Aanbesteding. Stadsberichten. Advertentién. G-. J. Meijer, Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. Inriclitingen, welke gevaar, schade of Mb der kunnen veroorzaken, Donderdag, den 16 Juni 1898, G1ERSTE BIJKR O SUIDEMA. Wormer. Het polderbestuur heeft in zijn verga dering van den 8 aan den heer Sanders van Amsterdam voor een jaar concessie verleend voor het aanleggen van een stoomtramweg van Purmerend naar Wormerveer, Zaandijk. Door den Raad dezer gemeente is aan de heeren Sanders en Zwaardemaker voorloopig concessie verleend voor het aanleggen van eene electrische tram door deze gemeente. De Nederlandsche Slagershond, welke dezer dagen hier ter stede vergaderde, heeft besloten bij de Regee ring aan te dringen over te gaan tot tnberculine-inen- ting tegen tuberculose bij rundvee. In de omstreken is men bezig met het oogsten van de tulpen. Het gewas valt niet mee, en algemeen ver wacht men, vooral van hyacinthen, hoogere prijzen. Hondsbossche Zeeweringen. In zijne Memorie van Antwoord verklaart de mi nister in het algemeen en in beginsel wel de wenscbe- lijkheid te erkennen van geheel de materie van de kust verdediging tegen het geweld der zee wettelijk te regelen en billijke beginselen vast te stellen ten aanzien van het bekostigen van eventueel nog aan te leggen zeeweringen. Zoodanige regeling zal echter voorhands wel niet mogelijk blijken. Dit wetsontwerp moet, gelijk de Minister opmerkt, het karakter behouden van eene beslissing in een zeer speciaal geval en kan niet als antecedent gelden. Ten onrechte toch wordt aan de Regeering de meening toe geschreven, dat de polder Callantsoog alléén belang zou hebben bij de verdediging van het betrokken kustgedeelte. Dat het Rijk hier eene taak op zich neemt, waarbij niet uitsluitend het Rijksbelang betrokken is, daarin is niets vreemds of ongeoorloofds gelegen. Eene volledige raming van kosten is door de Regeering niet te geven, maar voor overdrijving der kosten is gezorgd. Zoo spoedig mogelijk zal met de uitvoering der werken worden be gonnen en met dat meest bedreigde punt zal worden aangevangen. De kosten van het toezicht op de uitvoe ring der werken zijn onder die van aanleg en onderhoud begrepen. (Handelsblad.) Benoemingen. Benoemd tot lid van het bestuur van den polder »de Oude Nes" de heer P. Hoogetoorn te Ilpendam tot heemraad van het heemraadschap Wie ringen de heer P. Koorn Jzn. Uit Koudekerk a/d iiijn schrijft men over het inslaan van den bliksem in den watermolen van den Hond- dijkschen polder »De watermolenaar en zijne echtgenoote die zich naar bed wilde begeven waren juist bezig hun avondgebed te doen toen een bliksemstraal tusschen het knielend echtpaar door ging zonder een van beiden echter te tref fen. De straal vermelde echter een paar schilderijen aan den wand en sloeg een stuk van een der molenwieken. De molenaar had dien nacht enden daaropvolgenden dag last van sterke prikkeling in een der wangen." Tegen slakken, In het Oldambt en Westerwolde wordt tegenwoor dig in de jonge klaver en op de bietenvelden groote schade aangericht door de grauwe veldslak. Een gevolg hiervan is dat vele landbouwers genoodzaakt zijn de klaver an dermaal te zaaien terwijl sommige bietenvelden worden omgeploegd. Door deskundigen wordt als een met goed gevolg werkend verdelgingsmiddel van slakken aanbevolen kalk, en wel pl. m. 10 H.L. per H.A. Daar de kalk de slakken alleen dan doodt, wanneer de huid er door wordt aangeraakt, moet de in fijn poeder verdeelde kalk vroeg in den morgen als de slakken zich nog boven den grond bevinden en bij droog weder, worden aangewend. Tuberculose. De Staatscommissie tot bestrijding der tuberculose heeft zich tot het bestuur van den Nedorlandschen Sla gershond gewend met verzoek om inlichtingen omtrent het voorkomen en de verspreiding van parelziekte (tuber culose) in verschillende streken van Nederland. Prov. Staten van Aoordholland. Ged. Staten stellen voor de