Telegrafische Berichten. Stadsberichten. BURGERLIJKE STAND. zich niets te herinneren. Zij wist niet dat zij Zondag was uitgeweest en herinnerde zich evenmin de ontmoeting met haren man, noch hetgeen daarna was voorgevallen. Uit het militaire leven van den dader valt het volgende te vermelden De gepens. kapitein der artillerie K. G. A. Vemer, van het Oost-Indisch leger, is 48 jaren oud. Hij genoot zijne opleiding tot officier aan de Kon. Militaire Academie te Breda, werd 26 Juli 1873 benoemd tot 2e luitenant der artillerie bij het leger in Oost-Indië i en vertrok in het volgend jaar naar Batavia. Den 11 I Febr. 1879 werd hij bevordord tot le luitenant, 16 Maart 1889 tot kapitein en in Mei 1894 wegens lichaamsgebreken gepensionneerd. De kapitein Vemer is drie malen op Atjeh gedetacheerd geweest; hij verwierf daar, wegens zijn dapper gedrag bij de gevechten in de maanden September en October 1876, het ridderkruis der Militaire Willemsorde, welk eereteeken hem is toegekend bij Kon. besluit van 13 September 1877, No. 24, Hij is bovendien gerechtigd tot het dragen van het eereteeken voor belangrijke krijgs bedrijven en van het onderscheidingsteeken voor 20-jarigen officiersdienst. A. JUL. P. F. K. van Hasselt. Zooals onze lezers ook reeds vernamen uit onzen jongsten Amsterdamschen Brief zal den 10 de heer A. K. P. F. R. van Hasselt gedelegeerd lid van den raad van administratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar in den dienst dier Maatschappij trad. Het bestuur en het personeel der Maatschappij zullen in den morgen van dien dag den heer van Hasselt hun gelukwenschen aan bieden terwijl hij des namiddags te drie uur, belang stellenden in het Centraal Administratiegebouw der Maatschappij zal ontvangen. Ondcarspel. Den 7 en 8 heeft alhier het jaar- lijksche schoolfeest plaats gehad. Den 7 maakten de kin deren der hoogste klassen pl. m. 50, een tocht naar Am sterdam en de diergaardeden 8 werden de andere kinderen in de gemeente zelve onthaald op allerlei lek kernijen. Natuurlijk was een tocht door de gemeente een der hoofdschotels van dit feest. Provinciale Staten. Den 8 is voor het eerst de periodieke hernieuwing van de helft der leden van Provinciale Staten volgens de nieuwe kieswet aangevangen en heeft de candidaat- 8telling, overeenkomstig art. 51 dier wet, plaats gehad. In Noordholland zijn in de onderstaande districten de volgende candidaten gesteld Haarlem: Door de Christelijk-Historische Kiesver- eeniging jhr. Boreel v. Hogelanden en H. van Blaaderen. Door Vooruitgang jhr. Boreel, mr.W. A. 't Hooft en mr. H. P. de Kanter. Door oe Katholieke Kiesvereeniging Boreel, mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht en mr. W. A. 't Hooft. Aftredende zijn de heeren jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, mr. W. S. J. Waterschoot van der Gracht en mr. W. A. 't Hooft. Amsterdam. District I. Dr. H. F. R. Hubrecht (aftr. lib.), mr. W. H. K. Mouthaan (aftr. lib.), A. 1 Bierens de Haan (chr.-hist.), H. Groenewegen (chr.-bist.), B. J. M. de Bont (kath.), Jos. Th. J. Cuypers (kath.), W. Hovy (a.-r.), H. A. Höweler (a.r.) District II. F. G. Meilink (anti-rev.), H. F. Groen van Waarder (aftr. lib.), mr. N. J. den Tex (aftr. lib.), mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht (Kath.), mr. W. baron Roëll (lib.) District III. Roelof Kuipers (anti-rev.), mr. F. S. van Nierop (aftr. lib.), L. Serrurier (aftr. lib.), C. J. J. Schmitz (Kath.), J. van Marie (Chr.