Toelating Borger- en Meisjesschool. Stadsberieliten. BURG E R LIJKE STANDT 10. Stallen, waarin tubercnleuse dieren gestaan hebben, bondig en herhaaldelijk met sublimaatoplossing te ont- smettten, alsmede alle stalgereedschap. 11. Pas aangekocht vee vóórdat men het in den grooten veestapel brengt, twee of drie maanden lang in een afzonderlijken stal onder te brengen, totdat men over tuigd zijn kan, dat het volkomen gezond is. 12. Gezonde runderen moeten een goed geventileerden stal tot verblijf hebben en daarin zuivere lucht kunnen inademen. (Landbouwweekblad.) Haringcarspel. Van de 288 kiezers voor den gemeenteraad werd door 150 hunne stem uitgebracht voor de verkiezing van één lid op den 21. Hiervan waren 6 van onwaarde. Van de 144 geldige stemmen verkregen de heeren J. Smit Wz. 61 stemmen, W. de Jongh 41, en J. Weel en A. Kroon ieder 21 stemmen. Derhalve herstemming tusschen de heeren J. Smit Wz. en W. de Jongh. Den 21, des avonds, is een vierjarig dochtertje van den landbouwer Hoogland in den polder Koetenburg in een onbewaakt oogenblik achter de ouderlijke woning in een sloot gevallen, en eenige oogenblikken daarna leven loos opgehaald. Tot voorzitter van het bestuur van den Zuid-Wij- kermeerpolder is gekozen de heer K. J. O. del Court, te V else n. Te Purmerend zal de afslagmarkt van groenten aanvangende Vrijdag 24 Juni voortaan weder ge regeld gehouden worden eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag. Vorst. Op enkele plaatsen in Friesland heeft het Zater dagnacht sterk gevrorenhier en daar hebben de te veld staande gewassen, zooals aardappels en boonen, ge ducht geleden. Amersfoort. Aan den Leusderweg alhier, is een zes-jarig zoontje van Mej. Wed. Ottenhof, dat daar speelde, door een fourage-wagen der veld-artillerie over reden. De kleine was terstond dood. Haven te Scheveningen. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft den 21 aangenomen met 35 tegen 3 stemmen het voorstel van B. en W. om, zoodra het Rjjk besloten zal hebben den aanleg van de buitenhaven van Scheveningen voor zijne rekening te nemen en de Staten van Zuid-Holland 3 ton subsidie zullen verzekerd hebben, over te gaan tot den aanleg van een buiten- en binnenhaven van Scheveningen overeenkomstig het plan der zeehaven-commissie. Nauwelijks was dit besluit bekend geworden, of aller- wege werd in Scheveningen gevlagd. De straten waren vol menschen, die luide hun vreugde te kennen gaven, en jubelend allerlei feestliederen aanhieven. Corporatiën van werklieden van verschillende aanverwante vakken van reederij en visschery hielden optochten met borden, waarop: Hulde aan de voorstanders der haven.'' Op de reederssociëteit »Neptunus," die voor deze ge legenheid voor ieder toegankeljjk en geïllumineerd was, werd feest gevierd. Do Vereeniging »Scheveningens Belang" zond het vol gende telegram aan den Gemeenteraad te 's-Gravenhage »De Vereeniging zegt u dank voor heden genomen be sluit in zake haven." Het uitvoerend comité van de adres-beweging in zake de haven heeft zijnerzijds een adres aan den gemeente raad vastgesteld, waarin het vurigen dank betuigt voor het gewichtig besluit dat genomen is. Het verklaart maar al te goed te beseffen, wat het in deze verschuldigd is aan de zeehaven-commissie uit den Baad en aan den voorzitter, den heer Gevaerts van Si- monshavenopenlijke hulde brengt het aan den spoed, waarmede die zaak door de commissie is behandeld. Het bestuur van de adres-beweging heefc ook een te legram van dankbetuiging gezonden aan den voorzitter van den gemeenteraad, den heer Gevaerts van Simons- haven. De vergadering, waar het adres aan den gemeente raad werd behandeld, werd besloten met een betuiging van hulde aan Hare Majesteiten voor de betoonde belang stelling in de havenquaestie. Te liaarn zal het electrische licht deze week in gebruik worden genomen. De meeste openbare gebou wen en verschillende