7 a 12, 16 kalveren f 6 a 15,24 varkens f 14 a 25, 0 zengen f a 126 biggen f 6,a 10, - kipeieren f 2,50 a 2,75. eenden dito f a per 100 3925 kop boter f0,50 a0,525 p. K., mosterdzaad f 17. 4 paarden f 80 a 300. Alkmaar, 27 Mei. Kleine kaas f 26.50, commissie f 24,Middelbare f 24.Gras f Aangevoerd 350 stapels, wegende 127990 Kgr. Alkmaar 27 Mei. Aangevoerd 12 paarden f 50 a 300, 32 koeien en ossen f 100 a 160, vette kalv. f 0 a per P. f 0.a 0.95 nuchtere id. f6 a 15, 0 vette, schapen f a 0, p. P. f 0,a 0—, 345 magere id. f 12.a a 22,0 vette varkens a et. per K.G., 141 magere id. f 14.—- a 17.—, 24 bokken en geiten f 2. a 6. boter, per P. ('s middags 12 uur) f 0.45 a 0.50, kip eieren f 0.62s a 0.70, per 25 st. eenden dito f2.90 a 0. 247 biggen f 6.— a 10.20 kleine bokjes f0.30 a 0.70. 542 lammeren f6 a 12. Eieren f 0.62l/, a 0.75 do 25 stuks. Alkmaar, 27 Mei. Aangevoerd 66 mudden, Tarwe, f a rogge f 0,aü.— gerst f 0.a 0. id. chev. f 6.— a 0.—, haver f 4.10 a 4.30, paarden- boonen f 5.25 a 0.bruine dito f 8.a 8,50, citroen dito f 11.50 a 0. duiven dito f 0.a0.~witte dito f 10.a 12,geel mosterdzaad fa kar weizaad f a 0.0, erwten groene f 14.a grauwe f a vale f 0.a blauw- maanzaad f Getrouwd: Dr. J. W. WICHERINK, Arts te Alkmaar, en M. A. E. KOOBS. Utrecht, 26 Mei 1898. De Heer en Mevrouw WICHERINKKOOBS betui gen, mede namens wederzijdsche familiebetrekkingen, hun hartelijken dank voor de bewijzen van belangstel ling, bij hun huwelijk ondervonden. Heden overleed onze geliefde vader behuwd-, groot- en overgrootvader C. E GROOT, in den ouderdom van bijna 89 jaren in leven oud- strijder drager van het Metalen Kruis en de Citadel- medalje. Uit aller naam Koedijk M. DALENBERG 27 Mei 1898. de Groot. Voor de vele blijken van deelnemingondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden onzer geliefde echtgenoote dochter en zuster, mej N EELT JE SCHER MERHORN betuigen wij onzen hartelijken dank. AkerslootUit aller naam Mei 1898. W. G LIJ NIS P z. DANKBETUIGING. De ondergeteekenden betuigen bij deze hunnen harte lijken dank aan allen die ons hunne deelneming 'be toondenook inzonderheid aan denWelEerw. Zeergel. heer Ds. LOS te Alkmaar voor de troostvolle woorden aan ons bij het verlies van onzen geliefden zoon JAN. Bergen D. ZWAKMAN 28 Mei 1898. en Echtgenoote. Bij mijn vertrek naar Indie een hartelijk vaarwel en tot wederziens aan vrienden en bekenden. Rotterdam C. A. BEUDEKER 21 Mei 1898. a/b St. »Oengara.'' Dankbetuiging. Mijn welgemeenden dank aan mijne geachte cliëntèle zoowel buiten als binnen deze stad alsook aan familie voor de genoten gnnst en het vertrouwen, sedert eenige jaren mij geschonken. Hoogachtend UEd. dr., P. L. Hl. Schwarzer, Laat 140. Vanaf 1 Jnni is dit adres Kennemerstraatweg E 37. Bij vonnis der Arr. Rechtbank te Alkmaar, dd. 26 Mei 1898, is JACOB SWAGER, bierhnishonder, wonende te ALKMAAR, verklaard in staat van faillisse ment, in welk faillissement is benoemd de EA. heer Mr. Ch. v. d. ZWEEP, lid der gemelde Rechtbank, tot Rechter-Commissaris en ondergeteekende tot curator. Alkmaar, De Onrator, 28 Mei 1898. Mr. K. A. COHEN STUART.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2