Stadsberichten. Kantongerecht te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Arnhem. Bij het exerceeren van het korps rij dende artillerie op de Kempenbergerheide vielen den 16 de zes voor een stuk geschut gespannen paarden waar door hunne berijders, die eveneens op den grond terecht waren gekomen het stuk geschut boven op zich kregen. Een kanonnier werd ernstig aan het been gekwetst waar door zijne opneming in het militair hospitaal noodig was, de andere manschappen en de paarden bekwamen weinig letsel. Een der dames die gewond werden bij het tram ongeluk te üneek heeit tegen de Nederl. Tramw. Mij. eene vordering ingesteld van f 20000. De toestand dezer gewonde is zeer bevredigend de dame wie een been geamputeerd is en het andere op drie plaatsen is gezet zal dit laatste waarschijnlijk behouden. (N. Gr. Ct.) Bloedvergiftiging. De heer van der Slikke opzichter der visscherij- politie te Bergen-op-Zoom, heeft uit de Schelde het in staat van ontbinding verkeerend lijk van een onbekend persoon opgehaald. Bij het uit het water halen had de heer van der Slikke het ongeluk zich aan de hand te verwondenwelke kort daarna hevig opzwol. Terstond werd een geneesheer ontboden en deze constateerde ern stige bloedvergiftiging. Schagen. Den 18 werden in de openbare lagere school de eereblijken uitgereikt aan de leerlingen, die gedurende het afgeloopen leerjaar minder dan 5 wille keurige verzuimen hadden gemaakt. Bovendien ontvingen een 23-tal kinderen, die de hoogste klasse hadden door- loopeneen of ander stoffelijk geschenk naar keuze horlogeketting, passerdoos, werkdoosje, dictionnaire, enz. Aan 295 leerlingen werden in tegenwoordigheid van den burgemeester en andere autoriteiten de eereblijken uitge reikt. Ook aan de r.k. school zal van gemeentewege over een paar weken voor het eerst eene dergelijke uitreiking plaats hebben. De 20 had de jaarlijksche kermispaardenmarkt plaats. Een 200-tal paarden werden ter markt aangebracht. De handel in werkpaarden was vlug. Spanbroek. Tot molenmeester van den polder de Lage Hoek is gekozen de heer A. Over, te Heerhugowaard. Winkel. Den 17 had het bijna 4jarig zoontje van den landbouwer A. K., wonende in den Groetpolder, onder deze gemeente het ongeluk van een bijna volbe- laden hooiwagen te vallen met het noodlottig gevolg dat de wielen daarvan over zijn lichaam gingenten gevolge waarvan het na eenige uren is overleden. Oterleek. De nieuwe brug over de ringvaart wordt aan de dorpszijde 35 c.M., aan de Schermerkant 10 c.M. lager. De hoofden zullen een meter breeder worden. De kluften worden merkelijk opgehoogd en verlengd. Het werk vordert goed. Hadden de vorige palen onder het fundament 1.70 M. lengte, thans worden er palen van 7 M. voor gebruikt en nog is geen vaste bodem merkbaar. De ontvangsten van de onderlinge schroefstoom- bootdienst „Landsmeer en de lip" bedroegen in de afgeloopen maand f 1398,275, vervoerd werden: 9791 passagiers 1911 emmers melk 686 handkarren. Te Hoofddorp waren den 16, 68 paarden tei keuring voor het Stamboek aangegeven waarvan er 34 zijn ingeschreven. Boven karspel. Den 17 heeft de eerste steen- legg'ng voor het nieuw te bouwen raadhuis plaats gehad, rn tegenwoordigheid van burgemeester gemeenteraads leden en eenige belangstellenden. De eerste steen werd gelegd door Aafje Boon dochter van den len wethouder en G. Kooimankleinzoon des burgemeesters. De bur gemeester legde den tweede en vervolgens de andere aanwezigen ieder een