Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Adve rtentièn. Nr. 5763 f 2000; nr. 13369 i 1500; nr. 17221 f 1000; nrs. 448, 7373 en 13239 f 400; nr. 20861 f 200; nrs. 441, 2768, 4657, 20974 en 20998 f 100. BURGERLIJKE STA.ND. Nationale tentoonstelling voor vrouwenarbeid. Onze Haagsche briefschrijver meldt ons: Te een nur was een schitterend gezelschap aanwezig in de congreszaal van het tentoonstellingsgebouw allen genoodigd om de plechtige opening bij te wonen. De Koninginnen werden vertegenwoordigd door een kamerheer, baron Taets van Amerongende ministers waren allen aanwezigverder de wethouders, de internuntius in gala, de prins van Solo enz. Bij het binnenkomen van de zaal stond het zanggezelschap „Eufonia", directeur Arnold Spoel, geschaard op het podium, tusschen alten en sopranen, het Utrechtsch Muziekcorps. Mevr. Goekoop de Jong van Beek en Donk betrad eerst het spreekgestoelte, een fiere gestalte vol kalme waardigheid. Met een hartelijk woord heette zij allen welkom weidde even uit over het doel van de tentoon stelling en wees er vooral op dat het moest beschouwd worden als een eerlijke studie, wt door de vrouw al ge daan was, wèt haar nog te doen stond. Zij dankte allen, die hadden meêgewerkt, om tot dit resultaat te geraken. Zij wees er op hoe het kind van heden de vrouw was van de toekomsten dat zij het daarom aan een kind zou overlaten de tentoonstelling te openen. „Kleine Lily, toekomstdraagstertje, wil jij de tentoonstelling voor ons openen We geven je het woord." Helder en duidelijk klonk toen de stem van het acht jarig meisje„Hiermede verklaar ik de nationale ten toonstelling voor vrouwenarbeid geopend." Nu volgde de openingscantate, gecomponeerd en gedi rigeerd door Cornelie van Oosterzee. Muziek en voordracht waren beide zéér mooi. Daarop noodigde mej. Marie Jungius alle genoodigden uit tot een bezoek aan de industriezaal. Hier werd de stoommotor aangezet en plotseling was de geheele tentoonstelling in volle werking. Een kort bezoek aan „Insulinde" volgde, daarop werden de deuren voor het publiek opengesteld. Onze visscherij. Bij besluit der Prov. Staten van 5 Juli 1.1. werd in handen eener commissie, tot het uitbrengen van prse- advies gesteld de voordracht van Gedep. Staten, strek kende om afwijzend te beschikken op het nader ingediend adres van W. Kok e. a., leden der Vereeniging tot bevor dering van de Nederlandsche visscherij, om wijziging van het provinciaal reglement op de uitoefening der jacht en visscherij. De onverdeelde instemming, die zoowel de voordracht van Gedep. Staten als de daarbij geleverde beschouwingen bij alle leden der commissie ondervond, belette niet, dat in de vergadering der commissie eene ernstige en van belangstelling getuigende gedachtenwisseling plaats had over den toestand van onze binnenvisscherij. Ook in den boezem der commissie openbaarde zich die overal in ons land zoo luid sprekende geest van wrevel en onvoldaanheid over den staat van verval, waarin dit bedrijf verkeert, belangrijk uit een oogpunt van volks voeding en volksbestaan. Maar niettemin is zij tegen uitbreiding van wettelijke maatregelen, omdat zij de over tuiging heeftdat de eerlijke visscher er slechts door benadeeld wordt en de strooperij er door uitbreidt. Deze ernstige bekentenis, dat n.l. het openbaar gezag onmachtig is om de üoor haar in het belang der binnen visscherij