Nederland. Een telegram van generaal Shatter, den 27 van Siboney verzonden, luidt «Wij vorderen goed. Vandaag hebben wij een vooruit geschoven stelling bezet, die gisteren door de vijand was verlaten. Deze stelling is nog geen drie mijlen van Santiago." Een later telegram meldt, dat honderd man der troe pen van generaal Shatter door de gele koorts zijn aan getast. Admiraal Sigsbee, de gezagvoerder van de »St. Paul", rapporteert dat hij in den namiddag van den 22sten in open zee voor San Juan werd aangevallen door een onge- pantserden Spaanschen kruiser en de «Terror". Dezo stoomde op de »St. Paul" toe. Het Amerikaansche schip wachtte haar af en raakte haar driemaal met zijn geschut, waarbij een officier en twee man gedood en vele anderen gewond werden. De «Terror" keerde met moeite terug onder de bescherming der forten en werd haast zinkende de haven binnengesleept. Later stoomden nog een kruiser en een kanonneerboot de haven uit, maar deze bleven onder bescherming der forten. President Mc Kin ley heeft een besluit uitgevaardigd waarbij de blokkade van Cuba ook wordt uitgestrekt tot de zuidkust tusschen Kaap Paise en Kaap de Cruz. Tevens wordt daarbij de blokkade van San Juan de Portorico afgekondigd. De onzijdige schepen hebben dertig dagen tijd gekregen om met hun ladingen te vertrekken. De hulpkruiser »Yale" is voor Daiquiri aangekomen en heeft versterkingen aan land gezet. Laatste Berichten. MADRID, 29 Juni. De Regentes zal heden het de creet teekenen, waarbij words gelast, dat te Cadix on middellijk een divisie van hulpkruisers zal worden ge vormd, bestaande uit de Alfonso XIII," de »Jaoquim," de «Pielago," de «Cadix" en de »Medeor." WASHINGTON, 29 Juni. Generaal Shafter seinde den 27en, dat de gezondheid der troepen uitstekend is, behalve de gewonden zijn er slechts 150 zieken. Generaal Merritt zegt in zijn proclamatie tot de be volking van de Philippijnen ook volledige vrijheid van eeredienst toe. WASHINGTON, 29 Juni. Een telegram van gene raal Shafter van den 28 des namiddags zegt, dat de ge neraal hoopt zich van Santiago meester te zullen maken, zoodra hij gereed is voorwaarts te gaan. Hij zal de aankomst der versterkingen niet afwachten. De Amerikaansche bevelhebber voegt erbij, dat acht duizend man versterkingen voor het garnizoen van San tiago met een groot convooi en veel vee uit Manzanillo aanrukt. Deze strijdmacht is thans op 54 mijl van San tiago gekomen. Het schijnt zeker dat generaal Shafter een beslissenden slag wil slaan, voordat deze versterkingen de bedreigde stad hebben bereikt. MADRID, 29 Juni. Het nieuwe eskader, bestaande uit twee pantserschepen en twee kruisers, waarbij zich nog een paar voor den oorlog bewapende paketbooten zullen voegen, is gereed. De minister van oorlog heeft geen enkel bericht van Cuba ontvangen, wat op de regeering nogal een gunsti- gen indruk heeft gemaakt. Het eskader van admiraal Camara is begonnen met de doorvaart door het kanaal van Suez. A T J H. Uit Batavia is den 29 aan de N. R. Ct. geseind «Een bataljon zoekt een emplacement voor een nieuwe versterking te Kroeng Kali in XXYI Moekims aan den voet der heuvels, waarop de Goudberg zich verheft, ten oosten van Toengkoep. Als deze versterking is opgericht, zullen die van Pohama, Lamjong, Roempit, Tjot-Iri en Tjot-Mantjong worden opgeheven. «Vrijdag gaat overste van der Dussen met een half bataljon naar Lohong tot verdrijving van de zich aldaar ophoudende volgelingen van Toekoe Oemar. «Panglima Polim is van plan naar Mekka te gaan." Blijkens van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië ontvangen telegrafische berichten zijn bij de jong ste in Atjeh (Pedir) geleverde gevechten gesneuveld de sergeant A. Scholten no. 47553, de ziekenoppasser C. Mertens no. 26967, de fuselier A. Abrahams, no. 33344 en de cavalerist G. J. R. A. Lucas no. 34252 voorts gevaarlijk gewondde fuselier B. Hassink, no. 44636 en licht gewond de lste-luitenants der in fanterie van het Nederlandsche-Indische leger J. G. L a m- ster en B. Tamme s. (St.