steen. Op den eersten steen werd voor het werkpersoneel een feestgave gelegd. Avenhorn. Naar men uit goede bron verneemt, zullen de heeren Frans Bakker en Pieter Mantel, kaste leins alhier in den loop der maand Augustus a.s. een omnibusdienst openen tusschen Hoorn en Avenhorn. De uren van vertrek zullen waarschijnlijk zijn (dagelijks behalve Zondagsj van Hoorn 's morgens 9 ure; van Aven horn 's middags 3 ure. (Woens- en Zaterdags middags 2 ure.) Amsterdam. Een firma alhier heeft niet minder dan 100000 feestinsignes in bewerking versierd met de beeldtenis van H. M. de Koningin deze insignes zullen kosteloos beschikbaar worden gesteld voor weeshuizen van alle gezindten. Door regenten van het Centraal-Israëlitisch Wees huis te Utrecht is besloten, ter herinnering aan het in huldigingsjaar drie weezen kosteloos in het gesticht op te nemen. De vorige week werden bestuurderen van de »Ver- eeniging tot ondersteuning van behoeftige visschers en hunne nagelaten betrekkingen" te Hatwijk aan Zee verrast door de aanzienlijke gift van een effect van 1000 gulden rentende 3y2 Pct- De gever of geefster is on bekend. Te 's-Hravenhage is tentoongesteld het naar het leven geschilderd portret van Hare Majesteit de Koningin door den Haagschen kunstschilder Willy Martens. Deze schilderij is bestemd om in het paleis te Weltevreden te prijken en de opdracht daartoe werd den kunstenaar korten tijd geleden door den minister van koloniën ge geven. Het levonsgroote beeld van de Vorstin maakt een zeer aangenamen indruk daar de kunstenaar er in geslaagd is het liefelijke en jeugdige in overeenstemming te brengen met de majesteit van de figuur, en de gelijke nis van het gelaat wordt zeer geroemd. Laatste Berichten. Uit §panje. MADRID, 20 Juni. De bladen zeggen dat de minis terraad zich gisteren bezig hield met de bespreking van de neigingen tot vrede in de Vereenigde Staten merkbaar, evenals onder zekere personen in Spanje. Zij voegen er bij, dat het land alle voorwaarden zal afwijzen, waardoor Spanje niets en de Vereenigde Staten alles krijgen zouden: voor Spanje is de vrede slechts mogelijk onder eervolle voorwaarden, en met behoud der koloniën. PARIJS20 Juni. De T e m p s ontvangt uit Madrid het berichtdat de ministers alle geruchten van crisis tegenspreken. Het kabinet zal elke interpellatie over den oorlog, als ontijdig, weigeren te beantwoorden. De regeeriug is vol daan over de operaties op Cuba, maar verkeert in on gerustheid over Manilla. Men blijft gelooven, dat generaal Augusti de bezetting der stad Manilla door de equipages van alle Europeesche en Japansche oorlogsschepen zal vragen. Op de Phillppijnen. HONGKONG, 20 Juni. Het Amerikaansche advies jacht »Zafiro," vrrtrokken van Manilla 7 Juni en heden alhier aangekomen, ligt voor anker in de Chineesche wa teren. Het bracht het bericht mede, dat de opstande lingen 4000 Spanjaarden gevangen houden. Een duizend tal opstandelingen nam den 14den Juni de stad Dalanga in. Herhaaldelijk breken branden uit in Manilla er. Ma- late. Dertig carabineros, die trachtten te deserteeren, werden den 15den Juni in hechtenis genomen en doodgeschoten. Aguinaldo deelde aan den Amerikaanschen consul mede, dat de opstandelingen zich voorstellen een voorloopige regeering in te stellen, voornamelijk met het oog op de aaneensluiting. Zij wenschen echter, dat de Philippijnen een Ameri kaansche kolonie zullen worden. De Spanjaarden lieten den kruiser »Cebu" zinken in den mond der rivier de