-Hist.), H. Groene wegen (Chr.-Hist.) District IV. Prof. dr. F. L. Rutgers (anti-rev.), mr. J. C. de Vries (aftr. lib.), prof. mr. G. A. van Ha mel (aftr. lib.), mr. L. Zegers Veeckens (rad.), mr. E. P. F. A. van den Boogaerd (Kath.) District V. Roelof Kuipers (anti-rev.), mr. C. A. Cosman (aftr. lib.), J. H. A. A. Kalff (aftr. lib.), D. A. van Waalwijk (lib.), Th. Sanders (rad.), mr. K. A. W. L. Hazelhoff Roelfsema (rad.), Arm. P. Th. Sassen (aftr. lib.), T. H. van Eeghen (anti-rev.). District VI. T. H. van Eeghen (anti-rev.), mr. W. baron Röell (aftr. lib.), mr. H. Verkouteren (Chr.-Hist.), mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht (Kath.) District VII. W. Hovy (anti-rev.), C. N. J. Moltzer J. Ezn. (aftr. lib.), A. D. Zur Mühlen (aftr. lib.), P. W. Sutorins (Kath.), mr. W. baron Röell (aftr. lib.), H. P. C. W. H. J. B. van Son (Chr.-Hist.) District VIII. D. Schut (anti-rev.), H. van Munster (Ver. »Keuchenius"), mr. W. F. van Leeuwen (lib.), mr. P. H. van Outersterp (Kath.), Jonas Ingenohl (rad.), jhr. m. C. J. den Tex (aftr. lid.) Dis trict IX. H. Bijleveld (anti-rev.), A. Roelvink (aftr. lib.), Chr. R. Kouveld (aftr. rad.), H. P. C. W. H. J. B. van Son (chr.-hist.), mr. H. Verkouteren (chr.-hist.), B. J. M. de Bont (kath.) Alkmaar. Vijf formulieren kwamen in, allen ten name van jhr. mr. H. Gevers te Heemskerk, zoo dat de heer Gevers (aftr. lid) is benoemd. Edam. W. Sligcher, koopman te Monnikendam, (aftr. lib.) W. Hovy te Amsterdam (anti-rev.). V e 1 s e n. Jhr. G. S. Boreel (aftr. lib.;mr. F. A. Bijvoet te Haarlem, (R.-Kath.). Zaandam. Daar geen andere candidaten werden gesteld, zijn de aftredende leden mr. H. J. C. van Tie nen en J. A. Laan herkozen. Nieuwer -Amatel. Eenige candidaat mr. F. Th. Westerwoudt (aftr.), die derhalve herkozen is. Enkhuizen. J. Buis Pzn. te Obdam, N. Sluis Pzn. te Enkhnizen, H. J. K. van den Steen te Spanbroek en J. Zijp Kzn. te Venhuizen. Haarlemmermeer. C. Bos (a.-r.) en J. H. Evelein (aftr. lib.). Helder. G. J. O. D. Dikkers (aftr. lib.), dr. P. P. C. Hoek (aftr. lib.), L. A. Hartsinck (lib.), F. de Wit (lib.), N. Oosterbaan (a.-r.) en A. P. Staalman (a.-r.). Statenverkiezing Purmerend. Voor de verkiezing van twee leden van de pro vinciale staten werden candidaat gesteld de heerenS. Appel, RijpJ. M. van Beek, LandsmeerW. Hovij, AmsterdamK. Kaaskooper, Oosthuizen J. Koopman, BeemsterJ. J. Stuijt, Purmerend J. Wildschut, Jisp J. Windhouwer Pz., Zaandam; Jb. Zuurbier, Beemster; en C. de Goede Hz., Purmerend. Statenverkiezing Ichagen. Door de onderscheidene kiesvereenigingen en parti culieren in het kiesdistrict Schagen zijn voor de a. s. verkiezing van 2 leden voor de prov. staten de volgende candidaten gesteldTh. J. Waller, Anna Paulowna C. Prins, idemJb. Zijp Hz., Wieringerwaard J. Bree- baart Kz., WinkelJ. Koomen Hz., KolhornP. Frans Pz., Warmenhuizen L. C. Kolff, Wieringen A. P. Staalman, Helder. Ansjovis. De vischvangst der ansjovis op de Zuiderzee is zeer ongelijk. Een enkele evenwel heeft soms een ruime vangst. In de afgeloopen week werd te Hoorn en te Lemmer door een visscherman aangebracht een waarde van f 800 en een van f 1100 in één vleet. Dat geluk was echter te groot na de armoede, die langen tijd door