Nederland. Stadsberichten. bevonden Voorwerpen. BURGERLIJKE STA O. Heden Benrsvacantie. De Gloucester waagde bet er maar op dat er misschien mijnen waren, kwam zonder ongeval in de baai en loste een schot om te kennen te geven, dat de Spaansehe vlag, op een blokhuis ten oosten van de plaats, zon worden neergehaald. Toen werd een stoombarkas met 30 man, onder bevel van luitenant Huse, benevens een Colt-snel vuurkanon, neergelaten en deze troep landde in een ommezien. Toen echter schenen de Spanjaarden wakker te worden. Zij openden met hun Mauser's het vuur op de Amerikanen doch konden het tegen het snelvuurkanonnetje niet uit houden. Inmiddels bombardeerde de Gloucester de plaats en de heuvelen van de omgeving, waar men een detache ment cavalerie zag aanrennen. Luitenant Huse en zijn mannen wierpen in der haast versterkingen op en ver sperden de straten met prikkeldraad, tegen de in aantocht zijnde cavalerie. Toen van de Gloucester waar iedereen, tot den dokter toe, de stukken bediende versterkingen waren gezonden, was de plaats weldra genomen en de vijand uit de omgeving verdrevon. Intusschen blijft Spanje protesteeren tegen het voorzetten van den oorlog nu de vredesonderhandelingen zijn geopend, ja de minister Sagasta wil zelfs zijn protest waarin hij zegt, dat de Vereenigde Staten de voordoelen behaald sedert zij weten, dat Spanje moeite heeft gedaan om tot hen te komen met vredesvoorstellen, als niet ver kregen moeten beschouwen, ter kennis der mogendheden brengen. TK. AN S VAAliVon Veldtheim, die terecht stond onder de beschuldiging, den bankier Wolff Joël vermoord te hebben, is den 28 vrijgesproken. Het vonnis werd in de rechtzaal met gejuich begroet. Onmiddellijk nadat hij was vrijgesproken van de beschul diging van moord, werd von Veldtheim opnieuw in hech tenis genomen onder de beschuldiging van poging tot geweldpleging en afdreiging. Laatste Berichten. Vredesvoorwaarden. WASHINGTON, 29 Juli. Het kabinet besloot de vol gende vredesvoorwaarden te stellen. Afstand van Portorico, erkenning der onafhankelijkheid van Cuba, afstand van één der Ladronen, afstand van, op zijn minst, een kolenstation op de Philipijnen. Het antwoord maakt geen melding van een oorlogs schatting en er zal geen wapenstilstand zijn. De vraag, wat er met de Philippijnen zal geschieden, zal waarschijnlijk worden uitgemaakt door een gemengde Spaansch-Amerikaansche commissie. Het ministerie is een stemmig tegen de inlijving van de Philippijnen door de Vereenigde Staten. WASHINGTON, 29 Juli. Aan de door de V. S. ge stelde vredesvoorwaarden moet nog worden toegevoegd dat het Kabinet besloot, dat er voorgoed een eind moet komen aan de Spaansehe soevereiniteit in de West-Indi sche wateren en de Caraïbische zee. De schuld van Cuba en van Portorico zal niet door de V ereenigde Staten worden overgenomen en de handelsverdragen tusschen Cuba en Portorico en de andere deelen van het Spaan sehe koninkrijk zullen opgeheven worden, daar het mini sterie heeft besloten ze niet te erkennen. De zaak-Breyfus. PARIJS, 29 Juli. In de zaak-Picquart contra Du Paty de Olam concludeerde het parket tot onbevoegd heid van den rechter van instructie, die voor zoover het valsche telegram-Blanehe betreft, in denzelfden geest concludeerde als het parket, maar zich bevoegd verklaarde tot vervolging wegens