Nederland. den krijgsraad te hebben belasterd en dns de officieren tot een tweegevecht te hebben uitgedaagdzich ver schuilt achter incidenten van procesrechterlijken aard. Na een korte discussie trok het Hof zich terug om uitspraak te doen. De oud-minister van justitie Trarieux heelt een aanklacht wegens laster ingediend tegen «de Jour", die verteld had, dat er tegen hem een vervolging zou inge steld worden. Kolonel Picquart is voornemens een vervolging in te stellen tegen verschillende bladen die beweerd hadden dat hij in de gevangenis een aanval van razernij had gehad en een poging tot zelfmoord zou hebben gedaan. De inschrijving van de «Siècle', voor het aanplakken der brieven van PicquartDemange en de nota van Dreyfus naast de redevoering van Cavaignac, heeft reeds 11,693 francs opgebracht. ITAMIS. Volgens de Milaansche «Sole" is de Itali- aansche minister van marine, admiraal 1 alumbo, voor nemens aan het Parlement aanzienlijke kredieten te vragen voor den aanbouw van nieuwe oorlogsschepen, die gebleken is noodzakelijk te zijn. Voorloopig zal ^daardoor, naar schatting, de begrooting van uitgaven jaarlijks met vijf tien millioen lire worden verhoogd. Wanneer deze kredietaanvraag bij het Parlement inge diend zal worden, is nog niet te zeggen, maar spoedig zal het zeker niet zijn. De zitting, die voorloopig tot nadere bijeenroeping was verdaagd, is Vrijdag bij konink lijk besluit gesloten. AKK,KK1*I«DK STATUIV. Het garnizoen van Santiago, onder bev9l van generaal Toral, heeft den 17 om 9 uur de verschansingen verlaten en begaf zich bin nen de Spaansche liniën, waar elk regiment zijn wape nen aflegde. Terzelfder tijd werd de Spaansche vlag neer gebaald en de Amerikaansche in de plaats daarvan ge, heschen. De voorwaarden der capitulatie van Santiago omvat ten alle troepen en al het krijgsmateriaal binnen het ge bied waarover het capitulatie loopt. De Vereenigde Staten verbinden zich om zoo spoedig mogelijk alle Spaansche troepen uit het gebied in quaestie naar Spanje te ver voeren. De troepen zullen zich zooveel mogelijk nabij het garnizoen vsaar zij thans liggen, inschepen, de Spaan sche officieren zullen hun wapenen behouden, onderofficie ren en soldaten mogen alles wat hun persoonlijk toebe hoort, behouden. De Spaansche commandant wordt ge machtigd de militaire archieven mede te nemen van het district dat aan de Amerikanen is overgegeven. at de vrijwilligers, de onder de wapenen geroepenen en de vrij- scharen betreft, zij kunnen als zij willen in Cuba blij ven en worden op hun eerewoord vrijgelaten, maar zij moeten hun wapenen afgeven. De Spaansche troepen zullen met krijgseer Santiago verlaten en zullen hun wapenen op een afgesproken plaats ter beschikking stellen van de Amerikanen. Er is overeengekomen, dat de Amerikaansche commis sarissen aan hunne regeering zullen vragen, of de Spaan sche soldaten de wapenen, die zij met zooveel dapperheid gehanteerd hebben, mogen medenemen naar Spanje. Door deze bepaling staat de quaestie van de teruggave der wapenen geheel aan de Amerikaansche regeering. Volgens generaal Toral beloopt het aantal Spaansche soldaten, die naar Spanje moeten vervoerd worden, onge veer 24.000. De stoomsloepen van de «New-York, de «Brooklyn en de Vixen" zijn de haven van Santiago binnenge gaan. Zij onderzochten de batterijen, de wrakken van de »Merrimac'' en de «Reina Mercedes" en het torpedo station. Zij ontdekten in de haven zes Spaansche koop vaarders en een kleine kanonneerboot. De torpedo's werden