Gala-voorstelling in den Stadsschouwburg bij de Inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina. Thaus is zeker, dat bij de aanvaarding der regeering door EL M. Koningin Wilhelmina de voorstellingdoor de stad Amsterdam H. M. aan te bieden, zal bestaan nit H. J. Schimmel's .Oranje en Nederland", met apotheose en toepasselijk slotgedicht. De décors voor de apotheose worden geschilderd door den peintre-décoratenr Dubosq. De keus van een werk van Schimmel mag zeer ge lukkig worden genoemd. Schimmel heeft in de laatste 50 jaar zeer veelmeer dan wie ook voor het tooneel gedaan. Bovendien is het historische drama zijn eigenlijke kracht. Schimmel heeft het historische drama iets anders doen zijn dan berijmde historie. Zijne groote lietde voor Vaderland en Oranje geeft aan drama's als »Oranje en Nederland" het bezielende. De keuze van dit werk is ook gelukkig in dien zin dat Koning Willem III hooge waardeering koesterde voor H. J. Schimmel's dramatischen arbeid en dit meer malen heeft doen blijken. (N. v. d. D.) Koninginnesloep. Het fraaie vaartuig, door Rotterdamsche burgers in 1889 aan Koning Willen III aangeboden, isj.1. zater- dag van Amsterdam op 's Rijkswerf te Hellevoetsluis aaDefckXep' nu reeds betiteld als .Koninginnesloep," moet geroeid worden door 20 man, 10 aan weerszijden. Zij is rijk met beeldhouwwerk versierd. Onder aan den achtersteven, op Chineesche wijze uitgebouwd, komen twee godinnen, de Faam voorstellende, goed uit. En op den voorsteven, prachtig gebeeldhouwd, zit god Neptunus, de beheerscher der zee, met zijn zeepaarden en tritons. De Koninginnesloep gaat op de helling, om goed nage zien te worden. Daarna worden de zitplaatsen onder het baldakijn aan den achtersteven in orde gemaakt met kussens van blauwe zijde en keurige tapijten met wapens Aldus uitgerust vertrekt de sloep bemand met 20 matrozen en een bootsman of schipper, onder bevel van een luitenant ter zee 1ste kl. op den bestemden tijd naar Moerdijk of Willemstad, om Koningin Wllhelmina op den dag der vlootrevue naar het vlaggeschip te voeren en verder naar de schepen, die H. M zal aanwijzen. De minister van oorlog heeft machtiging verleend om 2000 man infanterie ter beschikking te stellen als bijstand van de politie bij de inkomst enz. van EL. M. de Koningin te Amsterdam. Behalve het 7e reg. infanterie aldaar m garnizoen, zul len nog de volgende detachementen worden verstrekt: grenadiers en jagers 18 officieren en 440 minderen8e bat 4e reg. inf. te Haarlem 9 officieren en 300 minde ren 4e reg. inf. te Leiden 4 officieren en 150 minderen le bat. 7e reg. inf. te Hoorn 4 officieren 174 minderen 5e. bat. 7e. reg. inf. te Naarden 9 officieren en oOO m Bovendien zal tegenwoordig zijn de koninklijke kapel van het reg. grenadiers en jagers, alsmede de muziek korpsen van het 4e en 7e reg. infanterie. Uitgezonderd de detachementen van het reg. grenadiers en jagers, dat op 8 September naar Den Haag terugkeert, verlaten alle detachementen op 6 September de hoofdstad; zij komen allen te Amsterdam aan op 3 September. H. M. de Koningin zal op Haar tochten m hoofd en hofstad gezeten zijn in een rijtuig, eeri soort »Duo opzettelijk voor deze gelegenheid vervaardigd in de rp- tuigfabriek van Hermans Oo. te s Gravenhage een" teekening van jhr. V. de Stuers. Het rijtuigje is geheel in wit lak bewerkten met goud versierdhet kunstig beeldhouwwerk geeft er een eigen aardig cachet aan en men zou het, wanneer het bespannen is bijna voor een Romeinsche zegekar doen houden. 