-Ct.) Het Nederl. stoomschip »Obdam" is, verkocht aan den heer B. D. Ooykendall, te New-York voor f 580,000 wat door deskundigen als een zeer voordeelige verkoop wordt geacht. De stoomschepen »Didam" en »Dubbeldam,'' derzelfde stoomvaartlijn, werden destijds te zamen voor ongeveer f 700,000 verkocht. De directie van de »HollandAmerika lijn" heeft weder 2 nieuwe stoomschepen van 12,000 ton (type «Rijn- dam") besteld. Voor één daarvan werd de bouw opge dragen aan de scheepsbouwmeesters Harland Wolf te Belfast en voor de tweede aan de heeren Blohm Voss te Hamburg. De Haarl. Courant meldt het volgende Onder zeer bijzondere omstandigheden strandde Zater dag het daags te voren uitgezeilde Hollandsche kofschip «Margaretha" van Memel naar Bremen, bij Karkelbeck. Spoedig nadat men uitgezeild was, begon de kapitein al lerlei onzin uit te kramen, waaruit de bemanning, die, behalve den kapitein, uit een stuurman en een kok be stond, opmaakte, dat hij krankzinnig was. Zij sloten hem daarom in de kajuit op en de stuurman, die zjjn eerste zeereis deed en niet veel zeevaartkennis bezat, ging naar Memel terug. De kapitein wist echter de deur van de kajuit open te krijgen hij maakte zich met geweld van het roer meester, stuurde op de kust toe en gelastte tevens den anderen de scheepsboot klaar te maken. Ter wijl dit bevel ten uitvoer gebracht werd, sprong de kapi tein overboord. Bij de sterke branding was het onmogelijk den man te redden. Hij verdronk, terwijl de andere twee mannen zich met de boot wisten te redden. Door een Engelsch arts worden omtrent de pest bij mieren de volgende mededeelingen gedaan. In een eenigs- zins afgelegen landhuis te Bombay hielden zich in een hoek van den daarbij behoorenden tuin een groot kolonie roode mieren op. Op een goeden dag bemerkte hij, dat in de kolonie een groote opgewondenheid en bedrijvigheid heerschte, waarvan hij de oorzaak al spoedig ontdekte in aanwezig zijn van een groote hoeveelheid doode mieren, die door de nog levende naar een kuil werden gesleept op een meter afstand van de kolonie. Eveneens'merkte hij op, dat zij kleine hoopjes rijstkorreltjes wegsleepten en op een hoop brachten. Waarschijnlijk golden deze voor ge ïnfecteerd. Daarop begon een groote exodus, welke bijna twee dagen duurde en daarmee eindigde, dat de kolonie zich ongeveer een meter verder vestigde. Het sterven in massa duurde echter ook daar voort, zoodat een nieuwe ver huizing ondernomen werd. Dit werd niet minder dan vier maal door den arts waargenomen, en telkens was de nieuwe woning der mieren verder van de besmette plaats ver wijderd dan de laatst gekozene geweest was Maar het hielp niet, de sterfte groeide bij de mieren evensnel aan als bij ratten, duiven en vliegen, welke, zooals bewezen is, evengoed aan de pest ten offer vallen als de men sehen. Ten slotte vernielde een troep apen, die in den tuin gebroken was, den mierenhoop, zoodat verdere waar nemingen niet meer gedaan konden worden, Talrijke doode mieren