Nederland. ENGELAN». In sommige kringen is Chamberlains denkbeeld om met de Ver. Staten een alliantie te slniten, met groote instemming begroet en laat men geen tijd verloren gaan, dit heete ijzer te smeden. Zaterdag is in bet Hotel-Cecil te Londen een «Britsch- Ameribaansch Y erbondsfeestmaal" gehonden, waarbij een vijfhonderdtal gasten aanzaten. De zaal was versierd met een tropee van Britsehe en Amerikaansche vlaggen, in het midden waarvan een half-Engelsche, half Ameri kaansche vlag was geplooid, die tot opschrift droeg »De vlag der toekomst.'' Het verbond van minister Chamberlain is aan tafel met champagne rijkelijk beklonken. Belangrijker echter dan deze feestelijkheid, is het besluit dezer dagen door de Australische koloniën genomen. In de parlementen van Nienw-Zuid-Wales, Victoria, I asmania, \V est- en Znid-Anstralië is goedgekeurd de ommonwealth-Bill", de wet waarbij de Vereenigde Staten van Australië worden gestichtdeze wet is thans onderworpen aaD het referendum, (volksstemming) in deze Staten. De leden van den Bond worden Staten genoemd. De wetgevende macht berust bij de Koningin van Engeland en het parlement van Australië, dat uit een Senaat en een Kamer van Afgevaardigden bestaat. De leden dezer beide lichamen worden gekozen door het algemeene, directe, geheime stemrecht in de Staten, die tot den Bond zijn toegetredenkiezers en verkiesbaar allen, die 21 jaar oud zijn, drie jaar in Australië hebben gewoond en het burgerrecht hebben verkregen. Iedere staat wordt vertegenwoordigd door zes senatoren het aantal afgevaardigden wordt bepaald naar het aantal inwoners. De uitvoerende macht wordt opgedragen aaneen ministe ne van zeven leden, die deel van een der beide lichamen moeten uitmaken. Aan het hoofd wordt een gouverneur- generaal geplaatst, die door de Koningin wordt benoemd en als Haar vertegenwoordiger optreedt. De hoogste rechterlijke macht wordt opgedragen aan een Bondsgerechtshof. De hoofdstad van den Bond wordt later aangewezen het mag niet de hoofdstad van een der toegetreden kolonies zijn. De overige bepalingen betreffen den handel, de belas tingen, de rechten enz. Alle douanebepalingen tusschen de toegetreden Staten vallen weg. jaarden het wrak al weer met dynamiet hebben laten springen om het nauwe kanaal, dat de toegang tot de haven vormt, weer vrij te maken. Ziehier het Amerikaansche verhaal: Vrijdagmorgen vroeg admiraal Sampson vrijwilligers om de «Merrimae' in de haven van Santiago te brengen en daar te laten zinken. Alle manschappen van de vloot, bijna 4000 bij elkaar, boden zich aan, niettegenstaande e admiraal verklaarde, dat de vrijwilligers eeu bijna zekeren dood te gemoet gingen. Het schip werd bemand, met hoeveel man weet men niet recht, maar het schijnt met zeven en een luitenant-ingenieur. Onder het vuren van de Spanjaarden, zoowel van de batterijen als van de schepen, stoomde de «Merrimae" de haven in, de man schappen gingen waarschijnlijk in een roeiboot en door een electrische geleiding liet de luitenant een torpedo in het schip ontploffen, waarop de »Merrimac" zonk. Geen der manschappen werd het slachtoffèr van zijn heldhaf- tige doodsverachting, want allen werden gered en krijgs gevangen gemaakt. Admiraal Sampson tracht reeds hen te doen inwisselen tegen gevangen Spanjaarden. Het doel van de Amerikanen is bereikt, de haven is vol komen afgesloten. V aar aldus beide partijen over hun eigen beleid in het door hen zelf behaalde succes juichen en jubelen zou critiek onbescheiden zijn. VEM. Sï ATEIV. Een World'-telegram van den 5 uit Washington meldt, dat generaal Miles aan het de partement van oorlog mededeelde dat een groot aantal geregelde troepen, bestemd voor de bezetting van Santi ago reeds te Tampa en te Mobile zijn ingescheept, en zich op weg bevinden naar Key-West, waar de transport schepen ide oorlogsschepen zullen ontmoeten, die hen moeten escorteeren. De Tribune ontvangt uit Washington het bericht, dat het departement van oorlog besloten heeft de expe ditie-troepen voor de Philippijnen te versterken met vier a zes detachementen geregelde cavalerie en twee lichte battterijen geregelde artillerie. Laatste Berichten. H.RI.IhFrankrijk blijft ook ditmaal «rol- vast meldden