Nederland. Den goed adres voor bedelaars. tairen attaché, don heer Von Schwarzkoppen, en dat deze laatste daarvoor twee duizend franken per maand gaf aan Esterhazy. De zaak is en blijft treurig, en nog altijd vragen wij ons af hoe dit alles zal afloopen. Voorstanders en tegen standers van Dreyfus en Zola hebben thans van weers zijden hunne overtuiging zóó vast ingeworteld, dat tot eene verzoening of kalm overleg niet licht kan worden overgegaan. J. M. T. De leeuwentemmer §ecth. De leeuwentemmer Seeth (voor de getrouwe Carré bezoekers een bekende figuur) die door keizer Menelik van Abessynië naar Addis-Abeba was ontboden, vertelt in een schrijven aan de Köln. Ztg., dat de Negus ver stomd stond toen hij hem een kuil zag binnengaan waar 28 leeuwen bijeen waren. Seeth heeft vier van deze dieren voor den vorst getemd waarop de overige hem ten geschenke werden gegeven. In de Revue des Deux Mondes komt voor oen stuk van Vicomte d'Avenel over het lot van den werkman. De volgende vergelijking tusschen de uitgaven voor voe ding door den workman in de middeleeuwen en thans, is daaraan ontleend. Met betrekking tot de voeding had de werkman van de 13e en 14e eeuw het 3 tot 6 percent beter dan zijn kameraad van thans. Deze gunstige toestand nam nog sterk toe in den loop der volgende honderd jaar, zoodat de werkman in 14511475 een derde (32 percent) rijker was dan de moderne werkman. Maar korf daarop brak de slechte tijd aan en nam zoo snel en sterk toe dat van 15761600 de arbeider tweo derden (66 percent) armer was dan zijn opvolger in 1898. Deze omwenteling die voor een zeer groot deel dor burgerij noodlottig was, had geen staatkundige oorzaak. De godsdienstige troebelen, de burgeroorlogen hadden haar niet teweeggebracht. Want dezelfde verschijnselen deden zich op dezelfde tijdstippen ook in Engeland en Duitschland voor, maar in Frankrijk hief de boer zich niet meer op uit zijn materieel verval, niet alleen niet aan het eind van de monarchie maar zelfs niet omstreeks de helft van de negentiende eeuw. Water te Parijs. Nog altijd is Parijs niet voldoende van drinkwater voorzien. De aanvoer is thans 250.000 kub. meter daags, ongeveer 100 liter per inwoner, maar dit is 18 minder dan te Londen en daalt naar mate de bevolking zich uit breidt (elk jaar met 16 20.000). In 1930 rekent men op een bevolking van 3.300.000 personen, die dan 400.000 kub. meter daags aan drinkwater noodig zullen hebben, en voor andere doeleinden nog 700.000. Die laatste zijn nit de Seine te krijgen, maar zuiver drinkwater is lastiger te verschaffen. Plannen om het van de Zwit- sersche meren of dichterbij, van de Loire of de Rhóne te ontleenen, zijn als te kostbaar opgegeven. Men zal zich voorloopig bepalen tot aanvoer uit de riviertjes de Loing en de Lunain, die 50.000 kub. meter daags kunnen geven, en men zal verder dagelijks 100.000 kub. meter Seinewater filtroeren. De kosten zijn op 167 millioen francs geraamd, waar van echter in de eerste jaren slechts 47 noodig zijn. Vanille-ijs. Onlangs is oen geheel gezin te Berlijn ziek ge worden na het gebruik van vanille-ijs, en te Antwerpen zijn 36 personen door krampen en andere verschijnselen van vergiftiging bezocht, na op straat aan het karretje van een Italiaanachen ijsverkooper gesmuld te hebben. Prof. Van Leyden heeft te Berlijn op zijn college dat onderwerp behandeld naar aanleiding van een nieuw geval dat daar is voorkomen, Of de vanille de schuldige is, durfde hij niet zeggen, ofschoon daarin een