Het proces-Zola. Spanje en de Vereenigde Staten. 24—26 ct., vette varkens 16—18 et., Londensche biggen 16—171/, per K.G.; stieren f 80—f 175, ossen f140 f 180, melkkoeien f 100—f 165, kalve koeien f 100 f 170, pinken f 45—f 75, nuchtere kalveren f 5—f 8, melke schapen f 10f 16, lammeren f 7f 12, magere varkens f 25— f 40, jonge biggen f 0.95 1.—per week. Motorrijtuigen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben, met het oog op de wenschelijkheid om in het provinciaal reglement op de wegen bepalingen op te nemen op het berijden der wegen met motorrijtuigen, overeenkomstig de onlangs voor de rijkswegen vastgestelde voorschriften, de gemeentebesturen inlichting gevraagd, in hoever aan vulling dier bepalingen wenscheljjk voorkomt. De kabel voor de telephonische verbinding Mon nikendam Marken is den 16 gelegd. Genomen proeven hebben de uitstekende geleidbaarheid bewezen. Het geluid kwam prachtig over. Boterwet. Naar aanleiding van het voorstel der afd. Alfen c. a., heeft het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in overweging gegeven af te wachten het gewijzigde ontwerp-Boterwet, dat door de Regeering zal worden ingediend. Volgens aan dat bestuur gedane officieuss mededeeling zal die wet alle bepalingen bevatten, die in billijkheid tot de bescherming van den natuurboter-handel kunnen geöischt worden. (N. v. d. D.) Tot lid van het Dagelijksch Bestuur der banne Ursem is gekozen de heer S. Akkerman tot hoofd ingeland werd gekozen de heer D. Schaap. Tot hoofdingeland van den Nieuwendam is gekozen de heer P. de Boer. De 19de jaarlijksche examens der Hlederlandsche Toonkunstenaars-Vereeniging zijn den 18 te 's-Gra- venhage in het lokaal »Pulchri Studio" begonnen. Van de 5 candidaten zijn geslaagd: Voor piano (lager onderwijs)de dames L. S. A. Janssen, uit Zaandam J. M. L. Petri, uit Utrecht en mevr. de Wed. J. W. Koene—Deketh, nit Breda. Voor viool (lager on derwijs) de heer L. van der Laaken, uit Arnhem. Duinbeplanting te Schoorl bij A11»maar. Iederdie belang stelt in land- en boschbouw volgde de laatste jaren met belangstelling de werkzaam heden der Ned. Heide-Maatschappij, Door deze jeugdige, maar bloeiende vereeniging wordt overal de lust aangewakkerd tot het in cultuur brengen van woeste gronden. Onze Regeering vertrouwde aan die Maatschappij het belangrijke werk der dninbeplanting toe en eerst nu konden op groote schaal proeven worden genomen om de kale duinstreek langs onze kust tot eene groenen gordel om te werken. Geen wonder dus dat we, in Alkmaar zijnde, de dninbeplanting te Schoorl gingen bezichtigen. Niettegenstaande veel wind en regen, ondernamen we den tocht op 23 Juni j.l. Onze indrukken zijn dus niet onder zeer gunstige omstandigheden verkregen; maar we verheugen ons, dat we het weer trotseerden. Onder de welwillende leiding van den boschbaas F. A. Ruschte Bergenbestegen we de hoogste duinen en werd ons vakkundig alles getoond en medegedeeld wat met de duinbeplanting in verband staat. De nitvoering van het lofwaardig werk geschiedt voor rekening van den Staatonder toezicht van de Ned. Heide-Maatschappij waarvan de heer Loving directeur is. De boschbaas Rusch, leerling der Van Swieten-school, is dus als Staats-ambtenaar aangesteld. Vele hectaren duin zijn reeds beplanten het is zichtbaar, dat men in de vier jaren hard gewerkt heelt. Men belegt de duinen met helmheideplaggen en verschillend afval van boomen, enz., om verstuiving van zand en het indringen der zonnestralen te