Buitenland. Telegrafische Berichten. Nederland. klein volk, dat door een groote natie wordt aangevallen, uitsluitend op eigen krachten vertrouwen moet. Groote belangen zijn voor de volken van Europa aan het be houd van een onverzwakt Spanje verbonden niet minder dan 4 milliarden franken van de buitenlandsche Spaansche schuld bevinden zich in Pranscbe handenals de Spaan sche bezittingen in Amerika verloren gegaan zijn, zal het misschien niet lang duren, of de leus »Amerika voor de Amerikanen" zal de hand doen leggen op de bezit' tingen der andere mogendheden in de nieuwe wereld. De toenadering van Engeland tot Amerika wordt misschien door vrees voor Canada en Jamaica geïnspireerd. Wel licht is de gezochte oorlog met Spanje voor Amerika slechts een voorwendsel, om een leger en een vloot te krijgen, geschikt om aan het oude Europa te doen ge> voelen, dat de dagen der onmondigheid voorbij zijn. Door bet voortduren van den oorlog staat de handel stil worden levensmiddelen dunr, wordt de werkeloosheid vermeerderd zonder het verbeterd wereldverkeer zou Europa met hongersnood bedreigd worden en toch is er van een samen werking der groote mogendheden om den oorlog te beëindigen niets te bemerken. Wie nog mocht geloofd hebben, dat kleine natiën krachtig zijn door hunne zwakheid een bewering zoo dikwijls door anti-militaristen herhaald zal, nu Europa Spanje aan zijn lot overlaat, wel van zijn geloof terug komen. De natie, die niet wil ondergaan in den strijd om het bestaan, moet zich krachtig voorbereiden om een aan val van een machtigen roover af te slaan. Vooral wan neer die natie bezittingen heeft, die de hebzucht van andere volken opwekken. Meer dan tijd is het, dat wij in Indië, niet één of twee kruisers, maar een krachtig eskader hebben, om den vijand van onze reeden af te houden. Geen oude onbruikbare schepen, maar schepen, in staat om met kans op een gunstigen uitslag den strijd te aanvaarden. De slag bij Cavite strekt den dapperen admiraal Montejo en zijn matrozen tot eer, hij is een schande voor hen, die door zorgeloosheid of onbekwaam heid de zonen des lands ten ondergang wijdden. Het behoud van onze koloniën, inzonderheid van Java, vordert bescherming door een krachtige marine en door kustversterkingen, ingericht overeenkomstig de eischen des tijds. Blijven wij den lof der zwakheid zingen, dan kunnen wij er zeker van zijn, dat bij de eerste verwikkeling in Europa, waarin wij betrokken worden, de vreemdeling zich van onze koloniën meester maakt. Dan is het uit met tin, tabak en petroleum, koffie, suiker en goud en vooral met de indirecte voordeelen die Indië afwerpt. Thans vinden duizenden Nederlan ders in en door Indië een bestaanis de band, die Indië aan Nederland verbindt, doorgesneden, dan zal er weldra in het land, dat door Nederlandsch bloed gekocht werd, voor ons geen plaats meer zijn. Moge het zoover niet komen, moge, ten spijt van par lementair gehaspel en partij-geknutselNederland nog eens een regeering hebben die aan de weerloosheid van het schoone Insulinde een einde maakt. ITALIË. De >Tribuna" weet reeds nu mee te dee- len met welk programma de regeering zal aankomen. Be halve wijziging der perswet, van het recht van vereeni- ging en vergadering en van het kiesrecht in de gemeen ten zullen wetten worden voorgesteld tot draineering van landen in eenige deelen van Italië; op de afschaffing van de plaatselijke inkomende rechten in kleine gemeenten tegenwoordigen tijd van telegrammen en spionnen, nooit iets met zekerheid zeggen. Ik verg niet veel van je. Het geen ik wil, is dit. Ga voor mij naar de Agenten en neem eene plaats op de nachtboot naar Havrelaat mij hier schuilen, totdat het den passagiers veroorloofd is aan boord te gaan, en daar je zeer handig bent in het grimeeren, help mij, om mij te vermommen. Meer verlang ik niet." De vermetelheid van deze vraag wekte Ralph's toorn op. Hij balde de vuisten en begon in de kamer op en neer te loopen. »Gij vraagt mij of ik u wil helpen om te ontvluchten," zeide hij verontwaardigd, »nu ik overtuigd ben, dat gij het ruimschoots verdient om aan het gerecht overgeleverd te worden 1" »Ik vraag je," antwoordde Sir Matthew, »om je pleeg vader te