Ralph Denmead. No. 73. onderdste jaargang. 1898. WOENSDAG 22 JUNI. Stremming van verkeer. brug tegenover de Hofstraat Amsterdainsche Brieven. FEUILLETON. ALKIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlusi# g-, D o n d e r}d a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1. 3 Nummers f «,OG. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentien Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat het verkeer over de tot nadere aankondiging zal zijn GEStOTES. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 20 Juni 1898. C. D. DONATH, Secretaris. ICHtlTTEBU. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis der ingeschrevenen voor de Schutterij van dit jaardat de alphabetische naamlijst van de per sonen, die aan de loting van dit jaar zullen deelnemen voor een ieder ter visie ligt ter gemeente-secretarie, van heden tot den dag der loting, des morgens van 9 tot 2 uren, opdat een ieder in staat zou zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen die daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten, daarvan kennis te geven aan de Commissie voor de lo ting genoemd bij art. 11 der wet, met last om zich op Donderdag, 3® Juni 1898, namid. te 6 ure, te be vinden op het Raadhuis dezer gemeente, ten einde al daar voor den dienst der Schutterij te loten, en redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te qeven, alsmede om de bewijzen tot hare staving bij de wet gevorderd, voor zooveel noodig, uiterlijk binnen drie dagen na de loting over te leggen aan het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 20 Juni 1898. C. D. DONATH, Secretaris. SIX. De uitslag van de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten te Amsterdam is een treurige decep tie voor de liberalen. Van de 16 aftredende liberale Btaten-leden zijn er slechts 3 terstond herkozen uitge vallen zijn reeds de heeren mr. C. A. Oosman, J. H. A. A. Kalfif, jhr. mr. C. J. den Tex, (lid van Gedeputeer den) en mr. N. J. den Tex, terwijl de overigen in her stemming komen. Bij eerste stemming hebben de anti revolutionairen twee hunner eandidatenden heer F. G. Meilink, hoofd eener openbare lagere school in de Kleine Wittenburgerstraat en den heer D. Schut, lid van den gemeenteraad, doen zegevieren. Natuurlijk is het feit te betreuren, dat dergelijke be- trekkeljjk onbeteekenende mannen afgevaardigden vervan gen, die voor Amsterdam veel hebben gedaan en nog altijd hun vrijen tijd beschikbaar stellen voor het stedelijk be lang. De heer Kaliï heeft als voorzitter van .Liefdadig heid naar Vermogen" onnoemelijk veel gedaan tot ver betering van de armenzorg in de hoofdstad en weinig instellingen zouden er zijn te vinden, waaraan niet op door EDNA LYALL. 56) Macneillie was in den laatsten tijd zeer stil en bedrukt geweest, en Ralph vond het akelig, om over zijn eigen geluk te spreken, tegen iemand die zelf zoo terneerge slagen was. Met eenige moeite verbrak hij het ijs. »Ik zag juffrouw Ewart's nieuwen voogd, mijnheer Hereford, in de stad," begon hij. »Het schijnt dat zij bijna baar geheele fortuin verloren heeft, door die bodriegers van zaakwaarnemers. Er blijven haar slechts een paar honderd pond jaarlijks over, die gelukkigerwijze vastgezet waren en buiten het bereik van Sir Matthew." »Die schurkriep Macneillie uit. »Hij had dus de vermetelheid om haar fortuin in die rottige maatschappijen te steken, denk ik?" »Ja, maar er is geen kwaad, dat zijn goede zijde niet heeft. Het fortuin is weg, maar ook Sir Matthew. De nieuwe voogd heeft zijn toestemming gegeven tot ons engagement