Nederland. Stadsberichten. Zaterdag werd de atrijd hervat, en behaalden de Ame rikanen, ten koste van groote verliezen, belangrijke voor- deelen, terwijl volgens de laatste telegrammen admiraal Sampson Zondag de haven van Santiago binnenstoomde en de geheele vloot van Cervera vernield is, met uitzon dering van één schip De krijgsraad in het Witte Huis ontving van Shatter het volgende telegram uit Playa del Este 3 Juli 's mor gens »Ik heb de overgaaf van Santiago geëischt, onder be dreiging de stad te zullen beschieten. Ik geloof dat de stad zich zal overgeven." A T J H. Het Handelsblad ontving den 2 de volgende telegram. »Maandag 27 Juni zijn het 3e en het 14e bataljon onder bevel van kolonel Van Heutsz in de richting van Endjoeng uitgerukt. Woensdag had een ernstig gevecht plaats tegen Oemar, die naar de IX Moekims vluchtte, met achterlating van 51 dooden en wapenen. Aan onze zijde sneuvelden luitenant Goldenberg en 4 militairen beneden den rang van officier gewond werden 12 militairen beneden dien rang. Donderdag trok de colonne tegen Teupin Raja op." laatste Berichten. Dc strijd om Santiago. WASHINGTON, 4 Juli. Generaal Shafter meldde den minister van oorlog Alger, dat hij de beschieting van Santiago wegens het lijden van de stad tot morgen heeft uitgesteld. De generaal seinde hedennamiddag aan het departe ment van oorlog »Mijne troepen sluiten de stad volkomen in van de baai in het noorden tot de rivier van San Jnan ten zuiden. De vijand heeft stelling genomen van den Wes telijken mond van de rivier tot den spoorweg naar de stad. Generaal Pando is nog op eenigen afstand van de stad maar zal haar niet bereiken." WASHINGTON, 4 Jnli. 11 uur 15 min. Generaal Shafter seint »De Spanjaarden weigeren Santiago over te geven. Ik heb hun tot morgenmiddag bedenktijd gegeven, voordat ik met de beschieting begin." WASHINGTON, 4 Juli. Admiraal Sampson seinde uit Siboney van gisteren sDe vloot onder mijn bevelen biedt het Amerikaansche volk als geschenk op den Onafhankelijkheidsdag (4 Juli) de vernieling van de geheele vloot van admiraal Cervera. Niemand ontkwam. De vloot beproefde te halftien des morgens te ontsnappen en te twee uur in den middag was het laatste schip de »Cristobal Colon" op de kust geloopen, zestig mijlen ten Westen van Santiago en streek het de vlag. De »Maria Teresa", de »Oquendo" en de »Vizcaya" waren genoodzaakt op minder dan 20 mijlen van de stad op de kust te loopen. Zij werden in brand gestoken en door ontploffingen vernield. De »Furor" en de ïPluton" zijn op minder dan vier mijlen van de haven vernield. ïOnze verliezen bedragen een doode en twee gekwetsten. sDe verliezen van den vijand zijn waarschijnlijk eenige honderden, die doodgeschoten, bij een ontploffing omge komen of verdronken zijn. Wij bebben ongeveer 1300 gevangenen gemaakt, onder wie admiraal Cervera." Vlekziekte. Te Finsterwold zijn voor rekening van de Regeering 25 varkens ingeënt met porcosan. Indien de dieren tot en met den tienden dag na de inenting gestorven zijn aan de vlekziekte, zal de Regeering de volle waarde aan de eigenaren vergoeden. Deze proeven zullen waarschijnlijk op uitgebreider schaal worden genomen, waarvoor reeds 120 dieren zijn aangegeven. Uit Finsterwolde schrijft men nader aan het N. v. d. D. Ziekteverschijnselen het spreekt van zelf doen zich voor bij de met porcosan ingeënte varkens, doch zóó zwaar ziek als een van den Heer Smith alhier is, zal zeker niet verwacht zijn. De verschijnselen komen geheel overeen met die van de besmettelijke vlekziekte, en er bestaat alle kans dat het dier zal sterven. »In overleg met den districtsveearts te Groningen zijn twee gezonde varkens aangekocht en bij het zieke in hetzelfde hok gelaten, om te zien of de ziekte zich ook overplant. Inmaak. Uit de Streek wordt het volgende gemeld Nu de bloemkool klaar is, denkt de warmoezier ook aan de zouterijenom voor 't geval dat het met de bloemkool mis is, van die onmisbare hulp gebruik te maken en zijne producten toch kwijt te raken, al is het dan ook tegen lagen prijs. De kans op flinken inmaak is dit jaar gering, wijl nog groote partijen van het vorige jaar onverkocht lig gen. Ingemaakt tegen een gemiddelden prijs van 15 a 16 