Ralph. Denmead. No. 90. Tweedebiad. Honderdste jaargang. 1898. 31 J U L I. ZONDAG Burgeravondschool met 4-jarigen cursus te Alkmaar. Stedelijk Museum te Alkmaar. Rijks-telegraaflijn ALKMAAR—HOORN. FEUILLETON. Nederland. ALKMAARSCHE COI IHM. Prijs der gewone advertentlen Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r a n c,o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Deze Courant wordt D 1 n s d a g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,HO franco door het rijk f 1. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. iff.AJif LA ft I A V lil. Telefoonnummer3. Inschrijving van leerlingen aan bovengenoemde inrichting voor den cursus 1898/99, zal plaats hebben op Donderdag 11 Augustus, voor leerlingen van den vorigen cursus en op Vrijdag 12 Augustusvoor hen, die de school voor het eerst wenschen te bezoeken, telkens 's avonds van 7—9 urenin het gebouw der Burgeravondschool. Zij, die een bewijs kunnen overleggen van met vrucht het lager onderwijs aan eene openbare of bijzondere school genoten te hebben, worden van het vereischte toelatings examen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt f 5,per leerling f 2,50 voor wie dit bezwarend is en geheel vrij voor hen die geen schoolgeld betalen kunnen, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders. Voor zooverre er plaats ruimte is, kunnen oud-leerlingen, die aan het einde van den vorigen cursus het diploma ontvingen, en leerlingen uit omliggende gemeenten de laatsten tegen het hoogste schoolgeld worden aangenomen. £Bgr Tevens wordt nog medegedeeld, dat zij die meer dan tweemaal in de maand zonder noodzaak de lessen verzuimenvan de school zullen worden verwijderd. Ouders en voogden gelieven hiervan goede nota te nemen. De Directeur H. J. DE GROOT. Hostelooze bezichtiging voor onvermogenden op ZOKDAh 7 AUGUSTUS, 's namiddags van 1—3 uur, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der commissie op Donderdag 4 A u gu s t u s's namiddags van 2—3 uur, ten Stadhuize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Het Museum is voorts te bezichtigen iederen Maandag en Vrijdag, van 's namiddags 13 uur, tegen betaling van 25 Cents de persoon. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR; Gelet op eene missive van den Ingenieur der Telegraphic d.d. 26 Juli 11. n°. 2762 Brengt ter kennis van belanghebbende besturen en perso nen dat eerstdaags zal worden aangevangen met den bouw van eene Rijks-telegraajlijn langs de baan van den locaal-spoorweg ALKMAARHOORN. dat, zoodra die lijn gereed is, overgegaan zal worden tot opruiming der thans tusschen de genoemde plaatsen bestaande Rijks-telegraaflijn. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar 27 Juli 1898. A. MACLAINE PONT. door EDNA LYALL. 72) Zij bedekte haar gelaat met de handen en hij kon zien, hoe dikke tranen langzaam tusschen haar slanke vingers violen, en de aanblik hiervan kneep zijn hart dicht. Toch beantwoordde hij hare bede niet. Het was niet, omdat bij deze bittere kreet van uitputting niet verstond, het was omdat hij haar zoo goed begreep, en misschien zelf in de laatste weken zoo volkomen bewust, was geweest van het zelfde gevoel, dat hij niet langer verdragen kon, dat zijne krachten uitgeput waren. Het was goed, dat Christine zijn gelaat niet kon zien, want de hevige strijd die in zijn binnenste woedde, was slechts to duidelijk zichtbaar. In de volmaakte stilte van den kalmen, zonnigen namiddag, scheen het hem toe, alsof alles rust ademde, behalve zijzelven, en zooais in oogen- blikken van hevige