Stadsberichten. No. 4058 f 2000; No. 6508 f 1500; Ns. 5616 en 6911 f 1000; No. 982 f 200; Ns. 5389, 8587, 15384 en 15916 f 100. No. 654 f 5000No. 14827 f 1500Ns. 2279 f 1000; Ns. 5296 en 18468 f 400; Ns. 1417 en 15974 f 200; Ns. 4413, 5625, 6848, 9616,15281 en 20907 f 100. Spanje en de Vereenigde Staten. BURGERLIJKE STAND. eene openlucht-meeting gehouden «Tegen het Koning schap", belegd door de Vrije Socialistische Vereeniging, aldaar. Als sprekers traden op de heeren Luitjes, uit Arnhem Kamstrauit SneebG. L. v. d. Zwaaguit Gorredijk, en F. Domela Nieuwenhuis. Allen critiseerden het erfelijk constitutioneel koningschap als eene verou derde instelling en betoogden, dat door de tegenstanders van het socialisme in Nederland Oranje tegenover het socialisme gesteld was. Socialistische zangvereenigingen en een fanfarecorps lieten zich in de pauzen hooren. De burgemeester der gemeente Opsterland was een tijdlang aanwezig, evenals maréchaussée, rijks- en gemeen te- veldwacht. Het getal aanwezigen werd op 600 geschat. Eene collecte werd gehouden voor de werkstakende timmerlieden te Amsterdam. Selievenlngen. Een twaalfjarige jongen, van de bemanning van den Scheveningschen logger »Johanna Wilhelmina''van den reeder Fr. Vrolijkis bij het waterscheppen in zee gevallen en verdronken. Kiesdistrict iünkhalzen. Op de vergadering der Centrale Liberale Kiesver- eeniging gehouden teBinnenwijzend werd tot voor zitter gekozen de heer J. J. Winkel te Nibbikswoud en met algemoene stemmen tot secretaris-penningmeester de heer J. J. Willinge te Hensbroek. Tot afgevaardigde dei- Liberale Unie werden aangewezen de heeren A. Kool, J. Zijp Kz. J. J. Winkel A. Roodhuijzen en J. J. Willinge. Harddraverij. Schagen. Den 9 besloot het bestuur der Schager harddraverij-vereeniging „West-Friesland" dit jaar de harddraverij te doen plaats hebben op dinsdag 27 Sep tember a.s. Het gemeente-bestuur zal worden gevraagd des avonds na afloop het gebruikelijke vuurwerk te doen afsteken. Vanwege de Westfriesche harddraverijclub zal den 27 September te Westwoud eene harddraverij gehouden worden, waarvoor als prijzen worden uitgeloofd f 75, t 25 en f 20. Van deze harddraverij worden uitgesloten paar den welke niet in Nederland zijn geboren, benevens paarden, welke een prijs boven f 100 hebben gewonnen. W uts-departement. Den 9 vergaderde met weinig leden het departement Schagen van de Maatschappij tot N. v. 't algemeen in het Noord-Holl. koffiehuis aldaar. Uit de verschillende verslagen der commissiën bleek, dat de bewaarschool werd bezocht door 80 kinderen, waarvan 35 betalenden, de zangschool door 86 leerlingen, de huisvlijtschool door 17. De rekening der bewaarschool sloot met een batig saldo van f 421.163, bij eene ontvangst van f 1398.735, die van de huisvlijtschool met een batig saldo van f 1.95 bij eene ontvangst van f 134.07 5, des penningmeesters rekening wees een batig saldo aan van f 0.49 bij eene ontvangst van f 100.60. Besloten werd alle instellingen in stand te honden en het hoofdbestuar te verzoeken, den heer mr. Smeenge te vragen alhier eene lezing te houden over het Zuiderzee-vraagstuk. Tegen drankmisbruik. H. M. de Koningin Regentes heeft aan den Volks bond, vereeniging tegen drankmisbruik, eene subsidie verleend ten bedrage van f 500, speciaal voor de volks koffiehuizen, waaromtrent het volgende jaar bij de regee ring een verslag wordt ingewacht. Hollandsche spoor en de Kroningsfeesten. Omstreeks 25 Augustus zal bij den uitgever J. G. Robbers te Amsterdam, voor den prijs van vijf cents, verschijnende dienstregeling tijdens de inhuldigings feesten te Amsterdam op 5, 6 en 7 September a.s., der gewone en buitengewone treinen van en naar Amsterdam, alsmede opgave der buitengewone maatregelen het vervoer van reizigers zoowel als dat van vracht-, ijl-, en bestel- goederen, paarden, rijtuigenen vee betreffende. Met platte grond van het Centraalstation te Amsterdam. Zoowel de vele extra treinen, welke op alle lijnen naar en van Amsterdam zullen loopen, als de buitengewone maatregelen betreffende het vervoer van reizigers en goederen