Buitenland. Nederland. DIITSCHLAItiD. Het is onmogelijk om melding te maken van alle betuigingen van liefde en eerbied die uit alle oorden van Dnitschland uit geheel Europa en uit Amerika naar Friedrichsruh worden gezonden. De telegrammen van deelneming zijn niet te tellen. Met eiken trein komen waggons vol kransen aan. Prins Hohenlohe bracht in persoon een krans van het Pruisische ministerie naar Friedrichsruhhij vertoefde geruimen tijd in het sterfhuis. Het keizerlijk paar kwam Maandag avond. De trein stopte aan de poort van het huisde familie Bismarck ontving het keizerlijk paar aan het portier van den waggon. De keizer kuste prins Herbert op beide wangen en schudde graaf Wilhelm de hand. Daarna trad hij het huis binnen. Omtrent de begrafenis valt nog niets met zekerheid te zeggen. Volgens den »Kreuzzeitung" heeft de keizer verklaard zich geheel te zullen voegen naar den laatsten wil van den doode. In dat geval zal volgens de mede- deelingen van de Berlijnsche »Neueste Nachriehten" de gesloten kist in de sterfkamer blijven staan totdat het eenvoudige mausoleum op den Schneckenberg tegenover het huis gereed zal zijn. De bijzetting zal op zijn laatst in het begin van October plaats hebben. Alle plannen tot bijwoning van de begrafenisplechtigheid zullen ver daagd moeten worden tot de bijzetting. Het keizerpaar vertoefde drie kwartier in het sterfhuis, woonden den lijkdienst bij en zette toen de reis naar Berlijn voort. Bij de aankomst en het vertrek werden de hooge gasten eerbiedig gegroet door de menschen voor het huis maar alles bleef stil als het graf. In een buitengewone editie van den >Reichsanzeiger" wordt een keizerlijke brief gepubliceerd, gericht aan den rijkskanselier en geschreven uit Friedrichsruhden 2 dezer. Deze brief luidt als volgt: »Met onze hooge bondgenooten en met het gansche Duitsche volk sta ik treurend aan de baar van den eersten kanselier des Rijksvorst Otto von Bismarck hertog van Lauenburg. Wijdie getuigen waren van zijn heerlijken arbeid en die bewonderend tot hem opzien als tot een meester in de staatkundeeen onvervaard strijder in den oorlog zoowel als in vredestijd, den meest aanhankelijken zoon des vaderlands den trouwsten die naar van zijn keizer en konivgwij zijn diep getroffen door het verscheiden van een man in wien God de Heer een werktuig had geschapen om de onsterfelijke gedachte van Duitschlands eenheid te verwezenlijken. »Niet op dit oogenblik zou het van pas zijn om alle daden die de groote ontslapene heeft volbrachtalle zorgen die hij voor Keizer en Rijk heeft gedragen alle voordeelen die hij behaald heeftop te sommendeze zijn te ontzaglijk, te menigvuldig; alleen de geschiedenis zal ze alle op onvergankelijke tafelen schrijven. Mij echter kwelt de behoefte om voor de gansche wereld uitdrukking te geven aan den onverdeelden rouw en de dankbare bewondering, waarvan de gansche natie heden is vervuld en om in naam dier natie de gelofte af te leggen om datgene wat hijde Groote Kanselier onder Keizer Wilhelm den Groote heeft geschapen in stand te houden te ontwikkelen en als het noodig is met goed en bloed te verdedigen. Daarbij helpe mij God de Heer »Ik draag u opdit mijn schrijven ter algemeene kennis te brengen." FKANHRUH. De Kamer van inbeschuldigingstel ling heeft haar uitspraak in zake het hooger beroep tegen de "beslissing van rechter Bertulus op de aanklacht van kolonel Picquart tegen majoor Du Paty Glam tot Vrijdag uitgesteld. SPANJE. Het »Evening Journal" verneemt uit Ma drid