en ijesschool. Ralph Denmead. Honderdste jaargang. 1898. WOENSDAG 6 JULI. FEUILLETON. Nederland. isam NO. 79. Tweede blad. E COURANT. Deze Courant wordt Dinsda g-, Donderdag en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 5 franco door hot geheele rijk f 1. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. RI V Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers IIERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die na afloop der zomervaeantie hunne kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenschen te laten bezoeken, daarvan aangifte moeten doen vóór 15 Juli e.k. bij de hoofden dezer scholen, onder overlegging van het geboorte- en inëntingsbewijs van het betrokken kind. De leerlingen moeten den leeftijd van zes jaren bereikt hebben, of dien leeftijd bereikt hebben vóór l November 1898. Kinderen, die vóór of op 31 December dezes jaars den zesjarigen leeftijd bereiken, kunnen in bijzondere gevallen, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethou ders, het hoofd der betrokken school gehoord, tot deze scholen worden toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor de openbare school voor meisjes bestaat tot 13 Juli a.s. aan de woning van het hoofd dier school, aan de Oudegracht, lederen Dinsdag van 3—4: uur's namiddags en voor de openbare burgerschool aan het schoolgebouw in de Brillesteeg tot en met 15 Juli a.s., iederen Maan- uur dag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 13 '/2 's namiddags. Zij noodigen belanghebbenden uit, hunne aanvragen niet tot het laatste oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT Voorz. 30 Juni 1898. C. D. DONATH, Secr. Onbrandbaar hout. Gemakkelijk brandbare voorwerpen, hout, linnen, katoen en dergelijke stoffen, kan men, door ze te dren ken met oplossingen van sommige zouten, zoo verande ren, dat zij niet met een vlam branden, maar hoogstens verkoolen. Om hout onbrandbaar te maken, is een eerste eisch, dat het hout geheel, ook het inwendige, van bovenbe doelde zouten wordt voorzien. De nieuwe methode om het hout zoo te bewerken bestaat hierin, dat het in cylinders geplaatst wordt, waaruit door luchtpompen allereerst de lucht wordt ver wijderd. Daarna wordt stoom doorgevoerd en, nadat op deze wijze een groot gedeelte der sappen, die zich in het hout bevinden, zijn verwijderd, de cylinder nog eens ledig gepompt. Nu worden do verlangde zouten in fijn verdeelden toe stand met stoom ingevoerd, en zoo gelukt het, de zouten geheel in het hout te doen doordringen. Dat deze methode goede resultaten geeft, blijkt uit de volgende proeven. Men bouwde twee gebouwtjes van hout; het eene van gewoon, het andere van geprepareerd hout. De constructie was zoodanig, dat de lucht overal in de gebouwtjes kon circulearen. Geljjke hoeveelheden droog hout, met petroleum ge- door EDNA LYALL. 62) Zij nam haar werk weder op, en trachtte te naaien, maar hare tranen verduisterden haren blik, want zij bedacht zich, hoeveel kwaad zij zichzelve berokkend had, door haar toornige haatdragendheid en hare verdenkingen. Sedort zij de hoop koesterde moeder te worden, had zij al het mogelijke gedaan om hare gedachten te beheer- schen, slechts aan datgene te denken, wat mooi en goed was, slechts datgene te lezen wat gezond was en ver edelde, om van de schoone natuur te genieten, wanneer de gelegenheid zich daartoe aanbood, en nog meer dan ooit te trachten haar ideaal na te stre enzij wist, dat de toekomstige generatie op deze wijze verstandig zou kunnen worden. Zij had gefaald, op een oogenblik dat deze dwaling schadelijk voor haar was, en daar zij zich nu geheel ont daan gevoelde, had zij met allerlei zenuwachtige schrik beelden en angsten en voorteekens te kampen, waarbij zij zich als eenig hnlpmiddel de woorden van het Ewart motto: »weg van mij, vrees!" herhaalde, die haar, tijdens haar vlucht van Sir Matthew, tot steun hadden gediend. Het geluid van de voetstappen der dienstbode op de trap, en het gerinkel van glazen en borden, deden haar eindelijk hare tranen drogen zij wilde nietdat men haar zag schreien, en snelde haastig naar hare slaap kamer. Wanneer men mij zoo ziet, zal men denken, dat Ralph onvriendelijk tegen mij is!" dacht zij, ontsteld van haar eigen beeltenis in den spiegel. »0 hemel, wat wou ik dat hij thuis was Neen, toch niet, want als hij hier was, zou ik niet kunnen nalaten hem alles te vertellen, en dat zou hem maar ongerust maken, en ik wil niet dat drenkt, werden aan de windzijde der huisjes opgestapeld en daarna in brand gestoken. Het van niet geprepareerd hout gemaakte gebouw brandde binnen weinig minuten en