het valsche telegram-Speranza. Kolonel Picqnart beeft tegen deze beslissing hooger beroep aangeteekend bij de Kamer van in beschuldiging stelling, omdat hij een vervolging wenscht op grond van beide valschheden. Het parket heeft eveneens appèl aangeteekend tegen de conclusies van den rechter van instructie. De gezondheid van Bismarck. HAMBURG, 29 Juli. De x>Hamburger Nachrichten'' meldt in het avondblad van heden: Wij vernemen uit Friedrichsruh dat prins Bismarck gisteravond met, zijn familie den maaltijd gebruikte. Prof. Schweniger is gisteravond vertrokken. landbouwtentoonstelling Spanbroek. Onze stadgenooten M. koopman en Nico van Vuure werden bekroond voor kunstsmeedwerk (bestuurs- PrÜa) Algemeene vergadering. De afgevaardigde van Alkmaar wenscht voor Noord holland ook van een derden zuivelconsulent te profiteeren. De Voorzitter verzekertdat zoodra voor Noordhol land behoefte zal blijken aan een tweeden zuivelconsulent, het Hoofdbestuur ook voor Noordholland een tweeden zuivel-consulent zal aanvragen. De heer K. de Boer Cz., Zaandam, leidt nu inMeel- vervalschingen. Spr. acht deze zaak nog meer een volks belang, dan een algemeen belang. Hij is overtuigd, dat het meel sterk wordt vervalscht, ook met voor de ge zondheid schadelijke stotfen. Te New-York bereidt men op groote schaal meel uit populieren zaagsel. De Molenaar adverteert mineraline met vermengingstoestelwaardoor de vervalscher van f 1000 tot f 4000 voordeel trekt per waggon, 't Buiten- landsch meel wordt bovendien vervalscht met gips, aluin, kopersulphaat enz. (behalve de verontreinigingen). Of onze meelfabrikanten zoo braaf zijn 1 »Geen wettig bewijs van meelvei'valsching is ooit in ons land geleverd. Deze deloyale concurrentie bedreigt onze meel-industrie met ondergang. »Moeten wij" vraagt spr. »voor onze consumptie geheel steunen op buitenlandsche productie Meel is heel wat moeielijker te controleeren dan graan. Bevorderen wij onze meelindustrie krachtig, dan moeten wij zorgen dat voldoend toezicht wordt gesteld op het malen" (en dit kan alleen geschieden wanneer het graan als graan wordt ingevoerd, meelinvoer alzoo wordt ver boden.) De afgev- van Sloterdijk stelt voor het graan als graan in te voeren, die tevens wijst op meel-verontreiniging. In dien geest zal het Hoofdbestuur een verzoekschrift richten tot de Regeering. Het hoofdbestuur verkrijgt machtiging om één jaar te wachten met het verstrekknn van een studiebeurs voor minvermogende zoons van landbouwers om te zien of dit thans nog gewenscht is, door 't ontstaan van zeer vele landbonw-wintercursnssen. Tevens om voor dit jaar zoo noodig op andere wijze te beschikken over de f 400 anders tot dit doel noodig. De beer van Balen Blanken, voorz. van Opmeer, stelt voor. namens de Holl. Mij. van Landbouw de Holl. Spoorweg-Maatschappij te bedanken voor de extra-treinen HoornWognnm, die zij gratis liet loopen. Tevens de Tram-Mij. SchagenWognum. Aan den feestmaaltijd werd door ruim 100 leden deel genomen. De voorzitter de heer de Bruijn wees op het in het vorig jaar gevierde 50jarig bestaan der Maat schappij en het eerste jaar daarna valt samen met het aftreden der Koningin-Regentes als regeerende Vorstin Beschermvrouw der Maatschappij. Dankbaar werd her dacht wat aan Haar verschuldigd was, met vol vertrou wen op den steun van onze