Ralph Denm e a d. alkmaarschë~cöurant7 Voorbereidend militair onderricht, SCHUTTER IJ. Zitting van den Gemeenteraad FEUILLETON. Woensdag 13 Juli 1898 No. 83. Honderdste Jaargang. 1898. Vrijdag 15 Juli 1898. Tweede blad. De aanmelding voor bovengenoemd onder richt, kan geschieden ter gemeente-secretarie op alle werkdagen tot 1 Augustus a.s. van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie voor de schntterij, bedoeld bij art. 15 der wet, op Donderdag 21 Juli a.s., 's namiddags te 1 nre precies ten raadhuize dezer gemeente zitting zal honden tot het beoordeelen der lichaamsgebreken en verdere bezwaarschriften tegen den dienst bij de schntterij, met inbegrip der krachtens art. 9 der wet ingeschrevenen, onder opmerking, dat alleen bij persoonlijke opkomst vrij stelling van den dienst kan verleend worden, terwijl, wanneer vrijstelling wegens broederdienst verlangd wordt, bovendien schriftelijke bewijzenvóór dien tijd ter gemeente-secretarie aan te vragen, gevorderd worden. Dienstdoende schutters kannen hunne bezwaren tevens op die zitting doen onderzoekon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 12 Juli 1898. C. D. DONATH, Secretaris. VAA Dikin.lAR, 's namiddags 123/4 uur. Voorzitterde heer A. Maclaino Pont, burgemeester. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren Preijer en de Wit. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. 1. Aan de vergadering wordt medegedeeld a. Dat is ingekomen: een schrijven van Gedep. Staten, d.d. 10 Juni 1.1. No. 36/6465, ten geleide van een extract uit het Hon. besluit van 25 Mei 1.1. No. 66, tot goedkeuring der verordening op het heffen eener vergoeding voor het gebruik van het gemeentelijk gymnastieklokaalten behoeve van particuliere lessen en gemeenschappelijke oefeningen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Idem een schrijven van de Gedep. Staten d.d. 15 Juni 1.1. No. 78 houdende bericht van ontvangst naar aanleiding van art. 167 der gemeentewet, van de vast gestelde verordening, houdende bepalingen omtrent beper king van den eigendoa in betrekking tot erven. Als voren. c. Idem een schrijven van de Gedep. Staten d.d. 15 Juni 1.1. No. 15, ten geleide van de goedgekeurde raads besluiten tot vaststelling eener 2e suppletoire begrooting, dienst 1897 en tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting van genoemd dienstjaar. Als voren. d. Idem een schrijven van de Gedep. Staten d.d. 15 Juni 1.1. No. 28, ten geleide van het goedgekeurde raads besluit van 1 Juni 1.1, So. 8, in zake ruiling van grond met den heer Th. van Spall. Als voren. e. Idem een schrijven van de Gedep. Staten d.d. 15 Juni 1.1. No. 28, ten geleide van 's raadsbesluit van 1 Juni 1.1. No. 12, in zake overneming eener straat met rioleering en een rijbrng in het verlengde van de Metiusgracht voor zooveel noodig goedgekeurd. Als voren. Idem een schrijven van de Gedep. Staten ten geleide van 's raadsbesluit d.d. 4 Mei 1.1. No. 15, in zake over neming van straten en riolen van mej. Roskamwed. Kapteijn, voor zooveel noodig goedgekeurd. Alsvoren. door EDNA LYALL. 66) »Als dat moedige kleine vrouwtje maar gespaard blijft," dacht hij bij zich zeiven, »dan is zijn toekomst verzekerd." Maar hij behoort tot dat soort mannen die door eene groote smart volkomen verlamd worden. Ik zou haast denken, dat de vroege dood van zijn vrouw, den Vicaris van Whinhaven tot een kluisenaar gemaakt heeft, vol gens Ralph was het zeer zeker een groot verdriet en een groote teleurstelling, die den armen man ten laatste doodden. Wat de eene mensch ontwikkeld, richt den anderen te gronde.'' Gedurende eenige dagen heerschte er zeerveel bezorgd heid zoowel om Evereld, als om het kind. Plotseling verscheen de eenige persoon op het tooneel, die het geschiktst was om allen op te vroolijken en te helpen. Mevrouw Hereford, met haar zacht, opgeruimd gelaat, met de jeugdigheid en levendigheid, die zoo vreemd afstaken met haar te vroeg vergrijsde haren, kwam onverwachts over en werd op een middag in het huis in Kingsmead Tarrace aangediend. »Iloe lief van u, om te komen!" riep