Ralph Denm ead. No. 82. Honderdste jaargang. 1898. 13 J U L I. WOENSDAG Auisterdamschö Brieven. FEUILLETON. ALkMMllSCIIË II! KAM. Prijs der gewone advertentien Per regel f O,ld. Groot.e letters naar plaatsruimte. Brieven f r a n e_o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. LA JJ I A Telefoonnummer 3. Houckama-leen te Bolsward. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, Gezien een bij hun College ontvangen missive van Bestuurders-Collatoren van het Houckama-leen te Bolswarddaarbij te kennen gevende dat zij voor nemens zijn een. deel der inkomsten des Leens te begeven aan een bekwamen scholier uit het geslacht van den Stichter en wel in den loop der maand Juli a.s.; dat er vermoedelijk leden van de familie, tot liet lieen behoorende in deze gemeente woonachtig zijn; Geven belanghebbenden kennis dat zij zich ter mede dinging zullen moeten aangeven bij den heer M. E. van der MEULEN te Bolsward, vóór den 15 Juli a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 11 Juli 1898. C. D. DONATH, Secretaris. XXII. Onze burgemeester heeft de vorige week weder succes gehad met zijn speculatie op den weerzin van den raad om avondzittingen te houden. De overgangsbepalin gen van de nieuwe verordening tot regeling van het openbaar lager onderwijs waren nog onafgedaan geble ven en te oordeelen naar de vele amendementen zou daar mee nog wel een langdurige zitting worden toegevoegd aan het drietal, dat aan deze voordracht reeds is gewijd. Als redmiddel daartegen schreef de bargemeester de raadsvergadering van Woensdag j.l. eerst tegen drie uur uit, erbij voegende dat zoo noodig het onderwerp in een avondzitting zou worden afgehandeld. Of de heer Vening Meinesz zijn Pappenheimers ook kent de discussies kenmerkten zich door beknoptheid en zakelijkheid, zoo dat nog vóór het diner èn over de mendementen èn over de voordracht zelf kon worden gestemd. Zegevierend trad het Dagelijksch Bestuur uit alle schermutselingen te voorschijnzonder onderscheid werden alle amende menten waarmee het zich niet volkomen had kunnen vereenigen verworpen en daarna werd de verordening met een schitterende meerderheid goedgekeard. Te betreu ren was 't, dat nu maar niet meteen het voorstel der heeren Hovy c.s. om de Avondschool en de vrije Woens dagmiddagen af te schaffen ten doode werd gedoemd, doch door den voorzitter was een preadvies toegezegd en daarop zal men dns nog moeten wachten. Vastgesteld is thans de nieuwe salaris-regeling, de verhooging van de jaarwedden der onderwijzeressen en de afschaffing van het rang-examen der tweede onderwijzers, 't Is te hopen, dat het onderwijzend personeel nu tevreden zal zijn met de zorgvuldige en breedvoerige bespreking zijner belan gen, zoodat wij vooreerst van adressen hunnerzijds ver schoond zullen blijven. De Raad heeft nu eerst eens andere qnaesties onder de oogen te zien, waarvan voor het oogenblik het tramweg-vraagstuk wel de voor naamste is. Toen ik de vorige week mijn brief schreef kon ik ver melden, dat de A. O. ÜK. niet op stal zou worden gezet door EDNA LYALL. 65) Ralph stribbelde niet meer tegen. Zijn eenige wensoh was om naar zijne vrouw terug te keeren, maar Myra ziende, stond hij even stil en vroeg naar zijn kind. »Evereld vraagt onophoudelijk naar hem," zeide hij. »En de dokter, die al het mogelijke doet om haar kalm te houden, beweert dat hij heel gezond is. Geloof je dat er werkelijk nog hoop bestaat, dat hij leven blijft?" »Ik weet zoo weinig van zulke dingen af, zeide Myra, die met afkeer aan de jaloersche gevoelens dacht, die haar beheerscht hadden toen zij voor het eerst van Evereld's hoop vernam. »Hij is het kleinste ventje, dat ik ooit gezien heb, maar er schijnt hem niets te haperen. Hoorer wordt gescheld. Het moet eindelijk de baker