Ralph Denmead, No. 80 Honderdste jaargang, 1898. VRIJDAG 8 JULI. Voorbereidend militair onderricht Haagsche Brieven. FEUILLETON. Buitenland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt B 1 n s d a g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1. 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentien Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer3. Be aanmelding voor bovengenoemd onder richt, kan geschieden ter gemeente-secretarie op alle werkdagen tot 1 Augustus a.s. van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 ure. VI. De tijd begint te naderen dat de vrouwententoonstel ling wordt geopend: 9 Jnli. Een paar dagen geleden ge lukte het mij, na vrij wat vergeefsche pogingen, een kijkje op het terrein te nemen. Ik had het als verslag gever openlijk aangevraagd, maar eene weigering be komen. Ik vond dat héél vreemd, en lang niet verstan dig hoe meer propaganda er gemaakt wordt voor een dergelijke onderneming, hoe beter, niet waar Nu ook andere couranten er al over geschreven hebben, is 'tniet onbescheiden, als ik er ook eens een en ander over vertel. Ofschoon nog lang niet voltooid maakte het geheele gebonw op mij den indruk van practische ruimteverdee- ling. Hoofdingang en vestibnle lagen nog geheel over hoop. 't Eerste waar we in komen, is de zaal bestemd voor industrie en handel, zij is prachtig van grootte en hoogte, er was van den inhoud nog weinig te zien, alleen de drukkerij in den eenen hoek was al in werking, daar waren vrouwen en meisjes bezig zich te oefenen, en waar lijk, 't ging al aardig. De achterzijde van deze zaal komt uit op de waranda. De tuin is groot en ruim, en maakt een vriendelijken indruk, zoowel door aanleg als door om geving. Een lange waranda loopt er geheel om heen, op die waranda komen alle gebonwen en afdeeliugen uit, ze correspondeeren ook onderling met elkaar. Op den platten grond, die voor 10 ets. overal te krijgen is, ziet men de verschillende deelen genoemd. In al die afdeelingen heerschte groote drukte, 't was er echt bedrijvig. Van de rechterzijde was alleen 't vegetarisch restaurant ge heel in orde. Ook de afdeeling West-Indië was al groo- tendeels geëtaleerd. Aan de linkerzijde was de afdeeling »Industrieschool" en »Versierende knnst'' het verst gevorderd. Ook de histerische aldeeling gaf al heel wat moois te zien. Een zéér interessant gedeelte zal zeker de afdeeling Oost-Indië worden, deze was aan alle kanten zoo goed afgesloten, dat zelfs het minste kijkje onmogelijk werd gemaakt. Een van de dames op 't terrein aan 't werk, verzekerde mij, dat 't indische dorp 't geheim van deze tentoonstelling was. Ik heb uit alles begrepen, dat dit dns hier zal worden, wat Ond-Holland was voor de Amsterdamsche en Oud-Dordt voor de Dordtsche ten toonstelling het neusje van den zalm. Of het bestuur verstandig heeft gedaan, door den prijs van 't lidmaatschap op f 20 te stellen Me dunkt neen Door dat veel te hooge bedrag sluit het den geheelen nijveren middenstand buiten, die door haar aantal dubbel zon goedmaken, wat door vermindering van contributie door EDNA LYALL. 63) »Ik zal hem die gewoonte eens afwennen,'' dacht Macneillie met een glimlach, en een oogenblik te baat nemende, dat zijn slachtoffer de eenige zichtbare persoon op het tooneel was, trok hij plotseling het gordijn omhoog. Een schaterend gelach steeg uit de toehoorders op, want daar zat, ten aanschonwe van allen, de Honourable Bertie op een zeer inconventioneele, gemakkelijke manier, met zijn beenen over de armen van den stoel te hengelen. Hij sprong verschrikt op, holde naar de deur, aan het einde van het tooneel, daar hij deze als eenig redmiddel