StadsbericMen. Spanje en de Vereenigde Staten. duinen ten zuiden van het dorp een vuurwerk ontstoken worden. Het Egmondsche Fanfarecorps heeft bij een en ander welwillend zjjn medewerking toegezegd. Binnen drie weken verschijnt het officiëele feestprogramma, dat gratis zal worden uitgereikt. Schagen. Den 2 werd ten raadhuize alhier aan besteed het sloopen en herbouwen van den raadhnisgevel, begrooting f 1545. Inschrijvers 0. Visser f 1839P. Voorman f 1640 P. Honijk f 1630 J. Eriks f 1615 en S. Overtoom f 1561allen te Schagen. Den laagsten inschrijver werd het werk gegund. Den 1 deed onze plaatsgenoot, de heer G. Zijlstra, on derwijzer aan de openbare lagere school, met gunstig ge volg examen als onderwijzer in de Engelsche taal, lager onderwijs. Naar wij uit vertrouwbare bron uit Winschoten vernemenzullen binnenkortwijl in Nederland geen mond-en klauwzeer meer heerschtde duitsche grenzen voor invoer van vee worden geopend. (N.R.Ot.) Brand te Halfweg. Den 2 te ruim 11J uren ontstond door onbekende oorzaak brand in een soort hofjenabij het dorp en bestaande uit 7 onder 2 daken gebouwde houten arbei derswoningen en één afzonderlijk staand burgerhuis. De vlammen grepen zóó snel voort, dat de bewoners zich slechts van enkele kleedingstukken konden voorzien en alleen uit laatstgenoemd perceel iets kon gered worden. Drie perceelen waren onbewoond, de eigenaar, zoomede de bewoners zijn verzekerdde arbeidersgezinnen N. Tjalma en D. Geers waren voor hun inboedeltje echter niet verzekerd. De vijf gezinnen zijn voorloopig bij anderen onder dak gekomenledige huizen zijn er te Halfweg evenwel niet. Rotterdam. Den 30 bezochten een viertal boot werkers het bierhuis van A. H. van Dijk. Na eenige oogenblikken daar vertoefd te hebben wilden zij ver trekken zonder te betalen. De bootwerker J. 0. Koedam, een gehuwd manalleen, had geen vertering gemaakt. Na eene heftige woorden wisseling vertrokken allen zonder dat betaald werd, waarop de kastelein het drietal naliep, doch, met een pak slaag bedreigd, naar zijn huis terug keerde. Kort daarop kwam hij weder naar buiten, snelde de wanbetalers na en, de eerste dien hjj ontmoette was juist J. C. Koedam, die aan de heele geschiedenis part noch deel had. Opgewonden ging van Dijk hem te lijf en bracht hem met een ijzeren voorwerp een slag tegen de borst en in het gelaat toe. De slag, tegen de borst ter hoogte van de maagstreek toegebracht, kwam zoo aan, dat de getroffene hevige bloedspuwingen kreeg, in elkander zakte en, nadat een geneesheer voorloopig hulp verleend had, met spoed naar het ziekenhuis gebracht werd, waar hij, na een geweldig bloedverlies geleden te hebben in hoogst bedenkelijken en levensgevaarlijken toestand aankwam. Yan Dijk, een 36-jarig man, werd inmiddels in zijne woning gearresteerd. (N. R. Ct.) Inhuldfgingsfeesten, Het aantal vereenigingen, welke bij den intocht te Amsterdam zich langs den weg zullen scharen om H.M. hulde te betoonenbedraagt 45, uitmakende ongeveer 6000 personen. Elke vereeniging zal haar vaandel en muziekcorps bij zich hebben. Dit laatste zal telkens, als de Koningin een vereeniging passeert, het Wilhelmus aanheffen. De buitenlandsche pers zal bij de inhuldigingsfeesten vertegenwoordigd zijn door 130 bladen met 140 personen. Met het oog op de a s. schoolfeesten, ter gelegen heid der inhuldiging van H. M. de Koningin, was dezer dagen door den Burgemeester van Aalsmeer aan de firma Van Houten, te Weesp, prijsopgave gevraagd voor de levering van cacao, beDoodigd voor de kinderea der verschillende scholen