Zie vervolg Eerste Blad. Nederland. laging van den prijs van het lichtgas van 8 tot 7 cent en de mindere waarde van het verkochte ammoniakwa- teren de fabrieksnitgaven f 5840.97 lager dan in genoemd jaar, toen f 2475 meer voor steenkolen besteed, een teerbak gemaakt en de tweede regulateur betaald werd. Voor het overige behoeven de cijfers der rekening geene toelichting. Daar het onderzoek geene bedenkingen gewekt en de uitgaven door kwitantiën en betalingsstaten voldoende verantwoord zijn en bovendien eene inzage der bookhou- ding een gunstigen indruk maakte wat betreft de nauw keurige aanteekening en opgaven der ontvangsten, stelt de commissie tot de belastingzaken de goedkeuring dei- rekening voor. De rekening wordt tot do voorgedragen cijfers zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Ruiling van grond. 8. De heer Th. van Spallhet voornemen hebbende een huis te doen bouwen op den hoek van de Wilhel- minalaan en het Varnebroekheeft verzocht om met hem eene ruiling van grond aan te gaan als op eene overgelegde schetsteekening is aangegeven. B. en W. deelen als hunne zienswijze mede, dat tegen de inwilliging van dit verzoek geen bezwaar bestaat daar zoowel het belang der gemeente als dat van den heer van Spall met het oog op de betere rooilijn welke zal worden verkregen bij deze zaak betrokken is. Zjj stellen daarom voor te besluiten I. de hierna sub Ha te omschrijven gemeentegrond te verklaren voor den openbaron dienst niet meer bestemd te zijn II. de navolgende ruiling van grond aan te gaan a. de gemeente Alkmaar staat bij wijze van ruiling in vollen eigendom af aan den heer Th. van Spalleen gedeelte gemeentegrond groot pl. m. 3.3 MA, gelegen bij den hoek van de Wilhelminalaan en het Varnebroek; b. de heer Th. van Spall staat bij wijze van ruiling in vollen eigendom af aan de gemeente Alkmaar een gedeelte grond, groot pl. m. 3.75 MA van zijn perceel, ten kadaster bekend gemeente Alkmaarin sectie E No. 169. Geschiedende deze ruiling met gesloten beurzen en onder enkele genoemde en de eventueel nader door burg. en weth. te stellen voorwaarden. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Pensioen nachtwacht. 9. Cornells Neefeervol ontslagen nachtwacht dezer gemeente, heeft verzocht om hem in het genot te stellen van pensioen of wel om hem, wegens langdurige diensten, eene jaarlijksche gratificatie uit do gemeentekas te willen toekennen. B. en W. deelen mede dat de Commissaris van Politie, door hen geraadpleegd, heeft gemeend een ongunstig advies te moeten uitbrengen. Naar hun door dezen hoofd ambtenaar wordt medegedeeld was de aanvraag om ont slag als nachtwacht niet het gevolg van ziekte, ongeschikt heid of andere grondige redenen, doch veeleer van gemak zucht. Lichamelijk wordt Neef nog zeer geschikt voor den dienst geacht. Daarbij in aanmerking nemende, dat de adressant door het aan hem verleend ontslag als nacht wacht geenszins tot behoeftige omstandigheden is vervallen en dat bij nog steeds de betrekking van hulpbesteller aan het rijks-telegraafkantoor waarneemt, komt de Com missaris van Politie tot de conclusie, dat, indien de Raad met het oog op den 24-jarigen dienst, zich geroepen mocht gevoelen in deze pensioen toe te kennen, hot bedrag daarvan lager kan zijn, dan dat 't welk gewoonlijk wordt toegekend aan zulke eervol ontslagen nachtwachts, die een pensioen beter hebben verdiend. Bij het gemis van vaste regels naar welke bij het ver- leenen van pensioen in deze gemeente wordt te werk gegaan, in verband waarmede van een recht op pensi oen in deze geen sprake kan zijn, komt het B. en W. voor, dat de Raad zich, in verband met het ongunstig oordeel door den Commissaris van Politie uitgesproken en de verklaring, dat Neef, die 56 jaren oud is, nog geschikt werd geacht voor den dionst, van het toekennen van pensioen zal moeten onthouden. Zij stellen daarom voor te besluiten het bovenomschreven verzoek, in verband met den leeftijd van den adressant, die bovendien voor den nacht wachtdienst nog geschikt werd geoordeeld, van de hand te wijzen. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Verplaatsing eierenmarkt. 