'De bespanning zal bestaan uit acht paarden, twee aan twee bestuurd door jockeys. H M. zal omgeven zijn door de commandanten der eerewachten en de adjudanten-generaal van het Elms. Benoemd tot bestuurslid van den polder >Do Nes" de heer P. Jonk. De stoomtram Den Haag naar Sehcvc- ningen der Hollandsche Spoorwegmaatschappij heelt 1.1. Zondag 14,900 personen vervoerd. Uit het Wes^land wordt het volgende gemeld Onder de druivenboomen vertoont zich een nieuwe ziekte nl. de valsche meeldauw of Penorospora iticola. Het blad wordt aan den achterkant door een witte schimmel aangetast en binnen eenige dagen geheel ver woest zoodat vrucht en boom sterk lijden. De Rijks tuinbouwleeraar heeft onmiddellijk maatregelen genomen, om de gevreesde ziektedie in Frankrijk groote ver woestingen heeft aangericht, te beteugelen. Te 's-Gravenzande hebben proeven op het we tenschappelijke proefveld de voortreffelijkheid van de bouillie bordelaise aangetoond. Een besproeid veld van bOUlLIie UOIUÜicUBÜ attugorovuv,. f 6V vierk. roe leverde 286V, K.G. volkomen gezonde aardappelen op zonder zieken; een even groot onbesproeid veld gaf 130 K.G. gezonde en 37 K.G. zieke knollen. De ziekte heeft dit jaar de Westlandsche teelt zeer zwaar getroffen doch aan besproeien schijnt de tuinder m0i.t Onder"' de kippen van den heer J. P. de Korte te Meppel bevonden zich er twee waarvan de Krop zich zoodanig ontwikkelde, dat deze over den grond schuurde bij het loopen en de pooten telkens in de veeren ver ward geraakten. Een werkman sneed den krop open en daar vertoonde zich een bal, grooter dan een vuist, be staande uit heide, gras enz., dat zich, onverteerd, daai had opgehoopt. Met een draad wit naaigaren door olie gehaald en eene naald werd fluks de wond weer dichtgenaaid; vier dagen zijn de patiënten afzonderlijk gehouden en nu14 dagen na de operatiezijn de kippen niet alleen volkomen genezenmaar ook weer geregeld aan het leggen. Brandwonden Wanneer men gelijke deelen lijnolie en kalkwater vermengt, heeft men een uitstekend middel om deze in korten tijd te doen opdrogen en tevens spoedig te heelen. Broek op Kangendijk. De Nederlandsche Lel Telephoon Maatschappij, heeft ingevolge een ingekomen verzoek van kooplieden in versche groenten m deze streek, besloten haar telephoon-telegraafkantoor te Broek op Lanpendijk en dat te Noordscharwoude met ingang van 1 Augustus om 6 uur 30 min. (spoortijd) in plaats van om 7° uur 30 min. (spoortijd) voor de behandeling van telegrammen open te stellen. Deze vervroegde openstelling wordt ingevoerd voor de maanden Juli, Augustus en Sep tember. Het Rijkstelegraaikantoor te Winkel, waarop deze kantoren zijn aangesloten, zal van af 1 Augustus deze zelfde dienstregeling invoeren. Haarlem. Bij de alhier gehouden verloting van paar den enz. zijn de hoofdprijzen op de volgende nrs. gevallen 11293, 18587, 4525, 12149, 9437, 24438, 16970, 22960, 23493, 23921, 20641, 685, 13493, 15151, 1616, 3430, 20304, 18179, 10297, 9043, 21514,15071, 12225, 24668, 22850^ 21265 en 3818. De motorschuit van Oudkarspel op Amster dam heeft den dienst aanvaard, doch is uitsluitend be stemd voor goederenvervoerniet voor personen, zooals onlangs gemeld werd. Thans bezit Langedijk reeds twee motorvaartuigen, lot het vervoer van groenten heeft namelijk de koopman- schipper P. Koog, te Zuid-Scharwoude, eene motorboot in de vaart gebracht, bij den proeftocht heeft dit vaar tuig goed voldaan. Ken zeiltocht. De verleden Zondag door de Zaanlandsche Zeilver- eeniging gehouden zeiltocht naar Alkmaar, welke vooi het meerendeel der vaartuigen een sleeptocht was, heelt het met het weder kostelijk getroffen. Van