gulden per vat< kan men thans slechts 11 a 12 gulden per vat bedingen, waarom de zouters liever betere tijden afwachten. Van de circa 5000 vaten, die in' 97 inge maakt zijn, zijn nog ongeveer 3000 vaten over. Geen gunstig vooruitzicht voor den warmoezier Omtrent het onlangs in de Woudmeer te Oud karspel gevonden kanon kan worden gemeld, dat er kans bestaatdat dit stuk van 1788 met zijnen zeld zaam schoonen metaalklank en in volkomen gaven toe stand verkeerend door aankoop van het Rijk als anti quiteit zal behouden blijven. RozenkweekeriJ. De bekende rozenkweekerij van den heer Jac. P. R. Galesloot is vergroot en verplaatst naar een ter rein even voorbij het Concertgebouw (Amsterdam.) De rozengaarde is beplant met duizenae stammen en struiken ruim 200 verscheidenheden thee- en 500 ver scheidenheden doorbloeiende. De verzameling, wat de prachtigste verscheidenheden betreft, is eenig in Nederland. Men vindt hier bij dui zendtallen een van de schoonste en welriekendste rozen La Prance waarvan de ex-Keizerin Eugénie, indertijd de kweekerij bezoekende zeidequelle belle rose mais quel beau pays verder de gele en oranjekleurige, als William Allen Richardson, Madame Palcot, Röve d'or, Maréchal Niel, Belle Lyonnaise, Bouquet d'or, Beauté de TEurope, benevens witte en roode theerozen, de schoonste hybriden, bijna zwart, rood, rose, wit enz. stam-, treur en struikrozen in pottenom direct in den tuin te planten. De kweekerij wordt in het a.s. najaar vergroot met U/j Hectaren, uitsluitend voor rozen en vruchtboomen. De rozengaarde is dagelijks gratis voor liefhebbers te bezichtigen, uitgezonderd Zondag. Beverwijk. De afdeeling Beverwijk en Omstreken" van de sVereeniging van Gemeente-Ambtenaren en Beambten" heeft zich per adres tot de besturen der betrokken gemeenten gewend, om pensioen-verzekering voor de ambtenaren en hunne betrekkingen. De aardbeienteelt valt bitter tegen. Door de weinige warmte, valt er zoo goed als niets te plukken. Door de regen zijn de vruchten, die sterk onder het blad zitten, en dit geldt vooral de »zaehte Eranschen", danig aan rotting onderhevig en vallen er bij massa's weg. Trots al dien tegenslag is de vorige week de verzending naar het buitenland begonnen, doch de levering geschiedt zoo langzaam, dat er nog heel wat veranderen moet eer het quantum, waarvoor de verschillende tuinders contrac teerden, volgewogen is. De vraag naar de aardbeziën voor het buitenland is dit jaar nog al sterk en verschillende expediteurs doen moeite om voor de hoeveelheden, waarvan zij de levering op zich namen, leveranciers te krijgen. Het laat zich wachten dat de proefneming om de vruchten bij voorkoop op contract, zooals dit jaar grootendeels geschiedt, van de hand te zetten, goede resultaten zal opleveren en slagen zal. Als de prijs der vruchten te Amsterdam nu maar niet te veel daalt, dan kunnen de verkrogen voordeelen eenigs- zins goed maken, wat door tegenslag van het weer wordt geleden. In het belang van do zaak en ter bevordering van een algemeene deelname aan de gelegenheid die de ver- eeniging »Flora" biedt, aa.n de kweekers en bloembollen handelaars, wordt de aandacht gevestigd op de bloem- bollenbeurs die voor dit jaar a. s. Woendag voor 't eerst in het stationskoffiehuis van den heer ter Burg zal worden gehouden. Zoowel koopers als verkoopers worden dringend uitgenoodigd wekelijks de beurs te bezoeken en ieder be oefenaar van het vak heeft er vrijen toegang. Bevolking. Hoe belangrijk de aanwas van bevolking in enkele voorname gemeenten van Nederland gedurende 30 jaren geweest is, leeren onderstaande getallen van de jaren 1866 en 1896. Bevolking van 1866 1896 Amsterdam 262840 456724 Arnhem 54179 Dordrecht 24124 36089 's-Gravenhage 87319 185744 Groningen 37312 60341 Haarlem 59654 's-Hertogenbosch 24222 29319 Leeuwarden 25059 31292 44714 Maastricht 28719 33560 Rotterdam 276335 94305 De bevolking in bovengenoemde gemeenten is nog steeds klimmende, en in sommigen dezer sedert 1896 niet onbe langrijk gestegen. Zoo telt Amsterdam reeds meer dan 500,000, 's-Gravenhage bjjna 200,000, Leiden ongeveer 54,000 en Rotterdam bijna 300,000 inwoners. De stijging van het getal inwoners in de andere gemeenten is minder