Nederland. Stadsberichten. 5e Klasse, 14e lijst, 1 Jnni. Ns. 1111, 1386, 6421, 14336, f 1000; no. 20985 f400 no. 17162 f200; ns. 2164, 3073, 4135, 6383, 6656; 9512, 12720 14192, 15129 en 15460 f 100. Nr. 16286 f 5000 ns. 5733, 13264 en 16764 f 1000; ns. 2745 en 19764 1 400; ns. 1585, 3357, 5305, 5401, 8291 en 16669 f 200; ns. 1451, 5848,7385,9228,9411, 12767, 14116, 16518, 17934, 18072, 19500, 19508 en 20028 f 100. Wagennood. Ter voorziening in het gebrek aan goederenwagons, waardoor in het vorig jaar zooveel schade is veroorzaakt zijn de Dnitsche iabrieken zoo drnk aan het werk dat men berekent, dat van 1 Oct. 189798 20.000 wagons znllen zijn afgeleverd. Ook een aantal locomotieven is besteld. In de vorige week is te Essen een conferentie, onder leiding van den spoorwegminister gehonden, waar tal van besluiten zijn voorbereid tot voorkoming van stremming in de volgende maanden, ook voor uitbreiding van personeel, bouw van loodsen enz. Verdwijning van Chicago en de Niagara-waterval. Na eenige eeuwen zullen Chicago en Detroit met water bedekt zijn. Na 1000 jaren zal het water uit het Michiganmeer vrij in de Mississippi vloeien. Na 3000 jaren is de Niagara-waterval droog, en vloeit door de St. Laurensrivier alleen het water uit het Ontariomeer. Aldus de bewering van twee geologen, de Amerikanen J. W. Spencer en Gr. K. Gilbert. De gronden voor hunne bewering putten zij hieruit, dat de aard-oppervlakte in den omtrek der Canadasche meren langzaam zinkt ongeveer één meter in 400 jaren en dat in het noorden en oosten de bodem stijgt. De verheffing des bodems bedraagt over een afstand van 1600 kilometer een halve meter per 400 jaar. Buitengewone geasiclitsscherpte. In het tijdschrift Janus, voor medische geschiede nis en geographie. dat steeds zeer belangrijke bijdragen bevat en ook in den vreemde hoe langer hoe meer naam maakt, komt een verslag voor van dr. Pergens te Brus sel, van een door hem ingesteld onderzoek naar de gezichts functies van Congoleezen op de tentoonstelling. Het bleek dat hun gezichtsscherpte veel grooter ;s dan die bij de beschaafde volken. Eenmaal was zij 3.75 maal zoo groot als de norm volgens Snellen. Prof. Cohn uit Breslau heeft onlangs op een reis naar Caïro en Opper-Egypte een dergelijk onderzoek ingesteld en zijn uitkomsten waren nog merkwaardiger. Een Bedouin van 18 jaar kon de figuren van Snellen, die voor een normaal oog op een afstand van 6 meter dui delijk zichtbaar moeten zijn, nog op 36 meter onder scheiden, en later vond hij nog een jongen, die ze zelfs op een afstand van 48 meter kon zien. Deze hadden dns een gezichtsscherpte van 6 en van 8 De onderzoekingen van Cohn werden echter voor een deel door het bijgeloof der inboorlingen verijdeld. Zij hielden hem voor een toovenaar en alleen met de bekende Arabische »bakschisch" waren zij eenigszins tot redeD te brengen. Toen zij daarmee al te lastig werden, moest bij door de politie worden ontzet, maar toen hij eindelijk in zijn rijtuig bad kunnen vluchten, ontdekte hij weldra, als een aardige bijdrage tot de Arabische zeden, dat de agenten, die de menigte met, stokken uit elkaar hadden gejaagd, behendig achter op het rijtuig geklommen waren, om zelf hun bakscbisch te vragen (Handelsblad). A T j E H De correspondent van het »Hdbl." te Batavia seint Benden hebben gepoogd op te breken de spoorbaan nabij Indrapoeri. De trein werd beschoten nabij Samagani. Van Kraton zijn 125 man met spoed derwaarts vertrokken. Inhuldfglngsfeesten. Naar gemeld wordt, zal de inhuldigingsplechtigheid te Amsterdam worden bijgewoond door de prins