Stadsbericiiten. Advertentiën. GIBS voor Alkmaar en Omstreken. BURGERLIJKE STAND. Arrondissements-Kechtbaiik te Alkmaar. DE GIDS VOOR ALKMAAR OMSTREKEN. den inleider in conclusie 1 wordt gevraagd, reeds bestaat in Leiden, De heer Jelsma wenschte de inleiding van den voor zitter gedrukt te zien, otn haar dan te zenden aan be' langhebbende lichamen of personen. Dit voorstel werd aangenomen, evenals dus de con clusies van den inleider. Besloten werd voorts op voorstel van den heer J Harte van Breda, om in zake het ontwerp voor Leer plicht besprekingen te openen op de volgende vergade ring. Overwogen zal dan worden of men er bij de Regee ring op zal aandringen, het maximum van den leeftijd waarop de leerlingen dan de school zullen moeten W zoeken, voor de ambachtsscholen lager te stellen. Hierna werd de vergadering gesloten. maatschappij tot IVut van 't Algemeen. Te Amsterdam had den 2 en 3 Juni de jaarver gadering van bovengenoemde Maatschappij plaats onder voorzitterschap van den heer P. H. Hugenholtz. In het jaarverslag werd vermeld, dat het ledental verdeeld over meer dan 300 departementen, iets vooruit gaande was het bedroeg volgens de laatst ontvangen opgaven: 13.455 gewone leden, 11 Vereeniging-leden 280 eereleden en 28 algemeene leden. Uit de rekening en verantwoording van 18961897 bleek, dat deze sloot met een nadeelig saldo van f 1430.35 Bij vergelijking met de begrooting bleek dit tekort gun stiger te zijn dan geraamd was, waartoe o. a. hadden bij gedragen de in het vorige jaarverslag reeds aangekon digde legaten. Van het op de begrooting door de vorige algemeene vergadering uitgetrokken bedrag van f 500, om daaruit de middelen te vinden, teneinde het tot stand komen van plaatselijke Volksbanken te bevorderen, was in het afgeloopen jaar niets besteed, daar geen enkele aanvrage om subsidie voor dit doel was ontvangen. Omtrent het »Schoolfonds" werd medegedeeld, dat voortgegaan was met het aanwenden van pogingen om cursussen voor herhalingsonderwijs, toegankelijk alleen voor leerlingen die alle klassen der lagere school met vrucht hadden doorloopen, te organiseeren. Het saldo bedroeg op 31 Dec. 1896: f 24.914.53; in 1897 werd ontvangen f 2049.40 en uitgegeven f 2970.01. Eenige departemen ten vierden in het afgeloopen dienstjaar het feest van hun 100-jarig bestaan. De regeling van de verzekering der tegenwoordige ambtenaren van de Maat schappij kwam definitief tot stand. Vervolgens werden o. a. goedgekeurd de besluiten om een zeker bedrag toe te kennen voor de volgende voor stellen De uitgaven van kleine geschriften voor het volk. Het doen houden van voordrachten. Oprichten van Volksbanken. Volksonderwijs. Cursussen in koken. Het doen vervaardigen en uitgeven van een hand boek voor den timmerman en voor het doen afleggen van proeven van bekwaamheid door ambachts lieden voor het verkrijgen van een diploma als meester en als gezel. Het oprichten eener vereeniging, welke ten doel zou hebben, den toestand der verwaarloosde jengd in Neder land door verschillende aangegeven middelen te verbe teren, en van een Schoolfonds voor schipperskinderen. Daarna kwamen in behandeling de nieuwe voorstellen van het hoofdbestuur, waarvan het eerste was, een be drag voor f 1000 uit te trekken als bijdrage in de kosten voor de bevordering der toepassing van het denkbeeld van hooger onderwijs buiten de Universi teiten. Dit voorstel vond krachtige bestrijding, maar werd ten slotte aangenomen met 422 stemmen tegen 400. Hierna kwamen de nog overige punten ter beschrijving in behandeling. Het departement Doetinchem had op de punten der beschrijving gebracht een voorstel, strekkende om, door het sluiten eener geldleening of op eenige andere wijze, de departementen in staat te stellen, door tusschenkomst van het hoofdbestuur te kunnen beschikken over de noo- dige fondsen, ten einde overal in Nederland, waar dit noodig zou blijken, geschikte arbeiderswo ningen te bouwen en te verhuren. Het hoofdbestuur had hiertegen bezwaren en diende een ander