beschouwde, vergat dat hij nog steeds zijn helm droeg, stootte hem met geweld tegen den deurpost, en toen hij eindelijk terug was getuimeld en met een gebroken pluim achter de schermen verdween, daverde de geheele zaal van het lachen. Het gordijn viel weer neer en de Honourable Bertie bekeek, berstend van kwaadheid en met een gloeiend ge laat zijn gedeukte helm en zwoer een duren eed, dat hij zich op Macneillie wreken zon. Hij was echter niet ver standig genoeg om in het gelach van Ivy in te stemmen, dat zij, hoeveel moeite zij zich ook gaf, niet kon bedwingen. De aanblik van haar vroolijkheid deed de maat overloopen en bij het einde van de voorstelling had hij een driftig onderhond met den directeur, die, zooals hij woedend ver klaarde, hem voor de geheele zaal bespottelijk had gemaakt. »Het gordjjn werd te vroeg opgehaald," stemde Mac neillie toe, »maar het bevel was gegeven om het tooneel te ontruimen, gij veronachtzaamt hardnekkig deze ver ordening, en moet dus de gevolgen op u nemen." vlk blijf geen dag langer bij nw verd d gezel schap," zeide de Honourable Bertie woedend. Macneillie boog toestemmend, en verzekerde den zoon verloren ging. 't Lijkt me zoo natuurlijk toe, dat een apothekeres, onderwijzeres, telegrafiste of boekhoudster opziet tegen zulk een bedrag, als ze hard moet werken om het te verdienen. Na ja, men kan voor f 10 ook lid worden, maar dan heeft men geen toegang tot congressen en niet tot de tentoonstelling op dagen, dat er de hoogste sntrée wordt geheven. Mij dnnkt, dat 't bestuur wél zou doen, hare eischen lager te stellen duizenden vrouwen, die nn uitgesloten zijn, zonden er dan mogelijk van kunnen profiteeren. De prijs voor een enkel bezoek is niet te hoog gesteld. Verleden Week beelt onze nieuwe burgemeester, de heer Harinxma thoe Sloten, zijn sintree'' gedaan. De eerste maaldat hij den gemeenteraad presideerde, maakte hij op allen een gnustigen indruk. Zijn vast en rustig optreden deden een flink karakter kennen, 't Is te ho pen, dat de toekomst 't bevestigen moge, want zóó 'n burgemeester is in 't Haagje onmisbaar Trouwens ZEdelAchtbare zal direct handen vol werk hebben. De kroningsfeesten zullen héél wat extra drukte meebrengen. De voorbereidselen beginnen te vorderen. Er is plan gemaakt, (behalve wat ik in een vorigen brief schreef), om den geheelen Ouden Scheveningschen weg elec- trisch te verlichten. Van de ik weet niet precies hoeveel duizend gulden, die er noodig waren, was 't grootste deel al bijeen, 't Kinderfeest in de Maliebaan is in alle onderdeelen vastgesteld. De vier-en-twintig tafels, waaraan men de kinderen onthalen zal, worden gepresideerd door dames nit onze hoogste kringenof de Ledige-erfbewonertjes en consorten daarvan al 't ge wicht zullen voelen, is te betwijfelen. Maar, 't is waar, dien dag moet alle verseh I van rang en stand wegvallen, Men wordt hier wee van al de portretten van de ko ninginnen. Hoe lief ik het gezichtje van onze jonge ko ningin ook vind, 't wordt op den duur wanhopig een tonig. Portretten alleen waren nog te verdragen, ofschoon er sommige bij zijn Maar nn de bustes van pleister of brons er óók nog bijkomen, (wordt het een ware plaag voor hot oog. Ik heb nog geen enkele buste gezierdie goed leek. Een geschilderd portret heb ik gezien in Pnlchri, dkt was de moeite waard 't Was geschilderd door Willy Martens, en bestemd voor 't paleis te Buitenzorg. Het geeft de beeltenis van H. M. levensgroot, ze beeft er iets fiers, iets echt vorstelijks in hare houding, zonder het onschul dige, het echt bekoorlijke te missen, wat een achttien jarig meisje zoo siert. Juist door het vereenigen van die twee