vergifstoi, »Cardol" geheeten, voorkomt. Waarschijnlijk is het, dat het ijs zelf gevaarlijke bacteriën bevat, zoo dat het raadzaam is daarmee voorzichtig te zijn. foulkes Ralph niet uitstaan kon. Uit verveling en teleur stelling over ziju mislukte tournee zocht hij troost, door op Ivy Grant verliefd te wordenen Ivy wilde niets van hem weten weigerde zijne geschenken en zocht zooveel mogelijk een toevlucht bij Ralph en Evereld, die, den toestand der zaak zeer goed begrijpend alles deden wat zij konden om haar te helpen. Hoe meer zij hem ontweek hoe meer drong hij zich echter op, totdat zij ten laatste vreesde hem te ontmoeten, en was het niet door de vriendschap met do Denmead's en Helen Olme geweest, dan zou het slecht met haar afgeloopen zijn. Hot was voorden Honourable Bertie natnurljjk onmoge lijk om aan Evereld te bekennen hoezeer hij haar echt genoot haatte; hij wondde zich daarom tot Myra Brinton, die, op dit oogenblik in een niet zeer aangename gemoeds stemming zijnde geen zeer verstandige raadgeefster bleek te zijn. Ofschoon zij over het geheel beschouwd, werkelijk eene goede vrouw was, hield Myra er een eonigszins vreemd begrip van eer op naen zij bezat een groote hoeveelheid van een van de ergste ondeugden jaloerschheid. Als iemand haar ooit gezegd had, toen zij in Schotland was, dat zij op de kleine Ivy Grant jaloersch zou worden zou zij dit nooit voor mogelijk gehouden hebben. Maar in den laatsten tijd had Ivy verscheidene malen haar pad gekruist. Zij maakte groote vorderingen in haar beroep, en was steeds zeer populair bij do toe schouwers. Dit was echter minder onaangenaam voor Mary, dan de gewaarwording, dat er een oprechte vriendschap ontstond tusschen Ivy en de jonge mevrouw Denmead, die, zooals men had kunnen verwachten, zich eerder tot haar had moeten wenden. Zij kon niet begrijpen, dat er in het oog van het jonge vrouwtje te veel jaren tnsschen haar schenen te liggen dat eene vrouw van zeven-en-twintig eene geheel andere opvatting hoeft, om de dingen te beschouwen dan zij, en dat Evereld, eene beoordeeling vroezende, zich tot Ivy wendde, dio de ge zelligste van de twee was. De arme Myra kon niet nalaten om in het diepste van haar zieleene vergolijking te treffen tuBSchen haar eigen lot, en dat van Ralph's vrouw. Het jonge vrouwtje was zoo innig gelukkig en had zooveel redenen om haren echtgenoot volkomen te vertrouwen, dat Myra een bittor gevoel niet kon onderdrukken. Niet dat Tom Brinton slecht was hij had zeer veel beminnelijke hoedanigheden maar Den mislukte speculatie. De graanspeeulant Joseph Leiter, te Chicago, had veel meer graan in voorraad dan eerst werd vermoed. Zijn vader, de millionnair, heeft nu volgens een »Dalziel"- bericht, roods f 16,800,000 verloren en het verlies wordt steeds grooter. Er moeten nog 13 millioen bushels tarwe worden verkocht. Bluschmiddelen in schouwburgen. In het Wagnertheater te Bayrenth is thans een nieuw brandbluschmiddel aangebracht, dat reeds in vele schouwburgen van Amerika en Engeland is toegepast. Het bessaat uit een achttal buizen die in verschillende deelen van het gebouw geplaatst zijn en in verbinding staan met een reservoir dat 25 kub. meter water kan bevatten en uit de waterleiding dan verder kon worden gevuld. Elke pijp is gesloten door een glazen bal, die er in is gesoldeerd met een alliage van bismuth en antimonium, dat reeds bij 55 graden Celsius smelt, zoo dat dan door den waterdruk de bal wordt uitgestooten en een waterstraal neerstort. Tevens begint dan een alarm klok