de laatste berichten een kamerschandaal, thans is wederom s spionnage" aan de beurt en ontbreekt het traditioneele duel, naar aanleiding van een dagblad artikel evenmin. De Senaat zal n.l. een aanvang maken met de behan deling van het wetsontwerp op de spionnage, dat reeds in 1995 door de Kamer is aangenomen. Het ontwerp was een uitvloeisel van de zaak-Dreyfus en bedoelt de misdaad van hoogverraad te straffen met den dood, in plaats van met levenslange opsluiting binnen een ver sterkte plaats. De oud-afgevaardigde Lavertujon, die bij de laatste vei kiezingen is geslagen door dr. Boutard, heeft met zijn overwinnaar geduelleerd. Er werden vier schoten ge lost, de doctor werd in de dij, de oud-afgevaardigde in de kuit gewond. De oorzaak van het tweegevecht is een dagbladartikel. SPANJE. Ook ditmaal te midden van een zee van tegenstrijdige telegrammen, althans zekerheid en over eenstemming op één punt, n.l., dat de Amerikaansche hulpkruiser «Merrimae" in de haven van Santiago door een torpedo is vernield en gezonken. Uitgaande van dit feit, komen de telegrammen tot twee verschillende lezingen. Volgens de Spanjaarden liet Cervera de «Merrimae" in den grond boren door het Spaansche geschuten zou de geheele bemanning, op acht personen na, die door de hulp o. a. van admiraal Cervera zeiven gered zijn, ver dronken zijn. Maar tevens werd van Spaansche zijde, er bij verteld, dat de toegang door het zinken van de «Mer- rimac" volstrekt niet versperd is en zelfs dat de Span- dat zij nn dicht bij Mabillon moest wezen en vroeg den koetsier om inlichtingen. »Het is nog twee kilometers van het kasteelzeide de Auvergnat. Na eenige minuten draaide hij zich op den bok om, en zeide: Madame Magnay en hare dochter staan daarginds beneden aan den molen." «O, houd dan even op, ik wil haar spreken," zeide Evereld en uit het rijtuig springende, liep zij haastig naar Aimée toe, die haar dadelijk ontwaarde en met een kreet van gelukkige verbazing op haar toeliep. »Wat een heerlijke verrassing Ben je over Frankrijk teruggereisd Moeder, n herinnert u Evereld toch nog Mevrouw Magnay groette haar met eene vriendelijk heid en warmte, die men zoo dikwijls bij de Engelschen mist. «Ik herinner mij Evereld zeer goed en ben blij, dat ik haar in mijn geliefd oud kasteel ontvangen kan." »U bent zeer goed zeide Evereld verlegen. »Ik kom tot u omdat ik in moeilijkheden verkeer, en ik dacht ik was er zeker van dat u mij helpen en raden zoudt wat te doen. Het is voor mij onmogelijk, om langer bij Sir Matthew Mactavish te blijven." Hare oogen stonden vol tranenen mevrouw Magnay nam haar bij de hand en leidde haar naar het rijtuig. «Gij ziet er erg vermoeid uit, arm kindzeide zij teeder. «Het spijt ons vreeselijk, dat gij in moeielijkheden verkeert, maar wij zijn blij, dat gij naar Mabillon ge komen zijt. Gij zult ons van avond alles vertellen. Ziet ge dat kleine meisje wat ons van uit de deur van haar huisje toewuift Dat is de kleindochter van mijne oude Javotte. Aimée heeft je zeker verteld hoe deze in het beleg van Parijs verhongerde opdat wij genoeg te eten zouden hebben. Die goede oude vrouw!" «En hier is een der schoonste uitzichten van den Mont d'Or zeide Aimée, «maar het wordt zoo donker, dat men hem niet meer duidelijk zien kan." Zoo sprekende bereikten zij weldra het oude kasteel, wat grootendeeis verbouwd was en mevrouw Magnay, die zag hoe bleek en vermoeid haar gast er uitzag, be sloot haar dadelijk naar de slaapkamer te brengen. Wordt vervolgd. Een landing bij Santiago NEW -YORK 6 Juni. Het «Evening Journal" ver neemt van heden uit Kingstondat volgens de daar ontvangen berichten minstens 5000 man Amerib. lan dingstroepen aan wal gebracht zijn te Punta Cabrera ten westen van Santiago en dat zij zich met Garcia's 3000 man hebben vereenigd. Er wordt verzekerddat de Amerikanen weinig moeite hadden om te landen. De kanonneerbooten van admiraal Sampson bombardeerden de bosschen en het land terwijl verscheidene groote be legeringskanonnen aan land werden gebracht. MADÜID, 6 Juni. Een telegram uit Santiago aan den «lmparcial", gedateerd Zondagavond 10 uur, meldt Het Amerikaansche eskader begon een verwoede kanon- nademaar daar de afstand te groot was bereikten