Buitenland. Nederland. roote druktezoodat alles vlug van de hand gaat, dan wordt 't meest beleend door winkeliers. Dit verschijnsel, dat overal terug te vinden is moet waarschijnlijk op de volgende manier verklaard worden. Gaat 't den nering doende goed dan wordt er al spoedig toe overgegaan om kostbaarheden voor zich of de leden van het gezin te koopen waarbuiten men 't feitelijk best kon stellen. Komt er nu eens een wissel of moet op andere wijze het ingekochte spoedig betaald worden zonder dat op het oogenblik voldoende geld aanwezig is dan worden de preciosa tijdelijk daarvoor aangesproken. Kort daarna worden zij weer uitgelost en van de nog overige winst worden opnieuw weelde-artikelen gekocht die wellicht later weer tijdelijk verpand worden. Is de omzet daaren tegen gering en heerscht er een gedrukte stemming onder de kleine winkeliers, dan wordt in tijden van geldverle genheid overgegaan tot verkoop der weeldevoorwerpen tot de Bank van Leening wordt niet de toevlucht genomen, omdat men toch geen kans zietvooreerst de panden te lossen. Voor hen, die deze verklaring eenigszins gezocht noe men, diene dat de onverbiddelijk juiste statistiek het feit bewijst, zoodat daaraan niet te tornen valt. Merk waardig is dit zekeroppervlakkig zou men zeggen, dat de drukte aan de Bank van Leening evenredig toeneemt met de armoede. De onjuistheid daarvan is echter tege lijkerheid het bewijs, dat deze instellingen veel nut stich ten. Immers, hoe zal de winkelier, die geld te wachten heeft, maar 't op het oogenblik niet bezit, zich beter redden, wanneer hij zonder uitstel moet betalen Er wordt echter somtijds ook misbruik gemaakt van zulk een tijdelijke geldverlegenheid. Dat doen de zooge naamde clandestiene pandjeshuizen, die schijnbaar gemak kelijker geld geven, maar inderdaad van hunne cliënten halen, wat er te halen is. Zij hebben voorts het groote nadeel, dat zij de stedelijke Banken van Leening onder mijnen en bijna overal doen achteruitgaan. Zoo groot is dit kwaad, dat een der conclusies van mr. Zegers Veec- kens als volgt luidt«Blijkt het ondoenlijk bij het be staan der gemeentelijke Banken van Leening de pandjes huizen uit te roeien of althans zeer te verminderen, dan is m. i. proefondervindelijk bewezen dat het bedrijf on geschikt is en dan is op economische gronden het bestaan eener gemeentelijke Bank van Leening niet verdedigbaar." Wij mogen deze correspondentie niet eindigen zonder met een enkel woord melding gemaakt te hebben van de schitterende wijze, waarop de roei-vereenigïng „De Moop" haar vijftigjarig bestaan heeft gevierd. De wedstrijden, te dezer gelegenheid uitgeschreven, zijn goed geslaagd, al was 't ook te betreuren, dat de jubileerende vereeniging zelf niet beter voor den dag kon komen ten gevolge van ongesteldheid haror beste roeiers, waaronder haar president, den heer J. J. Blussé. Gelukkig was deze laatste weer in zooverre hersteld, dat hij, zoo al niet roeiende, dan toch speechende aan het feest, meer deren geur en kleur kon bijzetten. Voor de verschillende nummers waren dit jaar bijzon der fraaie prijzen uitgeloofd. Een daarvan, een kostbare beker, was beschikbaar gesteld door het dagblad »De Telegraaf" als bewijs van belangstelling voor de gezonde roeisport. In de sportwereld is deze attentie zeer ge waardeerd en wanneer daardoor nog weer in ruimeren kring bekend wordt, dat «De Telegraaf" zich beijvert haar sport-rubriek zoo actueel en volledig mogelijk te maken, kan het blad op stuk van zaken evenzeer tevre den zijn. Ook op die wijze laten »De Telegraaf" en «De Hoop" zich zeer goed combineereu. En onze