villa's zijn aangesloten. De meesterknecht H. Breukels, in de stoomlijnbaau »Noord-Holland" te Edam, heeft het feit herdacht, dat hij vóór 50 jaar aldaar in dienst trad. Hij ontving van de directie prachtige geschenken, en ook van andere zijden vielen hem blijken van waardeering te beurt. Indertijd herdacht de vader van dezen meesterknecht óók zijn 50- jarig jubilé in dienst van dezelfde directie. Veehandel In Friesland. In melke- en kalvekoeien is de handel iets leven diger was voor eenigen tijd het aanbod grooter dan de vraag de aanvoer is nu beduidend minder. Holland trekt weer meer dan vroeger, zoodat meer rundvee der waarts wordt uitgevoerd. De prijzen zijn echter niet veel veranderd, zoodat de verkoopers nog niet geprofiteerd hebben van den vlug geren handel. Ook in vette koeien is meer handel met stijver prijzen, en als gevolg daarvan want ook 2a soort vet rund vee is grager is ook de handel in stieren vlugger met beter prijzen. het geraas heensliepen. Gewoonlijk was hij na twee voor stellingen zoo uitgeputdat hij nauwelijks zijn oogen open kon houden maar in dezen nacht was bij te opgewonden, om maar zelfs voor een oogenblik in te dommelen. Het licht was laag gedraaid en in het halfduister zag hij visioenen van Evereld voor zijn geest verrijzen. Zij was weer een klein meisjein een zwart jurkje en met zacht blond haar, dat om hare schouders golfde. »Heb je geen honger vroeg zij hem vertrouwelijk toen zij vreemden en toch reeds eenigszius vrienden samen in het sombere, groote salon te Londen stonden. Weer zat zij naast hem op de trap, een lieflijk, klein wezentje in het wit gekleed en ijspudding etendedie Geraghty hun gegeven had. »Ik geloof zeker, dat jou vader en de mijne van avond samen zullen spreken," zeide zij met eene uitdrukking in hare blauwe kijkers, alsof zij in die geestenwereld zien kon, waarvan zij sprak. Wordt vervolgd. Er zijn stieren verkocht tegen ongeveer 22ct. het Kilo. In gemeste kalveren is de handel in één doen met vrijwel even hooge prijzen; de afzet naar Engeland en Holland was niet grooter. In wolvee is de handel over het geheel stadig. Melk- schapen, die veel aangevoerd worden, brengen bij stag gen handel niet hooge prijzen op. In vette schapen en dito lammeren gaat het vlugger de markt te Londen kwam in de laatste dagen met ta melijk goede prijzen af. »Drnk'' is echter de handel niet. Ook in jonge lammeren is de handel niet meer druk te noemen de Hollandsche, Groningsche en Priesche veehouders zijn van dit vee voorzien. De handel in vette varkens en biggen gaat drukker, in jonge biggen vrij kalm. De aanvoer was 120 ossen en stieren, 300 vette koeien, 400 melke- en kalvekoeien, 100 pinken, 600 vette kal veren, 150 nuchtere kalveren, 500 vette schapen en lam meren, 700 melke-schapen, 600 lammeren, 130 vette var kens, 200 vette biggen, en 300 jonge biggen. De prijzen zijn vette koeien le qualiteit 27—29 ct., 2e qualiteit 2426 ct., stieren 18 22J/a ct., vette kal veren 26—31 ct., vette schapen 24—251/s ct., vette var kens 16181/2 ct., Londensche biggen 15 18 ct., alles per 1I2 K.G. Melke-koeien f 100f 165, kalve-koeien id., pinken f 40—75, nuchtere kalveren f 5f 8, melke- schapen f 11f 17, lammeren f 7f 11, magere var kens f 20—f 40 en jonge biggen f 1 gemiddeld per week. B e n o e m d tot dijkgraaf van den polder Enge- Wormer, de heer G. Battem. laatste Berichten. MADRID, 22 Juni. De pers protesteert tegen het on juist bericht, uit Gibraltar verzonden, van de voornemens der Koningin-Regentes om ai te treden. De Regentes, die het voorbeeld gaf van waardigheid en energie, is besloten haar plicht te blijven vervullen. De regeering heeft geen enkel bericht ontvangen waarin mededeeling wordt gedaan over den aanval op Santiago. Officieele berichten melden, dat naar schatting een twintigduizend man Amerikaansche troepen gereed zijn om te landen. De regeoring heeft groot vertrouwen in