en vindt het volstrekt niet noodig, dat het zoo lang duurt. Hij is in de verte geparenteerd aan den Rijkskanselier en gelooft wel, dat deze er in zal toestemmen dat wij spoedig trouwen." »En wat zegt juffrouw Ewart er van Hebt je iets van haar gehoord »Ik heb haar gezien. Zij passeerde Londen op weg naar Ierland. Wel, zij denkt zeer verstandig over het geld. Zij had gehoopt, dat het ons van nut had kunnen zijn, maar beschouwde het evenals ikeenigszins als een hinderpaal, waardoor ons huwelijk uitgesteld kon worden. Goddank, er is nu niets meer, wat ons in den weg staat." Macneillie's ernstig gelaat helderde plotseling op. Hij lachte luidkeels over deze beschouwing van het verloren fortuin. »Heb je ooit zulke kinderen gezienzeide hij. »Zeg; waarvan denk je te leven een of andere wijze de aloude naam van den Tex is ver bonden. Intusschen is er in den uitslag van deze ver kiezing iets, dat nog somberder stemt. Er is duidelijk gebleken, dat de liberalen bij de tegenwoordige districts- verdeeling Hopeloos gedesorganiseerd zijn en dat 't ten eenenmale ontbreekt aan de zoo noodige macht om de tra»en op te beuren en do politieke gewetens wakker te schudden. De tegenpartij slaat daaruit goede munt en zet alle zeilen bij, getuige o.a. district VIII, waar op de dagen vóór de stemming de studenten van de Vrije Universiteit van den ochtend tot den avond bezig waren om stemmen voor hun candidaat te winnen. Zoo kon t in dit overwegend liberale district met zijn 2777 kiezers gebeuren, dat de heer Scnut met slechts 617 stemmen werd gekozen. Bij deze verkiezing zijn de gevolgen van de liberale onverschilligheid nog niet zoo vreeselijk. In de Staten hebben genoeg liberalen zitting, dan dat men den niet- vrijzinnigen de voldoening zou misgunnen om ook enkelen hunner partijgenoo ten daarheen af te vaardigen. Maar wat moet er van de toekomst verwacht worden Het volgende jaar staan wij voor de gemeenteraadsverkiezingen en wie zal zeggen, of ook niet binnenkort de kiezers voor de 1 weede Kamer naar de stembus zullen geroepen worden. Daar mee zijn veel grootere belangen voor de liberale partij gemoeid en, tenzij er een wonder gebeure, zullen deze verkiezingen de vrijzinnigen geheel onvoorbereid vinden. 't Is vooral in deze dagen, dat de herinnering weer wordt opgewekt aan mannen als A. C. Wertheim en den advocaat-generaal Jolles, die zich in verkiezingsdagen geheel gaven ter wille van de beginselen, welke zjj be leden. Er is wel eens gelachen om de heerschappij van het oppermachtige Burgerplicht" en 't werd wel eens voorgesteld, alsof deze kiesvereeniging slechts een candi daat had te proclameeren om hem een zetel te bezorgen, maar nu eerst komt de bewondering voor haar invloed, die de liberalen naar de stembus wist te drijven. Was maar iets van dat jeu sacré op de verschillende afdee- lingen overgegaan Waren er maar enkele politieke mannen met doorzicht en beleid, die richting gaven aan den strijd en met zaakkennis aanduidden, in welke distric ten deze of gene candidaat de meeste kans had. Nu is er van dat alles niets te bespeuren. In een meestal zeer slecht bezochte vergadering wordt maar de een of ander candidaat gesteld, niet zelden volkomen in strijd met alle electorale strategie. Daarna wordt de uit verkorene zoo goed als geheel aan zijn lot overgelaten en moet hij zelf maar voor de propaganda zorgen. Alleen een paar dagen vóór de stemming wordt volgens een verkiezings-schablone een advertentie naar de bladen gezonden en wordt wat met aanplak- en overplakbiljetten geageerd dan heeft men zich druk genoeg