Stads-drukkerij blijft behouden Zoo min het voorstel der heeren Wormser en Sterck om een proef te nemen met aanbesteding van het drukwerk der ge meente als het voorstel van B. en W. om een nieuwe drukkerij op de plaats der oude te bouwen, kon bij de Raadsleden genade vinden, nadat nog eens ernstig over de zaak was nagedacht. Feitelijk is er dus tot geen en kele verandering besloten, maar de discussies zullen toch zeker wel ten gevolge hebben, dat een nieuwe lap wordt gezet op het oude kleed. Totdat de waarheid van de gelijkenis uit den Bijbel ook hier bevestigd wordt en an dermaal een beroep zal worden gedaan op de wijsheid in het Prinsenhof. DU1TSCHIiA1VD. Het reisplan van den Keizer naar het Heilige Land is thans definitief vastgesteld. Do keizer komt den 26sten October te Haifa aan, na vooraf een bezoek te hebben gebracht aan den Khedive van Egypte. Van Haifa wordt een uitstapje gemaakt naar het meer Genezareth en naar Nazareth. De plechtige intocht des keizers te Jeruzalem is op 29 October bepaald den 30en gaat hij naar Bethlehem, en den 31 October wordt in de hoofdstad van Palestina de kerk van den Ver losser ingewijd. Over Konstantinopel en Boekarest keert de Keizer dan naar zijn rijk terug. De Duitsche Bondsraad heeft besloten aan Groot- Britannië en Ierland met al zijn koloniën en bezittingen, Canada uitgezonderd de behandeling op den voet van de meest begunstigde natie toe te staan. Dit besluit treedt in werking na 31 Juli a. s. als het handelsver drag tnsschen Duitschland en Engeland afgeloopen is. Over de gezondheid van Bismarck werden den laatsten tijd weder ongunstige berichten verspreid. De «Köln. Ztg." gelooft echter op gezag van dr. Schweniger deze geruchten te kunnen tegenspreken. De kluizenaar op Friedrichsruh lijdt aan een gewonen aan val van jicht, maar is overigens wel. EWGEliASTD. Naar de Daily News meldt, zou de hertog van Connaught, die thans een commando heeft in het Britsche leger, tot gouverneur van Canada worden benoemd. Trodd, de man die den aanslag beeft gepleegd op het leven van den Duitschen gezantschaps-secretaris te Londen, graaf Arco-Valley, schijnt niet wel bij het hoofd te zijn. In zijn brief aan het ministerie van binnenland- sche zaken vertelt hij, dat voor eenige maanden in een herberg getwist is over de stelling dat de Amerikanen en de Ieren Engeland slecht hebben gemaakt. Trodd ver zoekt in den brief den minister soldaten te zenden om de vijanden van het land te verslaan. Bovendien wil hij van de Amerikaansche regeering schadevergoeding eischen voor de beschimpingen der Amerikanen in de herberg. De verwarde inhoud van den brief wettigt ten volle het vermoeden, dat men hier te doen heeft met een waan zinnige. Trodd had een lijst met namen en adressen van ver schillende gezanten bij zich. FRAXKU1JH. Met 1 Juli eindigt de termijn van schorsing voor het invoerrecht op granen. Daar de broodprijzen niet aanmerkelijk zijn gedaaldheeft o. a. de departementale raad van de Seine (Parijs) den wensch uitgesproken dat de schorsing worde verlengd. De gemeenteraad van Havre heeft met algemeene stemmen hetzelfde gevraagd en tevens er op aangedrongen dat de invoerrechten op granen voor goed worden afgeschaft. Het wordt bevestigd dat de minister van oorlog, generaal Billot, aan den militairen gouverneur van Parijs, generaal Zurlinden opdroeg den heer Joseph Reinacn oud-afgevaardigde en ritmeester bij het territoriale leger, voor een Raad van Onderzoek te doen terechtstaan naar aanleiding van Reinach's bekend artikel in »Le Siècle'' over een opstel in de «National Review", waarin gezegd wordtdat men in Duitschland