buiten aan het gebouw te luiden. Aldus werkt de inrichting ook als niemand in den schouwburg zich be vindt. Er zijn in het gebouw 693 zulke pijpen aange bracht. Bij de proef werd een hoop droge takken, met petroleum overgoten, aangestoken. Na 40 seconden smolt het sol deersel en in minder dan 1 minuut was de brandende massa gebluscht. De kosten bedragen 30,000 mark. Te Atlantic Highlands in Nieuw-Jersey, nam een fietsend vrederecht onlangsdaar de straat opgebroken wasde wijk op het trottoir wat verboden was en werd door een politie-agent aangehouden. Deze geleidde hem naar de rechtzaal waar hij als rechter zitting nam. De agent deed zijn beklag. Als fietser bekende de rech ter zichzelven zijn vergrijp en als rechter veroordeelde hij zichzelven tot eene boete en in de kosten samen f 9 waarvan f 1,60 voor den agent en f 5 voor hem- zelven. Hij telde het geld neer sloot de boete in de daarvoor bestemde kasbetaalde den agent en stak wel behaaglijk zijn eigen honorarium weer op. Onder de vele zonderlinge industrieën welke in Londen gedreven worden is er eene die de vermelding waard is. Het is een kantoor voor bedelaars dat ge vestigd is in Kensington en zeer nauwgezet werkt. Het kantoor-personeel heeft als eenige klanten de Lon- densche bedelaars te bedienen en men weet dat er daar nogal zoowat rondloopen. Het kantoor verschaft inlichtingen adressen lijsten van goedgeefsche stadge- nooten enz. aan de bedelaarsnatuurlijk tegen behoor lijke vergoeding. Het best geordend is het lijstensysteem der firma. De meest gezochte lijstwelke zij uitgeeft heet de »Exel- sior", waarop ongeveer 500 namen voorkomen van de rijkste en weldadigste menschen uit Londen. Het ter inzage afstaan dezer lijst kost een half pond. Een andere lijst bevat 1500 namen en kost 5 shilling. Op de minste lijst komen 3000 namen voordoch die adressen zijn niet zoo deugdelijk en men behoeft hiervoor dan ook niet meer dan slechts drie kwartjes te offeren. Ten slotte ontvangt de firma een courtage van alle bijeengebedelde bedragen, en 't mag zonderling schijnen, maar de cliënten zijn prompte betalers en het >Kantoor ter behartiging der belangen van de Londensche bede laars" verzekert dat zijn cliënten met veel nauwgezetheid aan hun betalingen voldoen. Duizendjarige rozeboon. Do vermaarde duizendjarige rozeboom van de groote kerk te Hildesheim welke men onlangs vreesde dat sterven zou is nu weer geheel opgefleurd. Hij is door een behandeling met kalkwater volkomen bevrijd van de bladluizen waardoor hij kwijnde en er kwamon in het voorjaar weder twee nieuwe krachtige loten aan. de goliefdo van hare droomen bestond niet meer, zij was getrouwd en haar huwelijk was misschien even gelukkig als zoovele andere huwelijken maar die toch zeer veel te wenschen overlaten. Haar man zou er nooit aan ge dacht hebben om haar te mishandelen op zijn manier hield hij werkelijk veel van haar. Maar men zegt wel, dattenzij wij niet met overlegtegen iedereen vriendelijk zijn, wij dikwijls zonder het te weten wreed kunnen zijn en het was bij gebrek aan deze hartelijke teederheid dat Myra's leven hoe langer hoe moeielijker te dragen werd. Zij sloeg Ralph's voortdurende zorgen en opmerk zame oplettendheden voor Evereld met een afgunst gade, die zich diep in haar hart wortelde. Daarenboven was zij jaloersch, met een jaloezie, die eene vrouw alleen be grijpen kan daar Evereld hoopte moeder te worden. Het scheen haar toe dat alles wat eene vrouw kon begeeren, aan deze jonge gade gegeven was die zoo