gemaakt. Men verbaast zich, ja lacht misschien minachtend over de vrienden des tegenstandersdie het vuur uit hun sloffen loopen ziedaar het beeld der mannen, die thans in Amsterdam aan het hoofd staan der kiesvereenigingen »Van mijn salaris, natuurlijk," zeide Ralph, »en van de tweehonderd pond, die Evereld nog overgehouden heeft." »Je bent nog veel te jong om een salaris in Londen te krijgen, eD, zelfs als wij er in slagen, daar een enga gement voor je te vinden, wie kan zeggen, hoe lang je het houdt Daarenboven is het leven en de huur veel duurder in Londen, en juffrouw Ewart is altijd aan het allerbeste gewend geweest." »Maar waarom spreekt u van Londen!" zeide Ralph. »Bent u van plan mij weg te zenden, wanneer ik trouw Macneillie keerde zich om, en keek hem eenigszins verwonderd aan. »Ik dacht natuurlijk, dat nu je bij mij eenige onder vinding hebt opgedaan, je bij de eerste gelegenheid weg zoudt gaan. Zoo gaat het altijd in de wereld. Je bent toch niet van plan, om je vrouw op onze reizen mede te nemen." Waarom niet Dat is dikwijls gebeurd. Men zegt, dat Harden's vrouw altijd met hem mede ging." »0, natuurlijk wordt het dikwijls gedaan, maar na het leven, waaraan juffrouw Ewart gewend is Ralph viel hem haastig in de rede. »Wij hebben alles nauwkeurig besproken, ik heb haar precies verteld, hoe het wezen zou, en zij verlangt reeds naar het genoegen, dat wij hebben zullen. Zij deed zelfs een zeer vermetel voorstel." »Wat was het vroeg Macneillie, zeer in zijn schik en tegen wil en dank vol belangstelling. »Haar oude vereering voor u is nog even sterk ah vroeger. Zij vindt, dat er niets zoo aangenaam zou zijn als voor u het huishouden te doen, en thee voor u te schenken. Vrouwen meenen altijd, dat zij zulke dingen beter doen wat een groote dwaling isDaarbij heeft zij het in haar hoofd gezet, dat u mij missen zoudt, wanneer wij andere kamers namen. Ik zeide haar, dat dit onzin was." »Neen," zeide Macneillie, »dat is maar al waar, mijn jongen, ik zou je vreeselijk missen. Maar daarom weet ik toch niet, of het wel billjjk tegenover jullie beiden is, om de eerste dagen van je huwelijksleven te bederven Ik word langzamerhand een echte brompot, dat is maar al te waar." om te zorgen voor het behoud en de uitbreiding der liberale beginselen. Heef wat schade en schande zullen noodig zijn om hen wijs te doen worden. Bovendien loopt men het zeer ern stige gevaar, dat serieuse mannen van groote bekwaam heid er de voorkeur aan gaan geven om zich buiten de vergaderzalen van land, Provincie of stad te houden en weigeren zullen een candidatuur te aanvaarden van een vereeniging, die niets doet om den mannen harer keuze een echec te besparen. Men zal zich dan met liberale representanten van den tweeden rang moeten behelpen, wat ook alweer aan het vrijzinnige beginsel nadeel zal doen. Tegenover al die laksheid is 't dubbel aangenaam enkele oogenblikken te wijden aan den arbeid van een onzer Raadsleden, die er voor bekend staat, dat hij zich van alles, waarvoor men zijn hulp inroept, met de grootste nauwgezetheid kwijt. Eenigen tijd geleden na de ontdek king van grove onregelmatigheden in het beheer van de Amsterdamsche Bank van Leenlng is de Raad tot de conclusie gekomen, dat het tegenwoordige systeem niet deugt en door een ander moet worden vervangen. Tot hen aan wie werd opgedragen, in deze richting werkzaam te zijn, behoorde ook de heer Zegcrs Vee- ckens, die ondanks zijn drukke notaris-bezigheden toch nog steeds tijd weet te vinden om de publieke zaak te behartigen. Men heeft hem wel eens verweten, dat