Amsterdam kwamen de boeier »Sperwer", de centerboard >Anna en de tjotter ♦Cornelia". De »Madjoe en iet liein waren reeds kruisende aangekomen en werden opgewacht door Christina" en .Mimi". Zoo ging het meest onder de vlag der Zaanlandsche" met hier en daar een standaardje van de .Koninklijke" en .Het Y'\ noord waarts waar .Wilhelmina" en .Favorite van Westzaan de met honderden seinvlaggen versierde sleep deden groeieD. Te Wormerveer kwamen er nog een paar gondels ut] en voor den ingang van het Alkmaarder meer, wachtte nog »Nan Dirk" met de dames Wilhelmina, Anna-Pau- lowna Marie Anne, Geertruida, en de kleine Nelly. Daar was eindelijk de vloot compleet, waaronder zich ook met meer of minder dan .Neptunus", de god der zee bevond. Geertruida en Marie Anne bleven onder zeil en de sleep gestadig voor en Madjoe en Mimi konden in het Noord- Hollandsch kanaal hun wedstrijdlust niet bedwingen en stevenden met hunne blanke zeilen ook de sleep vooruit. Tegen 2 uur werd zonder bijzondere ongevallen Alkmaar bereikt, waar tot halt vier werd vertoefd. De terugtocht naar huis werd onder langzaam stillen- den wind grootendeels voor het lapje afgelegd, zoodau de Amsterdammers tegen 8 uur konden aankomen. Deze tocht heeft onder de zeilers het zijne er toe bijgedragen, de vriendschapsbanden weer te hernieuwen voor den vredelievenden strijd op 14 Aug. a.s. De Rijp- In 6e onmiddellijke nabijheid van onze plaats zijn dezer dagen een paar ernstige ongelukken 8 Een kind van den landbouwer D. Verduin geraakte te water en verdronk en een man verwondde zich vrij ernstig aan het stekeldraad, waarmee het terrein van het station van den Noord-Hollandsche stoomtram is af gerasterd van den openbaren weg. Het is zeer wenschelijk, dat de directie van bovengenoemde maatschappij eens ernstig in overweging neme of eene dergelijke afrastering, zooals die hier in toepassing is gebracht wel noodza kelijk is. Zij is toch zóó aangebrachtdat niet alleen personen zich er aan kunnen verwonden die er mets te maken hebben, maar dat ook het publiek dat vanen naar het station gaat, aan lang met denkbeeldig gevaar 'S Om°maarelidets te noemenhet venijnige stekeldraad is vastgehecht aan het uiteinde van eene trapleuning, waar van °het publiek zich bedienen moet. Ken merkwaardig uurwerk. Aan den voorgevel van een smidse te Oud-\ osmeer bevindt zich een merkwaardig uurwerk, dat waarschijnlijk nergens zijn wederga vindt en toch slechts door een eenvoudigen smid, Janus Verkerke, een voormalig be woner der smidse, voor ruim een eeuw werd vervaardigd. Een gedeelte van den gevel toch is versierd met figuren en beeldjes, voorstellende een schildwacht, ruiters een molen een klokkenluider, een smidse, een scharenslijper enz., 'die allen door het uurwerk in beweging worden 8eDe°kïokluider meldt steeds de ge'neele uren door met een hamer op een groote bel te slaan, terwijl op de halfuren de deuren der smidse worden geopend en de smid op het aanbeeld het aantal half uren slaatratus- schen draait de molen vroolijk rond rijden de ruiters in galop, en trapt de scharenslijper lustig het wiel, terwijl de schildwacht zonder ophouden met het geweer op den rug het geheel langs wandelt om weder naar het schild wachthuisje terug te keeren. In den laatsten tijd wei gerde het uurwerk echter zijn diensten en moesten tal van vreemdelingen, die zich steeds door het werkelijk kunstige voelden aangetrokken, teleurgesteld vertrokken een nieuwe bewoner der smidse laat thans het uurwerk herstellen en weldra kunnen dus schildwacht, molenaar enz., hunne oude functies