opgevischt of men liet ze springen. Daarop ging de stoomboot «State of Texas" van Het Eoode Kruis naar binnen om de zieken en gewonden in Santiago bij te staan. Bijna alle Amerikaansche oorlogsschepen zijn nu te Guantanamo; verschillende maken zich gereed voor een expeditie naar Portorico. De hulpkruiser «Yale" met generaal Miles aan boord, gaat waarschijnlijk binnen een paar dagen naar Portorico. Miles zegt, dat dadelijk een voldoende macht naar Portorico zal worden gezonden om het eiland te nemen en bezet te houden. mijnramp. GLEIWITZ, 18 Juli. De »Ober-Schlesische Wan derer" meldt, dat in de Gotthardt-schacht der Paulus- Grube, bij Morgenrot, 24 mijnwerkers bij het afdalen in de mijn den dood hebben gevonden, doordien het neer- laattouw defect geraakte, wat den bak met werklieden 250 meters diep naar beneden deed vallen. Onder de Amerikaansche zeeofficieren zijn er, wier vroomheid en humaniteit aan onze oud-Hollandsche zee helden herinnert. Kapitein Philips van de «Texas'' o. a. liet na de over winning bij Santiago zijn officieren en bemanning allen het hoofd ontblooten en God danken voor den goeden uitslag van den strijd. Maar meer dan die vrome daad strekt hem het woord tot eer, dat hij sprak, toen er aan boord van het Spaansche schip «Oquendo", waarmee hij slaags was, een geweldige ontploffing kwam en zijn manschappen juichten. «Stilte 1" riep hij met donderende stem. «Die arme kerels daar zijn aan het sterven." (N. v. d. D.) Een zeldzaam rijke vagebond is dezer dagen dooi de Parijsche politie opgepakt. Hij zwierf, in lompen gekleed, in den omtrek der «Halles" en werd naar het politie bureau gebracht. Daar gaf hij geen antwoord op de vragen, welke men hem deed, en staarde de beambten als ver bijsterd aan. Men doorzocht zijne zakken, en daar vond men, tot ieders verbazing, 20,000 francs aan bankpapier en 800,000 francs aan verschillende effecten. Waar die man vandaan komt en wie hij is blijft een raadsel. De politie is bezig het te onderzoeken. Maar de straatroovers van Parijs, zegt «Le Figaro", zullen het zich nooit vergeven, dat zij zulk een rijke en gemak kelijke prooi lieten ontsnappen. Amsterdam. Ten aanschouwe van een zeer groote menigte belangstellenden, zoo op de werf als daarbuiten, is den 14 op deMarinewerfalhierhetnieuwepantserdekschip Utrecht van stapel geloopen. Bededag. Op 31 Augustus, algemeene bededag voor de Koningin, zal in Den Haag een bijzondere godsdienstoefening 's mor gens in de Willemskerk voor Protestantsche militairen aldaar in garnizoen worden gehouden, die met muziek naar het kerkgebouw optrekken en alwaar de predikant een toespraak zal houden. Te 's -dravenhage is een negenjarig meisje, dat slecht ter been is en veelal door een harer zusjes in een sportkar gereden wordt, uit haar wagentje gevallen, juist op het oogenblik toen een kolenwagen aankwam. Het kind werd door het zware voertuig overreden en was bijna terstond dood. Schoolbezoek. Een schoolopziener kwam in een school met den bijbel en vroeg den onderwijzer met de leerlingen eens eene taalles te willen houden. De onderwijzer liet de bijbels op de banken leggen en begon een kapittel te lezen. De schoolopziener maakte de opmerking, dat hij onder eene taalles iets anders verstond en vroeg of de bijbel wel het aangewezen boek was om grammatica te leeren. Zeker weinig gesticht door de opmerkingen en vragen van den schoolopziener keerde de onderwijzer zich tot een der leerlingen en zeide«Jan, verbuig jij eens eene onbetamelijke