aanzienlijk. De „Xaanlandsche Zellvereeniging" heeft tegen 14 Augustus a.s. nationale zeilwedstrijden uitge schreven op de Zaan, langs Koog, Zaandijk en Worm er- veer. Op 24 Juli zal de vereeniging een gemeenschappe- lijken zeiltocht organiseeren om den nieuwen leden en gasten met het vaarwater, waar die wedstrijden gehouden zullen worden, bekend te maken. Die tocht wordt dan voortgezet naar het Alkmaarder meer en misschien tot Alkmaar. Tentoonstelling van vrouwenarbeid te 's-Gravenhage. De tentoonstelling is geopend van 9 Juli ('s mid dags) tot 22 September; werkdagen van 10 uur tot zons ondergang, Zondags van 11 x/2 uur tot zonsondergang. Zij wordt gehouden op een terrein aan de Stadhouderslaan (Oude Scheveningsché Weg) tegenover het Hotel de la Promenade. Men is donateur der Vereeniging Nationale Tentoon stelling van vrouwenarbeid", wanneer men f 50.en lid wanneer men f 20.betaalt, hiervoor heeft men vrijen toegang tot de tentoonstelling en toegang tot de uitvoeringen tegen halven entrée-prijs. Contribuanten betalen f 10.-- hiervoor hebben zij da gelijks toegang tot de tentoonstelling, behalve dinsdags en andere dagen van verhoogden entrée-prijs. Dagkaarten kosten van af 11 Julizondags 25 cents, dinsdags f 1.overige dagen 50 cents (op den openings dag is de entrée-prijs f 2.50 en zondag 10 Juli f 1. Kinderen beneden 10 jaar betalen half geld. Onpersoon lijke couponboekjes van 10 coupons a f 4.zijn aan den ingang verkrijgbaar. (Dinsdags betaalt men 2 coupons per persoon). Leden van vrouwen-vakvereenigingen kunnen op ver toon van haar bewijs van lidmaatschap, de tentoonstel ling bezoeken tegen betaling van 5 cent per persoon. Gezelschapskaarten zullen verkrijgbaar gesteld worden voor personen behoorende tot de arbeidersklasse, voor instellingen en voor schoolkinderena tien cents per persoon. De voorwaarden tot verkrijging dezer kaarten zijnhet gezelschap moet minstens uit 25 personen bestaan, de kaart moet minstens 8 dagen vóór den datum, waarop zij gebruikt wordt, bij de penningmeesteres schrif telijk aangevraagd wordendeze beslist of de aanvrage op dien datum kan worden toegestaan. De kaarten kun nen voor iederen dag der week aangevraagd worden, uitgezonderd Dinsdags. De schoolkinderen worden alleen onder geleide toegelaten, bestaande uit één onderwijzer of onderwijzeres op 24 kinderen de geleider is verant woordelijk voor het gedrag der kinderen. Ilgmond aan Zee. Den 1 vierde de heer M. W. van Bommeldirecteur van het post- en telegraafkan toor alhier, zijne 25-jarige ambtsvervulling. Hoewel het het verlangen van den jubilaris was, dien dag ongemerkt te laten voorbijgaan zoo mocht hem dit niet geheel en al gelukken. Vele vlaggen wapperden vroolijk door de straten en 's avonds werd een optocht van kinderen met lampions en vlaggen gehouden, die, na den directeur eene ovatie te hebben gebracht, getrakteerd werden op choco lade enz. Ook het Egmondsche fanfarekorps liet zich lustig hooren. De directeur bracht met zijn personeel tenslotte een gezelligen avond door. Haringcarspel. Herkozen tot hoofdingeland van de banne Haringcarspel de heer A. Smit Pz. Schagen. Den 9den Juli zal de beer J. Thomas, e. o. officier van het Instructie-Bataljon "te Kampen, voor de sociëteit »De Vereeniging" alhier optreden met eene rede over de X-stralen, toegelicht door proeven en beelden. In onderscheidene plaatsen reeds trad de heer Thomas met succes op. Op de tentoonstelling te Dordrecht in 1897 werd hij bekroond met de hoogste onderschei ding in de afdeeling wetenschappelijke fotographie. Iiangedijk. De vorige week werden alhier ter markt aangevoerd bijna 300000 bos wortelen, waarvan de prijs per 100 bos gemiddeld fl.50 was. De handel was zeer vlug, evenals die in aardappelen, waarvan meer dan 4000 mandjes werden aangevoerd en verkocht tegen gemiddeld 75 ets. per ll1^ K.G. Over het geheel zijn de prijzen voor de bouwers niet ongunstig. liandbouwtentoonstelllng Spanbroek. Nu de aangifte voor de a. s. landbouwtentoonstel ling met den len Juli gesloten is/kan gezegd worden, dat de inzendingen zeer belangrijk en de tentoonstelling een bezoek overwaardig zal zijn. Goedkoope ultstapblljetten H. IJ. S. M. Wij hebben onlangs gemeld, dat