lichamelijke pijn, een zeer kleine bijzonderheid de aandacht van den ljjder trekt, keek Macneillie terwijl hij de wreedste beproeving van zijn leven doorstond, nu half onbewust naar de bevallige bewegingen van een jongen waterrat, die op den tak van een heester, dicht bij de rivier geklonterd was en zicht nu klaarblijkelijk zoo goed mogelijk scheen te ver maken. Ook de vogels zongen in een jubelend vreugdekoor. Hun zang stak spottend af bij zijn folterende gedachten, en toch was het door de blijdschap van deze geringere wezens, dat de hulp zou komen. Want het deed hem aan de gedachte van een grooten Leeraar denken, die, «voor een ontelbare menigte predikend,''gemiddeld mannen en vrouwen, heen en weer geslingerd als hij nu werd, gezegd had, dat geen vogeltje door God vergeten werd want, «Vreest niet, gij zijt méér waard dan vele musschen." Mot dien vorheven moed, die in tijden van sombere verslagenheid kan ontstaan uit hetgeen een nederlaag De Viool-revue. Met het oog op de voorbereidende werken ten behoeve der aanstaande vloot-revue op het Hollandsch Diep zal do schout-bij-nacht eenigen tijd te Moerdijk zijn intrek nemen om persoonlijk toezicht te houden. Naar wij vernemen hebben verscheiden Twentsche kasteleins besloten gedurende de feesten ter gelegenheid der inhuldiging geen sterke dranken doch alleen bier en andere verfrisschingen te schenken. (N. R. Ct.) Te Vormer is den 26 de woning van J. Og afgebrand. De vrouw was afwezig en de man zelf in den tuin achter het huis aan het werk. De oorzaak is vermoedelijk een niet goed uitgedoofde sigaar, welke hij in den zak van zijn vest had gestoken, toen hij dit had uitgetrokken. Alles was verzekerd. Zaandam. Vrijdag 12 Aug. a.s. zal eene confe rentie worden gehouden tusschen dijkgraaf en hoog heemraden van «da Uitwataronde Sluizen in Kennemerland en Westfriesland", en burgemeester en wethouders dezer gemeente in zake den bouw eener nieuwe sluis alhier. Te Baarn is in den avond van den 27 officieel geopend de electrische verlichting. Het centraal-station is gelegen in de gasfabrieklaan. De electriciteit wordt opgewekt door 2 dynamo's elk van 150 Ampère, bij 240 volts, welke gedreven worden door 2 compound stoommachines van elk 55 P.K. Deze machines ontvangen hun stoom van 2 ketelselk van 60 M. verwarmingsoppervlak. Als reserve, en ter voor ziening in het nachtverblijfis eene accumulatoren batterij opgesteld van 144 Ampère ontladingsstoomsterkte. De electrische stroom wordt door een ondergrondsch kabelnet naar de woningen der gebruikers geleid. Reeds zijn al de groote hotels aldaar het stationsge bouw en emplacement der Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij en een groot getal particulieren aangesloten. Ook het stationsplein wordt door vier booglampen electrisch verlicht. Door het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap is een adres gezonden aan het kerkbestuur van West- Zaandain in zake de tegen 4 Augustus aangekondigde aanbesteding tot afbraak van de Westerkerk aldaar. Dit belangrijke gebouw uit de 17e eeuw, bevattende een fraai gestoelte, geschilderde vensters enz., is beschreven en afge beeld in de Noordhollandsche Oudheden door G. van Arkel en A. W. Weissman. Het Genootschap geeft dringend in overweging het gebouw te herstellen en niet af te breken en mocht het laatste noodzakelijk blijken, althans van den verkoop uit te sluiten het kerkgestoelte, de geschilderde vensters en de klok door Assuerus Koster gegoten. De heer V., bakker te TIel, reed den 32 met zijn buurman en twee kinderen, in een