aldaar. Onmiddellijk werd hierop geantwoord dat de firma een hoeveelheid chocolade en cacao, ruim voldoende voor minstens duizend kinderen, gratis beschikbaar zal stellen. Deze edelmoedige gift werd dankbaar aanvaard. Klauwzeer, Door den heer G. Muijs, rijksveearts te Schagen, zijn op de markt van j.l. Donderdag aldaar een 54tal schapen in voorloopig beslag genomen als verdacht van klauwzeer (rotkreupel). Op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan P. Mid delbeek als heemraad van den polder üatwoude en benoemd tot heemraad van dien polder K, Klomp. Wormerveer. »De reizigers, die den 1 met den trein 8.35 des avonds uit Amsterdam naar Alkmaar vertrokken, zijn even vóór het station Wormerveer aan een groot gevaar ontsnapt. »Bij het rangeeren van een goederentrein was een der waggons van de rails geraakt, ten gevolge waarvan de trein voór-noch achterwaarts kon en de wissel inheton- gereede werd gebracht. De kort erop aankomende passa- gierstrein kwam daardoor op eene verkeerde lijn on wel op die, waarop zich de goederentrein bevond. Gelukkig bemerkte de machinist bijtijds het gevaar en wist door krachtig remmen de botsing te voorkomen. Nu bepaaldo het ongeval zich tot eene vrij aanzienlijke vertraging voor den passagierstrein, die eerst terug moest naar 't station Koog-Zaandijk, waar hij gelegenheid had op eene veilige lijn te komen." Wf estzaan. Bij het bonwen der brug over de Nanernasche Vaart aan het Vrouwenverdriet had den 1 een ernstig ongeval plaats. Een heistelling welke opeen schuit geplaatst was, sloeg om en kwam terecht op een bruggetje, dat geheel verbrijzeld werd. De man, die van de stelling afsprong, werd ernstig gewond, een tweede kneusde zijn arm en de derde kwam met een nat pak vrij. Wormerveer—Pnrmerend. De gemeenteraad te Wormer heeft concessie ver leend aan den ingenieur T. Sanders, voor de exploitatie van een stoomtramweg van Wormerveer naar Pnrmerend. Oterleek. Beroepen naar de herv. gemeente te Aartswond de heer ds. P. H. Kapteijn alhier. Verjaardag van H. 51. de Hoiiingin-Regentes. HH. MM. de Koninginnen deden een toer door Baarn en Soest in een met bloemen versierd rijtuig. Koningin Wilhelmina mende zeiloveral werden zij luide toegejuicht. Huis aan hnis waaiden vlaggen. Des avonds werd door Hare Majesteiten ten paleize te Soestdijk een diner gegeven waaraan genoodigd waren de groot-officieren, de dames du Palais, de dames en heeren der hofboudmg aldaar, de Commissaris der Koningin en generaal-commandant in de stelling der nieuwe Holland- sche waterlinie te Utrecht, de burgemeesters en de predi kanten van Baarn en Soest. De Koningin bracht een dronk uit op de Regentes, welke door allen staande werd aangehoord en besloten werd met een drievoudig »Leve de Koningin-Regentes Na het diner werd een waterfeest gegeven op den vijver in versierde en verlichte booten. Haringkarspel. In de raadsvergadering van den 3 werd na beëediging en installatie van het nieuw ver kozen lid den heer W. de Jongb, voor kennisgeving aan genomen het in de vorige vergadering aangehouden ver zoek van K. IJff c.s. om in te trekken de benoeming van A. Smit als kantoorhouder voor het eerlang te openen telephoonkantoor. Ter voorziening in de vacature welke 1 Jan. a.s. zal ontstaan door de periodieke aftreding van twee zetters voor 's rijks directe belastingen in deze ge meente, werd de volgende voordracht opgemaaktW. Govers (aftr.), J. Schoorl (aftr.), W. Keesom en W. de Jongh. De rekening van het algemeen burgerlijk arm bestuur over 1897 werd goedgekeurd tot