Gemeenteraad van Alkmaar. Woensdag 13 Juli 1898. Spanbroek. In den nacht van den 10 op den 11 zijn een drietal jongens in onze gemeente bezig ge weest met bij eenige lieden de aardbeienbedden te ver trappen bloemen en heesters te knakken en te ontworte len en om de daardoor ontstane dorst te lesschen molken ze eene koe uit. Tot slot werd nog een hek dwars over den weg gezet, 't Is te hopen dat de daders die de politie op spoor is, eene voorbeeldige straf ontvangen. Z. E. de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland heeft als antwoord op een aan Z. E. gericht schrijven meegedeeld, de tentoonstelling met een bezoek te zullen vereeren. Geachte Redactie! Vriendelijk wordt voor onderstaand artikel een plaatsje in uw blad verzocht. Bij voorbaat dank voor de plaatsing. Groene bemesting. Aan iederen landbouwer, die dit jaar karwei heeft ver bouwd of vroege aardappelen of vlas, wintergerst, knol len zaad koolzaad, mosterd, winterrogge, veldslazaad heeft te veld staan raad ik ten sterkste, direct na het oogsten of het aan hokken zetten van het gewas, het veld niet al te dun om te ploegen het daarna te eggen het dan te bezaaien met 2.5 H.L. gewone wikken (goed kiemende) per H.A. en deze flink in te eggen. Wanneer de wikken niet te laat worden gezaaid in een niet te drogen grond leveren zij in den herfst een kolossaal weelderig gewas. Ploegt men dan dit gewas in den laten herfst of in het voorjaar onder (men kan het ook vóór de vorst invalt groen vervoederenen dit is, wanneer men het vee er voor heeftnog voordeeliger, als men ten minste de pis van de beesten goed bewaart), dan heeft men daarmede eene uitstekende bemesting aan den grond toegevoegdwaarin allerlei gewassen en vooral ook late aardappelen en andere late gewassen, uitmuntend groeien, terwijl de aardappelen uitstekend van smaak zijn. Men zaait ook wel eens gele mosterd of raapzaad, met het doel, het groene gewas later onder te ploegen; doch deze gewassen verrijken den grond niet met stikstof, ter wijl wikken eene groote hoeveelheid van deze dure stof in den grond brengen. Op de proefvelden in ons land is steeds gebleken, dat wikken verreweg de voorkeur verdienen en dat erwten dikwijls niet veel bij de wikken achterblijven. Het spreekt van zelf, hoe eerder de wikken worden gezaaid des te meer groene massa kunnen zij leveren, en als de omstandigheden gunstig zijn kan die massa geweldig groot zijn. Het welslagen hangt in de eerste plaats af van eene goede opkomst. Zijn de wikken goed opgekomen en heeft men niet al te laat gezaaid dan moet het weer al zeer ongunstig zijn als men niet een mooi gewas verkrijgt En wanneer het weer in den herfst gunstig is, zooals verleden jaar, dan kunnen zelfs wikken, die in het laatst van Augustus zijn gezaaid nog een mooi gewas leveren. Om het goed opkomen te verzekeren moet men den grond netjes toebereiden als t kan en zorgen dat het zaad in vochtigen grond komt. Door met de zaaimachine te zaaien heeft meu do zekerheiddat al het zaad op eene goede diepte komt te liggen en men het desnoods schoon kan houden. Voor het niet opkomen van de wikken door droogte behoeft men thans niet te vreezen en daarom is dit jaar zoo bij uitstek gunstig om eene groenbemesting met wikken toe te passen. Ik kon dan ook de verzoeking niet weerstaan om er de aandacht van vele belang hebbenden op te vestigen en verklaar mij ten allen tijde bereid tot het geven van meer inlichtingen waar deze noodig zijn. Het benoodigde zaaizaad zal men o. a. aan een de volgende