Onderwijzeres A GE M T Nederland. "Stadsberichten. Advertentièn. BURGERLIJKE STAAND. Oudorp. Den 30 Juli 1.1. is door den gemeen teraad alhier tot hoofd der school benoemd de heer H Lindeboom onderwijzer waarnemend hoofd aldaar. Dienzelfden dag slaagde te Haarlem voor de hoofdacte de heer W. Zegel, onderwijzer aan diezelfde school. Door eenige gemeenten uit dezen omtrek zal het onderstaand adres aan de Tweede Kamer worden geacht Geven met de meest verschuldigde hoogachting te kennen De Raden van onderstaande gemeenten dat zij met groote belangstelling hebben gelezen het ontwerp van wet tot invoering van den leerplichtzooals dat Uwe Kamer ter overweging is aangeboden dat zij gemeend hebben het meerdere of mindere nut van dat wetsontwerp buiten beschouwing te moeten laten, omdat zij overtuigd zijn, dat Uwe Hooge Vergadering, van het groote gewicht er van doordrongen, het niet, zal aannemen of verwerpen dan na het met den ernst dien het verdient, te hebben gewikt en gewogen; maar, wat de gemeenteraden wel met zorg vervultisde meerdere kosten welke van eene eventueele aanneming van het wetsontwerp, een noodwendig gevolg zullen zijn. Uitbreiding van onderwyzend personeel en vergrooting van schoollokalen zullen voor vele gemeenten direct noodzakelijk zijn. Het is omtrent dit punt alléén, dat zij zich de vrijheid veroorloven zich tot Uwe Vergadering te wenden met eerbiedig verzoek bij de overweging van het bedoelde wetsontwerp vooral niet uit het oog te verliezendat het onderwijs aan de gemeenten nu reeds zulke zware geldelijke verplichtingen oplegt, dat eene verhooging daarvan in redelijkheid niet van haar mag woiden ge vorderd en dat dus, bij aanneming van het wetsontwerp, artikel 45 der wet zóó worde gewijzigd, dat de bijdrage van het Rijk in de kosten van het onderwijs worde verhoogd naar evenredigheid van de meerdere kosten welke die aanneming zal veroorzaken. Augustus 1898. 't Welk doende, enz. Men deelt aan de »N. Rott. Ct." mededat de Belgische minister van landbouw een inspectiereis langs de grenzen maakt, om persoonlijk na te gaan in hoeverre een heropening voor den invoer van vee uit Holland in België wenschelijk en mogelijk is. JVleuwedlep. In de nabijheid van onze kust heeft weder een droeve zeeramp plaats gegrepen. De Texelsche blazerschuit «Jonge Antje" (T.X.^ 61), met andere vaartuigen wegens het ruwe weer uit zee naar hier terugkeerendewerd bij het Kaap- en Molengat door een grondzee beloopen die het vaartuig deed om slaan. De andere in de nabijheid zeilende vaartuigen waren te ver van de plaats des onheils verwijderd om pogingen tot redding der opvarenden in 't werk te kunnen stellen waardoor deze ongelukkiger)zijnde Knijper Cz., schipper, G. J. Duinker en M. Brouwer, hun graf in de golven vonden. De schipper C. Knijper was, evenals de beide knechts, ongehuwd. De oudste knecht, D. Brouwer, was sedert vele jaren weduwnaar. De jongste, G. J. Duinker, wiens vader indertijd in zee den dood vond, was de kostwinner voor zijne bejaarde moeder, liet onheil heeft op Texel groote verslagenheid teweeggebracht. Festival van Weder land sclie Harmonie- en Fanfaregeaselschappen te Utrecht De vereenigingen die deel zullen nemen aan het tweedaagsch nationaal festival van Nederlandsche har monie- en fanfaregezelschappen, te houden te Utrecht op 2 en 3 Sept. a.s., ter gelegenheid der inhuldigingsfeesten aldaarwerden in de vorige week in het bezit gesteld van de muziek van den Kroningsmarsch, welke door de vereenigingen gezamenlijk zal worden uitgevoerd. De herinneringsmedaljewelke aan de deelnemende gezelschappen zal worden aangeboden voor hare banieren, is in bewerking bij den heer Begeer te Utrechten vertoont aan de eene zijde het portret van H. M. de Koningin en aan de andere zijde het randschrift«Oen- traal Comité voor de versiering van Nationale Feest dagen", waarbinnen «Herinnering aan de inhuldigings feesten te Utrecht, enz." Vereenigingen, die zich nog niet tot deelname hebben aangemeld, kunnen zulks nog tot uiterlijk 5 Aug. doen bij den secretaris van de rege lingscommissie, Domsteeg No. 2. Ursem, De heer A. Stramrood, predikant