een bedrag in ontvangst op f 2428.62, in uitgaaf op f 2156.12, derhalve met een batig saldo van f 272.50. Voorts werd nog be houdens goedkeuring van Ged. Staten heloten tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1898 eene som van f 351.30. Den 1 dezer vergaderde het Bestuur van het on derling veefonds te Harlngcarspel. Over de maanden Mei, Juni en Juli waren verzekerd 1328 runderen de omslag werd bepaald op 53 cent per rnnd. De schade bedroeg f 695.49 voor 10 runderen. Voorturnersles. Den 31 Juli werd te Nieuwe Niedorp vanwege het gewest Noord-Holland eene voorturnersles gehouden, die door bijna 40 voorturners van gymnastiek-vereenigingen uit N.-Holland werd bijgewoond. De oefeningen werden gehouden op een stuk weiland van den kastelein P. Ha ringhuizen, aldaar. Hooibroei. Men kan in Hollands noorden geen boerderij voor bijkomen of eene zeer sterke lucht van broeiend hooi dringt reeds van verre in do neus. Het is dan ook al leen aan het tijdig spitten en verzetten van het hooi te danken, dat er tot heden in den omtrek van Schagen geen branden zijn voorgekomen. Bij drie boeren in ge noemde gemeente heeft men echter reeds moeten spitten. Bij een zag het hooi door en door zwart en moest men water bij de hand houden om mogelijk uitslaande vlammen oogenblikkelijk te kunnen blusschen. De 19de jaarlijksche examens Nederlandsche Toon- kunstenaars-vereeniging zijn den 1 te 's-Gravenhage voort gezet en geëindigd. Na de vorige opgaven zijn nog ge slaagd de dames J. L. H. Arnold, te Groningen, en J. H. W. M. Dentmann, te Zwolle. In het geheel hadden zich aangemeld 50 voor piano (lager onderwijs), 6 voor piano (middelb. onderwijs), 3 voor viool (lager onderwijs), één voor koorzang (onder wijskunst) en één voor solo-zang (onderwijskunst), te zamen61 candidaten, waarvan geslaagd 26 voor piano (lager onderwijs), 2 voor piano (middelb. onderwijs), drie voor viool (lager onderwijs), één voor koorzang (onder wijskunst) en één voor solo-zang (onderwijskunst), terwijl 2 cand. zich hebben teruggetrokken, en één candidaat door ziekte verhinderd wa3 aan 't examen deel te nemen. De commissie van examinatoren bestond uit de heeren Mr. Henri Yiotta, den Haag, en H. A. Meijroos, Arn hem afwisselend als voorzitter G. A. Heijnze, Muider- berg M. W. Petri, Utrecht; mejuffrouw Jeanne Landré, Haarlem L. H. Coster, Arnhem J. H. L. Rijken, te Deventer Henri Völlmar, 's-Gravenhage Leon 'C. Bon man, te Nijmegen S. van Milligen, Amsterdam Paul C. Koerman, LeeuwardenJ. W. Kersbergen, Amster dam Joh. Wijsman, idem; W. Petri, Utrecht; en A. J. Ackermann, 's-Gravenhage, Secretaris. Amsterdam. Op de sigarenfabriek van den heer van den Berg is den 30 een ernstig ongeval gebeurd. Twee werklieden aldaar hadden reeds sedert eenige dagen twist; Zaterdag kwam het tot dadelijkheden, zij gingen elkaar met een stuk hout te lijf, zoodat de mees terknecht hen moest scheiden en beiden den geheelen dag van de fabriek af zond. De werkman H. G. Cnpers, die een slag op het hoofd ontvangen had, ging naar zijne woning en gevoelde zich, nauwelijks thuis gekomen zijnde, onwel. Vijf minuten later was hij overleden. Dr. Metelerkamp constateerde den dood, veroorzaakt door bloeduitstorting in de hersenen. De dader, J. H. van Bremen, is eenige uren later in de stad ten huize van een familielid door de politie aangehouden en in verzekerde bewaring gebracht. Beide mannen zijn gehuwd en vader van drie kinderen. Twee honderdduizend Oranje bloemen. Volgens een mededeehng van betrouwbare zijde aan «Semper Virens" verstrekt, heeft