30 35 50 65 80 120 50 60 80 100 150 Zij meent te moeten vreezen, dat hierdoor het aanleg en van booten en schepen binnenkort in booge mate sal worden bemoeilijkt, terwijl thans reeds de gelegen- aeid voor het lossen en laden van vee en andere han- lelsartikelen gebrekkig is. Dat hieromtrent eenigszins spoedig voorzieningen wor den getroffen en de vereischte schoeiingen en steigers worden gemaakt, is naar het haar voorkomt hoogst wen- Bcheliik, omdat vermoedelijk de kosten van herstel zeer hoog znllen worden wanneer nog langen tijd met die herstellingen wordt gewacht. Voorschreven toestand geeft baar aanleiding m over weging te geven om de kanaalboorden in beteren toe- stand te doen brengen, de steenen glooiingen te doen op ruimen en behoorlijke beschoeiingen daarvoor m de plaats te stellen. Voorts, eene doorloopende steiger te laten maken niet slechts van de tweede, maar van de eerste aanlegplaats af tot de gasfabriek, zoodat schepen van verschillende diepgang en grootte een los- en laad plaats kunnen vinden. B. en W. hebben op bovenstaande mededeeiing het advies van den gemeente-architect gevraagd. Deze deelt mede, dat door hem meermalen de aan dacht is gevestigd op het onvoldoende van den toestand, doch zijne voorstellen konden uit geldgebrek nimmer worden aangenomen. Om den allengs meer en meer onhoudbaar wordenden toestand wat te verbeteren werd de benedenberm en 1 soms ook de voet van het talud bekleed met afval van keibestratingen dit middel helpt slechts tijdelijk, want het water en de straatjeugd woelen de steenen los en zoo komen ze met veel grond in het kanaal terecht, zicht baar aan de ondiepten daarlangs. De nog aanwezige schoeiingen verkeeren in eenen zeer slechten toestandze worden met ond materiaal zooveel mogelijk, maar steeds onvoldoende hersteld. Ilij geeft ten slotte in overweging om langs het onbe- steigerde kanaalboord 160 M. hoog en 165 M. laag-stei- ger te doen maken waarvan hij de kosten raamt op 128 per M. voor de lage steigers en f40 per M. voor de hooge steigers van geereosoteerd dennen- en vuren hout. De kosten van 165 M. laag- en 160 M. hoogsteiger bedragen dus f 11020. B. en W. en ook de commissie van bpstand met betrekking tot het beheer en onderhond der plaatselijke werken en eigendommen kunnen zich geheel met het advies van den gemeente-architect vereenigen. B. en W. stellen daarom voor te besluiten a. over te gaan tot het verbeteren van de boorden van het Noord-Hollandsch kanaal van de Nieuwesloot tot de gasfabriekop de wijze als door den gemeente architect is aangegeven. b. burgemeester en wethouders uit te noodigen om, zoodra de aanbesteding van het sub a bedoelde werk heeft plaats gehad de uoodige voorstellen te doen tot vin ding der middelen die daartoe zullen noodig zijn._ Thans komt mede in behandeling het onder de inge komen stukken vermelde schrijven der Kamer van Koophandel. Al dadelijk werd door een der Wethouders^ in over weging gegeven de teekeniigen niet aan de Kamer toe te zenden, omdat dit onderwerp is van technischen aard, zoodat het niet ligt op dan weg der Kamer die zaak te beoordeelen. Vele leden waren het mot die beschouwing niet eens. Men meende dat met het oog op de belangen van den handelde Kamer wel bevoegd zou zijn omtrent het doelmatige van den steiger een oordeel te vellen. Een zeer breedvoerige discussie ontspon zich over de vraag, of alleen hoog, dan wel hoog en tevens laag steiger gemaakt moest worden. Een lid was uitsluitend voor hoog steiger en zou wenschen de benoeming eener speciale commissie voor deze zaak doch de meeste leden waren van oordeeldat laag steiger onmogelijk gemist kon worden. Een ander lid zou dit voorstel willen behandelen bp de begrooting voor 1899. Wat bet financiëele betreft, waren er enkelen die daarin konden medegaan doch wanneer Burg. en Weth. de uitvoering van het werk nog vóór den winter willen doen geschieden, dan meende men dat de behandeling nu moest plaats vinden. Ten slotte werd echter zonder hoofdelijke stemming besloten aan het verlangen der Kamer van Koophandel te voldoen, door haar inzage van de teekeningen van den te maken steiger toe te staan. „Rijnccom." 