adressen kunnen verkrijgen Sluis en Groot, Enkhuizen. Wed. J. Leupen Zoon en O. G. van Tubergen, Haarlem. Van den Bosch Co., Goes. K. Kobus, Deventer. Schilthuis Co., Groningen. Gebrs. DriesSappemeer. D. J. van den Have, Kapelle, bij Goes. Wijmei en Co., Gronin gen. C. L. Schepp en ZoonRotterdam. D. J. de Vries, Finsterwolde. J. H. Bakker Jr., Wildervank. J. L. Robertas, Winschoten. C. S. Heerma van Voss, Rozendaal (N.B.) A. Poortman, Rotterdam. L. de Poorter, Tiel. W. C. Verkerk, Utrecht. G. Muskens, Nijmegen. IJ. Pars, Praneker. Gebrs, Hollen, Sommelsdijk en B. H. v. Munster, Groningen. Mochten de wikken schaarsch worden tengevolge van de groote vraag in dit jaar, dan zal men in plaats van wikken heel waarschijnlijk gele voedererwten of buiten- landsche erwten kunnen zaaien of ook niet kokende groene erwten of vale erwten. Deze zullen misschien een evengoed resultaat geven, mits men slechts zorgen voor niet te dun zaaien. Op vuil land zal men op rijen moeten zaaien, om in den beginne te kunnen wieden later verstikt alle vuil onder het welige wikkengewas. Erwten voldoen in dit op zicht niet zoo goed. Het bezwaar, dat men den grond in den herfst niet kan bewerken, is niet overwegende, want de wikken brengen den grond in een prachtigen toestand. Men late zich vooral door de kosten niet afschrikken want ofschoon deze per bunder ongeveer f 25 a f 30 be dragen, worden deze meestal dubbel en dwars gedekt door de hoogere opbrengst van het volgende gewas. Is de grond niet sterk genoeg, om met eenige zeker heid nog een goed gewas voort te brengen dan be meste men den grond voor het ploegen met 600 K.G., superphosphaat per H.A., en als het een zandgrond is, met 500 K.G., kaïniet bovendien. De Rijkslandbouwleeraar v. Noordholland, C. NOBEL. Schagen, 8 Juli 1898. Laatste Berichten. Uc strijd om Santiago. WASHINGTON, 13 Juli. Men maakt zich hier een weinig ongerust tengevolge van het ontbreken aan be richten van Santiago. De Hooge Krijgsraad vergaderde hedenmiddag om twee uur op het Witte Huis. De ministers Alger en Long met den adjudant-generaal Corbin waren aanwezig. Men gelooft dat de Raad den gezondheidstoestand van het leger en het gevaar voor het uitbreken van de gele koorts heeft besproken. WASHINGTON, 13 Juli. Telegrammen van generaal Shafter en generaal Miles, die heden zijn openbaar gemaakt' melden dat de wapenstilstand verlengd is tot morgen middag, op verzoek van generaal Toral, die te Madrid instructies wil vragen omtrent het aanbod van de regee ring der Vereenigde Staten om het garnizoen van Santiago naar Spanje te zenden. Generaal Toral zegt, dat hij gemachtigd is om af te trekken en de haven, de munitie en het oostelijk deel van Cuba over te geven, maar het Amerikaansch departe ment van oorlog wil hem geen verlof geven tot den aftocht. Generaal Shafter meldt dat hij morgen met alle kanonnen, die te zijner beschikking staan, het vuur op de stad zal openen als zij zich niet overgeeft. Het eskader zal bij de beschieting zijn medewerking verleenen. Men heeft opgemerkt dat in officieele kringen eenige bezorgdheid heerscht naar aanleiding van telegrammen, die spreken over den verschikkelijken toestand waarin de Amerikaansche troepen verkeeren tengevolge van de regens en de stormen, maar er zijn geen bijzonderheden gepubliceerd uit vrees de openbare meening te verontrusten. Men meldt, dat onder de beambten van het transport departement bij Santiago veertien gevallen van gele koorts zijn geconstateerd. Vervolg van het tweede blad. De zitting werd met het oog op den tijd (4 uur) daarna geschorst tot heden avond 8 uur. AVONDZITTING. Tegenwoordig dezelfde leden met uitzondering van den heer Witte. Stoomtram BehagenAlkmaar. 