leefd was zoodat op de eene plaats de man en op de andere de vrouw krankzinnig van blijdschap werden. Wisse Luxwolde en zijn vrouw te Langezwaag herdachten den 8 hun 69jarlg huwelijksfeest. Hof beriehten. Hare Majesteiten de Koninginnen zijn den 8 in welstand op Soestdijk aangekomen. De burgemeester van Baarn bevond zich aan het station om H. H. M. M. te verwelkomen. Door den Gemeenteraad van Zaandijk is voorloo- pig concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van een trambaan langs de Zaanstreek, onder te kennengeving echter van de wenschelijkheid, dat een rechtstreeksche verbinding worde verkregen met Yelsen, Santpoort of Beverwijk. Kroningsfeest. Bij den uitgever P. Noordhofi te Groningen is ver schenen eene kroningsplaat voor nitdeeling op kinderfees ten alsmede een bundeltje met kroningsliederen door F. Bruins met melodiën in notenschrift. Electra. Het werktuigkundig en electrotechnisch weekblad Electra", nr. 5 van den vierden jaargang, bevat o. a. een waardeerend woord aan de nagedachtenis van onzen beroemden landgenoot Steven Hoogendijk 1 April 1698 te Rotterdam geboren en die de stichter mag worden genoemd van de eerste stoommachine hier te lande. Verder bevat dit nummer een artikel »Een en ander over drijf werk", een over »Warme hoofdasmetalen", over »Mecha- nische transmissie tegenover electrisehe.'' Ook komt er de inhoud van buitenlandsche tijdschriften in voor. De jaargang kost f 12. Jonge moeders. Eenige wenken aan jonge moeders" is de titel van een nieuw ad 25 cents verkrijgbaar boekje door Octaviamet een voorwoord van Dr. A. Voftteuit gegeven in Scheltema en Holkema's Boekhandel. Het is blijkbaar geschreven door iemand die het hartelijk goed meent met de jonge wereldburgers en met dit boekje gaarne verkeerde begrippen van opvoeden in voor de kleinen meer voordeelige wil veranderen. Het is voor namelijk geschreven voor de moeders uit de volksklasse, maar bevat zooveel wetenswaardigs dat moeders uit de betere klassen er ook hun voordeel mede kunnen doen. Spreken en zingen. Voor allen die veel van hunne stem moeten ver gen is een nuttig boekje verschenen in Scheltema en Holkema's Boekhandel. De titel luidt: »Iets over spreken en zingen", door mevr. Maria Ypes—Speet. Er wordt in eene voorrede een aanbevelend woord aan toegevoegd door prof. dr. H. Zwaardemaker Cz. Wie dit boekje leestzal de overtuiging krijgen dat aan de ontwikke ling van de spreekstem ontzaggelijk veel kan wonder gedaan. De prijs is 70 cents. Ben merkwaardig boek. In zeer korten tijd na de eerste verschijning is nu een derde druk noodzakelijk geworden van »Hilda van Suylenburg", door mevr. G. Goekoopde Jong van Beek en Donk. Er zijn dan ook in den jongsten tjjd weinig boeken verschenen die met zooveel warmte en kennis van zaken uiting geven aan hetgeen er omtrent de brandende vraagstukken van den dag in de hoofden en harten der menschen leeft. In het werk bovenbedoeld is het de emancipatie der vrouw die bepleit wordt maar de emancipatie in den besten en reinsten zin van het woord. Terecht noemt de heer N. J. Teldersin »de Hervorming" van 4 December 1897, het een supe rieur mooi boek goed doordacht, diep en edel gevoeld, knap geschreven, de »Bekenntnisse einer schonen Seele" De derde druk verschijnt nu compleet tegen den prijs van f 2,90 ingenaaid of in 10 afleveringen a 30 cents. Westfrieseh