van deze kolonie werden aan het bacteorologiscb instituut ter onderzoeking aangeboden: in deze cadavers werd de pestbacil geconstateerd. Daar mee is tevens aangetoond, dat ook mieren als dragers der pestbacil voor de menschen gevaarlijk kunnen worden. Vijf millioen. In hetzelfde jaar, 1897, waarin de bevolking van Amsterdam tot '/s millioen ss gestegen, heeft die van ge heel Nederland (in Europa) officieel de 5 millioen bereikt. Volgens de aanteekeningen in de bevolkingsregisters was de bevolking van ons land op 1 Jan. 1897 4,928,547. Er werden in 1897 161,323 geboren terwijl 83,737 stierven, een overschot gevende van 77,586. Er vestigden zich hier te lande 310,994 personen, maar 312,923 brachten hun woonplaats over naar de koloniën of het buitenland, wat een nadeelig verschil van 1929 opleverde. De vermeerdering bedroeg dus in het geheel 75,657, waardoor in het eind van het jaar de 5 milioen met 4204 werden overschreden. In de eerste helft van December zonden dus de 5 mil lioen zijn bereikt. Altijd naar de bevolkingsregisters, wat nog niet hetzelfde is als de werkelijke bevolking. Dit is o. a. in 1889 gebleken, waarvoor die registers op 31 De cember een cijfer van 4,548,596 aanwezen maar de volk stelling welke dien dag plaats had, slechts tot een getal van 4,511,415 kwam, een verschil dus van ruim 37,000, dat natuurlijk nageuoeg geheel is te verklaren uit de on volledige inschrijvingen van vertrekkende personen, die verzuimden aangifte te doen. Er bestaan voorschriften voor de gemeentebesturen om ambtshalve zulke personen af te boeken, maar eerst bij de eerstvolgende telling in 't eind van 1899 zal blijken, of het verschil weder zoo groot is, als in 1889 aan den dag kwam. Het opgegeven saldo van 4204 boven de 5 millioen is betrekkelijk gering, zoojat het zeer waarschijnlijk is, dat de bevolking op 31 Dec. jl. werkelijk nog beneden de 5 millioen was. Maar na dien dag is zij toch weder toegenomen, vermoedelijk me. ongeveer 30 a 35.000. Ai is dus het bevolkingsregister ook, sedert 1889 de werkelijkheid een eind vooruit, zeker is het dat op dit oogenbiik de bevolking van ons land de 5 millioen heeft overschreden. Koning Willem I regeerde in 1830 zonder de zuidelijke provinciën die toen in opstand waren over 2,600,000 Nederlanders in Europa. Willem II had bij de aanvaarding zijner regeering in 1840 2,900,000 onder danen, Willem III in 1849 3 millioen. Zijn dochter, koningin W i 1 h e 1 m i n a, zal in Septemberjde souverein zijn van ruim 5 millioen. (Handelsblad.) "Verkiezing Provinciale Staten. De heer W. Hovy die verleden week te Am sterdam en te Weesp tot lid der Provinciale Staten ,an Noordholland werd gekozen heeft de benoeming voor Weesp niet aangenomen zoodat aldaar een nieuwe ver kiezing noodig wordt. Vergiftiging. Men meldt uit Winschoten aan de Telegraaf De gebr. Slor van Muntendam zijn zwaar geboeid hier binnengebracht. Zij worden verdacht verschillende regen bakken vergiftigd te hebben met petroleum en faecaliën- stoffen. Den 27 werd door een Enkhuizer ansjovisvisscher in de Zuiderzee drijvende gevonden een bootje, waarin zich een vrij net gekleed jongeling bevond, die, aan boord opgenomen zijnde, mededeelde, dat hij afkomstig was van Amsterdam. Hij was buiten weten zijner ouders te voet naar Harderwijk gegaan, om dienst te nemen als koloniaal. Daar hij geen geld had en er tegen op zag nogmaals denzelfden afstand te voet af te leggen, had hij een bootje genomen en was daarmeê in zee gestoken, om zoodoende zijn woonplaats