5 JUNI. ZONDAG Noodhulp-Kaasdrager Buitenland. Nederland. NO 06 Eerste blad. H OlldcrdstC J 3, 3. Tg 3. B ILkttAARSCHE 001 BANT. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,lö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdagg en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. aïfMBK** OEKR1T BEEK laatste woonplaats JpQQr HEER HUGO WAARD wordt dringend nitgenoodigd zich ten spoedigste aan te melden ter gemeente-secretarie. SIU.1,1 r'ITAATHV naar de betrekking van worden verzocht zich tot en met II Juni a.s. ter gemeente-secretarie aan te melden, van des voor middags 9 tot des namiddags 3 uur. FRANKRIJK. De zitting der Kamer van 2 Juni heeft zich wederom gekenmerkt door eenige van die rumoerige tooneelen, die in Frankrijk in de laatste jaren bijna aan de orde van den dag zijn. Toen de heer Deschanel (met 282 stemmen tot voorzitter gekozen, tegen 278 op den heer Brisson) zijn zetel innam, werd hij met rumoer en langdurig geschreeuw begroet. Aan de linkerzijde werd geroepen»Leve de Repu bliek aan de rechterzijdeVoorzitter door een coup d'etatVan den anderen kant werd daartegen levendig geprotesteerd. Toen Deschanel zich gereed maakte zijn toespraak te houden, verdubbelden de kreten aan de uiterste linker zijde. Deschanel kwam eindelijk aan het woord, maar werd bij eiken zin onderbroken door het geraas der linkerzijde. Zich wendende tot de linkerzijde stelde de voorzitter voor, de agenda voor de volgende zitting vast te stellen. De heer Bertanx riep uit»Wend u tot de rechter zijde Deschanel verklaarde, dat hij zijn post niet wilde be ginnen met een toepassing van het reglement op den heer Bertanx. Het land zal het gedrag zijner tegenstan ders beoordeelen. Hij stelde de volgende zitting op Maandag vast en verliet den voorzitterszettel te midden van de toejuichin gen van het centrum en de rechterzijde en het geschreeuw en gejoel der linkerzijde. ITAME. Wegens ongeregeldheden in de dorpen Vimercate en Abbiate Grasso stonden voor den krijgs raad 9 personen terecht, waarvan 8 vrijgesproken werden en een veroordeeld tot 7'/2 jaar gevangenisstraf. De commandant-generaal te Milaan heeft last gegeven de vuurwapenen, die bij den staat van beleg ingenomen waren, terug te geven aan de eigenaars, die verlof tot het dragen van wapenen hebben. SPANJE. Dat er voor de haven van Santiago een zeegevecht heeft plaats gegrepen, en dat de Amerikaan- sche vloot daarbij niet zooveel heeft uitgericht, als men zich had voorgesteld, staat thans vrijwel vast, doch veel meer weet men er ook niet van. Tegenstrijdiger berich ten dan die over dit laatste bombardement zijn er zelfs in dezen oorlog nog niet verspreid. De Amerikanen melden, dat Gervera zich in de haven bevond en nog bevindt, dat het bombardement slechts diende om zich daaromtrent zekerheid te verschaffen, en de kust-batte- rijen tot zwijgen te brengen en dat men daarin boven verwachting geslaagd is, zonder eenig verlies of schade, terwijl de Spanjaarden aanmerkelijke verliezen leden. Van Spaansche zijde wordt verzekerd, dat de vijandelijke vloot geducht bestookt werd, groote schade leed en zich moest terugtrekken, terwijl hunne schoten op de kust- batterijen niet het minste effect haddenCervera zou wel te Santiago geweest zijn, doch vóór het bombarde ment uit de haven ontsnapt zijn. Zonderlinger nog dan dit laatste bericht, klinkt de tijding, dat Cervera nooit te Santiago zoude zijn geweest, doch langs de Kaap de Goede Hoop reeds lang op weg naar de Philippijnen zoude zijn. Dat een eskader van Cadix of zelfs van de Kaap Ver- dische