museum. Wij ontvingen het tweede gedeelte van den cata logus van het Westfriesch Museum te Hoorn die daar mede compleet is, met uitzondering van hetgeen na 1 Ja nuari 1895 is ingekomen alsmede het verslag over het jaar 1897. Het Haandblad tegen de vervalschingen, met een bijblad gewijd aan hygiëne en industerie, no. 11 bevat de handel in fabriekswijnen in Duitschlandonderzoe kingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onder zoek, Keizersgracht 291 Amsterdam (directeuren dr. van Hamel Roos en Harmens); controle-on derzoekingen: beschuit, boter, brood, cacao, caout chouc voor conservebussen, cognac en jenever, eikelca- cao, geëmailleerde pannen, koek, limonade, odol, olie, wijn, zeepsoorten, zont sterk gegipste wijneen inte ressante wijnvervalsching een nieuwe koffievervalsching wat zijn schadelijke bestanddeelen in voedingsmiddelen maatregelen tegen de vervalschingen in Engelandbo- tervervalschingvraagbord; hygiëne en industrie: typhu3-epidemie veroorzaakt door besmette melkwaaraan is vergiftiging door arsenienmhoudend behangselpapier toe te schrijven de voedingswaarde van meelsoortentrbak en de kindersterftede opheffing van rook in fabriekenzeepen als desinfectiemiddelen kosohoning als middel tegen den lintwormblauwe melk; de vervaardiging van witten wijn met roodedrui ven het conserveeren van de oorspronkelijke groene kleur der bladeren de bakkerij-tentoonstelling te 's-Gra- venhage kunstmatig paardenhaar de vervaardiging van zuivere vezels uit turfcorrespondentie; feuilleton: een levend raadselnouveauté op oor logsgebied vloeibaar waterstofgas een huismiddel tegen rheumatiek het opsporen van onderaardsche voorwerpen door middel van de acoustiek. On weder, Op den Arnhemschen straatweg, nabij Apeldoorn, is de vrouw van een fabrieksarbeider door den bliksem ge dood. Ook is op enkele plaatsen de bliksem ingeslagen, zonder brand of andere onheilen te veroorzaken. Te Delft sloeg de bliksem in het pand bewoond door W. Molenaar in de Pootstraat, waardoor het dak en alle ruiten werden vernield. De kinderen, die op zolder te bed lagen, kwamen met den schrik vrij. Door de zware stortregens werden de riolen overstelpt, waardoor menige kelder onder liep. De tunnel aan het station was voor het publiek niet te bereiken door het vele water de reizigers naar Rotterdam moesten de spoor baan passeeren om hun trein te bereiken. Laatste Berichten. HAVANA, 8 Juni. De schade aan de batterijen bij Santiago is reeds hersteld. De kanonnen hebben geen oogenblik opgehouden met schieten; alle batterijen waren in staat het vuur van den vijand te blijven beantwoorden. De toestand van de meeste gewonden is niet ernstig velen, zooals overste Ordonez, gaan voort dienst te doen. De stoomboot Benito heeftkomende van Jamaica zonder eenig ongeluk de blokkade geforceerd. HAVANA8 Juni. De telegrammen uit Santiago melden dat de Amerikanen sedert het jongste bombar dement zijn teruggeslagen. De schade aan de batterijen is van weinig belang. Kolonel Ordonez en generaal Linarés waren de helden van den dag. Van het landleger werd een soldaat gedood en vijf officieren gewond, waaronder kolonel Ordonez van de marinetroepen zijn 27 man gedood waaronder de tweede officier van de Reina Mercedes en 12 gewond waaron der een der officieren van dit schip. MADRID 8 Juni. Men zegtdat de gouverneur der Philippijnen