weder te bereiken, Toen het donker werd, en hij de kust uit het oog verloor, raakte hij geheel den koers kwijt. Daar hij van Zaterdag morgen af op zee had rondgezwalkt, zonder proviand aan boord, begonnen honger en dorst hem te kwellen. Bij zijn aankomst te Enkhuizen werd hij in de gelegen heid gesteld, de terugreis naar Amsterdam te aanvaarden. Te llpenriam zal door de diaconie der Ned. Herv. gemeente een nieuw Oude Mannen-en Vrouwenhuis gesticht worden. De Koningin heeft, daartoe f 100 en de Koningin- Regentes f 50 geschonken. Texel. Den 26 is de tentoonstelling van bloemen en schelpen, vanwege den Texelschen Schippers- en Vis- schersbond, geopend, in tegenwoordigheid van den burge meester dier gemeente. De tentoonstelling ziet er goed uit en bevat vele merk waardigheden van den bodem der zee. Fraaie bloemen en planten werden ingezonden door den bloemkweeker J. M. Stiggelhout, op Texel en te Hillegom. De feestelijk heid werd opgeluisterd door het Texelsch fanfarecorps, onder leiding van den heer Groenewold. Gedurende de kermis, welke thans op het eiland gehouden wordt, zal de bloemententoonstelling in de Koningin Wilhelmina-school te bezichtigen zijn. Het dagelijkseh bestuur van het Wed. Iiand- bouwcomité heeft aan besturen der tot het comité toegetreden landbouwmaatschappij verzocht te willen melden 1. Of het bestuur, na gedaan onderzoek, is gebleken dat in het gebied, waar zijne Maatschappij werkt, het perchloraat in de chilisalpeter voorkomt en zoo ja, of de schade, dientengevolge geleden, van dien aard is, dat het nemen van maatregelen daartegen gewettigd zoude zijn 2. Welke maatregelen het bestuur dan het meest geschikt zoude achten om bet kwaad, door het perchloraat ver oorzaakt, te bestrijden Be maansverduistering van 3 Juli De merkwaardigste eclips van dit jaar is voor ons land, die van 3 Juli, want deze maansverduistering is niet alleen bijna totaal, maar ook bijna in haar geheel hier zichtbaar. Te 6 u. 48 m. 's avonds (tijd van Green wich) bereikt de rand van de maan de halfschaduw der aarde, en het eerste contact met do kernschaduw is te 7 u. 46 m. De maan is op dat nnr voor ons nog niet hoven den horizon, zoodat het begin van het verschijnsel hier niet gezien kan worden. Kort na de eerste aanraking evenwel gaat de maan op, zoodat wanneer zij hier zicht baar wordt, nog slechts een klein deel der oppervlakte verduisterd zal zijn. Wederlandsch Paardenstamboek. Den 28 had te Schagen de keuring plaats voor het toekennen van de provinciale aanhondingspremiën aan hengsten, geboren in 1897 en aan merriën, geboren in 1892, 93, 94, 95 en 96, benevens keuring van mer riën, geboren in 1891 met hare venlens, geboren in 1898. Ook nu weder bestond er gelegenheid tot inschrijving van merriën in het Stamboek, waarvoor 23 werden aan geboden 10 werden ingeschreven, 13 afgekeurd. I. Merriën, geboren in 1891 enz.: beschikbaar 8 pre- miën voor de geheele provincie a f50.elk. In onder staande volgorde werden de merriën geplaatst: I. «Jolanda", J. Breebaart Kz., Winkel2. »Teetje", G. H. Geerligs Anna-Paulowna; 3. «Anna", J. Boon, Benningbroek4. »Jans", erven Blom, Callantsoog II. Merriën, geboren in 1892 en '93. 1 «Emma", V. Bakker, Wieringerwaard2. «Irma", J. Breebaart Cie.Winkel 3. »Ottoline", H. Waiboer, Winkel4. «Tine", V. Bakker, Wieringerwaard 5. «Betje", J. Bree baart Kz.Winkel6. «Antoinette II", Gebrs. Peeek, Schoorl7. Jans", J. Breebaart Kz., Winkel8. «Pietje", J. de Veer Schagen 9. »Cato" W. van Geitenbeek, I Anna-Paulowna 10. «Emma", G. Visser, Callantsoog 11. Nelly" D. C. RezelmanAnna-Paulowna; 12. «Nelly", J. v. d. Aarden, idem. III. Merriën, geboren in 1894 en '95. 