vraag" en jij Piet als Jan gedaan heeft het meervoud van «eene onbetamelijke vraag," want er kunnen er nog meer gedaan worden. Welk een gezicht de schoolopziener zette vermeld de geschiedenis niet. (Afgeluisterd.) üchagen. Den 15 werd alhier de plotseling over leden ziekenverpleegster, mej. A. de aard, op het alge meene kerkhof begraven. Velen verliezen in haar eene deelnemende vriendin en troosteres in dagen van smart en lijden en de afdeeling van «Het Witte Kruis" alhier achtte haar en haar arbeid zoo hoog, dat zij een kruig van prachtige witte rozen, vervaardigd door mej. O. Et alhier en voorzien van wit zijden linten met de woorden komen onze eigen kinderen aan de beurt, dus je werk ligt nu voor je gereed. Langzamerhand kan je een man voor de nichtjes en neefjes zoeken en daarna komen zeker eenige klein-kinderen. Dus kan je er de hand aan honden. «En is dat dan niet het minste wat ik doen kan, daar mijn eigen huwelijksleven zoo gelukkig is geweest zeide zij lachende. Ivy, die mijnheer Hereford nog niet gezien had, koesterde eenige vrees en keek angstig op, toen haar toekomstige schoonbroeder in het salon trad, waar zij Dermot met eenige proeven hielp. Zijn begroeting was echter zoo hartelijk en de gelukwenschen klonken zoo oprecht, dat haar vrees spoedig bedaardezij wist nu dat de familie haar tot de haren telde en dat zij niet langer alleen op de wereld stond. HOOFDSTUK XXXVII. Maar niemand verheugde zich misschien zoozeer over de verloving als Myra Brinton. Het was Ivy, die het haar verteldetoen zij en Evereld door Bridget en Dick vergezeld, zich bij het gezelschap te Worcester voegden. Ralph had natuurlijk alles reeds gehoord, toen hij hen den eersten Zondag te Bath bezocht, maar hij had het geheim gehouden want Ivy wilde hot nieuws zelf aan Macneillie en de vrienden in het gezelschap vertellen. Niets zou de vrede en de eensgezindheid tusschen Myra en Ivy zoo volkomen hebben kunnen herstellen al de vroegere oneenigheden en het misverstand waren verge ten en zij werden beiden weer zeer goede vriendinnen. Wat de kleine Dick betrof, hij werd weldra de lieve ling van de geheele troep. Dank zij Bridget's goede zorgen, groeide hij goed op, bracht het grootste gedeelte van den dag met slapen doorschreeuwde zelden en gedroeg zich op reis zeer bescheiden, tot groote voldoe ning zijner moeder die met trotscbheid beweerde, dat zelf de brommigste oude vrijer van het gezelschap er zich nooit over beklagen kon, dat Dick tot last was. Ais een echte Denmead, was hij zeer welopgevoed en Afdeeling Schagen «Het Witte Kruis" op de kist liet leggen, die het stoffelijk overblijfsel van de overledene bevatte. St. Pankras. Mej. I. C. Bonma, die gedurende ruim 2'/ï jaar als onderwijzeres aan de openbare school I alhier werkzaam is, zal weldra deze gemeente verlaten, daar zij is benoemd tot onderwijzeres aan de le tusschen- scbool te Alkmaar. Het hoofd onzer gemeenteschool, de heer G. Kempers, stond op de voordracht ter benoeming tot hoofd der school te Wormerveer, waar den 12 de heer van Son, hoofd der school te Oostzaan, is benoemd. Wegens eene vacature in den gemeenteraad was tegen 15 eene verkiezing uitgeschreven. Twee candidatenlijsten werden ingeleverddientengevolge zal er op maandag 25 eene stemming plaats hebben tusschen de hoeren G. Miessen en J. Schuit. V olkssanatorla. Door het Centraal-Comité tot oprichting van Volks sanatoria voor minvermogende borstlijders in Nederland wordt medegedeeld dat de heer P. W. Janssen te Am sterdam