No. 93. Eerste blad. Honderdste jaargang. 1898. ZONDAG 7 AUGUSTUS. BISMAE€K. Buitenland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt D i n s d a g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door bet aele rijk f 1. 3 Nummers f 0,®6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r a u cto aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. »En van de heldenteelt, die de aarde bad doen beven, Is niemand overig gebleven." Niemand de oude Keizer en von Moltke zijn overleden. Keizer Friedrich is niet meer. Ook de tegenstanders, Keizer Napoleon, Thiers, Gambetta en de Fransche leger hoofden van 1870 zijn verdwenen. Eindelijk is ook de laatstede sterkste van allenvan ons heen gegaan. Bismarck's dood heeft een gansche week alle andere ge beurtenissen in de schaduw gesteld, en toch was zijn rol in de wereldgeschiedenis reeds sinds lang geëindigd maar die rol was zoo belangrijk, zijn aandeel in het werk zoo groot, zijn invloed zoo beslissend, dat een achttal jaren van rust hem geen enkelen dag hebben doen ver geten. Men wist en vergat niet, dat hij meer dan iemand anders de stichter is geweest der Duitsche eenheid, de stichter van het Duitsche Keizerrijk. Dat is zijn werk geweest. Hij heeft het voorbereid, voortdurend geleid en na de voltooiing bevestigd. Dat doel heeft hij altijd voor oogen gehad, en in vergelijking daarmee was al het overige voor hem van ondergeschikt belang. Hij trachtte het te bereiken met of zonder den steun van Landdag, of Rijksdag, onder toejuiching of onder afkeurend gemor van zijn eigen partij, laDgs con- stitutioneelen weg of door gebruikmaking van de feitelijke macht. Hij wilde Duitschland vereenigen onder de leiding van Pruisen en het Huis Hohenzollern. Die daartoe wilde medewerken was zijn vriend en bondgenootdie dat niet wilde of zich door bezwaren liet terughouden, was zijn tegenstander, zijn politieke vijand. Macht gaat boven recht," zeide hij. Bedoelde hij daar mede, dat het zoo goed was, zoo behoorde te zijn Wij gelooven niet, dat Bismarck zich met die vraag het hoofd heeft gebroken. Voor hem was hes genoeg, dat het in de hooge politiek feitelijk zoo is. Wilde Duitschland dat in Europa zijn gevoelen geëerbiedigd, en aan zijn stem gehoor gegeven wordt, dan moet het niet langer een samenhangsel zijn van een aantal staten en staatjes, waarvan de twee machtigste voortdurend wedijveren om den voorrang en daartoe langs allerlei wegen den steun zoeken van de kleineredan moest één staat de leiding hebben, en dat moest Pruisen zijn. Die staat moest mach tig zijn, moest een sterk leger en een voldoende vloot hebben omzoo noodigzijn mededinger met geweld buiten den Bond te dringen en zich door de kleinere staten te doen volgen. Dat was de eerste zorgen toen aan die voorwaarde voldaan was, werd van een geschikte gelegenheid gebruik gemaakt om Oostenrijk te dwingen zijn plaats in Duitschland af te staan en zijn zwaartepunt oostwaarts te zoeken. Door spoedig vrede te sluiten en daarbij van elke aanwinst van grondgebied ten nadeele van Oostenrijk af te zien, werd inmenging van Frankrijk voorkomen. Zoo werd de Noord-Duitsche Bond gesticht met den Pruisischen Koning als hoofd en legeraanvoerder. Het had Bismarck moeite gekost den Koning van Prui - sen voor dit plan te winnen. Vooral een oorlog met Oostenrijk vond aanvankelijk sterke tegenkanting. Toen het werk echter tot dusverre zoo bijzonder goed was ge lukt, had hij niet alleen 's Konings vertrouwen voor goed gewonnen, maar vergaf hem