Pasig, om den ingang ervan te blokkeeren, De Ameri kanen melden, dat de betrekkingen tnsschen de Duitsche en Fransche eskaders zeer vriendschappelijk schijnen te zijn. Het Spaansche eskader. WASHINGTON, 20 Juni. De regeering ontving een telegraphisch bericht, dat het eskader van admiraal Ca- mara in een Spaansche haven is teruggekeerd. JHcgelwedstriJd in „de Unie". De stand van den korpswedstrijd was Zondag, den 19, als volgt »Harmome", Leiden, 293 punten; »de Kroon", Haar lem 278 p. »Alcmaria Victrix", Alkmaar, 257 p. x>B. A. L.", idem, 251 p.; »de Harmonie", idem, 224 p. Jonge krachten I", Amsterdam, 284 p. „A. F. G. V", id. 266 p. Amsterdam'', id. 259 p.«Oranje kegel- club" id. 259 p.»Koekoek I", id. 254 p. Vriend schap", id. 246 p.; «Nooit Gedacht", id. 244 p. »Odi'', id. 241 p.; »Sphaira", id. 240 p. »G. G. P. I", id. 235 p. «Poedelhaat", id. 228 p.«Jonge krachten II", id. 227 p. «Wilhelmina", id. 211 p.; »G. G. P. II", id, 186 p. Benoemd tot onderwijzer aan de R. K. jongensschool alhier, de heer H. Henter te Edam. Toonkunst. In de algemeene vergadering der Maatschappij te Bussnm op 18 Juni j.l. werd de aanvraag der afdeeling Utrecht om een crediet van f 2800 voor het houden van een driedaagsch muziekfeest in 1899 met 42 tegen 23 stemmen verworpen. Ten gevolge van dit votum heeft de afdeeling Alkmaar de voorkeur voor het houden van een huishoudelijk muziekfeest en bestaat kans op een waar dige viering van haar 25jarig bestaan met een groot leestcoucert in Juni 1899. De orkestbegeleiding zal dan waarschijnlijk worden opgedragen aan het Utrechtsche orkestdirecteur de heer Hutschenruijter. Badhuis Witte Mruig. In de week van 12 tot 18 Juni zijn in het badhuis van «het Witte Kruis" genomen 39 kuipbaden, 75 regen- baden le klas 173 regenbaden 2e klas, totaal 287 baden. Vergadering van onderwijzers en onder wijzeressen. Met een enkel woord werd in een vorig nummer reeds een overzicht gegeven van de voordrachtdoor den heer C. van Buïjsen, leeraar aan de Cadettenschool alhier, gehouden op de vergadering van onderwijzers en onder wijzeressen die den 15 hier ter stede plaats had. De uitgebreidheid van het verslag dier vergadering nood zaakte ons voor dat nummer tot beknoptheid. Daar het onzen belangstellenden lezers ongetwijfeld aangenaam zal zijn, den inhoud dier voordracht uitvoeriger te vernemen, doen wij onderstaand een uitgebreider overzicht volgen Als onderwerp had spreker gekozen «de waarde van hypothesen op het gebied der natuurkunde." De eischen waaraan een goed gestelde hypothese moet voldoen zijn 1° dat zij op een eenvoudige gemakkelijke wijze de ver schijnselen verklaart, waarvoor zij is uitgedacht en 2°. dat geen enkel verschijnsel in tegenspraak komt met de hypothese of met een uit haar afgeleide gevolgtrekking. Door enkele voorbeelden trachtte spreker aan te tooneu dat de vele hypothesen, die in de natuurkunde voorko men, van zeer groote beteekenis zijn, aangezien zij abso luut noodig zijn om een duidelijk inzicht in het mecha nisme der verschijnselen te verkrijgen. Hoezeer de natuur kundigen steeds zullen trachten de wetten te vinden, die de verschillende verschijnselen beheerschen, toch is dit nog niet het einddoel waarnaar men streeft, aangezien geen enkele wet ons het mechanisme van eenig ver schijnsel leert kennen. Door het stellen van een of andere hypothese kan meu veelal dieper in den aard van het verschijnsel doordringen. Als voorbeeld haalde spreker aan de temperatuurs-verhooging die een gas bij samen drukking ondergaat en die aan te toonen is door middel van de zoogenaamde vuurpomp. Dit verschijnsel is geheel in overeenstemming met de wet van het behoud van arbeidsvermogen, zelfs kan, met behulp van deze wet, in een bq.