de generaals Linares en Parja, die zich te Santiago bevinden. De berichten voegen er bij dat groote geestdrift heerscht in het leger en onder de bevolking allen zijn besloten den inval der vreemdelingen af te slaan. De nationale inschrijving heeft reeds meer dan 22 millioen pesetas opgebracht. NEW-YORK22 Juni. De ontscheping van het leger van generaal Shafter is begonnen bij Daiquiri, zeventien mijlen oostelijk van Santiago. De vloot beschoot inmiddels verschillende versterkte punten ten westen en ten oosten van Santiagohet was noodig de Spanjaarden daaruit te verdrijven lvorens naar Santiago kan worden opge rukt. Er is een goede weg naar Daiquiriwelke plaats over vloedig voorzien is van drinkwater. Men zegtdat de troepen twee dagen in de open lucht zuljen moeten blijven. WASHINGTON, 22 Juni. Alger ontving hedenavond een telegram van generaal Shafter, afgezonden uit Playa- deleste en meldende, dat de troepen met succes te Dai quiri geland zijn. A T J E H. De Indische correspondent van het »N. v. d. D." seint van 21 dezer j> Gisteren kwamen twee compagniën van de Selimoen- colonne, vergezeld van kapitein Van Daalen, over zee te Oleh-leh en keerden hedenmorgen over Indrapoeri naar Selimoen terug. »Zooeven kwam gouverneur Van Heutsz van Segli te Kota-Radja aan." Men verzoekt ons mede te deelen dat zondag, den 26, in de kerk der remonstrantsclie gemeente, de dienst zal worden vervuld door dr. E. Laurillard, herv. pred. te Amsterdam. Onze stadgenoot, de heer C. van der Aa, Hoffoto- graaf heelt een aantal zeer fraaie fotografiën van ge zichten op het eiland Texel vervaardigd voor rekening van de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelin genverkeer aldaar. Zij zijn bij genoemden hoer te be zichtigen. Het schoolfeest. Gaarne berichten wijdat de heeren C. Bosman en L. M. de Fouw weder welwillend een drietal booten ter beschikking van de commissie voor het schoolfeest zullen stellen, om op 6 Juli a.s. te 1 ure 767 kinderen naar Schoorl te vervoeren. Den 13 Juli daaropvolgende zullen 479 kinderen op de verschillende sehoolplaatsen feestvieren. De genoemde commissie kan weder op de gewone wijze de trouwe schoolbezoekers onthalen, daartoe in staat gesteld door de met groote bereidwilligheid geschonken en in dank aangenomen bijdragen van Alk maar's burgerij. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 uur als volgt: den 22 757.1 den 23: 758.0. De opbrengst der collecte voor den Gewapenden Dienst den 16 en 17 gehouden heeft opgebracht f 148,145 tegen f 171,63® in het vorig jaar. Een gouden feest. Den 23 herdacht de heer «ur. RT. H. de Range, deken der orde van advocaten alhier, den dag, waarop hij vóór vijftig jaren aan de Leidsche Universiteit als doeter in de rechtswetenschap promoveerde. Van wege de balie werd hem bij monde van den heer mr. J. P. Kraakman een iraai bronzen beeld, vooratellende een »haruspex", op voetstuk aangaboden. Overigens vielen den jubilaris tal van blijken van belangstelling ten deel. GEBOREN. 22 Juni. Hartog, z. van Markus van der Kop en Aaltje van Kreveld. Anna Elisabeth, d. van Pieter Lindeboom en Anna Maria Smorenberg. 23 Hendricus Thimotheus, z. van Jurrianus Johan nes Meijer en Cornelia Johanna Hout. OVERLEDEN. 21 Juni. Joannes, z. van Pieter Bijl en Aafje Nanne, 7 j. en 6 m. 22 Dieuwertje Vlaar, laatst wed. van Pieter Terra, eerder van Jan Bakker, 49 j. 11 m. Spanbroek. Ondertrouwd. 20 Mei. Theodorus Giling en Geertruida Appel. 26 Louwrens de Bont en Kaatje Oud. Geboren. 5 Mei. Maria, d. van Christoffel Vrngt en Neeltje Koot. Elisabeth, d. van Jan Rood en Maria Heggelaar. 6 Maria Margaretha, d. van Johannes Bonen kamp en Aafje Ursem. 9 Jacob, z. van Jacob van Straten en Bregje van der Jagt. 10 Johannes, z. van Adrianus Groot en Elizabeth Weel. 20 Martinus, z. van Cornelis Hoogland en Tekela Deen. Grietje, d. van Klaas Schoen en Im- metje Heddes. 