Ralph Denmead. No. 85, Honderdste jaargang, 1898. WOENSDAG 20 JULI. G-evonden "Voorwerpen. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. Buitenland. ALUAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Blnsda g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk t 1. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentien Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer3. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgeus tusschen 9 en 12 uur Twee ceintuurs met gespen een gouden oorknopje, een stukje lood, een ring met sleutels, een elastiken bal, een portemonnaie met geld een fantasiehoed een ceintuur, een schaar, een gouden oorhanger, een pilowbroek een zakdoek, een gekleurde strik, twee kinderzakken, een muilkorf, een paar glacé handschoenen en een pakje, inh. boter en spek. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd, 15 Juli 1898. S. M. S. MODDERMAN Jr., XXIII. Onze gemeenteraad heeft gemeend geen zomer-vacantie te mogen nemen voordat het lastige vraagstuk van de reorganisatie der Bank van X.eening van de baan was. Lastig noemden wij dat vraagstuk en niet zonder reden. De gemeenteraadsleden zelf komen niet in de instelling, naar mag worden verondersteld niet in aanraking en kunnen dus ook moeilijk een volkomen juist begrip heb ben van hare werking. Jaren lang heeft de Bank dan ook zonder afdoende contróle volgens een verouderd systeem haar taak zoo goed en zoo kwaad mogelijk ver vuld en ook nu nog zou zij dat doen wanneer destijds de ontdekking van fraude niet onzen Raad had wakker geschud. Bij deze reorganisatie kon 't niet andersof theorie en praktijk moesten met elkaar in botsing komen. Mr. Pijnappel, die zich het gelukkigst gevoelt, wanneer hij aan zijn zucht naar juridische spitsvondigheden den vrijen teugel laten kan, was bij de discussies de incarnatie van de theorie maar niet altijd kon hij dat standpunt blij ven handhaven wanneer de nuchtere werkelijkheid daar tegenover werd gestald. Zoo trok hij te velde tegen de oude gewoonte dat op de beleenbriefjes geen naam staat vermeld. Bij een pandovereenkomst was een eerste ver- eischte dat pandgever en -nemer elkaar kenden en 't ging niet aan van beleenbriefjes bewijzen aan toonder te maken In principe zeker alles volkomen juistmaar hoe zal aan alle regelen van het Burgerlijk Wetboek voldaan kunnen worden, waar 't voorkomt dat in drie uur tijds achthonderd menschen moeten geholpen worden en een zeer groot percentage daarvan bestaat uit vrouwen en kinderen Die vraag vermoeht mr. Pijnappel ook niet te beantwoorden en toen slikte hij maar de juridische ketterij. Na de droeve ervaringen was vooral de quaestie van toezicht en verantwoordelijkheid van groot belang. Als gewoonlijk waren er weer leden, die ook hiervoor B. en W. wilden gebruiken, maar daartoe betoonde de Bur gemeester zich allerminst genegen en met recht gispte hij sommiger streven, om maar alles op de schouderen van het Dageljjksch Bestuur te laden. Dat hielp want daarna besliste de Raad dat het toezicht wordt' opge- dragen aan een eollege van commissarissen waarvan de door EDNA LYALL. 