dogcart met een hit, over den Waaldijk. Ter hoogte van de papierfabriek schrikte het dier voor eene vrouw, die met een mandje aan haar arm langs den dijk kwamhet sprong bezijden uit en met den wagen van den dijk, welke geheel met bazaltsteenen is belegd. schijnt en hoop en kracht in anderen doet herleven, en een wanhopigen strijd overwint, nam Macneillie de woorden ter harte en was nu weer sterk in het geloof in God, dat des menschen geloof is. «Ik weet heel goed wat je bedoelt," zeide hij, toen Christine eindelijk opkeek en hare tranen droogde. «Menig maal heb ik zelf gevoeld, dat mijne krachten mij begaven. Het is slechts een list, die door den duivel zelf is uitge vonden. Reken er op, God zal Zijn gave niet wegnemen, wanneer zij het meeste noodig is. Zou Hij zoo iets doen «Mij komt het voor, alsof de duivel het bewind voert," zeide Christine. «Ik kan slechts aan het kwaad gelooven, in het ellendige leven, dat ik geleden heb. Hier, met jou, is het anders, ik schijn een geheel ander wezen te zijn. Jij maakt mij goed." Er was waarheid in betgeen zij zeide. Hij had altijd de beste invloed op haar uitgeoefend. Zonder elkander waren zij onvolmaakt. «En toch", zeide hij, »is het juist omdat ik je zoo lietheb en je zoo acht, dat de argumenten van Conway Sartoris, waarvan je zooeven sprak, hoe knap en aan nemelijk zij ook zijn mij verachtelijk toeschijnen. Zal ik haar, die ik het meeste liefheb op de wereld, in schande en oneer storten? Zullen gij en ik, die al deze jaren getracht hebben ons beroep eer aan te doen, nu zijn vijanden zulk een hecht in handen geven Moeten wij de vloek der onwettigheid op het hoofd van onschuldige kinderen laten nederdalen En alleen omdat wij te zwak waren om geduldig te wachten of te laf om te lijden Vergeef mij, mijn liefste, ik zeg deze dingen op een onbehouwen wijze maar zijn het geen dingen, die wij goed overdenken moeten, wanneer wij veilig uit deze be proeving willen te voorschijn treden Zij keek op in zijn gelaathet was zeldzaam schoon op dit oogenblik, niettegenstaande de verwoesting, welke de tijd en het leed er op hadden te voorschijn geroepen. Zij verbeeldde zich, dat hij die uitdrukking van mannelijken moed, van edele kracht zou dragen bij zijn opstanding. Deze gedachte scheen haar nieuw leven te geven. Bedaard, met eene kalmte, die haar zelf verwonderde, legde zij De heer V. brak zijn been en zijn buurman klaagt sedert zijn val over pijn aan borst en rug. De beide kin deren werden door de steenen ernstig aan het hoofd gewond. Veehandel in Friesland. In vet rundvee is de handel nog al gewild, ofschoon de aanvoer niet minder groot was, door de aanwezigheid van meer geweide koeien. Ook in melke- en kalvekoeien is de handel drukker, doch de prijzen zijn daardoor nog niet gerezen. De handel in vette gemeste kalveren is zeer stug, met lagere prijzen. De markt te Londen was bepaald slecht, veel bleef onverkocht en werd in de koelkamers geborgen, on nog slechtere markten volgden. Alles een gevolg van het zeer warme weder, dat in Engeland heerschte. In nuchtere kalveren afnemende handel door afnemenden aanvoerprijzen vrij vast. De handel in stieren wordt slapper is de omzet beduidend minder, toch is de prijs per 1I1 Kg. voor de eerste qnaliteit nog slechts met 1 cent gedaald. De vette varkens, waarin vrij drukke handel heerschte, zijn minder gewild, een gevolg van minder vraag door het warmere wederook vette biggen zijn lager in prijs. Bleven de Londensche biggen tot nog toe zeer gezocht on schommelden de prijzen van dit vee niet mede, zij zijn