dat Spanje de hoofdvoorwaarden voor den vrede aanneemtslechts een regeling van de details is noodig om de staking der vijandelijkheden te veroorzaken. Een commissie tot vaststelling van het v redestractaat zal dadelijk worden benoemd. Spanje zal een of twee wijzigingen vragenwanneer daarin wordt toegestemd, zal de vrede dadelijk worden gesloten. VEREENIGDE STATEN. Volgens berichten uit Havana zijn de vrijwilligers in den laatsten tijd lastiger. Zij marcheerden door de stad terwijl zij maarschalk Blanco en de regeering beschimpten, die zij van verraad en laf hartigheid beschuldigden. Zij wierpen hun wapens neer en plunderden winkels. Aan het hoofdkwartier op Cuba is bericht ontvangen dat de Mexicaansche regeering negen Spaansche koop vaarders in beslag nam te Tabasco, Progreso en eracruz, onder de beschuldiging dat zij geladen waren met levens middelen voor Cuba. Te Playa del Este is bericht ontvangen aangaande een hevigen strijd tusschen Garcia, die zich bij Mayari in de buurt van de Nipe-baai bevindt, en een afdeeling Spanjaarden die zich trachtten te vereenigen met het gros der troepen te Holguin. Garcia moet overwonnen hebben of althans zijn stelling hebben behouden. Volgens Cubaanscbe berichtgevers sloegen de opstandelingen de Spaansche cavalerie terug en veroverden twee kanonnen. Frankrijk-bevolking. In Frankrijk wonen in het geheel 1.130.000 buiten landers, 200.000 meer dan bij de laatste tellingterwijl 517.000 Franschen een onderkomen hebben gevonden in het buitenland. Onder de buitenlanders in Frankrijk zijn 1.112.000 Europeanen en wel 466.000 Belgen, 286.0U0 Italianen, 84.000 Zwitsers, 83.000 Duitschers, 77,000 Spanjaarden, 14.000 Russen, ongeveer evenveel Oostenrij kers en 28.000 Engelschen. In Europa wonen buiten de grenzen van de republiek slechts 217.000 Franschen, waarvan in België 52.000, in Italië 11.000, in Zwitserland 54.000, in Dnitschland 24.000, in Spanje 25.000, in Rusland 5000, in Oostenrijk 3000, in Engeland 18000. Over Nederland en de Neder landers is in deze statistiek niets vermeld. (Handelsblad.) De vorige week werd te Riby Grove, Engeland, eene verkooping van Lincolnschapen gehouden, die in menig opzicht merkwaardig was. 52 Rammen brachten gezamenlijk 4554.18.op, of gemiddeld 87.12. (f 1061.20) per stuk. Een jaarling ram bracht 100 gui nea's (f 1260) op en werd voor Buenos Aires gekocht. Een ander ram bracht het tot 250 guinea's (f 3150) en twee andere besomden f 3528 en f 3906. Het waren alle schapen gefokt door den bekenden fok ker Henry Dudding. Zooals men weet worden de Lincoln-schapen ook voor ons land zeer gezocht, doch in Nederland is men weinig geneigd zulke prijzen te besteden en neemt men derhalve met mindere soorten genoegen. Op dezelfde verkoopiDg werden shorthorns geveild. Een paar stieren besomden 200 guinea's (f 2520) elk, en de koeien en vaarzen werden voor ongeveer f 625 per stuk van de hand gezet. A T J E H. Het »N. v. d, D." ontving het volgende telegram uit Indie Zaterdag is Toekoe Brahimde broeder van Toekoe Bintara Palenëmet zijn gezin door de maréchausée verrast en naar Segli opgebracht. Luitenant van der Molen heeft den voet verstuikt bij het vallen van een hooge rots. Kolven. Het hoofdbestuur van den vNederlandschen Kolf bond" heeft, in overleg met de kolfclub Onder ons", te Krom menie, bepaald, dat de wedstrijd in 1898 aldaar zal ge houden worden den 11, 12 en 13 September. Den 31 ontdekte schipper De Niet van Illaassluis, een sloep, die hulpeloos in volle zee