Stadsbericliten.. BUKGERLIJKESTANI). ll J" ken van kruisbessen voor Engeland. Het gevras is dit jaar goed gelukt. Aoord-Holiandsche Tram wegmaat schappij. De ontvangsten der Noord-Hollandsche Tramweg maatschappij in de maand Mei jl. hebben bedragen f 20.807.121/J en sedert 1 Januari f86.149.60. Tig. Wed. Politiebond. De afd. Noord-Holland van den Alg. Ned. Politie bond zal op 7 dezer een vergadering honden in café «Brinkman'' te Haarlem. Heerhugowaard. De kroningsfeesten in deze gemeente beloven met grooten luister gevierd te zullen worden. Opnieuw is eene commissie voor buurtversiering van 10 leden benoemd, die afgescheiden van de twee feest- commissien, zelfstandig werkzaam zal zijn om de hoofd- buurt in ordelijke lijnen te versieren en 's avonds te verlichten. Men zal krijgen schoolfeest, bidstond, histo rische optocht, muziek, zang, tooneelvoorstellingen, ver sieringen, alom vlaggen, verlichtingen, lichtbeelden, enz. en zeer zeker groot bal na. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan school no. 2 waren op de voordracht geplaatst de heeren, A. van Vreeningen, Franeker J. Koetsier, Zwaag A. Brouwer, Achlnm 0. Cannegieter, Witmarsum en D. Goed Berk hout. In de raadsvergadering van den 3 is de heer A. van Vreeningen met algemeene stemmen benoemd. Statenverkiezing Hoorn. Ursem. Door de «Protestantsche Kiesvereeniging', alhier, is tot candidaat voor lid der prov. staten van Noordholland gesteld, de heer A. Kool, burgemeester van Schellinkhout. St. Pankras. In het vorige nummer dezer courant wordt ook deze gemeente abusievelijk genoemd als, in den loop van 1897, sterk achteruit te zijn gegaan in bevol king. Het tegendeel is waarhet getal inwoners toch steeg van 640 tot 661 d. i. ruim 3>/4 pet. Die toename was in de voorafgaande jaren nog sterker. Op 1 Januari 1893 toch was de bevolking nog 522 personen en is zij dus in 5 jaar tijds toegenomen met 139 personen. In 1893, 1894 en 1895 bedroeg dit telken jaren minstens 6 pet. en in de beide laatste jaren ruim 3 pet. Schermerhorn. Aan 17 kinderen uit de hoog ste klasse der openbare school alhier, boven de 11 jaar oud, en met minder dan 2 proc. schoolverzuim, werd den 2 een feestreisje aangeboden. Met de tram naar Amsterdam gereden zijnde, bezochten zij Artis, het Aqua rium en het Centraal Station. Bij hunne terugkomst alhier werden zij verwelkomd door de leden van het mu ziekgezelschap. die hen onder de tonen van de hoornmu- ziek vroolijk huiswaarts deden keeren. Onze oudste inwoner, de heer J. Dudink, oud-strijder, herdacht den 1 zijn 97sten geboortedag. den oud kinderspel. Op een rij staan naast elkaar eenige meisjes. Voor die rij loopen hand aan hand eenige andere meisjes voor uit en achteruit, die tezamen een liedje zingen voor een meisje, dat tusschen beide rijen heen en weer loopt en bruidje heet. Dit bruidje is opgeroepen uit eerstgenoemde rij en neemt na het zingen van het liedje plaats in de tweede rij. Het spel duurt tot al de meisjes van de eerste rij bezongen en uitgehuwelijkt zijn en plaats hebben genomen in de zingende rij. Een groot aantal jongens staan om de spelende meisjes af te wachten, wiens naam als vrijer zal genoemd worden voor het bruidje. Bij eiken naam gaar natuurlijk een groot gejuich op. Ter verduidelijking van het bovenstaande volge hier het oude liedje Twee aan twee, Wie gaat mee, Naar 't huisje van Jan Fransen. Wat drommel zullen we dansen Ik sprak mejuffrouw Anna aan, Loop jij er ereis door de rechterbaan, De rechterbaan gesloten. Zie zoo gaat ze wijken, Zie zoo gaat ze strijken Met haar schoonen jongen vrijer, Die ze van avond halen zal. Wie zou Anna's vrijer wezen, Ik denk dat het Evert zal wezen. Roza Marei, Roza Maruit, Morgen is Anna de bruid. Strikjes op de mouwen, Gouden ringen, trouwen. Op vele plaatsen in Noordholland wordt dit spel ge speeld. Het insectarium in Artis. Door het bestuur van het Kon. Zoölogisch Genoot schap «Natnra Artis Magistra" is thans eene afdeeling geopend, waar men de