was binnen een half uur tijds geheel verbrand. Het andere brandde alleen daar, waar het onmidde- lijk met de vlam in aanraking was. Binnen verkoolde het hout welmaar het gebouw bleet stevig in elkaar, niettegenstaande men zoo gedurende 20 minuten stookte. De hitte was zoo aanzienlijk, dat het glas der ramen smolt. Het beste bewijs van de waarde van dergelijk gepre pareerd hout is wel, dat, terwijl het gebouw in zijn ge heel bleef, houtspaanders, die binnenin geplaatst waren verbrandden. Een doos van geprepareerd hout, die binnen geplaatst was, vond meD na afloop alleen aan den bui tenkant verkooldde inhoud dier doos was onveranderd gebleven. De toegevoegde stoffen beschermen het hout ook tegen den aanval van insecten. Geprepareerd hout is zwaarder dan het gewone en is alleen in sommige gevallen iets donkerder gekleurd. Het laat zich even goed bewerken en kan ook goed gepolijst worden. Uit genomen proeven blijkt, dat het hout na twee jaren nog onbrandbaar was. Men meent te kunnen aannemen, dat de eigenschap van hoogstens te verkoolen, maar niet te verbranden, steeds behouden zal blijven. Engeland heeft, volgens een onlangs opgemaakte statistiek, ieder jaar gemiddeld voor een waarde van f 14,700,000,000 aan goederen en schepen op zee. Houdsbossche zeeweringen. Onderscheidene leden der Eerste Kamer verklaarden zich ingenomen met het wetsontwerp tot voorziening in de verdediging van de Noordzeekust in de provincie Noord-Holland tusschen de Heldersche en Hondsbossche zeeweringen en eenige leden brachten hulde aan de tegen woordige Regeering en aan de Staten van Noord-Holland. Door den heer Röell werd ten aanzien van deze zaak een nota ingediend, die bij onderscheidene leden instemming vond en men wenschte dat de Regeering daarop schrifte lijk zoude antwoorden. Enkele leden gaven te kennen, dat indien de Reg. niet voldoende reden tot geruststelling mocht geven omtrent de financieele gevolgen dezer wet, zij zich verplicht zouden rekenen hunne stem aan dit wetsontwerp te onthouden. Van eene andere zijde werd opgemerkt, dat het gedeelte van de kust, dat van de zee zijde gevaar loopt en op Staatskosten moet worden be veiligd, betrekkelijk klein is. In geen geval mocht echter, zoo werd betoogd, in deze wet een antecedent gezien worden voor de regeling van het onderhoud der zeewe ringen. hij met iets lastig gevallen wordt, nn hij zoo druk bezig is met de studie van Hamlet. Macneillie, die kort daarop van den schouwburg thuis kwam, merkte gedurende hot téte-a-töte middagmaal da delijk op, dat Evereld geschreid had, maar als een vor- standig man, deed hij of hij dit niet merkte, en hield het gesprek zooveel mogelijk gaande. »Kan je vanmiddag met mij mee gaan vroeg hij van tafel opstaande. »Ik wilde naar een dorp rijden, dat on geveer drie kilometers hier van daan ligt, het is zulk heerlijk weer, ik geloof niet, dat je koude zult vatten." Evereld stemde dankbaar toe, en Macneillie, die als een ervaren reizigor, het iemand met plaids en kussens zoo gemakkelijk mogelijk maakte, stopte haar warmpjes in het mooiste open rijtuig dat hij machtig had kunnen worden en was blij, toen hij zag dat de frissche lucht weldra de kleur op hare wangen en de glans in hare oogen terugbracht. »Wij hebben beiden een vervelenden morgen doorge maakt," merkte hij op. »Ik heb mij doodgeörgerd over menschen, die mij onophoudelijk wilden spreken en jij hebt je zeker verveeld, daar je zoo alleen waart." »Neen," zeide zij, »ik ben niet alleen geweest; eerst kwam mevrouw Brinton, en toen zij weg was kwam Ivy. Beiden hebben mij eenigszins geërgerd, maar ik geloof dat het mijn eigen schuld was." Macneillie dacht een oogenblik na. Hij had niet voor niets zoovele jaren karakters bestudeerd, en Evereld's gemakkelijk te raden oprechtheid en openhartigheid maakten, dat men haar dadelijk kon doorgronden. Myra kende hij reeds lang, zoowel vóór haar engagement, als sedert haar huwelijkzij was een veel ingewikkelder karakter, maar hij begreep haar volkomen en had reeds opgemerkt, ofschoon zij dit niet vermoedde, dat zij ja- loersch was op Evereld's geluk en Ivy's succes in haar beroep; daarenboven had hij een vaag vermoeden, dat zij zelf een heel klein weinigje verliefd op Ralph was. »TIet leven is niet altijd even gemakkelijk, als een groot aantal personen te zamen door de wereld gaan," zeide hij. »Men kan er zeker van zijn, dat er onaange- Gevraagd werd of de noodige duinstrook bij min nelijke schikking kan worden verkregen, of dat onteige ning noodig zal zijn en of de meening van de Regeering wel juist is, dat noch op de gemeente Callantsoog, noch op de