ronddreef. Toen hij die naderde, bleek het, dat er zich vier menschen in be vonden. Hij had het geluk deze opvarenden te redden. Zij gaven op tot de bemanning (4 man) te behooren van het Engelsche kofschip »Anna", thuisbehoorende te Alloa, door lekkage gezonken. De schipbreukelingen werden naar Rotterdam vervoerd en voorloopig in het Zeemans huis onder dak gebracht. Te Grootebroek overleed Zaterdag 11. de oudste i nwoner van het dorp, de heer G. Buurman, in den ouder- dom van 100 jaar en bijna 4 maanden. De vader van het weeshuis te Gouda, met eenige zijner jongens op de vischvangst, bemachtigde onderweg een slang van ruim een meter lengte. Het dier heeft in zijn gevangen staat eieren gelegd en men is voornemens met moer en broedsel de verzameling van Artis te verrijken. Ken ontploffing. Vermoedelijk door onvoorzichtigheid had den 1 een geweldige explosie plaats in een der magazijnen van den pyrotechnicus A. Gall, te Hillegersberg. Een der aan de fabriek werkzame jongens, P. van den Berg, werd in de lucht geslingerd en dood gevonden in de aangrenzende rietlandeneen andere, Hermens genaamd, werd aan 't aangezicht levensgevaarlijk gewond. De brand werd ge lukkig spoedig gebluscht. Van het kruithuis waren glas ruiten gesprongen. Heerhugowaard. Met tonknuppelen, den 31 bij de Wed. Meereboer gehouden, won J. Helder, te Oudorp f 40, 0. Hopman, te Oude Niedorp f 35, G. Jongkind, alhier f 25, K. van Kleef, K. Kos en P. Scholten ieder f 5 en Jb. Blom f 2.50. In den avond van den 3 is de boerenwoning van den heer J. Schilder, door booibroeiing, afgebrand. Schermerhorn. Den 31 is alhier overleden de heer J. Dudink, gerechtigd tot het dragen van het Me talen Kruis. De overledene had den leeftijd van ruim 97 jaar bereikt en was de oudste inwoner dezer ge meente. Zondag had alhier in het lokaal van den heer C. Kos de gewone jaarlijksche kolfwedstrijd plaats. De prijs, waarnaar 15 personen dongen, werd gewonnen door den heer P. Oudejans, de eerste premie door den heer J. Klerk, de 2de premie door den heer K. Ruiter, allen in deze gemeente wonende. De tentoonstelling van kleederdrachten belooft een buitengewoon succes te worden. Zelfs de ont werpers hadden niet gedroomd een zoo rijke verscheiden heid van kleederdrachten uit ons land bijeen te krijgen. Zoo levert bijv. Marken 22 verschillende kleederdrach ten. Men zal half Augustus in het Stedelijk Museum ook kunnen zien een bruidspaar van Marken enz. In het geheel denkt men 250 verschillende kleeder drachten bijeen te krijgen. Hieronder zijn costumes die men uit vreemde landen afkomstig gelooft, zoo bijzonder vreemd zien ze er uit. Daar ook de types der bewoners van ons kleine landje sterk uiteenloopen, zullen de poppen, die bestemd zijn om de kleederen te dragen, met veel zorg gemodelleerd worden. Opdat er niet3 aan de uitrusting der poppen zal ont breken, komen uit alle streken bewoners over, die de pop pen zullen aankleeden, naar het hoort. H. M. de Koningin zal naar wij vernemen, de tentoon stelling met een bezoek vereeren. (Handelsblad). Te Amersfoort is de sergeant Sijbel, van het Oost-Indisch leger, aangerand door vijf personen, die hem trachtten te berooveu. Het gelukte hem ten slotte te ont snappen, doch daarbij werden zijne kleederen gehavend en ontving hij een messteek in den rug, zoodat hij in het militaire hospitaal moest worden verbonden. Tegen de bekende daders is proces-verbaal opgemaakt. Het Handelsblad meldt het volgende: Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling der Re geering, op 1 Octobor a. s. op 's Rijkskweek- en Nor maalscholen, de lessen te doen beginnen, inzake den in vloed van het gebruik van alcoholisehe dranken op het menschelijk lichaam. Vermoedelijk zullen ook hoeren medici met een deel dier taak worden belast, wat men zeker een uitnemenden maatregel mag noemen. Blocmkoolteelt. De bloemkoolteelt is dit jaar goed geslaagd. Uit De Streek wordt te Amsterdam zeer veel aangevoerd, de prijzen zijn f 6,50 èi f 8 het honderd. De koolboeren gaan met hun tijd mee. Enkelen hebben hunne kagen van petroleum-motors doen voorzien en daardoor vervalt het lastige boomen en er wordt veel tijd gewonnen dat aan de frischheid van de kool ten goede komt. De) boertjes zitten nu op hun gemak met een smookje in het hoofd, als hoeren, in den stuurstoel. Er is veel vraag en uitvoer naar Dnitschland. De afdeeling Haarlemmermeer der Holla nd- sche Maatschappij van landbouw heeft besloten bij den aldaar te houden optocht mede te doen met werktuigen en machines van den laatsten tijd. De afdeeling Oegstgeest e. o., van diezelfde Maat schappij zal deelnemen aan den op 14 September te Hlllegom te houden vakoptocht. Botsing. Sint Paneras. Den 1 is de goederentrein van den Helder in botsing gekomen met den zandtrein rijdende voor de nieuwe lijn Alkmaar—Hoorn. De machine van den goederentrein werd zoodanig gehavend, dat uit den Helder een andere locomotief ontboden moest worden. Met materieele schade liep het ongeval afer werd niemand gekwetst. Bij eene den 2 alhier ten raadhuize gehouden verkie zing zijn met algemeene stemmen tot leden van het bestuur over het polderdistrict St. Pankras herkozen de heeren K. Visser en Jb. Tol. Den 2 is te Rotterdam bij het rangeeren een wisselwaehter tusschen de buffers bekneld geraakt en heeft zich daarbij zóó ernstig gekneusddat men voor zijn behoud vreest. Hij werd per raderbaar naar het Ziekenhuis overgebracht. De gouden koets. H. M. de Koningin zal op Woensdag 7 September, 's namiddags om 1 uur, in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de gouden koets in oogenschouw komen nemen. Daarbij zullen vertegenwoordigd zijn verscheidene ver- eenigingen met hare banieren corporatiën van leger en marine en verdere genoodigden die aan het tot stand komen van het huldeblijk hebben medegewerkt. De gouden koets zal vermoedelijk van af de aanstaande week voor hen die er aan hebben bijgedragen in het Paleis voor Volksvlijt ter bezichtiging worden gesteld. De titels van Koningin WlBhelinlna. De Koningin heeft het recht op het voeren van de navolgende titels Koningin der Nederlanden Prinses van Oranje Nassau Gravin van Katzenelbogen, Vianden, Dietz Spiegelberg, Buren, Leerdam, CulemborgMarkgravin van Veere en Vlissingen Vrouwe en Baronesse van Breda, Beilstein, de stad Grave en landen van Cuijk, Liesveldt,Diest, Herstal, Cranendonck Warneton, Noseray, St. Vlijt, Dachsburg, Polanen, Willemstad, Niervaart, Steenbergen, IJselstein, Bredevoort, Sint-Maartensdijk, Geertruidenberg, Turnhout, Zevenbergen, de Hooge en Lage Zwaluwen en Naaldwijk Onafhankelijke Vrouwe van Ameland Erf burggravin van Antwerpen en Besan^on. Als laatste spruit van den Ottoschen tak der Nassau's erft H. M. al de titels van hare voorvaderen, en in vele voornoemde plaatsen vindt men nog oorkonden, geschen ken 6D souvenirs van het geslacht der Nassau's. Zij zullen ongetwijfeld welkom zijn op de te houden Oranje-Nassau-tentoonstelling. Uit Den Haag wordt gemeld dat de Indische Vorsten te paard in hun