a.s. zomervergadering aan Prov. Staten voor een subsidie te verleenen van f 5000 per jaar, voor 3 jaar, aan het bestuur van de afdeeling Noordholland der Vereen. »Het Nederl. Paar denstamboek idem van f 300 per jaar voor 3 jaar aan de Vereeniging tot bevord. van Koepokinenting voor Haarlem en omstrekenidem van f 500 per jaar voor 3 jaar aan het Amst. Genootschap ter bevordering der koepokinenting bij minvermogendenidem van f 100 per jaar voor 3 jaar aan de teekenschool te Amstelveen idem van f 500 per jaar voor 3 jaar aan het Matrozen- instituut der Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging te Amsterdamidem van f 500 per jaar voor 3 jaar aan de Ambachtsschool te Haarlem voor hare avond- teekenschoolidem van f 2150 per jaar; tot wederop- zeggens, aan de zeevaartschool te Terschellingidem van f 400 per jaar, voor 3 jaar, aan de vakteekenschool der Vereeniging Concordia inter Nos te Amsterdam idem van f 2500 per jaar voor 3 jaar aan de Prov. Comm. ter bevordering van de veefokkerij in Noord holland. Ged. Staten stellen voor af te wijzen het verzoek van de Ambachtsschool te Alkmaar om verhoogd subsidie, evenals dat van den postschipper J. Baijs te Wieringen om subsidie voor zijn postdienst met den vasten wal verder om het pensioen, vroeger genoten door C. h'. Keuker, gedeeltelijk uit te keeren aan zijne weduwe en wel als toelage van f 175 per jaar. Verder wordt voorgesteld te heffen acht opcenten op de gebouwde, zeven op de ongebouwde eigendommen en zes op de personeele belastingGed. Staten adviseeren afwijzend op een verzoek van W. Kok en anderen, om het visschen met sleepnetten te verbieden, in aan den Staat behoorende kanalenvoorgesteld wordt eene wijzi ging in het reglement van orde der Staten, zoodanig dat rondgezonden stukken betreffende behandeling van zaken in de afdeelingen, direct den dag na nederlegging ter griffie kunnen worden behandeld. Voorgesteld wordt de rekening der provincie vast te stellen op f 519,598.75 in ontvangsten en f 504,899.33 aan uitgaven, dus sluitende met een batig saldo van f 14,699.42. Op voorstel van den hoofdingenieur van den prov. water staat geven Ged. Staten in overweging de jaarwedde van de ambtenaren in algemeenen dienst te regelen als volgt voor den hoofdopzichter als minimum f 2000 en als maximum f 2500, voor den opzichter als minimum f 1400 en als maximum f 1900, voor den ambtenaar op het bureau als minimum f 700 en als maximum f 1500 voorts om met 1 Januari 1899 toe te kennen aan den hoofdopzichter een verhooging van f 200, aan den op zichter van f 100 en evenveel aan den ambtenaar op het bureau. De ontwerp-rekening voor Meerenberg over 1897 is in ontvangsten f 497,290,80tl1 en in uitgaven f 138,057,81J/2. Ten slotte stellen Ged. Staten voor, een geldleening aan te gaan van f 462,000 voor voorschot locaalspoor Alkmaar—Hoorn, idem stoomtram SchagenWognum, en den bouw van een Ziekenhuis op Meerenberg. (Handelsblad.) Vakopleiding handwerkslieden. De 5e algemeene vergadering der Vereeniging tot bevordering van de vakopleiding voor handwerkslieden in Nederland zal gehouden worden op zaterdag 18 Juni 1898, in den foyer van den. Schouwburg te Deventer (Groote Kerkhof), des voormiddags 10 uur. De agenda luidt opening der vergaderingbespreking der notulen; ingekomen stukkenmededeelingen inleiding van den heer W. de VisserDeventer»Het oprichten van Af deelingen"; idem van den heer mr. H. Smeenge, Hooge- veen »Op welke wijze en langs welken weg moet de vakteekenleeraarnaast kennis van het ambacht zijn theoretische kennis machtig worden idem van den heer H. J. de GrootAlkmaar »Wat is de tegenwoor dige Burgeravondschool en wat zou zij binnen de Wet op het M. O. kunnen worden Inlichtingen over de tentoonstelling der Burgeravondscholen te Deventer en Zntphen door de heeren W. de Visser en N. v. d. Hoef. Deze tentoonstelling van teekeningen en werkstukken van bovengenoemde scholen zal gehouden worden na afloop der vergadering in