heeft gemeiddat de geheele archipel in opstand is, behalve de Viscaye-eilanden. Hier volgt de officieele tekst van het telegram uit Manilla »De toestand is zeer ernstig. Aguinaldo is er in ge slaagd het geheele land in opstand te brengen. De telegraaflijnen en spoorwegen zijn doorgesneden. Ik ben zonder eenige gemeenschap met alle provinciën. De provincie Cavité is geheel in opstandde steden en dorpen werden beschoten en bezet door talrijke gewa pende benden. Eene kolonne troepen verdedigt de linie van Zaposom den vijand te beletten in de provincie Manilla door te dringen. Maar daar de vijand ook over Bulacan-Lagune en Moran binnen dringt, zal de provincie geheel omringd zijn en zoowel te land als ter zee worden aangevallen. Ik tracht den moed der bevol king te doen herleven en zal alle beschikbare middelen aanwenden, om weerstand te biedenmaar ik vertrouw de inboorlingen en vrijwilligers niet, daar reeds vele gevallen van desertie zijn voorgekomen. »Bacolar en Emus zijn reeds in de macht van den vijand. De opstandelingen zijn machtig en als ik niet kan rekenen op den steun van net land, zullen de krachten, die tot mijne beschikking zijn, onvoldoende blijken om den vijand tegenstand te bieden." ATJEH. Van Regeeringswege is het volgend telegram om trent de expeditie naar Pedir openbaar gemaakt »Vier dezer naar Groenggroeng opgerukt, waar benden uit de 7 moekims en uit het gebied van Toekoe Bintara Renbee van westelijke heuvels verdreven. Ons bivak aldaar 's nachts beschoten. Onzerzijds drie gewonden, Vijf dezer bij oprukken naar de 7 moekims benden verdreven, ach terlatende twaalf dooden. Geen schot in de 7 moekims. Panglima Polim gevlucht. Zes dezer verkenning naar Gendebreuch. Aankomst Se- limoen colonne. Deze bivakkeert te Padang Tidji in de 7 moekims. Rukt acht dezer naar Groenggroeng, negen dezer naar Segli. Zeven dezer Begli colonne langs Oetoe ongestoord terug te Groenggroeng dcorgerukt tot Kroeng Seumideuu, waar gesignaleerde vijand niet aangetroffen". Het Handelsblad ontving het volgend telegram van 8 Juni »De Pedir-expeditie rukte van 2 tot 5 Juni met succes voort. Toekoe Oemar vluchtte van Garoet naar Tjot Moe- roeng. »De vijand werd uit zijn verschillende stellingen ver dreven met achterlating van een groot aantal dooden. Onze verliezen waren zeer klein. Te Groeng-Groeng werd gebivakkeerd en den 5en Juni verder opgerukt naar Pa dang Tidji." 's-Gravenhage, 9 Juni 1898. TWEEDE KAMER. Goedgekeurd werd de verlenging van het mailcontract op Engeland met de maatschappij Zeeland, nadat de regeering de door den heer Mackay gevraagde subsidie- verhooging had bestreden en voorts met 51 tegen 20 stemmen de heffing eener rijwielbelasting van f 4 tot f 1.50, na verwerping van een amendement van den heer v. d. Berch tot verhooging dier bedragen. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 aur als volgt: den 8: 766.0; den 9: 764.1. O u d o r p. Getrouwd. 4 Mei. Pieter de Wit en Neeltje Vader. Geboren. 6 Mei. Clasina Catharinad. van Johannes Wilhelmus Boersen en Duifje Hes. 15 Maria, d. van Antonius van der Hurk en Ma- rijtje Rijsman. 19 Maria, d. van Pieter Ruiter en Antje Hottentot. 26 Grietje, d. van Pieter Bloothoofd en Ariaantje Hoedjes. Overleden. 17 Mei. Trijntje van der Plas, echtgen. van Gerrit Bur- gering, 61 j.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3