voorkomen. Dit is geen kleinigheid over zulk een uitgestrektheid maar ongetwijfeld een uitstekend middel om te slagen. Niettegenstaande den sterken windhadden we niet den minsten last van zandstuiven. Hoofdzakelijk worden Pinus austriaca aangeplanten deze drie jaren geleden geplante dennetjes schenen zich op dien ongunstigen stand nog al behaaglijk te schikkenwant zij waren werkeljjk aardig gegroeid. Ook de Pinus montana stond gunstig en wordt meest op de kruin en op de windzijde gezet. Ook worden proeven met andere Pinus-varieteiten en ook met Picea alba genomenmaar onze meening stemde overeen met die van den boschbaas dat de Pinus austriaca de beste resultaten zal geven. Loofhout schijnt zeer slecht te voldoen en wordt niet meer aangeplant, Op lage ge deelten zagen wij nog bo3chjesdertig jaren geleden geplant alwaar ook de Pinus austriaca de Pinus sylvestris en andere ver overtrof. Ook de berken tierden rondom deze boschjes uitstekend. De twee aangelegde kweekerijen waren doelmatig ingericht en netjes onder houden. Millioenen zaaiiugen deunenin soorten van verschillende leeftijd, worden daar voorbereid, om hunne ongunstige standplaats op de duinen te kunnen innemen. Met zekeren ernst stemden de ondergeteekenden overeen, dat zij wel niet beleven zonden dat die millioenen den netjes de Schoorlsche duinen tot een groot bosch zouden hebben omgetooverd. Wij wenschten onzen vriendelijken jeugdigen geleider toe dat hij zulks beleven zouwat ook mogelijk is; maar niettegenstaande de goede behan deling zal het jaren duren alleer het doel bereikt is. Na twee uren klimmen en wandelen vertrokken wij goed doorgewaaid, maar voldaan over hetgeen we hoorden en zagen. Al zal de ervaring nog veel leeren wij zijn overtuigd, dat men onder deze leiding en met de geheele uitvoering op den goeden weg is en het voorgestelde doel bereikt kan worden. Dit succes wenschen we toe aan den boschbaas Rusch en aan allen, die aan het schoone doel medewerken. Groenekan, Juli 1898, H. Copyn. 's-Gravonhage, Anth. Koster. Rundveestamboek in Zeeland. De afdeeling Zeeland van de Ve:eeniging »Het Nederlandsch Rundveestamboek" heeft den 13 eene ver gadering gehouden te Ylissingen. De begrooting van 1899 werd, na uitvoerige bespre king, goedgekeurd op 1475. Bij de behandeling van enkele op- en aanmerkingen waartoe de nitvoering van het Rijks- en provinciaal reglement op de keuringen aanleiding geeftwerd be sloten de keuringen voorlóopig op denzelfden voet te laten doorgaan. De voorjaarsvergadering in 1899 zal gehouden worden te Goes. De heer Waghto uit Tolen opperde het denkbeeld of het niet nuttig zou zijnindien de Vereeniging een photographietoestel kochtom de bekroonde beesten te photographeeren en deze portretten in het archief te bewaren opdat later kan worden nagegaan in hoever het doel der Vereenigingde veredeling van den vee stapel is bereikt geworden. De voorzitter verklaarde gaarne dit denkbeeld in de bestuursvergadering ter sprake te willen brengen. School voor Kunstnijverheid te Haarlem. De studies der leerlingen van ie school voor Kunstnijverheidvervaardigd sedert September 1897 zullen bij het begin der zomervacantie van 17 Juli tot 1 Augustus a. s., voor het publiek kostoloos worden tentoongesteld van 's morgens 10 tot 's middags 4 uur. Ook het werk der klasse voor practische metaalindustrie en dat der beeldhouwklasse in hout zal ter bezichtiging zijn gesteld. Nieuwe leerlingen voor den aanstaanden avondcursus kunnen zich aanmelden