voorstel in tot benoeming eener commissie, in overleg met andere Vereenigingen, welke belangstelden in verbetering der volkshuisvesting. Met bijkans algemeene stemmen werd het voorstel van het hoofdbestuur aangenomen. Het voorstel van het depart. Middelharnis en Som- melsdijk, tot het oprichten van tuinbonw-gehuchten werd verdaagd tot de volgende algemeene vergadering. Na eene bespreking met gesloten deuren werd de ver gadering gesloten. Schageii. De aanbesteding van de banne en polder Schagen werd den 4 gehouden. De begrooting bedroeg voor eikenhout f 224,53 grenenhout f 599.64 tezamen f 824.17. Inschrijvers waren firmaEecen Gbz., Oudcarspel, eiken f 411,135, grenen f 420.32, tez. f 831.455 G. A. Co- nijn Zoon Alkmaar, eiken f 399 grenen f 475, tez. f 874; H. J. Conijn Co., Alkmaar, eiken f 348,30 grenen i 433,80 tez. f 782.10 D. Spaans, Barsingerhorn, eiken f 390 grenen f 465, tez. t 855J. de Boer, Oost- zaan, eiken f 220 grenen f 510, tez. f 730. Gegund. Voor bestek straatwerken beliep de begrootinga. rij- straten verstraten 16 ets. per M.; b. rjjstraten uitbreken en aanleg v. paardepad, 9 ct.; c. puardepad verstraten 6 ct. Inschrijvers waren E. Krans, Schagen, a. 15 ets., b. 9 ets., c. 7 ets.; P. Wolfs, Amsterdam, a. 1372 ets., b. 5*/a ets.' c. 4 ets. Gegund. Voor straatzand was de begrooting f 1.90 per M3. Inschrijvers waren KI. Govers, SchageiT, f 1.85 p. M3; A. Bruin, Schagerbrug, f 1.80 p. M3; D. Stolp, Schagen zand van de zandvennegem. Schagen f 1,33 p. M8. Nog niet gegund. Den eersten zomeravond van dit jaar, den 5, gaf Schage n's Harmoniekapel in den tuin van den heer Broersma het eerste zomerconcert met een afwisselend programma. Barsingerhorn. Te K o 1 h o r n werd de vorige week zeer weinig ansjovis gevangen, daarentegen veel geep, welke dagelijks tegen hoageu prijs aan het Nieuwe- diep werd afgeleverd. Aardappelenteelt. Een onderzoek aan het Rijks-Landbouwproefstation, te Groningen, heeft aan het licht gebracht, dat het besproeien tegen aardappelziekte geene voor de gezond heid schadelijke gevolgen heeft. Wel werden in het loof der besproeide aardappelen koperdeelen gevonden, doch de knollen waren daarvan geheel vrij. Krommenie. De R. K. kerk van de H. Petrus- Banden, alhier zal aanmerkelijk vergroot worden wegens het toenemend ledental. Het gebouw wordt dan een kruis kerk. De daaraan grenzende pastorie blijft bestaan. Oostgraftdijk. Op de voordracht voor onderwij zeres aan de openbare lagere school alhier zijn geplaatst de dames: E. v. Albada, Hoorn A. E. Oudt, Kolhorn, en M. C. Slothouwer, Goes. Den Haag. In den avond van 5 heeft hier een vreeselijk voorval plaats gegrepen. De gepensionneerde kapitein van het O.-Ind. legerVemer heeft vier revolverschoten gelost op zijne vrouw en hare vriendin de gescheiden echtgenoote van notaris Mejjor. Beide dames werden zwaar gewond de dader werd in hechtenis genomen. De dader was nog nog niet wettig gescheiden van zijn vrouw, die buiten de echtelijke woning leefde met de geseheiden echtgenoote van notaris Meijer. Om die reden was de vijandschap van den man ook op deze dame overgegaan. Kapitein Vemer naderde met een vriend de beide vrouwen en loste vier schoten op haar op de revol ver zat nog een kogel. Bij onderzoek werd op den dader een dolk gevonden. Hij verklaarde strychnine te hebben ingenomen, wat in- tusschen niet met zekerheid door de ontboden genees- heeren kon worden geconstateerd. Daar hij echter eenige verschijnselen van vergiftiging vertoonde, is hij naar het gemeente-ziekenhuis ter nadere verpleging overgebracht. De beide slachtoffers werden naar het gesticht »Bro- novo" gebracht maar konden daar niet worden opgeno men en zijn toen vervoerd naar de polikliniek van de heeren Schelkley en Steyn Parvé. Mevrouw Meijer is aldaar reeds overleden. De berichten over den toestand van Mevrouw Vemer geven hoop op herstel. De dader, die verklaard heeft in een vlaag van waanzin gehandeld te hebben, werd eenige maanden geleden door de Rechtbank te 's-Gravenhage bij verstek veroordeeld tot geldboete, wegens mishande ling van de moeder van een kind waarover hij voogd was Ineck. De laatste tram uit Heereuveen naar Sneek heeft gisteravond een koe overreden bij Oppenhui zen. De locomotief is ontspoord. De waggons zijn in elkaar geschoven. 