een kweeker in de provincie Utrecht, circa een halven bunder goeden grond met goudsbloemen bezaaid en eveneens een halven bunder met de oranje-kleurige Afrikaan. De bedoeling daarvan is, dat deze planten in de kroningsweek zullen bloeien, omdat de bloemen dan voor een flinken prijs te gelde kunnen worden gemaakt. Men berekent, dat er van beide soorten meer dan 20,000 planten te veld staan, zoodat, al? elk maar 10 goede bloemen levert, wat toch zeker niet te hoog is geschat, reeds door dezen éénen kweeker twee honderd duizend bloemen aan de markt worden gebracht. Van Urk wordt van 29 Jnli aan de «Zw. Ct." gemeld Een drietal knapen van 7 en 8 jaar waagden het den 28 met een bootje de haven uit te roeien, om zich op zee door het uitwerpen van hoekwant bezig te houden met het vangen van botjes. Na een tijdlang hiermee bezig geweest te zijn, zouden ze terng gaan, doch dat gelukte hun niet. Door den sterken stroom was het hnn onmogelijk de haven te bereiken en uitgeput door het vele roeien dreven ze zeewaarts. Gelukkig werden ze opgemerkt door een oude vrouw die den visscher H. Post op den toestand der jongens opmerkzaam maakte. Deze begaf zich dadelijk naar zijn schuit, heesch de zeilen, verliet de haven, en hoewel er zeer weinig wind was, mocht het hem toch gelukken de kleine visschers te be reiken. Het bootje werd op sleeptouw genomen en met de opvarenden des avonds in de haven gebracht. An tl-dienst vervang] ngsbond. De anti-dienstvervangingsbond heeft den 2 zijn algemeene vergadering gehouden te 's-Gravenhage. Zeer vele afgevaardigden en leden hadden zich daartoe met het hoofdbestuur vereenigd. De voorzitter, de oud-kolonel G. E. V. L. van Zuylen, had een »In Memoriam" gereed gemaakthetwelk in drnk zal verschijnen. Daarin wordt de geschiedenis van den bond geschetst en inzonderheid de stichter, graaf van Limbnrg Stirum, gehuldigd. De voorzitter deed daarna het voorstel, om, nu het doel van den Bond bereikt is, te besluiten den Bond op te heffen, overeenkomstig de bepalingen der Statuten. Bij acclamatie werd dit voorstel aangenomen en tevens besloten goed te keuren de rekening en verantwoording van den penningmeester, sluitende met een voordeelig saldo van ongeveer f 200. Het archief van den Bond zal aangeboden worden aan de Koninklijke Bibliotheek. Het batig saldo zal gegeven worden aan de Vereeniging van ond-3trijders van 1830. Onder de ingekomen brieven was een zeer sympathiek schrijven van generaal Verspijck en van den Belgischen generaal De Brialmont De aanwezigen gingen daarna gezamenlijk naar de Algemeene Begraafplaats om een palmtak te leggen op het graf van generaal van Stirnm. De heer J. D. W. Roëll, die met van Stirnm als onder-voorzitter den Bond oprichtte, hield aldaar eene toespraak. Na afloop van de eenvoudige plechtigheid betuigde eene dame uit naam van mevrouw de gravin van Limburg Stirum, die reeds schriftelijk den Bond hare erkentelijk heid had betnigd, haren dank voor deze hulde aan de nagedachtenis van den overledene. Des avonds werd in het »Kurhans" een gezamenlijke maaltijd gehouden, waaraan ook de Ministers van Oorlog en van Marine deelnamen. (N. v. d. D. Laatste Berichten. WASHINGTON, 3 Ang. President Mc Kinley ver klaarde dat, hij hedenmorgen de officiense mededeeling ontving dat Spanje toestemt in de vredesvoorwaarden. Hij wacht elk oogenblik het officieele antwoord. WASHINGTON, 3 Aug. Hedennamiddag werd een officieele mededeeling bekend gemaakt, dat het antwoord van Spanje nog niet is ontvangen. Zola centra „Petit Journal". PARIJS, 