de som van f 5000 beschikbaar stelt indien het gelukt vóór 1 November van dit jaar zooveel geld bijeen te brengen als noodig is om een sanatorium te kunnen bouwen. Hij doet dit aanbod in de hoop genoegzame navolging te vinden, een voorbeeld dat zeker velen zal aansporen genoemd Centraal-Comité krachtig te steunen. De spoorlijn Hoorn—Heerhugowaard zal naar gemeld wordt, vóór den aanvang van den aanstaanden winterdienst gereed zijn. Delft. Tot watermolenaar van den Noord-Polder van Delfgauw is benoemd M. Huisman, wiens vader 67 jaren, wiens grootvader 47 jaren en wiens overgrootvader 45 jaren als watermolenaar op denzelfden molen zijn werk zaam geweest. Bovenkarspel. Het gaat den warmoezier naar den zin. De bloemkool die uitstekend van qualiteit is, brengt namelijk flinke prijzen op. Zoo steeg 1.1. de fijne soort tot f 12 per 112 stuks. Vóór den afslagmarkt was een dusdanige prijs voor die soort van bloemkool onbekend. Veehandel In Friesland. Er gaat in melk- en rundvee meer om, doch de prijzen zijn eer lager dan hooger, en dan helpt de druk kere handel de verkoopers niet. De vette koeien zijn wel gewild de omzet is geregeld en goedde prijzen zijn vast, doch niet hooger. In vette kalveren is de handel traagzoowel de En- gelsche markt als de vraag naar Holland is voor dit vee minder. Daarentegen is de Londensche markt gunstig gestemd ten opzichte van schapen- en lammerenvleesch, ofschoon over het geheel de vleeschmarkt daar flauwer gestemd was. Schaapsvleesch van andere landen ging in prijs achter uit dat uit Nederland kon zich staande houden. In Londensche varkens is de handel nog steeds goed de markt is en blijft daarvoor geregeld gewild. Ook in stieren voor de slachtbank is de handel cou- tant, met vrij hooge en vaste prijzen. In vette varkens is de handel vlugger, met een weinig hooger prijzen hetzelfde geldt voor vette biggen. De jonge biggen zijn minder gewild de vraag is min der groot, daar de meeste boeren voorzien zijn. Vette schapen, met goeden handel, worden goed be taald, melkschapen tamelijke handel, lammeren id. De aanvoer was: 100 stieren en ossen, 300 vette koeien, 500 melke- en kalve koeien, 100 pinken, 600 vette kal veren, 100 nuchtere kalveren, 300 vette schapen, 600 melke schapen, 700 lammeren, 150 vette varkens, 300 vette biggen, 100 magere varkens en 400 jonge biggen. De prijzen zijn vette koeien 2529 ct., vette kalve ren 24—29 ct., stieren 18—21x/2 ct., vette schapen had een manier om zich in alle omgevingen te schikken maar Evereld zag reeds, dat hij zeer veel kans liep om bedorven te worden als hij wat ouder werd, daar ieder een veel werk van hem maakte en hij kreeg zoovele geschenken, dat zij moeielijk meer in te pakken waren. Zelfs de comique verbrak zijn gewone stilzwijgen, door van tijd tot tijd naar zijn gezondheid te vragen, en schonk hem met Kerstmis een prachtigen, rood en blauwen hansworst, die zijn hoofd schudde bij treurmuziek. "Wat Macneillie betrof, deze stond, ofschoon hij altijd beweerd had niet van kinderen te houden, geheel onder den plak van zijn peetekind. Er lag iets vleiends in de liefde van den kleinen jongen, want de sterke armen, die hem zoo heerlijk vasthielden ten zeerste waardeerend, gaf Dick aan den directeur boven allen de voorkeurde lange magere hand en slanke vingers van zijn vader waren niet voor een oogenblik te vergelijken met het gemak van den stevigen en aangcnamen greep van den Hooglander. Het was Macneillie onmogelijk om de betoove- ring te weerstaan van dezen