4 dames, die op het balcon stonden zijn gewond een van haar werd beide beenen vermor- seld. De locomotief staat overeind in het zand, de schade is groot. V erklezing en. De liberale kiesvereeniging »Algemeen Belang" te Zwaag, en die te Wijdenes-Oosterleek (district Hoorn) heb ben gesteld den heer A. Kool, bargemeester van Schel linkhout. Dordrecht. Den 4 ontstond alhier een twist tusschen een vader en zijn stiefzoon. Laatstgenoemde bracht den vader een messteek in den buik toeten gevolge waarvan deze spoedig overleed. Leiden. Bij het lossen van een waggon heipalen aan het station hadden de werklieden van Dam en v d. Pol het ongeluk door het afvallen van een der palen, er onder te geraken, met het gevolg, dat eerstgenoemde onmiddellijk gedood werd en de tweede zijne ribben brak. Van Dam laat een huisgezin met zes kinderen onver zorgd achter. Opmeer. Op de den 6 gehouden paardenmarkt zijn aangevoerd 200 paarden, twee ezels en een muilezelvrij wat meer dan de vorige jaren. De handel was vlug, vooral voor paarden van mindere kwaliteit, zoogenaamde hooitrekkers, werden goede prijzen besteed. Landbouwtentoonstelling te Spanbroek. Door den directeur-generaal van posterijen en tele grafie is gunstig beschikt op het verzoek van het tentoon stellingscomité, om van 14 31 Juli op het telefoon kantoor alhier een doorloopenden dagdienst te hebben. Statenverkiezing Alkmaar. Bij de den 7 alhier gehouden verkiezing voor een lid der provinciale staten in het kiesdistrict Alkmaar kwamen vijf lijsten van candidaatstelling in allen ten name van het aftredend lid, den heerjhr. mr. H. Gevers, burgemeester van Heemskerk, zoodat deze is benoemd en eene stemming niet behoeft plaats te hebben. Kegel wedstrijd. De nationale kegelwedstrijd ter gelegenheid van het 15 jarig bestaan der Kegelclub »de Unie" a'hier, uitgeschreven op de banen in het gebouw van dien naam, ondervindt veel belangstelling. Voor de wedstrijden op 12, 19 en 26 Juni hebben zich 60 clubs aangemeld, voor den aanmoedigingswedstrijd op 3 Juli 25 clubs. De meeren- deels zeer fraaie prijzen voor deze wedstrijden uitge loofd zijn op het oogenblib ter bezichtiging gesteld voor zooveel de kunstvoorwerpen aangaat, in de uitstal kasten van de firma's F. M. Aghina, E. G. van der Horst en H. Bossert Hz., en wat de medaljes betreftbij den heer Jb. Lutterot. Op zondag den 12, te 111/2 uur, heeft de openiDg van den wedstrijd plaats door den voorzitter der uitnoo- digende club, den heer H. van den Berg. Te 2 uur onge veer zal dien dag eene muzikale matinée gegeven worden. Badhuis Witte Kruis. In de week van 29 Mei tot 4 Juni zijn in het badhuis van »het Witte Kruis genomen 33 kuipbaden, 69 regen- baden le klas 149 regenbaden 2e klas, totaal 251 baden. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 aur als volgt: den 5: 761.9; den 6: 761.0; den 7: 762.4. Cadettenschool. De toelatingsexamens voor de Cadetten school zullen donderdag 14 Julialhier een aanvang nemen. De overgangsexamens van het eerste naar het tweede studiejaar hebben plaats van 1 tot 5 en van 14 tot 23 Juli. De toelatingsex amens, van de cadetten van het tweede studiejaar tot de Kon. Mil. Accademie te Breda zullen eveneens hier plaats hebben en ook op 14 Juli aanvangen. Onze predikanten. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat met de intrede van den heer ds. P. J. Glasz bij de doops gezinde gemeente op 5 Juni 1.1., in even een jaar tijds, (de heer dr. F. J. Los deed 25 April 1897 zijne intrede bij de ned. herv. gem.) vier van de acht alhier zijnde predikanten zich in hun beroep bevestigd zagen. J a c s. Hoek. Den 6 overleed te O u d o r p, in den ouderdom van 52 jaren, de heer Jacs. Hoek, die gedurende 28 jaren aldaar als hoofd der openbare school werkzaam tvas. Aan een onvermoeiden ijver paarde hij een uitstekende tact om bij zijne leerlingen niet alleen de noodige lust tot het verkrijgen van kennis op te wekken, maar hij wist die kinderen ook tot zijne vrienden te maken. Is dit af sterven voor zijn gezin, waarvoor hij zoo geheel en al leefde, een onherstelbaar verlies, ook voor de gemeente Oudorp en hare ingezetenen, zoowel als voor zijne vele vrienden, die hij zich wist te verwerven, is het een ge voelige slag een man, een vriend te missen, wiens onver droten ijver en grondige kennis voor nog zoovelen een zegen hadden kunnen zijn. Ook als leeraar aan de Burgeravondschool en aan de Ambachtsschool te Alkmaar werden zijn lessen hoog gewaardeerd, terwijl hij als organist en ontvanger bij de hervormde kerk te Oudorp sinds vele jaren zijne goede diensten heeft bewezen. Alcmaria. In den boekhandel der firma Herms. Coster en Zoon alhier is ter bezichtiging gesteld een eerste exemplaar van de lijst met reclame-photographiën, zooals die van wege Alcmaria" op zooveel mogelijk openbare plaatsen buiten deze gemeente zullen worden opgehangen. Buiten - werks is de lijst groot 97X^6, in amerikaansch grenen hout geschilderd en op de boven-voorzijde dragende in roode letters het woord »Alcmaria". Achter glas bevin den zich een achttal photographiën in het midden die van het Waaggebouw, en daaromheen van de Harddra verslaan den Singel bij het gerechtsgebouw de Wester laan te Heiloo den Straatweg te Heiloo de hooge duin tusschen Bergen en Egmond de kerkrnïDe te Bergen en het strand te Egmond aan Zee. Op matblauwen grond zijn in rood en zwart een 16-tal advertentiën gedrukt van eenige ondernemende Alkmaarsche firma's. De fraaie photographiën zijn geleverd door den heer J. Chrispijn, photograaf aan het erdronkenoord te Alkmaarde lijst door den heer P. W. Leenard, het drukwerk door den heer P. Kluitman. ONDERTROUWD. 3 Juni. Koen Molenaar, alhier, en Johanna van Soelen, te Oudkarspel. GEBOREN. 6 Juni. Jan Floris, z. van Muus Hart en Geertje Evers. Margaretha Catharina, d. van Jan Gilingen Cornelia Jaspers. Hendrik Cornelis, z. van Jacob Lind en Alida Keg. OVERLEDEN. 6 Juni. Hinderika Zegelken, wed. van Pieter Raske, 82 j. en 5 m. 7 Cornelia Gomes, echtgen. van Stephanns Swart, 29 j. Zitting van 7 Juni 1898. P. K., St. Pancras, mishandeling, f 25 boete, subs. 5 dagen hecht. C. B. en T. S., Egmond aan Zee, vernieling en mis handeling, de le 3 maanden gev., de 2e 2 maanden gev. C. S., Wervershoot, beleediging, 4 dagen gev. H. Th. C. J., Medemblik, als gefailleerd koopman ter bednegelijke verkorting van de rechten zijner schuldei- schers, goederen aan den boedel onttrekken, 3 maanden gev. Geboren: HENDRIK CORNELIS, zoon van J. LIND Hz. en A. LIND—Keg. Alkmaar, 6 Juni 1898. Dankbetuiging aan H. H. BURGEMEESTER, WETHOUDERS en GEMEENTERAADSLEDEN van Alkmaar, voor de verleende tijdruimte aan mij gegeven, om het huis, Dijk, C 13, tot Juni te hebben kunnen bewonen. Hoogachtend, U.Ed. dw. dienaar L. BORST, thans Voordam, C. 4. De familie VAN ARNHEM betuigt haren hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, den 21sten Mei ondervonden. Maastricht, I Alkmaar, j 6 Juni 1898. Voor de vele bewijzen van deelneming ons l etoond bij de ziekte en bij het overlijden van onze geliefde echt genoote moeder, behuwd- en grootmoeder, MARIJTJE SCHOENMAKER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Heerhugowaard, Uit aller naam 6 Juni 1898. J. WINKEL. TER PERSE de tweede geheel herziene druk van De tweede uitgave zal verschijnen in vier taen. De platte grond van Alkmaar is door bekwame hand ge heel opnieuw bewerkt. De illustration zijn vermeerderd. Aan alle eischen, die de vreemdeling kan stellen met Alkmaar en hare schoone omstreken te bezoeken is zooveel mogelijk voldaan. Ondanks de belangrijke uitbreiding wordt de prijs niet verhoogd. Advertentiën worden dagelijks aangenomen. De Ditg. Cour.- en Handelsdrukkerij v h KOSTER Co.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3