13. De directeur der bouwmaatschappij »Kijnecom de heer N. A. Conijn heeft zich bij adres d.d. 31 Mei 1.1. tot den Raad gewend daarin mededeelende dat de bouwmaatschappij zich niet kon vereenigen met som mige bepalingen gesteld bij raadsbesluiten van 26 Ja nuari en 9 Maart 1.1. Deze bepalingen zijn j. »Het uitbaggeren van de Bleekersloot over eene lengte van ongeveer 300 Meter.' Het wil haar toeschijnen dat zij die last niet mag aan vaarden als zijnde gemeentezaak. I. »Het aanleggen niet bij gedeelten van straten en riolen." Het zal geene betooging behoeven dat die aanleg geheel afhangt van de al of niet behoefte aan gebouwen. Het kan een aantal jaren eischen voordat eene straat bebouwd zal zijn en op die wijze zon de bouwmaat schappij eene aanzienlijke schade worden toegebracht. n. »Het overnemen van straten en riolen in dier voege dat alle straten en riolen binnen 25 jaren na de dagteekening van het raadsbesluit moeten zijn overge dragen." Onder verwijzing naar de voorafgaande opmerking zou het adressant gewenscht toeschijnendat daarin eene kleine bijvoeging plaats had achter riolen' te stellen welke op dat tijdstip znllen aangelegd zijn. p. »De strafbepalingen komen te vervallen. Overigens kan de bouwmaatschappij zich met evenge- meld raadsbesluit vereenigen, en wil zich verbinden, dat bij den verkoop van een strook grond tot bouwterrein in de daarvan op te maken akte van verkoop en koop de voorwaarde zal worden opgenomendat de kooper zich heeft te gedragen naar den inbond van meergezegd raadsbesluit. Met de meeste bescheidenheid merkt zij op dat het een onverantwoordelijke daad zou zijn dat de bouw maatschappij hare bezittingen met servitunt belastte voor de verplichtingen, welke een opvolgende eigenaar belooft te zullen nakomenvoldoet deze niet daaraandan zonde die onschuldige de gevolgen daarvan te dragen hebben. Adressant zonde gaarne zien, dat de Raad zijne be sluiten van 26 Januari 1898 en 9 Maart 1898 in dier voege zal willen wijzigen. Burg. en Weth. hebben op dit adres rapport uitge bracht. Zij stellen daarbij den Raad voor te besluiten: 1°. in de bovengenoemde raadsbesluiten te brengen de volgende wijzigingen In onderdeel n komen de woorden: »iu dier voege, dat alle straten en riolen binnen 25 jaren na de dag teekening van dit besluit moeten zijn overgedragen te vervallen. Aan onderdeel p worden toegevoegd de woorden: zul lende het oostelijke voetpad langs de genoemde straat binnen een jaar, het westelijke voetpad binnen drie jaren en de riolen met middenstraat binnen tien jaren na de dagteekening van dit besluit gereed moeten zijn. 20 de ter zake genomen besluiten in de raadsverga deringen van 26 Januari en 9 Maart van dezelfde dag teekening te voorzien als die welke aan dit besluit zal worden gegeven. Na eenige discussie werd zonder hoofdelyke stemming besloten bovenstaand voorstel aan te nemen, nadat vooraf op amendement van den heer Kraakman was goedgevon den in de voorgestelde wijziging van voorwaarde n te laten vervallen de woorden en riolen en in die van voorwaarde p de woorden riolen met. Rekening gasthuis. 14. Het onderzoek der door Regenten van bet Man nen- en Vronwengasthnis ingediende rekening over het jaar 1897 heeft tot geene bedenkingen of aanmerkingen geleid. De gezamenlijke uitgaven a, f 6893,675waar- ouder ditmaal f 855,15 voor waakloonen gingen de be grooting met f 487,675 te boven, tot goedmaking waarvan den 4 Mei j.l. het op f 2000 bepaalde subsidie der ge meente met f 269,775 verhoogd werd. Daardoor sloot de rekening in ontvang en uitgaaf tot gelijk bedrag. De commissie tot de belastingzaken enz. maakt geen bezwaar tot het goedkeuren van genoemde rekening te adviseeren. Zonder hoofdelijke stemming wordt de rekening goed gekeurd. Vervolg binnenlandsche berichten. Begrooting gemeente-gasfabriek voor 1899. 