weinig van de moeielijkheden van het leven gekeud had, de harde strijd om het succes die haar eigen lot zoo verschillend van het hare gemaakt had. En langzamerhand sloop er een ziekelijke sentimentaliteit in hare bewondering voor Ralph, en zij begon Evereld te haten op eene wijze, die haar schrik aangejaagd zou hebben wanneer zij zich tijd gegeven had om over alles na te denken. Het was juist in dezen tijd dat mijnheer Vane-Ffoulkes zich tot haar om raad wendde. En hij had mot geen mogelijkheid eene slechtere vertrouwde kunnen vinden. Waarom loopt de kleine Grant toch altijd de Denmead's zoo na?" klaagde hij. »Ik kan geen twee woorden met haar wisselen. Als zij niet met haar is, dan is zij met hem. Ik kan mij niet begrijpen wat zij in dien jongen ziet, eiken keer dat zij in den schouwburg is, spreekt zij tegen hem.'' »Ja zij is zeer onvoorzichtig," zeide Myra met een zucht. »Het is waar, hij heeft haar al gekend toen zij nog een kind was on hij was hartelijk genoeg om haar voort te helpen, toen wij bij Theophilus Skoot's gezelschap waren. Maar zij moest meer op haar hoede zijn, want het valt niet to ontkennen dat zij vroeger zeer verliefd op hem was. U zoudt werkelijk een goede daad verrichten, indien u tusschenbeide kwam." Zij was volstrekt niet van plan geweestzoo iets te zeggen, do woorden schenen haar in den mond gelegd en eenmaal uitgesprokenmaakte zij zich zelf met geweld wijs, dat zjj ze geloofde. En dit niet alleen maar zij Ook de andere rozestruiken op het Annenfriedhof leden zeer door schildluizen en op deze paste men oen ander middel toe, namelijk een mengsel van petroleum en water (15), hetwelk nog beter dan kalkwater voldeed. De Sulfan van Slak is den 25 door de KoninginRegentes op het paleis te Soestdijk in audiëntie ontvangen. Hij bood der Koningin bij die gelegenheid een huldeblijk aan, dat om zijn eigen aardigheid een nadere vermelding verdient. Het bestaat uit een fraaien olifantstand, die omslin gerd en gevuld met Indische bloemen en vruchten, zich als een indrukwekkende hoorn van overvloed uit een rotsachtigen grond verheft en aan zijn voet is omgeven door Indische herten. Rotsgrond en versieringen zijn smaakvol gegroepeerd en kunstig in zwaar zilver gemodel leerd en gedreven, op levendige wijze met vermeil afgezet. Een en ander rust op een voetstuk van goudgeel fluweel, waarop aan de voorzijde in een zilver schild de opdracht prijkt»Aan hare Majesteit Koningin Wilhel- mina. Huldeblijk van Jang die Pertoean Cesar Sharif Hasjim Abdul Djalil Sjaifoedin, sulthan van Siak Sri Indrapoera 25 Juni 1898." Het is geleverd door de heeren van Kempen te 's-Gra- venhage, en in hunne fabriek te Voorschoten ontworpen en uitgevoerd. Omtrent de ontvangst van den Sultan van Siak door de Koninginnen op het lustslot te Soestdijk deelt de »Prov. Geldersche en Nijm. Ct." het volgende mede »De Sultan was voor deze gelegenheid gekleed in een schitterend gala-costuum in het snit eenigszins gelijkend op het groot tenue van de marine-officieren. Z. H. droeg een geheel met gond geborduurde gesloten jas met op- staanden gouden kraag en gouden epauletten waarvan de bladen geheel met diamanten waren bezet. Daarover en écharpe een breeden massiefen gouden band met dia manten alsmede een gouden buikgordel met schitterend diamanten slotwaaraan een kostbare gouden sleepsabel met diamanten heft bevestigd was. De pantalon was van dezelfde stof als de gala-rok en van een gouden galon voorzien. Het hoofddeksel bestond uit een zwarte muts met