8. Bij besluit van 1 Juni 1.1. werd het voorstel, strekkende om geen financieëlen steun te verleenen aan de Noorder-stoomtramvereeniging bij het aanleggen van de stoomtram Alkmaar—Schagen, met 13 tegen 2 stem men (die van de beide wethouders) aan B. en W. terug gezonden om ter zake een gunstig advies te willen uit brengen. Naar aanleiding daarvan zij het hun vergund mede te deelen, dat daarmede vrij wel het onmogelijke van hen wordt gevergd. De gehouden discussie heeft in hunne zienswijze geene verandering gebracht. Evenmin als finan- cieele steun is verleend bij het aanleggen van de stoom tram Alkmaar-Purmerend of van de stoomtram Alkmaar- Haarlem, behoort thans financieele steun te worden ver leend ten behoeve van de stoomtram AlkmaarSchagen als later aan die van Alkmaar naar de Egmonden en eventueel naar Bergen hoe gaarne men de laatst ge noemde verkeersmiddelen ook zal zien tot stand komen. Dit hun gevoelen zijnde, kan de Raad niet verwachten, dat zij genegen zijn hunne overtuiging geweld aan te doen en thans datgene zullen aanraden, wat naar hunne meening behoort afgeraden te worden. B. en W. blijven dus hun eens gedaan voorstel onver anderd handhaven. Intusschen is het genoegzaam gebleken, dat de Raad op het adres van de Noorder-stoomtramvereeniging eeno gunstige beschikking nemen wil. B. en W. leggen zich daarbij neder en zijn bereid om mede te werken tot af doening dezer aangelegenheid. Mocht hun voorstel worden verworpen, dan komt het hun voor, dat in geen geval moet worden deelgenomen in het te vormen aandeelen-kapitaal. Op hoe goede resul taten sommige tramondernemingen ook mogen kunnen bogen, toch achten zij het onraadzaam, dat de gemeente besturen als aandeelhouders optreden in nijverhoids-onder- nemingen, welke geen monopolistisch karakter dragen. Voldoende aan het uitgesproken verlangen, hebben B. en W. zich tot het bestuur der Noordor-stoomtram- vereeniging gewend met het verzoek om nadere bijzonder heden ten aanzien der begrootmg van inkomsten en uit gaven van de ontworpen stoomtram. Uit de ontvangen inlichtingen blijkt, dat de exploitatie kosten zijn genomen in overeenstemming met andere lijnen en dus nooit veel zullen verschillen met de wer kelijke. De opbrengst hangt natuurlijk meer in de luchtdoch met het oog op de resultaten van de lijnen Alkmaar PurmerendAmsterdam is het comité van oordeeldat de opbrengst hooger zal zijn dan in de berekening is opgenomen. Men heeft echter gemeend voorzichtig te moeten zijn, omdat met vee- en goederenvervoer naar en van Alkmaar, nog al concurrentie te water bestaat. Op grond van het bovenstaande, deelen B. en W. mede, dat, indien de Raad de conclusie van hun voorstel mocht verwerpen, in overweging zou kunnen genomen worden te besluiten aan het bestuur der Noorder-stoomtramvereeniging te berichten, dat de Raad zich voor de gemeente verbindt 1. tot het garandeeren der rente van een bedrag groot f 10.000 tegen hoogstens 31/, proeent, welk bedrag zal strekken tot vorming van het kapitaal, benoodigd voor het aanleggen van de stoomtram AlkmaarSchagen onder voorwaarde, dat de garantie ophoudt zoodra aan de aandeelhouders uit de winst der onderneming eene rente van 3J/j ten honderd kan worden uitgekeerd en in elk geval na verloop van twintig jaren 2. tot het geven eener bijdrage in eens van