en prinses von Wied, den groot-bertog van Saksen-Weimar met diens oudsten zoon en den groothertog van Luxemburg. De hooge gasten zullen hun intrek nemen in het paleis op den Dam. Utrecht. Alhier heeft naar het »U. D.'' meldt iemand die onbekend wenscht te blijven, f 2000 geschon ken, ten bate van een nieuw orgel voor de kerk der Re- monstrantsche Broederschap. Volgens »Het Centrum" is er ernstig sprake van om als opvolgster van prof. Halbertsma te benoemen tot hoogleerares in de verloskunde en de leer der vrouwen ziekten aan de Rijks-Universiteit te Utrecht mej. dr. Cath. van Tusschenbroek. Minstens zal haar naam op de voordracht prijken. Den Haag. In het Hollandsche Spoorwegstation is weder aan een heer een portefeuille met geld ontrold. Oud-strijder. Te Nieuwe Pekela is in den ouderdom van 87 jaren overleden de oudstrijder M. Mellema. Haring. Te Maassluis is den 31 de eerste Hollandsche ha ring aangekomen van den heer W. F. K. van Buren.In afslag bracht de volle haring f 60 op, terwijl voor de maatjes de prijs uiteenliep van f 39 tot f 27, naar ge lang van de hoedanigheid. Bij de reederij der firma M. Dirkzwager Gz. is telegra fisch bericht ontvangen, dat de Quartet 35 ion en De Ruijter 15 ton haring gevangen heeft, welke via Leith zijn verzonden en waarschijnlijk Donderdag te Maassluis verwacht kunnen worden. Luidens het bericht moet de haring zeer malsch zijn. Evenals het vorige jaar heeft de heer van Buren van de eerste Hollandsche haring twee vaatjes gezonden aan de Koninginnen, die thans nog te Schönfels in Zwitser land vertoeven. Te Heemstede is den Tweeden Pinksterdag op de rails van de stoomtramlij n een onde vrouw ineenge zakt, die van Kampen was komen loopen om haar zieken zoon te 's-Gravenhage te bezoeken. Door de omstanders werd haar het reisgeld voor den nog af te leggen weg verschaft. Aanvaring. Op de Schelde, bij Antwerpen, is den 31 de kleine stoomboot Medusa, van den gezondheidsdienst, in aanva ring gekomen met bet stoomschip Don Juan en tengevolge daarvan gezonken. Van de vijf personen aan boord zijn drie, dr. Flahoul en twee matrozen, verdronken. Te Venloo is het tienjarig zoontje van den werk man Carlier, dat op de leuning van de hooge Maasbrug was geklauterd, daar af gevallen en op den Maasoever terecht gekomen. Hij kreeg een hevige hersenschudding en is kort daarna aan de gevolgen bezwekeD. Bevolking van Noord-Holland. De bevolking dezër provincie is, volgens het over zicht dat in de Staatscourant is opgenomen, in het vorig jaar met 15,624 toegenomen of met l*/3 pCt. Gaat men den loop na in de verschillende gemeenten der provincie, dan ziet men, dat de bevolking in 2 juist op gelijke hoogte is gebleven, in 56 is verminderd en in 75 is vooruitgegaan. In enkele gemeenten is de daling zeer sterk geweest: in Ankeveen bijv. 6 pCt., in Petten, St. Pancras, Graft en Wijdenes 4 pCt.. in Krommenie, St. Maarten en Schagen omstreeks 3 pCt, Het sterkst was de vermeerdering in Spaarndam, met niet minder dan 10 pCt., in Zaandam en Bnssum ruim 6 pCt., in Hilversum 1, Velsen en Obdam ruim 5 pCt., in Heiloo, Koedijk, Watergraafsmeer, Weesp en Wormer ruim 4 pCt. Van de groote steden is Alkmaar bet meest vooruit gegaan, met 2'/j pCt., Haarlem met ruim 2 pCt., Am sterdam met 1.8, Helder met nog niet 0.8 pCt. In Haar lem bestond de vermeerdering met 1278 voor ruim >/4 uit meer vestiging dan vertrek te Amsterdam was bet overschot om die reden slechts '/s van de geheele sfijging. Plnksterdrukte. De Noordhollandsche Tramweg-Maatschappij ver voerde met de beide Pinksterdagen 13,700 passagiers. Benoemd bij kon. besluit tot inspecteur der re gistratie en domeinen van de derde klasse in de 2e di visie (standplaats Hoorn) de heer H. W. de Wilde, thans ontvanger der registratie en domeinen te Hoorn. Harlngcarspel. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school te Waarland hebben zich thans vijf sollicitanten aangemeld. Beverwijk. Gedurende de Pinksterdagen werden met de Stoomtram »HaarlemAlkmaar" niet minder dan 14871 reizigers vervoerd. Niettegenstaande de groote drukte had de dienst zonder eenige vertraging plaats. Persoonlijke dienstplicht. De wijzigingen in het wetsontwerp betreffende den persoonlijken dienstplicht vóór de zoogenaamde tweede lezing aangebracht, waren van weinig beteekenis, en gingen zonder discussie door. Daarop had terstond de eindstemming plaats. De uitslag was dat het ontwerp met 72 tegen 20 stemmen werd aangenomen. Onder de 20 tegenstemmers zijn 19 katholieken. Bij hen voegde zich de heer van Dedem, die in de vorige week bij de stemming over art. 1 afwezig was. De heer Schaepman stemde vóór, hetgeen echter volgens de toe lichting bij den considerans gegeven, niet moet worden toegeschreven aan sympathie voor den persoonlijken dienst plicht, maar aan ingenomenheid met de uitbreiding der vrijstellingen voor geestelijken enz. Aan de honderd ontbraken acht leden. Wanneer de Eerste Kamer zich met het voorstel ver- eenigt en er bestaat geen reden daaraan te twijfelen dan zal met 1 Sept. a.s. het rempla9antenstelsel ook hier te lande tot de geschiedenis behooren. Pinkstermeeting van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers. Op Pinkstermaandag, 30 Mei, had in elke provin cie van ons land eene openbare vergadering plaats, waar de slechte positie van den plat.telandschen onderwijzer werd besproken. De onderwijzers uit Noordholland waren uitgenoodigd zich te verzamelen in Gafé Suisse te Zaandam des namiddags te 1 nnr. Als sprekers traden daar op de heeren Mr. H. Ph. de Kanter, J. D. C. de Vries, onder wijzer te Oostzaan en J. Porte, onderwijzer te Winkel. Nadat de Voorzitter der propaganda-commissiede heer Engels, de vergadering had geopend, kreegde heerde Ban ter hetwoord. Spreker zou hoofdzakelijk behandelen de oor zaken van het Kwaad", d. i. van den slechten toestand, de heer De Vries zou den toestand bespreken en illus- treeren terwijl de heer Porte zon spreken over de mid delen ter verbetering. De heer de Kanter constateerde dat de ernstige kwaal, waaraan ons Volksonderwijs lijdthierin bestaat, dat de plattelandsche onderwijzers (het platteland in niet te enge beteekenis) een slecht bezoldigde en onzekere positie beeft het laatste achtte hij niet minder ernstig dan het eerste noemde als de oorzaken voor die kwaalin de eerste plaats: de Wet op het Lager Onderwijs, en in de tweede plaats de eigenaardige begrippen der platteland sche autoriteiten omtrent het algemeen belang en in de derde en allerlaatste plaats moet men de hand in eigen boezem steken en de oorzaak ook zoeken bij zich zelt. De bron van het kwaad is zei spreker artikel 26 der Wet, dat het minimum bepaalt voor elke categorie van onderwijzers op f 400f 600 en f 700 en in verband daarmede artikel 29 dat aan die Gemeentebesturen te veel macht geeit. Het rechtstreeksch gevolg daarvan isdat een groot aantal onderwijzers wordt en is aan gesteld op een te laag traktement, 700 voor een hoofd der schoolwie die het zonder lachen zeggen kan en leef daar eens van 't Is een schandedat men oproe pingen tegen een dergelijk salaris leest. Ook de beide andere minima zijn beneden alles. J 400 't is