hij zich te veel op den voorgrond dringt en te veel ophef maakt van zijn eigen arbeid, maar die eigenschappen neemt men toch gaarne voor lief, wanneer op stuk van zaken ook maar werkelijk iets wordt gepresteerd. Nauwelijks was de heer Veeckens door zijne benoeming geroepen zich meer in het bijzonder voor de Bank van Leening te interesseeren of hij is dadelijk allerwegen inlichtingen gaan inwinnen ten einde een helder begrip te krijgen van de eischen waaraan administratie en exploi tatie van dergelijke inrichtingen behooren te voldoen. Aan die roepstem werd in binnen- en buitenland ruim schoots gehoor verleend, zoodat ons Raadslid weldra stond te midden van een chaos van cijfers Hij is die gaan schikken en ordenen en vervolgens heeft hij zich gewaagd aan enkele conclusies, die verrassend belangwekkend zijn. Om iedereen in de gelegenheid te stellen daarover een oordeel uit te spreken heeft hij al zijne gegevens neer gelegd in een boekwerk, dat eerlang door een tweede en nog later door een meer afgeronde studie zal wor den gevolgd. 't Zou niet moeielijk vallen, daaruit twee of meer Am- sterdamsche brieven te distilleeren maar natuurlijk ligt dat niet in de bedoeling der redactie van dit blad. Daar om slechts enkele opmerkingen. 't Meest trof ons wel de slotsom, dat 't een dwaling is te meenen dat in ge drukte tijden 't meest van de Bank van Leening wordt gebruik gemaakt het tegendeel is juist waar. Wanneer de kleinhandel en de winkelnering.lijden aan slapte, heeft de Bank het minst te doenheerscht er daarentegen »U bent als een tweede vader voor mij geweest," zeide Ralph, »en Evereld weet dit; dus, wanneer wij u, zoo als zij zegt, niet tot last zijn Macneillie lachte. Wanneer zij met een brommig mensch als vijfde rad aan den wagen voor lief wil nemen, en belooft om het eerlijk te bekennen, wanneer zijn tegen woordigheid te lastig is en ze niet met hem harmonieert, dan zou ik niets liever willen, dan n beiden bij mij te hebben. Om je de waarheid te zeggen, Ralph, ik zie er tegen op om nu alleen te zijn. A propos heb je Jack Carrington iets hooren zeggen over zijn rol in het nieuwe stuk Brinton geloofde dat hij er niet mede tevreden was." Ja, ik hoorde hem zeggen dat zij niet geschikt voor hem was zeide Ralph. »Ik zie niet in waarom. Het schijnt mij juist een prettige rol toe." »Ik ben er volstrekt niet zeker van dat hij zijn enga- ment zal hernieuwen zeide Macneillie. »En wanneer hij vertrektzie ik niet in waarom jij niet eerste minnaar zoudt worden ik zou je salaris tot vijf pond in de week verhoogen. Maar dat blijft onder ons. Wat Carrington betreft hij is drie jaar bij mij geweest en zal waar schijnlijk gauw een goed engagement krijgen. Wanneer denken jullie te trouwen »In het voorjaar, wanneer het mogelijk is," zeide Ralph. »Ik zou nooit een lange verloving aanraden zeide Macneillie met een zucht. »Je hebt niet naar den raad van mevrouw Siddons geluisterd, maar alles welbeschouwd, zijn er op eiken leeftijd uitzonderingen, en Juffrouw Ewart is er één onder duizenden. Maar, ik heb je nog niet verteld, dat ik een brief van de kleine Juffrouw Ivy Grant gekregen heb waarin zij mij vraagt, of ik haar een engage ment kan geven en ik heb haar de rol van het Pransche meisje aangeboden. Zij schijnt er mij juist het gelaat voor te hebben." »Die rol zal uitstekend geschikt voor haar zijn zeide Ralph tevreden. »Ik ben big, dat de arme Ivy de Delaines verlaten heeftzij was te goed voor hen. Evereld zal blij zijn, dat zij bij het gezelschap komt." l11 Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1