in zake Dreyfus de waarheid weeten dat Keizer Wilhelm elk oogenblik met documenten in deze voor den dag kan komen die voor eene geheele generatie het vertrouwen van het Fransche volk in de chefs van zijn leger zal ondermijnen. Reeds den 24 a.s. komt deze Raad van onderzoek bijeen. Dat «onderzoek" zal evenwel óók al weder niet loopen over het fond der auaestie maar alleen de vraag betreffen of de heer Reinach door dit artikel zich niet dermate aan de krijgstucht vergreepdat hij uit het leger dient verwijderd te worden. ITAME. In de den 18 gehouden Kamerzitting ver klaarde Di Rudini in de Kamer, dat het ministerie zijn ontslag heeft aangeboden met het oog op den parlemen tairen toestand, ten einde niet te anticipeeren op de ern stige vraagstukken van openbare orde, welke behandeld moeten worden. De koning behoudt zich zijne beslis sing voor. Di Rudini verzocht der Kamer dringend om de zitting te schorsen, met de bijvoeging, dat de president de Ka mer immers zal kunnen bijeenroepen, wanneer hij zulks noodig zal achten. De voorstellen van Di Rudini werden aangenomen en de zitting werd opgeheven. In den Senaat werd door Di Rudini een gelijke ver klaring afgelegd als in do Kamer. De Senaat verdaagde daarop zijn zitting. SI'AIIT JE. De toestand op de Philippijnen schijnt allertreurigst te zijn. Niet alleen, dat de ammunitie be gint op te raken, maar er begint ook gebrek te komen aan levensmiddelen. Een particulier telegram meldt, dat generaal Shafter zijn strijdmacht aan de kust bij Santiago heeft ontscheept hij zal onverwijld tot een aanval overgaan. De kolonne van generaal Nunez doodde 38 opstandelingen. Te Puerto Principi zijn 6 Spanjaarden gedood en 44 gewond. Uit Madrid wordt aan de «Temps" gemeld, dat Manila op het punt staat zich over te geven, hoewel de ministers het tegendeel verklaren. Men zegt, dat als Manila valt, de hoofdstad der Philippijnen verplaatst zal worden naar Illo. De koloniale regeering te Havana heeft veertien hoogleeraren der universiteit van hun ambt ontzet, om dat zij gevlucht waren uit vrees voor den oorlog. De Spaansche pers protesteert eenstemmig tegen de lasteringen der Amerikanen, betreffende de beweerde ver minking van lijken vau soldaten der Unie. Het spreekt wel van zelf, dat de onrustbarende be richten van het oorlogsterrein de toch al niet zeer gun stige stemming ten opzichte van het Spaansche konings huis niet beter maken. Volgens de Parijsche New-York Herald zou koningin Christina, vreezende, dat de positie van de kroon zwakker is door het gebrek aan sympathie van het Spaansche volk voor haar persoon, willen af treden als regentes, om op deze wijze iedere reden weg te nemen, die de Spanjaarden kunnen hebben om den jongen koning vijandig te zijn. Intante Isabella, de zuster van koning Alfonso XII, zon dan regentes moeten worden. De Koningin zelf zou met haar moeder en haar twee dochters Spanje verlaten. De Koningin moet dit voornemen hebben meegedeeld aan Sagasta, die er zich niet over uitliet, doch den mi nisterraad bijeenriep om met zijn collega's te raadplegen. Daarna zijn alle ministers der Koningin komen aanraden haar plan te laten varen. Zij meenden, dat een abdicatie -op dit oogenblik gelijk zou staan met een vlucht en een slechten indruk zou maken. Sagasta kreeg ten slotte ten antwoord «Ik geef toe, dat u gelijk hebt, maar ik geef daarom mijn plan niet geheel op. Ik stel het al leen uit." VEUEEAIGDE STATEST. Spreken de berichten in Spanje ontvangen reeds van eene ontscheping der strijdmacht van generaal Shafter, volgens de Amerikaansche bladen moet die landing nog plaats hebben. Verschillende