alhier, heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep naar de herv. gemeente te Aardswond. De commissaris der Konings bracht den 1 een be zoek aan de de drie Fgmonden. Door het uitsteken der vlag van bijna iedere woning betuigden de Egmonders hunne ingenomenheid met dit bezoek. Amsterdam. In den avond van den 31 is aan den overkant van het IJ een treurig ongeval gebeurd Een juffrouw, die met haar zesjarig nichtje met de Noord-Hollandsche Stoomtram een bezoek aan Edam had gebracht en des avonds naar hier wederkeerde had het ongeluk van de plank van het stoombootjewaarmede de passagiers over het IJ vervoerd worden, in het water te vallen. Het was namelijk zeer druk en vele reizigers wilden tegelijk de boot bereiken, zoodat er nogal gedrang was. Zij zelve werd spoedig gered, maar door de agitatie van het geval had niemand gelet op het meisje dat zij aan de hand leidde en dat ook in het water gevallen was. Toen de hevig ontstelde vrouw op de boot tot bezinning kwam en naar het kind vroeg, bespeurde men eerst dat het afwezig was. De onder-directeur van de N.-H. Tramwegmaatscbappij, de heer van Gunst, sprong onmiddellijk in het water en dook eenige malen naar het kind, doch mocht er niet in slagen het te vinden. Een half uur later het ongeluk gebeurde te 10 uur werd het lijkje door de politie opgedregd. Oudkarspel. Alhier kwam aezer dagen een majoor der infanterie uit Leiden mede naar aanleiding van het vóór eenigen tijd aldaar gevonden kanon. Met de kaart dier streek in de hand werd het terrein der vondst nauwkeurig door hem opgenomenom tot een juiste slotsom te geraken aangaande den stand der bat terijen in het jaar 1799. Vervolgens bracht de majoor een bezoek aan den heer B., in wiens land het kanon werd gevondenen bij wien hij gelegenheid had het stuk te bezichtigen het welk door hem als zeer fraai werd geroemd. Ook legde hij nog eenige bezoeken at bij burgemeesters van omlig gende gemeenten. Ter nagedachtenis van wijlen dr. W. L. F. Nuijens zal naar »Het Centrum'' meldt te Westwond een monumentale koperen gedenkplaat geplaatst worden tegen den zijwand der katholieke kerk aldaar. Ontwerp en uitvoering werden opgedragen aan den heer Jan Brom, te Utrecht. Het ontwerp der gedenkplaat of memorietafel sluit zich nauw aan bij de middeleeuwsche grafplaten, waarvan in ons landbijv. te Alkmaar en Bredanog enkele exemplaren aanwezig zijn. Op een vlakke geelkoperen plaat, hoog 1.80 M. en breed 0.90 M., staat dr. Nuijens afgebeeldin trouwe gelijkenis «en faee" genomen en ten voete uit. Hij is gekleed in de doctorstoga, gesierd met het commandeurskruis van Sint Gregorius den Groote en andere decoraties, en houdt in zijn handen een boek met het opschrift: «Geschiedenis van het Nederlaud- sche volk." Op den rijk bewerkten rand van bruin email is met forsche, gothiseerende letters, de lofspraak gegraveerd «Kloek in arbeid. Trouw in waarheid. Fier in oordeel. Zijn volk ten heil. Zijn God ter eer." Het randschrift is aan de vier hoeken afgezet met het pauselijke en het Nederlandsche wapen, die kruiselings tegenover elkander staan. In het midden van don rand prijken het wapenschild van Westwond en het teeken van de Streek J. H. S. Al deze blazoenen hebben in email hunne heraldieke kleuren Onder de staande figuur leest men«Aan den katho lieken geschiedschrijver dr. Willem I. F. Nuijens", en aan weerszijden de cijfers van geboorte- en sterftejaar 1823 en 1894 Arnhem. Den 31 is op de tram naar Oosterbeek, een droevig ongeluk gebeurd. Een heer, die op het balkon stond, wilde zijn hoed, welke afwoei, grijpen. Hij hield zich daarbij echter nog vast aan het afsluitkoord. Zijn lichaam slingerde door de groote vaart der tram terug en geraakte onder het rijtuig. Het hoofd werd zoo danig verminkt, dat de dood onmiddellijk volgde. Uit het merk in den hoed maakte men op, dat de vreemdeling uit Rotterdam afkomstig was. De Tentoonstelling van Vrouwenarbeid is van den dag der opening tot en met den 31 Juli bezocht door 32,243 betalende personen. Er werden 790 coupon boekjes verkocht. De daaruit genomen toegangsbiljetten zijn in bovenstaand cijfer niet begrepen. De eerste prijs van de Haarlemsche