1. «Nette", Wed. J. Grin Wieringerwaard 2. «Emma" A. C. Geertsema Anna-Paulowna 3. «Jans", H. Waiboer Winkel4. «Anna", L. Metselaar, Anna-Panlowna 5. «Nelly", P. Schaap Winkel6. «Helena", S. Ligthart, Warmenhnizen 7. «Mignon II", J. Breebaart Kz., Win kel 8. «Toos" dezelfde9. «Emma", G. Visser, Cal lantsoog 10. «Eva", J. Rademaker, Koegras11. «Marie C. Geerligs, Anna-Panlowna. Het aantal beschikbare premiëD voor de afdeelingen II en III zal later bekend worden gemaakt. IV. Merriën, geboren in 1896, welke in 1899 moeten worden gedekt. Voor deze afdeeling worden nit de rijks bijdrage 12 premiën beschikbaar gesteld, welke na over legging van het sprongbewijs worden n.tbetaald. 12 Stuks werden aangeboden, waarvan 6 in onderstaande volgorde werden geplaatst: 1. Merrie van J. Blauooer, AnnaPan- lowna2. merrie van H. Waiboer, Winkel; 3. merrie van G. H. Geerligs, Anna Panlowna4. merrie van A. C. Geertsema, Anna Panlowna5. merrie van N. D. Kaan, Anna Panlowna6. merrie van P. Brandsma, Helder. V. Hengsten, geboren in 1897. Voor deze afdeeling werden 15 stuks ter keuring aangeboden, waarvan 2 werden geplaatstBeschikbaar voor het Noorderdeel 2 premiën a 1 100, die werden toegekend aan de hengsten van J. Breebaart Kz., te Winkel, waarvan n°. 1 tot vader heeft «Carnot," n°. 2 tot vader «Eelix Faure". De keuringscommissie bestond uit de heeren C. Oudijk van Waddingsveen, kapitein K. D. Punt van 's Graven- hage en J. M. Billroth van Hoorn. Ansjovis. Als een bewijs van een voordeelige ansjovisvangst mag het volgende dienen: Een visscher in de gemeente Lemsterland kocht in Maart j.l. een nieuwen botter op krediet. Het schip kostte f 4000. Hij ging daarmede ter ansjovisvangst en deze was zóó overvloedig dat hij reeds den 15 Juni jl. den botter aan den scheepstimmerman betalen kon. Xiangedijk. Aardappelen en wortelen vormen tegenwoordig den hoofdschotel der Langedijker groenten- markt. De aardappelen zijn goed van kwaliteit, doch geven over het geheel niet veel. In de afgeloopen week werden er ongeveer 2500 mudden ter markt aangevoerd, die door elkander voor f 1 per 17 Vï K.G. werden ver kocht. In wortelen, die vrij goed geven en eveneens goed van kwaliteit zijn, is de handel zeer ving. In het begin der week werd er gemiddeld f 2.10 per 100 bos besteed, welke prijs later nog steeg tot f 2.50 per 100 bos. Nu zijn de prijzen door meerderen aanvoer weer eenigszins dalende. In het geheel werden er meer dan 105000 bos wortelen aangevoerd. Witte rapen en bosuien wordt minder aangeboden. Rapen gelden ongeveer f 5 per 100 bos. Haringkarspel. Op de voordracht voor onder wijzeres met akte voor nnttige handwerken aan de school te Waarland zijn geplaatst de dames 0. H. H. Schaafsma Harlingen, W. Hooijveld, Enkhnizen en W. KliphuisSappemeerwaarvan den 28 door den raad Nr. 1 werd benoemd. Tegelijkertijd werd aan mej. de Winteronderwijzeres te Dirkshorn op de meest eer volle wijze ontslag verleend als onderwijzeres in de nat tige handwerken aan de school te Waarland. Voorts werd benoemd tot kantoorhouder voor het eerlang op te richten telephoonkantoor de brievengaarder A. Smit. Tot lid van den raad dezer gemeente werd den 28 gekozen de heer W. de Jongh met 105 stemmen. Op den heer Jb. Smit Wz. werden 99 stemmen uitgebracht. 6 Biljetten waren van onwaarde.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2