zullen uitsluitend en alleen in dit boekje te vinden zijn. Een wervelstorm. Een geweldige wervelstorm heeft Zondagmiddag gewoed in de Rijnstreek, tusschen Keulen en Bonn en daar groote schade aangericht. Boomen zjjn uit den grond gerukt, vele huizen en andere gebouwen geheel of gedeel telijk vernield de machinefabriek te Barenthal o. a. ligt in puin kortom op den weg dien de storm geno men heeft ziet het er uit alsof er een aardbeving is geweest. Menschenlevens gingen gelukkig niet verloren. Maar in den geheelen omtrek hebben de hevige hagelbuien, waarvan het natuurverschijnsel vergezeld ging, veel vernield. Te Keulen telt men de gebroken glasruiten bij tien duizenden. Alleen aan het stationsgebouw werden 1000 ruiten stukgehageld. Ook een oud beschilderd raam van den Dom werd vernield. Honderden doode vogels vond men in bosschen en plantsoenen. Op de buitenwegen woeien rijtuigen omver. Te Keulen werd een dame in het water gewaaid en slechts met moeite gered. Vele anderen werden door den wind tegen muren geworpen en gekwetst en verscheidene men- schen werden gewond door de zware hagelsteenen. 3 5 8ste Staatsloterij. 3e kl., 2e lijst, 9 Aug. 3e klasse, 3e lijst, 10 Aug. Kaatste Berichten. He Oorlog. MADRID, 10 Aug. De Amerikanen uit Guayama deden een aanval op de hoogten van Guamani, maar werden af geslagen, De Spanjaarden gaven Coama op na een zeer hevigen aanval der Amerikanen. De Spanjaarden trekken terug. SANTIAGO, 10 Aug. De Alicante met 1000 invalid0 Spanjaarden aan boord is heden vertrokken. De »Isla de Luzon" is hier aangekomen en zal nog 2000 zieken weg brengen. De vredesonderhandelingen. WASHINGTON, 10 Aug. De staatssecretaris van bui- tenlandsche zaken, de heer Day, heeft de volgende mede- deeling gedaan «Wij zijn tot overeenstemming gekomen ten opzichte van het protocol met de vredesvoorwaarden, waaronder de ontruiming van Cuba en Portorico. Wij gelooven dat dit protocol zal worden uitgevoerd." Men kan zeggen dat de voorwaarden dezelfde zijn, welke president Mc. Kinley in zijn nota heeft gevraagd. Men gelooft dat nog slechts enkele formaliteiten zijn te vervullen voor het protocol geteekend kan worden. WASHINGTON, 10 Aug. 9 uur des avonds. De over eenstemming is eon feit geworden het protocol met de vredesvoorwaarden is opgesteld. De heer «I. J. Hoitsmaindertijd agent van politie alhieris met ingang van den 15 benoemd tot inspecteur van politie te Vlaardingen. De Staatscourant bevat de gewijzigde statuten der Socletelt Hereenlglng, alhier. Eindexamens H. B. 8. Bij de van 18 Juli tot 10 Augustus te Haarlem gehouden eindexamens der Hoogere Burgerscholen in Noord holland is aan de volgende candidaten, allen leerlingen van de 5e kl. der Rijks H. B. S. alhier, het diploma toe gekendmej. A. M. Boeke A. Dros; K. Hart; J. van Koningsdaal D. KosO. de Meij van GerwenG. A. B. Nicola von FürstenrechtW. B. Onnekes K. Over Czn. H. Adama van ScheltemaW. J. Vos en J. Wittop Koning. Tram-aanleg. In hot nummer van dit blad van zondag, 17, en woensdag, 20 Julibeklaagt zich de heer mr. H. Boel mans ter Spill, dat onze verslaggever van het verhan delde in de gemeenteraadszitting van woensdag, 13 Juli, het gesprokene over de tramzaak, op niet voldoend uit voerige en op eenzijdige wijze heeft weergegeven. Behalve van hetgeen bedoelde heer zelf had gezegd, zou ook van de «gewichtige argumenten" van de heeren mr. J. P. Kraakman en H. J. Vonk zoo goed als niets in zijn verslag zijn vermeld. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, trachtte onze verslaggever tegemoet te komen aan de klacht van den heer ter Spill, doch deze deelde nader in ons blad meö, dat ook op die wijze bedoelde argumenten niet voldoende tot hun recht werden gebracht. Nu ook de heer ter Spill zelf onzen lezers die «ge wichtige argumenten'' niet meedeelde en onze verslag gever ze blijkbaar niet heeft gehoord, meenen wij in ons blad te moeten opnemen hetgeen het pas verschenen o f- f i c i e e ie verslag daaromtrent meédeelt. Alvorens te worden afgedrukt, ligt dit eenige dagen ter visie voor de raadsleden en het wordt alsdan gepu bliceerd