f 200, ter bestrijding van de voorloopige kosten aan het tot stand van de onderneming verbonden 3. B. en W. uit te noodigen te zijner tijd de noodige financieele voorstellen te willen doen tot vinding der sub 1 en 2 bedoelde gelden. Uit de over dit onderwerp gevoerde discussie bleek vrij algemeen dat men niet ongenegen was financiiielon steun van gemeentewege voor deze tram te verleenen alleen zouden vele leden die steun afhankelijk willen stellen van de richting welke de tram zal nemen d. i. aan de oost of westzijde van het Kanaal. Voor de marktbelangen dezer stad werd de westzijde wel het meest wensehelijk geachtomdat men daardoor een reehtstreeksche aansluiting met de kaas- en graanmarkt zou kunnen verkrijgen. De Vereeniging zelve bleek ook wel gezind te zijn de westzijde te volgen, doch de moei ljjkheid is gelegen in de overbrugging van het Kanaal te Koedijk, waar het gekruist zal moeten worden. Enkele leden zouden daarom dit voorstel willen aanhouden totdat omtrent die richting zekerheid bestaat. Mocht toch onverhoopt de oostzijde genomen worden, dan zouden zij in geen geval willen medewerken tot steun omdat men meendedat Schagen bij den voorgestelden aanleg dan veel meer gebaat zou zijn dan Alkmaar. Een lid was ten opzichte van Schagen wantrouwig voorzoover het marktverkeer betreft. Ter wille der consequentie zou hij met het oog op andere tramsin geen geval steun willen toestaan. Een ander lid zou al dadelijk de f 200,in de voor loopige kosten willen verleenen. Met het geven van verderen steun zon men dan kunnen wachten totdat de richting van de tram bepaald is. Met dit denkbeeld konden velen medegaan. In stemming gebrachtwerd dit voorstel aangenomen met 12 tegen 2 stemmen die der beide wethouders. Alleen verbond de Raad aan het verleenen dezer f 200, de uitnoodiging aan de Vereenigingom omtrent de richting van den tram met B. en W. in overleg te treden. Overneming van slooten. 9. Ingevolge het indertijd kenbaar gemaakt verlan gen, hebben B. en W. zich gewend tot het bestuur van den Eendrachtspolder met het verzoek te willen mede- deelen of- en zoo ja onder welke voorwaarden men ge negen zou zijn de sloot langs Ropjeskuil achter de Ca dettenschool, voor zoover die aan den Eendrachtspolder toebehoort, aan deze gemeente in eigendom en onderhond over te dragen. Het dagelijksch bestuur van dien polder deelt mede beslo ten te zijn, voorbehoudens goedkeuringtot eventueele overdracht o.a. van de genoemde sloot en nog twee andere voor den prijs van f 50, te betalen bij do overdracht in notarieelen vorm ten koste der gemeente te passeeren. B. en W. meenen dat dit aanbod moet worden aan genomen, weshalve zij voorstellen te besluiten van den Eendrachtspolder in koop over te nemen de hem toebehoorende slootenop een overgelegde schets- teekening nader aangeduid en wel de sloot sectie E. No. 346, groot 7 Aren 30 cA., de sloot sectie E No. 1191, groot 28 A. en 11 cA en de sloot sectie E No. 1192, groot 27 A. en 50 cA., te zamen 62 A. en 91 cA., op de navolgende en de eventueel nader door burgemeester en wethouders vast te stellen voorwaarden 1°. de koopsom bedraagt f50, te betalen bij het passee ren der akte van overdracht, op welk tijdstip de bedoelde slooten kunnen worden aanvaard en de lasten komen voor rekening der gemeente Alkmaar 2°. de overdracht geschiedt bij notarieels akte, de kosten daarvan en die der levering komen ten laste der ge meente Alkmaar. Na eenige discussie, waarbij men van oordeel was, dat de gemeente dp deze slooten zeer waarschijnlijk eigen domsrecht heeftdoch dat thans bij wijze van koop de kwestie omtrent den eigendom wordt opgeheven wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Iiokalen 1ste Tusscheuscliool. 