zijn. Wij zullen zien wat zij er van zegt." Ralph, die verwachtte een soort van juffrouw Gamp te zien, was big toen hij eene nette vrouw van mid delbaren leeftijd zag, met een beschaafd en verstandig gelaat, en met die bewonderenswaardige bedaardheid en handigheid, die de kenmerken zijn van eene ervaren baker. Zij prees alleB wat Myra gedaan had en verklaarde, dat het kind met zeer veel oppassing wel terecht zou komen. Ralph, die voor de eerste maal naar het poppen gezichtje van zijn zoon keek, voelde plotseling ,een gevoel van hoop en vreugde en geruststelling in zijn hart opwellen, dat hem door de sombere uren van dien nacht vol angst en onzekerheid heen hielp. Want Evereld zweefde den ganschen nacht tusschen leven en dood. De jonge dokter, die men gehaald had wanhoopte, om haar in het leven te behouden, en Ralph wist dit, ofschoon niemand deze gedachte werkelijk in woorden uitgedrukt had. Hij zag het op het gelaat van en de sedert verschenen voordracht heeft deze bewering bevestigd. Door B. en W. is aanvankelijk niet alleen met haar, doch ook met den heer Sanders onderhandelt het resultaat daarvan was, dat het aanbod van den laatste voorgoed ter zijde werd gelegd, terwijl van de A. O.M. concept-voorwaarden werden verkregen, gewijzigd volgens de wenschen vaD B. en W. De zaak is van te speciaal stedelijk belang om hier alle details mee te deelen. Daar om volstaan wij met de volgende hoofdfeiten. De A. O. M. verbindt zich twee nieuwe lijnen aan te leggen, te weten één van de Ferdinand Bolstraat, naar het Sarphatipark als verlengde van de lijn DamiVeteringschausAmstol- dijk en een Oeintunrlijn van den Haarlemmerweg langs de Van Limburg Stirum-straat, Frederik Hendrikstraat, Bilderdijkstraat, Constantijn Huygous-straat, Overtoom, Hobbemastraat, Ferdinand Bolstraat, Ceintuurbaan, Am- stelbrng, le Parkstraat, Dapperstraat en Mauritskade voor de kosten van aanleg daarvan betaalt zij f 250.000. Voorts neemt zij de verplichting op zich van den aan leg, het onderhoud en de exploitatie van zoodanige andere lijnen als tijdens den duurder concessie door de gemeente aan haar zullen worden aangewezen. Bij wijze van proef zullen de lijn DamRaadhuisstraatBilderdijkstraat CeintuurbaanSarphatiparkAmsteldijk en de Ceintuur- lijn met electrische beweegkracht geëxploiteerd worden. Ook zal eene lijn door B. en W. worden uitgekozen tot het nemen van een proef met een werkliedentram, waar 's morgens tot een bepaald uur het halve tarief wordt geheven. Het overige tarief blijft gelijk aan het bestaande. Aan de gemeente zal de Maatschappij jaarlijksch 5 pet. hebben te betalen van alle bruto-ontvangsten van het vervoer op alle door haar geüxploiteerde tramlijnen. Laat de netto-winst over eenig jaar een uitkeering toe booger dan 4 pet. over het gestort maatschappelijk kapitaal, dan wordt het meerdere gelijkelijk tusschen de gemeente en de Maatschappij gedeeld, totdat de netto-winst met inacht neming van de bepalingen der statuton een dividend van 6 pet. veroorlooft, in welk geval van hetgeen dan nog overblijft twee derden aan de gemeente worden uitge keerd en één derde aan de Maatschappij te goede komt. Dit weinige is zeker reeds voldoende om de overtui ging te vestigen', dat de gemeente bij deze concessie voorwaarden in een zeer gunstige conditie komt. Zij, die altijd bitter gestemd werden door de hooge dividen den van de A. O. M., kunnen tevreden zijn, want die tijd zal nu vooreerst wel voorbij zijn. Ook aan den wensch om communicatie met drukke stadsgedeelten, tot hiertoe van het tramverkeer verstoken, is op vrijgevige wijze gehoor verleend. Dan wordt de electrische beweeg kracht geprobeerd, de werkliedentram geschapen en aan de gemeente een belangrijk winstaandeel uitgekeerd. Alles wat men verwacht van