pogingen om een geschikt punt om te landen te ontdekken, hebben bewezen, dat de kust over een lengte van 15 mijlen door de Spanjaarden bewaakt wordtmen zal dus door de kust te bombardeeren den geheelen omtrek moeten schoonvegen vóórdat de lancing veilig kan plaats hebben. De «Daily Mail" bevat een bericht uit Washington waar in gezegd werd, dat president Mac Kinley, de ministers Alger en Long, generaal Miles, admiraal Sicord en kapitein Mahan den krijgsraad in het Witte Huis bijwoonden en besloten tien duizend man troepen te zenden om de macht van generaal Shafter te versterken. Men gelooft dat de expeditie van Shafter zal landen te Daiquiri, acht mijlen ten oosten van Santiago. De ontscheping zal 12 uur duren en geschieden in samenwerking met tien duizend opstandelingen onder generaal Garcia. Na den aanval op Santiago zullen de voornaamste punten op Oost-Cuba bezet worden. Terstond daarna zal een inval op Portorico worden ondernomen. Het landingsleger zal 20,000 man sterk zijn, aangevoerd worden door generaal Miles en waarschijnlijk over drie weken vertrekken. De krijgsraad is overtuigd dat 200,000 man noodig zullen zijn voor den algemeenen inval in „Cuba. De president is voornemens nog 100,000 vrijwilligers op te roepen. Brand van een spoorbrug. Den 16 is dicht bij het Lehrter-station te Berlijn, een groote stremming in het verkeer geweest, 's Morgens was een groote schuit met stroo voor de Trammaatschappij langs de Spree te Berlijn gekomen en in strijd met de politieverordening vastgemeerd dicht bij de spoorwegbrug die over de Humboltshaven ligt, ter verbinding van den stadsspoorweg met het station. De wind dreef de schuit onder de brug en tegen halfzes, vermoedelijk door een vonk uit een locomotief, geraakte het stroo in brand. Daar niemand aan boord was, breidde het vuur zich snel uit, zoodat weldra de volle lading in vlam stond en ook het houtwerk der brug, die grootendeels van steen en ijzer gebouwd is, vuur vatte. De treinen konden nog intijds worden gewaarschuwd, maar weldra stonden er 40 aan weerszijden te wachten. Het duurde ruim een uur vóórdat de brandweer de schuit had verwijderd en de brug gebluscht. Eerst moest toen nog beproefd worden of de brug berijdbaar was, wat gelukkig wel het geval bleek te zijn. In de treinen zaten veel kiezers, die kwamen stemmen voor den Rjjksdag en door het oponthoud belet werden hun burgerplicht te vervullen. A T jr E H. Het «Alg. Hbl." kreeg de volgende telegram uit Indië: Gisteren is het tweede reservebataljon naar Segli terug gekeerd. De luitenant Tammes is licht gewond. Den 20 werd aan het Departement van Koloniën het volgende telegram ontvangen Den achttienden dezer is de colonne van kolonel van Heutsz uit de XII Moekims naar Segli vertrokken. Overal was bevolking teruggekeerd en arbeidende. Den negentienden kwam de colonne van overste Willems te Segli terug. Geringe tegenstand ondervonden in de heuvelterrein van Tjot Moeroeng en beschoten nabij Bambi. Zwaar gewond een matroos en licht gewond twee mili tairen beneden den rang van officier. Schipbreuk. Volgens een telegram uit Memel is de Nederl. tjalk «Margretha," kapt. Karsies, van Memel naar Bremen met een lading houtskool, bij Karkelbeck gestrand. De bemanning werd gered, doch de kapitein verdronk. De lading kan worden geborgen. Dat vogels niet altijd rustige plekjes uitzoeken om hunne nesten te maken, blijkt wel uit het volgende In twee werkmaustreinen, welke iederen morgen van New Barnet naar den Londensche City rijden is een waggon, in welks onderstel eenige spreeuwen hun nest hebben gebouwd. De vogels schijnen