Ralph, meteen gevoel, of haar aanblik alleen een pak van zijn hart nam. »En hoe gaat het met Evereld vroeg zij. »Men zeide mij aan de deur, dat zij beter was, maar ik wist niet zeker, wat het kloine meisje er van afwist. »Zij is van daag iets beter," zeide Ralph met een zucht. »Maar gisteren nacht waren wij weder zeer beangst om haar. Ik geloof, dat zij zich over de ziekte van het kind ongerust maakte. »Hij is een zoer teer vontjo, niet waar zeide mevrouw Hereford. g. Idem een adres van het bestuur der|Naamlooze Vennootschap „Alkmaarsche Tramvereeniging houdende het verzoek eene rente te willen garandeeren van 3 °/0 van het kapitaalhetwelk zal benoodigd zijn voor het aanleggen van den tramweg AlkmaarLangedijken. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. li. Idem een adres van het bestuur der vereeniging tot oprichting en instandhouding eener Algemeene bewaar school houdende het verzoek alsnog eene subsidie van f 1500 toe te staan voor het verbouwen van de school in de Doelenstraat. Als voren. i. Idem een adres van G. L G. Brunklaus en 21 andere bewoners van de Langestraatvan Payglop tot Steenenbrng, houdende het verzoek om niet over te gaan tot verplaatsing van de eierenmarkt. Zal wordon behandeld bij punt 2 dor agonda. j. Idem een adres van de Regenten van het Mannen- en Vrouwen-Gasthuis j Joh. Schwaner en 33 andere inge zetenen de Regenten van het Burgerweeshuis; de Regenten van de gevangenissen en het Rijks-opvoedingsgesticht voor jongens en de Plaatselijke gezondheidscommissiealle welke stukken op de daarin ontwikkelde gronden het verzoek inhouden om over te gaan tot het doen dempen van het Geestwater. Gesteld in handen van B. on W. om bericht en raad. k. Idem, een adres van C. Balder en 16 andere bewoners van het Fnïdsen houdende het verzoek om het inrijden van die straat van de zijde der Mient te verbieden. Gesteld in handen der commissie voor het ontwerpen van straf erordeningen, om bericht en raad. I. Idem eene missive van de plaatselijke gezondheids commissie, houdende het verzoek om art. 8 harer instructie te willen wijzigen. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. m. Idem, het proces-verbaal van verificatie der boeken en kas van den gemeente-ontvanger op 25 Juni 1898. Aan kas was f 10210,59. Aangenomen voor kennisgeving. n. Idem, een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabriekenom haar inzage te verleenen van de teo- keningbetreffende verbetering der boorden van het Noord-Hollandsch Kanaal. Zal worden behandeld bij punt 10 der agenda, o. Idemgerechtelijke aanzeggingen dat de Maat schappij van zekerheidstelling voor ambtenaren en beambten te Amsterdam en de ontslagen gemeente-ontvanger D. Poll, in hooger beroep komen van het vonnisdoor de Arrou- dissements Rechtbank alhier gewezen den 14 April 1.1., in zake de procedure tegen D. Poll bovengemeld en de genoemde maatschappij. Aangenomen voor kennisgeving. p. Idemeen schrijven van de heeren Schipper c. s. te Egmond aan Zee, om niet alleen aan „Alcmaria," maar ook aan hen concessie te verleenen tot het aanleggen van een stoomtram. Zal worden behandeld bjj punt 5 der agenda. q. Idem, een adres van H. O. Hogguer c. s., om het voorstel van B. en W., in zake het plaatsen van eene schutting voor de huisjes aan het plein bij de Groote Kerk niet te willen aannemen. Alsvoren bij punt 4 der agenda. r. dat met weinig dagen van den gemeente-ontvanger verwacht wordt de gemeente-rekeniug over 1897, welke alsdan zoo spoedig mogelijk door B. en W. aan den Raad wordt overgelegd ingevolge art. 219 van de gemeentewet. Wordt overgegaan tot benoeming van eene commissie van onderzoek van 5 leden ingevolge art. 32 al. 2 van hot reglement van orde. Bij de eerste stemming verkregen de heeren Goede 11, Kraakman 9 en de Lange, Canters, Vonk en Boelmans ter Spill ieder 8 stemmen. Benoemd waren alzoo de heeren Goede en Kraakman, terwijl uit de andere vier heeren door het lot werden aangewezen de heeren Canters, Vonk en Boelmaus ter Spill. s. Voorts wordt voor Burg. en Weth. aan den Raad verzocht alsnog een crediet te verleenen van f 150 a f 200 voor illuminatie van het stadhuis. De te vervaar digen toestellen blijven in dat geval bestaan en kunnen steeds weer worden gebruikt. Dit crediet wordt zonder hoofdelijke stemming verleend. Dierenmarkt. 