kleinen vereerder, die altijd klaar stond om te lachen en te kraaien van pret, als hij hem zag. In zijne somberste buien deed deze kleine kabouter door zijne liefkoozingen hem tijdelijk zijne zorgen ver geten, er werkelijk een innige vreugde in vindend om hem tot spelen te krijgen, als zijn bewolkt voorhoofd aan duidde, dat zijn eigen groot verdriet en de bittere ge dachte aan Christine's eenzaam en moeielijk leven hem terneer drukte. Over het geheel waren de jaren, die op Dick's geboorte volgden, gelukkiger dan Macneillie ze sedert ChristWs huwelijk gekend had, en zoo rustig als zijn leven ooit wezen zou. Ralph en Evereld waren als een zoon en dochter voor hem, en beiden konden veel doen om hem te helpen in de drukke en afmattende dagen, die onaf scheidelijk zijn van het lot der meeste directeuren. Toch viel het niet te ontkennen, dat zijn eigen zorgen zijn gezondheid meer of minder hadden verwoesthij werkte moedig verder, zooals het altijd zijn gewoonte was geweest, maar van tijd tot tijd bekroop hem een on verdraaglijk gevoel van moeheid en hij vroeg zich menig maal verwonderd af, hoe lang hij het nog uit zou houden. Eindelijk, kort nadat Dick zijn tweede verjaardag gevierd had, werd hij ziek. Er was niets dat deze ongesteldheid eenigszins kon verklarenhij had het zeer druk gehad met de toe bereidselen voor de Shakspeare-voorstellingen te Stratford- on-Avon, die dit jaar door zijn gezelschap gedurende de geboorteweek gegeven zouden worden. Maar hard werken doet den mensch zelden kwaad. Het was eerder de last, die hij jaren lang getorst had, die zijn krachten te boven ging en ten laatste eischte de natuur zijn recht. Zijn oude vijand, volkomen slapeloosheid, keerde weder om hem te kwellen, en er bleef niets anders over om het bevel van den geneesheer te gehoorzamen en voor verandering van lucht en rust naar Schotland te gaan. «Je ziet er zeer afgetobd uit, Hugo," was de opmerking zijner moeder, toen zij op den avond van zijn aankomst te zamen bij den haard zaten. Zij had hem sedert eenige maanden niet gezien, en zag dadeljjk dat hij er holwangig uitzag en dat zijn gelaat, zooals zij dit uitdrukte, een en al oog was." «De Schotsche lucht, zal mij wel spoedig beter maken, zeide hij met gedwongen vroolijkheid. «Ik zal van nacht wel slapen." «Ach jongen," zeide zij zuchtend, «wat belet je om niet altijd de vaderlandsche lucht in te ademen Wanneer je slechts het beroep gekozen hadt, dat ik wilde dat je kiezen zou, hoe anders zon dan alles geweest zijn. «Ja, wij zouden nu in de mooiste pastorie kunnen zitten'" zeide Macneillie, terwijl een vroolijke trek zijn ernstig gelaat verhelderde. «In plaats van een armen hard-werkenden tooneelspeler, die van de eene plaats naar de andere trekt, 'zou ik een deftige geestelijke hebben kunnen zijn, die door den geheelen omtrek geacht wordt." «Ik geloof dat je genoeg hebt van het rondtrekkende leven," zeide zij, zijn zorgenvol gelaat met hare seherpe oogen nauwkeurig betrachtend. «Ja, meer dan genoeg," stemde hij met een zucht toe. «Maar wat heeft dat er mede te maken Zijn de meeste pastoriën in het land niet met afgetobde mannen overvuld, die alles zouden willen geven om eenige verandering te brengen in het vervelende werk, dat zij geroepen zijn te doen Zoo is het ook met ons, moeder. Hoe zeer wij ons I beroep liefhebben, toch hebben wij harde tijden door te maken, en op de een of andere wijze moeten wij het als een man zien te dragen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2