Oostersche bleeding deel zullen uitmaken van den stoet, waarmede de Koningin te Amsterdam en te 's-Gravenhage haren intoeht zal doen. Geiden. In den gevel van het huis aan de Garenmarkt, vroeger bewoond geweest door mr. J. R. Thorbecke, is eene vierkante wit marmeren plaat geplaatst, waarop den naam van dien staatsman is aangebracht met zwaar vergulde letter. Sckeveningen. Door de hevige regenvlagen van Donderdagavond zijn drie groote gaten geslagen aan den zeekant, tegenover »Hotel Zeernst". Amsterdam. Met een extra-trein zijn den 30 alhier ruim 1000 personen van de Linueniabriek te Enschedé aangekomen. De geheele tocht was voortreffelijk geregeld. De regeling daarvan was opgedragen aan eene commissie wier leden ieder aan honderd personen tot gids diendon. In Artis werd het ontbijt gebruikt, daarna werd het Panopticum, en het Arena bezocht. Ned. Onderw. Genootschap. Op de laatst gehouden algemeene vergadering van genoemd genootschap werden de voorstellen van de af deeling Schagen in zake salarisregeling, vroeger in dit blad uitvoerig meegedeeld, onder luid applaus en met algemeene stemmen aangenomen, zoodat weldra in en buiten de onderwijzerskringen de beweging voor deze zaak zal wordeu op touw gezet. Stoinpetoren. Aan het hulpkantoor alhier werd gedurende de maand Juli op de rijkspostspaarbank inge legd de som van f 975.93. Over de 7 eerste maanden van dit jaar werden 110 inlagen gedaan tot een bedrag van f 2891.05 en werden 13 nieuwe boekjes uitgegeven er hadden 8 terugbetalingen plaats tot een bedrag van f 1307.88. Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. De directiën der Staats-, Centraal- en Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappijen hebben zich bereid verklaard van af heden tot 28 Augustus, en van 16 September tot sluiting der Tentoonstelling door de navolgende stations couponboekjes te laten uitgeven tegen betaling van f 0,50 per stuk. Deze boekjes bevatten een bon, tegen afgifte waarvan aan genoemde stations een retourbiljet naar den Haagnaar verkiezing in de eerste, tweede of derde klasse, verkrijgbaar zal zijn tegen betaling van den gewonen enkelen reisprijs. Deze retourbiljetten zullen geldig zijn voor den dag van uitgifte en volgende drie dagen; het afbreken der reis zal niet worden toegestaan. Verder bevatten de couponboekjes twee toegangsbewijzen voor de tentoon stelling (beiden zijn geldig voor ééns en kunnen onver schillig op welken dag der week gebruikt worden uit gezonderd des Dinsdags.) De couponboekjes zijn verkrijgbaar aan da volgende stations Amsterdam (C. S., M. P. en W. P.) Amersfoort, Baarn UtrechtGoudaArnhem Zutphen, Groningen, Assen, MeppelZwolle, Nijmegen, V enlo Roermond, Maastricht, 's Hertogenbosch, Tilburg, Breda, Middelburg, Leeuwarden, Dordrecht, Rotterdam (B. en D. P.) Schie dam DelftLeiden Haarlem Zaandam, Wormerveer, Alkmaar, Schagen, Helder, Pnrmerend, Hoorn, Enkhui zen en Deventer. Egmond aan Zee. De feestcommissie alhier heeft in hare vergadering van den 29 het programma der feestelijkheden vastgesteld. Op 31 Augustus gods dienstoefeningen in de verschillende kerken des morgens, terwijl de namiddag door schoolfeesten wordt in beslag genomen. Op 1 September des morgens van acht nur tot half elf volksspelen halfelf zanguitvoering van een ge mengd zangkoor, en van een tot zes uur historische op tocht, voorstellende de landing van Willem I te Scheve- ningen. Des avonds zal tot sluiting der feesten op de

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 2