eilanden naar de Philippijnen zou komen, zonder kolen in te nemen en zonder ergens, hetzij aan de Kaap, betzij in de Soenda-eilanden of de Molukken gezien te worden, is ondenkbaar, De Spanjaarden kunnen nooit gedacht hebben dat zij ongemerkt aan de Philippijnen zouden kunnen aankomen. VEHEENHSHE STATEN. De World-correspon dent te Washington deelt mede, dat het departement van marine Schley bevel gaf niet te trachten Santiago te ne men, noch de forten tot stilzwijgen te brengen. Ingeval het eskader van Cervera zou trachten te ontsnappen, moest Schley het slechts tot een slag dwingen, wanneer het in volle zee zou zijn aangekomen, buiten het bereik der bat- terpen. Na het fiasco van San Juan is het departement van marine er op uit, bombardementen zonder resultaat te vermijden, die als nederlagen voor de Amerikanen zouden kunnen worden uitgelegd. Het was om die reden, dat Schley een eskader kreeg, sterk genoeg om Cervera slag te leveren, maar niet sterk genoeg om te pogen, zelfs als hij daartoe werd geprovoceerd, om het optreden van Dewey na te volgen. Toen Schley Dinsdagmorgen ontdekte dat de Spanjaar den bezig waren met het herstellen van de forten aan den ingang der haven, begon hij een bombardement, om hun te beletten daarmede voort te gaan. Dit bombarde ment duurde een uur. De Spanjaarden beantwoordden met hevigheid dit vuur zij verlieten hun posten niet, hoewel een regen van pro jectielen en granaatscherven om hen heen viel. Het vuur der Spaansche batterijen had over het algemeen weinig uitwerkingde Amerikaansche kruiser Harvard werd er door beschadigd. Het verhaal van den correspondent geeft de zekerheid, dat het kasteel Morro door de beschieting der Amerika nen in een puinhoop is veranderd. Hij verklaart, dat Schley zich eerst terugtrok toen hij het doel bereikt had, dat hij zich had voorgesteld. Hij dacht er niet aan den toe gang tot de haven te forceeren. Het departement van marine zal geen ernstigen aanvat op Santiago ondernemen, dan nadat een machtig eskader voor die haven is bijeengebracht. Terzelfder tijd zal een aanval te land plaats hebbendaarbij hopen de Amerika nen door de insurgenten geholpen te worden. De opstan delingen zijn in geregelde dagelijksche verbinding met commodore Schley. Het Representantenhuis heeft het ingediende wetsont werp aangenomen, waarbij oorlogskredieten worden ge vraagd tot een bedrag van 17,845,000 dollars waaronder begrepen zijn tien millioen voor de marine. In antwoord op een vraag van een der afgevaardigden, zeide de voorzitter der financieele commissie, dat de oor logskosten ongeveer 600 millioen dollars zullen beloopen als de oorlog een jaar duurt. A T J E H. De correspondent van het Handelsblad te Batavia seint »De colonne Van Heutsz, bestaande uit het tweede, derde en veertiende bataljon infanterie, benevens de cava lerie, artillerie en genie is van Segli afgemarcheerd. Het tweede bataljon vormt de reserve en blijft daar. Men ver wacht veel tegenstand. Nog heden wordt een treffen te gemoet gezien". Zooals bekend is, is Segli de naam van onze neder zetting in het Pedirsche aan de noordkust, nabij Pedir- hoofd. Nabij de benting Segli zij a tbt verbiijf van de troepen barakken gebouwd. Een vorige expeditie heeft den onmiddellijken omtrek van de benting, Gighen enz. van vijanden gezuiverd. Volgens de laatste berichten bevonden zich de vijandelijke benden echter nog slechts op 2J/2 uur afstand van Segli, zoodat, gelijk het telegram meldt, een treffen niet lang op zich kan laten wachten. Te Budapest is een steiger voor een groot huis, dat