eigen exploitatie wordt nu reeds dadelijk verkregen en de gemeente behoeft haar schuldenlast nog weer niet te vermeerderen. Volkomen begrijpen wij dan ook, dat de meerderheid van het college van B. en W. onder deze omstandighe den niet geneigd is om door naasting van de bezittin gen der A. O. M. de taak van het gemeentebestuur, toch al zoo omvangrijk, te bezwaren. Wij gelooven ook niet, den dokter, en hoorde het aan den gedwongen klank in de stem van zijn eersten vriend, den vriendelijken Dr. Grey. Evereld bezweek van uitputting en van den vreeselijken schrik, dien zij doorstaan had. Toch klemde hij zich, als een echten Denmead aan de hoop vast, en zette alle angst van zich afelk bemoedigend woord uit den mond van Dr. Grey hield hem staande. Haar leeftijd was in haar voordeelhaar geduld, haar sterkte en moed stonden haar nn ten dienste dit zeide de oude dokter ten minsteen Ralph hoopte tegen alle hoop in, totdat eindelijk tegen het aanbreken van den dag, eenige verandering in den toestand kwam. Zelfs de jonge dokter begon hoop te koesteren. De kans op Evereld's behoud werd blijkbaar gunstiger. Zij sloeg hare oogen tot Ralph op en glimlachte. »Welken dag hebben wij vroeg zij, want pijn kent geen tijd en zij wist niet of er uren of dagen voorbij waren gegaan. »Het is Dinsdagmorgen," zeide hij, haar een kus gevende, terwijl een zalig gevoel van verlichting zijn hart vervulde. Zij scheen eenige oogenblikken na te denken en nam zeer gehoorzaam de pap, die de baker haar bracht. Kort daarop riep zij uit. »0 Ralph. Je moet van avond voor de eerste maal Hamlet spelen. Je zult dood af ziju. Ga wat rusten, lieveling." »De beste rust voor mij is om jou beter te zien worden," zeide hij innig. Na een oogenblik gezwegen te hebben, vroeg zij naar haar kind. >Wilt u hem zien vroeg de jonge dokter, die hare belangstelling als een goed teeken beschouwde. »Nu niet, later," zeide zij kalm. »Ik zal eerst wat zien te slapen. Ik geloof, dat ik zou kunnen slapen, als je ook wat ging rusten, Ralph." »Dat is goed, u bent een verstandig vrouwtje, mevrouw Denmead zeide Dr. Grey. Ralph liet zich gewillig door den jongeren dokter mede voeren, daar hij merkte dat men het beter vond dat hij dat de burgerij dit thans nog zou wenschen. De tegen standers van concessionarissen zullen fe gemakkelijker van het berijden van hun stokpaardje kunnen afzien, nn zij de overtuiging mogen koesteren, dat hun strijd ruim schoots vruchten heeft afgeworpen en de A. O. M. tot groote inschikkelijkheid heeft gedwongen. Toch zal de voordracht niet zonder slag of stoot worden aangenomen. De oude argumenten voor gemeentelijke exploitatie zullen zeker allen nog eens voor den dag gehaald worden en op allerlei wijzen zullen de goede bedoelingen van de A.O.M. in verdenking worden gebracht. Te verwachten is 't echter nietdat vele Raadsleden door een dergelijke Prinzipienreiterei zullen worden bekeerd. Bovendien zou 't zeer ondankbaar zijn om B. en W. voor hun zorg om de gemeentebelangen zooveel mogelijk te dienente beloo- nen met het hun op de schouders leggen van een taak, die zij zelf te zwaar achten. De burgemeester is er de man niet naar om gedwongen te worden werkzaamheden te aanvaarden, die bij niet voldoende kan behartigen en deed de Raad zulks niettemin, dan zon hij zeker weige ren langer het roer in handen te honden. Wat dan Voor de hoofdstad vindt men niet gemakkelijk een twee den Yening Meinesz terug welke gefortuneerde heeft lust om dag in dag uit allerlei beslommeringen te hebben voor een ander en zich nog op den koop toe door een gemeenteraad te laten ringelooren Overigens is deze week het nieuws scbaarsch. De werkstaking onder de timmerlieden mag zich bij ontstentenis van eenige belangrijke vergadering in de bijzondere belangstelling