goed voor een jong onderwijzer, die bij zijn ouders thnis kan zijn maar het is onmogelijk daarvan kostgeld, kleeren, boeken en lessen te betalen. En het ergste is, dat deze minima de maatstaf zijn van iedere oproeping in verband met de vraag of er veel onderwijzers zijn of weinig. Een regeling der tracte- meuten naar dienstjaren en leeftijd een verhooging voor het bezit der hoofdacte of bijaeten daarvan is op het platteland en dat al weer niet in al te enge beteekenis genomen geen sprake; dat is de onzekerheid der positie. De nederlandsche onderwijzer wordt beschouwd als koop waar, zooals Heldt in zijn brief van adhaesie zegt, en dat is een schande, 'tls noodzakelijk, dat er in ons land zoo trotsch soms op zijn onderwijs dat zich in dat opzicht zoo gaarne op den voorgrond stelttelkens weer de aandacht gevestigd wordt op die rotte plek de volkomen onzekere positie van den onderwijzer. Het schandaal van Monnikendamdat doet, zei spr., juist uitkomen hoe men met het onderwijs omspringt. (Spre ker had hier het oog op de opheffing van een school aldaar). Zonderling dat een wetgever zoo naief kan zijn dat hij zich niet atvraagt, wat de gevolgen kunnen zijn van hetgeen hij neerschrijft. Hij heeft er wel iets van gevoeld maar doorgodacht blijkbaar niet. Als cor rectief moest dienen all. 2 van art. 26, luidende: »Door ons (de Regeering) kan, Ged. Staten gehoord, voor elke provincie bepaald worden waar en tot welk bedrag het minimum van jaarwedde voor de verschillende onderwij zers aan de onderscheidene klassen van scholen hooger zal zijn dan het bedrag in de voorgaande all. bepaald." Spr. achtte dit een soort orakelspreuk. Trouwens, toe passing is er nooit van gemaakt't is altijd een doode letter gebleven. Komende tot de tweede oorzaak de eigenaardige ideeën der plattelandsche autoriteitenwijst spreker er ophoe men de uitgaven voor het onderwijs heel anders beschouwtdan de uitgaven voor verbetering van den veestapel of de landerijen. Men is niet over tuigd van de noodzakelijkheid van goed onderwijsmen begrijpt niets van de positie van den onderwijzer. Men meent dikwerf te handelen in het algemeen belang als men bezuinigt op de uitgaven voor het onderwijs. Ten slotte zei spr. is het noodigdat men de hand in eigen boezem steekt. Een onderwijzer moet de liefde en achting, het vertrouwen der bevolking winnen niet door karak ter ver loochening niet door een allemansvriend te willen wordendoch hij moet met tact kunnen optreden en nederdalen tot hen die hij moet opheffen. Nu rijst wel eens de vraag, of er met tact opgetreden wordt, 't Is zeker moeilijk, doch men bedenke dat het platteland is in hooge mate conservatief, men leeft er nog onder den invloed van 50 jaar geleden. Zorgt de onderwijzer echter het vertrouwen der ouders te winnen, dan is dat ook zeker een stap nader tot het doel. Niet om den onderwijzers iets onaangenaams te zeggen, roert spr. dit punt aan, doch omdat hij de zaak van te veel gewicht acht om er niet even op te wijzen. Even wel hij noemt het in de allerlaatste plaats, de hoofd oorzaak is do Wet, en daarop moet met alle kracht worden stormgeloopen. Na dit krachtige woord met zooveel gloed en warmte uitgesproken, gaf de heer de Vries eenige staaltjes van armoede bij onderwijzers op het platteland, en een over zicht van de salarissen, die daar varieeren van f500 tot hoogstens f 750, een salaris, dat, spreker toonde het aan nit zijn eigen huishoudboek, totaal onvoldoende is voor een huisgezin. Ook deed hij opmerken, hoe de tracte- menten tegenwoordig eerder achteruit dan vooruit gaan. De