3 Aug. De rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in het laster-proces door Zola het «Petit Journal" aangedaan wegens beleediging van zijn vader. Judet, die het geïncrimineerde artikel geschreven had, de bestuurder Marinoni en de heer Lassenr zijn onderscheidenlijk tot 2000, 5000 en 500 francs boete, benevens 5000 frs. schadevergoeding elk en tien plaatsingen van het vonnis in verschillende bladen veroordeeld. In den loop van het debat diende mr. Labori esn aan klacht wegens valschheid in geschrifte tegen een onbe kende in en een wegens het gebruik maken daarvan tegen den heer Jndet. Men verzoekt ons mede te deelendat zondag, den 7 in de kerk der remonstrantsche gemeente, de dienst zal worden vervuld door den heer ds. L. N. de Jong, rem. pred. te Oude Wetering in die der evang. lutli. gemeente door den heer ds. A. D. Wempe pred. te Haarlem. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en de daaronder be- hoorende hulpkantoren, werd gedurende de maand Jnli ingelegd f 27191,98 en terugbetaald f 18395,02. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje, draagt het nummer 9031. Burgerkring. De vereeniging «Burgerkring" heeft het, wat het weder aangaat, dit jaar bijzonder goed getroffen. Een gevolg daarvan waseen uitnemend verloop van het programma en een drnk bezoek. De 2 Augustus, de ver jaardag van H.M. de Koningin-Regentes, was de voor het leest wèl gekozen datum. Te 12 uur togen bestuur en deelnemers, vergezeld van een groot aantal belangstellenden, in optocht naar de Harddraverslaan, het tooneel van het feest en van den wedstrijd. Men had zich vooraf verzameld bij het «Noord- hollandsck koffiehuis,'' aan den irieseheu weg, waar in die oogenblikken eene gezellige, aardige drukte heerschte. De wedstrijd was afwisselend genoeg en het talrijke publiek had gelegenheid te over, zich kostelijk te amu seeren. Menig grappig tooueePje van vruchtelooze, wan hopige pogingen der deelnemers gaf stof tot vrooljjkheid en bij het »belegeringsspel" was de animo bij de jeug dige strijders zoo gioot, dat een kalmeerend woord nu en dan hen binnen de grenzen moest honden. Het ring steken van af een karretje hebben wij allen meermalen reeds gezien, al blijft het steeds een aardige aanblik bij volksspelendoch dat de deelnemers daaraan op een rijwiel zaten zal nog niet zoo dikwijls zijn vertoond. Geen wonder dus dat dit nummer veel belangstelling wekte, verhoogd nog door het feit, dat voor de deelne mers tegelijk een wedstrijd was uitgeschreven voor het fraaiste costuum, waarbij bij een enkel van eene goede keuze bleek. De volledige uitslag der volksspelen was als volgt Ringsteken: le prijs G. Balder, Alkmaar, 2e pr. P. Nol, idem 3e pr. Jb, de Jong, idem. Sleuteltrekken: le. pr. mej. G. Vader, Alkmaar, 2e pr. mej. A. Reik, Heiloo 3e pr. mej. N. Oldenburg, Alkmaar. Harddraverij met bokken aangespannen le prijs J. Klerk, Scbermeer, 2e pr. J. Del ver, Alkmaar, 3e pr. J. Vermeer, Rijp. Bal over touw door meisjesle pr. Jaantje Ver- haagen, 2e pr. Maartje Pool, 3e pr. Maartje Roos. Tonduel "jongens van 12—16 jaar le pr. J. Dnin, 2e pr. J. Pauw, 3e pr. A. Roodenburg. Hardloopen met hindernissen,: le pr. C. Wagemaker, 2e pr. W. Schut, 3e pr. A. Morsch, 4e pr. J. Morsch. Belegeringspel voor jongens van 12—16 jaar le pr. O. Baas, 2e pr. B. Schut, 3e pr. B. Timmerman, 4e pr. A. Schenk, 5e pr. A. Michels. Ringsteken oprijwielen: le pr. Jonkers, Beverwijk, 2e pr. J. Kluft, Alkmaar, 3e pr. (bij loting) Trijbetz r} *n.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3