niets te geven om de beweging en het geraas van den trein op de reis naar de stad en terug. Te Haarlem heeft een paar roodstaartjes, op eenige, op elkaar gestapelde voetbankjes in den tuin van de buiten- societeit «Trou moet blyken," een nestje gemaakt, waarin thans sedert een paar weken zes jonge roodstaartjes liggen. Gymnastiek. Het Noordergewest van het Neaerlandsch Gymua- stiek-Verbond zal, met medewerking van vereenigingen uit Noordholland den 2 en 3 Juli a.s. eene openbare uitvoering te Leeuwarden houden, onder ander bestaande in een vereenigingswedstrijd in vrije oefeningen en per- soneelen wedstrijd in het hoog polsspringen. Te Koewacht (Zeeuwsen Vlaanderen) is den 16 brand uitgebroken in de woning van een werkman. De man en de vrouw waren op het veld, en drie kleine kinderen waren alleen in huis. Een klompenmaker uit de buurt zag eensklaps dikke rookwolken uit het huis komen. Terstond sloeg hij den ruiten stuk en, geholpen door anderen, mocht het hem gelukken de kinderen er uit te halen. Helaas, niet alle drie nog levend een knaapje van 4 jaar was reeds be zweken de twee andereu hadden ook ernstige brand wonden, doch men hoopt hen nog in het leven te houden. Limmen. In den nacht van den 19 op den 20 is afgebrand de bloemkweekerswoning van Jb. Schermer. De in de nabijheid staande schuur werd behouden. Ove rigens kon niets worden gered, ook niet van de andere bewoners, van het gezin van J. Mulder. Beide gezinnen moesten zich haasten in nachtgewaad het perceel verlaten. De brand is vermoedelijk begonnen bij Schermer. Beiden waren verzekerd. Amsterdam. Den 20 heeft een zeer droevig onge luk plaats gehad in de Nieuwe Leliestraat alhier. Een bewoner van de derde verdieping zou verhuizen en een ledikant neerlaten. Daar hij niet bij het hijsehblok kon, ging hij in de vensterbank op een tobbe staanzijn negenjarig zoontje zou hem aan het been vasthouden bij dit gevaarlijk werk. Ongelukkig gleed de man uit en zijn zoontje, dat hem vast bleef houden, viel toen met den vader op straat. Beiden werden in hoogst bedenkelijkon toestand opgenomen en per brancards naar het Binnen- Gasthnis gebracht, alwaar de man spoedig is overleden. Naar het Binuen-Gasthnis is vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen een conducteur van de Noord- Hollandsche stoomtram, die te Edam tnsschen de machine was geraakt en per stoomboot naar hier was overgebracht. Zaterdag vertrok van Amsterdam de sleepboot «Maarten Tromp" met vier groote stoomketels en een stoomhouder op sleeptouw. Tusschen Marken en Enkhui zen braken de sleeptrossen waardoor een stoomketel zonk op 13 voet water dwars van Eaam. Na veel moeite ge lukte het de overige ketels en den stoomhouder wederom op sleep te krijgentusschen Enkhuizen en de Yen braken de slepers echter opnieuw, waardoor de ketels en stoomhouder op drift gingen en tegen den dijk dreven. Up den gezonken ketel ligt een boei. Een en ander was bestemd voor een fabriek te Andijk. Te Zaandam worden pogingen in het werk gesteld tot het oprichten van een Ziekenhuis. Een voorloopige daartoe gevormde commissie van 12 leden heeft zich uitgebreid tot een 100-tal personen van allerlei rang en stand, die in de eerste plaats zullen trachten vol doenden financieelen steun te erlangen. Men heeft berekend, dat jaarlijks door de gemeente Zaandam ongeveer f 2400 en door een plaatselijke Vereeniging aldaar een bedrag van f 1200 aan verpleegkosten in ziekenhuizen elders wordt betaald, en meent ook daarin eenige aanleiding te vinden tot het wenschelijke eener dergelijke stichting.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2