op het Museum van Kunstnij verheid Paviljoen. Barsingerhorn. Te Kol h or n bestaat het plan om ook op den dag van het inhuldigingsfeest, een wielerwedstrijd te doen plaats hebben. In den polder Waard en Hroet is het karweizaad voor de uitdorsching gereed waarmede in de nieuwe week wordt aangevangen De stoomdorschmachines staan op een paar boerderijen al in het veld. Alhoewel dit gewas dit jaar vrij wel vrij van de rups is gebleven, zoo wordt toch geen overvloedige oogst tegemoet gezien te weinig zon bracht het zaad niet tot voldoende ont wikkeling in het algemeen is het dus licht. Heerhugowaard. Aan den Hengstman is 's maan dags van de kermis eene groote wedstrijd in tonknup- pelen gehouden naar een gezamenlijk bedrag aan prijzen van f 135. De groote prijzen f40, f25, f 15, f 12.50 en f10 wonnen de heeren G. Wonder, D Stam, J. Swaag en S. Mettesacht lagere prijzen werden door andere heeren gewonnen. Dinsdags had eene harddraverij van boerenpaarden plaats, waarbij de prijzen zijn gewonnen door de paarden van de heeren K. Kruijer, G. Snekes en C. Moeijes. De heer ds. J. ten Brugenkate, predikant te Barchum, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Xiangcdijk. Nog altijd is de handel in wortelen en aardappelen hier aan de markt van het meeste belang. De vorige week werden er bijna 30,000 bos wortelen verhandeld tegen nog al uiteenloopende prijzen; de hoogste markt bleef de geheele week boven f 2, terwijl er gemiddeld f 1.40 per 100 bos werd besteed. Ongeveer 3500 mandjes aard appelen werden aangevoerd en gemiddeld tegen 70 ets. per K. G. van de hand gedaan. De toenemende vraag deed de prijs in het midden der week soms stijgen tot f 1 per 171/., K. G. Naast aardappelen en wortelen begint echter nog in geringe hoeveelheid de aanvoer van enkele partijtjes bloemkool, die dit jaar bijzonder laat klaar is. Voor die eerste partijtjes wordt een prijs besteed, loopende van f 11 tot f 14, al naar de handelaar meer of minder lust heeft zoo'n partijtje bloemkool bij zijne verzending andere groenten tè voegen. Markt in bloem kool is er om zoo te zeggen nog niet. Als de zon echter een paar stralen over de akkers zendt, neemt de aanvoer in zeer korten tijd zulk een omvang aan, dat de handel in bloemkool de boventoon op de veiling voert. Van het station Noord-Scharwoude werd deu 16 de eerste Utrechtsche kool verzonden met bestemming naar Amsterdam. Ook deze soort kool is niet vroeg van't jaar. Het voortdurende koude weer, gepaard met regen en wind, belette den groei van de fijnere groenten en heeft het rijp worden en oogsten bijna eene maand achteruitgezet. Van één ding begint de Langedijk gelukkig minder last te krijgen, van de rattenplaag. Meer dan 15000 van deze knagende lastposten, die alles wegsleepen en door bijten wat aan planten op het land staat heett men gedood. Een niet onbelangrijk bedrag aan premies is voor dezen verdelgingsoorlog uitbetaaldover den geheelen Langedijk en St. Pancras een som ver over de f 1000. De fondsen raken langzamerhand uitgeput, maar de over winning is niet volkomen behaald. Meer ratten moeten nog gedood worden, meer geld is er dus noodig. Landbouwers, die weigeren verder voor het rattenfonds bij te dragen moesten begrijpen dat zij daarmee hun eigen glazen inslaan en het volgende jaar weer van meet af aan kunnen beginnen met den verdelgingskrijg. Nu men a heeft gezegd, moet men in zijn eigen belang het geheele ratten a.b.c. meemaken, om voor langen tijd goed verlost te wezen