^ald geval de temperatuursverhooging berekend worden, doch wil men weten waarom het hier opgeofferde arbeidsvermogen bij het te voorschijn treden den warm- tevorm kiest, dan moet men zijn toevlucht nemen tot het stellen van twee hypothesen, n.l. 1° dat elk gas evenals ieder lichaam uit moleculen bestaat, die bij een gasvor mig lichaam zich nagenoeg rechtlijnig bewegen in de ruimte waarin zij opgesloten zijn, en 2°. dat warmte arbeidsvermogen der moleculen is. Nu verklaart zich, dat bij het naar binnen drijven van den zuiger door het groo- ter worden der snelheid van de tegen den zuiger bot sende moleculen de temperatuur van het gas stijgt. Men verkrijgt daardoor een duidelijk inzicht in het mecha nisme van het verschijnsel. De hypothese, dat alle lichamen uit moleculen en ato men zijn opgebouwd, werd door den spreker uitvoerig besproken. Deze hypothese, in het begin dezer eeuw door Dalton gesteld, is langzamerhand eenigszins gewij zigd geworden. Aanvankelijk nam men tnsschen de mo leculen van een lichaam aan het bestaan van aantrek kende en afstootende krachten, die bij een vast en vloei baar lichaam elkaar in evenwicht hielden, terwijl bij gasvormige lichamen de afstootende krachten de overhand hadden. Vandaar het streven der gassen om hun vo lume te vergrooten, vandaar ook de drukking, die een gas uitoefent op de wanden van het vat, die zich tegen de uitbreiding verzetten. Langen tijd was deze theorie voldoende om zich rekenschap te geven van de overeen komst en het verschil der aggregaats-toestanden. Nadat echter de leer van de energie geleid had tot een me chanische theorie van de warmte, werden de voorstel lingen omtrent het wezen der aggregaats-toestanden ge wijzigd. Men behield de onderstelling van aantrekkende krachten werkzaam tusschen de moleculen der lichamen, doch de afstootende krachten liet men vervallen. In de plaats daarvan kwam het denkbeeld, dat de moleculen in levendige beweging verkeerden, en dus kinetische energie bezaten. Zoo ontstond, gesteund op de atomis tische hypothese, de kinetische gas-theorie, die als een model van volledige behandeling van een natuurkundig onderwerp kan gelden. Spreker toonde dit uitvoerig aan voor de wet van Boyle, hoe deze langs proefonder- vindelijken weg door Boyle in 1679 ontdekt was, hoe in deze eeuw eerst door Pouillet en daarna door Regnault, Amagat en anderen afwijkingen gevonden werden, die de gassen van deze wet vertoonen, en hoe eindelijk Prof. van der Waals langs theoretischen weg een verklaring voor deze afwijkingen wist te geven. Spreker besprak vervolgens do hypothese die het be staan van ether een zeer ijle stof waarvan men aan neemt dat zij de geheele aan ons bekende ruimte vult, tot grondslag heeft. De groote waarde van deze hypo these werd in het licht gesteld door het feit dat daardoor de grenzen tusschen de verschillende verschijnselen al meer en meer verdwijnen en dat het bijna buiten twijfel is dat de verschijnselen van licht, van stralende warmte, van electriciteit en van magnetisme uitingen zijn van eenzelfde grondoorzaak n.l. trillende beweging in den ether. In deze richting valt ook de hypothese eenige jaren geleden door Sir William Thomson gesteld om het wezen