Buitenland. komen de timmerlieden tot het inzicht van hunne onmachtdan zullen andere werklieden-groepen terug deinzen voor een dergelijke nederlaag Een aangename afwisseling bracht ons Zaterdag de automobielen-wedstrijd. De deelnemers werden door honderden belangstellenden aan de Weesperzijde opge wacht en hunne machines trokken zeer de aandacht. In 2>/a unr hadden sommigen den afstand Nijmegen—Am sterdam afgelegd en zij kwamen aan met de snelheid van een spoortrein. Toch is voor een niet-technisch toe schouwer nog veel merkwaardiger de vlugheid, waarmee gestopt kan worden met duizelingwekkende snelheid ziet men het voertuig naderen, maar bijna plotseling staat 't stil en is de vaart gebroken. Die factor is dan ook zoowat het eenige excuus voor het automobielen- gebruik langs wegen door bewoonde streken, maar zelfs dat in aanmerking genomen rijst de vraag, of door zulke wedstrijden de veiligheid op onze wegen niet al te zeer in de waagschaal gesteld wordt. BKLOIE. Het bericht van de overwinning op de muitelingen door de troepen van den Gongostaat is zeer spoedig gevolgd door een jobstijding. Te Brussel is bericht ontvangen, dat luitenant Dubois, die met honderd man was afgezonden om Kivn te bezetten, door de oproerige Congotroepen is overvallen, waarbij 31 soldaten werden gedood. 36 geweren en 15,000 patronen vielen den mui ters in handen. Luitenant Dubois zou daarop door zijn soldaten verlaten en door de muitelingen gedood zijn. FKAKbRIJH. Het eerste antwoord op Oavaignac's rede over de Dreyfus-zaak heeft niet op zich laten wach ten. Kolonel Picqnart, die, gelijk men weet, bij de infor matie-dienst geplaatst was en het dossier Dreyfus door en door kent, richtte reeds den volgenden dag onderstaand schrijven aan minister Cavaignac »Tot dusver was het mij niet gegeven ruiterlijk mijn meening te kunnen zeggen over de geheime stukken, waaruit men, naar men beweert, de schuld van Dryfus heeft gelezen. »Nu de minister van oorlog drie van deze stukken op de tribune van de Kamer van Afgevaardigden heeft voor gelezen, acht ik het mijn plicht n te doen weten, dat ik in staat ben om voor eiken bevoegden rechter aan te toonen, dat de twee stukken, welke van 1894 gedag- teekend zijn, niet betrekking kunnen hebben op Dreyfus en dat het derde stuk, van 1896, geheel het karakter heeft van een vervalscht stuk. »Het zou dan duidelijk blijken, dat de minister van oorlog te goeder trouw is misleid, evenals trouwens allen die aan de waarde van de beide eerste stukken en aan de echtheid van het laatste hebben geloofd.' Zelfs vóór dit schrijven bekend was, verklaarden de voornaamste buitenlandsche bladen reeds, dat zij des ministers redevoering verre van overtuigend vonden. De Duitsche pers is, met uitzondering van de antise- mietische bladen, nog lang niet overtuigd door de rede van den heer Cavaignac. De bladen zijn eenstemmig in hun oordeel, dat uit de verklaringen van den minister blijkt, dat het vonnis tegen Dreyfus gewezen, berust op stukken, die noch aan den beschuldigde noch aan zijn verdediger getoond zijn. Dat reeds maakt een herziening van het proces noodzakelijk. Een deel der pers doet uitkomen, dat de aan kolonel Scharzkoppen toegeschreven brieven valsch moeten zijn. De Fransche minister treedt hier in tegenspraak met de plechtige verklaring van de Duitsche regeering, dat haar diplomatieke vertegenwoordigers te Parijs nooit betrek kingen hebben onderhouden met Dreyfus. In het belang der waarheid wordt aan de militaire autoriteiten gevraagd kolonel Schwarzkoppen vrijheid tot spreken te geven. Naar