noodig geachte bepalingen te doen naleven heeft een diepliggende oorzaak die moet worden genoemd, omdat bij elke poging om de binnenvisscherij door wet telijke bepalingen te regelendaarmede rekening zal moeten worden gehouden. Die oorzaak is dezedat de groote massa het private eigendomsrecht ten aanzien van het vischwater niet erkent en daarin eigenlijk ziet een goedgemeen voor allen. Ons volkin het algemeen zoo geneigd den privaten eigendom te eerbiedigengetuige de betrekkelijk wein.ge vergrijpen daartegen heeft ten aanzien van het vischrecht geheel andere begrippen. De man die voor niets ter wereld van het afgesloten erf van zijn buurman iets zou ontvreemden zal er geen bezwaar in zien om den visch te halen uit een water dat het zijne niet is of althans door middel van een net, dat niet voldoet aan wettelijke bepalingen. De strooper zal zich beleedigd achten wanneer hij een dief genoemd wordt en onze strafwetgeving heeft er in hooge mate toe medegewerkt om dit volksbegrip te versterken. Met dit begrip zal moeten worden gerekend en het zal te bezien staan of zelfs een groot korps van ambtenaren in staat zou zijn met succes daartegen te strijden. Van meer dan eene zijde werd ue meening geuit, dat wettelijke bepalingen op het vervoer van visch beneden zekere vastgestelde maat meer doeltreffend zouden zijn dan beperkende bepalingen omtrent het vischtuig. Wat de commissie, op gezag van haar deskundig mede lid, de heer P. P. C. Hoek, echter zeer beslist meent te mogen aanbevelen, is medewerking te verleenen aan hen, die met nadruk aandringen op eene geheele herziening van de wet op de jacht en visscherij. Die herziening moet vooral eene loskoppeling zijn van de twee zoo vol komen heterogene zaken als jacht en visscherij. Daar mede moet verkregen wordendat de binnenvisscherij erkend worde als een tak van nijverheid, opdat hijdie kostbaar vischwater bezit of gepacht heeft en zich gaarne moeite en kosten voor de verbetering van dit vischwater zou willen getroosten, er van verzekerd zijook zelf in de eerste plaats de vruchten van zijn zorgen, zijn moeiten en zijn onkosten te zullen plukken. De commissie stelt ten slotte voor, aan Gedep. Staten in overweging te geven, om zich te wenden tot de Regee ring met het verzoek al hare aandacht te wijden aan de verbetering van dat belangrijk bedrijf. Ursetn. Bij de den 11 gehouden verkiezing van een lid van het dagelijksch bestuur van de banne en den polder Ursem, verkreeg de heer S. Akkerman, aftredend, 99, de heer D. Boots 75 stemmen, zoodat eerstgenoemde is herkozen. Voor een hoofdingeland van genoemden banne en polder werden uitgebracht op de heeren D. Schaap, aftr., 161J. Commandeur 9 en P. Koppes Jr. 4 stemmen gekozen D. Schaap. Ter vervulling der vacature als hoofdingeland, ontstaan door het overigden van den heer D. van Diepen ver kregen de heeren P. Koppes Jr. 79, J. Commandeur 71, P. Koppes 13 en D. Schaap 9 stemmenzoodat een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. Koppes Jr. en J. Commandeur. Laatste Berichten. WASHINGTON, 11 Juli. Een telegram van generaal Shatter, dat hedennacht is ontvangen, meldt dat de be schieting van Santiago heden zal aanvangen. Het schijnt dat het gebeurde op Zondag, alleen maar een voorloopige schermutseling was. TER HOOGTE VAN AGUADORES, 11 Juli. De «Brooklyn", de «Texas" en de «Indiana" begonnen gis termiddag om