helpen nu hij in ongelegenheid verkeert om aan den ouden vriend van je vader een dienst te bewijzen." »U hebt hem geen vriendschap betoond," zeide Ralph. »Hoe kunt n hoe durft u bjj mij komen Gijdie gezinnen in het ongeluk gestort en harten gebroken hebt. Werkelijk ik had niets liever, dan u gearresteerd en be hoorlijk gestraft te zien." Sir Matthew's gelaat werd nog bleeker. »Zou je mij verraden zeide hij »nadat ik je ver trouwd heb." »Neenzeide Ralph verontwaardigd. Zeker niet! maar ik zal geen vinger uitsteken om u te helpen. Hoe kunt u denken dat ik vergeten ben hoeveel kwaad gij Evereld gedaan hebt Sir Matthew's scherpe oogen keken hem een oogenblik onderzoekend aan. Hij vroeg zich verwonderd af, wat Ralph van de waarheid vernomen had. »Kwaad gedaan vroeg bij, wat meen je daarmede »Ik bedoeldat gij van haar onschuld en hare onbe kendheid met de wereld, gebruik hebt gemaakt; dat gij door allerlei valsche middelen getracht hebthaar tot een huwelijk met Bruce Wylie te dwingen dat gij haar tot de vlucht gedreven hebt en datware het niet door de zorg en vriendelijkheid van anderenzij in groote moeielijkheden zou gekomen zijn." (Wordt vervolgd.) op de teruggave van eigendommen van boeren, die in beslag zijn genomen wegens de niet-betaling van belas tingen op de voorziening in de lasten van een nieuwe spoorwegleening, op de instelling van een lucifers-staats monopolie en de verhooging van de staatstoelagen van dorpsgeestelijken. Ook dit laatste punt is reeds vroeger in de Kamer ter sprake gebracht. SPAHTJE. In den Senaat hield maarschalk Primo Riveira den 11 een interpellatie hij verdedigde daarin breedvoerig zijn beheer van de Philippijnen, en verklaarde dat men hem niet de noodige middelen ter verdediging der eilanden had toegestaan. De ministers van oorlog en van koloniën beantwoord den den interpellant op hoffelijke wijze, en verklaarden dat de maarschalk niet verantwoordelijk is voor den te genwoordigen stand van zaken. Het incident was hiermede geëindigd. Een officieel bericht voor den II meldt, dat de Spaan sche schepen Conde Yenaditie, Nueva Espana en Ligera van Havana zijn vertrokken, om het Amerikaansche es kader, dat de haven blokkeert aan te vallen maar dit eskader trok zich terug. Een ander telegram meldt, dat elf koopvaardijvaartui- gen voor Santiago de Cuba zijn aangekomen; men gelooft dat zij de troepen aan boord hebben, die voor de landing zjjn bestemd. Alle maatregelen zijn genomen, om een lan ding af te slaan. Een particulier telegram uit Manilla gedagteekend van 8 dezer, stelt den toestand voor als verbeterd, ondanks den opstand in de provincie Manilla. De hoofdstad is vast besloten tegenstand te bieden tot het uiterste, de geest onder de bevolking is uitstekend, de verdedigings middelen, zijn aangevuld, en er is een nieuw bataljon vrijwilligers georganiseerd. De opstandelingen hebben het dan ook niet gewaagd de plaats aan te vallen, waar voor twee maanden levensmiddelen voorhanden zijn AEREEHTIGBE STATEST. Reeds dagen lang staan de Amerikaansche troepen te Key-West gereed om naar Cuba te vertrekken. Reeds dagen lang heet de trans- portvloot onder stoom te liggen en is een eskader klaar om de troepen te geleiden. Maar van het vertrek is tot nogtoe niets gekomen Men begint te vreezen dat dit uitstel wel eens van zeer langen duur zou kunnen zijn. Er zijn te New-York uit het Zuiden berichten van gele koorts ontvangen. Wel is waar heeft de gevreesde ziekte zich tot dusver alleen vertoond in een klein afgezonderd stadje van Mississippi, op een flinken afstand van de kampementen, maar men vreest dat het vroegtijdig optreden van de koorts een herhaling beteekent van de epidemie van verleden jaar, die slechts met groote moeite beteugeld kon worden. En' toen werd overal in de zuidelijke staten de striktste quarantaine gehandhaafd, terwijl nu vluchtelingen en dagbladcorrespondenten bij stroomen van Cuba ooh een broeinest der ziekte! te Key-West aankomen en zonder eenig onderzoek worden binnengelaten. De vrees voor besmetting onder het leger is zoo groot, dat Sena toren van Zuidelijke Staten den president hebben gesmeekt de kampeuementen op te breken en de soldaten naar de heuvels te