men bezig was te bouwen, ingestort. Van de 65 arbeiders die er op of onder waren werd 1 gedood 5 werden zwaar gewond en 32 werden minder ernstig gekwetst. Laatste Berichten. Het gevecht voor Santiago. WASHINGTON, 3 Jnni. Een ofificieele depeche van commodore Schley betreffend het gevecht voor Santiago werd in den ministerraad voorgelezen. De bevelhebber zegt, dat er geen reden is om te twijfelen aan de aan wezigheid van het eskader van admiraal Cervera in de haven. Het doel van het bombardement was met juist heid vast te stellen waar zich de Spaansche batterpen bevonden. Het resultaat was geheel en al bevredigend. Geen enkel Amerikaansch schip werd getroffen, geen der manschappen gewond. LONDEN, 3 Juni. De speciale correspondent van »Reuter" aan boord van het vlaggeschip van den admiraal voor Santiago telegrapheert, dat ais resultaat van den verkenningstocht van Dinsdag gebleken is, dat Santiago handig en sterk weerstand bood, dat kanonnen van groot kaliber, blijkbaar van Engelsch of Fransch maaksel op de torten geplaatst zijn, en dat rookioos kruit wordt gebruikt. Een zeer hevig bombardement zal noodig zijn om de batterijen te vernielen en de Spaansche vloot op te jagen. NEW-Y0RK, 3 Juni. De Tribune" ontvangt een telegram uit Port au Prince, dat 11 uur 15 des morgens aldaar berichten zijn aangekomen, dat het gevecht om Santiago vóór 9 unr de morgens weder begonnen was. Pedir-expeditle. Aan het departement van koloniën is het volgende telegram ontvangen van den gouverneur-generaal gedag- teekend 3 Jnni: Eergisteren van Segli uitgerukteerst object Garoet genomende vijand vuurde veel, maar hield geen stand. Toekoe Oemar is teruggetrokken, waarheen onbekend. On zerzijds gesneuveld 3, zwaar gewond 3 en licht gewond 12 militairen beneden den rang vau officier." Volgens particuliere berichten zonden de verliezen on zerzijds grooter zijn geweest. Het Handelsblad o tving van een correspondent te Medan het volgend telegram »De Pedir-expeditie is op 1 Jnni voorwaarts getrok ken en heeft Garoet Aree bemachtigd en bezet gehouden Oemar had zich uit de voeten gemaakt. »Onzerzijds zijn 10 gesneuveld en 19 gewond. De ver liezen der Atjehers zijn onbekend. »De expeditie trekt verder." De correspondent te Batavia seinde het volgende »De colonne van Heutsz heeft te Garoet haar bivak opgeslagen. Tot gisteren waren onze verliezen 10 dooden en 19 gewonden, allen beneden den rang van officier. Des avonds werden de gewonden naar Segli vervoerd. »De pretendent-sultan is te Kampong Langga, Polim te Padang Tidji. Toekoe Oemar is teruggetrokken, men weet niet waarheen. »De gezondheidstoestand is goed, weersgesteldheid gunstig." He Fransehe JHamer. Bij de berekeningen, hoe de nieuwe Fransehe Kamer, is samengesteld, heeft men het getal socialisten op 54 57 gesteld. In hun eigen orgaan »La Petite République" verklaren de hoofden der partij nu zeiven dat zij slechts 46 sterk zijn. Zij erkennen niet ieder, die zich socialist noemt, als een der hunnen. Wie niet verklaart tegen den bijzonderen eigendom en voor de internationale samen werking van het proletaritaat te zijn, wordt niet als partijlid aangenomen. De Frankfurter" laat zich seinen, dat naar een berekening, waarvan de juistheid op het oogenblik echter niet vast gesteld kan worden, 7,455,000 stemmen bij deze verkiezing zijn uitgebracht, dat is 419,000 meer dan in 1893. Daar van zijn 3,005,000 uitgebracht op de regeeringsgezinde republikeinen, 2,069,000 op radicalen, 858,000 op socia listen, 788,000 op ralliés, 735,000 op monarchisten. Nu de Mnselman Grenier en