der stof te verklaren. Deze neemt aan in zijn zoogenaamde werveltheorie dat de moleculen van een lichaam niets anders zijn dan wervels en draaikolken in den ether, die door hunne snel ronddraaiende bewegingen weerstand bieden tegen elke verplaatsing en daardoor ook de eigenschappen van hardheid en sterkte vei toon en welke men moet aannemen voor de moleculen. Ten slotte eindigde de spreker met mede te deelen dat hij zich slechts tot de bespreking van enkele hypothesen had moeten beperken daar hij gelet op de vele punten die nog op de agenda voor deze vergadering voorkwamen, meende de vergadering met dit onderwerp niet langer te mogen bezig houden. GETROUWD. 19 Juni. Johannes Jacobus van Giesen en Elisabeth Mar- garetha Keesen. GEBOREN. 19 Juni. Gerardus Albertusz. van Jacob Weber en Grietje Tamis. 20 Catharina Gaugericad. van Caspar Lorenz Himmelreich en Johanna Maria Willebrands. Arie z. van Jan Nierop en Jansje Ooms. OVERLEDEN. 20 Juni. Petrus Hendrikus z. van Cornelis Kaandorpen Cornelia Alida Maria Raavesruim 16 m. 21 Jan Engelz. van wijlen Nicolaas Hendrik Volder en Cornelia Hoenson13 j. en 11 m. Zitting van 17 Juni 1898. P. B., Alkmaar, overtreding boter wet, f 3 boete of 2 dagen hecht. C. Gr., Rijp, D. J. S., Heiloo, P. N., W. v. H. en A. Sn., Alkmaar, dronkenschap, de le f 2 boete of 2 dagen hecht., de 2e en 4e ieder f 3 boete of 2 dagen hecht., de 3e f 5 boete of 3 dagen hecht., de 5e 7 dagen hecht. E. Z. Az., Castricum, visschen in gesloten tijd, f 1 boete of 1 dag hecht. J. W., Oterleek, overtreding jachtwet, vrijgesproken. J. M., Schagen, B. H., Alkmaar, J. Wj, Oude Nie- dorp, D. V., Heerhugowaard, en C. S., Oterleek, over treding provinciaal reglement, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. J. v. R. en J. P., Alkmaar, in een boom klimmen, de le f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e f 2 boete of 2 dagen hecht. O. KL en K. BI., Zuidscharwoude, A. R., O. V., J. P. en H. B., Alkmaar, straatschenderij, de le en 2e vrijgesproken, de overigen ieder f 1 boete of 1 dag hecht. L. D., Beverwijk, P. D., H. N., W. S., C. E. en A. S., Alkmaar, A. V. en C. S., Zuidscharwoude, J. S., Oterleek, J. B., Bergen, M. Z., St. Pancras, J. N., G. N. en D. A., Limmen, overtreding politie-verordening, de le3e, 5e, 6e 8e11e, 13e en 14e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 4e 2 maal f 0.50 boete of 2 maal 1 dag hecht., de 7e en 12e ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. Zitting van 21 Juni 1898. T. G., Egmond aan Zee, diefstal, 4 dagen gev. W. v. D., Castricum, mishandeling, 1 week gev. J. B., Hoogkarspel, mishandeling, 3 weken gev. J. K., Hoorn, beleediging en mishandeling, 5 dagen gev. W. M., Enkhuizen, wederspannigheid, beleediging en mishandeling, 1 maand gev. H. N., Oostwoud, mishandeling, f 5 boete, subs. 2 da gen hecht. L. E., zonder vaste woonplaats, (in hechtenis), bede larij, 5 dagen hecht, en 1 jaar opzending naar een bede laarsgesticht lt KWIM^KVIVti. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingeze tenen der gemeente, dat de voljaars kohieren Ns. 3 en 4 der personeele belasting dienstjaar 1898 op 20 Juni 1898 door den directeur der directe belas tingen in Noordholland executoir verklaard, heden aan den ontvanger der Rijks directe bela-tingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Alkmaar, Het hoofd van het Bestuur voorn., 21 Juni 1898. A. MACLAINE PONT.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3