het vergaderlokaal en in »Het Kloos ter". Voorts zal er gelegenheid bestaan tot het bezoe ken der Tapijtfabriek (van 2—4 uur), waar de directeur persoonlijk de leden zal rondleiden van de Groote Kerk en van het Stadshuis. Badhuis Witte Kruis. In de week van 5 tot 11 Juni zijn in het badhuis van »het Witte Kruis" genomen 58 kuipbaden, 96 regen- qaden le klas, 211 regenbaden 2e klas, totaal 365 baden. De baroneter.stand alhier, was 's morgens te 8 aur als volgt: den 13: 768.8; den 14: 768.9. Kegelwedstrij d. Zondag, den 12 Juni, werd de nationale kegelwed strijd geopend, welke van dien datum tot den 10 Juli zal gehouden worden in het lokaal »de Unie" aan de Koorstraattot viering van het vijftien jarig be staan van de kegelclub »de Unie''. De voorzitter de heer H. v. d. Berg, heette de aan wezigen afgevaardigden en belangstellenden hartelijk welkom. Hij noemde het feit, dat de kegelclub »de Unie" haar 15-jarig bestaan mocht vieren, in vele opzichten een zeldzaam feest daar toch vele clubs door gebrek aan liefhebberij, aan harmonie of door andere ooizaken niet zooveel levensvatbaarheid toonen. Met tevredenheid kon hij op den tegenwoordigen toestand van »de Unie" terugzien en zich van haar voortdurend bestaan over tuigd houden. Allen die in eenig opzicht daartoe had den medegewerkt, bracht hij daarvoor dank en wenschte allen kegelaars een goede harmonie toe. Bij de herinne ring aan de verschillende schenkers van medaljes of kunstvoorwerpen, vestigde hij de aandacht op de koningin- nenprijzen. Hij stelde zich voor, dat iedere kegelaar daar voor zich zeker dubbel zou inspannen en met recht trotsch zou zijn op het behalen van een zoo zeldzaam hoogen prijs. Een »lang leve de Koningin en Regentes" werd door allen uit volle borst beantwoord. Na een woord van dank voor de betoonde bereidwilligheid om door deel neming mede feest te vieren of, zooals de Bond deed, door het verstellen van den datum van eigen concours, dat van »de Unie" in de hand te willen werken, ver zocht spr. allen een dronk te wijden aan de feestvierende club. De heer N. Ernsting, van Amsterdam, wenschte daarop »de Unie" geluk met haar feest en overhandigde namens de clubs Koekoek" en »Nooit gedacht" van Am sterdam, »de Kroon" van Haarlem, »Steeds beter" van 's-Hertogenbosch en »Recht naar het doel" van Rotter dam, welke deelnemen aan den korpswedstrijd, eene keu rige oorkondegeteekend met vergulde en gekleurde letterswaarop naar zijn verzoek de besturen van andere deelnemende clubs tot langdurige herinnering hunne persoons- en clubsnamen zullen vermelden. Na even de vele kostbare en sierlijke medaljes en kunstvoor werpen bewonderd te hebben, begaven allen zich naar de banen welke met vlaggen en schilden, o. m. de wapens van Waldeck-Pyrmont, de jaartallen enz. keurig versierd, een aardig effect maakten. Heel spoedig gaf het rollen der ballen het bewijs, dat de wedstrijd een aan vang genomen had, waarbij van twee tot vier uur een gedeelte van Alkmaar's Harmoniekapel, onder directie van den heer J. M. Otto, door een goed gekozen programma de opgewekte stemming nog verhoogde. Van de 12 clubs, die den eersten dag zouden deelne men, waren 9 opgekomen. De stand van den wedstrijd is als volgt»De vliegen de Hollander" II, Haarlem, 270 punten De Vliegende Hollander" I, idem 241 p.»Hard gaat ie", Helder, 160 p. »Je Maintiendrai", idem, 154 p. »T. O. P.", Amsterdam, 176 p.; »Door oefening sterker", idem, 209 p. «Concordia I", Alkmaar, 183 p. »Concordia II", idem, 98 p.»Entre Nous", idem, 182 p. Zitting van 14 Juni 1898. B. H., Alkmaar, mishandeling, uitgesteld. G. J., Helder, overtreding hondenbelasting, f 10 boete, subs. 2 dagen hecht. J. J., Zwaag, strooperij met behulp van een vaartuig, 5 boete, subs. 4 dagen hecht. G. M., Wjjzend, gem. Hoogkarspel, wederrechtelijk binnendringen van een woning, 4 dagen gev. J. Th., Lemmer, mishandeling en verwonding, 2 maanden gev. W. W., Wognum, diefstal, opzending naar een rijks opvoedingsgesticht tot 1903. OVERLEDEN. 