jonge Koningin. Een telegram van hulde werd aan beiden gezonden, waarop binnen een uur antwoord werd ontvangen, dank zij de telephoon. Een volgende toast werd gewijd aan de Afd. Opmeer en het gemeentebestuur, aan wier krachtig initiatief hulde werd gebrachtzoo ook aan de aftredende en nieuw benoemde leden van het hoofdbestuur, waarna do heer van der Steen, burgemeester van Spanbroek, op geestige wijze de geschiedenis schetste van het besluit om daar de vergadering te houden en 't volvoeren van dat voornemen. De eere-avond bestond in een uitgezocht programma van muzikale en andere voordrachten,die uitnemend slaagden en waarvoor door den voorzitter een woord van dank en hulde werd gebracht; het zanggezelschap Jacob Kwast" van Wognum, dat hier zijne medewerking verleende, zal ook in den Haag zingen bij de inhuldigingsfeesten. Aan de harddraverij werd deelgenomen door 12 paarden uit dezen omtrek, waarvan de le prijs werd be haald door J. Schilder te Spierdijkde 2e door J. Groot te Sybecarspelde 3e door D. Bijl te Hoogwoud. Men verzoökt ons medetedeelen, dat ook op het telephoonkantoor Kuidacliarwouile wijziging in de open stelling is gebracht. Kampen. Terwijl men den 27 bezig was een lading turf te brengen op de zolders van het nieuwge bouwde Boven-Gasthuis alhier en men tot pl.m. 50,000 stuks turven gevorderd was hoorde men in eens een vreeselijk geraas. Door het breken eener balklaag stortte de zolder in en kwam de heele voorraad turf in de prach tige regentenkamer, die daardoor met haar schoon eiken houten plafond dito lambrizeeringen enz. geheel vernield werd. Achter- en zijgevel zijn geheel gescheurd en de voorgevel met ramen en deuren is er grootendeels uit geslagen. De schade is nogal van belang. Van persoonlijke ongelukken werd gelukkig weinig vernomen. Spierdijk. De aannemers van de hier op te rich ten Kaasfabriek, K. Wester en A. Dekker, hopen tegen 2 September met den bouw gereed te zijn. Een maand later zal zij in werking komen. De fabriek is gunstig gelegen voor den aanvoer van melk. Sijkecarspel. Vanwege de Directie der Ten toonstelling van Vrouwenarbeid te 's-Gravenhage, ontving Antje Hoogland, sedert 1877 in dienst bij mej. de wed. Huijgens alhier, een eere-diploma, wegens langdurige en trouwe dienstvervulling. Onweder. Eenigo dagen geleden ontlastte zich boven Wierin- gen een hevig onweder, gevolgd door zware regenbuien. Hoe de bliksem op sommige tijden huis kan houden is weer gebleken bij den arbeider C. S. Op eens blikkerde een fel licht, waarop de slag onmiddellijk volgde, terwijl de bliksem den schoorsteen der woning ingingverder naar beneden in de woonkamer waar vader en moeder en de 4 kinderen zich reeds te bed hadden begeven de kalk van de muren rukte en het kozijn der bedstede waar de kinderen sliependoor midden brakin de vaart de bedsteédeur medenemende. V erschillende kop pen en schotels waren gebrokende spiegel aan den wand geheel stukgeslagentevens werd de lamp geheel verbrijzeld en ging de bliksem het raam uit, waarin de glazen stuk werden geslagen. Gelukkig kwamen allen met den schrik vrij en brand is er niet ontstaan. De Centrale liberale Klesvereenlglng in het kiesdistrict Enkhuizen zal een buitengewone alge vergadering van afgevaardigden der afdeelingen houden te Binnenwijzend op Woensdag 10 Augustus, ter verkiezing