weer met denzelfden lust van vroeger vervullen. Tegen insecten. Eene plant, die wegens haar sierlijk voorkomen 'gerust een plaatsje in de bloemenmand mag vragen, is de mottenkoningin". Zooals de naam reeds aanduidt, heerscht zij over deze gevreesde huisgenooten m. a. w. zij bewijst groote diensten bij het verdrijven der motten. Breekt men nl. eenige bladeren van deze plant af en drooet men die in de schaduw, dan behoeft men ze slechts tusschen kleederen, pelswerk of linnengoed te leggen om de motten or uit te houden. Ook tegen andere lastige insecten biedt zij een goed middel. De vliegen b.v. schijnen er ook niet tegen te kunnen in eene kamer waar eene .mottenkoningin" in de bloemenmand staat, komen zij om den eigenaardigon muskusgeur, dien zij verspreid niet De behandeling der plant is eenvoudig evenals de geranium in den zomer veel, in den winter weinig water. Men kan ze gemakkelijk verkrijgen door het zaad te winnen. In Frankrijk kweeken vele tuinlieden ze om ze aan de parfumerie-fabrikanten te leveren die er de pat chouli uit bereiden. In do ISoord-KiJpe is de hooibroel zoo sterk, dat men reeds op verschillende plaatsen heeft moeten spitten. Te Harlingen had drie weken geleden een dienst- meisje door onbesuisd schommelen het ongeluk te vallen, waardoor zij eene hersenschudding kreeg. Na een smar telijk lijden is zij thans aan de gevolgen bezweken. Zutphen. In de Beekstraat alhier werd door eenige buurvrouwen op den zolder eener woning een be jaarde vrouw gevonden, die lam en kindsch was, bijna niet gekleed en in zeer verwaarloosden toestand. Het bleek de vrouw van den bewoner te zjjn, die daar sedert eenige maanden werd opgesloten, terwijl de man met zijn zoon en zijne schoondochter beneden huisden. De verontwaardiging in de buurt was groot, en de po litie werd met het feit in kennis gesteld deze schijnt echter geen termen te kunnen vinden om tusschenbeide te komen. Intusschen zal een nader onderzoek worden ingesteld. Ken .lournalisieiiloeht. Dr. A. Kuiper, voorzitter van hetNederlandsch Co mité van Journalisten, bezocht dezer dagen Edam, om met den heer Calkoen, burgemeester, eene bespreking te houden, om met de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers, welke met de kroningsfeesten te Amsterdam zullen komen, ook een bezoek te brengen aan Edam, Volendam en Marken. Met 70 a 80 stuks boerenwagentjes zullen de bezoe kers van het station Edam—Kwadijk worden gehaald en na bezichtiging der kaasstad naar "V oleDdam gereden wordenvan daar per botters naar Marken, om per boot naar Amsterdam terug te keeren. Bovenkarspel. Gedurende de vorige week zijn aan de markt alhier aangevoerd 9678 manden en zakken aardappelen en 260.000 stuks bloemkool, benevens eenige kleine partijtjes sluitkool. Reeds 's morgens vroeg levert het marktterrein een bijzonder bedrijvig tooneel. De geheele walkant is dan bezet met geladen koolschuiteu. Delft. Eenige dagen geleden vonden eenige jongens op de schietbaan alhier een kistje met vuurwerk, dat van de studentenfeesten was overgebleven. Er werd een donderbus uitgehaald en door een der jongens aan gestoken, met het ongelukkige gevolg, dat de M "jarige M. de volle lading in het gezicht kreeg waardoor een oog totaal werd uitgeslagen en het andere zwaar gekwetst. Middelie. De Commissaris der Koningin in Noordbolland, mr. G. van Tienhoven, bracht den 23 een bezoek aan deze gemeente. Na door het dag. bestuur op het raadhuis ontvangen te zijn werd een deel der gemeente doorgewandeld en een en ander in oogenscbouw genomen. Z. E. werd vergezeld door den Griffier en