68) Gedurende hare ziekte had zij meer tijd gehad om na te denken dan ooit vroeger het geval was geweest. Vijf weken lang had zij niets te doen gehad, als zich bedaard te houden en zoo spoedig mogelijk beter te worden. In het begin had zij te veel geleden om van den tijd ge bruik te maken maar later, toen zij herstellende was had zij in de lange uren meer van de zuivere waarheid der dingen leeren kennendan zij tot nu toe begrepen had. De physieke pijn deed haar datgene begrijpen wat tot_ nu toe een raadsel voor haar was geweest, en de innige liefde voor Evereld, die nog sterker en hechter werd, deed wonderen voor haar. Haar geheele karakter scheen zachter en lieftalliger gewordenen terwjjl zij vroeger hevig met Dermot gecoquetteerd zou hebben en met hem gespeeld, zooals de kat met de muis, scheen zij nu al haar dwaze gemaaktheid en coquetteries afgelegd te hebben en te begrijpen, dat de liefde geen spel, of een tijdverdrijf of een zelfzuchtig bezit is, maar eerder het begin van alles wat het heiligste is de wederzijdsche zelfopfferingde toenadering, die de menschheid het dichtst tot het hemelsche leven brengt. Dermot maakte van zijn bewondering voor de kleine tooneelspeelster geen geheim zij was voor allen duidelijk zichtbaar, naar zijne liefde was zoo verschillend van alles, wat zij tot nu toe in haar leven ondervonden had dat Ivy er zelf niet ontsteld door was. Zij kreeg hem lang zamerhand lief en ontwaakte zoodoende in eene voor haar geheel nieuwe wereld, eene wereld, ver buiten het bereik van mannen als mijnheer Vane-Ffoulkes met hunne com plimentjes en hunne geschenkenen hun zoogenaamde liefde die zij wel geweten had al dien tijd slechts slecht verholen zelfzucht te zijn. meerderheid uit Raadsleden zal bestaan. Zeer veel zal nu afhangen van de keuze van een directeur, die met groote macht bekleed wordten bevoegd is alle daden van gewoon bestuur te verrichtenwaaronder ook het schorsen en ontslaan van alle ambtenaren en beambten. Zijn jaarwedde zal bedragen f 3000 a f 4000, benevens vrije woningwaarvoor men een technicus hoopt te vin den met de definitieve regeling van het eigenlijke be drijf heeft men daarom gewacht totdat zijne adviezen zullen zijn ingekomen. Aldus is tevens aan honderden sollicitanten die denken dat het verstand wel met het ambt zal komen de pas afgesneden en wanneer zich toch nog zoodanigen aanmelden dan zal de vraag om een uiteenzetting van hunne denkbeelden aangaande een aan het doel beantwoordende regeling van rente en admi- nistratieloon menigeen rechtsomkeert doen maken. Het nieuwe reglement zal den lsten September in werking treden, dat is, wanneer de laatste hand wordt geslagen aan de voorbereiding voor de Kroningsfees ten, waarvan ook de Bank van Leening wel meerdere drukte zal hebben. Waarschijnlijk zal daar echter nog meer te doen zijn als eenmaal de feesten achter den rug zijner zal dan ongetwijfeld heelwat gelost worden want stroomen gelds zullen in de hoofdstad worden gebracht. Ook de kleinere burgerstand en de winkeliers zullen daarvan een evenredig deel genieten, vooreerst door de groote vraag naar handenarbeid, in de tweede plaats door de gelegenheid om voor veel geld kamers te verhuren en in de derde plaats, omdat de vele logés tevens van de Amsterdamsche winkels met haar ruime sorteeringen zullen willen profiteeren. Jammer, dubbel jammer is 't, dat de voorbereiding voor het groote feest zoo ontsierd wordt door de nog steeds voortdurende partieele werkstaking der tlminergezellen. Allerlei pogin gen om tot een vergelijk te komen, waartoe mannen als KaterHovy Kouveld en anderen hunne bemiddeling hebben aangebodenhebben schipbreuk geleden op de onverzettelijkheid der partijen. De patroons kunnen een voudig niet treden in een regeling van loon en arbeids duur die op het oogenblik van groote drukte wel zou zjjn uit te voeren, maar in de geregelde terugkeerende tijden van slapte hun zaken geheel in de war zouden sturen. De werklieden van hun kant huiveren ervoor om ongelijk te bekennen de groote fout is, dat zij maar al te lichtzinnig naar het wapen der werkstaking hebben gegrepen. In plaats van dit in den uitersten nood te baat te nemen hebben