luid van informatiën heeft de Fransche regeering bij de Duitsche geen enkelen stap gedaan om betreffende de aan Schwarzkoppen toegeschreven brieven zekerheid te verkrijgen. De Daily News" onderzoekt de bewijzen en de be kentenissen, welke de minister te berde heeft gebracht en zegt van deze »Hoe laat is de repetitie vroeg hij op zijn horloge ziende. »He ik vergat het op te windenen nu staat het stil." »Het is nu acht uur," zeide Macueillie. »De repetitie is om elf uur, maar je behoeft er niet te wezen. Ik ga Hamlet spelen." »NeenGouverneur," zeide Ralph met nadruk. »Als ik een weinig geslapen hebben ik weer geheel op streek het was het eerste waar Evereld aan dacht. Is zij geen uitstekende actenrsvrouw Hij wist zeer goeddat om de rol van Hamlet te vervullen voor Macneillie meer wasdan hij verdragen kon want lang geleden had de directeur hem verteld dat hij haar eiken avond voor Christine's huwelijk gespeeld had en dat het stuk zoo nauw verbonden was met alles, wat hij in dien tijd doorstaan had, dat hij haar nooit meer durfde te spelen. »Ha zij heeft er dus aan gedacht," zeide Macneillie met een glimlach. »Dat is juist iets voor Evereld. Als het kon zou ik de voorstelling uitstellen maar zij is voor drie avonden aangekondigd en het is te lastig om iets anders te geven voornamelijk daar Ivy Grant ook hors de combat en hare plaatsvervangster znlk eene nieuwelinge is. Neen wij geven het stukik heb het grootste gedeelte van den nacht met den Deenschen prins doorgebracht en van avond zullen hij en ik onzen ouden twist bijleggen." Maar Ralph was niet door deze argu menten over te halen en ten laatste stemde Macneillie tot een schikking toe. Het stuk was reeds eenigen tijd gerepeteerd. Ralph zou dezen morgen niet behoeven te verschijnen en zouals alles goed gingzijn rol, zooals het besloten wasvervullen. jNü genoeg met dat gelanterfanter. Vooruit, naar bed, of wij zien je van avond nog in elkaar zakken," zeide Macneillie. »Wat? Je moet nog een brief schrijven?" »Alleen aan mevrouw Hereford, die zooals u weet, be loofd heeft, om Evereld gedurende bare bevalling bij zich te nemen." »Daar zal ik voor zorgenzeide Macneillie. »En je wilt dit telegram naar dat aardige Iersche vrouwtje de »In het kort, het is alles maar van hooren zeggen en het verliest geheel zijn waarde voor elk redelijk denkend mensch door het feit dat de onafgebroken onschuldbe- tuigingen van den gevangene zijn stellige ontkenning insluiten, dat hij ooit een bekentenis zou hebben afgelegd. >De minister heeft enkel de zwaarste vermoedens ver sterkt, waarop de vraag om herziening is gegrond. Deze vraag moest een gebiedende eisch worden, wanneer des heeren Cavaignac's zwakke en onlogische betuigingen door geheel Frankrijk zijn gelezen." In het proces van de schriftkundigen tegen Zola werd deze veroordeeld tot vijftien dagen gevangenisstraf, 2000 francs boete en betaling van 5000 frans schade vergoeding aan ieder drie schriftkundigen. Bovendien tot betaling van tien publicaties van het vonnis en de proceskosten. SPA1V.IK. De wapenstilstand voor Santiago, door generaal Shatter toegestaan om vreemdelingen vrouwen en kinderen in veiligheid te brengen, is geëindigd. Het bombardement van de stad is begonnen. Tegen dit bombardement zal Santiago niiit bestand blijken te zijn. Uit Siboney wordt gemeld, dat Vrijdag avond, bij het vallen der duisternis, in het hoofdkwar tier van Shatter een lange optocht aankwam, samenge steld uit de hoofden van het civiele bewind van Santiago de civiele gouverneur, de burgemeester, de president der