kwart over vijf met de beschieting van Santiago over de rotsen heen. De schepen moesten vijf mijlen ver het land in schieten, maar de kanonnen kon den niet genoeg opzet krijgen zoodat de granaten alle vóór het doel vielen. De beschieting werd, zoowel met de acht-inch-kanonnen als met het zware geschut be proefd, maar het vuur miste zijn uitwerking. De proef neming duurde een uur. WASHINGTON, 17 Juli. Generaal Shatter seint dat aan Amerikaansche zijde gisteren een kapitein en twee soldaten gedood, 1 luitenant en 3 minderen gewond werden. MADRID, 11 Juli. Over het vraagstuk van vrede of oorlog zijn de meeningen verdeeld. De militaire partij I beweertdat het Cubaansche leger nog bijna onaange tast iszelfs al wordt Santiago genomen. Het departement van oorlog zou nieuwe telegrammen van maarschalk Blanco hebben ontvangen, waarin deze verklaartdat de Cubaansche vrijwilligers den oorlog wil len voortzetten omdat zij zeker zijn te land te zullen slagen. Minister-president Sagasta heeft aan de Regentes de quaestie van vertrouwen gesteld. Atjeh. Uit Batavia werd den 11 aan de «N.R. O." geseind «Men heeft vernomen, dat Panglima Polim zich in de bergen bij Padang Tidji bevindt. Luitenant-kolonel Willems gaat er met 2 bataljons uit Segli heen. Een andere troepenmacht gaat er heen van Reung-Reung uit." 's-Gravenhage, 12 Juli 1898. EERSTE KAMER. Aangenomen worden de bouw van een pautserschip, dat hier te lande gebruikt zal worden voor de stelling Helder. Voor Indië wenscht de minister van koloniën alle zorg te wijden aan de verdediging en bescherming van binnenlandsche rust als den besten waarborg tegen bnitenlandsch geweld. De rijwielbelasting is aangenomen met 30 tegen 12 stemmen na bestrijding van den heer Bultman. 358ste Staatsloterij. 1 kl. Ie lijst, 11 Juli. De Maatschappij van Zekerheidstelling voor Ambtenaren en beambten, gevestigd te Amsterdam, is in hooger beroep gekomen van het vonnis der Recht bank alhier tusschen de gemeente Alkmaar en D. Poll, ontslagen gemeente-ontvanger en de voorn. Maatschappij gewezen, inzake de terugbetaling van het tekort in de gemeentekas en de borgstelling van de bovengen. Maat schappij; de zaak zal 15 Sept. a.s., voor het gerechtshof te Amsterdam worden behandeld. luilekkerland. Woensdag den 13 zal in de «Harmonie" het Hollandsch Tooneelgezelsehapdirectie A. van Lier onherroepelijk slechts één enkele voorstelling komen geven van het grootste succes dat sinds lange jaren op tooneelgebied is waargenomende laatste revue van den bekenden schrijver A. Reijding «Luilekkerland" Den 18 September voor het eerst in het Grand Theater opgevoerd, beleefde deze allergeestigste revue een onafgebroken serie van 275 opvoeringenwaaronder eenige druk bezochte middagvoorstellingen. Dit is zeker wel de beste aanbe- I veling die te geven is. Het succes was steeds stijgend, en alleen vroeger aangegane verbintenissen noodzaken ons nu deze serie aftebreken. Vooral twee der hoofd figuren «Zwarte Kardoes" (mevr. André-Meeuwissen) en «Pietje Puck" (de heer Grootveld) hebben een populariteit verkregen die zeker eenig is. Niet alleen te Amsterdam, I maar reeds door het geheele land zijn die beiden bekend en worden hunne coupletten gezongen. En niet minder dragen de andere artisten bij tot het groote succes dezer vertooning, de dames de la Mar-Kleij, Poons-van Biene, v. Biene-d'OliveiraMartha Courdes v. Nieuwland- Koning Kaart-Willemsensenz. en de heeren Kelly Wagemans, v. Nieuwland, Blaaser, Kaart, Rentmeester, enz. De voorstelling zal geheel gelijk zijn aan die te Amsterdam. Alle natuurlijk expres voor dit stuk ver vaardigde decoratiën die zoo groot succes hadden alle attributen worden van Amsterdam medegebracht. Het eigen orkest, onder leiding van den heer Samethini, komt mede. 