eigenaars der duinstrook eenige verplichting rust om te gedoogen dat de Staat tegen het buitenbeloop of in den buitenzoom der duinen werken tot verdediging der zeewering aanlegt. Nog werd gevraagd of onder de kosten van aanleg ook begrepen zijn de kosten noodig voor onteigening van dningronden. In de Nota, waarvan hiervoren melding wordt gemaakt, verklaarde de heer Röell niet tegen het ontwerp te zullen stemmen. Naar het hem voorkomt, is evenwel deze, zoo wel uit een beginsel, als uit een financieel oogpunt, ge wichtige zaak in de tot dusver gewisselde stukken nog niet geheel tot haar recht gekomen en ware eenige meer dere toelichting van Regeeringswege gewenseht omtrent het beginsel, waarvan dit wetsontwerp uitgaat, zoodat het niet als »als antecedent kan gelden", alsmede van hare voornemens ter eventueele uitvoering daarvan, en der daarmede globaal berekend verbonden kosten. (Handelsblad.) Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van veevoeder, enz. te Schagen. Den 30 Juni vergaderde bovengenoemde vereeniging in het Noordhollandsch kofBehuis te Schagen. Een 20tal leden woonde deze vergadering bij, welke geopend werd door den voorzitter, den heer Th. J. Waller. Na lezing en goedkeuring der notulen werd een rapport uitgebracht door de financieële commissie, bestaande uit de heeren C. Bijpost, O. Asjes en J. de Veer. Uit dat rapport bleek, dat in het jaar 1897 was ontvangen f 58553.89 en uit gegeven f 57595.23; batig saldo alzoo van f958.66. De voorzitter lichtte toe, dat dit batig saldo grootendeels was voortgevloeid uit de boeten, die leveranciers hadden moeten betalen, omdat zij zich niet volkomen van hunne verplichtingen hadden gekweten. In het geheel was er aan boeten f 704.67 ingehouden, welke geldsom zal wor den uitgekeerd aan de deelhebbers in het afgeloopen jaar. Onder dankzegging aan den administrateur, den heer C. Kooij van Harencarspel, werd de rekening, op voorstel der financieële commissie, goedgekeurd. Uit bet jaarverslag, door den administrateur opgemaakt, kan het volgende worden aangestipt. Het aantal leden was in den loop van het jaar 1897 met 61 toegenomen en bedraagt nu 222 leden. Slechts 2 leden hadden bedankt. Aan 198 leden waren 583350 lijnkoeken verstrekt, tegen in 1896 302000. Zeventien leden hadden hun thomasphosphaat van de vereeniging betrokken, in het geheel 45500 K.G.; 22 leden ontvingen tezamen 61500 K.G. super-phos- phaat, terwijl aan twee leden 3115 K.G. lijnkoekstof was verstrekt. De levering der lijnkoeken was toegestaan aan de firma van Hengel en Lensvelt te Doesburg tegen een prijs van f 9.45 per 104 K.G. Als voorwaarde was gesteld, dat de koeken 33 °/0 eiwit en 111/2 °/0 vet moe ten bevatten. Het thomasphosphaat was geleverd dooi den heer Joh. T. Morra te Schagerbrug tegen een prijs van f 2.06 per 100 K.G. Als voorwaarde was gesteld, naamheden ontstaan. Wanneer je ooit iets van het mili taire leven hebt gezien, zal je dat kunnen begrijpen. De offleiersvrouwen en families hebben altijd hunne kibbela- rijtjes en verschillende meeningen, maar over het algemeen is er een zekere loyaliteit, die hen aan elkander ver bindt. Zoo is het ook met ons. Ik heb menschen gekend, die eene week lang, geen woord met elkaar wisselden, maar gewoonlijk verzoenen zij zich voor het einde van de tournee." »Ja,zeide Evereld, »dat. kan ik mij zeer goed be grijpen. En ik weet, dat, als ik niet zoo bespottelijk wantrouwend was geweest, alles vaumogen geheel anders zou geloopen zijn. Ik bid n, zeg er niets van tegen Ralph ik wil niet, dat hij weet, dat ik geschreid heb." Macneillie kon het niet nalaten, om haar een weinig te plagen. »Wat! ik dacht, dat je een model echtpaar waart, en geen geheimen voor elkander hadtEn nu leg je mij het zwijgen op 1" Zij lachte om de grappige uitdrukking van zijn gelaat en nu zij gelachen had, gevoelde zij zich veel opgewekter. »Wij vertellen elkander gewoonlijk alles, maar dit zou hem maar ongelukkig maken en heelveel onaangenaam heden teweeg brengen, nu hij juist zoo hard voor Ham let studeert. Ik geloof werkelijk, dat hij meer Hamlet, dan zichzelf ishij schijnt den geheelen dag aan hem te denken, en zelfs in zijn slaap mompelt hij gedeelten van zijn rol. Het is werkelijk angstig om hem 's nachts te hooren 1" Zij had haar vroolijke stemming teruggekregen en er werd niet meer over het gebeurde van dien morgen ge sproken. Macneillie dacht er echter nog eens over na, en dien avond in den schouwburg, oogstte hij de vruchten van een helderen blik en begon weldra te begrijpen, hoe de zaken stonden.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 5