10. Bij adres d.d. 12 Maart 1.1. hebben Jb. Lust en 17 andere handelaars in wild, pluimvee en eieren, wonende te Oostzaan, Zaandam, Landsmeer en Alkmaar, zich tot den Raad gewend met het verzoek om de eierenmarkt van de Langestraat naar het Hof te willen doen over brengen. Daarentegen hebben A. Buisman en 56 andere botor en eierenhandelaren zich bij adres dd. 2 Mei 11. eveneens tot den Raad gewend met het verzoek de eierenmarkt naar de Korenbeurs te willen overbrengen opdat deze, als vroeger, weder met de botermarkt vereenigd zij. De Kamer van Koophandel en Fabrieken omtrent doze aangelegenheid door B. en W. geraadpleegd, deelt als haar gevoelen mede «dat er voor verplaatsing der »eierenmarkt geen voldoende aanleiding bestaattenzij »de betrokken bewoners der Langestraat bij een adres «hun verlangen tot zoodanige verplaatsing n och ten heb- »ben doen kennen of alsnog kenbaar mochten maken en «hieruit zou blijken dat deze belanghebbenden van het houden der markt aldaar overlast hebben." B. en W. kunnen tot hun leedwezen de beschouwing van de genoemde Kamer in deze geenszins deelen. liet komt hun voordat de bewoners van de Langestraat wel in de laatste plaats «belanghebbenden bij de eieren markt mogen worden genoemd. Hun meeuing omtrent eene eventueele verplaatsing der genoemde markt zou bij hun college zeker niet den doorslag geven. En zoo ket-5'algemeen marktbelang medebracht de eierenmarkt in de Langestraat gevestigd te houden zouden zij zeker niet aarzelen daartoo te adviseerenal ware het, dat die bewoners daarvan overlast ondervonden waarin zij zich ter wille van het algemeen zouden moeten schikken. Overigens bestaat er naar hunne meening voldoende aanleiding om de vraag te overwegen ot het algemeen belang eene verplaatsing van de eierenmarkthetzij dan naar het Hof of naar de Korenbeurs wellicht vordert. De bovenbedoelde adressen van de wezenlijke belangheb benden geven daarvan zeer duidelijk blijk. De vraag is slechts welke belangendie van de boter- en eierhande laars of die van de handelaars in wild pluimvee en eieren het zwaarste wegen, op welke vraag zij vooralsnog het antwoord moeten schuldig blijven gelijk de Kamer van Koophandel daarop een antwoord schuldig gebleven is. Onder die omstandigheden meenen zij te' mogen aan raden te besluiten aan de adressanten te berichten dat zoolang de meeningen van de belanghebbenden omtrent eene ver plaatsing van de eierenmarkt zoozeer niteenloopen als thans het geval blijkt te zijn deze vergadering geen vrüheid vindt eene verplaatsing dier markt te bevelen. Domheer G o ede vindt het moeilijk met verplaatsing te 'wachten totdat de verschillende partijen het eens zijn. De toestand der 'markt?is'Mnhoudbaar: De'markmeester heeft aan de marktbezoekers onlangs eene vraag gedaan, waar de aanvoerders liever zouden zijnop het Hof of op de Graanmarkt. Van de ruim 100 antwoorden waren er 78 voor de graanmarkt. Aanvoer van boter en eieren gaat gewoonlijk samen en de verplaatsing naar de graanmarkt bewijst de ge schiktheid als botermarkt. Spr. stelt'voor «voor den tijd van één jaar een proef te nemen met eene verplaatsing der eierenmarkt naar de graan- en zaadmarkt en deze tegelijk te honden met de botermarkt". Met tegelijk bedoelt spr. op denzelfden morgenzonder vaste uren te bepalen van opening en sluiting. De heer Janssen vindt aanleiding tot de vraag waar de heer Goede de kleine kaasmarkt dan zoude willen houden. De heer Kraakman is van oordeel, dat nog buiten de genoemde plaatsen een derde plaats is aan te wijzen. Of die plaats aannemelijk is wil hij in het midden laten. Hij bedoelt het pand der waag. De beweging in het centrum der stad moet niet verminderd worden. Door de overbrenging der botermarkt naar de graanmarkt is dat verkeer reeds aanzienlijk verminderd. Wordt nu ook de eierenmarkt daarheen verplaatst, dan zal dit nog meer afnemen. Dat komt hem niet gewenscht voor. Hij geeft daarom in overweging de stukken opnieuw te zenden aan B. en W., met opdracht aan dit college te willen onderzoeken in hoeverre het wenschelijk is het pand van de Waag en de Zuidzijde daarvan als eierenmarkt te bestemmen. De heer d e W i t deelt het gevoelen van den hoer Goede. Boteraanvoerders brengen ook meestal eieren. Daarom ook de eierenmarktwaar de botermarkt is. Gaat men in op het denkbeeld van den heer Kraakman, dan krijgt men dezelfde moeielijkheden als vroeger bij de botermarkt. De heer de Sonnaville verklaartdat de boter markt nu goed is. Brengt men daar nu ook de eieren markt, dan zal de