der reporters verheugendat geeft ten minste nog weer eens zoo nu en dan een half kolommetje voor de rubriek stadsnieuws. De werklieden hebben door ondervinding geleerd ook nu weder de partieele strike toegepast, wijl daardoor, als 't allen ernst is, de beweging niet strandt op de klip van uitpnttingen der weerstandskas. De patroons zijn echter door hunne eensgezindheid zeer krachtig en komt er niet spoedig een einde aan de werkstaking in het van Lennep-kwartier, dan zullen zij met ingang van Maandag 18 Juli een alge- heele uitsluiting van timmerlieden proelameeren. Of tegen dien krassen maatregel de organisatie der gezellen bestand zal wezen schijnt zeer twijfelachtig. Waarschijnlijk zul len zij die liever van dezen drukken tijd van het jaar met zijn hooge weekloonen profiteeren door veel te arbei den in plaats van veel te eischen, op hunne makkers een sterke pressie uitoefenen zoodat oneenigheid ontstaat, die de patroons de overwinning zal doen behalen. Van de werkgevers kan men niet zeggen dat zij zieh op hooghartige wijze van de wenschen der gezellen hebben afgemaakt. Zij hebben zich de moeite gegeven om in openbare vergaderingen te verschijnen en daar uit te leggen waarom zij het gevraagde moeten weigeren en door die houding is in het algemeen de sympathie van het publiek meer aan hunne zijde dan aan die der werk lieden. Misschien draagt daarbij ook wel bij de weten schap, dat van den afloop dezer strike 't voor een goed deel zal afhangen of ook in andere vakken aan het slui merende verlangen om met eischen tot loonsverhooging te komen al dan niet uiting zal worden gegeven. En ging. Zg begaven zich even naar de aangrenzende kamer, waar de goedhartige hospita in een schommelstoel bij den haard zat en den nieuwen afstammeling van Sir Ralph Denmead den kruisvaarder op haren schoot wiegde die, inplaats van in een statig kasteel geboren te zijn het eerste levenslicht had aanschouwd in Kingsmead Terrace in een hnis, waar men uitsluitend gemeubeleerde kamers verhuurde, aan, wat de hospita »komedianten" noemde. Ralph kon haar slechts voor al haar hulp danken, maar de uitdrukking op zijn gelaat beloonde de goede ziel ten volle voor alles wat zij doorgemaakt had. »Spreek er niet van mijnheer, het was mij een waar genoegen," zeide zij. »Mevrouw Brinton was tot een uur hier, zij is een zeer vriendelijke dame en zoo handig met het kindje. En zeg ik tot haar de knapste mau dien ik ooit gezien heb zes voet twee op zijn kousenwas toen hij geboren werd volstrekt niet grooter dan dit kindje. Hij was een knap, goed gebouwd man zooals er geen tweede bestaattotdat hij in de Krim zijn been verloor door de koude en te weinig voedsel." Ralph keek naar het grappige kleine hoopje dat in flanel gebakerd was en moest bijna lachen bij de gedachte dat het mogelijkerwijze tot een krijgshaftigen held van zes voet twee zou opgroeien die zijn been voor den roem van zijn vaderland verloor Maar de gedachte aan den militairen loopbaan deed hem aan Bridget denken en hij besloot dadelijk aan haar te telegrafeeren. Beneden in de zitkamer vonden zij Macneillie zitten die bij Shakspere en een pijp troost zocht. Hij was innig verheugd het goede nieuws te vernemen. »U bent den ganschen nacht opgeweestGouverneur," zeide Ralph met leedwezen, toen de dokter vertrokken was. »Nu jaik was bang dat je mij misschien noodig zondt hebben," zeide Macneillie. »Ik had nauwelijks deze goede tijding durven verwachten. Kom ga zitten en eet eens watjongen je moet uitgehongerd zijn. Ik heb wat koffie voor je gezetmaar ik weet niet of je het nn al drinken knnt." Ralph gehoorzaamde en at als een uitgehongerden schooljongen. Zijn gelaat nam langzamerhand een minder doodsche kleur aan.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1