rechtbank en hunne ambtenaren kwamen de bescherming van Shatter inroepen. Indien de Amerikanen haar bombardeeren, zal generaal Toral genoodzaakt zijn de stad over te geven, ondanks de bevelen uit Madrid en ondanks de wenschen van maar schalk Blanco. De Temps" meldt, dat de regeering te Madrid begint in te zien, dat na den val van Santiago het oogenblik om vrede te sluiten, gekomen is. De vredes-barometer is merkbaar rijzende in Spanje. Nu de zegepraal der Ame- rikaansche wapenen, te water en te land, zoo duidelijk is gebleken, geven alle vrienden van Spanje het den wel- gemeenden raad, den strijd niet langer voort te zetten. De hertog Almodovar del Rio, die van de Spaansche regeering officieus de opdracht ontving, te onderzoeken in hoeverre er mogelijkheid tot interventie bestaat, deelde mede, dat geen der mogendheden bereid is tusschen bei den te komen, zoolang niet èen der oorlogvoerenden open lijk om bemiddeling vraagt. Deze houding van de mogendheden is te begrijpen. De pogingen, vóór het uitbreken van den oorlog aangewend, hebben zoo weinig succes gehad, dat niemand zich gaarne nogmaals aan een échec wil wagen. TEREBKI6DE §Ï\%TKX. Het departement van oorlog deelt een telegram mede van generaal Shafter uit Playa del Este van den 10. De generaal meldt: »de lichte Spaansche batterijen openden het vuur eenige minuten over vieren. Zij werden weldra tot zwijgen gebracht. Er werd bijna geen geweervuur afgegeven. De Spanjaarden verlieten de versterkingen niet. Wij hadden drie licht gewonden. Morgen zal ik over genoeg troepen beschikken om ook de wegen ten Noordwesten van Santiago te be zetten." De World" zegt, dat Gervera weldra naar Annapolis zal worden gebracht, waar hij eenige weken gevangen zal worden gehouden. Dan zal hij op zijn eerewoord worden vrjjgelaten, onder voorwaarde dat hij het land niet zal verlaten. Hij lijdt in lichte mate aan malaria. Allen, die aan boord waren van de »Saint Louis," het schip waar mede Cervera naar Portsmouth in Virginia is overge bracht, betoonden hem allen mogelijken eerbied. Jtrratuni. In ons nummer van den 10 staat onder het hoofd Provinciale Staten van Noordholland dat aan den heer 0. Druijvesteijn, als secretaris van Meerenberg een woord van lof is gebracht voor het sinds jaren door hem opgesteld jaarlijksch overzicht van genoemd gesticht. Dit is niet juist. De commissie uit de Staten heeft bij haar rapport hem een woord van erkentelijkheid ge bracht voor het schrijven van een historisch overzicht van het gesticht Meerenberg. Dit werkje is ten vorigen jare uitgegeven bij H. D. Tjeenk Willink te Haarlem en aldaar verkrijgbaar. soldaten-weduwe verzonden hebben? Nu, laat dat maar aan mij over. Volg het voorbeeld van je zoon, en breng je tijd met slapen door." Ralph volgde dezen raad woordelijk op en sliep gedurende acht uur zeer vast. Hij werd ten laatste met een vaag bewustzijn wakker, dat iemand naast zijn bed stond en slaperig opziende was hij tamelijk verwonderd het welbe kende gelaat van Bridget te zien. Was hij weer een kleine knaap, in het huis van Sir Matthew P En kwam Bridget hem zooals gewoonlijk wekken zoodat hij zich niet den toorn van zijn voogd op den hals zou halen daar hij te laat aan het ontbijt kwam Zijn zware oog leden vielen weer dicht toen hij plotseling tot volle be zinning kwam door het geluid van een schreiend kindje in de kamer beneden hem. »Dat moet de kleine vent zijn dacht hij. »En ik ben huisvader geworden en Sir Matthew is wegWat is hetBridget riep hij angstig uit. »Hoe gaat het met mijn vrouw »Het gaat haar goed, mijnheer, God