25 Trijntje, d. van Pieter Dirkmaat en Trijntje Bakker. 31 Pieter, z. van Pieter Mul en Maartje Seits. Overleden. 3 Mei. Cornelis Ligthart, echtgeu. van Rijkje Bot, 68 j. 7 Johannes Smits, 42 j. 20 Jantje Streetsen, wed. van Klaas Koomen, 81 j. 24 Pleuntje Bijning, wed. van Klaas Komen, 78 j. «EAKHWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen ter aigemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door J. van Tellingenwonende te Leeuwarden tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Nieuwe- sloot wijk B no 43 welke vergunning thans ten name staat van A. G. T. LIEVENDAG. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 22 Juni 1898. O. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van de ingezetenen dat in het ge meenteblad van Alkmaar Nr. 84 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente, dd. 1 Juni 1898, waarbij is vastgesteld eene VERORDEAIIVG houdende bepalingen om trent beperking van den eigendom ln be trekking tot erven. Welke verordeningheden afgekondigdgedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd ter gemeente-secretarie op alle werkdagen van des mor gens 9 tot des namiddags 2 ure en aldaar tegen betaling van 10 cents in afdruk verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 23 Juni 1898. C. D. DONATH, Seeretaris. B E TO L k I A G. Onderstaande personen worden in hun belang dringend uitgenoodigd, zich ten spoedigste aan te melden ter ge meente-secretarie (Afdeellng bevolking) Cornelia Ferree, laatste woonpl. Groningen K. Buijs, 1. w. Helder. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenschen^ te laten bezoeken, daarvan aangifte moeten doen vóór lö Juli e.k. bij de hoofden dezer scholen, onder overlegging van het geboorte- en inëntingsbewijs van bet betrokken kind. De leerlingen moeten den leeftijd van zes jaren bereikt hebben, of dien leeftijd bereikt hebben vóór l November 1898. Kinderen, die vóór of op 31 December dezes jaars den zesjarigen leeftijd bereiken, kunnen in bijzondere gevallen, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethou ders, het hoofd der betrokken school gehoord, tot deze scholen worden toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor de openbare school voor meisjes bestaat tot 13 Juli a.s. aan de woning van het hoofd dier school, aan de Uudegracht, lederen Binsdag van 3—4 uur's namiddags en voor de openbare burgerschool aan het schoolgebouw in de Brillesteeg tot en niet lft Juli a.s., iederen Maan dag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 13 V,—l1/, uur 's namiddags. Zij noodigen belanghebbenden uit, hunne aanvragen niet tot het laatste oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONTVoorz. 21 Juni 1898. 0. D. DONATH, Secr. Rijst van Kiesgerechtigden voor Reden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De BURGEMEESTER van AT,KMA AR Gelet op het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896 (Staats blad No. 76) tot vaststelling van een Algemeen Reglement voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken; Noodigt hen, die niet op de in het jaar 1896 vastge stelde Kiezerslijst voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op de Kiezerslijst te worden geplaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli a.s. ter gemeente-secretarie aan gifte te doen volgens het daarvoor vastgestelde for mulier, waarvan aldaar exemplaren kosteloos verkrijgbaar zijn. Art. 6 van het Reglement bepaalt dat men, om kiezer van leden eener Kamer te zijn, moet voldoen aan de beide volgende voorwaarden A. Kiezer zijn van leden van den Raad der gemeente, waar de Kamer is gevestigd B. Aldaar bestuurder of mede-bestuurder zijn en gedu rende twaalf achtereenvolgende maanden zijn ge weest, van een bedrijf van handel of nijverheid. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 21 Juni 1898. a. MACLAINE PONT.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3