zorg, waarmede de onderwijzer te kampen heeft, is een hinderpaal voor het vervullen van zijn plicht, de liefde voor de zaak hondt op. Een ander gevolg van de slechte bezoldiging is de geringschatting van den on derwijzer, tot schade van zijn prestige, tot nadeel van het onderwijs. Met het aanwijzen van het verschil tusschen de tegen woordige en de vroegere school en een karakterschilde ring van den boer, die wetenschap als sieraad beschouwt, en wiens hoofdtrek karigheid is besloot spreker, waarna de heer Porte het woord kreeg. Deze gaf als zijne mee ning te kennen, dat van de gemeentebesturen niets te verwachten was, daarom behoeft men bij hen niet aan te kloppen, evenmin als bij Gedeputeerde statenall. 2 van art. 26, 't is reeds gezegd, is een doode letter. Er moet dns naar een ander middel gezocht wordeD, een andere regeling van de financiën van Rijk en Gemeente, wat de onderwijskosten betreft, is noodzakelijk, de ver hoogingen der onderwijzers moeten komen van het rijk. Men wachte zich echter voor indeeling der scholen in klassen, waardoor de scholen der laagste klassen met de slechtste onderwijzers blijven zitten. Een gezonde, rechtvaardige bevordering is de klas- senverdeeling der onderwijzers naar dienstjaren en be kwaamheid. Men late ze echter waar ze zijn ook het platteland moet de beste krachten behouden. Na deze drie inleidingen volgde een zeer geanimeerd debat, waarna de vergadering, die door ruitn 200 per sonen was bezocht, waaronder men o.a. opmerkte de heeren Nolting en de Boer, leden der 2e Kamer, benevens de wethouders van Zaandam en oen paar raadsleden van Koog aan de Zaan, met algemeene stemmen de volgende motie aannam. »De vergadering, bijeengeroepen door de propaganda- commissie van den Bond van Ned. Onderw. in de pro vincie Noordholland en gehonden te Zaandam, op 30 Mei 1898, spreekt als haar oordeel nit, dat tal van onderwijstoestanden in Nederland en in het bijzonder op het platteland niet beantwoorden aan datgene, wat daar van met billijkheid kan verlangd worden, dat in 't bijzon der de onderwijzerssalarissen dringend verbetering be hoeven, vooral door een gezond bevorderingsstelsel in 't leven te roepen zij is overtuigd, dat znlk een stelsel slechts tot stand kan komen, indien in de wet op het L. O. minima genoemd worden, hooger dan tot nu toe het geval is, maar bovenal, indien door diezelfde wet aan rijks- of gemeentebestuur de verplichting wordt opgelegd, het onderwijzend personeel een zeker aantal verboogingen na een bepaald aantal dienstjaren toe te kennenzij meent verder, dat vele gemeenten aan de hierboven ge stelde wenschen niet zullen kunnen voldoen, indien de rijksuitkeeringen aan die gemeenten niet aanmerkelijk verhoogd worden en spreekt den wensch uit, dat bij wijzi ging der wet op het L. O. daarmede rekening gehou den wordt." Op de vergadering waren vertegenwoordigd 13 afdee- lingen van den Bond, 8 van het Ned. Ond. Genootschap, benevens de Gew. Vereeniging Noordholland, terwijl tal van adheaie-betnigingen waren ingekomen. Merkwaardig, dat van het schooltoezicht niemand aanwezig was. 3d7ste Staatsloterij. 5e Klasse 15e lijst2 Jnni. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 aur als volgt: den 1: 746.5; den 2: 755.8. Kegelen. Aan den heer H. van den Berg, alhier, viel, bij den kegelwedstrijd te Amsterdam gehonden, vanwege de clnb »Nooit gedacht", de persoonlijke negenprijs ten deel. De heer J. W. Wegchelaar, predikant bij de ger. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Sleeu- wijk bedankt.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3