zegene haar Uw middagmaal staat klaar, mijnheer Ralph, en daarna knnt u naar binnen gaan om mevrouw te zien. Zij heeft God dank tweemaal goed geslapen" Bridget was in baar elementtoen zij de zorg op zich kon nemen van het kleine popperige kindje. »Hij gelijkt sprekend op u mijnheer," merkte zij op, toen Ralph een oogenblik stilstond, om voor dat hij naar den schouwburg ging, nog een laatsten blik op zijn zoontje te werpen. Neenwerkelijk, Bridget Je kunt toch niet denken dat ik dat als een compliment opneem," zeide hij lachende. »Hij heeft hoegenaamd geen oogen alleen een paar spleetjes en wat zijn gezichtje betreft, het schijnt één groote neusmet een randje roode rimpels.'' xOch het zijn altijd de vreemden die de gelijkenis zien zei Bridget. »Kijk hier op dit schilderij en op dit," citeerde Ralph lachende. »Je zult me nog in een zeer nederige en on derworpen gemoedsstemming wegzenden om Hamlet te spe len. Bridget. Ik heb nooit gedacht, dat ik zoo leelijk was." Briefkaarten. Het hoofdbestuur der posterpen en telegraphie heeft het personeel der posterijen er op gewezen dat hoewel de aanduiding van het beroep op de adreszijde der brief kaarten geoorloofd is, deze aanduiding zoo kort mogelijk behoort te zijn en dat het niet geoorloofd is, daarin op te nemen eene opsomming van tal van artikelen op voor werpen, waarin handel wordt gedreven of van firma's, maatschappijen enz., welke in de eene of andere hoeda nigheid door den afzender wordt vertegenwoordigd. Hoewel tot dusverre in bedoeld opzicht eenige vrij gevigheid is betracht, is echter thans gebleken, dat die aanduidingen langzamerhand h er en daar zulk een om vang aannemen, dat beperking daarvan dringend noodig is, mede om te voorkomen, dat de adreszijde wordt over laden met mededeelingen en aankondigingen welke, niet strikt betrekking hebben op het beroep van den afzen der, door de ruimte welke zij innemen, slechts schade doen aan de duidelijkheid van het adres. Aan hen, die briefkaart-formulieren in voorraad heb ben, welke niet aan de bovenomschreven eischen voldoen, zal eene opgave worden gevraagd van het voorhanden aantal exemplaren, waarna zal worden overwogen gedu rende welken tijd nog gelegenheid zal worden gegeven om dien voorraad te verbruiken. Callantsoog. In het Regeeringsantwoord op het verslag van de Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp tot voorzie ning van de verdediging van de Noordzeekust in Noord holland tusschen de Heldersche en Hondsbossche zeewe ringen, wordt medegedeeld dat onder de kosten van aan leg ook die van onteigening begrepen zijn. De Minister deelt het gevoelen dat het hier een zeer buitengewoon geval betreft in de regeling, waarvan in geen geval een antecedent mag worden gezien voor andere gevallen. Noch op de gemeente Callantsoog, noch op de eigenaren der duinstrook rust de verplichting om te ge- doogen dat de Staat tegen het buitenbeloop of in den buitenzoom verdedigingswerken aanlegt. In eene afzonderlijke beantwoording van de nota van den heer Roëll, verklaart de Minister verder, dat geens zins kan worden toegegeven dat eene overweging van het Statenbesluit van 29 Maart jl. er op wijst dat nu zal zijn uitgemaakt »dat de verdediging der Noordzeekust als Rijkszaak tot de verplichtingen van het Rijk behoort. Met de Staten acht de Minister het wenschelijk het reeds zoo lang hangende verschil tot een einde te brengen, zonder evenwel de wijze waarop dit geschiedt als een antecedent te willen doen gelden, omdat lo. waar het steeds erkende beginsel, dat de onmidde- lijk belanghebbende gronden in de kustverdiging hebben bij te dragen, wordt behouden, tevens regel moet blijven dat de uitvoering der werken door hen, met medewer king van het bevoegde gezag, en niet door het Rijk ge schiede, zij het dan ook met Rijkshulp, zoo noodig. 