zenden. Mocht daartoe worden overgegaan dan zou de veel voorspelde landing voor langen tijd van de baan zijn. Volgens bericht uit San Francisco wordt het kamp van generaal Merritt bedreigd door een epidemie van mazelen in lichten graad. Vijftig gevallen zijn al voorgekomen zes of acht nieuwe gevallen komen dagelijks voor. De doctoren nemen onderdrukken. krachtige maatregelen om de ziekte te Grondverschuiving. Te Rüschlikon (Zwitserland) is een groot stuk grond van 40 a 50000 vierkante voeten met verscheidene ge bouwen erop langzaam weggegleden in het meer, waar aan het lag. Gelukkig gingen er geen menschenlevens verloren de bewoners konden zich nog tijdig in veilig heid brengen. Het was hoog water en daardoor was de ondervonden tegendruk zeer groot. Als het laag water wordtzijn verdere grondverschuivingen te wachten naar men vreest. De grond moet door het water zijn ondermijnd en een lichte aardbeving heeft den laatsten stoot gegeven. Moerasbrand. Een groot moeras in Denemarken »Vildmosen", m in Jutland staat in brand. Eene groote uit gestrektheid lands is reeds door de vlammen verteerd. De ramp is aldus ontstaan Een hoofdopziener wilde een paar gasten wijzen hoeveel gas daar wel uit den grond opsteeg en wierp een brandenden lucifer in het moeras. Plotseling sloeg de vlam hoog op en was er geen blua- schen aan. 't Was en is een indrukwekkend gezicht vooral in den nachtdie zee van vuur waaruit groote rookzuilen opstijgen onder den stillen sterrenhemel. Reeds eenige dagen duurt de brand en wel een meter diep in den grond dringt het vuur. Een sterke oosten wind drijft den brand voort waarvan de rook zeer las tig is voor de bewoners in de buurt. De opzichterdie onwillens oorzaak van den brand is meldde zichzelf dadelijk aan bij de politie. Schipbreuk. Volgens een telegram uit Nagasaki is het Ned. stoomschip »Smit", van Newchwang naar Yokohama, 3 dezer aan de zuidkust van Korea op de rotsen geloopen en gezonken. Het volk is gered en te Nagasaki geland. Be Groothertog van SaksenWeliuar. In stille afzondering hoopt de Groothertog van Saksen Weimar 24 dezer naar »Het Vad." meldt zijn 80en verjaardag te vieren op Wilhelmsthal, bij Ei senach. In de Wartburg-kapel zal dien dag eene gods dienstoefening gehouden worden en in de groote steden van 't Groothertogdom bereidt men zich voor, den heug lijken dag feestelijk te vieren. Ook in Nederland zal men den waardigen gemaal van wijlen onze beminde Prinses Sophie en den trouwen vriend van ons Vorstenhuis en Volk zeker met liefde op zijn 80en verjaardag herdenken. De Prinsen van Soerakarta Pangaran Ario Mataram Raden Mas Matthes en Raden Mas van Son de Prins van Solo Raden Mas Ario Koesoemo Winoto en de Prins van Modjokarto Raden Mas Mandji Djodvadi Ningrat hebben zich candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den Algem. Nederl. Wielrijders-Bond. A T J E H. De correspondent van het Handelsblad te Batavia seinde den 11 »De Selimoen-eolonne is verder overbodig geoordeeld en keert naar den kraton terug. »Er worden wegen aangelegd naar Garoet en de VII Moekims. »Polim is met zijn familie naar Toekoe Binatara Ke- mangan gevlucht." Laatste Berichten. Oorlogsberichten. MADRID, 13 Juni. Men is hier verbaasd over de ge makkelijkheid, waarmede de pers en het publiek de Ame rikaansche berichten over den oorlog aannemen. De meeste ervan zijn gebleken onjuist te zijn. Men meldde de verwoesting van Matanzas, die van de forten bij Portorico, het afsluiten van de baai bij Santiago, het verlies van de Terror, de inneming van Oaimamera en van Guantanamo, het aan wal zetten van 850 solda ten enz. Niets van dit alles is waar. Er is geen enkele Amerikaansche troep gekampeerd in de nabijheid van Morro. Spanje is evenmin ontmoedigd, als aan het einde van zijn krachten. Integendeel, men is vol moeds en be sloten den oorlog voort te zetten. Volgens een officieel bericht uit Havana zijn de opstan delingen in verschillende schermutselingen uiteengejaagd. De kapitein-generaal van Portorico meldt, dat de tor pedojager Terror in de haven van die plaats ligtaan boord is alles wel. WASHINGTON, 13 Juni. Het ministerie van marine heeft uit zeer gezaghebbende, hoewel niet officieele