zij zich er dadelijk van bediend, toen hunne wenschen niet grif werden ingewil ligd en nu worden zij daarvoor gestraft. Hard toch is 't voor de stakers dat zij, waar de gelegenheid zoo zeld zaam schoon is voor flinke weekloonen, zich nu moeten redden met een sobere uitkeering uit de weerstandskas. Voor ons journalisten beloven de Kroningsfeesten wel zeer druk maar ook heel gezellig te worden. De toevloed van buitenlandsche journalisten wordt ongedacht groot al meer dan 250 moeten zich hebben aangemeld. Voorts zullen de meeste provinciale bladen door hun hoofd redacteur worden vertegenwoordigd, zoodat de taak der binnen- en buitenlandsche perscommissies om de collega's zooveel mogelijk te laten zien verre van gemakkelijk zal wezen. Zooals vroeger reeds gemeld is «Eensge- zindheid" op bet Spui in de feestweek ter beschikking van de pers-wereld en wanneer de naam van dit gebouw het symbool mocht wezen voor de werkzaamheid der journalisten, zal alles wel terecht komen. DUITSCM1A.WB. Blijkens de mededeelingen in de dagbladen zal de keizer dit jaar wederom toonen met recht den «Reise-Kaiser" genoemd te zijn. Hij zal voor zijn tocht naar Jerusalem niet alleen den Khedive, maar ook den Sultan van Turkije bezoeken. Volgens de «Frank. Ztg. heeft Abdoel Hamid de offlcieele mededeeling gekregen, dat de keizer den 17en October te Konstanti- nopel denkt te komen en vijf dagen zal blijven. Naar berichten uit de omgeving van den Khedive zal de Keizer tien dagen aan diens hof blijven. Z.M. wordt tegen den 14en November te Kaïro verwacht en zal waarschijnlijk tijdens zijn bezoek een tocht op den Nijl maken tot Assoean. ENGEIjAarD. De »Times'' verklaart de mededee lingen dat de arbitrage-commissie voor Delagoa-baai binnen enkele dagen uitspraak zal doen, ongegrond. De procedure ter inlichting van de commissie van beide zijden is nog niet beëindigd. De zaak zal niet voor over drie maanden aan haar oordeel worden onderworpen. IBASKBIJH. In de »Aurore" publiceert Zola een langen open brief aan Brisson, waarvan het volgende den korten inhoud bevat Zola betreurt daarin dat Brisson die de incarnatie was van de Republikeinsche deugd, afstand gedaan heeft van het moreele gezag, door de houding die hij heeft aangenomen, sedert hij aan het ministerie is. »Ik achtte u te bedachtzaam'', voegt Zola er bij, «om niet overtuigd te zijnzooals ik het ben dat geen mi nisterie kan leven, zoolang de zaak-Dreyfus niet op wettige wijze uit de wereld is gemaakt. Er is iets be dorven in Frankrijkhet normale leven kan niet zijn gewonen gang ihernemen voordat de oorzaak der ziekte weggenomen is. Het ministerie dat de revisie zal ter hand nemen zal een groot ministerie zijn." Intusschen is Maandag het tweede proces tegen Zola te Versailles aangevangen. In den omtrek van het paleis was het zeer kalm en de zittingszaal was niet overvol. Er heerschte een bui tengewone hitte. Labori nam conclusies, waarin hij zegt dat de krijgs raad als civiele partij niet ontvankelijk kan word°en geacht in zijn aanklacht, het lichaam in zijn geheel even weinig als de leden afzonderlijk. De advocaat van den krijgsraad pleitte tegen de conclusies van Labori. De procureur-generaal concludeerde tot verwerping der conclusies van Zola's advocaat, zeggende »Zola bewijst dat hij den geest van Frankrijk miskent, omdat hij, na Eens op een dag eindelijktoen Ivy met Mevrouw Hereford uit rijden was nam Dermot de gelegenheid waar om met Evereld, die met haar werk bij den haard zat, eens vertrouwelijk te spreken. «Ik kom je om raad vragen,begon hij zijn pen uederleggend en naderbij komend «geloof je dat er voor mij eemge hoop bestaat om juffrouw