gele staande pluim omgeven door diamantenaan de voorzijde een prachtige diamanten figuur. Om den hals aan den boord bevestigd droeg de Sultan verder nog een kostbaar diamanten versiersel. Het geheel maakte een zeer rijken doch tevens zeer gedistingeerden indruk, waartoe ook het sympathieke uiterlijk van den Indischen vorstdie zich met veel gemak in dit gala-gewaad be woog, meewerkte. Vereeniging van muzikanten. Door muzikanten van Alkmaar, Schagen en om streken is eene vereeniging opgerichtwaarbij reeds twee en dertig als lid zijn toegetreden. Uit de vereeniging werd tot voorzitter gekozen de heer C. A. Bijpost van Schagen en tot secretaris de heer And. Olie van Nieuwe Niedorp. Het hoofddoel is, om in overleg met de kasteleins, de thans nog meest gebruikelijke wijze, waarop de muzi kanten hun loon innen, te vervangen door het heffen van entrée, alsmede om door aaneensluiting een betere samenstelling in de muziek te verkrijgen. Reeds werd te Nieuwe Niedorp en op andere plaatsen met gunstig gevolg in de danszalen tegen entrée gedanst, en buiten eenigen twijfel zal die goede instelling spoedig overal navolging vinden. Gedurendo de vorige week zijn te Boven karspel (Station) aangevoerd 18084 manden en zakken vroege aardappelen. De prijs bleef op het eind der week niettegenstaande de kleinere aanvoeren even laag, n. 1. gemiddeld f 1.75 per H. L. besloot om volgens haar overtuiging te handelen. »Ik heb nog nooit iemand ontmoet, die zoo betooverend iszeide de Honourable Bertie, die werkelijk zeer ver liefd was. »Zij is een kleine toovenares. Ik verzeker u mevrouw Brinton dat ik haar morgen zou trouwen, als ik maar zoo gelukkig wasom daartoe de kans te hebben. Maar zij wil geen woord met mij spreken, en als zij niet met de Denmead's is, dan hangt zij als een klit aan juffrouw Ormeen hoe kan nu een man aan een meisje het hof maken als zij hem op die manier behandelt Ik zou wel eens willen weton of zij nog om dien Denmead geeft? Als dat zoo is, zoudt u dan zijn vrouw niet eens een wenk kunnen geven dan zou deze niet meer zooveel met haar te doen willen hebben, en dan zou ik misschien meer kans hebben om gehoord te worden." »Wel," zeide Myra, wel een weinig verschrikt door dezen voorslag, »indien u het gaarne hebt, zou ik dat wel kunnen doen maar dat zou tot een twist tusschen hen aanleiding geven." »0, wat doet het er toe, waarop dat uitloopt," zeide mijnheer Vane-Ffoulkes, »dan kan ik tenminste mijn kans wagen. Is hét niet hard, mevronw Brinton, dat als een man er geen steek om geeft, alle jonge meisjes smoorlijk verliefd op hem zijn, en als hij tenlaatste om iemand geelt, dat dan het noodlot' zoo wreed is om je verliefd te laten worden op een meisje dat, dat geen steek om hem geeft Myra moest bij zichzelve lachen over deze mankgaande redeneering, en over de plotselinge lotsverandering, die den zoon van den graaf zoo zeer neerslachtig maakte maar toch was er iets oprechts in den armen jongen, dat haar aandeed op dit oogenblik was mijnheer Vane-Ffoulkes werkelijk verliefd op Ivy. Het was die soort van passie, die misschien zes maanden duurt, zelf misschien een jaar, maar het was zeker geen eeuwigdurende liefde. Zij beloofde haar best voor hem te doen. »A1 is hij een weinig dom," dacht zij, »dan is hij tenminste rijk en van goede familie. Het zou een goed huwelijk voor Ivy Grant zijn, en ik zal mijn best doen om het tot stand te brengen." Wordt vervolgd. Drukkerij v. Herms. Coster Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 6