ook de meerderheid van den Pruisischen Landdag zijn zware constitutioneele zonden, en werden nieuwe gelden tot versterking van leger en vloot toegestaan. Met toepassing van algemeen en recht- streeksch stemrecht werd de eerste Rijksdag door hot Duitsche volk gekozen, en Bismarck werd Bonds-kanselier. Frankrijk had de toeneming van de macht van Pruisen en de stichting van den Noord-Duitschen Bond mot leede oogen gezien. Reeds bij den oorlog met Oostenrijk had Napo leon getracht tusschen beide te komen, doch te laat. Toen en bij latere gelegenheden kwam tevens zijn begeerte naar uit breiding van grondgebied aan den Rijn aan het licht, en Bismarck maakt daarvan gebruik voor het sluiten van trac- taten met do Zuid-Duitsche Staten. Het was kennelijk, dat Frankrijk de machtsontwikkeling van Pruisen zon tegen gaan en zijn invloed in Duitschland trachtte te vermin deren het was kennelijkdat het op uitbreiding van grondgebied belusten er op uit was de Zuid-Duitsche Staten vijandig tegen Pruisen te stemmen maar dan was ook een oorlog met Frankrijk onvermijdelijk en moest er gezorgd worden voor dien oorlog gereed te zijn.Toen weldra bij een gezochte gelegenheid de Fransche gezant stoute en dreigende taal begon te spreken, toen von Moltke verklaarde gereed te zijn en de Koning besloten was niet voor Frankrijk terug te treden was het voor Bismarck duidelijk dat het beter was het uitbreken van den oorlog te bespoedigen dan te vertragen. Frankrijk heeft het vuur aangelegd, en Bismarck, overtuigd dat het op geen gunstiger oogenblik kon uitbreken heeft het aangeblazen. Hij wensehte de beslissing, en duchtte ge vaar van Napoleons heimelijk stoken en wroeten bij elke vertraging. Overmoed bracht Frankrijk tot den oorlog en Bismarck zorgde er voor dat hij niet werd ontweken De oorlog brak uit, en men weet met welk gevolg. Ge heel Duitschland, ook de zuidelijke staten, stonden aan de zijde van Pruisen, en te Versailles werd het Duitsche Rijk gesticht met Pruisen3 Koning tot Keizer en Bis marck tot Rijkskanselier. Het nieuwe Duitsche Rijk moest bevestigd worden, ook door het bondgenootschap of de vriendschappelijke gezindheid van andere statenen Bismarck heeft ook daarvoor uitmuntend gezorgd. Bij het einde van den Russisch-Turkschen oorlog verdedigde hij de belangen van Oostenrijk in het oosten tegenover Rusland. Oosten rijk reeds aanstonds na den oorlog met Pruisen door zijn overwinnaar geëerbiedigd en ontzienschonk zijn vroegeren tegenstander vertrouwen en werd zijn bond genoot. "Weldra trad ook Italië toe, en het Drievoudig Verbond kwam tot stand. Maar ook Rusland, nog altijd mokkende over de verijdeling van zijn plannen in Turkije, moest worden verzoenden Bismarck heeft zich op allerlei wijze beijverd die verzoening te bewerken, wat hem vooral gelukte, nadat Keizer Alexander III zijn ver moorden vader was opgevolgd. Met dat doel werkte hij den opstand in Polen tegenen koos hij de zijde van Rusland tegen den eersten vorst van Bulgarije, don bjj Rusland gehaten Battenberger. Ook met Engeland wist hij in de koloniale politiek op goeden voet te bljjven. Met den jeugdigen Keizer Wilhelm II bleek samen werking voor den machtigen, onverzettelijken, alles lei denden kanselier spoedig onmogelijk. Het kostte hem moeite zich terug te trekken. Toen hij het eindelijk deed, be - greep hij beter nog dan eenig ander dat het voor goed zou zijn. Water daarna ook niet naar zijn zin moge zijn gegaan, hij heeft de voldoening gehad zijn buitengewoon groot aan