bron vernomen, dat het reserve-eskader te Cadix niet in staat bevonden is om zee te kiezen. Het departement van oorlog maakte hedenmorgen be kend dat de landings-expeditie uit Key-West is vertrok ken. De expeditie bestaat geheel uit geregelde troepen met uitzondering van enkele vrijwillige korpsenzij is samengesteld uit bereden en niet-bereden infanterie, cava lerie lichte artillerie en belegeringsgeschut. De minister van financiën Gage, heeft een circulaire uitgegeven bevattende bijzonderheden over de uitgifte van Obligatiën. NEW-YORK, 13 Juni. Een telegram uit Gaimamera meldt, dat kolonel Huntington heden besloot de positie te verlaten, die eerst door de Amerikanen als kampe ment was ingericht, daar geen troepenversterkingen aan kwamen en het bekend werd, dat een sterke macht Spanjaarden in de nabijheid was. Het kamp is daarom overgebracht naar de helling van een heuvel in de nabijheid der haven, waar het door de oorlogsschepen beschermd wordt. Intusschen houden de Amerikaansche marinetroepen nog steeds de loopgraven en batterijen op den top van den heuvel bezet. WASHINGTON, 13 Juni. Het departement van oorlog deelt mede, uat krachtige maatregelen worden genomen voor de voorbereiding tot het zenden van een tweede landingsleger naar Cuba. A T J E II, Van Regeeringswege wordt omtrent de Pedir-ex- peditie het volgende bericht openbaar gemaakt Bij het oprukken naar het gebied van Toekoe Bintara Kenmangan is de vijand in de versterkingen Kota-Poe- tos en nabij Panglkawon aangevallen en verdreven, ach terlatende één en zeventig dooden. Onzerzijds gesneuveld vijf inlandsche militairen en licht gewond zeven militai ren beneden den rang van officier. Licht gewond één officier, die dienst blijft doen. Blijkens door de te Groningen wonende ouders ontvangen bericht behoort onder hen, die dezer dagen sneuvelden bij gelegenheid der expeditie naar en door Pedir, de Europeesche sergeant Anaan Scholte, die inder tijd ook deelnam aan de Lombok-expeditie. 's-Gravenhage, 14 Juni 1898. TWEEDE KAMER. Na goedkeuring van het ontwerp tot aanleg van den Oos- terlocaalspoorweg interpelleert de heer Troelstra uitvoerig over de zaak der gebrs. Hoogerhuis met een critiek op de gepubliceeerde beschikking vanjden officier van justitie te Leeuwarden welke z. i. der twijfel aan de onschuld der veroordeelden niet wegneemt en niet aantoont, dat de Hoo gerhuizenpartij de justitie op een dwaalspoor wil brengen. Integendeelzij maakt de getuigenissen verdacht en ontzenuwt geenszins de beschuldiging tegen Dijkstra. Wanhopende aan eene nieuwe vervolging, vroeg de in terpellant ten slotte gratie voor de veroordeelden. De minister van justitie achtte door het nieuwe onderzoek het geloof aan de schuld der gebroeders versterkthij had gewetensbezwaar tegen het verleenen van rechtsin gang tegen onschuldigen, voor wier naam hij de publica tie der beschikking gelastte. Hij kan niet antwoorden op Troelstra's inconsequenten aandrang om gratie, die wel de straf, doch niet de veroordeeling opheft. Ben lfiaag. De rechtbank heeft geen machtiging verleend tot plaatsing in een krankzinnigengesticht van den ter beschikking van de justitie gestelden kapitein Vemer. Kapitein Vemer is met den celwagen uit het ge meente ziekenhuis naar de gevangenis overgebracht. Naar het Dbl. verneemt, verklaren, in zake den Haag- schen moord, dr. Ie Rütte en dr. Lammers van Bueren, dat kapitein Vemer krankzinnig is. Eerstgenoemde had hem juist Zaterdag vóór den aanslag aangeraden, voor een zestal weken naar Gelderland te gaan, om aan zijn ge schokt zenuwgestel rast te geven, en verklaart voorts, V. reeds op 17-jarigen leeftijd te hebben behandeld wegens afwijking in het zenuwgestel, terwijl het oordeel van dr. Lammers van Bueren eveneens op de ondervinding bij vroegere behandeling moet berusten. Kapitein Vemer moest trouwens ook van Atjeh wegens zenuwachtigheid naar Europa worden gezonden. Krommenie. Men meldt, dat de R. K. Kerk van de H. Petrus-Banden alhier aanmerkelijk vergroot zal worden wegens het toenemend ledental. Het gebonw zal dan eene kruiskerk worden terwijl de daaraan gren zende pastorie blijft bestaan.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2