10. B. en W. komen nogmaals tot den Raad met het verzoek hen in de gelegenheid te stellen wederom eene scheiding te doen tot stand brengen in eene der lokalen van de 1ste Tusschenschool. De nu te plaatsen glazen wand zal de eerste en tweede klasse der school van elkander scheiden. De wand kan zonder bezwaren met het op de inhoudsgrootte dor twee te verkrijgen lokalen worden aangebracht. Op de begrooting van den loopenden dienst zijn ter zake geene gelden toegestaan weshalve zij voorstellen te besluiten burgemeester en wethouders te machtigen den post onder volgnr. 111 der gemeente-begrooting voor 1898 te overschrijden met een bedrag van f 318 ter zake van het maken eener scheiding in eene der lokalen van de 1ste Tusschenschool. De heer de Lange vraagt of er niet een brief is ingekomen der commissie van toezicht L. O. Spr. zou gaarne zien dat B. en W. aan de wenken der commissie legemoet kwamen. De Voorzitter zegt, dat de gemeente dan wel een nieuwe school kan bouwen. De heer de Lange zegt, dat hij er reeds vroeger op wees, dat deze scheiding moeilijk gemaakt zou kunnen wor den. Spr. meent voortsdat de reeds gemaakte lang niet in alle opzichten goed te keuren is. De Voorzitter merkt op, dat de scheiding juist uitstekend voldoet. Het hoofd der school vraagt thans om de tweede. De heer Goede zoa de zaak willen aanhouden, naar aanleiding van het gesprokene van den heer de Lange. De heer Bosman is daartegen. De uitgaaf bedraagt slechts f 318, en daarmede wordt toch stellig een betere toestand verkregen. Instemming gebracht, wordt het voorstel van B. enW. aangenomen met 12 stemmen. De heeren Goede en de Lange bleven buiten stemming. Straatbclastlng. 11. B. en W. deelen mede dat zij zich aanstonds bezig gehouden hebben met de voorbereidende maatrege len om nog dit jaar tot de invordering der straatbelas ting te geraken hetgeen trouwens noodzakelijk was dewijl ter zake dezer belasting voor 1898 reeds op eene opbrengst van f 7000 gerekend is. Zij staan thans voor het opmaken van het kohier waarvan in art. 8 der heffings verordening sprake is. Als men nagaat dat dit kohier p. m. 4500 posten zal bevatten en dat twee personen gezamenlijk werkende nauwelijks 30 posten per uur kunnen afwerkendat bovendien het kohier nadat het gereed zal zijn moet worden overgeschreven dan is het duidelijk dat zij althans voor dit jaar tot buitengewone maatregelen hunne toevlucht moeten nemen om tijdig met de werkzaamheden gereed te komen. Zij stellen daarom voor te besluitenaan hen een crediet te verleenen van hoogstens f 200 wegens het doen uitvoeren van buitengewone werkzaamheden in verband staande met de invoering van straatbelasting. Zonder hoofdelijke stemming wordt het gevraagde crediet verleend. Boorden van het Sloor d-Hollantlsch kanaal. 12. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier deelt mede, dat het haar is gebleken dat de kanaal- boorden van de Nieuwesloot af tot de gasfabriek in den laatsten tijd in zeer slechten toestand zijn geraakt door het wegzakken der keien, die ter versterking van den wal hier en daar waren aangebracht, door het ont staan van ondiepten ten gevolge van het wegzakken van den grond aan de kanten en door het in vervallen staat komen van de beschoeiingen.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2