2o. In beginsel aan de oprichting van een waterschap omvattende al de gronden die bij de kustverdediging be lang hebben, de voorkenr moet worden gegeven 3o. de bij deze speciale regeling gemaakte repartitie der kosten geen maatstaf behoeft noch behoort te zijn voor andere gevallen, waarin hulp van het Rijk en de provincie wordt ingeroepen. Het is thans nog niet te voorzien binnen hoeveel jaren de verdediging van het door het Rijk te verdedigen kunst vak over de volle lengte noodig zal zijn. Te Ufoordwolde zal dit jaar worden herdacht het 25 jarig bestaan der rletenstoelenindustrie. In 1873 werd op initiatief van den toenmaligen predikant een proef genomen met het vervaardigen dezer stoelen en sedert verdienen honderden daarmede hun brood. En dat de afvoer van beteekenis is, blijkt uit het feit, dat het naastbijgelegen spoorwegstation te Peperga vergroot moet worden om de verzendingen te bergen. X-stralen. Den 9 hield de heer J. Thomas, e.o. officier, eene lezing over bovengenoemd onderwerp voor een 70-tal leden en genoodigden der sociëteit »De Vereeniging" te Sehagen. De heldere uiteenzetting en verklaring van de verschijnselen op het gebied der electriciteit, de uitne mend geslaagde proeven deden de aanwezigen een leer rijke avond genieten. Door middel van de X-stralen kon ieder de beenderen van eigen hand, den inhoud zijner portemonnaie, enz. aanschouwen. Ook het fotografeeren van den inhoud van een passerdoos gelukte goed. Bij genoegzame deelneming zal de heer Thomas den 17 in het N.-Holl. koffiehuis tegen entrée nogmaals eene voor dracht over de X-stralen houden. Het Witte Kruis. Uit het jaarverslag van bovengenoemde vereeniging blijkt, dat het ledental in 1897 is toegenomen met 1158 en nu 7134 personen bedraagt. Het aantal afdeelingen klom tot 55. Door de afdeeling Amsterdam werden 93 personen voor ziekenverpleging geëxamineerd, waarvan aan 86 een diploma kon worden uitgereikt. De balans der vereeniging sloot op 31 December 1897 met een som van f 654774,22 de staat van inkomsten en uitgaven met een som van f 31129,095. Het nadeelig saldo van 1895 ad. f 252,325 werd in 1897 ingehaald. Zeker is hetdat de vreeselijke spanning waarin hij verkeerd had en die nu voor geruststelling had plaats gemaakt, het gevoel van intense zenuwachtigheiddat hem gewoonlijk bevingwanneer hij voor de eerste maal een belangrijke rol vervulde volkomen onderdrukte. Al de medespelers sympathiseerden met hem. Het deed hem goed om te hooren wat zij over Evereld zeiden, hoe zij haar moed en tegenwoordigheid van geest en de spoedige redding van Ivy Grant bewonderden. De tijding uit het hospitaal was ook geruststellender. Ivy ging goed vooruit, en oischoon zij hevige brandwonden bekomen hadkon zij waarschijnlijk in twee of drie maanden tijd haar werk weder hervattenen dank zij Evereld was haar gelaat in het geheel niet geschonden. De lange en geduldige studie die Ralph van zijn rol gemaakt had droeg uitstekende vruchten. Hij gaf een werkelijk treffende voorstelling van Hamlet's beminneljjk en zeldzaam ingewikkeld karakter. Macneillie sloeg zijn leerling met voldoening gade. En nog meer dan hij ooit vroeger gedaan hadvoelde hij op dezen avonddat Ralph alle eigenschappen bezateen werkelijk groot tooneelspeler te worden. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2