eigenschappen lijkt me het schilderwerk van Martens een meesterstuk. Voor de uitstekende gelijkenis staat zijn naam alleen borg. Een belangrijke gebeurtenis in deze maand is geweest, de toezegging van den Raad aan Scheveningen een vis- schershaven te geven. Wat hield die kwestie nu al tijdenlang de hooiden bezig. Och, men wil in den Haag zelf zoo graag gelooven en anderen doen gelooven, dat Scheveningen voornamelijk badplaats is, en 't is toch zoo weinig waar. De kern van de bewoners wordt gevormd door de visschersbevoiking, met hun eigenaardige taal en kiee- van den graaf zeer kalm, dat hem den volgenden dag een cheque, ter waarde van zijn wekelijksch salaris, naar zijn hotel zou gezonden worden, en wenschte hem een goeden avond. Misschien beviel het mijnheer Vane Ffonlkes maar half, dat men hem dadelijk aan zijn woord hield, misschien ook was de kalme waardigheid van Macneillie te veel voor hem. De dreigingen en aanklachten, waar mede hij hem zoo gaarne wilde overladen, bleven hem in de keel steken, en een vloek mompelende nam hij af scheid, Macneillie zeer tevreden over zijn goed gelakte list achterlatend. Drie dagen later reisde het gezelschap naar Gloucester. Ivy had er echter voor gezorgd, dat zij niet in dezelfde coupé van de Denmeads, met wie zij gewoonlijk reisde, kwam te zitten. Evereld slaagde er slechts in, om aan het station eenige woorden met haar te wisselen. Toen zij een week later naar Bath gingen, schenen de zaken een gunstiger keer te nemen. Ralph, die zich zeer aan getrokken gevoelde tot den onden schouwburg, met zijn vele gedenkteekens, beweerde, dat het in haar soort de interessantste plaats van Engeland was; en Evereld, gedeeltelijk om het huis in oogenschouw tenemen, gedeel telijk met de hoop vervuld, om het geschil bij te leggen, ging dien Maandag morgen met hem naar de repetitie. Men speelde »The Merchant of Venice," en het gelnk diende haar, daar Ivy niet veel te doen had en spoedig door hare hartelijke, vriendelijke manieren werd mede- gesleept. Zij lachten samen over de nederlaag van mijnheer Vane-Pfoulkes en waren het volkomen eens, dat het een opluchting was om voor goed van hem af te zijn. Daar er kans was, dat de repetitie zeer lang zou duren liep Ivy weg om eenige krentebroodjes te balen en deelde die onpartijdig aan alle aanwezigen met inbegrip van Myrauiten Evereld meende dat nu wel alles ganw te recht zon komen. »Kom om vijf nur bij mij thee drinken,'' zeide zij. »Ik zal zoo lang alleen zijn want zij zijn van plan om vau middag, ter wille van Ralph, een gedeelte van s Hamlet" te repeteeren en ik ga, zooals je weet, de volgende week naar Londen." derdracht, zooals ze die bijna onveranderd van ouders en grootouders hebben overgenomen. Viscbvangst is de hoofdbron van bestaan loopt de vangst mee, 't gaat winkeliers goed, nettenboetsters, kuipers en nog zooveel andere takken van bestaan varen wèl. Hebben de visschers een slechte reis, er komt een geest van slapte en gedruktheid over 't geheele dorp want 't badseizoen duurt maar 3 maanden 't geheele jaar heeft er 12 daar wordt vaak te weinig om gedacht. De blijdschap van de Scheveningers was dan ook ver klaarbaar. 't Geheele dorp vlagde in sommige hofjes stonden mannen en vrouwen van louter pret te dansen of liever te hossen (dat is echt Scheveningsch). Na afloop van de Raadszitting werden er ovaties gebracht aan 't Dagelijksch Bestuur en aan de Scheveuingsche Raadsleden, aan wie men het tot stand komen van de haven groo- tondeels te danken had. De moordaanslag iD de Weimarstraat heeft men in de couranten zeker gelezen. Mevrouw Vemer is van nacht gestorven aan de gevolgen van hare wonden in de kli niek van dr. Steijn Parvé. De gewone zomer vermakelijkheden zijn weer aan den gang. 