geschiktheid voor botermarkt zeer verminderen. De heer Goede betwist zulks. De botermarkt is ruim genoeg't open gedeelte zou voor de eierenmarkt ge bruikt kunnen worden. Overigens spijt het hem dat opnieuw het pand van de Waag is genoemd. Hij had verwachtdat dit hok voor markt van de baan zou zijn. Op het idee van den heer Kraakman hoopt hij dat de Raad nimmer zal ingaan. De heer Bruinvis meent er op te mogen wijzen dat niet de aanvoerders maar de koopers de verplaatsing vragen. De heer Kraakman zegtdat hij niet sprak van het pand der Waag alleen, maar ook van de zuidzijde. De deuren zullen dus maar aan eene zijde behoeven te worden geopend, waardoor geen tocht ontstaat. Wat is er tegen, dat B. en W. over deze plaats hunne gedachten laten gaan. Dringende haast is er bij de verplaatsing niet. Spr. verklaart zijn voorstel te beschouwen als eene motie van orde en verzoekt diensvolgens daarover het eerst stemming. In stemming gebracht wordt hot aange nomen met 8 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren de Wit Witte, Vonk, Bos man, Goede, Boelmans ter Spill en de Groot. B. en W. zullen dus nader moeten dienen van advirs omtrent de geschiktheid van het pand der Waag en de zuidzijde daarvan als eierenmarkt. Tolrechten. 11. Het tarief van tolrechten op den weg van Alk maar naar Egmond aan den Hoefgoedgekeurd bij kon. besluit van 5 Augustus 1896 No. 37 zal den a Aug. a.s. ophouden van kracht te zijn. Dewijl de uitgaven ten behoeve van den genoemden wegdie voor verre het grootste gedeelte buiten de gemeente is gelegen over het laatste tienjarig tijdvak de inkomsten nog steeds aanmerkelijk overtreffen zijn B. en W. van meeuing, dat bedoeld tarief opnieuw en onveranderd behoort te worden vastgesteld waartoe zij het voorstel doon. De heer Boelmans ter Spill herinnert aan het indertijd behandelde adres van Jan Bont, ondernemer van eene geregelde omnibus-dienst op Alkmaar en aan de naar aanleiding daarvan door don Raad genomen be schikking. De Raad was toen voor vermindering van tolrechten en B- en W. deden de toezegging oen voorstel in dien geest te doen zoodra het tarief opnieuw moest worden vastgesteld. Aan die toezegging is niet voldaan waarom spr. thans voorsteltom vermindering van tol tot de helft te verleenen aan ondernemers van geregelde en door B. en W. als zoodanig erkende omnibusdiensten op Alkmaar. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het tarief aldus gewijzigd, wordt vervolgens zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Melïusgracht. 12. Den 26 Februari 1896 werd besloten om kosteloos bij de gemeente in eigendom en onderhoud over te nemen de door den heer 0. Smit Cz. ontworpen straat met riolee- ring en een rijbrug in het verlengde van de Metiusgracht. De genoemde heer Smit heeft thaus verzocht te willen bevorderen, dat de hem bij genoemd raadsbesluit ge geven vergunningen en opgelegde verplichtingen worden overgedragen aan den heer C. Schipper die als tegen woordig eigenaar van de gronden waarvan in bedoeld raadsbesluit sprake is, evoneens een adres heeft ingezon den het verzoek inhoudende om de gegeven vergunnin gen en opgelegde verplichtingen op hem te willen doen overgaan. In verband met deze adressen achten B. en VV. net onnoodig in herhaling te treden van hetgeen daaromtrent in 1896 is te berde gebracht, als wanneer ook de com missie van bijstand voor de publieke werken is geraad pleegd. Slechts in één opzicht heeft hun ontwerp eenige wijziging ondergaan. Was aan Smit opgelegd een rijbrug te maken, thans wordt voorgesteld, dat de gemeente een rijbrug over Ropjeskuil zal maken voor rekening van Schipper, zulks in verband met het besluit in zake het maken van een brug over den Nieuwlandersingel. B. en W. stellen daarom voor te besluiten I. het raadsbesluit van 26 Februari 1896 No. 23 in te trekken. II. van O. Schipper bij de gemeente kosteloos in eigen dom en onderhoud over te nemen de indertijd door C Smit Cz. ontworpen straat met rioleering in het verlengde van de Metiusgracht, alsmede de voor zijne rekening te maken rijbrug over de sloot langs Rop jeskuil evenwel niet dan onder de destijds gestelde voorwaarden. Op voorstel van den heer Goede wordt besloten, dat de huizen, die aan de verlengde Metiusgracht zullen wor den gesticht eene werkelijke huurwaarde moeten bezitten van minstens f 200, wanneer zij door één en van mins tens f 300 wanneer zij door hoogstens 2 gezinnen worden bewoond. Voorts wordt op voorstel van den heer Kraakman aan de gestelde voorwaarden toegevoegd de volgende bepaling «de nog onbebouwde bovenbedoelde perceelen worden «belast met het recht van servituut ten behoeve van den «openbaren gemeenteweg ter verzekering van de nakoming «van de bij deze opgelegde verplichtingen, voorzooverre «die den bezwaarden grond betreffen." Het voorstel aldus gewijzigd en aangevuld, wordt daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Gemeen te-hegrootlng dienst 1897. 