11 Juni. Alida Catharina Donnee echtgen. van Johannes Josephus Landsman 79 j. en 6 m. Wilhel mus Maria, z. van Johan Petrus van den Idsert en Anna Catharina Vermeulen6 w. 12 Petrus, z. van Jacobus Winder en Trijntje Ta- mis, 4 j. en 2 m. Jacobus z. van Pieter de Moei en Adriana Schouten bijna 11 m. 13 Wilhelm z. van Berend Hendrik Rdlink en Aaltje van der Woude, 5 j. en 5 m., wonende te Amsterdam. 14 Juni. Gerardus Johannes, z. van Klaas van de Pol, en Willemina Krniderink bijna 5 m. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van H. VIS, om vergunning tot het oprichten van een rook- hok, in het perceel aan de Hekelstraat, wijk O, No. 9 en dat op Dinsdag 28 Juni 1898, 's middags te twaalf uren, ten stadshnize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT Voorz. 14 Juni 1898. C. D. DONATH, Secr. K ENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezete nen der gemeente dat het voljaarsch kohier No. 1 voor de personeele belasting, dienst 1898, en het kwartaalschkohier No. 10 der bedrijfsbelasting, dienstjaar 1897/8, op 11 Juni 1898, en het voljaarsch kohier no. 2 der personeele belasting dienst jaar 1898op 13 Juni 1898 door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir ver klaard heden aan den ontvanger der Rijks directe be lastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn over gegeven. Alkmaar den 13 Juni 1898. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, A. MACLAINE PONT. Heden overleed tot onze diepe droefheidonze innicr geliefde echtgenootvader en behnwdvader, de heer JAC. HOEK, Hoofd der School in den ouderdom van ruim 52 jaar. Oudorp Uit aller naam 6 Juni 1898. Wed. J. HOEK—van der Woüde. Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. Na een langdurig doch geduldig lijden overleed heden, tot diepe droefheid van mij mijne kinderen en klein kinderen mijn innig geliefde echtgenoote ÜEELTJE DIEriBEER, in den ouderdom van ruim 60 jaren. Westgraftdijk, 12 Juni 1898.S. DE GEUS. Tweede Aankondiging. Bij vonnis den 10 Februari 1898 door de Arrondis sements-Rechtbank te Alkmaar bij verstek gewezen en den 18 Maart 1898 aan de persoon van de gedaagde be- teekend, is ten verzoeke van den man door echtscheiding ontbonden, het huwelijk den 7 Mei 1880 te Sijbecarspel gesloten tusschen Jan Trompetter, arbeider te lünk- huizen, en Jantje Kodder, mede haar verblijf hou dende te Knkhulzen. Alkmaar, De procureur van den eischer, 14 Juni 1898. Mr. H. P. M. KRAAKMAN. De DISTRICTS-COMMISSIE van het Fonds ter aanmoediging en onder steuning van de Gewapende IHenst in de Nederlandente Alkmaar maakt bekend dat zij op aanstaanden zal doen houden haar gewone JAARLIJKSC1IK COIiliECTK die zij in de welwillende liefdadigheid der ingezetenen bijzonder aanbeveelt. De Commissie voornoemd Mr. W. F. A. VERHOEFF Voorzitter. G. G. VONKSecretaris. Door den bouwkundige A. VIS te Oudkarspelzal op Dinsdag SI Juni 1898 worden aanbesteed; Het amoveeren en wederopbouwen van een WO»N- en KOFFIHHITIS voor den heer Jb. Blom te Broek op liangedijk alwaar van heden af bestek en teekening ter inzage liggen. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van de SCHEEMEER maken bekend, dat is uitgeloot het aandeel No. 2 van de leening ten laste van de Schermeer, aangegaan in het jaar 1893, hetwelk aflosbaar is op 1 September 1898 ten kantore van den Penningmeester des polders. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, Otorleek, Jb. BLOM Pz., Dijkgraaf. 11 Juni 1898. C. DEKKER Pz., Secretaris. Ondergeteekende, hoofd der school te in het bezit eener akte voor W18KIJADE, middelbaar onderwijs, wenscht in ge noemd vak privaatles te geven. LI M MEN. Witte's eerste soort zuiver Iop speciaal daarvoor gefabriceerdcl kruiken gebotteld, is alleen verkryg-l baar bij Café „de Amstel" ALK1BAAB, |(Kruik en capsule zijn steedsvan zijn naam voorzien.)!

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3