van een Voorzitter en een Secretaris-Penning meester der Centrale en afgevaardigden naar de vergade ring der Liberale Unie en ter bespreking van de wijze van uitgaaf der Statuten. Bij de gehouden stemming voor hoofdingeland voor den polder Wieringerwaard, noodig door eene vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. Kz. Kaan, is gekozen de heer K. Koster Hz., met 34 stemmen de heer C. A. Waiboer verkreeg er 11. Bovenkarspel. Bij geregelden ftinken aanvoer honden de groenteprijzen aan de markt alhier zich goed staande, ja valt nog eene geregelde stijging waar te nemen. Zoo liepen den 27 bij een aanvoer vau 55000 stuks de prijzen nog op tot 12 gulden per 112 stuks, De eerste savooie of gele kool bracht f 10.25 per 112 stuks op. Hooibroei In de Friesche gemeente Smallingerland hebben de landbouwers B. Duursma en W. v. d. Vlugt namens de Brandwaarborg-Maatschappij >Woudsend" een onderzoek ingesteld omtrent den hooibroei. Dit onderzoek geschiedt hoofdzakelijk op de grootste boerderijen en levert bevredigende uitkomsten op. Het hooi broeit eer te weinig, zoodat men voor schimmelen vreest, waardoor het veel aan waarde verliest. Het heeft door de natte weersgesteldheid tijdens den oogst te veel vocht ingezogen, Heerhugowaard. Door het polderbestuur is bij publieke aanbesteding de levering opgedragen van raap olie f 24 - de 100 kgr. kaarsen a f 15.50 per 100 pak en petroleum a f 11.90 p^r vat aan Holzmuller te Alkmaarvan raapolie a f 16 en poetskatoen a f 23.75 per 100 kgr. aan A. W. Sabel te Zaandam van reuzel a f 27.— de 100 kgr. aan van paardevet a f 20,65 te Osch, St. Pankras Benoemd tot hoofd der eerlang De 19e jaarlijksche examens van de Nederland- schc Toonkunstenaars-Vereeniging werden den 29 te 's-Gravenhage in het lokaal »Pulchri Studio'' voort gezet. Van de 5 candidaten is geslaagd voor piano, (lager onderwijs), mej. A. C. van der Kop, te Schoonhoven. Harddraverij. Bij de jaarlijksche harddraverij aan den Omval is de prijs behaald door het paard van den heer Jn. Groot Czn., te Stompetoren, en de le en 2e premie door de paarden van den heer K. Govers, mede te Stompetoren. Bij voldoende deelneming zal op het land van den heer Biesheuvel, in den Haarlemmermeerpolder, op een nader te bepalen dag een wedstrijd met graan- machlnes (tevens bindende) gehouden worden. De „lutine". Uit Hunsingo wordt aan de »N. Winsch. Ct." een en ander omtrent de werkzaamheden aan de »Lutine" medegedeeld. Een paar schepen liggen nu bij het wrak, die ieder elk uur honderd-vijf-en-twintig gulden verdienen, mits ze werken. Deze schepen halen van den zeebodem alles wat daar aanwezig is en weggevoerd kan worden door een buis ter wijdte van een groote kolomkachel. Het aangevoerde wordt op een groote zeef uitgestort en alles wat daarop liggen blijft wordt nagezien. Het vorige jaar is er met groot verlies gewerkt. Naar de bericht gever vernamis dit het laatste jaardat zekere ver- eeniging zich onledig houdt met het opdelven der goud staven want het geld is op en het zal de vraag zijn of vermogende lieden opnieuw de beurzen voor deze zaak zullen openen. Bruin onderwijzeres aan de openbare geslaagd voor Hoogduitsch (lager van I. Reissig. R. Nihoul. solo pour cornet fantaisie Mej. meisjesschool is onderwijs). Muziekuitvoering Stedelijk Muziekkorps. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Kon dag den 31 des avonds te 7 uren in den Stadshout de navolgende stukken worden uitgevoerd: 1. Heiter durch die Welt", Marsch Potpourri 2. Ouverture de concert »la Re naissance" 3. »L'Élégante" a pistons 4. >Jeunesse et gloire", OOOOO 5. »Les jours de soleil", ouverture de concert 6. a. »Litanei", Auf das Fest aller Seelen b. »Die HeinzelmSnnchen" Cha- racterisches Tonbild. 7. Mosaïque op motieven uit de opera »Une folie 4 Rome" 8. »Le signal de midas", grande valse de concert 9. »Der Musikhumorist" Potpourri Alkmaarsche Kweminrichtlng. Van 23 tot en met 29 Juli zijn gebruikt 192 baden, waarvan door heeren 102 dames 4weezen 37 en on- vermogenden 49. Drukste dagen waren den 25 en 27 met 41 en 51 baden. Hoogste temperatuur 71°, laagste 66° Fahrenheit. Huishoud- en Industrieschool. De tentoonstelling van Vrouwenarbeid te 's-Gra venhage heeft de Alkmaarsche H. en I. sch. gevraagd om eene inzending, daar zij de eenige is hier te lande, waar zoowel het huishouden als de Industrie worden on derwezen. Daar de school nog te kort bestaat, en bovendien de finantiën niet toelaten om een inzending te maken, die een volledig beeld geeft van den gang van het onderwijs, zijn goedgeslaagde fotografien ingezonden van de verschil lende klassen, waarvan de eene helft vervaardigd is door den heer v. d. Aa en de overigen door den heer Hoijer. Binnenkomende iD de afd. Industrie op de tentoonstelling, vindt men ze links van de deur. Paque. I. Meurice. H. Kling. Fr. Schubert. R. Eilenberg. Ricci. A. Reidel. L. Stetefeld. H. K. Moet te Winschoten en per 100 kgr. aan J. Elsbach ONDERTROUWD. 28 Juli. Jacobus den Nijs en Aafje Stam. Daniei Verhoeven, te Zaandam, onl. alhier, en Wilhel- mina Kuit, alhier. Maarten Oud, te Rot terdam, en Trijntje Hoogland, alhier. GEBOREN. 26 Juli. Theodora Johanna, d. van Petrus Johannes Franciscus Donders en Francisca Adriana Kroese. Cat.harina Adriana, d. van Hendrik Wolzak en Elisabeth Koper. 27 Jan, z. van Cornelis Piet en Elisabeth Rozen broek. Geertje, d. van Jan Smit en Gatharina van den Hooff. 28 Cornelis, z. van Jan Hof en Cornelia Anna Wilhelmina Klaver. Johannes Jacobus, z. van Idsard Bink en Elisabeth Christina Keller. 29 Magdalena, d. van Cornelis Bakker en IJda Constant. OVERLEDEN. 27 Juli. Johannes, Veldboer, 29 30 z. van Wilhelmus Zeek en Maartje ruim 4 m. Johannes Hendricus Muller, 67 j. Neeltje Visser, wed. Jacob Stam, 79 j. en 11 m. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgeus tusschen 9 en 12 uur Een wandelstok een kastsleuteltje, goud oorbelletje, zweep, parapluie, r. c. kerkboekje, witte kinderzak, eau de cologneflaschje, odeurspnitje, portemonnaie met eenig geld, fluitje, tabaksdoos, foudraal van een parapluie, oor knopje, band van een sportkar pakje band, kinderarm bandje, springtouw, kwartje. Alkmaar, De fungd. Commissaris van Politie, 27 Juli 1898.W. F. A. VERHOEFF. alhier te openen school voor bijzonder onderwijs de heer Schrammen J. ten Hoeve te Alfen aan den Rijn. Haarlem, 29 Juli. Staat van de aardappelen- en botermarkt over de afgeloopen maand Juli Aangevoerd. Verkocht, laagste hoogste pr. 762 KG. 762 KG. f 1,- f 1,10. 421 St. 421 St. 5,— 11,-. 184 184 10,— 15,-. 2486 HL. 1,80 5,—. Boter Biggen J Aardappelen 2934 HL.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2