13. Worden in behandeling genomen een viertal voor stellen van Burg. en Weth. tot vaststelling van eene tweede suppletoire begrooting tot het doen van af- en overschrijvingen op posten van uitgaaf dier begiooting en tot het voldoen van uitgaven uit den post voor on voorziene uitgaven dier begrootingdienst 1897. De suppletoire begrooting strekt enkel tot versterking van den post voor onvoorziene uitgaven omdat het primitief daarvoor toegestane bedrag niet toereikend is alle af schrijvingen naar behooren te kunnen doen. Al deze voorstellen worden onveranderd zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. PInksterdrukte. Op het traject AmsterdamHaarlem reden Zondag 18, Maandag 30 extra treinen; al het reserve-materieel was in gebruik en bovendien vele waggons van de Staats spoorwegen en enkele van den internationalen dienst. Met de spoor werden naar Haarlem gedurende de Pink sterdagen vervoerd meer dan 16000 passagiers, waarvan alleen circa 12000 uit de richting Amsterdam. (Haarl. courant.) Amsterdam. Een kantoorlooper had in de Twent- sche Bank f 700 ontvangen en was de stoep nog niet af of de portefeuille was verdwenen met het geld. Ofschoon terstond de deur gesloten en de aanwezigen gefouilleerd werden, was de dief niet meer te vinden. Chr. Geheel onthoiulers-vereenlglng. Onder goed weder had den 31 de aangekondigde Velddag van de Chr. Geheel onthonders-vereeniging plaats te Velsen. Een 12-tal sprekers verkondigden hunne mee ningen, gesteund door een 3-tal muziekkorpsen. De heer G. Veldhuvsen van Haarlem opende en sloot het samen zijn. Het aantal bezoekers bedroog 1600 a 1700. Benoemingen. Benoemd tot burgemeester te Texel, deheerH.W. Jonckheere. Door de Liberale Kiesvereeniging «Algemeen Be lang'', te Anna Paulowna, zijn tot candidaten voor hoofd ingeland van den Anna-Paulownapolder benoemd de hee ren J. Smit Kz., periodiek aftredend, en H. Koster Tz., in plaats van den heer L. Metselaar, die als heemraad is benoemd Benoemd tot voorzitter der commissie van toezicht op de Rijkslandbouwproetstations, het lid der commissie, de heer jhr. mr. P. van Foreestte Melloo. (St.-Ot.) Groentemarkt. De vereeniging De Tuinbouw te Grootebroek heeft hare markt te Bovencarspel weder geopend. Vooreerst zullen Maandags en Donderdags ochtendmark- ton gehouden worden voor den verkoop van Meirapen, terwijl Woensdag de geregelde namiddagmarkt voor aard appelen een aanvang neemt. Den 28 heeft zekere L. B., te Stolwijk, zijn broeder, een oppassend huisvader, onverhoeds met een scherp voorwerp men denkt een halve schaar zulk een geduchte wonde vlak boven het oog toegebracht, dat hij, op last van don geneeskundige, die hem de eerste hulp verleende, zoo spoedig mogelijk naar Amsterdam moest vertrekken, om zich daar onder behandeling te stellen. Waarschijnlijk zal hij het gebruik van het ge wonde oog voor altijd moeten missen. Aanleiding tot de daad schijnt geweest te zijn het weigeren van geld, waarom gevraagd werd De dader, door de politie dadelijk ingerekend, kon slechts met groote moeite tegen de woede van het publiek beschermd worden. (N. R- Ct.) Werkstaking. Op de Zegenzalmvisscberij Oranje Nassau te Pernis hebben alle visschers (ruim 60) het werk gestaakt. De reden moet zijn dat twee zinkers ontslagen werden. Cordang. Naar aan de »N. R. Ct." uit Londen bericht wordt, heeft Cordang te Londen, op de baan van het Crystal Palace, een ernstigen val gedaan. Hij reed tegen Walters, in een wedstrijd over 100 Eng. mijlen, en kwam in de twintigste mijl met zijn voorwiel tegen de machine van zijne gangmakers. Cordang viel en kreeg ernstige kwet suren aan ribben, rug en aangezicht. Druk v. Herms. Coster Zn., Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 6