onder de verantwoordelijkheid van den gemeente secretaris. Er mag dus worden aangenomen, dat dit precies de bedoeling der sprekers weörgeeft en kunnen thans de lezers van ons blad kennis maken met die door onzen verslaggever, volgens de meening des heeren S., over het hoofd geziene «gewichtige argumenten." No. 5. Een voorstel van burgemeester en wethoudersin zake het verleenen van concessie tot aanleg en exploitatie van een stoomtram Egmond aan ZeeEgmond aan den Hoef AlkmaarKoedijkBergen (Zie bijlage No. 73 tot het verslag van 's raads han delingen). Thans komt mede in behandeling het onder letter p der ingekomen stukken vermelde adres van het consor tium Schipper c.s. De Voorzitter meent, dat deze zaak in de vorige raadszitting zoo breedvoerig is besprokendat dade lijk tot stemming kan worden overgegaan. De heer Boelmans ter Spill is niet van dat gevoelen. Door «Alcmaria" is een geheel nieuw plan ingezondenwaarover nog geene discussie is gevoerd. Hij wil gaarne erkennen dat dit nieuwe plan in alle opzichten veel beter is dan het vroegere en zijne volle goedkeuring kan wegdragen. Na deze mededeeling en in verband met de beraadslaging in de vorige verga dering meent hij verder kort te kunnen zijn en stelt hij voor om de conclusie, waartoe burgemeester en wethou ders in hun voorstel komen zoodanig te wijzigen dat in stede van de afwijzende beschikking, ook aan Schipper c. s. concessie wordt verleend. Met het voorstel, om aan het comité de gevraagde concessie te geven, kan spreker volkomen medegaan. Hij licht daarna toe waarom hij tot dit voorstel komt. In verband met die toelichting zou spr. het onverantwoordelijk vinden, om aan het con sortium concessie te weigeren en het te bemoeilijken in het verkrijgen van den vereischten steun van Rijk en provincie. De heer Kraakman verklaart, hoe hij in de zitting van 6 April 1.1. in denzelfden geest heeft gesproken als de heer Boelmans ter Spill. Toen heeft hij zich reeds uitgelaten om aan beide aanvragers concessie te geven. Spr. vraagt voorts of de Raad zich wel bewust iswat door concessie moet worden verstaan. Na eene verklaring van het begripstelt hij met den heer Boelmans ter Spill de volgende motie voor *De gemeenteraad verleent concessie aan de beide ver- zoekende partijen onder nader vast te stellen voorwaarden «era beveelt, dat de stukken door burgemeester en wethouders voor het algemeen ter inzage zullen liggen gedurende den tijd van veertien dagen. De heer Bosman is het met de beide vorige sprekers niet eens. Hij gelooft dat de Raad op den verkeerden weg is, als hij ingaat op het voorstel dier beide heeren. Beide ondernemingen zullen voor den aanleg der tram den steun noodig hebben zoowel van het Rijk als de provincie. Die Sieun zal echter niet gemakkelijk ver kregen worden, wanneer niet de Raad beslist uitmaakt, welke van beide aanvragers de meeste waarborgen ople vert. Op den aan beide lichamen gevraagden steun zal advies aan burgemeester en wethouders gevraagd worden. Wat zal de houding van dit college moeten zijn Het Rijk en de provincie zullen een zekere voorkeur moeten krijgen uit deze gemeente. Beide aanvragen staan voorts niet gelijk. Hoe zal men die nu gelijk behandelen Gesteld dat zoowel het Rijk als de provincie de voorkeur geven aan het plan-Schipper c.s. Van eene verbinding met Borgen zal dan nimmer iets komen of het moest zijn met een zijlijntje van een andere tram. Het behoeft voorts geen betoogdat eene verbinding met Egmond aan Zee alleen te kort zal zijn om met eenig succes geëxploiteerd te worden. Strekt men de lijn ook uit tot Bergen wat van het consortium niet te verwachten zal zijn, dan zal men dat gedeelte kunnen exploiteeren met hetzelfde materieel en personeelzoodat de exploitatie der geheele lijn van Egmond aan Zee tot Bergen in verhouding minder kostbaar zal zijn dan die van eene verbinding enkel van Egmond aan Zee tot hier. Wat spreker betreft staan beide lijnen dan ook lang niet gelijk, en wat het verkrijgen van den noodigen financiëelen steun betreft, gelooft hij, dat «Alcmaria'' niet genegen zal zijn met het consortium