gedaanteverwisseling van insecten kan waarnemen. In een zaaltje van het Museum van Nederlandsche dierensoorten staan eenige rupsenkasten, waarin de rupsen op de planken, waarvan ze leven, gehuisvest zijn. In ieder kastje is meestal een zestig- h honderdtal van dezelfde soort bijeen. Bovenop staat een doosje, waarin achter glas de geheele gedaanteverwisseling door opgezette voor werpen, betrekking hebbende op de soort, die levend aanwezig is, aanschouwelijk iB gemaakt. Men vindt daarin de eieren, de rupsen, de poppen en de vlinders bijeen, op het bijgevoegde etiquet wordt niet alleen de naam der soort vermeld, maar ook de tijd, wanneer de vlinders uit de poppen zullen komen. Om de rupsen in groot aantal bijeen te hebben, worden ze uit eieren gekweekt. Iedere vlinder legt er meestal een paar honderd, die bij zorgvuldige behandeling even zoovele rupsen leveren. De pas uit het ei gekomen rupsjes worden in glazen buizen zoolang gekweekt, tot ze groot genoeg zijn om in do rupsenkasten voor het publiek ten toongesteld te kunnen worden. Ofschoon alles nog een begin is, is er reeds veel merk waardigs bijeen. Er zijn rupsen zoo groot bijna als een vinger de zonderlinge witvlakvlinder, waarvan het wijfje vleugelloos is, terwijl het mannetje goed ontwikkelde vleugels bezit, de harige beerrupsen, enz. Men ziet hier meteen, dat «wandelende takkenniet alleen tot de tropen behooren, maar dat ze ook bij ons inheemsch zijn. De rups van den vliervlinder, die met klimopbladeren ge voed wqrdt, lijkt zoozeer op een takje, dat zij daardoor bijna onzichtbaar is. Men staat verwonderd, als de ver meende takjes bewegen en dan blijken levende dieren te zijn. Hoewel hoofdzakelijk inheemsche soorten gekweekt worden, is ook een aantal levende poppen van de reus achtige Amerikaanscbe Nachtpauwoog aanwezig. Gedurende de zomermaanden zal in de bibliotheekzaal tevens een groot gedeelte der rijke verzameling Neder landsche insecten tentoongesteld worden. (N. v. d. D.) Schagen. Den 3 vergaderde alhier de commissie voor het Kroningsfeest. Door den penningmeester werd meêgedeeld, dat door de burgerij was geteekend voor een bedrag van f 605.55. Aan belanghebbenden zal nogmaals eene lijst worden aangeboden, terwijl der gemeente om subsidie zal worden gevraagd, wijl een bedrag van f 600 te klein is voor het vieren van een feest als door de commissie gewenscht wordt. De heer van Rossum, die als zoodanig had bedankt, werd als secretaris vervangen door den heer C. Nobel. De burgemeester werd tot eere-voorzitter benoemd, de heer A. W. van Klnyve tot voorzitter. Het vertrek van den heer Van Stee, deken der parochie, gaf der commissie aanleiding te besluiten den nieuwen deken, den heer Van der Voorden, te ver zoeken diens plaats als lid der feestcommissie te willen innemen. Eenige commissies werden benoemd tot het bere kenen van de kosten van een schoolfeest, muziek, vuur werk en verlichting. In de commissie voor het school feest hebben alle onderwijzers zitting Nog werd besloten het feest te houden op 31 Augustus en 1 September. Den 5 zal de Harmoniekapel een concert geven in den tuin van den heer Broersma, het eerste zomerconcert van dit jaar. Statenverkiezing Schagen. Den 1, avonds 8 uur, vergaderde in de kolfbaan van A. Kist, te Zuidscharwoude, de kiesvereeniging Vrijheid" voor Langedijk c. a. tot het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap der provinciale staten van Noord holland, daar de heer P. Buis, te Schagen, zich als zoo danig had teruggetrokken. De voorzitter verdedigde de candidatuur van den heer Jb. Zijp Hz. te Wieringerwaard, terwyl het bestuurslid V. d. Vijzel die van den heer K. Breebaart Jansz. te Winkel aanbeval. Bij de gevolgde stemming bleek, dat eerstgenoemde met groote meerder heid was gekozen, zoodat de candidaten dezer kiesvereeni ging thans zijn de heeren Th. J. Waller, Anna-Paulowna en Jb. Zijp Hz., Wieringerwaard. 3d7ste Staatsloterij. 