deel in het groote werk steeds algemeen erkend en ge ëerbiedigd, en tot zijn laatsten levensdag, dat werk zelii het Duitsche Rijk, hecht en sterk te zien. Meer dan één hebben er toe meegewerkt, met uitnemende krach ten maar de ontwerper, de altijd waakzame, niets ont ziende, nooit versaagde, voor niets terugdeinzende, nooit ontmoedigde voorbereider, verzorger en bevestiger is Otto von Bismarck geweest. Voor zich heeft hij op zijn grafzerk geen anderen titel begeerd dan van een trouw Duitsch dienaar van Keizer Wilhelm I. BEIiGIE. Het Comité maritime international" zal op 28, 29, 30 September en I October a.s, te Antwerpen een nieuwe bijeenkomst houden, hoofdzakelijk ter beraad slaging over de aanvaring en de verantwoordelijkheid van de eigenaars der schepen. In de petroleu-reservoirs van Duinkerken heeft een zware brand gewoed. Er zijn 50,000 hectoliter petroleum verbrand. DKKfEMA.RSi.BlV. De tachtigjarige Koningin schijnt ernstig ongesteld te zijn geweest. De prinses van Wales (haar oudste dochter) is naar Kopenhagen vertrokken. Volgens latere berichten is de toestand gunstiger. DUITSCHE AAD. Prins Herbert Bismark 'heeft door de >Hamb. Nachr." de volgende dankbetuiging bekend laten maken >De tallooze uitingen van diepe smart en warme deelneming die het onvergankelijk aandenken aan mijn grooten vader gelden nemen zulk een overweldigenden omvang aan dat het onmogelijk is den rouwdragenden afzonderlijk voor hun trouw tot na den dood dank te zeggen. Uit alle vijf de werelddeelen weerklinkt de smart die de familie aan de baar ternederdrukt en het doet mij leed niet elke betuiging te kunnen beantwoorden. »Ik verzoek den Duitschen bladen deze woorden te willen opnemen en dank in den naam van de naaste verwanten van gauscher harte allen die door troost woorden en bloemenzendingen van ongekende pracht uiting hebben gegeven aan den rouw die ons land vervult-." Volgens den schilder Lenbach die kort na Bis marck's dood een bezoek aan Friedrichsruhe bracht, zou de koele houding van Bismarck's nabestaanden ten opzichte van den Keizer veroorzaakt zijndoor dat de geheele familie radeloos was. De dames weenden, prins Herbert lag lijdende te bed en graaf Rantzau, die altijd kalm en tot handelen gereed is, zag er bleek en afgemat uit. De laatste dagen van den overledene hebben de familie zwaar aangegrepen. Bovendien is het huis niet veel meer dan een geriefelijke boerenwoning, zegt Lembach ten eenenmale ongeschikt voor drukte. Alles lag overhoopvoorwerpen van dnge- lijksch gebruik waren over alle kamers verspreid, tafels en tafeljes waren overladen met brieven en telegrammen van deelneming, verzoeken van vorstenhuizen en regee ringen om de begrafenisplechtigheid te mogen bijwonen enz. Daarvan was nog maar een heel klein deel gerang schikt en nog V9el minder beantwoord. Er waren geen banden genoeg. De plechtige lijkdienst, voor de nagedachtenis van Bis marck is den 4 te Berlijn in de Kaiser Wilhelm Geddcht- nissJcirche gehouden. Het bedehuis was eenvoudig maar indrukwekkend versierd. De geheele officieele wereld ongeveer was daar met den Keizer en de Keizerin vereenigd, ook het volledig corps diplomatique, de Rijkskanselier, ai de Ministers, enz. enz. In de kerk waren voor de familie Bismarck plaatsen vrij gehouden, maar zij zijn ongebruikt gebleven. De stad had zich in rouw gestoken. Niet alleen de openbare gebouwen maar ook de meeste winkels waren gesloten, en bijna huis aan huis hingen rouwvlaggen. FHIA1VKRIJK. De veroordeelde Judet van