van deze vernielzuchtige knagende plaagdieren. Schagen. Den 16 vergaderde de afdeeling Schagen en omstreken van de Hollaudsche Maatschappij van Landbouw in het Noord-Hollandsch koffiehuis alhier. Eene aanbeveling van de afdeeling Gouda voor de ver kiezing van den heer J. W. v. d. Torren als bestuurslid voor Zuidholland was het meest belangrijke der inge komen stukken. De punten van beschrijving voor de alge- meene vergadering gaven tot menige bespreking aanlei ding. Den afgevaardigde werd opgedragen te stemmen vóór het voorstel Hoorn betreffende eene nieuwe contri butie-regeling n.l. de helft der contributie voor de af deeling, de andere helft voor de vereeniging. Tot afge vaardigde werd benoemd de heer C. Asjes, voorzitter der atdeeling. De vergadering werd door zeer weinig leden bijgewoond. Automoblelenfabriek. Te Maastricht wordt de eerste Nederlandsche Automobielenfabriek opgericht. Te Groningen is de löjarige scheepajager Boer- sema die van zijn op hol geslagen paard afgeworpen en in de leidsels verward geraakt was door het hollende paard een eindweegs weggesleept, met het gevolg, dat hij, toen het dier tot staan gebracht werd, reeds bleek over leden te zijn. Egmond aan Kee. Door don heer ds. J. Visser is het beroep bij de herv. gemeente alhier aangenomen Aardappelziekte. In verschillende streken van Drenthe heerscht thans onder de aardappels de zoogenaamde krul- of kroesziekte, welke veel verschilt van de gewone aardappelziekte, doch eveneens zeer nadeelig voor den oogst is. Hier en daar is het gewas er voor twee derde gedeelten door aange tast. Door dr. Ritzema Bos is aangeraden geen poters dezer aardappelen te nemen, wijl daardoor het volgende jaar de ziekte lichtelijk weer zal voorkomen. Bij Zanderdorp zijn den 18 te circa halitwee tegen elkander ingereden de tram komende uit Alkmaar en de trein van Amsterdam, die op dezelfde rails liepen door onoplettendheid der beambten. Geen ongelukken, doch wel veel schade aan materieel. Door den zachten winter hebben de zuivelfabrieken in Friesland hare ijskelders niet met ijs kunnen vullen. Eene enkele fabriek heeft daar de afkoelingsmachine ingevoerd. Men was bevreesd, dat de zuivelproductie door dit gebrek aan ijs dezen zomer zon lijden. Tot nog toe heeft echter de lage temperatuur het gemis van ijs niet doen gevoelen en met het water uit de Nortonpompen on geveer 6 a 8° Celsius gaat de fabricatie zeer goed. Wegens het ongunstige zomerweder maken in het zuidelijk deel van Noordhollaud vele veehouders aanstal ten om de tweede snede als gras in te kuilen. Haarlemmermeer. Door het schrikken van het paard geraakten Zondag paard en wagen van den land bouwer van Wijk in den Kruistocht, met het treurig gevolg, dat de vrouw levenloos nit het water werd opge haald. De andere personen in het rijtuig gezeten, werden gelukkig gered. Hofbericht. Den 14 werd door H. M. de Koningin-Regentes op het lusthof Soestdijk in audiëntie ontvangen eene depu tatie uit de Commissie van voorbereiding voor de reor ganisatie der Kamers van Koophandel en Fabrieken, bestaande uit één afgevaardigde uit iedere Kamer in de hoofdsteden en fabrieksstedenwelke in die commissie waren vertegenwoordigdtot het aanbieden van het onlangs in de te Amsterdam gehouden vergadering van afgevaardigden der Kamers van Koophandel en Fabrieken in het land vastgestelde schema van die reorganisatie. De Pangeran Ario Mataram is den 15 geheel volgens de Indische vormen door Hare Hajesteit ontvan gen. De Pangeran