Grant te winnen Je wist zeker reeds zonder dat ik het je gezegd hebhoe ik van af het eerste oogenblik dat zij hier kwam verliefd op haar ben geworden. Geloof je dat er eenige kans voor mij bestaat «Dat hangt er van afzeide Evereld nadenkend. >Van wat?" vroeg hij haastig. »Wel, zie je, Ivy houdt van haar beroep en gaat juist goed vooruit. Ik geloof niet, dat ze er in zal toestemmen om het tooneel vaarwel te zeggen.,, «Ik^zou nooit willen dat miju vrouw bij het tooneel bleef zeide Dermot, wiens gelaat betrok. »Dan vind ik niet, dat je het recht hebt om naar den schouwburg te gaan, zeide Evereld. «Elke vrouw die je op het tooneel ziet, is iemands vrouw of iemands dochter." «Als men dat besefte, dan zouden de ergerlijke dingen die sommige toehoorders zoo vermaken, door gebrek°aan ondersteuning te niet gaanzeide Dermot peinzend. «Niet dat ik voor een oogenblik zou denken, dat juffrouw Grant ooit een engagement aan zou nemen, dat zg' werke lijk afkeurde. Doreen stemt zeker met haar overeen, wat het blijven hij haar beroep betreft, en misschien heeft zij gelijk.' ■Daar zij zoo goed vooruit is gegaan, nu zij nog jong is," zeide Evereld, »want zij wordt eerst achttien in Mei, is er alle kans, dat zij spoedig een goede positie krijgt. Eu zij heeft zoo iets aantrekkelijks over zich zij is altijd populair." Je bedoelt, dat ik zeer veel mededingers heb." Waarschijnlijk, maar je bent er vroeg bij en ik ge loof werkelijk, dat je veel kans hébt." «Geloof je, dat het verkeerd is om nu tot haar te spreken Zou het niet, den tijd, dien zij nog hier blijft voor haar bederven «Nu, dat hangt van het antwoord af, dat zij je geeft zeideEvereld lachende. «Maar werkelijk, ik geloof dat Ivy juist de geschikte persoon is om gelukkig te'zijn wanneer zij vroeg verloofd is. Zij is zoowat in dezelfde positie als ik was geheel alleen op de wereld, zonder familie en weinig vrienden." Dus nam Dermot, die het haatte om te wachten en nooit om zijn woorden verlegen was, de eerste gelegen heid waar om zijn aanzoek te doen en Max Hereford die den volgenden Zondag van de stad kwam, werd door zijne vrouw met het nieuws begroet, dat de twee juist verloofd waren. «Ik heb je wel gezegd, wat het gevolg zou zijn wan neer je dit kleine tooneelspeelstertje zoo gastvrij zou ontvangen," zeide hij lachende. «Ik heb nog nooit zoo'n koppelaarster gezien als jij, schat. Toen ik je gezicht zag wist ik al, dat er iets gebeurd was." «Zij zijn zoo gelukkig," zeide zij glimlachende, «en ivy is zoo lief en zachtDermot is, geloof ik, de geschikte man voor haar, en zij zal juist het handige, levendige vroolgke vrouwtje voor hem zijn, dat zulk een droomerigé philosoof noodig heeft." «Ik hoop toch niet, dat zij trouwen op hetgeen Der mot met zijn pen verdient," zeide Max Hereford. «Hij heeft nu een goed inkomen, maar men kan nooit weten of hg ziek wordt, want ik vrees, dat hij nooit sterk zal zijn. «O, zij zijn volkomen tevreden om vijf of zes jaren te wachten, zeide mevrouw Hereford. «En ik ben blij dat Dermot s Oostersche ideën over vrouwen door Ivy's helder oordeel overwonnen zijn. Zy wil er niets van hooren om haar beroep op te geven. In een gesprek dat ik laatst met haar had, sprak zij zoo verstandig over het tooneel- leven, dat zij door en door kent, dat ik er overtuigd van ben, dat zij gelijk heeft. Zij belooft een mooi karakter te worden, en het zal mij niet verwonderen, als Dermot's huwelijk met een even goede uitslag bekroond wordt, als dat van Michael. Wij zullen nu niet gelukkig zijn totdat Molly en Bride verzorgd zijn," zeide Max Hereford plagend, «en dan

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1