5e Klasse, 16e lijst, 3 Juni. No. 12430 f 100.000; no. 3581 f2000; ns. 1418 19143 en 20263 f 1000 ns. 664, 1218, 2661,5186,5383,6535, 14972, 17948 en 19132 f400; ns. 2005, 2916 4268 6371 7047 10784, 11568 en 19214 f200; ns. 1293! 2522, 4645, 4841, 6721, 7214,7851,8847,11341,12776 13129, 13813, 15670, 18189 en 20532 i 100. 5e Klasse17e of laatste lijst, 4 Juni. No. 16816 f 1000 met premie van f 30 000 No 20212 f 200; Ns. 4715 en 8968 f 100; No. 19397 f 70 met premie van f 3000. Manier van Koophandel en Fabrieken. Vergadering van 1 Juni. Alle leden zijn tegenwoordig. Na vaststelling der notulen van de vorige vergadering worden de ingekomen stukken behandeld en de uitgegane stukken gelezen. Uitgegaan zijn 1. Een advies, op verzoek van den Raad der gemeente uitgebracht, over de door belanghebbenden voorgestelde verplaatsing der eierenmarkt. 2. Eene mededeeling aan de commissie tot reorganisatie der kamers van koophandel en fabrieken, dat de kamer aan het plan geen adhaesie kan schenken. 3. 4. 5. en 6 Miss. ten geleide van een afschrift van een ingezonden adres aan de Tweede Kamer en van het verslag over 1897 resp. aan den Coöp. Bond «Maat- sch. Belang", aan den Raad der gemeente, den Commis saris der Koningin en den Minister van Waterstaat. 7. Miss. aan B. en W. over den slechten toestand der kanaalboorden. Ingekomen zijnVerslagen van een aantal andere ka mers, eenige consulaire verslagen enz. die zullen rond gaan, evenals een verzoek van den uitgever van het we reldadresboek tot aanvulling en verbetering voor zooverre Alkmaar betreft, en een nitnoodiging tot bijwoning van een congres te Antwerpen voor wetgeving op inkomende rechten en regeling van den arbeid. Voorts komt in behandeling een verzoek van de Kamer van Koophandel te Leiden om medewerking, dat in alle officieele stukken, bestemd voor het buitenland, zooveel mogelijk achter den naam koningrijk der Nederlanden de naam «Holland" tusschen haakjes er bij worde gevoegd. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Ten slotte wordt, naar aanleiding van een ingekomen voorstel van den heer Potgieser, de wensc helijkheid be sproken van verbetering en vergrooting der sluis aan de Zes Wielen. Na uitvoerige discussie, waarbij de heer Witte gewezen heeft op de groote verzanding der vaart bij de Halvemaansbrug en de heer Conijn op de onvol doende diepte van de vaart tusschen de Zes Wielen en het Kanaal, vooral bij Huiswaard, gebreken, die nog noo- diger voorziening eischen, dan de sluis, wordt eene com missie benoemd, bestaande uit de heeren A. J.T. Conijn, J. C. Witte, J. G. Potgieser en Th. van Spall, om een na der onderzoek in te stellen en in een volgende vergade ring rapport uit te brengen over de vraag welke verbe- ring in eenige der verkeerswegen te water voor Alkmaar noodzakelijk zijn. Daarna wordt de vergadering met de gewone rond vraag gesloten. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 aui als volgt: den 3: 762.2; den 4: 762.9. Statenverkiezing Alkmaar. De R. K. Centrale Kiesvereeniging in het kiesdistrict Alkmaar stelde tot candidaat voor de prov. staten den heer jhr. mr. H. Gevers, aftredend lid. De Liberale Cen trale kiesvereeniging voor de Provinciale Staten en «Voor uitgang" stellen ditmaal geen candidaat. Eene stemming zal in dit district vermoedelijk niet behoeven plaats te hebben. Onze vroegere stadgenoot, de heer P. C. Henso- nides, slaagde den 3 voor het 2e natuurkundig examen, te Amsterdam de heer J. Scheld, voor het theoretisch arts-examen, eveneens te Amsterdam. Benoemd tot onderwijzer aan de R. K. school al hier de heer li. Bot te Hoorn. Alkmaarsche Harddraverij - Vereeniging. In de den 3 gehouden algemeene vergadering waren 16 leden tegenwoordig. Na opening door den voorzitter, den heer W. Teengs, werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd. Op voordracht van de heeren P. Kluitman, J. G. Potgieser en K. Olij Ez., met het nazien belast, werd de rekening, sluitende met een batig saldo van f 389,325, goedgekeurd, onder dankbe tuiging aan den penningmeester, den heer J. M. de Son- naville, voor zijn richtig beheer. De prijzen voor de eerstvolgende harddraverij werden bepaald op f200, f100 en f50. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Teengs, J. M. de Sonnaville, G. L. Schuurman, N. A. Conijn, C. Brommer en P. H. M. Ibink Meienbrink werden herko zen, en in plaats van den heer J. Blom Jz., die niet meer als bestuurslid in aanmerking wilde komen, geko zen de heer J. G. Potgieser. Het contract met W. Vas- binder werd onder dezelfde voorwaarden weer voor 5 jaren vernieuwd. Bij de rondvraag werd gevraagd of hier geen gelegen heid bestaat tot het verkrijgen van een renbaan, waarop werd geantwoord, dat het bestuur reeds ten deze werk zaam is geweest, doch dat om Alkmaar geen geschikt terrein te verkrijgen is. Bij eventueele aansluiting van Bergen met den stoomtram zal het bestuur aldaar pogin gen doen tot het verkrijgen van een geschikt terrein. V erder werd door het bestuur toegegeven, dat de datum van de jaarlijksche harddraverij (kermiswoensdag), dit jaar juist vallende op 31 Augustus, moeielijk te behou den zal zijn. De vergadering werd daarna gesloten, muziekuitvoering Stedelijk muziekkorps. Door het stedelijk muziekkorps zullen op zondag den 5 des avonds te G 1ji uren in den Stadshout de navolgende stukken woiden uitgevoerd: 1. «Veldartillerie", marsch van Kapte. L. Op ten Noort. 2. Ouverture zur Oper Die Regi- mentstoehter" 3. «Weaner Müd'ln"Concert W alzervan C. M. Ziehrer. 4. Fantaisie op motieven uit de opera «I Masnadieri" G. Verdi. 5. L'oiseau vert", solo pourflauto picoloCharles La Haye. CO-OOO 6. «Ouverture filr militaire Mnsik" van F. Mendelssohn Bartholdy. 7. Fantaisie sur des motifs polo naises van L. Baudonck. 8. «Im griinen Walde" mit Ca rillon soloEitner. 9. «Eine Künstler-Revue", Pot pourri L. Stetefeld. ONDERTROUWD. 2 Juni. Johannes Jacobus van Giesen en Elisabeth Mar- garetha Keesen, beiden alhier, onl. te 's-Graven- hage. Willem Barend Vernout, te Haarlem en Geertrui Johanna Jacoba Pasman, te Alkmaar. Cornelis Bots, alhier en Alida Cornelia Zuur bier, te Beemster. Jan de Boer, wednr. van Elisabeth Volkers en Elisabeth Blokmaker, wed. van Gerrit Jan Bergman, beiden te Heerhugo waard, laatstgen. onl. alhier. GEBOREN. 2 Juni. Maartje, d. van Cornelis Doorn en Tetje Linde man. Maria Cornelia, d. van Petrus Zeegers en Johanna Maria Molenaar. 4 Pieter Frederik, z. van Cornelis Simon Nicolaas Adolf en Catharina van Dijk. OVERLEDEN. 3 Juni. Johann Gerhard Vathmann 85 j. JBgmond aan Zee. Getrouwd. 21 Mei. Gerrit Dekker en Trijntje Gravemaker. Geboren. 22 Mei. Cornelis, z. van Gerrit Zwart en Teunisje Gouda. 23 Kniertje d. van Philippus Prins en Elisabeth Buis. O verleden. 11 Mei. Michiel Henricus Witbold Feugen wednr. van Grietje van der Werf, 60 j. 28 Engel de Groot, 27 j. 31 Antje Klein wed. Willem Slijboom, 81 j. Egmond-binnen. Getrouwd. 1 Mei. Klaas Blokker en Trijntje Mooij. 4 Klaas Wijker en Femmetje Verdwaald. 8 Christiaan van Duin en Geertje van den Berg. Gerrit Hoogeboom en Immetje Strooker. 10 Adrianns Johannes Verduin en Anna Bak. 18 Cornelis Duin en Elizabeth Apeldoorn. 25 Andreas Zentveld en Johanna Dekker. Geboren. 7 Mei. Klazina d. van Johannes Hollander en Antje van Beek. 9 Elisabeth d. van Cornelis van den Berg en Trijntje Bakker. 21 Anna, d. van Job Stet en Catharina Bakkum. 29 Antoon z. van Arie Admiraal en Harmijntje Stam. Ov erleden. 16 Mei. Gerrit Bak, 61 j. 17 Jan, z. van Gerrit de Boer en Aaltje Admiraal, 27 Simon z. van Simon Bakker en Trijntje van 't Hoff 21 m. 29 Jacob, z. van dezelfde ouders, 9 m. St. Pankras. Ondertrouwd 6 Mei en getrouwd 19 Mei Arend Gerritsen alhier en Jannetje de Jong, te Alkmaar. Geboren. 4 Mei. Neeltje, d. van Maarten Duif en Neeltje Nienw- land. Overleden. 1 Mei. Jacob Keizer, echtgen. van Pieternella Groten- boer, eerder wednr. van Neeltje Wagenaar, 49 j. 24 Simon Sterk echtgen. van Jantje Groen, 32 j.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2