15. De Raadscommissie voor de gasfabriek heeft reeds thans hare begrooting ingediend voor het jaar 1899, en zulks ter tijdige bepaling van den gasprijs voor dat jaar, ingevolge artt. 5 en 6 der verordening van 1 September 1896, Gemeenteblad No. 56. De in te voeren muntgas meters moeten namelijk gesteld worden op een gasprijs verband houdende met dien van het door audere meters verbruikte gasen al is nn de verstelling der muntgas meters tot een ander cijfer mogelijk, het is niet wenscheljjk al dadelijk te beginnen met eene verandering der nieuw aan te schaffen werktuigen. De punten dezer begrootingwelke bovenal de aan dacht verdienen zijn de daarbij voorgestelde verlaging van den prijs van het lichtgas tot dien van het kookgas d. i. gelijkstelling van beide op 6 centen per kubieke elvoor bet gas verstrekt door muntgas meters blijft de prijs 7 centen per kubieke el bepaling van den prijs van bet over de muntgasmeters te leveren gas op 7 centen per kub. el wederinvoering van de afgeschafte meter huur maar tot merkelijk lager bedrag dan te voren, t. w. 10 centen 's maands voor een 2 en 3 lichts meter; 12» 5»» 15 10 20 20 en bereiding van het ammoniakzout door de fabriek zelf, uit het° bij verkoop steeds minder opbrengende ammoniakwater (raming voor het gebouw J 3600). De meerderheid der commissie tot de belastingzaken enz. kan zich met het voorgestelde vereenigen en advi seert dus tot goedkeuring der begrooting en de daarbij bedoelde gasprijzen. De minderheid, één lid, hoezeer tegen die prijzen geen bezwaar hebbende meent echter dat op de afschaffing der meterhuur niet teruggekomen behoort te worden, en dat hetom de begrooting niet met een tekort te doen sluitenaanbeveling verdient het geraamde voor eene ammoniakfabriek tijdelijk van haar af te voeren totdat de door hem verwachte gunstige uitkomst van den loopenden en gunstige bevindingen van den volgenden dienst den bouw van dat fabriekje zullen toelaten. Na een zeer breedvoerige beraadslaging werden de j volgende besluiten genomen a. niet herstelling der meterhnur. Dit besluit werd genomen met 8 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Stoel, Bruinvis, Bosman, de Lange, van den Bosch en Kraakman b. geene kosten uit te trekken voor den bouw van een ammoniakfabriek en tengevolge daarvan een post te ramen voor onvoorziene uitgaven, groot f 1600. Dit voorstel wordt aangenomen met op 2 na algemeene stemmen, die der heeren de Lange en Kraakman. c. gelijkstelling van den prijs van licht- en kookgas op 6 cent per M3.voor muntgasmeters 7 ct. per M3. Dit voorstel werd eveneens met op 2 na algemeene stemmen aangenomen. Tegen de heeren Bosman en Kraak man. De geheele begrooting werd, in verband met de genomen besluiten gewijzigd, vervolgens zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Hoofd. Omslag. 16. Gaat de vergadering over ter behandeling van een voorstel van Burg. en Weth. tot oninbaarverklaring en verhaalbaarstelling van hoofdelij ken omslag over vorige diensten en vervolgens in eene gesloten zitting van een voorstel van de commissie tot de belastingzaken enz. op eenige reclames tegen aanslagen in den hootd. omslag, dienst 1898. Beide voorstellen worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De vergadering wordt daarna (elf uur) gesloten. Door de Firma P. Ont zijn ten behoeve van de feestvierende kinderen te Koog en Zaandijk 1000 ex. beschikbaar gesteld van bet »Wilhelmina-Album". Schellinkhout. Toen de vorige week de heer P. D. van de kaasmarkt naar huis reed, schrikte zijn paard met het ongelukkig gevolg, dat de wagen van den dijk kantelde. De heer D. zelf kwam met den schrik vrp, doch de postbode, die met hem meereed, bezeerde zich vrij ernstig. Ter beroeping van een predikant bij de Doopsge zinde gemeente te Arnhem zijn op 't drietal geplaatst Ds. B. P. Plantenga te WormerveerDs. A. J. van Lo'ghum te Tjalleberd, en Da. P. Sijbolts te De Rijp. Tulnbouwcursus. Door den heer H. J. Calkoen, schoolopziener in het arrondissement Pnrmerendworden bij de Regeering pogingen aangewend tot het in het leven roepen vaneen cursusteneinde de onderwijzers in de gelegenheid te stellen zich te bekwamen voor de akte tuinbouwkunde. Zaandijk. Omtrent het kinderfeest, dat alhier op Zaterdag 3 September zal plaats hebben, kan nog het volgende worden medegedeeld er is eene som van f 400 bijeengebrachthet Fanfarecorps zal, naar men hoopt, tegen een vergoeding van f 50.de feestvierenden ont halen op muzioker zal een optocht plaats hebben door de Gemeente in »Bredenhofzal kermis worden gehou den met draaimolen oliekoeken-, poffertjeskramen etc. De kinderen worden natuurlijk onthaald op brood, koek, oliekoeken, limonade etc. Ten einde alles goed te regelen, zijn verschillende commissies benoemd, waarin ook de dames zitting hebben, die door haar rondgang door de Gemeente zooveel heb ben bijgedragen tot het welslagen van het feest. Provinciale Staten van Aoordholland. Bij den