een lid van Ged. Staten. I St. Pankras. Den 25 werd alhier tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. Schuitmet 65 van de 96 uitgebrachte stemmen. De heer G. Miessen verkreeg 27 stemmen. Bij de den 26 te 's Gravenhage voortgezette exa mens van de Wed. Toonkunstenaars-Vereeniging is van de 5 candidaten geslaagd voor piano (lager onderwijs) mej. J. W. C. Bosch, te Baain. Eén candidaat trok zich tijdens het examen terug en 3 werden afgewezen. Den 27 slaagden van de 5 candidaten, voor piano (1. o.) de dames C. E. Smitte Dieren M. van Hen gelaar, te Utrecht, en L. H. van Sillevoldt, te Oestgeest. Mr. M. Büciiner. Te Scliagen had don 24 in het koffiehuis .de Beurs" een samenkomst plaats van hoofden, onderwijzers en onderwijzeressen der openbare scholen in het arrondis sement Helder, op welke samenkomst den heer mr. M. Biichner, oud-schoolopziener in gemeld arrondissement, namens onderwijzers en onderwijzeressen bovengemeld, door het oudste lid der commissie, de heer J. Ivan Varik, te Helder, een prachtige bronzen beeldengroep werd aangeboden, als souvenir aan des heeren mr. M. Büchner's achttienjarige ambtsvervulling als schoolop ziener in gemeld arrondissement. In hetWaarland, gem. Haringcarspel, is zaterdag middag eene arbeiderswoning afgebrand. De vr^nw van den bewoner, die sedert eenigen tijd lijdende is aan ver standsverbijstering, heeft verklaard zelve den brand te heb ben veroorzaakt. Huis en inboedel waren verzekerd. Barsingerhorn. Alhier worden van wege het witte kruis op verschillende punten der gemeente verbands- kisten geplaatst. Een bijgevoegde handleiding vergemak- lijkt zeer de aanwending hiervan, als eerste hulp, bij plotselinge ongelukken. Kandkouw-tentoonstelling te Spanbroek. Dinsdag, 26 dezer, ten elf uur, vertrokken de leden van het Hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw naar Opmeer, om daar den Commissaris der Koningin te ontvangen, die per eersten rid van den stoomtram van Wognum Opmeer gebruik maakte. Voorafgegaan door de stafmuziek uit Hoorn, kwam de stoet te 12 uur bij het tentoonstellingsterrein, waar allen eene aardige verrassing wachtte. Een dozijn go- dinnen ontving hen, uit wier naam Ceres (Mej. v. Zevde te Zaandam) in keurig ambtsgewaad en in hexa- meters den welkomstgroet uitsprak, terwijl een der ove rige Godinnendie allen in Noord hollandsch gewaad waren op een kussen de sleutels der tentoonstelling aan den w'aarnemenden voorzitter, de heer de Bruine, wegens ongesteldheid van den heer Bouduin, aanbood, dia even wel den Commissaris der Koningin mr. G.van Iien- hoven, verzocht de sleutels te willen aanvaarden en de tentoonstelling te openenwaaraan door Z.Ex. gaarne werd voldaan. Door den heer J. Chrispijn, hofphotograaf te Alkmaar, werd na het houden der toespraken van de pleehtige opening dier tentoonstelling eene photografie genomen in gioot formaat. Bekroningen. Hengsten, buitenl. ras, niet in Nederland geboren, van 1895 of ouder. B i 1 s t e i n en Huidnk, van de Hengstenvereeni- ging .Hollandsch Noorderkwartier", le en 3e pr. Re mus II, van de associatie Beemster, 2o pr. Hengsten gekruist ras, in Nederland geboren. Faure" van V. Bakker, Wieringerwaard le pr-. ^Wel lington II", van J. Breebaart, Winkel, 2e pr., .Eclair van P. Boekei te Scbagen, 3e pr. T - Hengsten geb. in 1896. le pr H Vijn Hz. Twisk, 2e pr J. Breebaart Kz„ Winkel, 3e pr. C. Warboer, Anna Paulowna. v Venlenmerriën met veulens, le pr. J. Breebaart Kz., 2e pr. H. Waiboer Azn., Winkel, 3e pr. J. Boon, Beu- ningbroek.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2