de kapper Geranlt Richard uit de Kamer verdwenen zijn, is het wel aardig na te gaan welk soort menschen nu in de Fransehe Volks vertegenwoordiging zijn terecht gekomen. Men komt dan tot de volgende lijst75 advocaten, 47 artsen, 23 gewezen officieren, 20 hoogleeraren, 33 leeraren, 17 gewezen leden der rechterlijke macht, 7 gewezen diplomaten, 11 oud leden van den Staatsraad, 2 geestelijken, 9 ingenieurs, 90 eigenaars van huizen en grondbezitters, 38 industri- eelen, 20 landbouwers, 19 beambten, 5 apothekers, 30 journalisten, 18 kooplieden, 25 gewezen regeeringsambte- naren, 5 handelsbedienden, 3 bankiers, 3 aannemers, een architect, een schilder, een landmeter, een dramatisch dichter en een veearts. Als eariositeiten zijn te vermelden een oberkellner, een postkoetsier, een kramer en een neger van Martinique, van beroep toovenaar en Fetischpriester, gekozen als socialist (Handelsblad.) Festival. De stad ANTWERPEN richt dit jaar haar 14e »bestendig festival" in. Het wordt aangeboden aan al de zang-, fanfaren-, harmonie- of symphonievereenigingen van het land en den vreemde en zal plaats hebben de zondagen der maanden Juli, Augustus en September, alsook den 15 en 16 Augustus. Elke vereeniging mag, voor hare deelneming, den dag kiezen die haar het best bevalt. De waarde der premiën en medaljes bedraagt meer dan 7000 francs. De eerste premie is 1000 francs voor de vereenigingen en 200 irancs voor de bestuurders. De vereenigingendie geen prospectus ontvangen hebben, kunnen dit kosteloos aanvragen aan den Burge meester van Antwerpen. Benoemingen. Benoemd tot heemraad van den Anna-Paulowna polder de heer L. Metzelaartot heemraad van den pol der Eijerland de heer A. Dros Az. Amsterdam. De dader van den moordaanslag op Hendrik van Reeden is, dank zij der onverdroten naspo ringen van den commissaris van politie den Heer Van der Wiele, gevonden. Na een nauwkeurig onderzoek in het danshuis is uit het privaat aldaar een mes te voorschijn gekomen, dat herkend is als het eigendom van den verdachten en reeds gearresteerden 17-jarigen ketelmaker J. A. van Bronk- horst. Het mes is volgens verklaring van het meisje met wie hij op Pinkster uit was, op zijn aandringen, nadat de steek was toegebracht door haar in het privaat geworpen. Er werden uit dezelfde vindplaats nog drie andere mes sen opgediept waarschijnlijk afkomstig van bezoekers, die vreesden onder verdenking te komen, indien zij in het bezit zouden gevonden worden van een mes en daarom veiligheidshalve dit maar verdonkeremaand hebben. Naar gemeld wordt moet van Bronkhorst in de gevan genis bekend hebben. De heer L. Steenbruggen, te Alphen a. d. Maas, oogstte verleden jaar herfst haver van een stuk land. Deze was toen zeer droog, en het woei daarbij zoo hard, dat vele haverkorrels over het veld werden verspreid. In dit voorjaar wilde hij het stuk land, waarop de haver was verbouwd, gaan om werken, om bet tot een ander product gereed te maken, doch tot zijn verrassing vond hij een veld met veel opslag der vorige haver. Hij liet deze staan, en thans prijkt er uren in den omtrek geen voller stuk haver, die, naar het zich laat aanzien, nog veel zwaarder zal zijn dan gewoonlijk. Zooals bekend is, wordt haver gewoonlijk eerst in de lente gezaaid. Uit de Betuwe wordt gemeld De kersen in Maas- en Waal zullen slechts een half gewas opleveren. Peren en appelen zijn er ook niet bijzon der veel. Pruimen, behalve kroezen, zijn er echter in overvloed. Maandag 6 dezer begint in de Neder-Betuwe het pluk-

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1