een wedloop te houden. De aanvraag van het comité is zeer serieus. Komt dan ook de verlangde financiëele steun van Rijk en provincie dan kan spreker de volmondige verzekering geven dat de lijn behoorlijk zal worden aangelegd en geëxploiteerd. De heer Vonk wil gaarne gelooven, dat vorige spr. gelijk heeft, als hij verklaart, dat «Alcmaria" de meeste waarborgen oplevert. Zekerheid te dien aanzien bestaat voor den Raad op het oogenblik niet, en die omstandig heid mag op het verleenen der concessie daarom niet van invloed zijn. Spr. meent daarom ook, dat de billijk heid eischt, dat aan beide verzoekers de gevraagde con cessie wordt gegeven. Den heer Boelmans ter Spill heeft het genoegen gedaan, dat door «Alcmaria" deze zaak zoo goed is aan gegrepen, doch als de heer Bosman verklaart, dat de aanvrage zeer serieus is en hij deelt daarna mede dat «Alcmaria" met het consortium geen wedloop zal honden over de subsidie en voorts bezwaar heeft tegen een tweede concessie, dan moet hij en de heer Bosman houde hem dit ten goede het serieuse van de aanvrage wel eenigszins in twijfel trekken. De heer Bosman verklaart niet te begrijpen, waarom ook aan het consortium Schipper c.b. concessie moet wor den verleend. De totstandkoming der verbinding wordt er slechts door bemoeilijkt. De lijn van «Alcmaria" is in alle opzichten veel beter. Niet alleen dat er eene verbinding met Bergen verkregen wordt, maar de lijn zal worden aangelegd met normaal-spoor, is korter (vanaf de Berger poort) dan de andere, terwijl de weg, die gevolgd zal worden, veel veiliger en beter is. Waar de gemeente al die voordeelen kan verkrijgen, waarom, zoo vraagt spr., moet nu ook nog aan Schipper c.s. concessie gegeven worden 1 Spr. laat thans het oordeel aan de vergadering. De heer Bruinvis, er aan herinnerende waarom bur gemeester en wethouders in hun aanvankelijk voorstel de voorkeur gaven aan de lijn Schipper c.s., motiveert thans de redenen, waarom zij tot dit voorstel komen. Naar spr. meening was nu de keuze voor burgemeester en wet houders niet moeiljjk. De motie der heeren Kraakman en Boelmans ter Spill wordt in stemming gebracht en aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren de Groot, Stoel, Bruinvis, Bosman, de Sonnaville en Canters. Toen dit besluit, genomen was vroeg de V o o r z i t- t e r hoe burgemeester en wethouders nu moeten advi- seeren op het in hunne handen om advies gestelde adres van het eorsortium Schipper c. s. aan de Provinciale Staten, om financiëelen steun. De heer Bosman meende het burgemeester en wet houders gemakkelijk te kunnen maken, omdat naar zijne meening «Alcmaria" nu hare plannen intrekt. Hij althans zal zich uit de zaak terugtrekken. GEBOREN. 11 Aug. Christianas Joannes, z. van Christianas Joannes Karstel en Maria Latenstein. Margaretha Catharina, d. van Aart Schermer en Maartje Vader. OVERLEDEN. 9 Aug. Catharina, d. van Cornelis Dekker en Petronella de Wit, bijna 9 m.— Maria Catharina, d. van Willem Groot en Aafje van Etten, 2 d. 10 Willem, z. van Arie de Vet en Trijntje van der Sluijg, 10. Oudorp. Geboren. 30 Juli. Theodoras, z. van Lourens Bijl en Trijntje Bos. Overleden. 14 Juli. Pieter Kooij, 57 j. 25 Cornelis de Boer, 35 j. 27 Cornelis Venneker. O b d a m. Geboren. 3 Juli. Arie, z. van Jacob van Leijen en Jantje Krap. 8 Petrus Leonardus z. van Jan Smit en Jantje Ursem. 10 Adrianus Wilhelmusz. van Nieolaas Mnl en Alida Heijne. Zuldscharwoude. Geboren. 9 Juli. Anna Mariad. van M. Zijp en M. Appelman. 22 Leonardus Johannes, z. van W. Bakker en M. Klin geler. 30 Hendrika, d. van C. Klingeier en N. IJven. Overleden. 15 Juli. Gerrit Krnijer, 8 m. 21 Klaas de Boer, 57 j. 30 Paulus en Reijer Molenaar, 15 w. 30 en 31 Juli. Levenloos aangegeven kinderen van W. Koeman en W. Kraakman. Kimmen. Geboren. 2 Juli. Mariad. van Cornelis Nuijens en Margaretha Metzelaar. 9 Simon z. van Nicolaas Dekker en Jannetje Abbo. 16 Agatha Maria, d. van Pieter Buur en Maria Groen. Overleden. 26 Juli. Geertruida, d. van Izaak Vooren en van wijlen Grietje Hos, 20 j. en bijna 5 m.

Alkmaarsche Courant | 1898 | | pagina 3