aanvang der zitting van den 12 stelde de heer Sanders voorin beginsel te bepalen, dat subsidie der provincie in ieder bijzonder geval nooit meer zal bedragen dan wat bet Rijk ol de betrokken gemeente verleenen. Na breede discussie trok de heer Sanders zijn motie in en werden goedgekeurd de subsidiën aan de teekenschool van »Ooncordia inter nos" te Amsterdam, de Zeevaartkundige School te Terschellingde avond- vakteekenschool van de Haarlemsche Ambachtsschool en het Matrozoninstitnut van Amsterdam. Gedeputeerde Staten adviseerden afwijzend op verzoek tot verhooging van het subsidie der Ambachtsschool te Alkmaar. Mr. J. P. Kraakman verdedigde de aanvraag en stelde voor 500 verhooging per jaar toe te staan. Dit werd aanbevolen door de heeren Th. Waller en Van de v pzel en bestreden door de heeren Coninck Westenberg en Sillem; het voorstel-Kraakman werd ten slotte verworpen met 36 tegen 30 stemmen. De heer Hovy stelde voor f 1000 in ééns, maar dit in nadat de Voorzitter het ontraden had. Het voorstel van Ged. Staten is daarna aangenomen. Bij de behandeling der subsidie voor de Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool wees prof. Van Hamel er op,- dat de provincie weinig doet voor het vrouwelijk vakonderwijs. Spreker achtte de voorgestelde subsidie van 700 dan ook te laag maar zon geen voorstel doen. Het subsidie is daarna goedgekeurd. Hlndelijk gevonden. Men schrijft uit Utrecht aan de »N. Rott. Ct. »In 1893 werd hier in de beruchte Boterstraat een moord gepleegd, waarvan de dader ondanks de ijverigste nasporingen der justitie niet kon ontdekt worden. Twee gebroeders werden verdacht en tegen een hunner rezen zelfs zulke ernstige bezwaren, dat hij van September tot November in voorloopige hechtenis werd gehouden. Thans is het den inspecteur van politie, den heer De Jager Meezenbroekdietijdens den moord nog slechts korten tijd hier in dienstde zaak niet uit het oog heeft verloren, gelukt door een woordenwisseling tnsschen den in 1893 verdachte en een ander, een getuige te ontdekken die den messteek indertijd heelt zien toe brengen zoodat de dader zijn straf thans wel niet zal ontgaan." Barslngerhorn. Als gemeentebode werd benoemd de heer N. Dubbelman alhier. Opnieuw werdeu te Kolhorn ansjovis gevangen door visschers van Wieringen de vangst was van 300 tot 2500 stuks. De aireede opgeborgen netten zijn nn door hier thuis behoorende visschers weer voor den dag gehaald en zij kozen heden opnieuw zee. De prijs is nog zeer hoog zoodat bij eenige vangst men spoedig meer verdient dan met andere werkzaamheden. Ulrkshorn. In de raadsvergadering van den 11 dezer werd o. m. voor kennisgeving aangenomen de mede- deeling dat door Gedep. Staten dezer provincie onder Koninkl. goedkeuring, de jaarwedden van den burgemeester en secretaris nader zijn geregeld en vastgesteld respectie- 1 velijk op f 600,— en f 500,—, ingaande 1 Januari dezes jaars. Tot eene volgende voltallige vergadering werd uitgesteld de behandeling van een adres van K. IJff c.s., waarbij geprotesteerd wordt tegen de benoeming van A. Smit als telephoonkantoorhouder. De geloofsbrieven van het nienw verkozen lid, den heer W. de Jongh, werden onderzocht en goedgekeurd en besloten tot toelating. Ten slotte werd nog besloten aan den heer D. Plaatsman, hoofd der school te Waarland eene gratificatie te ver leenen van f 70,—, als belooning voor buitengewone diensten door hem bewezen gedurende de vacature aan zijne school. Tuinbouw. De onlangs aangewende poging van de heeren Job van der Have, directeur der Maatschappij van el- dadigheid, S. Bleeker directeur der G. A. van Swieten Tuinbouwschool, en H. de Greeffleeraar aan diezelfde school, tot het oprichten van eene afdeeling Prederiksoord en omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor tuin bouw en plantkunde heeft zooveel instemming gevonden (ruim 50 personen verklaarden daartoe te willen mede werken), dat genoemde heeren besloten hebben tot dat doel eene vergadering bijeen te roepen op Woensdag 20 Juli a.s., 's avonds 6 aren te Meppelin het stations koffiehuis van de wed. Ogterop aldaar. Een door hen ontworpen huishoudelijk reglement kan alsdan worden behandeld en een bestuur benoemd. Eene vergadering op de grens van drie provinciën kan

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3