de projectielen de forten niethet vuur werd door dezen dan ook niet beantwoord. De beschieting duurde 45 minuten. Heden werd de beschieting niet hervat. Op de Phillppijnen. HONGKONG, 6 Juni. De Engelsche stoomboot Swift kwam hier aan van Manilla; de commandant meldt, dat de opstandelingen de spoorweglijnen buiten de stad opbraken en reeds tot vier mijlen van de stad zijn op gerukt. Een Spaansch regiment is in opstand gekomen; de officieren werden doodgeschoten. Herhaaldelijk hebben gevechten tusschen de opstandelingen en de Spanjaarden plaats gehad. De opstandelingen brachten 1000 gevange nen te Cavite. De Amerikanen hebben, naar gemeld wordt, de opstan delingen gesteund met schepen en Maxim-kanonnen. remeld wordt, dat de opstandelingen priesters gevangen namen en mishandelden. De Engelsche bewoners van Manilla zijn in de stad gebleven de overige vreemdelingen zochten toevlucht op de vreemde schepen. Bc Jlerrlmac LONDEN, 6 Juni. De »Globe" ontvangt ait New- York een telegram, waarin een minder opgeschroefd ver haal wordt gegeven omtrent de heldendaad van de Mer- rimac, dat onvermijdelijk was na de eerste uitingen van opgewondenheid. De practiscbe waarde van de daad van luitenant Hobson is zeer twijfelachtig. Het punt waar de Merrimae gezonken is, is nog niet vastgesteld. De telegrammen van admiraal Sampson zeggen nietdat de ingang der haven geblok keerd is. Telegrammen uit Havana en Santiago, uit Europeesche bronnen, melde dat de Merrimae slechts gedeeltelijk den ingang der haven afsluit, en gemakkelijk kan worden weggeruimd. A T J E H. Het Handelsblad ontving het volgende telegram uit Batavia van 6 Juni. De Pedircolonne is tegen Panglima Polim opgetrokken, in de zeven moekims. Te gelijk wordt tegen hem geageerd door de Selimoen-colonne. Toekoe Oemar vluchtte naar Tjot Moerong. Een transport onder leiding van luitenant van Bakel werd aangevallen, doch wierp den vijand terug, die daarbij vele verliezen aan dooden en gewonden leed. Onzerzijds werden geen verliezen geleden. Het bivak bij Garoet had een aanval te verduren, waarop onze troepen een uitval deden en 16 vijanden doodden. Tevens werden vele wapens buit gemaakt. On zerzijds werd één man gewond. Gisteren, vijf Juni, is te Segli een hevig gevecht op de heuvelen waargenomen. Aan de N. R. C. werd uit Batavia geseind »Van Selimoen uit vervolgt eene troepenmacht Polim en Toekoe Moeda Soleiman in de YII Moekims Polim". bij de Regeering is het volgende telegram ingekomen Toekoe Oemar gevlucht naar Tjot Moeroeng aan de zuidelijke grens van het gebied van Toekoe Bintara Tjoem- boek. Voor eergisteren een bende nabij Goendoee en vrij talrijke benden, die de bivaks te Garoet en Aree bescho ten. "V erdreven vijand leed veel verliezen. Onzerzijds werd een militair beneden den rang van officier licht gewond. Uit Abfoekerk wordt aan de Enkh. Ct. geschreven: Dezer dagen is op het graf van wijlen onzen geachten Burgemeester een sierlijk maar eenvoudig monument geplaatst. Eene schoone herinnering aan het werkzamedoch helaas te vroeg afgebroken leven is hiermede gesticht. dijkgraaf van den polder Callantsoos is her kozen de heer P. J. Zipp te Callantsoog. West er-Blokker. Den 3 zijn door Gebr. Laan, tuinders alhierde eerste kruisbessen naar de Engelsche markt verzonden. Een deputatie van hoofdconducteurs ontving van de directie der H. IJ. S. de mededeeling dat het voor nemen bestaat hunne tractementen met 10 pOt. te ver- hoogen. Edam. Een onzer stadgenooten hoopt den II dezer een gouden jubileum te vieren. is dan 50 jaren geleden dat Hendrik Breukels in dienst trad bij de firma Wed. van der Voort Co. in de lijnbaan «Noord-Holland", waarin ook zijn vader 60 jaren lang is werkzaam geweest. Sinds eenigen tijd worden door hem als meesterknecht de werkzaamheden bestuurd. Het zal den trouwen werkman, van verschillende zijden op dien dag zeker niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. 