werd aan zijn hotel afgehaald door den adjudant van dienst jhr. Van de Poll en den lsten stal meester en in een rijtuig met vier paarden a la Daumont naar het paleis gereden de volgelingen in rijtuigen met twee paarden. Allen waren in Javaansch kostuum en, behalve de Pangeran, met bloote voeten. De ontvangst en het gesprek geschiedde staande, terwijl allen, behalve de Pangeran, nedergehurkt zaten. Een oogenblik namen Hare Majesteiten plaats en werd ook den Pangeran een zetellager geplaatst dan die van Hare Majesteiten, aangeboden. De Pangeran bood aan H.M. de Koningin, namens den Soesoehoenan van Solo, verschillende geschen ken aan, waaronder drie fraaie krissen en een levensgroot geschilderd portret van den Soesoehoenan. Het gedenkteeken voor Adriaan Geerts WI Idervanek. Werd verleden zomer reeds feestelijk herdacht het 250-jarig bestaan der gemeente Wildervank, nü heeft den 15 de plechtige onthulling plaats gehad van de gedenk zuil ter eere van den stichter der Veenkoloniën Veendam en Wildervank. Heerhugowaard. Tijdens de hier gehouden ker mis is in »de Zwaan" verschrikkelijk te keer gegaan met vechten, zoodat de politie zich met bloote sabels moest te weer stellen om de orde te handhaven. Tot tweemaal toe werd de danszaal van den heer van Rhijn door de mannen der Wet ontruimd. Het ging er zelfs zoo heet naar toe, dat de rijksveldwachter van Langendijk zeer ernstig werd gewond, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Spierdijk. De voorbereidende werkzaamheden aan de kaasfabriek zijn in vollen gang. Over twee maanden kan het gebouw gereed zijn. Beemster. Door het bestuur dezer gemeente is bepaald, dat de jaarlijksche stierenmarkt zal gehouden worden op Maandag 1 Aug., de Paardenmarkt op 2 Aug. en de Koemarkt op 3 Augustus. Uit Wester-Blokker zijn den 15 door de hee ren Gebroeders Laan de eerste zwarte aalbessen der tig mandjes naar Engeland verzonden. Kaatste Berichten. WASHINGTON18 Juli. Er zijn bevelen gegeven om alle maatregelen te nemen zoodat het eskader van Watson aan het eind van deze week naar Spanje kan vertrekken. WASHINGTON, 18 Juli. Luidens officieele berichten gaat het totaal aantal gevallen van gele koorts onder de Amerikaansche troepen in den omtrek van Santiago driehonderd niet te boven. De chef' van den genees kundigen dienst acht dus den toestand veel minder ernstig dan men vreesde. HONGKONG18 Juli. Heden is nier de Duitsche kruiser »Cosmoran" aangekomendie den 15 Juli van Manilla vertrok. De gezagvoerder meldt »Alles is rustigde opstandelingen zijn niet voortge- rukt. Het tweede detachement Amerikaansche troepen is nog niet aangekomen. Het geheele Amerikaansche eskader ligt voor Cavite." Pedir. Het Handelsblad ontving den 18 het volgende telegram uit Batavia »De colonne-Willems is teruggekeerd na een tocht van acht dagen. Daarbij werden bezocht de plaatsen GroeDg- Groeng en Koenjet, waar men bivakkeerde in Oemar's barakken vervolgens naar Geudé Breuëh en Djareuëng waar een verlaten beuting werd gevondenvervolgens over Toengkob en Teupin Raja (naar Segli terugj. Vijanden werden weinig gezien. Men stiet niet op ben- tings. Geen verliezen." VERSAILLES, 18 Juli. Ka een kort pleidooi van ihi'. Ployer voor de leden van den krijgs raad en een kort requisitoirheeft het Hof de heeren Zola en Perreux veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 3000 frs. boete elk en solidair in de kosten bij wijze van schadevergoeding.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3