de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij guedkoope uitstapbiljetten uitgeeft. Het verwondert ons nietdat deze zeer de belangstelling trekken van het publiekde prijs toch is bijzonder laag. Wij maken onze belangstellende lezers nog eens opmerkzaam dat men op de biljetten de reis op eiken dag (binnen hunnen geldigheidsduur) kan aanvangen, ofschoon ze volgens de bepalingen slechts des dinsdags en vrijdags worden afgegeven. Het maandblad tegen de vervalschingen, no. 12, bevat de grenzen van conserveering en verval- schicg van levensmiddelenonderzoekingen van levens middelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam (directeuren: dr. van Hamel Roos en Harmens)controle-onderzoekingen: bier, boter, broed en meel, cognac, drop en pepermunt, geë mailleerde en vertinde pannen, jenever, katoengaas voor boterverpakking, mosterd, soda, californische wijn, zeep de vervalsching van franschen mosterd nieuwe uitvin dingen op het gebied der vervalschingeneen wet tegen de vervalschingen in den Staat Kentucky vervalschin gen in den ouden tijd en de straffen daarvoor opgelegd hygiëne en industrie: de invloed van tabak op het gezichtnieuwe methode om melk langs den kouden weg te steriliseeren tentoonstelling van voedings middelen enz', te Hamburgbrood van maïs-meeleen wettelijke regeling omtrent het spuwen nieuwe behan deling van slangenbeten onduidelijke recepten in verband met vergiftigingen de kookkunst als een tak van me dische studieverbod van saccharine bij de bierbrou werij in Duitschland het gebruik van nikkel kookge- reedschap in de huishouding een kunstmatige melk een en ander over kunstmatig en natuurlijk caoutchouc feuilleton: het balsemen van lij benvermindering van zwaarlijvigheid zonder verandering van dieet; een electrische boom een eigenaardig middel tegen zeeziekte wetenschappelijke berichten: een ge voelige reactie op koperzoutenhet theïnegehalte van onvervalschte thee. Aanbesteding. Bij de den 2 gehouden aanbesteding voor het bou wen van drie arbeiderswoningen, aan de Kar neme! ks™ buurt onder beheer van den bouwkundige W. H. Matthijseu, alhier, zijn ingekomen de volgende biljetten S. Praaijman, 1 2917J. Kalverboer, f 2849 P. P. v. d. Waal, f 2795; A. de Munk Pz., f 2752; H. Louw, f 2688J. Dorregeest, f 2626C. van Eik, f 2545 P. Rens, f 2500; J. P. v. d. Idsert, 1 2495; allen te Alkmaar, en M. van Steeg, Heiloo, f 2473. Aan J. F. v. d. Id sert is het werk gegund. Schoolfeest. Wij vernemen, dat de heer 0. Bosman op woensdag den 6 in plaats van twee gewone, ééne groote boot, »de Alkmaar Packet V", ter beschikking van de schoolfeest commissie zal stellen. Met deze boot, waarop ruimte is voor 600 a 700 kinderen, zullen de leerlingen van de heeren Holf, Aukes en Reiziger, te zamen 181 -j- 151 -f- 114 446leerlingenmet hunne geleiders naar Schoorldam vervoerd worden. Op »de Reserve" van den heer L. M. de Pouw vinden de scholieren van de heeren Zeilmaker en van den Berg te zamen 97 -+- 215 312 kinderen, eene ruime plaats. Bij de terugkomst, 's avonds pl.m. 9 uur, gaan de leerlingen van de heeren van den Berg en Zeilmaker van de boot naar de Keizerstraat de overige van >de Alkmaar Packet" naar de Keetkolk. Den 2 is een marinier, die geruimen tijd van verlof achtergebleven was, door de gemeente-politie gear resteerd en ter beschikkifig gesteld van de militaire autoriteitdie hem naar zijne standplaats den Helder deed terugbrengen. Kronl ngs feesten. De commissie ter viering der kroningsfeesten alhier, verzoekt ons ter kennisse te brengen van corporatiën of vereenigingen, welke gedurende de feestdagen uitvoeringen geven of iets ter opluistering der feesten ondernemen, dat, indien zij dit wenschen opgenomen te zien in het feestprograu ma, zij binnen veertien dagen daarvan op gave kunnen doen aan den secretaris der commissie, den heer H. P. Ibink Meienbrink. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 aur als volgt: den 3: 760.5 den 4: 760.8; den 5: 768.5. Badhuis Witte Kruis. In de week van 19 Juni tot 2 Juli zijn in het bad huis van »het Witte Kruis" genomen 84 kuipbaden, 160 regenbaden le klas 356 regenbaden 2e klas, totaal 600 baden.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2