paar- denloterij is gewonnen door dr. Koster, van Heemse (Lutten). De Brentsche «uivelbond heeft besloten verschil lende door de bij den bond aangesloten zuivelfabrieken benoodigde artikelen, zooals zwavelzuur en alcohol, coö peratief aan te koopen. Met den heer T. van der Ploeg, landbouwonderwijzer te Assen, wordt overleg gepleegd omtrent het houden van een cursus in zuivelkennis. Edam. Den 30 herdacht onze bekwame wethou der, de heer W. Jzn. Tnijn, directeur van Edam's Museum, den dag waarop hij vóór 25 jaar tot lid van den Raad gekozen werd, waarvan hij sedert ruim 18 jaar wethou der is. Nadat reeds in den loop van den dag vele ook stoffelijke blijken van waardeering den jubilaris waren gegeven, werd 's avonds Raadsvergadering gehouden. Aan het slot bracht de voorzitter met een woord van groote waardeering het feit in herinnering. Door opstaan en toejuichingen brachten de leden hunne hulde, en ver eerden den heer Tuijn een berinnering bestaande uit een groot bronzen beeld«Le Devoir". De beide fanfarekorpsen brachten eene serenade en vlaggen wapperden in de stad. In de raadsvergadering werd besloten een lokaal ter beschikking te stellen voor een op te richten winter-land- bouiccursus en de zaak financieel te steunen. Ijangedijk. Eindelijk dan is de veiling van bloemkool op de groentenmarkt alhier voor goed begonnen; werden er in het begin der week ruim 5000 stuks aangevoerddit aantal klom in een vijftal dagen tot over de 30000 stuks, zoodat er de vorige week in het geheel bijna 85000 stuks bloemkool werden verhandeld. De prijsin het begin niet beneden 8 per 100 en hoogstens 13, viel door den grooten toevoer op j 4,50 a 7,25 terug. De kwaliteit der kool heet zeer goed te zijn. Nog werden bijna 20000 bos wortelen aangevoerd en 1800 mandjes aardappelen. De wortelen konden van J 1,20 tot f 2,80 gelden gemiddeld 2 per bos de aardappelen werden gemiddeld tegen 0,65 per 171/2 K.G. van de hand gedaan. Bos uien gold 1,50; bijna 1700 bos werd aangevoerd. De markt aan het station Noordscharwoude blijkt levensvatbaarheid te hebbenreeds werden een 30-tal waggons aardappelen en groenten vandaar verzonden, die ook daar verhandeld waren. Het aantal waggons groenten, hetwelk elke week van het station Heerhugowaard wordt verzonden is thans elke week door de bloemkoMmarkt stijgende; verleden week klom dit reeds tot 25 waggons. Zooals reeds bekend is heeft de Landbouw- en Handels- vereeniging alhier, in overeenstemming met vele handelaars besloten, ingang 1899 de toetallen, die steen des aanstoots van de bouwerste laten vervallen en honderd voor honderd te rekenen. Ongetwijfeld zal de Streek dit goede voorbeeld volgen en is er zoodoende weer een geschilpunt opgelostdat eene onaangename verhouding tusschen bouwers en handelaars in het leven riep eene verhouding voor beide partijen nadeelig. Ook voor Langedijk geldt Hollands wapenspreuk: «eendracht maakt macht 1" Eerbewijzen, De vorige week werden ook in de R. K. school te Schagen de° eerbewijzen wegens getrouw schoolbezoek aan de kinderen uitgereiktvoor eene groote maand had deze uitreiking in de openbare school reeds plaats gehad. Aan 72 leerlingen werd de fraai gelithografeerde kaart toegekend, terwijl aan nog een 8 tal kinderen bovendien een geschenk werd vereerd. Eenige gemeenteraadsleden en leden van de plaatselijke schoolcommissie woonden de feestelijkheid bij. De heer A. W. v. Kluijve hield eene hartelijk toespraak tot leerlingen en onderwijzers. Bij het den 30 gehouden examen der Wed. Toon- kunsteuaars-Vereenlging te 's Gravenhage in het «Pulchri Studio" voortgezet, zijn van de 5 can- didaten geslaagd voor piano (lager onderwijs) de dames M. 0. E. Hakman te GoudaM. Chr. C. Lammerts van Bueren te Pjetersbierum (Friesland), en A. O. H. van Blokhuizen te Leiden. Koninginnedag. Van alle openbare en zeer vele particuliere wo ningen wapperde heden de vaderlandsche driekleurals bewijs van gehechtheid aan het Huis van Oranje bij gelegenheid van den verjaardag der Koningin-Regentes. Ook het carrillon liet zich op dien dag eenige malen hooren. Burgerkring. Den 2 hield deze Vereeniging onder begunstiging van prachtig weder hare gewone jaarlijksche feestdag. De uitslag der volksspelentot heden bekendis als volgt: Ringsteken, le prijs C. Balder, Alkmaar, 2e pr. P. Nol, idem, 3e. pr. Jb. de Jong, idem. Sleuteltrekken. le. pr. mej. G. Vader, Alk maar, 2e pr. mej. A. Reik, Heiloo 3e. pr. N. Olden burg, Alkmaar. Aantal deelnemers 11. De veltldag der Geheelonthouders, den 1 in de bosschen te Heiloodaartoe door den eigenaar de heer jhr. mr. P. van Foreest, welwillend afgestaan, werd door prachtig weder begunstigd. Het programma was 1. Bidstond door den heer J. Wildeman. 