't Is dan ook een gezelschap van 35 a 40 per sonen dat onder leiding van den directeurtevens regisseur van het stukden heer Isouard van Lier overkomt om ook hier dit reuzensucees te vertoo- nen. Wij twijfelen niet of ook in de «Harmonie' de 337e voorstellingvan het werk van den populairen Reijding ook door zijn monteeringzijn prachtige cos tumesenz. grooten bijval vinden zal. De kosten dezer voorstelling zijn enorm, mogen zij, zooals te verwachten is, door groote belangstelling worden vergoed. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 nur als volgt: den 10: 768.5 den 11: 768.7 ;den 12 767.3. Badhuis Witte Bruis. In de week van 3 Juli tot 9 Juli zijn in het bad huis van «het Witte Kruis" genomen 42 kuipbaden 66 regenbaden le klas 162 regenbaden 2e klas, totaal 270 baden. Wegelwedstrïjd In „de Unie". Zondagmorgen 8 uur werd per telegram aan H.H. M.M. te Soestdjjk, bij gelegenheid van het löjarig be staan der club hare hulde aangeboden door den voorzit ter en den secretaris onderteekend en spoedig daarop antwoord ontvangen verz. 8.50, waarin door H.H. M.M. dank werd gebracht, geteekend door Haren adjudant van de Pol. Den geheelen dag werd met animo gekegeld waarvan de uitslag was als volgt Afdeeling B. Personeels Wedstrijd. 1. H. Braam, Haarlem, 45 p.2. Chr. Zanders, Am sterdam, 44 p.3. E. G. v. d. Horst, Alkmaar, 43 p. 4. J. Beckering, Rotterdam, 42 p.5. A. W. Schols, Amster dam, 40 p.6. v. Gulik, Haarlem, 40 p.7. W. G. v. d. Laar, Amsterdam, 40 p.8. P. Rogge, Amsterdam, 40 p. 9. Braising, Amsterdam, 39 p.10. Trompetter, Noordscharwoude, 38 p.extra prijs van de Vries, Chr. Zanders, Amsterdam, 47. Afdeeling E. Vrije wedstrijd. 1. J. Beckering, Rotterdam, 53 p.; 2. Walraven, Rot terdam, 52 p.3. J. van Giezen, Alkmaar, 52 p.4. W. van Huijstee, Amsterdam, 52 p. 5. L. B. Kramer, Amsterdam, 52 p.6. Eilart, Haarlem, 51 p.7. H. Eenhorst, Alkmaar, 51 p.; 8. Ch. Zanders, Amsterdam, 51 p. 9. Donders, Alkmaar, 48 p.10. Eleischman, Amsterdam, 48 p.; 11. D. F. Geels, Amsterdam, 47 p.; 12. Hollander, Amsterdam, 46 p.13. Sickler, Amster dam, 46 p.; 14. Dekker, Alkmaar, 46 p.; 15. Groene- woud, Alkmaar, 45 p.16. Reinders, Amsterdam, 45 p. 17. B. Bergman, Alkmaar, 45 p.18. Kamphuis, Amster dam, 44 p. Afdeeling F. Aanmoedigings wedstrijd. I. «Lust en Kracht", Noordscharwoude, 188 p., II. «Vliegende Hollander", Haarlem, 177 p.III. «Poedel- haat", Amsterdam, 173 p.IV. «Broederschap", Am sterdam, 170 p. V. »G. G. P.", Amsterdam, 170 p. Het hoogste aantal punten, 75, werd behaald door den heer Wieneke, van de kegelclnb »G. G. P.", van Amsterdam de eonsolatie-prijs werd behaald met 45 p., door den heer Vroom van de kegelclub «Concordia" van Am sterdam. In de pauze van de soirée muzikale, die vrij goed be zocht was, werden de prijzen door den heer H. v. d. Berg overhandigd, wat met wederzijdsche gelukwenschen I gepaard ging. Bij de mededeeling van bovengenoemd telegram volgde een luid en driewerf «Leve de Koningin en de Regentes!" Eindelijk