het Petit-Journal is van het vonnis, waarbij hij wegens laster der nagedachtenis van Zola's vader, veroordeeld is, in hooger beroep gekomen. Zeer langzaam aan begint er eenig meer licht te schijnen op de Dreyfus-zaak. Graaf Christiaan Esterhazy, door de Siècle geïnterviewd, verklaarde dat hijzelf de schrijver is geweest van de ge schriften, welke zouden zijn uitgegaan van de gesluierde dame." Hij had zich daartoe geleend op aandringen van commandant Esterhazy, die aan generaal De Pellieux den oorsprong van hot geheime stuk wilde duidelijk maken. Graaf Christiaan voegde hier aan toe, dat hij van deze feiten mededeeling heeft gedaan aan den rechter van instructie Bertulus. Deze openbarende bekentenis is vermoedelijk te danken aan de zeer gespannen verhouding tusschen majoor Ester hazy en zijn hier bovengenoemde neef Christiaan. De majoor heeft toch, zooals onlangs bericht werd, zijn neef bedrogen bij eene geldbelegging en de bekentenis, over de geheime stukken en de gesluierde dame, zijn zeker een wraakneming van den bedrogen neef op zijn oom. SPAIVJE. Tegenstrijdigheid blijft het kenmerk der tijdingen al naar zij van Spaansche of Amerikaansche zijden komen. Uit Madrid wordt gemeld dat de conferentie van Sagasta omtrent den vrede een waarlijk nationaal karakter heeft aangenomen door het besluit des ministers om alle partij leiders te raadpiegen. De regeering heeft nog geen enkele beslissing genomenals de meening der staatslieden ten gunste van voortzetting van den strijd mocht uitvallen dan zou de regeering aan de Kroon de vrijheid geven om andere raadslieden te kiezen. Robledo heeft zich verklaard vóór de voortzetting van den oorlog. De andere partijleiders nemen een gereser veerde houding aan. Volgens berichten uit Washington is de vrede zoo goed als gesloten, en kan de Amerikaansche regeering maat regelen nemen voor de instelling van het militair bestuur op Cuba. Een telegram uit Havana meldt dat de Spanjaarden de opstandelingen bij Monte Verde hebben geslagen en hun zware verliezen hebben toegebracht. Kolonel Saint Martin is gefusilleerd wegens de over gave van Ponce zonder strijd. VEREENICiDK STATEA. Een telegram van 2 Aug. uit het hoofdkwartier op Portorico meldt, dat de Spanjaarden te Aibonito staan en door vijfduizend Amerikanen aan de voor- en de achterzijde worden be stookt. De hoofdmacht der Amerikanen is op 22 mijlen van Aibonito. De Spanjaarden hebben een sterke stelling. Met de gezondheidstoestand in het leger schijnt het er zeer treurig uit te zien. Aan de Times werd den 4 uit New-York geseind De generaals van het leger bij Santiago hebben de verantwoordelijkheid op zich genomen om den toestand der troepen bekend te maken. In een adres aan Shafter verklaren de generaals, dat het leger onmiddelijk dient te worden gerepatrieerd, als men niet wil, dat het ge heel omkomt. De troepen zullen nu onmiddelijk naar de Vereenigde Staten worden teruggezonden. Oude spiegels. In de Académie des Sciences te Parijs heeft de heer Berthelot spiegels vertoondte Sofia ontdekt en on geveer 1500 jaren oud. Zij zijn van glas met louter lood bekleed en merkwaardig helder. A T .1 K 81. De correspondent der »N. R. Ct." te Batavia seinde den 4 Luitenant-Kolonel Willems is Maandag naar Telok Semawé vertrokken om er een legerkamp in te richten voor 2]/2 bataljon, die een tucht gaan maken door Pas- sagan. Toekoe Oemar en Panglima Polim zijn op het oogenblik, naar het heet, in Langga.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 1