2. Toespraak door den heer G. Velthuizen van Haarlem. 3. N u t der Kinderbonden door den heer P. J. Kevelaar, van Rotterdam. 4. Muziek door het Fanfarecorps «de Broederband", van Kampen. 5. Vervolg Conferentie Kin derbonden. 6. Mej. A. P. Schreuder, van Haarlemi: Ou ders hebt uwe kinderen lief 7. Mej. J. W. Koster, van RotterdamEen verleider ook voor onze kin deren onschadelijk gemaakt. 8. Toespraak door den heer J. Weder Az.De toekomst onzer militairen in den Oost. 9. Slotwoord door den heer R. R. Posthumus van Hoorn. 10. Sluiting en daarna optocht met muziek naar Alkmaar. De heer J. H. Visser, alhier, is den 30 Juli 1.1. te Haarlem geslaagd voor het examen der hoofdacte. De heer P. Ooïjkaas, onderwijzer alhier, staat op de voordracht voor onderwijzer aan school No. 1 te Assendelft. Den 1 herdacht J. Stroomer den dag dat hij vóór 25 jaren bjj de firma J. R. Keuss fabrikant in tabak en sigaren alhier, in dienst trad. Dat dien dag voor hem niet onopgemerkt voorbij is gegaan bewijst zeker, dat hij des morgens ten 11 ure met zijn gezin aan de fabriek werd genoodigd welke voor dit doel geheel was versierd, en waar zijne familieleden e 1 het personeel tegenwoordig waren. Bij monde van den patroon geluk gewenseht, werd den jubilaris een gouden remontoir met inscriptie vereerd, terwijl hem namens de oude firmanten en het personeel mede geschenken werden aangeboden. Na den voormiddag genoeglijk te hebben doorgebracht werden allen, zoowel familieleden als personeel, des avonds wederom nitgenoodigdwaar men tot laat in den nacht prettig bijeen bleefzeker een bewijsdat er tegen woordig nog sympathie tusschen patroon en werkman mogelijk is. Dienzelfden dag herdacht J. Teders zijn 25-jarig jubileum als machinist op de booten der Alkmaar Packet. Talrijke gelukwenschen en blijken van waardeering vielen hem ten deel. In de week van 24 Juli tot 30 Juli zijn in het bad huis van het «Witte Kruis" genomen 46 kuipbaden, 69 regenbaden le klas, 140 regenbaden 2e klas, totaal 255. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar roepen sollicitanten op naar de open te vallen betrekking van aan de Openbare 2e School voor Onvermogenden (Hoofd de Heer C. J. REIZIGER), op eene jaarwedde van/ 650. Stukken [adres op zegel] franco in te zenden vóór of op 15 Augustus a.s. GETROUWD. 31 Juli. Klaas Visser en Gunrtje Sjoerts. GEBOREN. 30 Juli. Reijer, z. van Klaas Verwer en Antje Koeten. 1 Aug. Maria, d. van Albert Bakkum en Catharina van Westerop. OVERLEDEN. 30 Juli. Antje, d. van Lucas Petrus Hofman, en Marijke van Duren, 5 m. 31 Hendrica Helena Johanna van Engelen, wed. van Wilhelmus Rees, eerder wed. van Jacob Dekker 74 j. en 5 m. Heden overleed onze geliefde moederbehuwd- en grootmoeder JANNETJE KOP in den ouderdom van bijna 80 jaren. Met deze betuigen wij onzen hartelijken dank aan den WelEd. Heer Dr. MELOHIOR voor de liefderijke be handeling, haar gedurende hare langdurige ziekte bewezen. Koedijk, P. BLAAUW. 30 Juli 1898. A. BLAAUW-Hoogland. Voor de menigvuldige blijken van belangstelling en hoogachtingdie ik den 1 Augustuster gelegenheid mijner 25-jarige dienstvervulling van mijnen geachten patroon de heer M. F. J. KEUSS en Echtgenoote familieleden personeel en vrienden in zoo ruime mate mocht ontvangen, betuig ik bij deze, mede namens mijne echtgenoote en kinderen mijnen welgemeenden dank. Alkmaar 2 Augustus 1898. J. STROOMER. gevrftagd voor Alkmaar en omstreken door D. A. VAN STEENES, voorheen H. VAN HOLK Wijnhandelaar te Delft. Zij die particuliere relatiën hebben genieten de voorkeur.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3