nu gedaald, omdat ook voor dit vleesch de Engelsche markt zich flauw toonde. Natuurlijk leden ook de prijzen van het vette schaaps- en lam3vleesch door de hitte, met dit gevolg, dat de han del in vette schapen vrij wat stiller is hetzelfde geldt voor weilammeren. In melkeschapen gaat de handel nogdruk is hij niet. De aanvoer bedroeg200 stieren en ossen, 300 vette koeien, 600 melke- en kalvekoeien, 500 vette kalveren, 100 nuchtere kalveren, 400 vette schapen, 500 melke schapen, 400 lammeren, 100 vette varkens, 300 vette big gen en 500 jonge biggen. De prijzen zijn vette koeien 23 a 28 ct., vette kalve ren 22 a 28,/2 ct., vette schapen 18, 23 a 24*/2 ct., vette varkens 16 18 ct. Londensche biggen 14 a 15 ct., alles per Kg.stieren f 85f 155, ossen f 130175, mel- kekoeien f 110—f 160, kalvekoeien idem, nuchtere kal veren f 5f 8, melkeschapen f 13—16, lammeren f 7 f 11, magere varkens f 25—f 45; jonge biggen met vrij vluggen handel, gemiddeld f 1f 1.05 per week. Bij het den 28 gehouden examen der Sled. Toon kunstenaars Vereenlging zijn van de 5 candidaten geslaagd voor piano (lager onderwijs) mejuffr. W. M. J. Bruinsmate Utrecht. Benoeming Hoofd der flchool. Oudorp. Op de voordracht voor hoofd der open* bare lagere school alhier, zijn in alphabetische orde ge plaatst de heeren J. H. Oorporaal, onderwijzer te Helder> J. Eits en H. R. Garritsen, id., Alkmaar; H. Lindeboom, id., Oudorp; A. Rijs, hoofd der school, Schoten P. Schip per, id., Groet. Er hebben zich 23 sollicitanten aangemeld Landbouwtentoonstelling te Spanbroek. Lijst van bekroningen. (Vervolg.) Melkkoeien. A. v. d. Oord, N. Niedorp, le pr. imwniiii ui Mg»"" haar hand in de zijnehet werd onwillekeurig gedaan zooals een kind haar hand in die van een vertrouwden makker legt. »Je hebt gelijk, Hugo, volkomen gelijk," zeide zij. «Wij zullen wachten. Vergeef mij, dat ik vandaag hier ben gekomen." «Je hebt je belofte vervuld," zeide hij, «en misschien was het goed voor ons beiden, om elk ronduit te sproken." Hij zweeg eenige oogenblikken, zich verwonderd af vragende wat hij doen kon, om haar leven oen weinig draaglijker te maken. Wat was gedurende al deze jaren zijn grootste troost geweest Wel, zonder twijfel het gezelschap van Ralph en zijn vrouw en den kleinen Dick. Zij waren een aantrekkelijk drietal en brachten een atmospheer van jougd en vroolijkheid met zich mede, die voor menschen van middelbaren leeftijd, door zorgen overladen, zeer aangenaam is. Eene plotse linge gedachte schoot hem te binnen. Vele menschen zijn bereid om te beweren dat zij hun leven willen geven voor degenen, die zij liefhebben. Macneillie beweerde nooit iets in woorden, maar hij had eene manier om stil zwijgend zijne liefste bezittingen af te staan, zoo stil zwijgend zelfs, dat de meeste menschen nauwelijks merkten dat hij het deed. «En nu," zeide hij, «kom ik je vragen of je iets voor mij doen wilt. Herinner je je nog dien jongeling, die vier jaren geleden met je in Edinburg geacteerd heeft Ralph Denmead genaamd «Ja zeker. Ik ontmoette hem nog verleden Zondag bij de Herefords. Hij schijnt een aardig mensch te zijn, en ik heb mijn hart verloren aan het lieve jonge vrouwtje." «Ik ben blij dat je ze beiden gezien hebt, het is een alleraardigst paar. Kan je hem geen engagement in Londen bezorgen Zou Barry Sterne geen plaats voor hem hebben Het schijnt mij toe, dat het juist nu een goede gelegenheid is voor een jong, romantisch tooneelspeler. Wij hebben goen werkelijk goeden Romeo en Orlando."

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 5