2. Ten aanzien eener verplaatsing van de eierenmarkt »Ja, maar zjj hopen toch, dat hij in leven blijft. Gisteren dachten wij, dat hij sterven ging en ik moest gauw een geestelijke halen om hem te laten doopen." »En des avonds moest je naar je werk gaan, denk ik, niet wetende hoe de zaken stonden, wanneer je terug kwaamt.'' »Ja," zeide Rnlph. »Dat was het ergste van alles. Het was de derde maal dat ik als Hamlet optrad en ik was bijna neergeslagen.'' »Ik herinner mij zeer goed, wat een pijniging het voor mij was, om in bet publiek te moeten zingen, als Dermot of Molly gevaarlijk ziek waren," zeide mevrouw Hereford. »Nu ik over Dermot spreek, denk ik opeens aan hetgeen ik van middag kwam voorstellen. Hij is veel sterker, maar de dokter wil niet, dat hij nu naar Londen komt. Ik denk er over, hier een huis te nemen tot de Paasch- vacantie en wanneer Evereld vervoerd kan worden zouden wij het een uitstekend plan vinde; dat zij hier, inplaats van in de stad bij ons kwam. Ik laat mij niet van mijn logée berooven, terwille van deze ellendige gebeurtenis. Ik heb van middag een gemeubileerd huis gezien, dat in Landsdowne Crescent te huur staat en als alles goed gaat, zie ik niet in, waarom Evereld niet over veertien dagen of drie weken met het kind bij ons kan komen. Jij zult zeker met het gezelschap verder moeten trekken »Ja," zeide Ralp, »ik vertrek den volgenden Maan dag, maar gelukkig zijn wij te Bristol, dus kan ik nog al dikwijls overkomen." »En wij zullen het altijd aangenaam vinden, wanneer je later den Zondag bij ons doorbrengt," zeide mevrouw Hereford. Geloof je ook nietdat het voor Evereld beter is, om bij ons te komen Zij zal het hier wel een zaam hebben." »0, er is niets beters voor haar te verzinnen, als bij u te zijn," zeide Ralph. »Maar ik ben bang, dat het al uwe plannen in de war stuurt, en u zooveel last zal veroorzaken." »Volstrekt niet," antwoordde mevrouw Horeford. »Eve- reld en ik zullen beidon gedurende de week onbestorven naar de graanmarkt of het Hof handhaven Burg. en Weth. hun in de vorige Raadszitting reeds medegedeeld voorstelom aan de adressantendie eene verplaatsing wenschen te berichtendat zoolang de meeningon van de belanghebbenden zoozeer uiteenloopen als thans het geval blijkt te zijnde Raad geene vrijheid vindt eeno verplaatsing dier markt te bevelen. Bnrg. en Weth. hebben overwogen, zulks naar aanlei ding van een tot hen gerichte uitnoodiging, of het pand van de Waag en het plein van de zuidzijde daarvan als eierenmarkt zou kunnen worden aangewezen. De over wegingen leidden echter niet tot eene wijziging van hun voorstel. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofd, stem ming aangenomen. Heglement van orde voor den Daad. 3. De heer H. J. Vonk stelt aan den Gemeenteraad voor in verband met de daarbij gegeven toelichting, aan Burgemeester en Wethouders op te dragen de herziening van het Reglement van Orde van dien Raadmet in achtneming van het volgende dat daarin opgenomen wordt, dat do drie afdeelingen waarin bij de jaarlijksche begrooting de Raad verdeeld wordt tot het onderzoek van die begrootinguit zullen maken permanente commissies tot aan het onderzoek der begrooting van het daarop volgende jaaropdat zij niet alleen dienen tot het onderzoek der begrooting maar ook tot dat van andere voorstellenindien de Raad daartoe besluit. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Huisjes bij de Groote Kerk. 4. Men zal zich herinnerenhoe in de vorige zitting toen door den Raad het besluit was genomen om wederomevenals vroegerop den gemeentegrond vóór de huisjes op het plein bij de Groote Kerk boomen te planten, van de belanghebbenden een nader adres ter zake inkwam hetwelk toen opnieuw in handen werd gesteld van Burg. en Weth. om advies. De overwegingen van dit college hebben er toe geleid om nu het voor het planten van geboomte te laat geworden is ander maal aan den Raad voor te stellen hen te machtigen tot het doen plaatsen eener schutting ter hoogte van 1.80 M. op den grens van den gemeentegrond vóór de genoemde huisjes met één uitgang tegenover de steeg achter de bedoelde huisjes. Naar aanleiding van dit voorstel is door den heer van den Bosch, in verband met zijn vroeger reeds ten deze kenbaar gemaakt gevoelenaan den Raad in overweging gegeven, op het voorstel van Burg. en Weth. niet in te gaan daarbij lettende op de wordingsge schiedenis van meergenoemde huisjes doch te besluiten aan de adressanten-eigenaars dier huisjes in koop af te staan een strook gemeentegrond, groot pl. m. 52 M2., voor eene som van f 104, berekend naar 2 per M2. Over het bovenstaande onderwerp is voor de zooveelste maal door den Raad eene zeer breedvoerige discussie gevoerd. De meeningen hoe men een verbeterden toe stand ter plaatse meende te moeten verkrijgenliepen zeer uiteen en werden ten slotte niet steeds met dezelfde kalmte voorgedragen. De een was het met Burg. en Weth. eensom een schutting te plaatseneen ander kon met den heer van den Bosch medegaan, weer anderen wenschten eene handhaving van het reeds in de vorige ver- aadering genomen besluit, om weder plantsoen te planten en dan een hek van 1 M. hoogte op de grensscheiding van den particulieren en den gemeentegrond; sommigen gaven in overweging het geheele terrein voor de huisjes te be straten en den regel boomen te verdubbelenanderen daarentegen weer, hoezeer niet tegen bestrating, zouden in geen geval den gemeentegrond willen afstaan. Ten aanzien van het verleenen van een recht van uitgang was men ten slotte vrij algemeen van oordeeldat dit moeilijk kon geweigerd worden. Waar door enkelen de bestrating van het terrein werd voorgesteld, werd weder door anderen in het midden gebrachtdat de politie verordening vordert eene afscheiding van den gemeente grond welke moet geschieden door een muur. Zij meendendat in zoo'n geval de toestand nog zou ver ergeren. Eén lid meendedat het Burg. en Weth., die weduwen zijn, dat is het eenige onaangenamemaar huisvaders moeten werken. En in alle geval had ik Der mot ergens heen moeten nemen, want hij is volstrekt geen jongen om op zich zeiven te passen en hjj zou alle mogelijke dwaasheden uithalen, als hij geen zuster had om op hem te letten. Ik heb hem al gezegd, dat het zoo n last wordt, dat ik werkelijk mijn troost bij een huwelijk zal moeten zoeken en een aardig, verstandig vrouwtje voor hem zien te vinden, die er op let, dat hij zijn overjas met oostenwind aantrekt en dat hij niet altijd in den tocht zit. Ha, hier is Maenoillie. Wij moeten hem ons plan medodeelen." Macneillie schelde voor thee, en toon bespraken zij de toekomstige plannen, waarmede hij volkomen instemde. »En hoe gaat het met het arme kleine ding, dat zoo verbrand is Gaat zij goed vooruit vroeg mevrouw Hereford. »Ik ben juist bij haar geweest," zeide Macneillie. «Juffrouw Orme en ik hebben haar wat bloemen gebracht. Zij ljjdt nog zeer veel, het arme kind, maar zij zeggen dat zij bewonderenswaardig geduldig is." »Ik kan mij haar niet meer herinneren. Was zij bij u in Southbourne »Neen, zij is pas een jaar bij ons,zeide Macneillie. »Zij ging zeer goed vooruit. Ik hoop, dat zij tegen Paschen weer zal kunnen spelen. Zij is nauw aan den dood ont snapt, en heeft haar leven aan mevrouw Denmaed's tegenwoordigheid van geest en moed te danken. Zij zullen nu nog inniger vriendinnen worden dan vroeger." »Ik zou haar gaarne willen opzoeken," zeide mevrouw Hereford. >Of kan zij nog geen bezoek ontvangen." »0, zij zal blij zijn u te zien," zeide Ralph, «want zij heeft zooveel van u gehoord." «Ik vraag van daag niet om Evereld te zien, want ik ben er zeker van, dat zij volkomen rustig gehouden moet worden," zeide mevrouw Hereford. «Je moet haar zeggen hoe ik naar haar komst verlang. Wanneer wij nu eens naar het gasthuis gingen. Ik heb nog juist den tijd voor dat mijn trein gaat." Haar opgeruimd en verstandig gebabbel deed Ralph

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 5