't Ongestadige, vaak koude weer maakt, dat er te Scheveningen niet de drukte van andere jaren heerscht. En over 't geheel wordt er niet zoo veel geprofiteerd als andere jaren, 't Geld wordt zeker voor de feesten bewaard. Met een hartelijken groet THEO VAN STRALEN. FRANKRIJK. Mevrouw Dreyfus heeft tot den minister van justitie, Sarrien, het verzoek gericht om het vonnis, waarbij haar man veroordeeld is in handen van het Hof van Cassatie, te stellen ter vernietiging. Het verzoek is gegrond op de mededeeling van geheime stukken, die in strijd is met artikel 101 van het Mili tair Wetboek. De verklaringen, aan graaf Casella door kolonel Pan- nizardi. gedaan, die van den heer Conybeare overde2GOO francs, welke Esterhazy elke maand van kolonel Von Schwarzkoppen ontving, de bekende verklaring van den Duitschen minister Von Bülow, en de stukken omtrent Esterhazy bekend geworden, zijn zeker van dien aard, dat zij een aanvraag om revisie dringend noodig maken. De minister van justitie, de eenige, die volgens de wet in dit geval haar kan uitlokken, is gehouden daarover eerst het advies in te winnen van een commissie, samen gesteld nit de directeuren van zijn departement en van drie leden van het Hof van Cassatie, door dit college elk jaar voor dat doel aan te wijzen en niet behoorende tot haar strafkamer. Besluit de Minister tot de aanvraag om revisie, dan geschiedt het requisitoir daartoe op zijn bevel door den procureur-generaal. De Minister kan dan tevens beve len, dat de uitvoering van het vonnis wordt geschorst, totdat het Hof van Cassatie beslist heeft. De minister van justitie, Sarrien, heeft, naar aanlei- Het was moeielijk om den vriendelijken blik harer oogen te weerstaan. Ivy beloofde te komen eu kwam even over vier nur, in een eenigszins zwijgende stemming in de kamers van Kingsmead Terrace aan. Nadat zij echter een kopje thee gebruikt en samen eens hartelijk gelachen hadden over de dwaze invallen van mijnheer Vane-Ffoulkes begon zij weldra te ontdooien. »Ik wou dat ik nooit met hem geflirt had," zeide zij vol berouw. »Ik heb hem al dien tijd gehaat en veracht." Waarom heb je het dan gedaan?" zeide Evereld. Ivy bloosde. »Het was My ra's schnld. Ik geloof, dat zij met hem samenspande. Toen ik hoorde, dat zij je zoo'n lengen van mij verteld had, wilde ik aan iedereen toonen, hoe valsch die beschuldiging was." »Maar ik wist dadelijk dat het niet waar was," zeide Evereld. Het was maar voor een nur of zoo, voordat ik tijd gehad had om over alles na te denken, dat ik het geloofde. Werkelijk, als ik sterk en gezond was ge weest weet ik zeker, dat ik er geen oogenblik geloof aan geslagen had." Tot baar groote verbazing, barstte Ivy plotseling in snikken nit. »0," zeide zij, »ik sta zoo alleen op de wereld, Ik geloof niet, dat ik het zonder jullie beiden zon kunnen stellen." Waarom zou je dat ook doen P" vroeg Evereld. »ik hoop toch niet, dat je er mij nu nog voor zult laten boeten, dat ik laatst zoo koud en terugstootend ben ge weest Ralph en ik willen dat je altijd onze vriendin blijft." »Maar hoe kan ik je vriendin zijn, wanneer je al dien tijd over mij gesproken hebt »Wij hebben niet over je gesproken. Ralph heeft nooit één woord vernomen van hetgeen Myra gezegd heeft. Hij zeide alleen, dat je niet begreep, wat voor een soort man mijnheer Vane-Efonlkes was, anders zon je voor zichtiger wezen, Natuurlijk weet hij ook, dat je met Myra gekibbeld hebt, daar je niet tegen haar spreekt." ®Ik zal je de geheele waarheid vertellen," zeide Ivy,

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1