werd den voorzitter namens I de feestvierende club eene prachtige lauwerkrans vereerd en daarna hield een vrij geanimeerd bal champètre de aanwezigen nog lang gezellig en vroolijk bijeen. De uitslag van de op 11 en 12 gehouden overgangs examens van de leerlingen der Rijks Hoogere Bur gerschool is geweest als volgt Van de eerste klasse A bevorderd tot de tweede klasse: K. v. Aken, D. A. Arends, IJda van Balen Blan ken, M. W. Beekhuis, C. Boeke, J. P. BrasserT. H. R. Delachaux D. DilJ. E. Feisser, J. Half:J. Houtkoo- per (e. v.), L. Hijmans, A. H. G. Imhnlsen, Antje Kaan, M. A. de Lange, H. M. Lau, Jeannette O. Pranger, AtjeJ. M. van Leeuwen (e. v.). Voorwaardelijk bevorderd 2. Van de eerste klasse B bevorderd tot de tweede klasse: J. A. Ringers, Anna P. M. Tussenbroek, H. A._D. Tussenbroek B. C. van Veen N. H. Verdam Alida Vonk W. van der Voort, H. H. de Wildt, P. Zijp. Voorwaardelijk bevorderd 2 niet bevorderd 3. Van (de tweede klasse A bevorderd tot de d e r d e klasse: J M. Admiraal (e.v.) M. K. H. BauermannCaroline H. Beekhuis, J. W. Blauw, K. Bijvoet N. P.Gemser, P.Hoog- sehagen, O. L. de Jongh G. Keijser, W. C. F. Meijer, C. NoomeJ. C. van de Poll, A. Schouten, 0. Sieswerda (e.v.). Voorwaardelijk 2, niet bevorderd 7. Van de tweede klasse B bevorderd tot de derde klasse: T. P. Keijser, J. Kroonenburg,AaltjeKuilman(e.v.), G. J. van der Maaten, R. K. W. Maschmeijer, B. H. J. Schouten, D. K. Tolle, Antonia F. Zaadnoordijk, A. Zon dervan. Voorwaardelijk 1, niet bevorderd 4. Tot de vierde klasse werden bevorderd: H. W. Bosch, J. H. Elfring, C. L. de Fouw, J. A. Hoekmeijer (e.v.), Debora de Lange, L. C. Meurs, A. Pels, J. C. M. Simon Thomas, Marie D. de Vries, A. Zijp. Voorwaar delijk 5, niet bevorderd 1. Tot de v ij f d e klasse werden bevorderd H. B. A. Boekwinkel, D. E. Boeke, A. Goekoop, O. Halff, JH. Israël, A. J. van der Molen, A. Mooij, Marie I. van Soest, W. H. G. Stöve. Voorwaardelijk 2, niet bevor derd 1. 12 leerlingen der 5e klasse nemen aan het eindexamen der Hoogere Burgerscholen te Haarlem deel. N.B. (e. v.) beteekent enkele vakken. GETROUWD. 10 Juli. Hendricus Josephus Feldberg en Reinelda In- nocentia Maria Dekker. GEBOREN. 9 Juli. Pieter, z. van Pieter Mooij, en Jantje Pool. Franciscus Johannes en Maria Dientje, z. en d. van Cornells Smit, en Geertruida Helena Adri- ana Gielen. Jacob, z. van Jean Thomas Haasbroek, en Pieternella Jacoba Deuninck. Adriana, d. van Abraham Massaar, en Adriana Maria la Grangé. 10 Elisabeth Hendrika, d. van Petrus Blankendaal en Alida Emke. Dirk Cornelis, z. van An- tonius de Gier, en Neelte van den Berg. Jo hannes Marinus, z. van Frederik Johannes Ap pelman, en Geertruida Gijsbertha ter Maten. 11 Clasina Johanna, d. van Johannes Roelof Mar- tinns Koster, en Cornelia Oud. Nicolaas, z. van Pieter van Driel, en Marijtje Beemsterboer. OVERLEDEN. 10 Jnli. Adrianus van der Hoeven 86 j. 11 Nicolaas Cornelis, z. van Klaas Baltos en Do rothea de Winter, raim 6 j. Anna, d. van Jan Mulder, en Antje Asjes, ruim 9 m. Heden overleed alhier onze geliefde vaderbehuwd- en grootvader, de heer ADRIANUS VAN DER HOEVEN, oud-leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Hoorn in den leeftijd van ruim 86 jaren. Mr. F. H. G. VAN DER HOEVEN. H. VAN DER HOEVEN-Logeman. E. H. M. VAN DER HOEVEN. Alkmaar10 Juli 1898.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3