8 8 Binnenlandsch Telegram-tarief. In aanmerking nemende de wenschelijkheid om het telegram-tarief voor het binnenlandsch verkeer te herzien, is bij Kon. beluit van 20 Mei j.l. opgenomen in de St.' Ct. Nr. 128 met ingang van 1 Juli a.s. het navol gende bepaald: Het eerste en tweede lid van art. 15 van het reglement voor den dienst der Rijkstelegraafgoedgekeurd bij kon. besluit van 24 Mei 1897 (Stbl. Nr. 157) worden ver vangen door de volgende bepalingen »De seinkosten voor telegrammen tusschen twee Ne- derlandsche kantoren in verschillende plaatsen bedragen 25 cent voor de eerste 10 woorden of minder5 cent voor elke volgende 5 woorden of mindervan 11 tot en met 50 woordenen 5 cent voor elke vol gende 10 woorden of minder voor de woorden boven 50. »De seinkosten voor telegrammen tusschen een Rijks kantoor en de binnen den bestellingskring (art. 38) van dat kantoor gelegen bijkantoren (locaaltelegrammen) be dragen 15 cent voor de eerste 10 woorden of minder doch worden voor de woorden boven 10 berekend als in het eerste lid van dit artikel voor de gewone talegram men is bepaald." Amsterdam. Den 5 is op het IJ een treurig ongeluk gebeurd. Vier jongens die aan het schuitjevaren waren zijn door het omslaan van het ranke vaartuigje te water geraakt; één hunner werd gered maar de drie anderen verdronken. De namen der verongelukten zijn D. Compaan J. v. d. Dranen en F. Louterslager. Vooral de ouders van Compaan worden door het on geluk zwaar getroffen, want de 17jarige zoon was de kostwinner van het gezin daar de vader en de moeder door ziekte niet in staat zijn te werken. IS«aBid van Directeuren van Ambachtsscholen in Nederland. Te Amsterdam is den 4 de algemeene vergadering gehouden van bovengenoemden bond, onder voorzitterschap van den heer H. J. de Groot. Y olgens het verslag van den penningmeester was het voordeelig saldo van het vorig jaar f 217. De begrooting over 1898 werd vastgesteld op f 336. Besloten werd het jaarverslag over 1897 te laten drukken. Tot penningmeester werd herkozen de heer E. Riepma te Groningen. Aan de orde kwam nu het onderwerp Welke vakken zijn buiten het timmeren, meubelmaken, schilderen, smeden en het machinevak het meest geschikt om op een ambachts school onder de leervakken opgenomen te worden Inleider was de heer Adr. J. van Achterberg te Leiden. Spr. noemde als die vakken de electrotechniek, de koper slagerij, het lood-en zinkwerken, de schoenmakerij an de kleedermakerij en somde het voor- en nadeel van d®> opneming dezer leervakken op. Vervolgens leidde de heer H. J. de Groot te Alkmaar, het onderwerp in»Welke middelen kunnen worden aangewend om het bezoek aan de Ambachtsscholen gemak kelijk te maken voor leerlingen, die niet in de gemeente wonen, waarin de school gevestigd is?" Spr.'s conclusie is zich te wenden le. tot besturen van ambachtsscholen om hun.leerlingen van buiten een schaftlokaal te verschaffen 2e. tot rijk en provinciën om van de te verleenen subsidiën een deel te bepalen voor reiskosten voor jongens van buiten 3e. tot spoor- en tramwegmaatschappijen om voor leer lingen van ambachtsscholen werkmanskaarten beschikbaar te stellen 4e. de aandacht van de «Maatschappij tot Nut van het Algemeen' op deze qnaestie te vestigen. Na de inleiding van den heer Adr. J. van Achterberg te Leiden, ontspon zich een uitgebreide discussie. Ten slotte werd op voorstel van den voorzitter een commissie benoemd, bestaande uit de heeren S. Lantinga uit Rotterdam, A. Lit te Amsterdam en Adr. J. van Achter berg te Leiden, om een programma op te stellen omtrent het onderwijs van den leerling-elestricion. Tevens kreeg deze commissie machtiging om na te gaan welke meening de Vereeniging der Electrotechniek" heeft van de am bachts- scholen. De heer J. Temme van Haarlem stelde eene motie, luidende de vergadering acht gewenscht en op verschillende wijzen uitvoerbaar, om opleiding tot meerdere ambachten aan ambachtsscholen te verschaffen. Deze motie werd aangenomen. In verband met deze bespreking werd vastgesteld op de volgende vergadering deze quaestie verder te bespreken. Na de inleiding van den heer H. J. de Groot uit Alk maar, vroegen verschillende aanwezigen het woord. De heer Lit zou willen dat de Bond zich tot de Provinciale Staten wende, opdat een zeker aantal leerlingen van buiten kosteloos de Ambachtsschool zou kunnen bezoeken. De deer Baron wenschte uitbreiding van conclusie 2. De heer Van Achterberg wees er op, dat hetgeen door

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2